Arkadaşı oynamak

Kadınların erkek arkadaşları ve kız arkadaşları vardır. Eğer bir kadınla yatmıyor ve arkadaş iseniz, onun kız arkadaşlarından birisinizdir.

“Ben seni arkadaş olarak görüyorum (friendzone) diyarından nasıl çıkılır?” Hiçbir zaman o diyara girmeyerek (eğer girdiyseniz arka kapıdan sıvışabilirsiniz, hatunu ve friendzone’unu arkada bırakarak).

Kadınlar bu meşhur “ben seni arkadaş olarak görüyorum / arkadaş kalalım” reddetme yöntemini çok uzun süredir kullanıyorlar zira bu bir taşla iki kuş vurmak anlamına gelen oldukça fonksiyonel bir yöntem. Zira erkek için kadın – erkek ilişkilerinin en önemli ödül birimi seks iken kadın için bu ilgidir ve arkadaş kalalım reddetmesi ile istemediği ya da şimdilik istemediği bir erkekle seks yapmak zorunda kalmazken onu friendzone’a atarak ondan ilgi koparmaya devam eder. Bu aynı zamanda reddedişin yükünü erkeğin omuzlarına da yıkar zira eğer siz arkadaş kalalım cevabına “yok öyle bye bye” diye karşılık verirseniz, onun uzattığı arkadaşlık elini iterek suçlu konumuna da düşersiniz.

Fakat birçok kadın için “arkadaş olalım” reddedişi tehlikeli bir yöntem olmaya başladı zira abazanlıkta sınır tanımayan genç ve feminen beta kuşağı bunun bir reddetme olduğu gerçeğinden 100% birhaber olarak bunu bir umut olarak algılıyor : “eğer onunla önce arkadaş olursam ona benim aslında ne kadar iyi bir erkek arkadaş materyali olduğumu gösterebilirim” yanılgısı ile. Bu erkeklere biz uydu erkek diyoruz. Uydu erkek, gerçekte sürtüğün erkek versiyonudur. Erkekten ilişki karşılığı almadan onunla seks yapan kadın ile, kadından seks karşılığı almadan ona ilgi ve kaynak ayıran erkek aynı şeydir. Fuckbuddy – friends with benefits durumundaki kadın ile friendzone’daki erkek aynı şeydir, vs.

Bir erkek, “arkadaş olalım / kalalım” reddedişini genelde en standart beta erkek oyunu olan önce arkadaş olalım stratejisi yüzünden yer. Bu erkek daha ilk buluşmadan daha yakın ilişkiyi ima ile de olsa bastırmak yerine, önce tamamen aseksüel ve zararsız görünüp, doğru zamanı bekleyerek, başından kendi kendinin kulaklarından tutup friendzone’a atar. Her kadınla ilk buluşmalarda olayı yakın temasa taşımak mümkün değildir ama beyni beta oyunu ile yıkanmamış erkek (a) bunu deneyecek cesareti göstererek ve (b) iş oraya gitmeyecek gibi ise hatunu komple unutarak friendzone’un yanına bile yaklaşmazken betanın temel stratejisi bunun tam tersidir.

Friendzone’a giren erkeklerin burada olmalarının en önemli nedenlerinden biri keskin nişancı taktiğidir :

Uzun süreli ilişki dışında erkeklerin büyük bir kısmı, sniper yöntemi olarak adlandırılabilecek bir ilişki stratejisi izlerler. Beta erkek sıklıkla tüm zamanını, enerjisini ve kaynaklarını hedefi sabırla beklemeye, o sabırla beklediği doğru zaman gelip de hedefindeki kıza niyetini belli etmeye adar. Bu “kız”, bütün bu bekleme / kur yapma dönemi boyunca, beta erkeğinin hedefindeki tek hatun kişidir. Bu proses birkaç haftadan, bazı uç örneklerde birkaç yıla kadar sürebilir. Bu bekleme süresi boyunca beta erkeği, en önemli kaynağından fedakarlık yapar – diğer potansiyel fırsatlar. Tabak çevirme teorisini kullanan erkek ise bu saçma (ama maalesef çok yaygın) durumdan kendini koruyabilir ve kadın peşinde koşarken birçok hedefe seri halde yönelir (pompalı tüfek yöntemi). Kadınsı koşullanma ile beyni yıkanmış beta erkeği balığı olta ile avlarken, tabak çeviren erkek balığı çok geniş bir ağ ile avlar. Ağa takılanlardan beğendiklerini alır, beğenmediklerini tekrar suya atar. – Tabak Teorisi

Keskin nişancı stratejisinin temel problemi kadın – erkek ilişkisini yatağa taşıyan o tüm cinsel gerilimden ve tutkudan soyutlanmış olmasıdır. Ancak cinsel birleşme sonrası gelebilecek olan o sıcak, samimi ve güvenli atmosfere, cinsel ilişki öncesi varolması gereken cinsel gerilim prosesini bypass ederek atlar. Bu testasteron yoksunu sureç kadına karşısındaki erkeğin bir şekilde erkek değil yatakta sarılıp uyuyacak bir oyuncak ayı olduğunu bağırır. İşin komiği bu oyuncak ayı “zararsız” sürecin sonunda seks talep ederse kadından alacağı cevap “aman Tanrım sen bunca süredir beni becermek için arkadaş gibi mi davrandın?” sorusu olacaktır 🙂 Tabii bu kısım betamıza söylenmeyebilir ama bunun ardından gelen sözler klasiktir “ama Turgut ben seni arkadaş olarak görüyorum”.

Eğer yukarıdaki prosesi uygulamazsanız zaten bu cevabı almazsınız. Ama eğer bu duruma düşerseniz arkadaş kalalıma her zaman verilmesi gereken cevap bunu reddetmektir. Bu reddediş ne zaman olursa olsun “hatanın neresinden dönülse kardır” diye yapılmalıdır. Ama arkadaş kalmayı reddetmek genelde uydu erkeğin “kız ben kaçarsam kovalar” mantığıyla yaptığı bu nedenle de tam olarak yapamadığı birşeydir.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “Arkadaşı oynamak”

 1. valla arkadaş diye tabir edilecek şekilde hiç kız arkadaşım yok 😀 bu hoşuma gitmiyordu ama buradaki makalelerden sonra içim rahatladı.. 😀
  arkadaş dediğimiz insanlarla ortak noktamız olur beraber vakit geçiririz ve keyif alırız vs ama kızlarla bunu alamıyorum yani cinsellik olsa neyse yoksa sıkıcı geçen saatler..hiç bir ilgi alanları yok tel muhabbet dedikodu ve onların kişisel sorunları bunlar da beni hep sıkıyor. ama bunlara rağmen sürekli kızlarla öğlen yemeğine çıkanlar da beta tiplermiş ya 😀 bunu öğrenmem süper oldu

 2. Emin olun dünyanın en ezik erkeğide sniper yöntemini kullanırdı. Bunu asla unutmayın.
  Bu nedenle birden fazla kızla görüşün. Kızın, başka kızlarla görüştüğünüzü bilmesi veya hissetmesi (ki tabak çeviriyorsanız belli olacaktır) size duyduğu ilgiyi 10 katına çıkaracaktır.
  Yaşadığım ve çevremde gördüğüm ilişkilerin büyük bir oranı birden fazla kızın olduğu durumlarda başlıyor 😀 Sizin anlayacağınız ilişkiler 2 kişiyle başlamıyor (böyle bir romantizm ancak filmlerde olur) diğer kızlarıda eklersek 3-4-5 kişiyle başlıyor aslında. Diğer kızların olması sizi daha çekici yaptığından başarılı oluyorsunuz.

 3. Burda bahsettiğiniz yakın ilgiyi ima ile de olsa bastırmak kısmı takıldığım nokta bunu aşmak nasıl olur , dikkat edilmesi gereken noktalar neler ve varsa örnekleri neler ?

 4. Hocam bir erkeğin bir kızla takılması, arkadaş olması TRP’ye veya Erkekadam bloguna göre yanlış mıdır? Vakit geçirirken eğlendiğim kız arkadaşlarım var, onlara karşı tahrik de olmuyorum. Basbaya arkadaşız yani. Sevgililerimi anlatırım o da anlatır birbirimize kız/erkek ayarlarız vs vs. Birlikte zaman geçirmeyi sevdiğim ama cinsel olarak bir şey hissetmediğim bi kızla samimi arkadaş olmak bana çok mantıklı geliyor siz bunu niye reddediyorsunuz ?

  1. Sen o kızların erkek arkadaşı değilsin, bir kız arkadaşısın. Önünde pipin ve taşağın olması bunu değiştirmez.
   TRP kanunu: sevgilin olmayan hatunlarla samimi olma. En fazla merhaba-merhaba.

 5. dengeli bir sosyal çevre için kız arkadaşlara da ihtiyacınız var. önemli olan arkadaş olduğunuz kızlarla gerçekten arkadaş olmak. içten içe hoşlanmamak. birkaç kız arkadaş sahibi olmak her zaman iyidir diğer kızlara erişimde fayda sağlar.

  1. Kız arkadaşların diğer kızlara erişimde yarardan çok zararı vardır. Oyununuza her zaman çomak sokarlar. Arkadaş ortamındaki kızlarla tabii ki konuşacaksınız ama teke tek buluşabileceğiniz arkadaşlarınız sadece erkekler olsun. Ve içine kızların giremediği bir erkek grubunuz olsun.

  2. eğer kızların bol olduğu bir ortamınız var, kızlar hep size isminizle hitap ediyor, samimiyetiniz bol, ortamın popülerisiniz, kızlar sizle şakalaşıyor ise; adınız Meriç’tir.
   Mavi haplıyken (şimdi de kırmızı haplı betayım) böylelerini salakça kıskanırdım. Vay amk, kzılar ortamında baya popüler, hepsi etrafında. Lakin şimdi anladım, olm bunların pipisi bir işe yaramıyor, testesteronu düşük.
   Böyle birine yine denk geldim. Ortamda hangi kadın varsa gelip muhabbet kuruyor, hepsiyle samimi. KH’lı olduktan sonra böylelerine acıdım.
   Hatunun biri bana “Şevketçim” dedi. Onu ne zaman görsem yolumu değiştirdim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *