Jordan Peterson – Kendine çekidüzen ver …

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson‘un University of Western Ontario’daki konuşmasından bir bölüm. Peterson burada en çok kullandığı “önce kendine çekidüzen ver” felsefesini açıklıyor.

Peterson’a göre insanın kendi varlığının gizemi ona sürekli şu şekilde kendini gösterir : kişinin yapması gerektiğini bildiği ama yapmaktan sürekli kaçındığı şeyler. Bu nedenle kişinin hayatında atabileceği en önemli adım bu basit görünen ama aslında kişi için çok önemli olan sorumlulukları teker teker yoluna koymak.

Peterson şunu söylüyor :

“Elinizin altında, ne olduğunu bildiğiniz ve sizi bekleyen sorumluluklarınız var. Bunlar tamamen sizin tanımladığınız, yapmanız gerektiğini bildiğiniz sorumluluklar.

Her sabah kendinize sorun, dikte etmeyin sorun :

<<Tam şu anda hayatımda yolunda olmayan şeyler var. Bunların ne olduğunu biliyorum. Bunlar beni güçsüz kılıyor ve beni olmam gerekenden daha az yapıyor. Bunlardan bazılarını küçük bir çabayla bugün yoluna koyabilirim.>>

 

Peterson’a göre bu şeyler köşede düzenlenmeyi bekleyen bir deste kağıt ya da temizlenmeyi bekleyen bir bilgisayar masası gibi önemsiz görünen şeyler olabilir.

<<Bu şeyleri yoluna koyarsam yarın hayatın biraz daha berrak ve düzenli olacak. Nedir bu şeyler? Sorun kendinize. Bunları biliyorsunuz. Bunlar genelde aklınıza ilk gelen şeyler. Tamam çok “önemsizler” muhtemelen ama bir nedenle sürekli yapmaktan kaçınıyorsunuz. Bunlar ne kadar önemsiz görünseler de kasoun sizin hayatınıza sızıp durduğu küçük “ejderhalar”.

Bunları yerine koyunca başka şeyler gelecek aklınıza. Biraz daha önemli ve karmaşık şeyler. Bunları da yoluna koyun. Sonra aklınıza gelenleri de …

Böylece zamanla, azar azar, daha odaklı, zihni açık, düzenli ve üretken hale geleceksiniz.

Carl Jung şöyle der : “Birçok insanın Tanrıyı görememe sebebi, yeterince aşağıya bakamaması.” Çok doğru ve akıllıca bir önerme bu. Zira varlığınızın gizeminin size kendini gösterdiği şeyler bu ufak “bitmemiş işler”.

Şöyle düşünün : Yapmanız gerektiğini bildiğiniz ama sürekli yapmaktan kaçındığınız şeyleri yapmaya başladınız ve gayretle yapmaya devam ettiniz. 10 yıl sonra nasıl biri olurdunuz? Muhtemelen çok daha “fazla” biri.>>

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson, ilkin Social Justice Warrior‘larla (SJW) girdiği başarılı mücadele ile gündeme gelse de, genç erkeklerin hiç duymadıkları, ama eksikliğini derinden hissettikleri sorumluluk ve hayatına yön verme mesajları ile kısa zamanda erkek popülasyonu tarafından yoğun takip edilen biri haline geldi. Peterson’u erkekler arasında bu kadar meşhur eden şey, erkeklerin babalarından duymaları gereken ama artık hiç duymadıkları mesajları veriyor olması. 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabı Ocak 2018'de piyasaya çıkacak olan Peterson'un Maps of Meaning: The Architecture of Belief adlı bir kitabı da mevcut. Jordan Peterson'un Türkçe çevirilerini burada Jordan Peterson Türkçe etiketinden takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

2 thoughts on “Jordan Peterson – Kendine çekidüzen ver …”

 1. Bu başlığın ve konunun hiç yorum almaması dikkatimi çekti. Adam tammı tarif etmiş, yoksa bu küçük şeyleri hepimiz yapıyormuyuz da önemsizmi olarak algılamışız anlamadım. Hayatımızın içinde en önemli konulardan birine parmak basmış.

  Tembelliğin 1. Kuralı: istediğin şeyi ayağına getirecek kimse yoksa o şey o kadar da lazım değil demektir.

  (kişinin yapması gerektiğini bildiği ama yapmaktan sürekli kaçındığı şeyler. Bu nedenle kişinin hayatında atabileceği en önemli adım bu basit görünen ama aslında kişi için çok önemli olan sorumlulukları teker teker yoluna koymak.)

 2. Erkek Adam ın
  Kırmızı hapla gelen dırdır başlıklı yazının yorumlar bölümündeki iki yorumunu buraya taşıdım.

  Üşengeçlik insanın (kadın / erkek farketmez) doğal halidir, feminen ya da maskülin değildir.

  Fakat şunu da eklemek lazım. Erkeklerin cinsellik için erkek egemenlik hiyerarşisinde performans göstermesi gerektiğinden üşengeçlik erkek için daha zararlıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *