Ortalama Hâsir Kaşkaval – Average Frustrated Chump

Manosphere’in ilk defa filizlenmeye başladığı ve olayın temel olarak hatunları yatağa atmaktan ibaret olduğu yıllarda, efsanevi The Mystery Method içinde ortaya atılan ve Average Frustrated Chump (AFC) diye bir kavram var. Kabaca “Ortalama Hâsir Kaşkaval” (OHK) diye çevrilebilir (modern Türkçe’de hüsrana uğramış kişiyi belirtecek kelime bulamadım, o nedenle Osmanlıcadaki hâsir – hasret çeken, meramına nail olamayan kelimesini kullandım). Kaşkaval ise argoda salak, aptal anlamına gelen bir kelime. AFC bugün beta ya da herb (herbivor – otçul) gibi kelimelere eşdeğer. Asıl kelime ne olursa olsun AFC ya da OHK, temel problemi çok iyi açıklayan bir kavram.

Birçok OHK, sorunun içinden dışarı bakan insan evladı, OHK’nın sorunları ile kendi hayatı arasında paralellik kurabilir. Fişten çekilmeye başladıklarında özellikle kavramın kendi geçmişte kalmakta olan kafa yapılarını açıklamakta ne kadar iyi olduğunu kavrarlar.

Ortalama Hâsir Kaşkaval’ın temel özellikleri :

 • ONEitis – Hayatımın kadını / ruh ikizi kişilik bozukluğu
 • Feminin idealleştirmelerine (disney tarzı aşk masalı gibi) inanmak
 • Cinsiyet eşitliği için kadının yüceltilirken erkeğin alçaltılması gerektiğine inanmak (bu ne kadar kurnazca ve gizli kapaklı olursa olsun)
 • Kurtarıcı ekolü- kadının cinselliğini onun için yapılacak şeyler ve çözülecek problemlerle elde etmeye çalışmak (çiçekler, pahalı yemekler, ayıcıklar (hala var bu), yapılan ödevler, onarılan laptoplar vs. gibi uzayan bir belirtiler listesi vardır bunun)
 • Kendini feda etme ekolü – kendinden ve hayatından ne kadar feda edersen, aşkını / sevgini / kendini adamanı o kadar fazla gösterirsin modu
 • Arkadaş olalımdan yürümek – Önce arkadaş, uydu erkek, friendzone vatandaşı olayım, ordan hatun benim kendini kullanan öküzlerden farkımı görüp bana verir ekolüdür ki gerçekten de hatun o “öküz”lerin ilgisini çekememeye başladığı 30lu yaşlarda bu delikanlıya varır)
 • Temel olarak yeni yetme iken geliştirilen ergen flört tekniklerine takılıp kalmak
 • Seri tek eşlilik ve bunun getirdiği güvensizliklerle bezeli bir ilişki geçmişi (bunlar bırakın bir kızla ilişkide iken, ONEitis’ine yazarken bile başka kadına kur yapmazlar 🙁 )
 • Kadınların kendilerinin ilişkiden ne istediklerini anladıklarını, bunu 100% samimiyetle karşılarındakine belirttiklerini sanmak (kadın bunun aksini gösteren düzinelerce davranış sergilese de). Kadının davranışlarını objektif bir şekilde gözlemleyerek bundan ne istediğini çıkarmak yerine tümden gelim ile ne istediğini anlamaya çalışmak
 • Kadının doğal eğiliminin duygusal değil mantıklı davranmak olduğunu sanmak
 • Reddedilme korkusuna karşı kullanılan bahanelere aşırı bağımlılık
 • Özdeşleşme mitine inanmak. Kendini ne kadar idealindeki kadınla özdeşleştirirse ya da onun sözel olarak istediği ideal erkekle özdeşleşirse, onu etkileyeceğini sanmak. Ortak ilgi alanlarının ilişki ve sekse giden ve onu koruyan şey olduğunu sanmak (Kadınla başarılı olmak için kendini onun yerine koymak veya onun gibi düşünmek gerektiğini sanmak. ONEitieslerinin dertlerini telefonda saatlerce dinleyen uydu erkekler çok yapar bunu. Son zamanlarda hatun düşürmek için feminist olmak gerektiğini sanan erkekler de türediler ki bunlar uç noktada yapar bunu).
 • “Ben diğer erkeklere” benzemem mitine inanmak. Buna göre kendisi kızımızın canını yakan “kötü” çocuk sürüsünden değildir. Kendisi aslında kızımızın aradığı ve az bulunur adamdır. İşin komedi tarafı da, aslında kendisi gibi zararsız efendi çocukların çoğunluk olmasıdır. Ortalama güzel bir hatunun bir mesaj uzağında kendinden bir düzine vardır aslında.
 • Uzak mesafe ilişkisini ilişki sayar.
 • Kadınları kendi “ilişki yetenekleri” ya da yeteneksizliklerine göre sınıflamak. Şu hatun benim ligimde değil, şu hatun kaltak falan diye sınıflamalar yapmak
 • Toplumun kendini tek yüzük kafesine kapamak için pompaladığı yaşlanınca yanlız kalan erkek korkusuna kendini kaptırmak. Daha doğrusu hayatını yanlız geçirmenin, korkunç bir ilişki ve evlilikte ayak paspası olmaktan daha kötü olduğunu sanmak.
 • Kadın erkek eşitliğini, kadın erkek aynılığı sanmak. Kadın ve erkeklerin biyolojik ve sosyal koşullanma olarak farklı olduğunu anlamamak. Seçme – seçilme, kendi seçtiği kişi ile birlikte olma, istediği gibi giyinme, eğitim ve işte eşit fırsatlar, vs. gibi alanlarda “eşit” olmayı, aynı olmak sanmak. Özellikle ilişkiler konusunda kadınların düşünce ve güdülerinin erkekten tamamen farklı olduğunu anlayamamak.

Bu yukarıdaki liste daha da uzatılabilir. Burada amacımız “eğer şöyleyseniz OHKsınız” listesi vermekten çok OHK kabaca ne demek onu anlatmak. Ortalama bir OHK’nın ego yatırımı yaptığı bu tür inançlar, kendi tipinin çoğunlukta olmasının da etkisi ile OHK’ya doğal görünür. Bununla çelişen erkek davranışları ise hem kötüdür, hem de bunları uygulamaya çalışan OHKlar yapay ve sığ aptallardır.

OHKlar kendi içinde bulundukları feminin inanç çukurunda birer yengeçtir. Aralarından biri kadın – erkek ilişkilerinin gerçek dinamiğine uyanır gibi olsun, diğerleri onu dibe çekmek için herşeyi yapar. Bu nedenle eğer bir OHK iseniz, diğer mavi haplılarla değil, kırmızı haplılarla takılmanız daha hayırlısı.

 

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

8 thoughts on “Ortalama Hâsir Kaşkaval – Average Frustrated Chump”

 1. “average frustrated chump” ifadesi “sıradan, hüsranda ahmak” şeklinde, çok da kasıp, uzaklara gitmeden çevrilebilirdi sanki.

 2. Kadınların kendilerinin ilişkiden ne istediklerini anladıklarını, bunu 100% samimiyetle karşılarındakine belirttiklerini sanmak (kadın bunun aksini gösteren düzinelerce davranış sergilese de). Kadının davranışlarını objektif bir şekilde gözlemleyerek bundan ne istediğini çıkarmak yerine tümden gelim ile ne istediğini anlamaya çalışmak

  bu maddeyi sevdim..

 3. Kırmızı hap, hipergami, game bu tarz kelimeler beni yazıdan soğutuyor. Her yeni yazı okuduğumda illa bilmediğim bişeyler çıkıyor link veriyorsunuz onu okuyoruz yazıda kısa değil yani 1-2 cümleyle anlatılmıyor. Demek istediğim bu kelimeleri kullanmayın yada çözüm bulun felan değil. Belki benim gibi biri olan bunu okurda içi rahatlar yalnız olmadığını bilsin istiyorum.

  Sabır ediyorum şuanlık ve o tuhaf kelimelerin anlamlarını okuyorum… İçimden bir his pes etcekmişim gibi geliyor ama hayırlısı devam edelim. 🙂

 4. merhaba mahmut abi, bir kadın beni bir konuda tehdit ediyor.(saçlarım uzun, beğenmiyor, onları uyurken keseceğim diyor. ne yapabilirsin dövecen mi diyor) vallahi sinirleniyorum. sizin evde kalacağım bir gün uyurken keseceğim diyor. sinirleniyorum. sizce nasıl bir tavır takınmalıyım. keserse ne yapmalıyım. bir tane normal akrabam yok ya. yok. yok. yok.

  1. Oğlum bu kadar süt çocuğu olmak için özel çabalaman lazım. Siktir diyemiyor musun, eğer sen benim saçımı kesersen yatırır ben de senin saçını keserim diyemiyor musun?

   Bu yoruma aptal aptal cevap yazma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *