Arzunun dinamiği

Arzuyu pazarlıkla elde edemezsiniz.

Bu birçok erkeğin ve kadınların çoğunun görmezden geldiği çok basit bir ilke. Son on yıldır en çok akıl danışıldığım kişisel sorun “onun bana dönmesi için ne yapabilirim?” ve türevleri. Bu genelde bir erkeğin daha önce gözü kendisinden başkasını görmeyen bir kadınla ilişkisini eski haline döndürmek için bir yol araması durumu. Olay 6 ay rahatlık ve aşinalık sonucu heyecanın gitmesi olarak algılansa da asıl olan gerçek arzunun kaybolması.

İşte tam bu aşamada bir erkek “pazarlık yapma” yöntemine başvuracaktır. Bazen bu karşılık olarak kadının daha önceki gibi seks yapmaya döneceğini umarak, erkeğin artan bir şekilde kadın için birşeyler yapması şeklinde olur. Ya da evli bir çiftin “seks problemleri” ni çözmesi için “evlilik danışman”ına gitmesi şeklinde. Erkek daha fazla bulaşık ve çamaşır yıkamaya söz vererek karşılığında kadının cinsel isteğinin eski haline döneceğinden medet umar. Ama erkek ne yaparsa yapsın kadının cinsel isteği eskiye dönmez. Kötüsü kadın, bunca çabaya rağmen istek duymadığı için kendini daha kötü hisseder.
Arzuyu pazarlık etmek en fazla mecburi uyuma yol açar.

Bu nedenle onun pazarlık sonrası cinsel tepkileri o kadar cansızdır ki erkek daha da hüsrana uğrar. Seks sayısı ve sıklığı artsa bile kadının yarı-gönüllü hali hiçbir zaman eskisi gibi olmaz.

Erkek gözünden, özellikle de beta erkek gözünden, arzuyu pazarlık etmek gayet akılcı bir çözüm gibi görülebilir. Erkeklerin doğası tümdengelimli muhakemeye meyillidir; “eğer … sonra” şeklinde. Program genelde şu şekildedir :

Sekse ihtiyacım var + kadında ihtiyacım olan seks var + kadının seks için koşullarını araştır + seks için gerekli bu önkoşulları gerçekleştir = Seks yap!

Mantıklı değil mi? Kadının isabetli özdeğerlendirmelerine dayanan basit ekonomi. Fakat gerçek arzu kadınların bilinmeyen ve söylenmeyen değişkenlerine bağlı birşey. Bu nedenle açık açık konuşulup, tartışıldığında – hele hele birşey karşılığında beklendiğinde – tek elde edilebilecek şey mecburiyet ve bazen ultimatomdur. Gerçek arzu, bir kişinin kendi iradesiyle varması gereken ya da oraya yönlendirilmesi gereken birşeydir. Bir kadını tehdit ederek istediğiniz gibi davranmaya zorlayabilirsiniz, ama onun sizi arzu etmesini sağlayamazsınız. Bir fahişe para karşılığı sizinle sikişecektir ama bu sizi arzuluyor anlamına gelmez.

Uzun süreli ya da kısa süreli fark etmez, hedefiniz gerçek arzu olmalı. Eğer sizinle birlikte olmaya mecbur hisseden değil sizi arzulayan bir kadınla beraber olmak istediğinizi bilirseniz zaten yolu yarılarsınız. Bir kadından konuşarak, anlaşarak arzu elde edemezsiniz. Arzuyu sadece çaktırmadan onu yönlendirerek elde edebilirsiniz. Gerçek arzu kadının sizi istediğini düşünmesinden ortaya çıkar, sizinle olmak zorunda olduğunu düşünmesinden değil.

Çeviri : The Desire Dynamic

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

7 thoughts on “Arzunun dinamiği”

 1. @Mahmut Abi,

  Arzu nasıl uyandırılır bununda açıklanması gerekirdi. Veya bununla alakalı bir makale zaten yayınlanmışsa,(ben bulamadım) buraya link verilmeliydi. Biliyorum Mahmut abi isteklerimiz hiç bitmiyor.

 2. Hocam merhaba. Diyelim ki bir kadına gerekli şekilde davranıp yüz vermediniz, KH nin hakkını vererek davrandınız ve kadın da sizi arzuluyor ama yanaşmıyorsunuz. Sonra kadının başına kötü bir şey geliyor: hastalık, kaza vs… Sonra siz kadına acıyarak gidip ÇERÇEVEYİ BOZMADAN şefkat ve ilgi gösterirseniz onun gözünde değeriniz düşer mi, yükselir mi aynı mı kalır? Bu çok merak ettiğim bir konu lütfen samimi bir cevabı esirgemeyiniz.

  1. Hocam merhaba. Diyelim ki bir kadına gerekli şekilde davranıp yüz vermediniz, KH nin hakkını vererek davrandınız ve kadın da sizi arzuluyor ama yanaşmıyorsunuz. Bu bahsettiklerinin KH ile bir alakasi yok. Yüz vermedin falan ergen iliski taktikleridir.

   1. peki ya ikinci dediğim şey için ne dersiniz yani kız zor duruma düştüğünde ona abartmadan ilgi ve şefkat göstermek.

  2. Hedefindeki kadına şevkat ve yardımı aslında onun donunun içine girmek için alışveriş malzemesi olarak yapıyorsan (bilinçaltında 99% bunun için yapar) çerçeveden söz ermek mümkün değil zaten. Değilsen bile 99% böyle yaptığından senin de aynı şekilde yaptığın düşünülür. Kısacası bahsettiğin şey senin yürümeni zayıflatır. Eğer ben önce insanım der yürümeni zayıflatmasına rağmen bolluk zihniyeti ile bu kızı feda etmeyi göze alırsan bak o çerçevedir ve lehine çalışabilir.

  3. ÇERÇEVEYİ BOZMADAN şefkat ve ilgi gösterirseniz onun gözünde değeriniz düşer mi, yükselir mi aynı mı kalır?

   Biz bu sitede bununla ilgilenmiyoruz. Kendi değerimiz düşük mü yüksek mi ona odaklıyız. Kızın gözünde ne olduğu önemsiz demiyorum ama kızın gözü (o da eğer cinsel pazar değeri anlamında ise) ikinci planda. Önce kızın gözünü düşünen adamın bozacak çerçevesi olmaz. Ironik olan şu ki cinsel pazar değeri karşı cins gözünde değerin olsa da bunu fazla takmamak özellikle de spesifik bir kızın gözünde değerini takmamak cpdyi arttırır.

   Senin bahsettiklerin genellikle kendi değeri düşük ama kıza yüksek değerliymiş imajı çizmeye çalışan adamların derdi.9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *