Alfa


Alfa Buda, Corey Worthington.

Şimdi bu yazıda yazacaklarım bana hiç de yeni arkadaşlar kazandırmayacak. Bunu biliyorum zira bir erkekteki alfa özelliklerinin ne olduğu ile ilgili her tartışma, bu özelliklerle nasıl paralel olduğumuz hakkındaki kendi öz-algımız ile gölgeleniyor. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, son 12 yılda büyük ivme kazanan “topululuk”, “manosphere”, cinsiyetler arası ilişkinin yeni keşfedilen dinamikleri, soyut kavramlarla ilgili hep kendi terminolojisini geliştirdi. Bunun tehlikesi de bu terimlerin gerçek, evrensel tanımlamalarının olmaması. Konsepti göstermek için bu terimler kullanışlı – bir betanın, otçulun ya da sağlayıcı zihniyetine düşen birinin ne olduğunu az çok biliyoruz. Alfa bile belirli bir bağlamda oldukça açıklayıcı bir alet, konu “alfalık” olmadığı sürece. Alfanın ne olduğunu evrensel olarak tanımlamaya çalıştığımızda ise kıvılcımlar uçuşmaya başlıyor. Okumaya devam etmeden önce bir durup, sizce bir erkeği alfa yapan şeyler nedir düşünün. Kafanızda canlandırın. Eğer bitti ise, bunları bir kenara atın, hatta kafanızdan atın ve alttaki birkaç paragrafı sanki alfa hakkında hiçbirşey bilmiyormuş gibi okuyun.

Beni Alfa Buda ile ilkin Roissy’nin Hımm, üzgünüm? yazısı tanıştırdı. Gidip bunu Chateau’nun perspektifinden okuyun, bence onun analizi gayet iyi. Corey’e Alfa Buda demem erkeklerin onu Alfa içindeki zenvari bir varlık olarak görmelerini umma değil, alfa’ya en saf halinde bir örnek olması. Corey kelime anlamıyla ALFA, yalanla, düşüncelerle,  gölgelenmemiş ve herhangi bir etki ile durumu hakkında içgözlem yapmadan.

Corey Worthington oldukça berbat bir ademoğlu örneği ama aynı zamanda kitabına yüzde 100 uygun bir alfa örneği. Bu çocuğu tanımlayacak bir sürü sıfat bulabilirim ama “beta” bunlardan biri değil. İronik ve komik olan şeyde şu : bu çocuk muhtemelen Mystery Method ya da kırmızı hap camiası ile hiç karşılaşmadı, “tavuskuşu vari süslenme” gibi birşeyi de duymadı ama milyonlarca erkeğin PUA seminerlerinde küçük bir servet ödeyerek öğrenmeye çalıştığı şeylere doğal olarak sahip. Bencil veledin teki olabilir ama bu çocuğun normal bir erkeğe hakaret gibi gelen tarafı, bir sürü betanın sahip olmak için yanıp tutuştuğu alfa meydan okumasını doğal ve içten gelen bir şekilde gösteriyor olması. Bu velettek alfa özünü şişeleyebilse idiniz, muhtemelen dünyanın en zengin adamı olurdunuz.

Alfalık hakkında sahip olduğunuz ve biraz önce kenara atmanızı tavsiye ettiğim önyargılarınız kenardan bağırıyor “, … ama, ama Rollo, bu küstah götün bir alfa erkek örneği olduğunu nasıl söylersin?”. Sizi mutlu edecekse, sizi çok iyi anlıyorum. “Daha iyi bir erkek” olmak için çok çalışıyorsunuz, kendinizi analiz etmeye zaman harcıyorsunuz, fişten çekilme ve kendini yeniden icat etme konusunda yol katettiniz. Siz başarılı sınız, Corey ise sikik. Corey sizden daha iyi bir erkek değil ama alfayı sizden daha iyi anlayan biri.

Alfa bir kafa yapısıdır, demografik değil.

Alfa yapılanlarla ilgilidir, onun ne olduğunu biz söyleriz. Soylu alfalar da vardır, alçak alfalar da, fark ise kendilerini nasıl ifade ettikleri. Alfa tartışmasına hep erdem açısından yaklaşma eğilimi var; kişinin alfa tanımı onun erdem algısına en iyi ne hitap ediyorsa o. Alfa credilerini kazanan, kurallara göre oynayan ve insanların (kadınların) saygı duyması gereken bir adam. Ama hiçbir şekilde bu adam ahlaki önderlik edebilir diyemeyeceğiniz, umursamaz alfa göt herifler var. Yine de kadınlar bu adamlarla sikişmek için kendilerini ve birbirlerini paralar zira bu adamlar etrafa alfalık yayar. Corey’in yaptığı da bu. Dünyada alfa uyuşturucu çetesi liderleri de var, alfa kocalar, babalar ve endüstri liderleri de. Fark sadece alfalığın uygulamasında. Cengiz Han muhtemelen alfanın tepesi idi, insanları yönetme kabiliyeti olan ama o dönemde yaşayan birçok insan için korkunç biri olarak anılırdı. Aşağıda bunun şeması var

Corey gibi erkekler kendi öz-değerlerine yatırım yapan ve evrensel olarak bunun takdir göreceğini bekleyen erkekleri çileden çıkarırlar. Bu nedenle utanmazca kuralları ihlal eden bir doğal alfa ile karşılaştıklarında, hınç ile dolarlar. Bu tip bir çelişki karşısında gösterdikleri doğal tepki, alfa terimini kendilerine ve kendi başarılarına en uyan şekilde tanımlayıp, bu adamları dışlamaktır. Ama buradaki asıl çelişki, bu yeniden tanımlanan alfanın, doğal alfa duruşu kadar takdir görmemesidir ki böylece döngü devam eder. Sizin ya da herhangi birinin bir insana saygı duyup, duymamanızın o adamın alfa kafa yapısı ile hiçbir ilgisi yoktur. 3 adet bitmiş evliliğin ve 100+ seks partnerinin alfa kafa yapısına sahip olup olmamak ile ilgisi yoktur. Kafasından bir kere bile aldatma fikri geçmeyen bir sürü saygıdeğer beta var iken, 300 tane kadınla yatmış (fahişeler ya da bir çeşit ün ya da yakışıklılık sayesinde diğer kadınlar) betalar da vardır.

Bu yazıdan çıkarılacak ders, başarılarınız sayesinde alfa olmazsınız, alfa duruşunuz sayesinde başarılı olursunuz. Bu kafa yapısına ya doğal olarak sahipsinizdir ya da onu geliştirmeniz gerekir. Birçok genç erkekten bir kadına karşı davranışlarının alfa ya da yeterince alfa olup olmadığına dair sorular alıyorum. Gerçek cevap, alfa davranışların, alfa kafa yapısının dışavurumları olması. Corey, Alfa Buda, gibi yaptıklarının alfa olup olmadığını analiz etmek akıldan bile geçmez. Alfanın gerçekten ne olduğunu takdir etmeniz için neredeyse çocukça bir kavrayışa sahip olmanız lazım. Çocuklar alfayı anlarlar. İçe dönük, büyüyünce beta olmaya mahkum erkekler bile alfayı yetşkinlerden daha iyi anlarlar zira çocukların alfaya kılıf uydurmak için gerekli soyut düşünce gelişmemiştir henüz. Birçok erkek sosyalleşme ile doğuştan gelen bu alfalığı belli ölçülerde kaybederler. Doğal alfalar, Coreyler, alfanın faydasını ve kullanışlılığını daha iyi kavrarlar; kendi yetişkin faydaları ya da kendilerine zarar vermek için

Çeviri : Alfa

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

13 thoughts on “Alfa”

 1. Hocam, buradan aslında her erkeğin (en betasının bile) içinde iğne ucu kadar da olsa, alfalık olabilir, bastırılırsa veya geliştirilirse kafa yapısı buna evrilebilir sonucunu çıkardım. Sizinle yaptığımız mailleşmeler ve kendi kendime (tabii ki objektif şekilde) yaptığım değerlendirmelerde yüksek ihtimalle (tabii ki bir kesinlik yok) MGTOW olduğum sonucu çıkıyor. Çünkü betalık özellikleri kadar, alfa özelliklerim de var. “Aslansın, kaplansın” deyip, sırt sıvazlamamış, açık açık yazmışsınız, elinize sağlık:)

  1. Hocam bir oyun parkindaki erkek cocuklar icinde alfa davranisi baskin erkek oraninin, yetiskin nufus icindeki orana gore daha fazla oldugunu sen de gozlemleyebilirsin. Benim sahsi fikrim natural beta, natural alfa kadar az bulunur (erkeklerin bu konudaki dagilimi normal dagilim) ama sosyallesmeyle erkekler beta tarafina yigiliyor.

   1. Paşam 300 karıyla yatmış betalar da var diyorsun. Fakat karı tavlamak alfa özelliği değil mi nasıl beta oluyor bu adam?

    1. Rollo’nun beta tanimi cok genis (bu yazi ceviri). Ben sahsen klasik maximum 6 seks partneri tanimini daha uygun buluyorum. Zira 300 kadinla yatip da beta kalmak (oneitis’i devam ettirmek, sadece kendin olmak, vs) zor. Rollo’nun neden boyle dusundugunu anliyorum zira “beta bir kafa yapisi” ama bana sorarsan ayni fikirdeyim seninle. 300 kadinla yatmis beta gormedim ben.

    2. Bir beta alfa olamaz ki.Öyle olsa her alfa tanımını bilen alfaya dönüşürdü.En fazla taklit edebilirsin.O da standartın üstünde zeka gerektiriyor.Fakat adminin demek istediği,burada alfalık hakkında bilgi kasıp alfa olmaya çalışan betalar dahi alfa gördüklerinde dışlıyorlar.Neyse sen zaten betadan alfa olmayacağını iyi bilmen lazım 😀

    3. Hatunlara yalvarıp seksi elde etmek var , bir de hatunların kendi bacaklarını ayırıp seni beklemesi var.

 2. Çocuk belli ki peruk ve gözlük ile kimliğini saklamaya çalışıyor. Kadın ise ısrarla onu ifşa etmek peşinde. Çok merak ediyorum acaba orada bir kadın olsaydı, aç bir yüzünü görelim dermiydi?

  1. Düşün artık ergenlerin de rol modeli bu heriflerdi. Use Your Illusion dinler, büyüsek de Axel Rose gibi Stephanie Seymor tadında hatun yesek derdik. Şimdiki rol modellerine baksana. Daha önce kamera karşısında zenci tarrağı yiyen jüpiter götlü ucubeyle evlenip çocuk yapan Kayne West tadı sözde alfalar :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *