Chuchok Baba Türbesine dansçı kız adamak

Tayland’ın budist geleneğine göre, yaşlı bir dilenci olan Chuchok, geçmiş hayatında yaptığı iyilikler sayesinde başına talih kuşu konan bir şahsiyet. Bu iyilikler ve karma sayesinde çok zengin olan Chuchok, yaşlı ve oldukça çirkin bir erkek olmasına rağmen oldukça genç ve güzel bir kadınla da evlenmiş. Chuchok bugün birçok Tayland’lının hayattan daha fazla şey istediğinde dönüp adak adadığı bir figür. Tayland’ın başkenti Bangkok’un dış mahallelerinde bulunan Chuchok Türbesi, ülkenin Chuchok’a adak adamak için en popüler yeri. Günde 100’den fazla kişinin ziyaret ettiği türbeye gelenler Chuchok Babadan para, sağlık ve güzel / yakışıklı aşık diliyorlar.

Chuchok Baba Türbesi kendi başına ilginç bir yer ama burayı daha ilginç kılan ise görece yeni bir adak geleneği : coyote dansçıları. 5 – 6 yıl önce Chuchok’a adak adayan bir piyango talihlisi o kadar sevinmiş ki, yaşlı ve ölü kurta güzel ve seksi dansçılarla bir dans ziyafeti çekmiş. O günden beridir de türbeyi ziyaret edip, yaşlı Brahmin’e adak olarak seksi dans adamak gelenek olmuş. Şansınız varsa türbeyi ziyaret ettiğinizde bu danslardan biri ile karşılaşabilirsiniz.

(Aşağıdaki videoda Türkçe altyazı mevcut)

Türbeyi işleten Kung Kemika ya da resmi ismi ile “Madam Meme Tokatlayan Na Songkla” da en az türbe kadar renkli.

Chuchok’un hikayesinin devamı ise başı kadar iyi değil. Gün geçtikçe daha gözü doymaz hale gelen Brahmin, sonunda o kadar çok yemek yiyor ki, karnı patlıyor ve ölüyor.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *