Alfa siker, beta öder

Manosphere‘de kadın hipergamisini kısaca belirtmek için kullanılan meşhur bir atasözü ile sıkça karşılaşacaksınız : “alpha fucks, beta bucks” ya da “alpha fux, beta bux”. Bunun Türkçe tercümesi “Alfa siker, beta öder”.

Bir kadının çiftleşme stratejisi iki amaca sahiptir. Birincisi, kendisine ve çocuklarına bakılmasıdır, ikincisi de iyi genetik materyale sahip çocuklar yapmaktır. Bunlar kadınların bilinçli planladıkları ve sinsice yürüttükleri stratejiler değildir, genetik kodlarına evrimce işlenmiş bilinç altı algoritmalardır.

Tarih öncesi avcı – toplayıcı toplumlarda iyi sağlayıcı olan erkekler aynı zamanda iyi genetik materyale sahip alfa idiler. Sürünün en iyi avcıları aynı zamanda sürünün en atletik ve gözüpek erkekleri idi. Orman kanunlarının hüküm sürdüğü bu upuzun (takriben homo sapiens’in 250 bin yıllık serüvenin bir 240 bin yılında) dönem boyunca, kadınların alfa erkeklerin hareminde olmayı, beta erkeklerle birlikte olmaya tercih ettiler. Bunun en önemli kanıtı genetik araştırmalardan geliyor. Tarih boyunca yaşamış erkeklerin sadece 40%ı genlerini bugüne aktarabilmişken bu oran kadınlarda 80%.

Fakat yerleşik, modern zamanlarda yukaridaki dinamik altüst oldu. Avcı -toplayıcı toplumlarda genlerini bir sonraki nesle aktaramayacak olan bu beta erkekler muhtemelen sadece kendilerine yetecek kadar yemekle yaşayabiliyor ve en azından yan gelip yatmanın tadını çıkarıyorlardı. Fakat, avcı – toplayıcı toplumların aksine büyük insan gücüne ihtiyaç duyan tarih sonrası toplumların,bu betaları daha üretken yapmaları gerekti. Bir erkeği, böyle bir toplumun geleceğini dert etmeye, çok çalışmaya ve çalışıp kazandığının çoğunu topluma bırakmaya zorlayan tek çalışır yöntem ise tek – eşli, evlilik temelli aile oldu. Fakat bu durumda, kadınları bu betalarla evlenmeye itecek baskılar, töreler geliştirilmek zorunda kalındı. Feminizm öncesi toplumların kadınlar üzerinde bu kadar baskı kurması, erkekler için aile kurumunu kurmak ve çekici kılmaktı.

Günümüzde erkekler genel olarak iki kategoriden birine giriyor : bir grupta kadınları hediyelere ve çiçeklere boğan, istikrarlı efendi çocuklar var. Bunlar kadınlarına iyi kaynaklar sağlayacak kariyerlere sahipler ama erkeksi ve dominant değiller. Bu erkeklere, manosphere’de genelde beta deniliyor. Diğer grupta ise “kötü çocuklar” ya da piç adamlar var. Bu erkekler kadını kabaca sikip atan, genelde kadınlarla çevrili erkekler. Her ne kadar erkeksi ve dominant olsalar da, kadınlara uzun süreli kaynak ve güven sağlayacak erkekler değiller (ya bu kaynaklara sahip değiller, ya da sahip olsalar bile bunu bir kadına yedirmeye niyetli değiller).

Not : Tanıdığınız kötü çocukları ve efendi çocukları ormana koyduğunuzu hayal edin. Muhtemelen kötü çocuklar efendi çocuklara göre daha iyi avcılar olacaktır ve böyle bir ortamda kötü çocuklar hem genetik materyale hem de kaynaklara sahip olacaktır. Fakat modern toplumlarda efendi çocuklar kaynak edinmeye daha müsait işlerde çalışırken kötü çocuklar görece daha az kaynağa sahip oluyorlar. Fakat milyonlarca yıllık gen havuzu son 4000 – 5000 yıllık toplumsal değişime aynı hızda adapte olamadığı için, kadınların cinsel seçim algoritması hala kötü çocuklara arzu duyuracak şekilde çalışıyor.

Alfa erkek ve beta erkek (gerçi bu fotodaki erkek beta sepetinin dibindeki mangina)

Birçok kadın, kendilerine kaynak sağlayacak, istikrarlı bir efendi adamla evlenir. Bu arada da fırsatları olursa, karşılarına çıkan kötü çocuklarla da seks yaparlar. Böylece hem güven isteyen, hem de iyi gen isteyen taraflarını doyururlar. Peki aşk, sadakat, sevgi? Bu soruları soruyor iseniz, kadınları pek tanımıyorsunuz demektir.

Kadınların hipergami dürtülerinin baskı altında tutulduğu töre merkezli baskının kalmadığı cinsel devrim sonrası modern toplumlarda alfa erkek olmak ne kadar güzel ise, bu tür günümüz toplumlarında beta erkek olmak da o kadar büyük bir felaket. Bu toplumlardaki birçok genç kadın, güzelliklerinin doruklarında alfalarla parti yaparak geçirirken, bir yanda da friendzone’da beta biriktiriyor. Belli bir yaştan sonra ise alfalar için daha genç kadınlarla rekabet edemeyeceklerini anladıklarında ise bu betalardan en uygununu kafalayıp evleniyorlar. Kadınların önemli bir kısmı, gençken alfalardan çocuk peydahlayıp sonra bir beta ile evlenerek kadın hipergamisini başarmış oluyor (iyi genleri ve kaynakları aynı anda al). Hatta daha da kötüsü, kadınların yaklaşık 3 – 10%si (bu oran sosyo ekonomik seviye arttıkça 1%lere, azaldıkça 20%lere gidiyor) alfanın birinden gizlice çocuk, betanın birine bu çocuk kendisininmiş gibi yetiştiriyor.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

16 thoughts on “Alfa siker, beta öder”

   1. Biliyorum konuyla alakası yok ama uzak mesafe ilişkisi (long distance relationship) yaşayan insanları beta olarak tanımlıyorlar bu konuyla ilgili sitenizde yazı var mı? Eğer yoksa bir güzellik yapsanız ve aydınlatsanız süper olurdu. 🙂 Çünkü bu uzak mesafeden aşk yaşayanlar konusunda canı yanan binlerce erkek var. Nereye baksak güven çok önemli bla bla bla aynı şeylerle saçmalıyorlar. Tabii şahsıma ait tecrübe var ama önce sizden dinlemek isterim, isteriz…

 1. Siteyi uzun süre önce keşfetmeme rağmen TCMA gibi ergenlere hitaben yazılmış yazılar olacağını düşünmüştüm. Beklediğimden daha kaliteli, öğretici yazılarınız var 🙂 Bu yazıdaki son kısım( “Kadınların önemli bir kısmı, gençken alfalardan çocuk peydahlayıp sonra bir beta ile evlenerek kadın hipergamisini başarmış oluyor (iyi genleri ve kaynakları aynı anda al). Hatta daha da kötüsü, kadınların yaklaşık 3 – 10%si (bu oran sosyo ekonomik seviye arttıkça 1%lere, azaldıkça 20%lere gidiyor) alfanın birinden gizlice çocuk, betanın birine bu çocuk kendisininmiş gibi yetiştiriyor.”) bana Black Mirror’un 1.Sezon 3. bölümünü hatırlattı. Kesinlikle bu konuyu anlamanıza yardımcı olacaktır 🙂

 2. Sizin bu yazilari cevirerek turk erkegine yaptiginiz yardimi babalar cocuklarina yapmaz. Tesekkurler, sitenin daimi olup bir turk manosphere’i olmasi dilegiyle.

 3. sürekli her kadın bir değil derler ya nerde bir değil hepsi aynı. alfa beta diye bişi yok aslında yakışıklı tipsiz var. kimse tipsiz bodur birinden çocuk yapmaz beraber olmaz. yakışıklı uzun bi herif ztn otomatikman alfa erkektir. herif ağzını açmadan bile kızı yatağa atabilir.

 4. Bakın cevremdeki bütün evliliklere bakıyorum.
  İyi çocuk (iyi görünen çocuk) & kötü kız
  Veya
  İyi kız (iyi görünen kız)& kötü çocuk (pic veya alfa !?)
  Eşleşmeler hep bu şekilde.

  Ben bunun bir seçim olduğu kanısındayım artık.

  Yani iyi kız iyi çocuk asla olmaz bir birlerine en başta hiç çekici gelmezler.

  İyi çocuk bu iyi kızla acı çeker mutsuz olur ve muhtemelen kötü kızla aldatip onla evlenir veya tam tersi .

  Kötü kız kötü çocuk ta olmaz zaten.
  Çünkü ikisi de kendi borusu ötsün ister.

  Ama bunlar iyi falan değil sadece sorumluluk almayan yönetilmek isteyen mücadeleden kaçmayı tercih eden insanlar.
  İşte sorun çıkarmadıklari hayatta kendi seçimlerinin yerine başkasının tercihleri ile hareket ettikleri için de bunlara iyi denilmiş sadece kötü çocuklara veya kötü kızlara uyum sağlıyor. Bu da doğal bir durum.

  Şimdi bir diğer mesele.
  Ben de burda başlıktaki gibi kafiye yapabilmeyi çok isterdim ama ;
  Şöyle söyleyim :

  Yani fahişeler sadece seksi alır,
  İyi kız veya masum kıza da/ bebek yükünü taşıtir, dogurtur, baktirirsin, evlilik yükünü çeker.

  Arada fark yok. Betaya hayatini yaşayan kadın tarafından ödetilen her neyse, iyi kıza da aynı şekilde misliyle odetilir.

  Her ikisi de(iyi kız iyi erkek) boyunlarına bilerek geçirdikleri tasmayi çıkaracak cesarete de zaten sahip olmadıkları için bu seçimi yapmışlardır ve çoğunlukla boşanma görülmez.

  1. iyi erkekler kötü kızlarla evlenmez. sünepe, pısırık, ezik erkekler kötü kızlarla evlenir. iyi olmakla sünepe olmak çok farklı şeyler. kafası çalışan hiçbir erkek karnındaki çocuktan emin olamayacağını kadını almaz. bu bakış açısını ben genelde kadınlarda duyuyorum. cinsiyetiniz kadın mı?

   1. Kotu kizlarla sadece ana kuZusu gavatlar bilerek ve istiyerek her seye ragmen evlenirler. Bu acinasi bir durum degil cunki dogacak cocuklara ve gelecek nesillere cok kotu ornek oluyorlar.

   2. Şimdi sana Şahit olduğum olaylardan birisini kısaca anlatayım.
    Bir adet iyi cok zengin çocuk (yani bana göre fazla aptal görünümlü) iyi kızla evleniyor (belki o da sorunlu bilmiyorum)
    İyi çocuk 33 yaşında iyi kız 27 ve kız ünlü bir mankene benziyor hb8-9 diyelim. Gözler çok çok iri ve kirpikler uzun. Yüz ifadesi masum iyiliği yüzünden akan sessiz birisi.
    Bu evliliğin üzerinden bir yıl geçiyor ki o da ne , iyi çocuk eğitim seviyesi diye bir şey olmayan hb5 hatta belki de 4 olan iyi kızdan daha yaşlı tezgahtar bir kıza aşık oluyor , ve inanın bu kızdan sürülerce var. Klasik zengin erkek avcısı. Hiç bir özelliği görünür de yok.
    Herneyse bu kız iyi kıza tercih ediliyor ve kızın evlenir evlenmez Instagram da arabalı paylaşımları başlıyor.
    Devamını takip etmedim ilgilenmiyorum. Şimdi bir çocukları falan var.
    Olaydan sonra çocuğun ailesi o da çok donuktu kendini oğluma sevdiremedi gibi saçmalıklarini duydum ki, kızın yüz ifadesi resmen bana sahip çık, beni al, beni kontrolun altina al diyen teslimiyet gösteren bir ifade.
    Ama iyi çocuk öylesine sadece oldugu yerde duran kızı anlamamış aslında adam elde etmeyi yönetmeyi sahip çıkmayı bilmiyor.
    İkisi de sus pus bekledi herhalde .
    Diğer tercih ettiği kıza gelince oooowww aşkitooom kocitolarin bitanesiii gibi sözlerle oğlanın gönlünü çalmış 🙂
    Yani muhtemelen kırk takla attı çocuk için ve çocuk ta bu taklalara karşılık onu tercih etti.
    Diğer kadın ise onunla evlenmek ve kendini bu adama teslim etmek dışında bir ekstra çaba göstermedi.
    Yani aslında diğer kadının da beklentisi herşeyi sadece kocasına bırakmak tam teslimiyet göstermesi gibi görünüyor ama adam anlamıyo veya adam yönetmeyi sahip çıkmayı teslim almayı falan bilmiyo zahir.
    Bilemiyorum yani.

    http://m.milliyet.com.tr/nasil-zengin-koca-buldum–gundem-1347544/

 5. Merhabalar
  misal yazıda dip ve tavan noktalarına 1 ve 20 demişsiniz.
  oralar nereler peki? onu neden söylememişsiniz
  bu araştırmayı nerede nasıl yapmışlar?

  dedi birisi cevap veremedim. Acaba aydınlatır mısınız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *