OHK Sosyal Gelenekleri

Daha önceki yazımızda Ortalama Hâsir Kaşkaval (OHK) kavramından ve OHK’ların karakteristik özelliklerinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise OHK zihniyetinin sosyal geleneklerinden bahsedeceğiz. OHK sosyal geleneklerine “rasyonelleştirme” de denilebilir fakat bu şekilde adlandırmak bu kalıpların sosyal geleneklerce beslendiği gerçeğini es geçebilir. Bir önceki bahsettiğimiz yazıdaki karakteristik ve zihniyetler önemli ama burada bahsedeceğimiz geleneklerin farkı toplum tarafından (genelde her iki cinsiyet tarafından) aslında pek de rasyonalitesi olmayan OHK davranışlarını rasyonelleştirme adına dayatılmaları. Bir önceki yazıdaki karakteristik özellikler belirti ise, bu yazıdaki gelenekler hastalığın kendisi.

Şimdi OHK zihniyetini besleyen en yaygın sosyal geleneklere değineceğiz. Bu gelenekleri içselleştirme prosesinin en temel öğelerinden birinin bunların tartışmaya açık olmayan şeyler olması.

“Kaliteli” kadın miti

Manosphere dünyasının bitmek tükenmez temalarından biri kaliteli kadındır. Kaliteli kadın nasıl tanımlanır temalı bu zihniyet kadınları da ikiye ayırır : kaliteli kadın ve orospular. Sanki bu ikisi arasında grinin türlü tonları yokmuş gibi.

Kaliteli kadın kavramı, bunu kullanan her erkeğin objektif kriterleri ile şekillenir. Erkeğin kendi istediği kalıba uyan kadın (ki Disneyvari bir idealizasyondur bu istediği kadın) kaliteli olur, kendi ulaşamayacağı ve tavlayamayacağı ya da kendine yüzvermeyen, terk eden kadın ise kolayca orospu kategorisine atılır. Şimdi ortamda gerçekten kötü karakterli ve ciğeri beş para ermez kadınlar da olduğunu inkar etmeyeceğim ya da bu tür davranışları eleştirmeye karşı çıkmayacağım. Demek istediğim karşısındaki etten kemikten kadını kafasındaki varolmayan ama güçlü bir ideale sokuşturmaya çalışmak ve buna uymayan ya da bu idealin varsayacağı şekilde davranmayan kadını orospu diye yaftalamak tipik ve yaygın bir OHK davranışıdır.

Bu kafanın ahlaksızlığı bir yana, pratik zararı çok büyüktür. Zira bu kaliteli kadın / orospunun teki zihniyetine kendini kaptırmış OHK (ya da Kırmızı Haplı), kendini kaliteli kadın algısına hapseder. Örneğin bir OHK arayıp arayıp sonra kaliteli bir kadın bulur ki aslen bu kadın kendisi ile cinsel munasebete girmeyi hasbelkader kabul etmiş bir kadından başka birşey değildir. Bu elemanlar temel olarak oku atarlar, okun saplandığı yerin etrafına hedef dairelerini boyarlar ve kendilerini hedefi tam 12den vurduklarına inanırlar.

Kaliteli kadın mitine hapsolmuş ortalama OHK, kadınını ya da daha elde edemediği kadını bu hayali ideale sokuşturmaya çalışacaktır. Kadın kendine ne yaparsa yapsın dizinin dibinde fino köpeği gibi karşılıksız bir sevgi ile bekleyecektir. Kendi etten kemikten kadının erkeğin erkek adam olmamasına verdiği doğal tepkileri “kancık orospu” davranışları olarak algılayacaktır.

Peki bu kavram neden sosyal gelenektir? Çünkü kaliteli kadın – orospunun teki ikilemi tartışmaya açık değildir. Sokaktaki OHK’ya bir erkek için binlerce kadının olduğunu, ilişkide olduğu kadının hayatının kadını, ruh ikizi falan olmadığını anlatmaya çalışın bir. Hele “onsuz yaşayamam” dediği kadınsız pekala yaşayabileceğini, “kalbinin en derinlerinden gelen aşk”ının aslında kafasındaki ideal kadın masalına olan sofu inancından kaynaklandığını söyleyin. Unutamadığı eski kız arkadaşını yeniden elde etmeye çalışan OHK’ya eski sevgilisinin hayatından gelip geçen sıradan bir kadın olduğunu, kaliteli kadın miti ile idealleşmiş olmasından başka bir özelliği olmadığını anlatın. Size kalpsiz bir göt muamelesi çekik çenenizi kapayacaklardır.

Teğet geçen mermi masalı

Ömrü hayatımda 40 kadınla yatmışımdır ve ne bunlardan birini kazara hamile bıraktım, ne de bir hastalık kaptım. Bunun yanında hayatındaki tek kaçamaktan belsoğukluğu kapan birini de gösterebilirim. Yani yüzlerce kadını düdükledikten sonra tek bir hastalık olmadan hayatına devam eden bir erkek de olabilirsiniz, gerdek gecesinde hastalık kapan bir bakir de. Tek eşli ilişkinin hastalık kapmanın önünde engel olduğunu düşünen zihniyet de sosyal gelenektir. Evet bu istatistiki olarak doğrudur. Fakat düzenli korunan biri iseniz cinsel yoldan bulaşan hastalıktan ölme şansınız kanserden, obeziteden ya da kalp hastalığından ölme şansınızın yanında çok küçük bir şanstır.

Bu yazdıklarım her ne kadar karakter linci şeklinde sosyal saldırıya uğrama şansımı arttırsa da demek istediğim şu : Daha az partnerim olması sayesinde hastalık kapmaktan korunuyorum mantığı, daha çok partnere zaten sahip olamayacak OHKnın rasyonelliştirme bahanesidir ve toplumca da desteklenir. Tipik bir gereksinimin erdem haline gelmesidir.

Lokasyon, lokasyon, lokasyon

Kaliteli kadın – orospunun teki mitinin bir devamı da bar veya gece kluplerinde sadece yollu ve kalitesiz kadınların bulunabileceği inancıdır. Bu tipik bir OHK ak-kara düşüncesidir ve a) genelde eşleştikleri “kaliteli” kadının da buralara gittiği gerçeğinin es geçer ve b) kriterlerin altında bir kadınla pekala kütüphanede ya da muhallebicide de tanışabilirsiniz.

Burada asıl problem tipik bir OHK’nın bar ya da klüpte kız tavlamanın zor olması ve OHK’nın bu zorluğu aşacak sinir gücüne ve yeteneğe sahip olmamasıdır. Bar ortamında a) çok daha fazla rekabet vardır ve b) reddedilmeler genelde üçüncü şahıslarca da görülür. Bu kadar rekabetin ve gerçek zamanlı yenilginin (bolca da fırsat olmasına rağmen) hızına ortalama OHK’nın duygusal gücü yetmez. Bu yetersizliği maskelemek için böyle yerleri ve böyle yerlere takılan kadınları kötüleyen OHK bir taşla iki kuş vurduğuna inanır – hem egosunu gerçek reddedilmeden korumaktadır hem de bu düşüncesi sayesinde toplumun ahlak geleneğine yaltaklanır.

Ben diğer erkeklerden farklıyım miti

Bu muhtemelen en tehlikeli OHK miti.

Hepimiz, kendimizin eşsiz ve özel olduğumuzu düşünmeyi severiz. Bu hoşa giden bir düşünce ama bizim eşsizliğimizin onu takdir edecek birileri yoksa bir önemi yoktur. Hepimiz bir şekilde güzel, iyi, başarılı olduğumuzu düşünmekle kalmaz, bunun takdir edilmesini de bekleriz. OHK açısından fikir şudur :

OHK, kadının ağzından çıkan karşı cins kriter ve beklentilerine mümkün olduğu kadar uyarak ve kendisini bunlara uymayan bazı varsayımsal “diğer erkekler”e üstün bir pozisyona koyarak özel olduğunu ve bunun da kadın tarafından takdir edileceğini düşünür.

Bu düşünce, diğer OHK sürüsü (ve toplum geneli) tarafından takdir görür ve beslenir. Sevgili OHK’mız kendini kadının istediğini söylediği kalıba sokuşturmak için canı gönülden çabalarken diğer OHKlar ve kadınlar tarafından gazlanır ve desteklenir. “Ah Orhancığım, sen (canımı yakan) diğer erkekler gibi değilsin, ne tatlı”. Evet, bunu kendisini uydu erkek yörüngesine fırlatırken o can yakan erkeklerden bir sonrakinin kucağına atlayan hanım kız bile pohpohlar. OHK’mızı nasıl suçlayabilirsiniz? Kendisi iyi çocuk olmasının erdemine ve sonunda kazanacağına inanırken tüm toplumda onu doğrular (Daha önce de bahsettiğimiz gibi kadın 30lu yaşlarında artık can yakan çocuk tavlayacak güzelliği kaybedip de Orhancığımızı yörüngeden nikah dairesine indirdiğinde, Orhancığımızın iyi çocuk ısrarı cidden kazanmış görülür.)

Sonuç

Erkeklerin 95%si, kemiklerimize kadar işlemiş bir sosyal geleneği yaşattıklarını, onun yazılı senaryolarını papağan gibi tekrarladıklarını bilmeden bu yukardaki gibi düşünceleri canı gönülden savunurlar. Dünya’nın en etkili sosyal gelenekleri, dışardan dayatılanlar değil, öznelerin içselleştirip eleştirmekten kaçındıkları (eleştirilmesini duymaya bile tahammülleri olmayan), kendi doğal dürtülerini kendi kendilerine bastırıp uyguladıkları sosyal geleneklerdir. Bu gelenekler aynı zamanda buna azıcık uymayacak gibi olanların diğer öznelerce herhangi bir tepe otorite olmadan bastırılmasına neden olan güçlü geleneklerdir(*). Bu işte, The Red Pill‘e isim babası olan Matrix’tir.

OHK sosyal zihniyeti her zaman erkeklerce ortama sürülmez. Birçok durumda bu zihniyeti piyasaya süren bir kadındır ve OHKlar buna karşı çıkacak cesaretleri olmadığından ama daha çok komik “kadınların suyuna gidiyim belki biri sevimli bulur ve verir” mantığından kadının peşine takılırlar.

Pozitif erkeklik konusunda atabileceğiniz en iyi adım, OHK zihniyeti ile aranıza mesafe koymak ve ona eleştirel gözle yaklaşmaktır. Birçok erkek OHK sosyal geleneğinin bir örneği ile karşılaştığında buna karşı çıkıp mağara adamı suçlamasını göğüsleyecek kadar taşaklı olmasa da, bu tür bir fırsatta kendinizi gerçekten “diğer erkekler”den farklı kılmak çok yararlıdır.

(*) – Mahalle Baskısı diyelim ve rahmetli Şerif Mardin‘i analım.

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

5 thoughts on “OHK Sosyal Gelenekleri”

 1. Hepimiz, kendimizin eşsiz ve özel olduğumuzu düşünmeyi severiz. Bu hoşa giden bir düşünce ama bizim eşsizliğimizin onu takdir edecek birileri yoksa bir önemi yoktur.

  burayı sevdim..

 2. Bu yazıya neden az yorum bırakılmış? Umarım çok kişi okumuştur. Mahmut abinin döktürdüğü yazılardan olmuş

 3. Beta mantığına göre, kendi Oneitis ettiği kaliteli kadındır. Ruh eşinin var olduğuna inanan (Her ruh kainatta bir kişiye ait olsa da bu ruh yarımdır, onun diğer bir yarısı karşı cinstedir ve onu aramak bulmak lazım) Beta, genelde ön sırada oturan Duygucan’ı Ruh eşi zanneder.
  Bu Duygucan, Kaf Dağı’nın ardında yaşayan Mehlika Sultan’dır artık. Arada bir okula gelerek güzel yüzünü halka göstererek lütufta bulunur. Annesi peri, babası Masallar Krallığının padişahı Sultan Süleyman’dır.
  Yemez, içmez, tuvalete bile gitmez, hiçbir kötülüğü sevmez, akıl, mantık, zeka ve duygularda eşi benzeri bulunmaz bir afitabı yektadır. (Bu Duygunun diğer ruh yarısı Betamızın kendisi olduğu için bu özellikler kendisinde de olmalıdır, Beta’mızın gizli narsistliğini buradan anlayın.)
  Ama Beta’mız, bu gözünde büyüttüğü Kaliteli kıza geç açılır ve ona karşılıksız ilgi gösterir. Kız da onu friendzone’a iter. Gerisini biliyorsunuz.
  Kaliteli kadın kavramına Beta’nın yüklediği anlamı boş verin, kaliteli kadın gerçekten var mıdır, yok mudur, ona bakalım.
  Beta’nın anladığı anlamda kusursuz bir Kaliteli kadın yoktur bu bir mittir.
  Lakin asil bir ailede doğmuş, iyi yetiştirilmiş, doğru, düzgün, vicdanlı, karakterli, ailesi için fedakar, kötü ahlakı olmayan ya da az olan, el değmemiş ve sizi severse her kız bence Kaliteli kızdır. Bu devirde bunların soyu tükenmek üzere olsa da yine de aranırsa binlerce bulunur.
  Eskide her 2 kadından biri bence bu kailteli kadın idi.
  Ruh eşinden bahsetmiyorum. Öbür yarınızdan bahsetmiyorum. Sizin için uygun olan binlerce kızdan bahsediyorum. Belki güzel ya da yeterince güzel olmayabilirler. Ağızları laf da etmeyebilir. Okumuş da olmayabilir, köylü de olabilir. Ve bazı hataları da insan oldukları için olabilir. Başarısız veya sinirli gibi.
  Kürt gibi etnik biri de olabilir. Bizim Betalar böylelerini hiç görmezler.
  Bu tip kaliteli kadınlar bu devirde özürlü bayanlar arasında en yüksek sayıda vardır. Sizi karşılıksız sevecek, el değmemiş, size dünya tatlısı çocuklar verecek, hipergamisi sizinle hemen tatmin olacak birinden bahsediyorum. Eli ayağı tutmayan, yatağa bağımlı olanı seçmeyebilirsiniz ama belki kördür, bir ayağı biraz kısadır, işitmeyebilir, eli çolak olabilir ama bunlar içinde inanılmaz güzel, genç ve kalbi Kaf Dağı kadar geniş olanlar var. Radarlarınız açık olursa memur olanlarını da, kendini işini yapan kaliteli eğitim almış olanlarını da görebilirsiniz. Ve araştırmalar gösteriyor ki bir özürlü ilen evli olan ailelerde tartışma bile zor görülüyormuş. Bunlara Betalık da yapabilirsiniz. İçinizde kalmış ukteler tatmin olur Alfa adayları…
  Yoksa çocuk için bir ruhu çürümüş hiç evlenmemiş bir yedi kocalı hürmüze teslim olursunuz. Alfalık sizi bir kulağı dik yatan bir kurt olarak tüketmesin sakın.

 4. “Kaliteli kadın kavramı, bunu kullanan her erkeğin objektif kriterleri ile şekillenir.” demişsin.’subjektif ‘ daha doğru sanki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *