Erkek Egemenlik Hiyerarşisi

İnsanlar evrimi genellikle tamamen “doğal seçilim” mekanizması ile düşünse de, türlerin evriminde “eşeysel seçilim” de büyük bir öneme sahiptir. Eşeysel seçilim özellikle dişileri acımasız bir şekilde seçici olan insan türünde çok önemli bir yer tutar. Bunun en önemli kanıtı, son zamanlarda oldukça gelişen DNA araştırmaları sayesinde ortaya çıkan şu gerçek : bugüne kadar yaşamış homo sapiens (modern insan) erkeklerinin sadece yüzde 40%ı çocuk yapabilmiş iken bu sayı dişilerde 80% oranında. Bunun anlamı : her iki erkekten biri ortalama olarak 2 çocuk yapmış iken diğer erkek neslini devam ettirememiş. Eğer erkeksen, 2 çocuğun var (farklı kadınlardan olabilir) ya da hiç çocuğun yok.

Burada çalışan önemli mekanizma, kadınların, çocuk yapacakları seçmesi. İnsan türünün en yakın kuzeni olan şempanze (yaklaşık 6 milyon yıl önce ortak atadan ayrıldığımız) dişileri, insan dişilerinin aksine, önüne gelenle çiftleşirler. Tabii ki alfa erkeğin, beta ve omegaları döverek uzaklaştırması sonucu bu çiftleşme genelde alfa şempanzelerle olsa da, burada şempanze dişisinin herhangi bir seçim yapması durumu yoktur.

Peki kadınlar, beraber çocuk yapacakları erkeği nasıl seçerler? Erkek egemenlik hiyerarşisine bakarak. Burası, erkeklerin birbirleri ile rekabet halinde oldukları arenadır. Erkek egemenlik hiyerarşisi arenasında erkekler, bariz dişiler için birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışmazlar. İş, para, statü, egemenlik gibi konularda birbirlerine üstünlük yarışındadırlar.

Olaya Yüzeysel bakarsanız, erkeklerin burada “güç” için birbirleriyle rekabet ettiğini söyleyebilirsiniz. Aslında erkekler bu arenada nüfus ve liderlik için rekabet ederler. Genellikle hiyerarşinin tepesindeki erkekler, diğerleri ile rekabet ederek ve diğerleri tarafından seçilerek oraya çıkarlar. Tamam, bu rekabette zorbalar ve vahşiler olsa da genelde, bu hiyerarşide tepeye doğru çıkartan şey güçten ziyade “topluma katılan değer”dir. Bu şekilde daha fazla değer katan erkekler hiyerarşide yukarı çıkarken, kadınlar bu tepeye çıkan erkekleri eş olarak seçerler.

Şempanzelerden ayrıldığımız 6 milyon yıl boyunca bu hiyerarşinin devam ettiğini düşünün. Bu süre boyunca, erkek egemenlik hiyerarşisinin üstündeki erkekler gelecek nesillere genlerini aktarırken, altındaki erkeklerin genleri gelecek nesillere aktarılmaz. Kısacası, erkek egemenlik hiyerarşisi, kadınlar tarafından harekete geçirilen bir eşeysel seçilim mekanizmasıdır (yani, feministlerin erkek egemen dediği sistemi hayatta tutan şey, kadınların doğasıdır – hadi feministler, bunu da açıklayın).

Erkek Egemenlik Hiyerarşisi
Egemenlik Hiyerarşisi

Bu milyonlarca yıllık süreçte, erkekler sadece erkek egemenlik hiyerarşisine adapte olmakla kalmayıp, bu hiyerarşide yukarı çıkacak dürtülere sahip olmada da önemli miktarda evrim geçirmiştir.

Egemenlik hiyerarşisi sadece primatlarda olan bir durum değil. Hemen hemen tüm sosyal canlılarda mevcut. Bu tür hiyerarşiler, hayvanlar aleminde kısıtlı kaynaklar için bireylerin sürekli birbirleri ile didişerek sürünün varlığını tehlikeye atması yerine, kaynakların hangi sırada paylaşılacağını belirleyerek sürünün istikrarlı olmasını sağlar. Örneğin kurt sürüsü, eşit paylaşılma şansı az olan av için birbirine gireceğine, hiyerarşi sayesinde avı alfa, beta ve omega sırası ile paylaşır.

Ama bu hiyerarşinin en temel dayanağı kaynak paylaşımı değildir. Egemenlik hiyerarşisini sürdüren en önemli mekanizma, dominant bireylerin, daha alttaki bireylerin çiftleşmelerini bastırmalarıdır.

Kıssadan Hisse

Kadınlarla başarılı olmak isteyen bir erkek, erkek egemenlik hiyerarşisindeki yerini yukarıya çekmelidir. Her ne kadar bir erkeğin kendine bakması, temiz ve medeni olması, karşı cinsle ilişkisinde önemli olsa da, erkeğin kadınlarla başarısını belirleyen temel şey, egemenlik hiyerarşisindeki yeridir. Bu nedenle bir erkeğin cinsel pazar değerine en çok etki eden şey, onun statüsüdür.

Bunun anlamı; erkeğin her zaman daha iyi eğitim almayı, kendini sürekli geliştirmeyi, işinde ve eğitiminde hırslı olmayı, çevresinde karar verici ve uygulayıcı olmaya gayret göstermeyi; kız tavlama sanatı öğrenmeye göre daha öncelikli tutmasıdır.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “Erkek Egemenlik Hiyerarşisi”

 1. Hocam eğer hiyeraşiye aktif olarak katılmıyorsak ne olacak.Ne oluruz,değerimiz nerede olur?
  Mesela ortamda ben gelmeden önce var olan alfalar varken(mesela nakilleri geldim okula)yeterince güçlü olmuyorum onlara göre geri kaldığım yanlar var üstüne onlar gibi kaynaklarını çarçur etmek istemiyorum) ama onlar yokken veya aktif değillerken meydanda rahatça at oynatıyorum.Varlerken gene iyi gidiyoruz ama ben onlardan emir almıyorum emir veriyorum benim sözüm onlar varken fazla geçmiyor diğerlerine.
  Şimdi kısaca ben arada üste çıkan ama genelde gruptan uzak piramite dahil olmayan biriyim okulda.Bu durum benim CPD mi kötü etkiler mi?
  1.gruptan ayrı durmam kötü mü?altımda ve eş alt dış edileceklerin le aram iyi sözüm geçer dinlenir ama eş olduklarım ve üstüm diyebileceklerim(benim değer ölçeğime göre ben kendimi doğru buluyorum daha fazla ders daha az sosyallik ama insanlara göre elbet böyle değil)varken uzak duruyorum.
  2.Sizce arada alta kalma pahasına da olsa gruba gireyim mi?Cpd ne yönde etkilenir?
  3.Monk Model gibi durumlarda sosyal bağın olmaması CPD mizi düşük kılar mı?
  4.Arkadaş sayımız azsa bu CPD düşürür mü?

   1. Bu lisede (herkesin otorite altinda ve dumduz oldugu ortamda) alfacilik fantazilerine benim hayal gucum yetmiyor. Yaziya bak sanarsin amazon kabilesi …

    1. Arkadaşın yorumunu okurken,aslında lise olarak değil de normal ortamlarda geçerliliğini merak etmiştim,lisede başında öğretmen olduğu için zaten otorite olamassın.

 2. Ya hem kendin şempanzeler insanlardan çok farklı diyorsun hem de aynı soydanız diyorsun. Psikoloji konusu bu yazdıkların ama zırt pırt gereksiz yere evrime dalıyorsun.

  1. 6 milyon yıl önce ortak atadan ayrılmışız o kadar zaman ayrı evrim az fark yaratmaz. Zırt pırt evrime bağlayan bilim, ben değilim. Canın istiyorsa yaradılışı / fıtratı diye düşün. Çok farketmez.

 3. Gay ve biseksüel erkeklerin yeri nedir? Sitede çok aradım bulamadım. Bunlar erkek mi değiller yoksa ayrı bir kategori mi? Ayrıca bu yönü olup da kurtulmak isteyen erkekler ne yapabilir sizce?

  1. Gay ve biseksüel erkekler de maskülen olabilir ama kırmızı hap temelde kadın erkek ilişkilerini ele alan bir külliyat. Ben ve diğer yazarlar hetero zaten o alanda tecrübe yok.

   Gaysen ve bu hayatını kendini gerçekleştirerek yaşamana engel değilse neden enerjini kurtulmaya harcayacaksın ki?

   1. İnsan bazen cinsel yönelimlerinden rahatsız olabiliyor. Özellikle biseksüel eğilimli olanlar. Gay zaten yolunu belirlemiş. Biseksüel erkekler hem maskülen olabiliyor hem de fiziksel ve ruhsal olarak kadınlara ilgi duyuyor. Bu nedenle hemcinslerine eğilimleri onları rahatsız edebiliyor.

    1. ne rahatsız olması, çok ekmeğini yiyebileceğin bir durum bu. biseksüel ya da bu konulara sıcak hatunlar hem maskülen hem de biseksüel erkeklere bayılıyor içerden bildiriyorum. ortalık feminen kaynıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *