Erkek adamın en önemli 12 özelliği

Erkek adam olmak öyle kolay bir iş değil. Özellikle medyanın ve toplumun erkek adam özelliklerini kaba ve modası geçmiş antikalar olarak sürekli yerdiği, erkeklerin gitgide daha çok feminen hanım evlatlarına çevrildiği günümüzde.

Bu yazımda “kendine güven”, “güçlü bir vücut diline sahip ol” gibi klişelere girmeyeceğim. Bunun yerine bir erkek adamda olması gereken, gerçek bir erkeği, hanım evlatlarından ayıran 12 adet özelliği listeleyeceğim.

Eğer senin kişilik özelliklerin burada listelenenlere uymuyor ise iki seçeneğin var :

1 – Bu yazıyı göz ardı et ve bu siteyi terk et.

2 – Kişiliğin bu 12 özelliğe uyacak şekilde kendini geliştir (erkek adam olmak kolay değil dedik mi? dedik.) Tabii ki kendini geliştirmek tamamen bu 12 özellik ile sınırlı değil ama bir erkek için bu 12 özelliğe sahip olmak en iyi başlangıç.

Ve unutma, bu 12 özellik sadece kadınlarla daha başarılı olmanı değil, aynı zamanda hayatının her alanında daha başarılı olmanı da sağlayacak özellikler. Ve yine unutma ki, şu an bunlardan sadece 3 – 5 tanesi bile seni tanımlıyor olsa bile çalışarak 12’de 12 yapmak mümkün.

Neyse, uzatmadan listemize geçelim.

1 – Erkek adamlar karar vericidir.

Hayatınızı başkalarının karar vermesini bekleyerek mi geçiriyorsunuz, yoksa hızlı ama iyi düşünülmüş kararlar verebilen bir lider misiniz? Örnek verelim :

Gerçek bir erkek adam, kız arkadaşı / karısı “bu akşam dışarı çıkacak mıyız?” sorusuna asla şu şekilde cevap vermezler :

“Oh, bilmiyorum hayatım, sen ne yapmak istersin?”

“Bilmiyorum bebeğim. Sen ne istersin?”

“Himmm, bilmem ki. Senin kafanda birşey var mı?”

Bu ne lan!

Gerçek bir erkek, sorumluluğu ele alıp hemen olumlu ya da olumsuz bir karar verir.

“Evet, hadi çıkıp birşeyler içelim ve sonra sahilde yürüyelim.” ya da;

“Bugün birşey yapasım yok. Yarın konuşalım”.

Aradaki farkı görebiliyor musunuz? İlk örnekte alfa erkeği olumlu ve spesifik bir karar veriyor. Kadının kararı beğenip beğenmediği önemli değil. Önemli olan spesifik bir kararı hızlıca vermek. Zaten kızın soruyu sormasının sebebi de bu. Senin soru ile geri dönmen değil, bir karar vermen.

Erkek adam ne istediğini bilen biridir sonuçta.

2- Erkek adam kendi kendine yeter.

Hayır, Elizabeth (5 kız kardeş ile aşk) değil mevzu bahis olan. 20’lerinin ortalarına yelken açan bir adamın hala ailesinden harçlık almaması gibi bir durumdan bahsediyoruz. Hala üniversitede isen eyvallah (gerçi mezuniyet yaşını çoktan geçmiş isen eyvallah değil de!).

Bırak üniversiteyi, iş yaşamı çağında olup da hala ana babasının eline bakan erkekler var. Daha da kötüsü, karısının eline bakan erkek. Erkek adam böyle birşeyi asla yapmaz.

Erkek adam kendi kendine yeten, kendi hayatını sağlayabilen biridir. Eğer ailesi varsa karısının ve çocuklarına da bakan biridir. Hatta ideal de, karısı çalışmasa da ailesini geçindirebilen biridir.

Arada geçirdiği işsiz dönem ya da zorluk yüzünden yardım almak zorunda olan erkeklerden bahsetmiyorum. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmekten bahsediyorum.

3 – Erkek adam kolay kolay kendi yolundan çıkmaz.

Erkek adamın hayatta bir amacı ve vizyonu olur. Ve bu vizyon ve amacın arkasında durur. Kimsenin kendisini bundan caydırmasına kolay kolay izin vermez.

4 – Erkek adam içgüdüsel olarak motivedir.

Erkek adamların genelde kendi amaç ve vizyonlarının verdiği içsel çekirdeklerinden gelen bir motivasyonları vardır (YouTube’da izlediği motivasyon videolarından değil). Motive olmak için başkalarından motivasyon beklemezler ve ihtiyaç duymazlar.

Antony Hopkins Alfa ERkeği
Antony Hopkins diyor ki …

5 – Erkek adam konformist değildir.

Öncelikle bilmeyenler için konformist : “geçerli olan fikirlere veya inançlara uyan kimse”

Konformistler sürüyü takip eden koyunlardır genellikle. Kendilerine ait amaçları, idealleri ve kararları olmaz. Sürü nereye giderse onlar da oraya meyillenirler.

Konformistler bunu her zaman doğru olduğu için değil, onay ve takdir bekledikleri için yaparlar. Erkek adam ise bir şeyi doğru olduğuna inandığı için yapar. Onay dilenmek için değil. Erkek adamlar kendi yollarını kendileri çizerler ve sürü o yoldan gitmese bile kendileri o yolu takip ederler.

6 – Erkek adamlar fiziksel güçlerinin ve sağlıklarının doruklarındadırlar.

Bu maddenin önemini, televizyon ve bilgisayar başında patatese dönen hanım evlatlarının çoğunlukta olduğu günümüzde, ne kadar tekrar etsem az. Erkek adam yaşının ve fiziksel engellerinin elverdiği en güçlü durumdadır hep. Erkek adam, kendisiyle aynı yaş grubunda ve fiziksel engel durumunda olan erkekler arasında her zaman en güçlülerinden biridir.

Günde 4 saat bilgisayar başında pineklemek ile erkek adam olunmaz. Erkek adam şişman olmaz. Erkek adam, spor yapar. Ne yiyip içtiğine dikkat eder.

7 – Erkek adam zihnini de sürekli besler.

Erkek adam vücuduna gösterdiği ilgiyi zihnine de gösterir. Sürekli yeni bilgileri takip eder ve zihnini çalıştıracak meşguliyetler bulur.

8 – Erkek adam konuşmadan önce dinler.

Birçok insan sadece kendilerinden, kendilerinin olan şeylerden konuşurlar, dedikodu yaparlar. Erkek adam ise söyleyecek iyi birşeyi yoksa ağzını açmaz. Sürekli konuşmak ve kendi düşüncelerini açık etmek yerine, konuşmadan önce düşünür ve daha iyisi konuşma kısmını karşısındakine bırakır.

Bu özelliğin bir artısı da kadınlarla başarınıza etkisi. Çoğu erkek, özellikle bir kadınla buluştuğunda, ortamı yumuşatmak için veya sessizliğin stresi ile baş edemediklerinde çok konuşurlar. Hatta erkeklerin büyük çoğunluğu ilk defa etkileştikleri kadınları sadece 5 dakikada kendilerinden soğutmakta oldukça başarılıdır. Eğer bu aşamayı zar zor geçseler bile önlerindeki 15 dakikada tüm hayatlarını kadının önüne serip, başlangıçta kadın için elzem olan gizemi tamamen bozdukları için tüm şanslarını kaybederler. Bunun panzehiri ise konuşmayı kadına bırakmak (örneğin konuşmanın en az yüzde 70ini onun yapması).

9 – Erkek adam kontrol manyağı değildir.

Erkek adam olmayan erkekler genellikle dominant olmayı kontrol manyağı olmakla karıştırırlar. Bunun en yaygın ve görünür hali de aşırı kıskançlıktır. Bir erkeğin kontrol manyağı (örneğin kıskanç) olması onun erkek adam olmasından değil, kendine güveni olmayan bir ezik olmasındandır (dışarıdan öyle görünmese bile).

10 – Erkek adam etkilemeye çalışmaz.

Bu erkekleri her yerde görüyorsun. Muhtemelen sen de onlardan birisin. Her açtığında kendinden konuşan. Başarılarını, sahip olduklarını anlatan. Çoğu zaman konuşan onlar değil, kendi özgüven yoksunlukları. Onay ve ilgi dilenen tarafları. Kendilerini önemli hissetme ihtiyaçları.

Erkek adam, kendi başarıları ve sahip olduklarını ulu orta sergileyerek karşısındakini etkilemeye çalışmaz. Erkek adamın başkaları üzerinde iyi izlenim bırakan tarafları (a) karakterleri ve (b) başkalarının hayatlarında bıraktıkları olumlu izlerdir.

11 – Erkek adam sorumluluk sahibidir.

Kaybedenler, kendi hata ve başarısızlıkları için hep başkalarını suçlama eğilimindedir. Bu kişiler kendi hayatlarında boktan giden şeylerin sorumluluğunu almaktan kaçarlar. Çoğu için problemler kötü şanstan, böyle gelip böyle gidecek şeylerden kaynaklanır. Devletin bu işe birşey yapması lazımdır.

Gerçekte ise kötü giden şeylerin büyük çoğunluğunda hata sendedir. Erkek adam bunu bilir ve kabul eder. Ve bunu değiştirmek için elinden geleni yapar.

12 – Erkek adam onay aramaz.

Erkek adamlar ne istediklerine bakarak karar verirler. Başkalarının ne istediğine değil. Erkek adam bir şeyi başkalarından onay ve ilgi görmek için yapmaz – ve istediği şeyler için özür dilemez. Kendi isteklerini en öne koyar ve amaçlarını, hedeflerini ve hayallerini başkalarını mutlu etmek için harcamaz. Kendisine gerçekten önem veren kişilerin kendisini anlayacağını bilir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

31 thoughts on “Erkek adamın en önemli 12 özelliği”

 1. Sadece tek bir sorum var,
  Kizlari siklememek ve onlarla sadece konusmayi onlar baslatirsa konusmak mi
  Yoksa onlarla cok konusmak ve konusmayi baslatmak mi ?

   1. Sinifimadaki kiz bana bakiyor fakat benimle konusmuyor samimi oldugu bir erkek var ve onunla konusuyor sanirim ondan hoslaniyor.

    Bu durumda konusma baslatmam yeterli mi ?

    1. Oyunu yakın sosyal ortamda oynamanı tavsiye etmem zira konuşma başlatman gerekli ama yeterli değil. Niyetinin en kısa zamanda belli olduğu bir konuşma başlatman lazım, işi escalate etmen (yani arkadaşlık tuzağına düşmeden kadın – erkek ilişkisi gerilimine) taşıman lazım. Sosyal çevrede tehlikeli adımlar bunlar, kız seni pis reddederse itibarın sarsılır. Ama niyetini belli etmezsen friendzone’a girersin.

     1. Daha once whatsapptan selam yazdigimda kizlara bu bana yuruyo kesin diye soylemis, ben de o gunden beri siklemedim onu ve o baslatmadikca konusmadik.
      Siniftaki bir erkekle konusuyor her zaman ve seviyor galiba ama ne zaman yanlislikla ona baksam o da bana bakiyormus meger.

      Burada izlemem gereken adimlari anlatirsaniz cidden cok mutlu olurum.

     2. Bizim tavsiyemiz belli. Kendi sosyal çevrenizde avlanmayın ama özellikle aynı sınıfta veya iş yerinde olduğunuz kızlara yürümeyin. Yukarıda dediğim itibar olayı için kötü. Kızlar sürü psikolojisine yatkındır, biri reddetse seni diğerleri “ay Ayşenin reddettiğini niye ben alayım” derler.

      Bir de bir daha yüzyüze açılış yapabileceğin kıza whatsapp mesajı atma.

      Bundan sonra bu kız NEXT ve sınıf dışında avlan. Hatta mümkünse okul dışında. Ama biliyorum okul dışı zor gelebilir o nedenle en azından sınıftan uzak dur.

     3. Bu arada arkadas ortaminda statu yuksletmeyi saygin bir insan olmayi islermisiniz.
      Statunun kadinlari etkileyen bir ozellik oldugunu okumustum.
      Liderlik ve statu konusunda makale yazarsaniz cok mutlu olurum.

 2. Üniversitede aynı sınıfta olduğum bir kiz var ilk o bana yazdı ve bana deli divane olan kıza tam bir uydu erkek konumuna düştüğümden ve betaliktan reddedildim. Daha sonra okul bitti ve bu sene başında kız bana yeniden çok çok fena yazdı ve bana uzun bir süre enerjisini ayırdığını soyleyebilirim ama ben aynı hatayı tekrarladim ve mavi hapliydim, o zaman bu siteden de haberdar değilim ve ikinci kez reddedilmiş oldum. Sağlam duramadim, daha sonra yakın arkadaşıyla üzerime oyunları oldu bozuntuya da verdim farkına da vardilar.

  Şimdi yine aynı sınıfta bu kızın tanıdığı ancak aşırı samimi olmadığı bir kız benden hoşlanıyor ve yurume davetiyesi veriyor gibi fakat biraz ozguvensiz. Ben bu kızla bir şekilde takılsam mutlaka bu önceki kız tanışıyor da kesinlikle midesini bulandiracak eminim, hoş bana benim ona yürüdüğüm kadar o da yürüdü ama neticede reddedilen ben oldum. Hocam ne diyorsunuz, bu salak kiz nedeniyle korkup da direkt next mi yapmalı? Next etmez ve bu kızla ilerlersem kızın bu kızla ilgili şeyleri duymasından sonra nasıl davranmami önerirsiniz? Ayrıca bahsettiğim kiz ve yakın arkadaşı da beni en zor düştüğüm dönemimde zorladılar ve bir cezayı hakediyorlar. Onlara ne yapabilirim?

  1. Universite gibi bir ortamda bu tür düşüncelerle zaman kaybetmeye ne gerek var? Bu kadar düşünme kızdan YD varsa yürü sana ne öbür kızdan onun midesinden. Siz gençsiniz kanın daha çok aşağıda olması lazım bu kadar zihin cimnastiği yapabilmenize hayranım 😀

 3. Şöyle söyleyeyim bu kız dışında sınıftan başka kızlardan da yürüme davetiyesi alıyorum. Mesela diğer yürüme davetiyesi aldığım kızı bu kızın tanıdığını sanmıyorum. Ve hocam gerçekten benim cok düştüğüm, sağlam duramadigim sınavların da stresinin olduğu bir zamanda bu bahse konu kız ve arkadaşı beni kötü bozdular, bozuntuya verdim. başka kimsenin gördüğü bir olay değil ama sağlam bir şeyi hakediyorlar. Bir karşılık vermeyi önerir misiniz

  1. Kendi sosyal ortamında herkese yürüme. Özellikle yeni KH almışsan tüm o acemilik reddedilişlerini herkesin önünde yaşamamaya bak. Zamanımı karşılıkla, intikamla harcamazdım. Kıza vereceği tek mesaj “seni çok umursuyorum o yüzden intikam düşünüyorum” olacak.

 4. Merhabalar. Benim 1 sene 2 aydır devam eden bir ilişkim var ama bu ilişkide tamamen bir loserim sanırım. Kıskançlık çok yaptım. Şu an aramız açık zaten fazla konuşmuyoruz öyle. Konuşmalar genelde evet, tamam, aynen şekline devam ediyor ve aynene karşılık duraksızca aynen yazılıyor. Rest çekemiyorum tam anlamıyla. Kıyafeti olsun arkadaşları olsun her b*ka karıştım. Bu yazıyı okuduktan sonra baya bir hata olduğunu fark ettim. Sizden nacizane isteğim bu ilişkide nasıl ipler benim elimde olabilir ya da nasıl ilerleyebilirim ? Her şeyde sürekli izin alınma sıkıntısı, kısıtlanmalar, ilk bahsettiğiniz bilmiyorum olayları ve daha nicesi yaşadığım ilişkide mevcut. Seviye eksilerde…

 5. 1. Kararsız kalıp Karşındaki kadına fikir danışmayı betalık demişsiniz pratikte faydasını görüyorum.
  2.bu madde de çok faydalı oldu benim için. Borç almıyorum(küçük istisnalar dışında) aldığım maaştan kendime düşeni ayırıp kalanı aileme harcıyorum. Birimi de eş geçmiyorum.
  3.Başkasının sözüyle değil, kemikleşmiş vızyonumu takip etmemek beni yolumdan çıkarıyor.
  Bu maddeye biraz daha önem verebılırsem iyi olacak.
  4.Emınım herkeste olan bir durumdur. Fakat böyle durumlarda.Bir yazı,olay,soz, davranış gibi şeylerden ibret alıp kendime çeki düzen veriyorum.
  Onun haricinde düşük seviyede olsa bile motıveyım.
  5. 4. Maddeyi kapsıyor sanırım.
  6. Sporunu yapıp beslenmesine dikkat ettikten sonra istediği kadar istirahat etsin.
  7. http://erkekadam.org/2018/02/06/asagilik-duygusu-ile-savasma-programim-ii-zihnini-temizle/
  Bu başlık ile çeliyormuş gibi geldi bana.
  8. Bu madde daha önce okuduğum puaların tavsıyesıyle çelişiyor.
  Onlar muhabbeti başlatan kişinin muhabbet ısınana kadar %95 inden sorumlu olduğu üzerine tavsiye verıyorlardı. Pratikte ikisinin de faydası var.
  Şöyle ; muhabbeti ısıtmak soğuk yaklaşımda ise yarıyor.
  Sessiz kalmak sosyal ortamda.
  9. Bu madde beni perişan etti ayarı tutturamamk dertlerimin başlıca sebebi.
  10. Çevremde sıkça karşılaştığım olay. Çocukluğumdan beri farkındayım bu durumun. Faydasız ve etkisiz bir hareket olur genelde.
  Hatta tanıdık vasıtasıyla girilen işler bile insana (farkında olmasa bile) çok büyük zarar verir.
  11. Sorumluluktan kaçmak değil midir hayatımızı mahveden.
  2 ayda olucak işi yıllarca sürdüren.
  İhmal ederek sağlıksız ve vizyonsuz birine dönüştüren.
  12. Bu madde hakkında biraz kararsızım.
  Onay aramamak lazım ancak. Zarar vermeden almalı kararlarını

 6. Merhabalar, Daha önce de Ekşisözlükte bu sitenin ismine rasttgelmiş, fakat, dikkatimden kaçırmıştım, Bugün tekrar rastgeldiğimde affetmedim ve ddeyim yerindeyse bütün makaleleri sıra sıra okumaya başladım, kırmızı hhaptan haberdaım, oyundan da az-çok, fakat, birşey sormak istedim. Ekek adam konuşmaz, etkilemeye çalışmaz vs denilmiş, yani tamam sus-pus oturmaktan bbahsetmiyorsunuz muhtemelen de, bu konuşma işinin ortası nedir sizce? bir kızla buluşuyorsun, bence tm tersi iletişimde kalmak, kopukluğa girilmeyen bir sohbet ortamı olması daha faydalı gibi geliyor bana, aksî taktirde kız neden konuşmadığını sormaya başlayacak ya da sürdürebildiiği kadar konuşmayı sürdürüp, sıkılacaktır, öyle değilmi? Elinize eemeğinize sağlık, kırmızı hap üzerine bu kadar geniş kaynağın olduğu bir site gereekliydi. Son bir not: muhtemelen biliyorsunuzdur ama, kirmizihap.org’un yazarı Skepttico, çoğunlukla ekşi’deki entary’lerini toplayıp blog’unda yayımlıyor, sözlükten de severek takip ederdim, onunla iletişime geçip belki yyazılarını paylaşabilir ya da kendisini buraya davet edebilirsiniz, hatta daha da iyi olur, etkin bir sinerji oluşacaktır.

  1. herkesin yoğurt yiğişi farklıdır verdiğin önerme bence mantıksız onu seviyor olabilirsin o zaman onun sitesinden takip et ha Türkiye’deki redpill için ortak bir alan camia iyi olabilir ama bu şekilde mantıklımı emin değilim.

 7. Sorun ne ?
  Benim eşime birebir uyuyor ama aseksuel olabilir mi ?
  Ve gerçekten ben hiç bir zaman ve hiç bir şeyi ile mutlu olmadım.
  Aldatmadigini düşünerek cevap verseniz sorun ne olabilir?

 8. Erkek adam’ın müzik tarzı ne olmalı? Bu konuya da değinelim ve tespitini yapalım.
  Arabesk ve pop, mavi hap düşüncesiyle yazılan şeyler. Aslında çoğu şarkı hep öyle? Bize uyacak müzikler ne tür mesela?
  Arabesk betalık da, Türk sanat müziği farklı mı? Mesela Mustafa Keser’in “Aklımda fikrimde hep sen varsın” şarkısı da bir ONEitis, ya da “kadını zihinsel odağı haline getirmek” değil mi?

  1. Arabesk ve üzücü müzikler (stresi arttırıyor ve senin modunu değiştiriyor) , pop müzikleri , boğazına kadar mavi hap dolu bunlar. Bunlar haricinde diğerlerini dinleyebilirsin.
   Mesela rap; Contra, Ceza, Stabil vb. rapçiler (aklıma bunlar geldi)
   Sagopa dinlemeni tavsiye etmem çoğunlukla arabesk tarız

  2. redpill’liler bence yabanci rap dinlemeli anlayarak ozellikle chris brown,lil wayne ve tyga’nin rapleri.Keske ana dilimizde anlayabilseydik hicbir ozguven problemimiz kalmazdi.Sadece mutluluk veren pozitif mesajlari olan bolluk mentalitesi olan,erkegi yucelten ve kadini degersizlestiren lyricsleri var.Bizdeyse tam tersine duygusal,asagilayici aci dolu sarkilar var

   1. Evet. Yavşağın biri şöyle şarkı söylüyordu, berberdeyken zor tahammül ediyordum:
    İçimde bir korku var
    Sanki seni kaybediyor gibiyim.

    Dün bir de arabadan son ses betaların babişkosu Müslüm Gürses sesi duyuyordum:
    Öldür beni yaşamayı istemiyorum
    Senden ayrı bu çileyi çekemiyorum

   2. Yabancı rap dinleyen biri olarak o şarkıların verdiği özgüvenin geçici olduğunu düşünüyorum. Ha chris brown da rapçi değil ki

    1. Chris Brown aynı zamanda rapçi kardeşim piyasadakilerin çoğundan daha iyi hatta.”Ayo,real one,bitches and marijuana” şarkılarına bak.Yalnız geçici bir özgüven bile vermiyor çünkü bilinçaltımıza gitmiyor dedikleri.Etkilenmemiz ve davranışlarımızı değiştirmesi için ana dilimizin İngilizce olması lazım.

 9. Abi senin burda yaptigin iyiligi anasi babasi yapmaz cogu insana. Bir erkegin hayatinda asmasi gereken en onemli konulardan bahsediyorsun,binlerce gencin hayatinda cok buyuk degisimler yaratiyosun bence. Helal olsun.

 10. Merhaba Mahmut Abi
  1) Kıskanç ve kontrol manyağı biri değilim (9. madde) Ama bir yandan kıskanılmak kadınların hoşuna gitmiyor mu? Böyle bir durumda nasıl bir kıskançlıktan bahsedebiliriz?

  2) Hiç kıskanmamak iyi bir şey midir? Mesela bazen kızlar kıskandırmaya çalışıyor. Bu shit test midir? Ben böyle durumlarda kıskanmak yerine rütbesini düşürüyorum ve devam ederse de ayrılıyorum. Bunu nasıl yorumluyorsun abi? Bu şekilde kıskanmıyor olmak bir problem midir sence?

  1. Buna yorumlarda çok değindik. Senin zihin enerjini yiyen kıskanma kötüdür ama genelde durum tepkisi olan eş koruma normaldir. Olay yine imajı çizme farkı. Kendi zihin merkezinde sen varsan kıskanç ol bir şey olmaz. kaybetme korkusu ile kıskançlık yaparsan kız bilmese bile sana zarar verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *