Tinder’da neden eşleşme olmuyor?

Tinder kullanan erkeklerin büyük bir kısmının bu platformun çalışmadığından ya da en azından Türkiye’de çalışmadığından şikayet ettiğini görebilirsiniz. Sadece Ekşi Sözlük’ün tinder başlığında birkaç sayfa gezseniz tinder’dan bırakın seks yapmayı, eşleşme alamayan erkeklerin oranının oldukça yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

Peki Tinder’da neden eşleşme olmuyor? Öncelikle Tinder  nasıl kullanılır bilmiyor olabilirsiniz. Tinder profiliniz nasıl olmalı konusunda da düşünmeniz lazım. Ama tinderda eşleşme olmamasının pek de hoş olmayan bir sebebi daha var : Tinder’da eşleşme oluyor. Yani sizin hevesle sağa attığınız hatun birileriyle eşleşiyor. Belki sizinle eşleşmiyor, ya da bazı tanıdıklarınızla, ama biriyle eşleşiyor. İşin sırrı : Pareto Kanunu. Pareto Kanunun (80 / 20 kuralı) hayatın hemen her alanında kendini gösteren ilginç bir olay. Hipergami de istisna değil. “Eğer seçme şansı varsa kadınların 80%si erkeklerin 20%si ile ilişkiye girmek ister”.

Kendi özel alanlarında hiçbir sosyal baskıya maruz kalmadan kadınların erkekleri potansiyel olarak seçtikleri tinder’da oranın 80 – 20 kuralına yakın olmasını bekleyebilirsiniz. Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi oran gerçekten de buna yakın. OKcupid ve Tinder’da kadın ve erkeklerin karşı cins tarafından seçilimini gösteriyor.

Tinder ve OKcupid’de kadın ve erkeklerin karşı cinsi seçme oranları

Örneğin Tinder’da erkekler kadınların (women) 47%sini sağa atarken, kadınlar erkeklerin (men) sadece 15%sini sağa atmış. Oranı %15e indiren en büyük neden muhtemelen modern kadına sürekli pompalanan narsisizm ile kadınların kendi cinsel pazar değerlerini olduğundan daha fazla algılamaları. Ama 15% yine de 20%ye yakın ve bu da olayın bizim erkeklerimizin kadın narsistik koşullanmasını adlandırmak için kullanmayı çok sevdiği “kezbanlık” femoneninden ziyade doğal ve biyolojik hipergami dürtüsüne bağlı olduğunu gösteriyor.

(Not : hipergami ile ilgili en çok yanlış anlaşılan şey bunun biyolojik değil de sosyal koşullama ile oluştuğu yanılgısıdır. Hipergami güçlü bir biyolojik dürtüdür, kökleri insanoğlunun genetik kodundadır. Bu nedenle kadınlara hipergami yüzünden düşmanca bakmak anlamsızdır).

Şimdi burada belirtilmesi gereken en önemli nokta şu, kadınların yüzde 80inin erkeklerin yüzde 20si ile seks arzuluyor olması, erkeklerin  yüzde 20si kadınların yüzde 80ini yiyor anlamına gelmiyor. Yani pareto kuralı, kadınlarla başarısızlığınıza mazaret olarak kullanıp kendinizi kadınlardan tamamen soyutlama malzemesi olmamalı.

Fakat bu oran maalesef erkeklerin yüzde kaçının düzenli ve çeşitli sekse ulaşabilirken, yüzde kaçının buna sahip olmadığını gösteriyor. Alfa siker beta öder yazımızda belirttiğimiz gibi, her betaya bir eş modeli ile çalışan klasik toplum öncesinde bu 80 / 20 kuralı dolu dizgin yürümüş olmalı ki, bugüne kadar yaşamış erkeklerin sadece 40%si genlerini gelecek nesle aktarabilmiş. Bugün yaşadığımız ve Tinder’da kendini göstermekte olan olgu, Cinsel Devrim sonrası bu klasik toplum sözleşmesinin ve buna bağlı baskıların azalması ile, cinsel pazarda eskiye geri dönüşün yaşanması.

Bunlar rahatsız edici ve konuşulmayan gerçekler ama hayatımızı şekillendiren gerçekler.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

34 thoughts on “Tinder’da neden eşleşme olmuyor?”

 1. hocam merhabalar. basit bir soru ile geldim bu günde. iyi bir ingilizceyi nasıl öğrenebilirim. alt yapı yok. bunu neden soruyorum? ankara’da dil kurslarına giden arkadaşlarım memnun olmadıklarını söylüyorlar. “yurt dışına gitmek lazım kardeşim” geyiği ne kadar doğru acaba ! saygılar.

  1. Konuşmadan bir dili öğrenmen zor. “Yurt dışına gitmek lazım kardeşim” geyiği bir noktada doğru gibi. Ancak bir temel elde etmeden bunu yapmak da ne kadar işe yarar bilmiyorum.
   Kurslar temeli öğrenmende yardımcı olabilir ancak yeterince efor harcamadan konuşabilmeyi beklemek mantıklı değil. Herşey gibi bu da ciddi anlamda efor isteyen bir konu. Tavsiyem dilin gramerini, yapısını öğrenmek için bir kursa gitmen. Eğer hali hazırda biliyorsan, ingilizce kitap okumak, dizileri / filmleri ingilizce altyazı ile izlemek, olabildiğince ingilizce materyal kurcalamak işe yarayacaktır. Ancak bunu yaparken ilk günden akıcı olmayı bekleme kesinlikle, kenarda bir sözlük her zaman açık olsun. Zamanla, üzerine koydukça, daha da kolaylaşmaya başlayacaktır.
   Çevrende ingilizce konuşan insanlar var ise onlarla pratik yapmayı deneyebilirsin. Eğer yoksa kendi kendine yapabileceğin egzersizler de mevcut. Kendine kendine ingilizce düşünmeye çalışmak, kafandan günlük hayatta kurduğun cümleleri ingilizce kurmaya çalışmak, kendi kendine ingilizce konuşmak gibi yöntemler işe yarayabilir.

  2. Hocam selam. Ben uzman değilim ve kendi tecrübemden konuşmuyorum (İngilizceyi okulda öğrendim) ama bildiğim kadarıyla birkaç tavsiye vereyim. “Yurt dışına gitmek” İngilizcen belli bir seviyede değilse ve sen de bir sene falan orada tutunamayacaksan gereksiz masraf.

   Bildiğim kadarıyla İngilizceyi B2 seviyesinde (ortanın üstü, tam hakimin altı) öğrenmek için 900 – 1,000 saat çalışman lazım. Haftada 20 saat (günde ortalama 3 saat) çalışarak 1 sene eder bu. Fakat İngilizce kolay bir dil olduğundan bunun yarısında (6 ay) acı çekmeden İngilizce derdini anlatırsın.

   Bildiğim kadarıyla hiçbir kurs bu kadar yoğun değil. Muhtemelen kursların problemi bu.

   Bunun tek alternatifi tek başına çalışmak. Bence temel eğitim hiç yoksa (ilköğretim İngilizcesi falan) bir kursla temel almak elzem gibi. Onun haricinde ise yabancı dili kendi kendine öğrenenlerin yaptığı gibi altyazısız YouTube izleyerek belli bir seviyeye çıkmak mümkün olabilir.

   Şu siteye de bak istersen : https://www.duolingo.com/ İstediğin dili öğrenmek için bedava online bir site. Hakkındaki yorumlar olumlu. Ama en azından bir 600 uçuş saati, idealinde de 1000 saat yapman lazım. Yani eğer temel yoksa, okulda öğrenme şansın yoksa, günde en az 3 saat hergün bu işe ayırman en mantıklısı.

   Belli bir seviyeden sonra ise İngilizce pratik yapabileceğin bir iş – uğraş bul. Otelde garsonluk mu olur, hostelde mi çalışırsın artık ne ise.

   1. Hocam çok teşekkürler. ev de çalışmaya başladım. youtube dan videolar açıyorum.(temel ingilizce) oradan takip ediyorum. bazen sıkılıp notları bir köşeye atsam da vazgeçmek yok.

  1. Bildirim dediğin super like bildirimi mi? Biriyle eşleştiğini görmen lazım.

   Tinder’ı en azından Plus almadan kullanmaya çalışmayın. Bir işinize yaramaz.

 2. tinderda bot konuma düşüp düşmediğimi nasıl anlarım önceden 2 3 günde bir kesin eşleşme olurken son 1 aydır eşleşme alamıyorum plus üyelik mi alsam acaba ?

  1. Arada neden bilmem 2 – 3 haftalık böyle boşluklar oluyor. ELO skoru düşüyor muhtemelen. Standart paralı üyelik yeterli.

 3. Merhaba,
  Defteri kalemi elime aldım ve çalışmaya başladım. 😬 İşte ilk sorum: 1 aydan daha az süredir OkCupid kullanıcısıyım. Tinder’ı hiç kullanmadım. Sizce hangisi daha avantajlı ve neden? Benim için daha önemli ikinci soru: Yaş 40, birbuçuk yıl önce boşandım. (Prangadan sıyrıldık anlayacağınız) Profile “aradığı ilişki tipi” olarak “monogam, uzun süreli ilişki” yazmak sizce hata mı avantaj olabilir mi?

  1. Hocam başka yorumunuzda kırmızı hapla yeni tanıştığınızı gördüm. Hemen uzun süreli ilişki aramak yerine bol bol tabak çevirip bunu hak eden hatunlarla denemeniz gerekir derim.

   1. Merhaba hocam, bu cevap banaydı galiba. Doğru, iki gündür okuyorum ve yazıların tümünü göremedim bile. Yalnız zaten uzun süreli ilişki aramıyorum. İşe yarayıp yaramayacağını bilmesem de şöyle bir akıl yürütmüştüm: Eğer ilişki beklentisini “hook-up, kısa dönem, ONS” yazmak yerine “monogam, uzun dönemli ilişki” yazarsam bu çekim yaratabilir. (Beta izlenimini kuvvetlendirse ve 30+ hanımları çekse bile) Nitekim 30+ hanımlardan ilgi yoğun. Nitekim, Türkiye’ye gelecek, 35 yaşında ama yaşını göstermeyen bir hatunla buluşmak üzereyim. Boşanma ve uzun süreli yalnızlıktan sonra benim için olumlu bir gelişme. Acaba yine de yanlış bir mantık mı yürütüyorum?(Bu nedenle OkCupid profilinde beta izlenimi doğuracak cevap ve yazılarımı törpülemeye başladım)

    1. Bence gece yalnız uyumaktansa 35 yaşında ama yaşını göstermeyen hatunla uyumamak daha iyidir 😀 OkCupid kullanmadım ama bu “ilişki beklentisi” kısmını boş bırakma şansı varsa boş bırakırdım. Yoksa da uzun süreli ilişki ibaresinin 30+ kadınlarda bi etkisi olabilir ama 18-25 yaşında hiç bir kadının tinder gibi ortamlarda uzun süreli ilişki aramak gibi bi derdi olduğunu sanmıyorum.

 4. Merhaba abi öncelikle kendimden bahsedeyim
  18 yaşındayım ve üniversite hazırlık öğrencisiyim
  182 – 74 vücüt ölçülerim kaslı olmasam da (şimdilik) cılız bir görünüşüm de yok lisede “kanka konuşmayı bilsen ne kızlar götürürsün be ” denilen çocuktum tipim kötü değil ama geçmişte yaptıklarıma bakınca omega & beta karışımı bir tavrım var üniversiteye geçene kadar bir kadınla baş başa oturup herhangi bir şekilde (arkadaş yahut flört) 15 dakika konuşamazdım şimdi güzel sohbet edebiliyorum çok şükür
  Kırmızı hapla yaklaşık 4 ay önce tanıştım haftada 1-2 yazıdan şimdi günde en az 3-4 yazı okuyorum (bazen okuduklarımı tekrar ediyorum )ve kendimi teoride geliştirdiğimi düşünüp pratik yapmak için 3-4 gün önce tinder indirdim ve 5 eşleşme aldım şimdiye kadar 2 si “ben ne kafayla sağa attım bunları “dediğim 4-5 puanlık Türk kadınlar unmatch ettim ilk eşleşmem 7 puanlık bir hatunlaydı ama profili çok sıradandı ve “selam” dışında yazacak birşey yoktu ben de yazmamayı tercih ettim o da yazmayınca unmatch ettim
  2. Eşleşmem profilinde Alman ve Türk bayrağı olan tüm fotoğrafları aynı aynanın karşısında farklı kombinelerle çekilmiş bir hatundu net bir 8 puan verebilirim gece eşleşme benim sağa atmamla oldu
  -sanırım tüm kombinlerini kullanmışsın profilinde
  +(sabah 8:40) hi
  -(9:05) ?
  -(11:40) cant U speak turkish
  -(sonraki gün 13:30)hey
  Bu çok saçma bir deneyim oldu daha unmatch etmedim ama muhtemelen edeceğim
  4. Eşleşmem
  7 puanlık Asyalı fenotipinde bir hatun(profilinde Im not asian yazıyor %95 Türk değil) (bugün ös 4 civarlarında bildirimle geldi) 21:30 gibi de
  Which country of asia you are from 😀 yazdım dönüt alamadım
  2 sorum var
  Birincisi eşleşme olur olmaz mesaj atmazsak kaçıyorlar mı (birkaç yerde böyle diyorlar)
  İkincisi genel bir eleştiri yapabilir misin?

  1. Kadınlar match koleksiyonu yapmaz. Eğer mesajlaşmazsan hesaplarını temizlemek için seni atarlar.

   İlk eşleşmem 7 puanlık bir hatunlaydı ama profili çok sıradandı ve “selam” dışında yazacak birşey yoktu ben de yazmamayı tercih ettim o da yazmayınca unmatch ettim

   Yanlış yapmışsın. En kötü “Merhaba Merve, Nazyabiz ben. Ne haber?” yaz bırak.

 5. Tinder gold’da 10. güne girdim.
  İlk gün lokasyon Banghkok: 5 eşleşme
  İkinci gün Lyviv: 1 eşleşme
  3. Gün Türkiye: Boost attım ve 2 eşleşme oldu fakat çok geçmeden kaldırdılar eşleşmeyi. Yani sıfır.
  Sonra Batum’a geçtim. Aynı gün iki eşleşme.
  Sonra tekrar Türkiye’ye çevirdim. Kaç gündür sıfır eşleşme. Bizim Türk kızlarında müthiş bir ego ve şımarıklık olduğu kesin.

  1. Tam olarak öyle değil. Bangkok’ta kızlar da Thai erkeklere karşı öyle. Türk kızları ile ortalama bir Türk erkeği arasında o erkeğin tepe 20%ye girmesine yarayacak statü farkı yok. Thai kızlarla ortalama Thai erkekler arasında da aynı şey, Batum’daki kızlarla Batum’daki erkekler arasında da.

  2. Fakat Türkiye’de kızları şımartan şöyle bir problem var ki aynısı şu an ABD’de de var. Kadınların çoğu özellikle şişmanlık nedeni ile erkeklerin arzu edeceği bir durumda değil. Arzu edilebilecek durumda olanların ise karşısında koca bir erkek sürüsü var. Sokakta 25 yaşına doğru olan kadınlara bak. Çoğu şişman. Hiç öyle balıketi falan diye hafifletmeyin. Bildiğin şişman.

   1. bu ne abi ya, hep kızlar mesaj atıyor. İlk mesajı hani hep biz atardık? Demek tip çok önemliymiş.

 6. Abi tinder’da eşleşme olmuyor gerçek hayatta da.31’ime gireceğim,tinderdan 3-5 eşleşme oldu 2 ayda onlarla da bir yere varamadım.Gerçek hayatta da 10-12 kere daygame yaptım kızlar konuşmana fırsat bile vermiyorlar.Ne yapabilirim ki.Kızların standartları çok yüksek artık.Kendileri aşırı bakımlılar sevgilileri de öyle.Uzun boylu çok iyi giyimli gür şekilli saçlı fit erkekleri tercih ediyorlar.O erkekler seviyesine gelmem için bir yıl daha uğraşmam gerekecek,fiziksel ve psikolojik olarak.Yanlış anlaşılmasın şikayet etmiyorum bu siteye minnettarım sadece içimi dökmek istedim.Bir tane sevgilim olsa yeter dicem ama bu da fakirlik mentalitesi galiba,dışardakiler yüz vermiyor direk yaklaşım işe yaramıyor napsam Mahmut abinin zamanında yaptığı gibi 100 red yiyene kadar vazgeçmesem mi?

  1. Tinder zor. Eğer çok iyi fiziğin,uzun boy ve yakışıklılığın, fiyakalı bir araba önünde çekilmiş fotoğrafın yoksa, tinder ile uğraşma. Tinder’ın hepsi motor ve gold digger.
   Instagram’a yönel. Ama onun için de biraz statü lazım. Yani etkileyici bir sosyal çevre. Bunun için de facebook gruplarını kullan. Etkinlikler sayfasını takip et, değişik etkinliklere katıl, (trekking, kamp, konser, oyunlar vs.) Buradan tanıştığın insanlarla instagram’dan takipleş, yaptığın etkinliklerden resimleri instagram’dan paylaş. Kaliteli ve hobileri olan bir insan izlenini uyandır. Sonra da takipleştiğin kişilerin listesindeki kızları ekle, onlara yürü. Tabi Texting Game olayına hakim olarak. Bununla ilgilş discord grubumuzda birbirimize yardımcı okuyoruz; bekleriz:
   https://discord.gg/aD2FR5

   1. Ukala ve eğlenceli maskülen kişiliğini yansıtan bir bio, iyi çekilmiş ve aynı şeyleri yansıtan fotolar ve iyi mesaj oyunu ile arabaya, yakışıklılığa ihtiyacın yok. Ama tabii yansıtacak maskülen bir kişiliğin yoksa araba lazım, tip lazım veya para lazım.

    1. evet haklısın zaten o yüzden burdayım okumaya başlayalı kafamdaki önyargılar, prangalar yok oluyor. bu işlerin zamanla olduğu konusunuda kabul ettim. okudukça eksiklerimin yanlışlarımın farkına varıyorum.
     yazılar içinde teşekkürler 👍

  2. Bir yıl hiçbir şey değil. Şu dilin de senin ayağına pranga. Kızların ne istediği kızları ilgilendirir arkadaş. Ben beğendiysem ve ışık aldıysam yürürüm. Bırakın kızların ne istediğini. Onlara baksan erkeklerin tepe 3%sini istiyorlar.

   Bir de oturun işlek bir caddeye bir saat geçen çiftlere bakın. Eğer erkekler sizin dediğiniz standsrtlarda ise burayı okumayın zira biz bir şey bilmeyen adamlarız.

  3. Yok abiciğim siz rahatınızı bozmayın hiç. Bu işi kapana kadar çalışmak Mahmut gibi aptallara özgü. Siz oturun oturduğunuz yerde kızlar size gelsin yoksa kızların standsrtları yüksek.

   1. Yok abi daha yeni buldum redpilli şimdiye kadar rahatımı bozmamışım o yüzden de kız yokmuş.Dediklerim eski düşünce sistemimin uzantıları.Değişeceğim uğraşarak, çaba harcayarak.Şu an dipte olduğumdan biraz karamsarım.Yukarı çıkmak tek seçeneğim.Dilin ayağına pranga derken ne demek istedin?

    1. Eger yeterince kazaniyorsan, ortalama bir tipin varsa, caliskansan, hirsli isen ve maskulen isen, sen Turkiyedeki kadinlarin 90%si icin odulsun. Ama senin dilinde, tum secme gucunu elinde bulunduran, senin icin odul olan, sana evet derse sana lutufta bulunan bir yaratik var. Kadinlardan boyleymis gibi bahsediyorsun. Yok uzun olsunmus, yok yakisikli olsunmus. Sanki onlarin elinin altinda boyle adamlar var. Cogunun egosu, instagramlarindaki yuzlerce ac betaya dayali. Kof yani.

     Ama helal olsun, kadinlar biz seceriz siz layik olursunuz ya da degilsiniz propogandasini basariyla yazmislar. Bir erkek çıkıp “azizim meme şöyle olacak, popo söyle olacak, en az HB8 olacak, her sabah oral seksle kaldırıp, sırt masajı ile uyutacak, vs .. vs ..” diye kriterler sıralasa onunla dalga geçecek adamlar aynı aptallığı yapan kadınları ölümüne ciddiye alıyorlar.

     Dilin ayağına pranga zira sana göre hala kadın ödül sen de o ödüle layık olmaya çalışan bir insan evladı.

     1. Mahmut abi, konuyla alakasız olacak ama sitedeki yorumlara like/dislike tarzında bir özellik düşünüyor musunuz? Yazdığın yorumu okuyunca farkettim, çok ince ve püf noktalara dikkat çektiğin yorumların/yorumlar var. Bunları daha rahat görebilirsek faydalı olacağını düşünüyorum.

 7. İstanbul’da hiç kimse beğenmiyor beni tinderda özgüvenimi kaybettim.Afrika’da süper hatunlardan 1 günde 9 eşleşme 20 beğeni almıştım,Asya’da da öyle Rusya’da bir haftada 70 eşleşme neden Türkiye’de olmuyor yabancı ülkede yaşamadıktan sonra da bir önemi yok ki nasıl sevgili bulacağım eğer tinderda beğenmiyorlarsa çirkinim demek ki diye düşünüyorum ve dışarı çıkıp da kimseye yaklaşasım gelmiyor.Bu psikolojiden nasıl kurtulabilirim?

  1. Yurt dışında belli bir tipi çekici bulan küçük bir kadın grubuna hitap ediyorsunuz ama sizin sayınız onlar için az olduğundan eşleşmeniz çok oluyor.

   Bu iş satışa benzer. Birçok satış kanalın olmalı ve tek bir kanala odaklanmamalısın. Biri çalışmıyorsa diğerlerine odaklanman lazım, biri çalışmıyorsa diğerleri de olmaz diye ağlaman akıllıca değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *