Erkek adamın en önemli 12 özelliği

Erkek adam olmak öyle kolay bir iş değil. Özellikle medyanın ve toplumun erkek adam özelliklerini kaba ve modası geçmiş antikalar olarak sürekli yerdiği, erkeklerin gitgide daha çok feminen hanım evlatlarına çevrildiği günümüzde.

Bu yazımda “kendine güven”, “güçlü bir vücut diline sahip ol” gibi klişelere girmeyeceğim. Bunun yerine bir erkek adamda olması gereken, gerçek bir erkeği, hanım evlatlarından ayıran 12 adet özelliği listeleyeceğim.

Eğer senin kişilik özelliklerin burada listelenenlere uymuyor ise iki seçeneğin var :

1 – Bu yazıyı göz ardı et ve bu siteyi terk et.

2 – Kişiliğin bu 12 özelliğe uyacak şekilde kendini geliştir (erkek adam olmak kolay değil dedik mi? dedik.) Tabii ki kendini geliştirmek tamamen bu 12 özellik ile sınırlı değil ama bir erkek için bu 12 özelliğe sahip olmak en iyi başlangıç.

Ve unutma, bu 12 özellik sadece kadınlarla daha başarılı olmanı değil, aynı zamanda hayatının her alanında daha başarılı olmanı da sağlayacak özellikler. Ve yine unutma ki, şu an bunlardan sadece 3 – 5 tanesi bile seni tanımlıyor olsa bile çalışarak 12’de 12 yapmak mümkün.

Neyse, uzatmadan listemize geçelim.

1 – Erkek adamlar karar vericidir.

Hayatınızı başkalarının karar vermesini bekleyerek mi geçiriyorsunuz, yoksa hızlı ama iyi düşünülmüş kararlar verebilen bir lider misiniz? Örnek verelim :

Gerçek bir erkek adam, kız arkadaşı / karısı “bu akşam dışarı çıkacak mıyız?” sorusuna asla şu şekilde cevap vermezler :

“Oh, bilmiyorum hayatım, sen ne yapmak istersin?”

“Bilmiyorum bebeğim. Sen ne istersin?”

“Himmm, bilmem ki. Senin kafanda birşey var mı?”

Bu ne lan!

Gerçek bir erkek, sorumluluğu ele alıp hemen olumlu ya da olumsuz bir karar verir.

“Evet, hadi çıkıp birşeyler içelim ve sonra sahilde yürüyelim.” ya da;

“Bugün birşey yapasım yok. Yarın konuşalım”.

Aradaki farkı görebiliyor musunuz? İlk örnekte alfa erkeği olumlu ve spesifik bir karar veriyor. Kadının kararı beğenip beğenmediği önemli değil. Önemli olan spesifik bir kararı hızlıca vermek. Zaten kızın soruyu sormasının sebebi de bu. Senin soru ile geri dönmen değil, bir karar vermen.

Erkek adam ne istediğini bilen biridir sonuçta.

2- Erkek adam kendi kendine yeter.

Hayır, Elizabeth (5 kız kardeş ile aşk) değil mevzu bahis olan. 20’lerinin ortalarına yelken açan bir adamın hala ailesinden harçlık almaması gibi bir durumdan bahsediyoruz. Hala üniversitede isen eyvallah (gerçi mezuniyet yaşını çoktan geçmiş isen eyvallah değil de!).

Bırak üniversiteyi, iş yaşamı çağında olup da hala ana babasının eline bakan erkekler var. Daha da kötüsü, karısının eline bakan erkek. Erkek adam böyle birşeyi asla yapmaz.

Erkek adam kendi kendine yeten, kendi hayatını sağlayabilen biridir. Eğer ailesi varsa karısının ve çocuklarına da bakan biridir. Hatta ideal de, karısı çalışmasa da ailesini geçindirebilen biridir.

Arada geçirdiği işsiz dönem ya da zorluk yüzünden yardım almak zorunda olan erkeklerden bahsetmiyorum. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmekten bahsediyorum.

3 – Erkek adam kolay kolay kendi yolundan çıkmaz.

Erkek adamın hayatta bir amacı ve vizyonu olur. Ve bu vizyon ve amacın arkasında durur. Kimsenin kendisini bundan caydırmasına kolay kolay izin vermez.

4 – Erkek adam içgüdüsel olarak motivedir.

Erkek adamların genelde kendi amaç ve vizyonlarının verdiği içsel çekirdeklerinden gelen bir motivasyonları vardır (YouTube’da izlediği motivasyon videolarından değil). Motive olmak için başkalarından motivasyon beklemezler ve ihtiyaç duymazlar.

Antony Hopkins Alfa ERkeği
Antony Hopkins diyor ki …

5 – Erkek adam konformist değildir.

Öncelikle bilmeyenler için konformist : “geçerli olan fikirlere veya inançlara uyan kimse”

Konformistler sürüyü takip eden koyunlardır genellikle. Kendilerine ait amaçları, idealleri ve kararları olmaz. Sürü nereye giderse onlar da oraya meyillenirler.

Konformistler bunu her zaman doğru olduğu için değil, onay ve takdir bekledikleri için yaparlar. Erkek adam ise bir şeyi doğru olduğuna inandığı için yapar. Onay dilenmek için değil. Erkek adamlar kendi yollarını kendileri çizerler ve sürü o yoldan gitmese bile kendileri o yolu takip ederler.

6 – Erkek adamlar fiziksel güçlerinin ve sağlıklarının doruklarındadırlar.

Bu maddenin önemini, televizyon ve bilgisayar başında patatese dönen hanım evlatlarının çoğunlukta olduğu günümüzde, ne kadar tekrar etsem az. Erkek adam yaşının ve fiziksel engellerinin elverdiği en güçlü durumdadır hep. Erkek adam, kendisiyle aynı yaş grubunda ve fiziksel engel durumunda olan erkekler arasında her zaman en güçlülerinden biridir.

Günde 4 saat bilgisayar başında pineklemek ile erkek adam olunmaz. Erkek adam şişman olmaz. Erkek adam, spor yapar. Ne yiyip içtiğine dikkat eder.

7 – Erkek adam zihnini de sürekli besler.

Erkek adam vücuduna gösterdiği ilgiyi zihnine de gösterir. Sürekli yeni bilgileri takip eder ve zihnini çalıştıracak meşguliyetler bulur.

8 – Erkek adam konuşmadan önce dinler.

Birçok insan sadece kendilerinden, kendilerinin olan şeylerden konuşurlar, dedikodu yaparlar. Erkek adam ise söyleyecek iyi birşeyi yoksa ağzını açmaz. Sürekli konuşmak ve kendi düşüncelerini açık etmek yerine, konuşmadan önce düşünür ve daha iyisi konuşma kısmını karşısındakine bırakır.

Bu özelliğin bir artısı da kadınlarla başarınıza etkisi. Çoğu erkek, özellikle bir kadınla buluştuğunda, ortamı yumuşatmak için veya sessizliğin stresi ile baş edemediklerinde çok konuşurlar. Hatta erkeklerin büyük çoğunluğu ilk defa etkileştikleri kadınları sadece 5 dakikada kendilerinden soğutmakta oldukça başarılıdır. Eğer bu aşamayı zar zor geçseler bile önlerindeki 15 dakikada tüm hayatlarını kadının önüne serip, başlangıçta kadın için elzem olan gizemi tamamen bozdukları için tüm şanslarını kaybederler. Bunun panzehiri ise konuşmayı kadına bırakmak (örneğin konuşmanın en az yüzde 70ini onun yapması).

9 – Erkek adam kontrol manyağı değildir.

Erkek adam olmayan erkekler genellikle dominant olmayı kontrol manyağı olmakla karıştırırlar. Bunun en yaygın ve görünür hali de aşırı kıskançlıktır. Bir erkeğin kontrol manyağı (örneğin kıskanç) olması onun erkek adam olmasından değil, kendine güveni olmayan bir ezik olmasındandır (dışarıdan öyle görünmese bile).

10 – Erkek adam etkilemeye çalışmaz.

Bu erkekleri her yerde görüyorsun. Muhtemelen sen de onlardan birisin. Her açtığında kendinden konuşan. Başarılarını, sahip olduklarını anlatan. Çoğu zaman konuşan onlar değil, kendi özgüven yoksunlukları. Onay ve ilgi dilenen tarafları. Kendilerini önemli hissetme ihtiyaçları.

Erkek adam, kendi başarıları ve sahip olduklarını ulu orta sergileyerek karşısındakini etkilemeye çalışmaz. Erkek adamın başkaları üzerinde iyi izlenim bırakan tarafları (a) karakterleri ve (b) başkalarının hayatlarında bıraktıkları olumlu izlerdir.

11 – Erkek adam sorumluluk sahibidir.

Kaybedenler, kendi hata ve başarısızlıkları için hep başkalarını suçlama eğilimindedir. Bu kişiler kendi hayatlarında boktan giden şeylerin sorumluluğunu almaktan kaçarlar. Çoğu için problemler kötü şanstan, böyle gelip böyle gidecek şeylerden kaynaklanır. Devletin bu işe birşey yapması lazımdır.

Gerçekte ise kötü giden şeylerin büyük çoğunluğunda hata sendedir. Erkek adam bunu bilir ve kabul eder. Ve bunu değiştirmek için elinden geleni yapar.

12 – Erkek adam onay aramaz.

Erkek adamlar ne istediklerine bakarak karar verirler. Başkalarının ne istediğine değil. Erkek adam bir şeyi başkalarından onay ve ilgi görmek için yapmaz – ve istediği şeyler için özür dilemez. Kendi isteklerini en öne koyar ve amaçlarını, hedeflerini ve hayallerini başkalarını mutlu etmek için harcamaz. Kendisine gerçekten önem veren kişilerin kendisini anlayacağını bilir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Erkek Adam

Sitenin 30luk abisi ve admini. Üşengeçliğinden admin hesabından yaza yaza rumuzu erkekadam kaldı. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

7 thoughts on “Erkek adamın en önemli 12 özelliği”

 1. Sadece tek bir sorum var,
  Kizlari siklememek ve onlarla sadece konusmayi onlar baslatirsa konusmak mi
  Yoksa onlarla cok konusmak ve konusmayi baslatmak mi ?

   1. Sinifimadaki kiz bana bakiyor fakat benimle konusmuyor samimi oldugu bir erkek var ve onunla konusuyor sanirim ondan hoslaniyor.

    Bu durumda konusma baslatmam yeterli mi ?

    1. Oyunu yakın sosyal ortamda oynamanı tavsiye etmem zira konuşma başlatman gerekli ama yeterli değil. Niyetinin en kısa zamanda belli olduğu bir konuşma başlatman lazım, işi escalate etmen (yani arkadaşlık tuzağına düşmeden kadın – erkek ilişkisi gerilimine) taşıman lazım. Sosyal çevrede tehlikeli adımlar bunlar, kız seni pis reddederse itibarın sarsılır. Ama niyetini belli etmezsen friendzone’a girersin.

     1. Daha once whatsapptan selam yazdigimda kizlara bu bana yuruyo kesin diye soylemis, ben de o gunden beri siklemedim onu ve o baslatmadikca konusmadik.
      Siniftaki bir erkekle konusuyor her zaman ve seviyor galiba ama ne zaman yanlislikla ona baksam o da bana bakiyormus meger.

      Burada izlemem gereken adimlari anlatirsaniz cidden cok mutlu olurum.

     2. Bizim tavsiyemiz belli. Kendi sosyal çevrenizde avlanmayın ama özellikle aynı sınıfta veya iş yerinde olduğunuz kızlara yürümeyin. Yukarıda dediğim itibar olayı için kötü. Kızlar sürü psikolojisine yatkındır, biri reddetse seni diğerleri “ay Ayşenin reddettiğini niye ben alayım” derler.

      Bir de bir daha yüzyüze açılış yapabileceğin kıza whatsapp mesajı atma.

      Bundan sonra bu kız NEXT ve sınıf dışında avlan. Hatta mümkünse okul dışında. Ama biliyorum okul dışı zor gelebilir o nedenle en azından sınıftan uzak dur.

     3. Bu arada arkadas ortaminda statu yuksletmeyi saygin bir insan olmayi islermisiniz.
      Statunun kadinlari etkileyen bir ozellik oldugunu okumustum.
      Liderlik ve statu konusunda makale yazarsaniz cok mutlu olurum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *