Kırmızı Hap Kadın Dostudur

Feministlerin kafasındaki kırmızı hapı almış erkek modeli tam olarak şu hakiyedeki gibi:

“17 yaşında bir kız, 23 yaşında bir erkekle ilişki yaşar. Adam ilişkide sürekli olarak baskılayıcı, kontrolcüdür. Hatunu ailesinden, arkadaşlarından uzaklaştırır. Her buluştuklarında sevişmek ister ve sevişmezlerse hatunu terk edeceğini söyleyerek tehtid eder. Hatuna bok gibi davranır, fiziksel şiddet uygular ve daha bir çok saçma sapan hareket yapar. Ama hatun adamı bir türlü terk etmez.”

Bizim burada anlatmaya çalıştığımız erkek modelinin bununla uzaktan yakından alakası yok. Mesela bu arkadaş bildiğin ezik, başka hiçbir kadınla şansı olmadığını düşündüğünden hatunu takıntı haline getirmiş ve aslında içten içe onu kaybetmemek için korkan, duygularını ve düşüncelerini kontrol edemeyen tam bir mavi hap erkeği. Diğer hatunlara çekici gelmeyen, çevresinden ilgi alamayan değersiz bir herif.

Şimdi öncelikle bu adamın kırmızı hap ile neden alakası olmadığını açıkca anlatayım. Kırmızı hap açıkca, alfa olabilmek için duygularını kontrol edebilir olmanı, bir kadın ile mutlu değilseniz hiç vakit kaybetmeden başka bir kadın arayışına yönelmeni, tek bir kadına saplanıp kalmaman gerektiğini söyler. Bu herif gibi bir kızı kaybetmek korkusuyla hem kızın hem de kendi hayatını bok eden adamdan ancak ezik olur.

Bu hikaye ve hikayenin kırmızı hap’a uzanma hikayesi reddit’te yıllar önce gerçekleşti. Çünkü oradaki kırmızı hap algısı da bizim sözlükteki ile aynı: Kırmızı hap öğretisi, bir sürü bakir, ezik, tecavüzcü ve tacizci insan topluluğudur.

Şimdi hatun ayağı ise daha komik, bu kızımız tam 5 yıl boyunca bu kadar saçma sapan muameleye rağmen, bu salak herifle görüşmeye, her istediğinde sevişmeye, her ayrıldıklarında koşa koşa adama dönmeye devam etmiş. Bunun gibi yüzlerce örnek bulabilirsin, Türkiye zaten bu konuda resmen kontrollü bir deney gibi.

Konu ile ilgili herkesin görüşü, kızın psikolojik sorunları olduğu, genç ve saf olduğu için bunu yaptığı, bu sayede erkek arkadaşının ondan “faydalandığı” yönünde. Adamın kıza böyle yapmazsan seni terk ederim fikrini sürekli aşılamasından ve gitmesini engellemesinden dolayı hatunun kaldığı yönünde. Aynı bakış açısını feministlerde defalarca görebilirsiniz, bir kadın şiddete maruz kalıyor ve inatla da gitmiyorsa bu yine ona gidemeyeceğini hissettiren erkek yüzündendir, kadının en ufak bir suçu yoktur.

Şimdi bak, normal bir adam gidip normal bir kadına, “ya bu akşam benimle seviş ya da bir daha görüşmeyiz” gibi bir cümle kurarsa, kadının iki seçeneği vardır değil mi? Ya adamla sevişir, ya da ilişkiyi bitirir. Kadının da kendisi için en iyi olduğunu düşündüğü şeyi seçebilme kapasitesi vardır sonuçta. Ya ilişkiden memnundur ve adamla sevişmeyi keser, ya da bu lafı aşağlayıcı bulur ve adamı terk eder. Ama sonuçta bu onun kendi kararı ve kendi kararlarını alabilecek kapasitesi zaten mevcut değil mi?

Peki böyle bir soruya, kırmızı hap karşıtı ya da feminist tayfa nasıl yaklaşır? Onlara göre böyle bir sorunun tek mantıklı cevabı vardır o da kadının adamı terk etmesi. Çünkü bir erkek, hatuna hediyeler almalı, seksin lafını hiç açmadan sırf kadın belki iyiliğine sevişir diye beklemelidir. Bir erkeğin, bir ilişkide kadından açık seçik bir şekilde seks istemesi bir aşağılamadır. Eğer kadın bu soruda adam ile sevişmeyi seçerse de, bu adam kadını manipule ettiği ya da kontrol ettiği içindir ve erkek bu durumda suçludur.

Onlara göre, bir kadın sadece doğru kararı verir, eğer bir ilişki ile ilgili yanlış bir karar veriyorsa bu erkeğin manipulatif ve kontrolcü olmasından kaynaklanır ve kadının kararını erkek etkilediği için kadın bu saçma kararı almıştır. Çok saçma ve kadını aşağlayıcı değil mi?

Peki kırmızı hap öğretisi ne der? Feministlerin aksine biz kadınların bir ilişkide kendileri için doğru olduğunu düşündükleri kararları alabilecek yetenekleri olduğunu kabul ederiz ve bu kararları açıklamak için de hipergamiyi kullanırz. Bir kadın, bir ilişkide kendi için doğru olduğunu düşündüğü kararları almakta özgürdür. Yukarıdaki soruyu soran adamla, ilişki içerisinde bir fayda gördüğü için yatabilir de adamı terk de edebilir. Terk etmesi kadının olduğu kadar, bu soruyu soran adamın da sorunudur çünkü kadının önüne bu seçeneği kendisi koymuştur. Bu kadar basit. Hipergami kavramını çok sevmemizin sebebi de burada, çünkü kadınlara bu kararları aldıran şey hipergamiden başkası değil.

Olayın feminist bakış açısı tarafına şöyle bir örnek daha vereyim. Bir hatunla barda tanıştın, herşey iyi güzel geçti ve akşam eve geçip bir güzel seviştiniz. Olabilir değil mi? Peki ya kadın sabahına pişman olursa? Feminist bakış açısı burada kadın sonunda pişman olsa bile bu bir cinsel tacizdir ve erkek kadını manipule ettiği için olmuştur der. Bir otur düşün, gece seninle sevişmeye karar vermiş bir kadın, sabahına pişman oldu diye sen nasıl suçlu olabilirsin? Mantıksız değil mi? Hatta kadını aşağılayıcı da değil mi, kadınların ilişkileri ile ilgili aldıkları her kararda erkek manipulasyonu aramak, kadının kendi kendine karar verebilir bir canlı olduğunu inkar etmek değil midir?

Feministlerin bu noktaya gelmesinin nedeni ise, hayatları boyunca istediği boku yiyip asla toplum önünde kötü duruma düşemeyecekleri bir düzen kurabilmek. Yani bir hatun gidip cum bucket olduktan sonra, “ya ama ben çok manipule edildim, beni çok üzdüler” diyip işin içinden çıkabilmek istiyorlar.

Konusu açılmışken, yıllarca feminist politikalar sonucunda, kadın sabahına pişman olursa, sadece kadının beyanı esas olduğu için seni tecavüzden hapse bile attırabilir. Tek cümle yeterli: “Eve geldiğimizde sevişmek istemedim, bana zorla sahip oldu.”. İşte bu yüzden her zaman, bir hatun ile ilk sevişmenizi ses kaydına alın diyoruz.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Hank Moody

Ekşisözlük: @stormshadow

9 thoughts on “Kırmızı Hap Kadın Dostudur”

 1. “Kırmızı hap kadın dostudur” iddiasını samimi bulmuyorum.

  4.madde:
  http://www.returnofkings.com/89378/5-signs-you-are-still-purple-pill

  http://www.returnofkings.com/9183/why-fat-women-should-be-sent-to-prison

  http://www.returnofkings.com/18328/5-ways-to-bully-fat-sluts-on-a-date

  Not: Yorum otomatik spama düştüğünden linklerin sayısını azalttım. Bunun gibi sürüeyle var.

  Sadece “kadınların çoğu kendilerine düzgün davranan erkekleri tercih etmiyorlar/terk ediyorlar o zaman şu stratejilerini izleyin” diyor olsaydınız katılmayacağım bir taraf olmazdı. Bunun yanında kadınların fikirlerini çok ciddiye alınmaması gerektiğini söyleyen bir akımın “hatunların efendi adam yerine piç tercihi”ni “doğru” bulması çelişki içeriyor. Hipergaminin kanıtlanmış bir şey olmamasını geçtim sonuçta içgüdülerle yapılan ve vahşi bir ormanda yaşasak akıllıca bulunabilecek bu davranışın sadece böyle davranan kadınlara değil tüm insanlığa zarar veren bir şey olduğunu unutmamak gerekir.

  1. Hocam, ROK sitesinde kadınların oy verme hakkını da ellerinden almak lazım yazısı da vardıasıl o tepede olmalı 😀
   http://www.returnofkings.com/34330/women-should-not-be-allowed-to-vote

   Return of The Kingste takip ettiğim yazılar var ama Roosh’un ekstrem görüşlerine katılmıyorum. Tek siteden ki ciddi ektreme kayan bir site tüm camiayı suçlayamayız (gerçi camianın her yerinde aşırı en az bir adam bulunur ama neyse).

   “hatunların efendi adam yerine piç tercihi”ni “doğru” bulması çelişki içeriyor

   TRO hatunların bu tercihini doğru ya da yanlış bulmuyor, işin doğası bu diyor.

   sonuçta içgüdülerle yapılan ve vahşi bir ormanda yaşasak akıllıca bulunabilecek bu davranışın sadece böyle davranan kadınlara değil tüm insanlığa zarar veren bir şey olduğunu unutmamak gerekir

   Katılıyorum.

   1. http://www.returnofkings.com/34330/women-should-not-be-allowed-to-vote

    Onu da ekleyecektim ama çok link verince yorum spama düşüyor. Ondan daha fazlası var “kusma hastası kızla çıkın”, “transseksüelleri nasıl tespit edersiniz”, gibi nicesi var. Roosh V’nin tecavüz hakkında ya da-daha sonra şaka dedi-, kadınların okuması hakkında dediklerine hiç girmeyelim.

    Ancak birkaçı hariç Ekşi’de akımın hararetli savunucuları sanki the red pill içerisinde böyle şeyler yokmuş ya da reddit kanalındaki birkaç ergenin söylediklerinden ibaretmiş gibi konuyu geçiştiriyorlar. The red pill’in fraksiyonları olduğunu(ve ROK’takilerin çoğunun trp’yi yetersiz bulup trp temelli neomasculinity’e kaydığını) ben de biliyorum ama “red pill bunu der” diye söze başlarken “red pill yekpare bir bütündür” anlamı çıkıyor. Adam “red pill kadınlara köpek gibi davranın demez” sözüne karşın “kadınlara köpek gibi davranın” diyen yazıyı gösterince “gerçek red pill bu değil”e getiriyor.

    Return of Kings Manosphere’de önemli bir yer tutuyor. Roosh da o camiada hem en fazla kitap yazan hem de dünyaca en fazla tanınan adam, çoğu kırmızı hapçının da tanrı gibi gördüğü biri. TRP içerisinde azınlığı değil çoğunluğu temsil ediyorlar. Az tık alan site ve bloglardan bahsetmedim. Sonuçta “TRP şöyledir böyledir” derken TRP merkezi olan bir felsefeymiş anlamı çıkıyor.

    Aynı şey feminizm için geçerli. Feminizm de kendi içinde kırk tane dalı olan ve çoğu zaman birbiriyle çatışan, bana göre bazen haklı bazen de iyice saçmalayan bir şey. Onların da “gerçek feminizm bu değil” refleksini görüyoruz. Her akım daima “herkesin iyiliği”ni hedeflediğini iddia ediyor.

    Burada TRP’yi çok eleştiriyor gibi görünsem de haklı oldukları yönlerin de az olmadığını düşündüğümü söylemem gerekir. Temel görüşüm kadınların yaşadıkları sorun ve ayrımcılıkların çok büyük bir kısmının kendilerinden ya da başka kadınlardan kaynaklandığı; suçlananların ise en günahsız erkeklerin olduğu ve samimi TRPcilerden birinin dediği gibi ilişkilerin iyi ihtimalle sıfır toplamlı oyun olduğu görüşünün biraz abartılı da olsa doğru yönünde.

    Yani TRP nötr değil kadın dostuysa erkek düşmanı o zaman 🙂

    1. “Kadınlara köpek gibi davranın” iyice baygınlık veren bir iftira olmaya başladı artık. Okuduğundan onu anlayana benim diyecek bir şeyim yok. Kadın dostu derken şu yazıda fikrimi belirttim : http://erkekadam.org/2017/11/22/ofke-yonetimi/ Kadın dostu derken kadınları kayırmıyor tabii ama kadınlara da faydalı demek istiyoruz. Trpyi feminizmle ksrşılaştırma. Feminizm kadınlar adına onlar için konuştuğunu iddia ediyor. Bunun için lobi yapıyor, yasa çıkattırıyor, hayatı zindan ediyor falan. Trpnin erkekler adına konuşma iddiası yok. Hayatı yolunda gitmeyen adamlara bir el uzatıyoruz. Cıkıp da erkeklerin hayatına sıçan kadınlar işinden olsun diye lobi yapmıyoruz.

 2. Roosh V gibi bir sürü kitap çıkartmış, Manosphere’in en fazla tıklanan sitelerinden birinin sahibi olan bir adam bile eğer kızgınlık aşamasını aşamayıp TRP’de üst aşamaya geçemiyorsa ne diyeyim. Tasavvuftaki gibi aşamalar var ve bu adam o kadar yıl kırmızı hapı anlamadıysa biz hiç anlayamayız.

  Kadınlara köpek gibi davranın temalı bir sürü yazı çıkartırım ROK gibi yerlerden. Aynı zamanda chateau heartiste’in de öyle yazıları var ki adam dalga mı geçiyor ciddi mi anlayamıyorsun(hitler beta erkekti game’i öğrenseydi savaş çıkarmazdı demişti sanırım) Subredditteki kullanıcılara hiç girmedim. ROK’da şişman kızları herkesin içinde aşağılayın diyen adam da, kadınlar erkeklerin mülkü olsun diyen adam da, ilk buluşmada suratına tükürüp/tokat atmazsanız mor haptasınız diyen adam da red pillciyim diyor. Ve hepsi de o sitelerin en popüler yazarları. “İyice kasayım arayıp tarayayım da en uç yazıları cımbızlayayım” diye bir uğraşım yok. Roosh’un kanalına giriyorum şunu görüyorum:

  https://www.youtube.com/watch?v=A-oXLuSlKqM

  TRP denen şeyin ne olduğu tanımı muğlaksa herkesin kendine göre bir kırmızı hapı varsa bu konuda yorum yapan adamlar “trp şunu der bunu demez” derken dikkatli olması gerekir. Överken trp’yi bir bütün gibi ele alıp eleştiri gelince “trp bir bütün değil” demek nasıl bir şey.

  Benim bunları yazıp duyarlı gibi görünmek ya da kadınlara yalakalık yapmak gibi bir derdim yok. Hakikatten “düşmüyor böyle”. Öyle “düşeceğini” sanan ya en fazla 15 yaşındadır ya aptaldır. Kadın yalakalığı yapacak olsam “kadınların çoğunun ciddi kadın düşmanı olduğundan, büyük bir kısmının kadınların özgürlük hareketini baltaladığından, büyük bir kısmının sisteme uyduğundan ve uymayan hemcinslerini uydurmaya çalıştığından” bahsetmezdim. Fikirlerim erkeklerden çok kadınları sinir eder. İstediğim şey insanların samimi davranması. Sosyal medyada cinsiyet problemleri hakkında yazılan neredeyse her şey öyle samimiyetsiz ki.

  1. Hocam Roosh V’nin durumu gerçekten özel ama şimdi. Kendisi kızgınlık aşamasında olduğundan böyle değil. Artık güncel kalma, işi yönetme gücü kalmadığından sansasyonla gündeme girmeye çalışıyor sürekli. TRP’nin ağır topları tarafından da bu nedenle dışlanmaya başladı (örneğin Rollo).

   Kadınların seçme – seçilme, çalışma, kiminle evlenip – boşanacağına karar verme, eğitim, vs … haklarını ellerinden almaya çalışmanın veya bu tür bireysel özgürlüklere saldırmanın benim kafamda TRP’de yerini bırak, TRP ile alakası yok.

   Hocam sosyal medyada samimiyetsizlik her konuda var ki! Şimdi foruma girip en uçlarda yazan adamlar da var kabul. Ama şu farkı ben hala önemsiyorum : feminizmin merkezi (Avrupa’da) radikal – sol tarafa kaydı ve devlet eliyle erkek avlama, erkeklerin haklarını kısıtlamaya geldi. TRP’de ise merkez şu an radikallerin elinde değil. İkincisi, feminizm oldukça örgütlü, lobili bir ideoloji (bakınız -izm) ama redpill daha birbirinden bağımsız. Senin dediğin konuda ne yapılabilir bilmiyorum, hareket yeni olduğu için zamanla merkezde bir noktaya çekilir demeyi çok isterdim ama feminizm radikalleştikçe bu taraftaki radikal uçların da sesi çıkıyor … Anlayacağın ortam çok kaotik.

   Neyse ki Redpillizm diye birşey yok. Bu diyara gelen adam, sosyal medyada her önüne gelen her şeyi diyebildiği için muhakemesini kullanacak, öyle ideolojik embessiliğe girmez. 2 günde dünyadaki her kaka şeyin tek bir şeytani sebebi var (mesela ataerkillik) ve bununla her sorunun sebebine işaret edebilirim (IT sektöründe yeterince kadın yok mu, sebep ataerkillik) ve kurbanı da oynarım (erkekler eziyor, ben eziliyorum).

   Bizi sorarsan burda kırmızı hapın temel felsefesi (kadın doğasını anla, kendini geliştir, sünepe olma, erkek ol, erkek egemenlik hiyerarşisini tırman, vs …) çevresinde, mavi haptan savrulmuş erkekleri radikal uçlara düşmeden hayatın içinde tutmak üzerine yazıyoruz. Dikkat et mavi haptan adam çekiyoruz demedim, bizdekilerin çoğu zaten bir tramva ile çıkmış, biz onları merkezde toplumda tutmaya çalışıyoruz. Kadınlara kızma, onların doğasını anla, kendi bastırılmış doğanı anla ve oyuna risklerin bilincinde geri dön diyoruz.

   Şöyle demiştin ya : “sonuçta içgüdülerle yapılan ve vahşi bir ormanda yaşasak akıllıca bulunabilecek bu davranışın sadece böyle davranan kadınlara değil tüm insanlığa zarar veren bir şey olduğunu unutmamak gerekir”

   Bu aynen oluyor ve bu iç güdüleri pompalayan feminizm. Sonucunda ise birçok erkek bizim burda pek doğru bir tepki olarak görmediğimiz MGTOWa gidiyor, bunu TRP olsa da olmasa da doğal tepki olarak yapıyorlar.

   1. MGTOW’u neden doğru bir tepki olarak görmediğinizi bilmiyorum bana göre çoğu kendi halinde kimseye zararı olmayan (en fazla internette kadınlara hakaret eden) adamlar. Hiçbiri evlenmese de bir kısmı ilişkilere karşı değil. Hatta bana göre “efendi erkek” (çok genellemeci bir tanım oluyor elbette) diye tanımlanan adamların yapabileceği en makul davranış. Ortada “hatunların efendi adam yerine piç tercihi” diye genelleyebilecemiz bir eğilim var ve tuhaf gibi gözüken eğitimli, kültürlü ve uzaktan rasyonel gibi gözüken kadınlarda bile var. Tuhaf gibi gözüken dedim ama biraz inceleyince bazı kadınlar ezilerek büyütüldüğünden değil aşırı rahat büyütüldüğünden; gerçek hayatın nasıl acımasız ve karanlık bir yer olduğuyla tanışmadıklarından dolayı da öyle davranıyorlar. Sonuç olarak kadınların ağızlarına sıçamayacak erkekleri dışladıkları doğru bu durumda kadınlar erkeklerin kendilerini insan olarak görmesini zaaf olarak algılıyorlar. Efendi erkek dediğimiz adam ilişkilerde başarılı olmak için ya tamamen değişmek zorunda ya da uzun süreli ilişki ve evlilikten uzak durmak zorunda.

    Daha ötesi erkeklerin gerçekten işine yarayacak stratejiler aranıyorsa red pill’in en radikal halinin bile yumuşak kalacağını söyleyebilirim. TRP’de sık bahsi geçen 48 laws of power’da olduğu gibi “bunların ahlaki olarak doğru ya da yanlış olduğuyla değil işe yararlılığıyla ilgileniyoruz”a benzer bir şekilde “kadınların hepsi potansiyel düşmanınızdır ya üzersiniz ya üzülürsünüz, kadın düşmanı olmayana ekmek yok” gibi bir sunum yapılsa itiraz edeceğim bir şey olmaz ki bunu söyleyen açık sözlü TRPciler var. Örneğin üstte linklerini paylaştığım ROK yazarlarını samimi buluyorum.

    ROK ve Roosh V mi TRP’den dışlanıyor TRP mi onları dışlıyor bilmiyorum. 2015’te TRP’nin sadece ilişkilerde işe yaradığını ve hayatın geneline bir yanıt vermediğini, kendi geliştirdiği fikirlerin çalındığını söyleyerek red pill ismini kullanmayacağını söyledi. Yoksa Manosphere’deki kimsenin Roosh’u tecavüz yorumları ya da fat shaming olayları yüzünden dışladığı yok, bana göre öbürlerinin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söyleyebildiği için hayranlıkları vardı. (Benzerini feministlerde de bolca var.) Why are women being educated de aslında TRP ile varılacak bir sonuç. Okul,iş bulma, işte yükselme derken SMV en yüksek yaşta evlenemiyorsunuz; eliniz ekmek tutunca erkeklere hem maddi hem manevi(hipergami vs. falan) ihtiyacınız azalıyor; erkekler game öğrenmek için kıçını yırtıyor bakın ben de kolay kız tavlamanın yöntemlerini geliştirmek için çatladım benim gördüğüm büyük resimde okuyan/çalışan kadınlar sorun dedi. Kendi içinde çok çeliştiğini söyleyemem o adamın.

    Çok uzattım elbette birbirinden çok bağımsız ama övülürken tek bir bütün gibi anlatılıp eleştiriler gelince onlar kötü red pillci demek çelişki oluyor tek demek istediğim buydu.

    İçgüdüleri pompalayan feminizm mi değil mi kısmı çok karışık. Onların da kendi içlerinde çok karmaşık bir yapısı var ve popüler olmayan feminist fikirleri aforoz ediyorlar. Esasında feminizmin en büyük sorunu medya tarafından gasp edilmesi. Medya da kapitalist sisteme hizmet ediyor. O zaman da içgüdüleri pompalamak en karlı şey oluyor. Bu durumda da gerçek sorunlara dikkat çekilmiyor. Örneğin IT sektöründe kadınların az olması örneğini verdin. Bunun sebebi kültürün kadınlara ayrımcılık yapması olabilir ama feministlerin iddia ettikleri şekilde değil; işin çözümü kadın kotası gibi saçmalıklar asla değil bu hem erkeklere hem kadınlara zararlı.

    STEM’de kadınların durumu hakkında birbiriyle çelişen çok fazla araştırma okudum. Bias kadınlar aleyhine mi erkekler aleyhine mi anlamak zor. Kültürün gelişimi çok karmaşık bir şey. Çok kısaca “cinsiyet sosyal inşadır” iddiasının fazla yabana atılacak bir şey olmadığını, insanların beyninin aşırı kolay yıkandığını, neyin doğal neyin kültürel olduğunu kolayca anlayamayacağımızı ve doğal/kültürel ayrımının kolayca yapılamayacağını söyleyebilirim ve bu yüzden TRP’de katılmadığım çok şey var. Şu taktiklerle ilişkilerde şunu yaparsınız kısmı değil elbette; bilimsel olarak kesinlik içermeyen yorumların mutlak değişmez şeyler gibi sunulması. Örneğin “kadınlar erkeklere göre çok daha solipsist olma eğilimi gösteriyorsa ve çoğu kadın aynıysa neden hasta eşini terk etme erkeklerde daha çok?” denebilir.

    1. MGTOW’u neden doğru bir tepki olarak görmediğinizi bilmiyorum bana göre çoğu kendi halinde kimseye zararı olmayan (en fazla internette kadınlara hakaret eden) adamlar. İngiltere ve Amerika’da ben feministim diyen kadınların oranı 10% civarında. Bu azınlığın ideologlarını takip ettiğim kadarıyla hedefleri zaten ataerkil sistemin temeli dedikleri aileyi deconstruct etmek. MGTOW ile erkeklerin evlenmemesi ve kadınların da evlenememesi zaten benim takip ettiğim kadarıyla arzu ettikleri şey. Böylece aile yıkılacak. Ben birincisi bu nedenle doğru bulmuyorum. İkincisi ise MGTOW, özellikle genç erkeklerde, kadınlarla ilişki kurabilmek ve hayatta yer edinebilmek için gerekli olan sorumluluk duygusu,çalışma, risk alma, mücadele etme gibi çaba isteyen ve zevkli olmayan şeylerden kaçmak için bahane olarak kullanılmaya başlandı yaygın olarak.

     Yine de MGTOW neden var ve neden birçok insan MGTOW’a yöneliyor anlıyorum.

     Efendi erkek dediğimiz adam ilişkilerde başarılı olmak için ya tamamen değişmek zorunda ya da uzun süreli ilişki ve evlilikten uzak durmak zorunda. Doğru, efendi adamlık doğal bir erkek stratejisi değil ve erkeğin ya da kadınının yararına da değil.

     Daha ötesi erkeklerin gerçekten işine yarayacak stratejiler aranıyorsa red pill’in en radikal halinin bile yumuşak kalacağını söyleyebilirim. Yanlış. Devrim yapılmıyor burda alt tarafı kendini geliştirip, dominant olacak erkek. Neden radikal şeylere ihtiyacı olsun?

     “kadınların hepsi potansiyel düşmanınızdır ya üzersiniz ya üzülürsünüz, kadın düşmanı olmayana ekmek yok” gibi bir sunum yapılsa itiraz edeceğim bir şey olmaz ki bunu söyleyen açık sözlü TRPciler var. Bu çok yeni yetme bir görüş, eğer TRP’de bunun genel görüş olduğunu ama ayıp / ahlaksız ya da politik doğruculuk adına saklandığını düşünüyorsan o senin düşünce problemin. “Ya üzersin, ya üzülürsün”, “kadın düşmanı olmayana ekmek yok” ne demek ya 😀 Okuduğunu fena yanlış anlamışsın, kusura bakma. Ha sen böyle düşünmeyi tercih ediyorsan bilemem.

     Çok uzattım elbette birbirinden çok bağımsız ama övülürken tek bir bütün gibi anlatılıp eleştiriler gelince onlar kötü red pillci demek çelişki oluyor tek demek istediğim buydu. Böyle yapanlara yaz o zaman, eleştiri bizimle alakası olmayan ve tasvip etmediğimiz şeylere gelince tabii öyle tepki vereceğiz, biz ideoloji kuklaları mıyız ki abi o adam bizden o yüzden her ne derse desin biraderi savunmak lazım mı diyeceğiz? Bu ciddi sürü psikolojisine girer.

     Kültürün gelişimi çok karmaşık bir şey. Çok kısaca “cinsiyet sosyal inşadır” iddiasının fazla yabana atılacak bir şey olmadığını, insanların beyninin aşırı kolay yıkandığını, neyin doğal neyin kültürel olduğunu kolayca anlayamayacağımızı ve doğal/kültürel ayrımının kolayca yapılamayacağını söyleyebilirim ve bu yüzden TRP’de katılmadığım çok şey var. Cinsiyet tamamen sosyal inşaadır diyenler gibi çıkıp 100% biyolojidir demeyeceğim (evet 100% sosyal inşaadır diyen var) ama XX kromozomu taşıyıp kendini kadın hissetmek ve XY kromozomu taşıyıp erkek hissetmek arasında çok güçlü korelasyon var.

     NOT : Esasında feminizmin en büyük sorunu medya tarafından gasp edilmesi. Medya da kapitalist sisteme hizmet ediyor. O zaman da içgüdüleri pompalamak en karlı şey oluyor. Kapitalizmi kötü birşey sanarsan böyle şeyler yazarsın tabii ki. Kapitalizm kötü birşey değil. Türkiye’de her kesimin ortaklaşa yerdiği bir sistemdir kapitalizm ve bu nedenle de zaten Türkiye’de başarılı insan sayısı azdır. Neyse burası politik bir site değil o nedenle bunu açmayacağım ama kapitalizmin nimetlerinden faydalanmanı engelleyecek bu beyin yıkamadan kurtulmanı dilerim.

     1. Ailenin yıkılması benim de istemediğim bir şey ama bu bazı şeylerin kaçınılmaz sonucu. TRP savunucularında “en geç 3-4. buluşmada versin ama evleneceğim kadın ya bakire ya da az düzülmüş olsun” tavrı hakim. Sebeplerini anlıyor ve yarı hak veriyorum ama matematiksel olarak olacak şey değil. Ya cinselliğin baskılandığı ve evlilik öncesi seksin ayıplandığı eski kültürde yaşamayı kabul edeceğiz (O zaman üçüncü buluşmada seks yapan kadın bulmak hayal olur game falan sökmez) ya da aile kurumunu pek ayakta tutamayacağız.

      MGTOW erkeklerinin demografileri hakkında senin kadar bilgim yok ama hem evliliği kafadan çıkarmış hem de bayağı kendini geliştiren erkekler var. Ama kişisel gözlemimin bir değeri yok çoğunluğu dediğin gibi olabilir.

      Kendini erkek hissetmek kadın hissetmek elbette cinsiyet ile ilgilidir ama itiraz ettiğim 2 tip erkek vardır tek tip kadın vardır gibi genellemeler ve işin çok basit ele alınması. Fazla genelleme de komik kaçıyor. TRP’de bu genellemeler bolca var ve karmaşık şeyleri basit açıklamalarla açıklamaya kalktın mı hem saçma hem de bazen tehlikeli oluyor. Karın cinsel geçmişinle ilgili ne diyorsa üçle çarp dedin mi bu istisnasız bütün kadınlar cinsel geçmişi hakkında yalan söyler demek oluyor ki bunun yol açabileceği şeyler hoş değil. Aile kızını oynayıp gruplara girenin sayısının çok olması yine de bu tarz iddiaları haklı çıkarmaz. Ya da “bir kadın çocuk istemiyorsa %99.9 çocuğunu doğurmayı isteyeceği kadar kaliteli adamla tanışmamıştır” nedir ya? 1000 kadınla yapılmış anket mi var elinde? Anketle olmaz falan diyeceksin o zaman elindeki veri ne? Aseksüel ve lezbiyenler ne oluyor? Heteroseksüel bir kadının çocuk istememesi için başka sebep olamaz mı? “Meriç” lakabına gelelim. Feminizmi destekleyen erkeklerin en az %95inin amacı “hatun düşürmek”, feminizmi destekleyen erkeklerin %95i testosteronu eksik tipler falan gibi genellemeler var. Jason Momoa ne oluyor o zaman? 🙂

      Daha fazla örneğe girmeyeceğim dünya kadar genelleme yapıp, tüm bunları bilimsel verilere dayanıyor gibi iddia edince zaten ispat yükümlüğü almış olunuyor. Bunları çürütmekten kolay bir şey yok. Bu siteyi incelemedim ama yukarıda verdiğim örnekler TRP sitelerinde/TRPci olduğunu iddia edenlere aitti. “Deminden beri bu sitede yazmadığımız şeyler üzerinden tartışıyorsun” diyebilirsin ama ben genel bakış açısını eleştirmek için bu örnekleri. TRP’nin aşırı genellemeci yaklaşımı olduğunu biliyorsun. (AWALT-alpha/beta/omega-AFC-blue pill vs. red pill)

      Kapitalist sistem eleştirisine gelince. Hayır solcu ya da sağcı değilim. Ama eğer feminizm insanların içgüdülerini pompalama aracı haline geldiyse buradaki temel amaç birilerinin cebini doldurmaktır. Bunu vurgulamak isterken yanlış ifade kullandım. Kapitalizm öcüdür falan gibi bir iddiam hiç olmadı. Esas suçlu beynini kullanmayan ve çok kolay yönlendirilebilen çoğunluk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *