Savaş Gelinleri

“Evrim kadınları, kendi davranışsal tutarsızlıklarının sürekli ve bilinçli bir şekilde farkında olmalarının getireceği stres ve suçluluk duygusundan koruyacak şekilde gelişmelerini sağladı. Evrim bencil kadınların keyifli bir şekilde farkında olmamalarını sağlayacak şekilde kadınları eledi.”

Sıkı durun, tehlikeli sulara dalıyoruz. Burada anlatmaya çalıştığım kadınların bencilliğe yatkınlığı psikolojik olarak evrimleşmiş bir mekanizma. Diğer bir değişle bencillik, kadınların ben-merkezci olmalarını sağlayarak kadınları geçmişin katı gerçekliğinden koruyan birşey. Bunu tam olarak anlamak için kadınların beyin fonksiyonlarına ve kimyasına derin bir şekilde girmeniz lazım. Ben fazla detaya girmeyeceğim ama şunu söylemek yeterli : birçok araştırma sonucuna göre kadın beyni erkek beynine göre duygusal tepki ve iletişim konusunda erkek beynine göre daha karmaşık bir seviyede.

Tarih öncesi çağlardan beridir kadınların maruz kaldığı katı gerçeklikler göz önüne alındığında, kadınların maruz kalmaları büyük ihtimal olan acımasız değişikliklerle başa çıkabilecek bir benlik geliştirmeleri beklenir birşey. Stres, kaygı, korku, suçluluk duygusu cidden insanı sarsan duygular ama kadınların psikolojisi doğal olarak bu tür duygulara karşı daha dayanıklı olacak şekilde gelişmiş. İstatistiki olarak erkeklerin Travma Sonrası Stres Bozukluğu  ile başa çıkmakta kadınlara göre daha fazla zorluk çekmesi neden acep?

Yüzeysel bakıldığında erkeğin kendini bir durumdan duygusal olarak soyutlama kabiliyetinin onu psikolojik travmaya karşı daha dayanıklı yapması gerektiği düşünülebilir ama tam tersi doğru. Kadınlar duygusal fedakarlığı kabul etmekte ve önlerine bakmakta erkeklere göre daha iyiler. Bunu ya o stresi umursamayarak ya da bilinçaltına gömerek başarıyorlar. Kadınların daha öne çıkan empati kapasitelerinin çocuk bakımı ve kabile içi sosyal dinamikler açısından yararı tartışılmaz ama bu kapasite aynı zamanda çevrede gelişen düşmanca değişimlere karşı kadınları kırılgan yapan birşey. Neden Stokholm Sendromu kadın rehineler arasında daha yaygın? Çünkü kadınların yaşadığı çevre onları hayatta kalmalarını sağlayacak psikolojik mekanizmalar geliştirmeye itti. Kendi kabileleri başka bir kabilece işgal edildiğinde ve kabile erkeklerinin ve çocuklarının çoğu kazanan kabilece katledildiğinde, bu acımasız durumla arasına duygusal mesafe koyarak yeni kabilenin erkekleri ile hayatına devam edebilen kadınlar hayatta kaldı. Savaş gelini dinamiğine göre kadınlar gereklilik yüzünden fethedenlere empati duymayı öğrendi.

Erkekler daha harcanabilir olan cinsiyet, kadınlar ise genelde seks için elde tutulanlar. Tarih boyunca daha üstün fatih, erkekleri genelde öldürürken, kadınları çiftleşmek için elde tuttu. Bu evrimsel baskı nedeniyle kadınlar daha önceki eş ve çocukları ile aralarındaki duygusal bağı daha kolay kesebilecekleri bir mekanizma geliştirdiler ve daha benmerkezci oldular – bencillik.

Bence birçok erkeğin şikayet ettiği vurdumduymaz ikiyüzlülük, bu dişil bencillik sebepli. Biliyorum fazlaca ileri gittim gibi görünüyor, ama erkeklerin sürekli şikayet ettiği, kadının ayrılır ayrılmaz kendilerini unutmaları ya da acımasız shit testler bu bencillik mekanizması ile alakalı. Hipergamiyi tarih boyunca kronik olarak tehlikeli olan dış çevre ile birleştirin, size günümüz kadın bencilliğini verecektir. Bunlara bir de kültürel beyin yıkama olan kadın hakkın sanısını, kadınların ikiyüzlü davranmasının normal sayılmasını ve kadınların sürekli niyetlerini saklamalarını ekleyin, bugün bulunduğumuz noktaya varırsınız. Bunlar sanki yetmezmiş gibi, kadınların biyolojik saatlerinin getirdiği doğurganlık duvarına toslama stresini ekleyin, kadın bencilliğinin kadınlar için gerekliliğini ve fonksiyonunu anlarsınız (*).

Daha önce hiç düşündünüz mi neden genellikle sizin sapasağlam sandığınız ilişki biter bitmez hemen unutup gidebiliyor? Ya da neden kendisi için değişeceğini umarak kendisini döven eski erkek arkadaşına dönüyor? Kadın bencilliğinden uzağa bakmayın.

Bunun çok nihilistik bir gözlem gibi göründüğünün farkındayım. Şunu açıkça belirteyim, bu dinamik her kadın tarafından her zaman kullanılmak zorunda kalınmaz. Ve burada kadının bilinçli olarak yaptığı birşeyle değil, bilinçaltı bir dinamikle karşı karşıyayız – o nedenle bu yazıyı okuyan birçok kadın bu dinamiği öfkeyle inkar edecektir (modern kadının bu dinamiğin yukarıda anlattığımız uç şekillerine neden olacak duruma düşmesi çok zordur). Bu fikri İncil gibi kabul etmenizi söylemiyorum ama savaş gelini mekanizması birçok boşluğu iyi dolduran bir kavram.

(*) – Bir erkek 60 yaşına kadar çocuk yapabilir ama bir kadın için bu maksimum 40 – 42 yaşına kadardır. Bu gerçeğin kendisi bile kadının ilişki biter bitmez başka dala atlama kabiliyetinin neden elzem olduğunu anlamanızı sağlar.

Çeviri : War Brides

 

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

5 thoughts on “Savaş Gelinleri”

 1. İkinci Dünya Savaşı’nda Paris’e giren Nazi ordularının yarattığı korku ve çaresizlik ortamını hiçe sayan Coco Chanel’in, soluğu Paris’teki en yüksek rütbeli subayın yatağında aldığı söylenir. Ne kadar doğru bilemem. Aynı şekilde Parisli kadınlar da Nazi subaylarının alemlerine meze olmuşlar ve bundan zerre kadar da rahatsızlık duymamışlar. Eğer doğruysa Fransız erkeklerinin yaşadıklarını bir düşünün. Söylenti tabii ama bana mantıklı geliyor. Baby Boom olayının da bununla doğrudan ilgisi olabilir.

 2. Kadınlar resmen aşağılık varlıklar. Bencil, kendini beğenmiş, kolaylıkla yalan söyleyebilen, nankör, toplumsal yapı engellemese fahişeliğe meyilli varlıklar. Evet bunlar doğal olabilir ancak bu durum bu tarz davranışların aşağılık davranışlar olduğu gerçeğini değiştirmez. Tamam bir kadını etkilemek için çaba sarf edelim de acaba kadınlar buna layık mı? Bu konuda emin değilim. Ülke işgal edilmişken düşman askerleriyle yatmak sonra da bunu normal görmek nasıl bir …? Noktalı yer her türlü doldurulabilir? Bir düşündüm de Allah göstermesin Türkiye işgale uğrasa ve bizim kadınlar düşman askerleriyle yatsa. Düşüncesi bile kötü fakat yapmayacakları konusunda garanti olmadığı gibi, toplumsal yapının bozulmasıyla bunun gerçekleşme ihtimali artıyor gibime geliyor. Bir erkek kendini kendi rahatı ve çıkarları için geliştirmeli bir kadın için değil. Kadınlarla ilişkim hep resmi oldu, hiç bir zaman samimi olmadım, bundan sonra da böyle olacak gibi.

  1. Bazı erkekler de dürtülerine yenilip tecavüz ediyorlar ve öldürüyorlar. Senin, bu erkeklere bakarak erkeklerin aşağılık varlıklar olduğu sonucu çıkaran ve erkekleri aşağılayan feministlerden farkın kalmıyor. Kusura bakmayın arkadaşlar, böyle kafa yapısına girerek feministlerin düşman kardeşi oluyorsunuz.

   Tamam bir kadını etkilemek için çaba sarf edelim de acaba kadınlar buna layık mı? Bu konuda emin değilim.

   Bunu yazan adamların bazıları bu konuda samimi ama ezici çoğunluğu ise kadınlar konusunda başarısızlığını erdeme çevirme çabasındaki zayıf insanlar. Benim kafamdan bu düşünceler geçse idi, otomatikman ilk gruba dahil olduğumu düşünmezdim. Çoğu insan kendi motivasyonunun farkında değil. Zenginden nefret edenlerin çoğunun asıl motivasyonu kendi para kazanamama kapasiteleri. Aynı şekilde kadınlardan nefret edenlerin çoğu da onların ilgisini çekecek kapasitede olmayan erkekler. Motivasyonunuzu analiz edin. Bize itiraf etmeyin. Kendi kendinize bilin yeter.

   1. Evet dediklerinizde haklılık payı var fakat bence temel fark şu tecavüzcülük tipik bir erkek davranışı değil. Erkekler arasında ki kötü istisnalar, kadınlar arasında ise yukarıda saydığım özellikler tipik kadın doğasının özellikleri ve şahsi görüşüm bunlar erdemli davranışlar değil. Evet evrimin kaçınılmaz ve gerekli sonuçları olabilir ancak şahsi görüşüm gayr-i ahlaki. Aşağılık ifadesi ağır kaçmış olabilir fakat kadınların çokta erdemli varlıklar olduğunu düşünmüyorum. Bence erkekler genel ortalama da daha erdemli varlıklar. Sanırım bu sitede şöyle bir ifade görmüştüm: “aksi ispatlanana kadar bütün kadınlara sürtük muamelesi yapmak” ya da onun gibi bir şey, bu ifade bile kadınlar hakkında kafamda soru işaretleri oluşturuyor. Veya kadınların hipergami için her türlü ahlaksızlığı yapma potansiyelleri. Son olarak kadınlardan nefret ettiğim söylenemez ama çokta iyi varlıklar olarak görmüyorum ve genelde kendilerine resmi ve şüpheci davranma taraftarıyım. Biraz bundan biraz da isteksizliğimden olsa gerek hiç bir zaman hamle yapma gereği de duymadım. Meriçlikte yapmam, sosyal medya kullanıp kızlara yürümeye de çalışmam. Kadınlarla ilişkim erkeklerle olanın daha dikkatli versiyonu şeklinde.

    1. İnsanların önemli bir kısmı erdemli değil. İnsan ırkını maymunluktan metropollere taşıyan acımasız ama verimli algoritmaların kadınlar tarafında çalışanları yüzünden kadınları aşağılamanın bir anlamı yok.

     Tecavüzcüzcü erkek, erkek popülasyonunu temsil etmiyor ise (bence etmiyor), savaş gelininin kadın popülasyonunu neden temsil ettiğini mümkünse sayı ile açıkla. Savaş sırasında tecavüzün dayandığı dominantlık ve genlerini olabildiğince yayma doğal dürtüler değil de neden savaş gelinliği tipik kadın doğası özelliği?

     Dediğim gibi. Senin burada yazdığın bakış açısı ile feministlerin bir farkı yok. Birbirinizi besliyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *