Tinder Nedir Nasıl Kullanılır Nasıl Çalışır?

Tinder birbirileri ile ilgilenen ve eşleşen kullanıcılarının haberleşmesine olanak sağlayan lokasyon-tabanlı bir mobil sosyal arama uygulamasının ismi. Uygulama çok çok bir oranda flört için kullanılıyor. 2012 yılında Hatch Labs içinde kuluçkalanan uygulama, 2012 yılından beridir kullanımda olsa da popülaritesi özellikle günde bir milyar sıyırma (swab) sınırını geçtiği 2014 yılından beridir oldukça popüler.

Tinder nasıl kullanılır? Tinder oldukça basit bir uygulama. Programı akıllı telefonunuza kurduktan sonra Facebook hesabınızla bağlanıyorsunuz ve buradan seçtiğiniz fotoğraflarla bir tinder profili oluşturuyorsunuz. Tinder hesabınızdan isminizi alarak profilinizde diğer kullanıcılara gösteriyor ama diğer kullanıcılar sizin Facebook hesabınıza erişemiyor.

Tinder’ın nasıl çalıştığına gelince. Tinder sizin değiştirebileceğiniz bazı arama kriterlerini göz önüne alarak (kadın / erkek, şimdiki lokasyon ki bunu sadece Tinder’a ücret ödediğinizde değiştirebiliyorsunuz, arama yarıçapı ve yaş aralığı gibi) önünüze tek tek profil getiriyor. Siz profili sağa atarsanız bu kişiden hoşlanmış (Like) olduğunuzu belirtiyorsunuz, sola atarsanız ise bu profili pas geçtiğinizi (Nope) bildiriyorsunuz. Eğer sizin “hoşlandığınız” kişi de sizden hoşlanmış ise eşleşiyorsunuz (Match). Sistem sadece eşleşen kişilerin mesajlaşmasına olanak sağlıyor. Bundan sonra da gerisi size kalmış artık.

Tinder’ın nasıl çalıştığı konusuna, özellikle de sizin önünüze gelen kişiler listesinin nasıl oluştuğuna geri döneceğiz. Ama öncelikle Tinder neden bu kadar popüler ona bakalım.

Öncelikler Tinder insanın ilişki seçerken baktığı en temel özellik olan görsellik üzerine kurulu. Her ne kadar profilinize yazı ile başka özelliklerinizi ve kriterlerinizi yazsanız da ana tema nasıl göründüğünüz. Ama asıl inovasyon Tinder eşleştirme ile mesaj mekanizması. Siz bir kişiyi beğenmediğiniz sürece o kişi size mesaj atamıyor.

Şimdi birkaç başka temel Tinder fonksiyonundan bahsedelim.

Süper Like görece yeni bir Tinder özelliği. Bir A kişisi bir B kişisini Super Like ettiğinde Tinder B kişisine bir mesaj göndererek Super Like olduğunu bildiriyor. Süper Like etmek için A kişisi B kişisini yukarı atıyor ya da yıldız şeklinde olan Super Like butonuna basıyor. Daha sonra B kişisi Tinder’da sağa / sola atışlar yaparak A kişisinin profiline ulaştığında (Tinder bu profili hemen göstermiyor), bu kişinin super like yaptığını görüyor.

Super Like ücretli uygulamada sınırsız değil ama bittiğinde parayı bastırıp alabiliyorsunuz.
Ücret ödediğinizde gelen bir başka özellik de Geri Al (Rewind). Eskiden bir kişiyi sağa sola attığınızda geri dönüp kararınızı değiştiremiyordunuz ama Rewind özelliği ile bir basamak da olsa geriye dönüp kararınızı değiştirme şansınız var.

Tinder Uygulaması
Tinder Uygulaması

Tinder Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Bu aşağıda yazanlar Tinder’ın resmi açıklaması değil, bizim internetten yaptığımız ve kendi tecrübemiz ile vardığımız sonuçlar.
Öncelikle bazı temel bilgiler :

1 – Tinder kullanıcılara her seferinde tek bir profil gösteriyor ama herhangi bir bölgede binlerce kişi aynı anda bu uygulamayı kullanıyor.

2 – Tinder her kullanıcıya aynı listeyi aynı sırada göstermiyor.

3 – Tinder daha çekici erkek / kadın profillerini size gösterme oranı olarak diğer uygulamalara göre daha başarılı.

4 – Tinder değişik kullanıcılara değişik oranlarda çekici kadın / erkek profili gösteriyor (burdaki fark da görünen o ki kullanıcının kendi çekiciliğine bağlı).

5 – Profil sıralama algoritması sürekli değişiyor.

Şu an Tinder profil kartlarını gayet öngörülebilir şekilde karıyor. İlk 10 – 15 profil genel popülasyona göre genelde daha çekici insanların profilleri. Bundan sonra eğer sizi yüksek oranda “beğenen” varsa bu beğenenleri aralara hiç eşleşme adımı atmamış profiller serpiştirerek size gösteriyor. Eğer sizi pek beğenen yoksa Tinder size hiç eşleşme adımı atmamışların bir listesini göstermeye devam ediyor ama çok beğenilenlerin listesindekinden daha az oranda çekici insan gösteriyor.

Tinder’ın başlarda daha çekici insanlar göstermesinin sebebi basit, kullanıcıları burada gayet çekici insanlarla tanışableceği konusunda gaza getirmek.

Tinder daha önceleri sizi beğenenleri en başta gösteriyordu ama bu durumda özellikle çok beğeni alan (çoğu kadın) profiller programı açıp da profil beğendikçe sürekli match alıyorlardı. Bu da olayın zevkini baltalıyor. Bugünkü algoritma Tinder’ı açtığınızda sizi henüz beğenmemiş (ya da hatta profilinizi pas geçmiş) kişileri başta gösteriyor ve bu profilleri beğenenlerin arasına da serpiştiriyor. Böylece aynı zamanda daha çok profil görmüş oluyorsunuz.

Çekicilik skoru : Çok muhtemelen Tinder kullanıcı profillerine bir çeşit çekicilik skoru veriyor. Bu da yine çok muhtemel ki öyle basit bir “en çok like alan” skoru değil, öyle olsa programı uzun süre kullananların gerçekçi olmayan bir avantajı olurdu. Tahminimiz, bunun basit bir algoritma olmadığı ve daha çekici insanların yaptığı likeların daha ağırlıklı olduğu (Google PageRank vari) bir mantık olduğu.

Online olma etkisi : Tinder muhtemelen online üyelerin profillerini diğer kullanıcılara daha çok gösteriyor. Bu çok mantıklı zira aynı anda online olup eşleşen kişilerin konuşma ihtimali daha yüksek. Bu aynı zamanda sizin daha çok eşleşme almak için daha çok online olmanız gerektiği anlamına da geliyor. Ama tabii ki bu siz offline iken hiç match almayacaksınız anlamına gelmiyor.

Seçicilik : Tinder ile ilgili muhtemelen gerçeklik payı olan teorilerden biri de sizin seçiciliğinizin sizin eşleşme potansiyelinize etkisi. Yani siz her önüne geleni like eden biri iseniz (yani hiç seçici değilseniz) muhtemelen hiç kimsenin listesinde en üst sıralarda görünmüyorsunuzdur. O yüzden tedbirli olun ve biraz seçici olun.
Bizim burada tahminen işlediğini düşündüğümüz bir başka faktörde beğenme / pas geçme hızınız. Hiç profillerde yazanlara, ikinci fotolara, instagram bağlantılarına bakmayan biri misiniz? Bu şekilde seri parmak hareketleri ile en çok profile beğeni atma ve daha çok dönüş alma hevesinde olabilirsiniz ama muhtemelen bu hareket sizi gösterilen kullanıcı listelerinde altlara atarak tam tersi etki yaratıyor.

Tinder’da nasıl başarılı olunur?

Yukarıdaki teoriler ışığında güzel çekilmiş fotoğraflar (bkz. Tinder profili nasıl olmalıdır?), iyi ve eğlenceli yazılmış profil yazıları ve her önüne gelene “seks yapak mı lo?” gibi yaklaşmamak gibi genel yöntemlerin yanında şunların da başarınızda önemli olacağını düşünüyoruz :

1 – Eğer uygulamanın size sürekli pek de çekici olmayan profiller gösterdiğini düşünüyorsanız, muhtemelen Tinder algoritması sizin pek çekici olmadığınızı düşünüyordur. Koyduğunuz fotoğrafları daha iyileri ile değiştirmeye çalışın.

2 – Aktif olun. Aktif olun derken böyle deliler gibi, seriye bağlamış şekilde profil atlaya atlaya aktif olmayın. Bu sizin başarınızı azaltır. Tinder’a çok girin ama az beğenin ve profiller arasında da yavaş yavaş atlama yapın. Sizin gün içinde sıklıkla uygulamaya girip, her girişte az sayıda profil değerlendirmeniz, uygulamaya haftada birkaç kere girip her seferinde  yüzlerce profil beğenmenizden daha iyi sonuç doğuracaktır.

3 – Super Like’ı kullanın. Bu sizi kuyruğun en tepesine atacaktır.

4 – Tinder Boost kullanın. Tinder’da erkeklerin sağa atılmamasının sebeplerinden biri de çekici kadınları beğenen erkek sayısının çokluğundan dolayı, erkeklerin büyük kısmının kadının sağa – sola atması için bile görüntülenememesi. Yani kuyruk uzun. Bu nedenle boost attığınızda eşleşme oranı 8 – 9 katına çıkıyor. Eğer düzenli boost kullanırsanız, eşleşme sayınız ve dolayısı ile çekicilik katsayınız artacağı için boost kullanmadığınız zamanlar bile eşleşme şansınız artar.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “Tinder Nedir Nasıl Kullanılır Nasıl Çalışır?”

 1. tipsiz bodur bir erkek çekici olabilir mi sence? hiç bir fotoğrafta fotojenik çıkmıyor misal ben. bu yüzden hiç resim çektirmiyorum. bok gibi suratım var sik kadar boyum var. şimdi böyle bi görüntüden hoşlanan çıkarsa sözüm ona en yakın göz doktorundan randevu al

  1. Dostum tinder da Türkiye de ekmek yemek için boost alacaksın. Seni daha çok öne çıkarıyor. Hatta o bile şansını bayağı azaltıyor. Gördüğüm kadarıyla millet arabayla çekildigi fotoğrafı,gym de çekildiği fotoğrafi koyuyor eşleşme alabilmek için. Türkiye de tinder sadece çok yakisikliysan işe yarar. 10 üzerinden 7lik arkadaşım bile fazla eşleşme alamadı. Rekabet fazla.

 2. Benim merak ettiğim şey, hani bazı kadınlar vardır ya “bugün de karnımız doysun” diyenler, onlara karşı ne tür cümleler tercih etmeli ki bizden onlara ekmek çıkmaz?

 3. selamlar ,

  Kendimden yaşça çok küçük bir kızla ki aynı zamanda aynı iş yerinde asistanımdı bir birliktelik yaşadım..üniversitedeki sevgilime yüz , ses tonu , konuşma , mimikler vs çok benzediği için kendimi uzak tutmaya çalışsam da , gençliği ve çok beğendiğimden yapamadım..ben üst düzey yönetici o asistanımdı.altımda lüks arabam..o istediği zaman görüşüyor , istemediği zaman görüşmüyorduk..zaten yaş farkı ve aynı işyerinde olmamızdan dolayı çok gizli yürütüyorduk ilişkiyi.işine gelince birlikte oluyorduk ( yani her anlamda ..yemeğe gitmek , gezmek vs de ) istemezse mutlaka bahanesi vardı.yani hep kullanılıyorum hissi ile yaşadım..ama mutluydum..alıştım..çok disiplinli idi..işte hiç bir zaman suistimal etmedi..hiç bir zaman benim kadar sevgisini göstermedi bunu da söylerdi ben gösteremem diye..biraz soğuk bir karakterdi..ama işte kalp..işten ayrıldım ( yani benimle işi bitti..kötü düşünürsek ) 1 hafta sonra mesaj ile bitti dedi..cevap vermedi , aramadı , sormadı..hatta öğrendim ki benimle birlikteliğinin son zamanlarında başkası ile birlikte olmaya başlamış ( yaşıtı yada bir kaç yaş büyüğü ) 24 yaşında bu arada..3 ay oldu ama ben hala unutamadım..alışmışım , sevmişim..kendime de kızıyorum..bacak kadar hatun kullandı attı seni diye..ama işte engel olamıyorum..hayatımda başka kadın istemiyorum..öyle yazmak istedim..

  1. Allah hepimize böyle kullanılıp atılmayı nasip etsin.

   Yine de iş yerinde büyük risk almışsın. Kız 24 ve senden yaşça çok küçükse sen 30larında belki 40larındasın. Bu tür çocukça unutamadım, başkasını istemiyorum gibi saçmalıklar için biraz fazla yaşlısın.

  2. Başka karı mı yok? Unutamıyorum ne ya?
   Sana tavsiyem, bu sitenin ilk makalesini oku. Aynı zamanda bu sitenin en önemli makalesidir. Kırmızı Hap öğretisinin ana düşüncesini oluşturur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *