Yaşlı ve yalnız adam miti

Yalnızlık, iyileştirilmesi gereken bir hastalık mı? Eğer erkekler bunun böyle olduğuna inandırılırsa, bundan elde edilebilecek karı ve bununla erkekleri istenen şekilde kontrol etme potansiyelini düşünün. Bir erkek için gerçek test, yalnız başına iken kendisini nasıl idare ettiğidir. Çok az erkek yalnız olmayı ve bu sayede de gerçek bağımsızlığı ve kendine yeterliliği öğrenmeyi göze alır. Erkeklerin çoğu (yani betalar), özellikle batılı toplumlarda, anne kucağından karısının koluna geçer, arada pek fazla boşluk olmadan.  Çoğunlukla feminen zorunluluğa abone olmuşlardır, seri tek-eşli olarak evlenene kadar bir uzun süreli ilişkiden diğerine geçerler ve bir yetişkin gibi hareket etme ve olgunlaşma fırsatı bulamazlar.

Yalnız kalma korkusu, modern batılı romantizmde tamamen aşırı abartılmıştır. “Hiç aşık olmamış yaşlı ve yalnız erkek” olma korkusu bu çağın bu çağın “yaşlı kızkurusu” mitidir. Ama bizim yeni “AFC nesli” erkeklerin (ki pratikte kadınlardır), feminize cinsel rol değişiminin gereği olarak bu boktan yalanla beyinleri yıkanmıştır ve inanmayanlar ise utandırma taktikleri ile hizaya getirilirler.

Çoğu AFC, feminize olmuş erkek, “yalnız ve yaşlı adam” mitini sever ve savunur zira bu onlar için potansiyel reddedilmeye karşı bahanedir. Bu iddia çok aşırı mı geldi? Hiç de öyle değil. Feminen bakış açısından kullanıldığında bu mit hem erkekleri utandırma taktikleri ile hizaya hem de feminen çerçeveye sokmak için bir araçtır – “kendine kısa süre içinde çeki düzen versen ve ruh ikizini arayıp bulsan iyi olur yoksa yalnız ve yaşlı bir erkek olarak öleceksin”. AFC ise bu miti bahane olarak kullanır. Böylece de mit, onun düşük standartlı bir uzun süreli ilişki ya da evliliğe sarılmasının bahanesi olur.

Burada üç taraftan baskı vardır. Bir tarafta feminen yanlızlık korkusu vardır. Bir tarafta ise erkeğin kendi kendine baskıladığı “adam ol ve doğru olanı yap” beklentisi. Son olarak da bu, reddedilmeye ya da reddedilme potansiyeline karşı kullanışlı bir geri çekilmedir; ve ben bahane derken bundan bahsediyorum.

Vaka örneği : Daha başından çerçeveyi belirleyen bir kadın ile tutkusuz bir evliliğe hapsolmuş bir arkadaşım var. Kankaları arasında dominant görünmeye çalışsa da, arkadaşları iplerin karısının elinde olduğunu biliyor. Bu kızdan önce arkadaşımız seri olarak tek-eşlilikten tek-eşliliğe atlayan biri idi. Karısından önceki kızla 5 sene çıkmıştı ve sonunda kendisini ondan kurtardığında (benim yardımımın da ufak katkısı ile), bekar ve bağımsız olmanın değerini görmeye başladı ve 3 ay kadar kendini birine adamadan kızlarla çıkmaya başladı. Şimdi karısı olan kızla tanıştığında ise kendini adamak ve tabak çevirmekten çekilmek için bahaneler aradı. Bizim reaksiyonumuzun ne olacağını bildiği için bize karşı argüman aramaya koyuldu ve bu “yalnız ve yaşlı adam mitine sarıldı.

Arkadaşın hikayesi klasik : Erkek eski alışkanlıklarını ve kadınlar hakkındaki dogmalarını silkeler ve Matrix’ten fişini çeker gibi olur ama içindeki AFCyi öldüremediği için bir tane daha ruh ikizi “garantilediğinde” eski beta zihniyetine geri kayar. Sonuçta 20li yaşlarının yarısından fazlasını sefil bir uzun süreli ilişki içinde geçiren arkadaşım, 3 ay kadar fişten çekildikten sonra bir başka ONEitis‘e geri sarıldı. Evet bahanesi “Flört etme oyunlarından bıktım. Artık evlenmek istiyorum. 60 yaşımda yalnız bir ihtiyar olmak istemiyorum”. Bunu söyleyen de 3 ay hariç hiç bekar kalmamış biri. Bu aslında onun bahanesi. Tabii ki şimdi bu evlilikten çok pişman ve hayatı sadece bekar arkadaşları üzerinden dolaylı yaşayabiliyor ama hala onları da bekar oldukları için azarlamayı da ihmal etmiyor.

Yalnız ve yaşlı adam miti, reddedilmeye karşı bir bahanedir. Canlı tutmak için sürekli çaba gösterecekleri bir ilişkiye sığınma nedenleri, potansiyel reddedilme korkusudur. Aslında daha bekarken bu fikir kafalarına programlanmıştır – bu onlara doğru ve arzu edilir bir hedef gibi görünür; çok geç olmadan hızlıca evlen. Daha kötü olan da bu açıklamanın tartışma kabul etmez olmasıdır. Mitin temelleri olgunlukla ilişkilidir ve kim sana daha olgun olman gerektiğini söylemez ki? Buradan ise kadınların sürekli konuşmaktan zevk aldıkları Peter Pan Sendromu çıkar, “O asla büyümeyecek”. Problem şu ki olgunluğun tek ölçüsü bir erkeğin bir kadınla uzun süreli ilişkiye girme istekliliği haline gelmiştir.

Bu mitolojik ruh ikizinizi 30 yaşına kadar bulamazsanız hayatınızın geri kalanında yanlız ve acılı bir hayatınız olma riskine girersiniz yalanına inanmayın. Bu tertibat sadece parti yıllarında (20li yaşlar) alfadan alfaya atladıktan sonra işleri bitince onları geri kalan hayatlarında besleyecek ve güven sağlayacak kapıda bekleyen beta ile evlenme beklentisindeki kadınların çıkarlarına hizmet eder.

Bu yalana inanmayın. Kendisi ile barışık ve kendine güvenen bağımsız erkekler, her zaman kadınların ilgisini çeken ve paylaşılamayan erkeklerdir. Yalnızlığı nasıl kullandığı ve bu yalnızlığın getirdiği özgürlük ile fırsatları nasıl değerlendirdiği bir erkeğin gerçek ölçüsüdür. Eğer 50 yaşında bile yalnız olsanız hala opsiyonlarınız olacak, onları değerlendirmeye yeltenecek cesaretiniz olduğu sürece. 50li yaşlarında olan ve 30larında kadınlarla çıkan boşanmış erkekler de biliyorum, 60lı yaşlarında ve 30 yıldır karılarının duygusal şantajlarının azabı ile cehennem gibi evliliklere hapsolmuş erkekler de. Evlilik, bir erkeği cinsel pazardan insüle etmez.

Çeviri : The Myth of Lonely Old Man

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

9 thoughts on “Yaşlı ve yalnız adam miti”

 1. öncelikle elinize sağlık. the red pill öğretisi çerçevesinde salt, kadınlarla iletişim kurma üzerine tavsiye vermek yerine bu tür konulara değinmeniz çok faydalı, zira kendi gözlemlerimde de yukarıdaki gibi bir sonuçla karşılaştım. toplumda bu yalnız adam miti sıkça kullanılan bir baskı unsuru ve trp genel hatlarıyla anlaşıldığında bile bu yalnızlık kartı kadınlar ya da toplum tarafında sıkça kullanılan bir çeldirici. erkekler olarak -özellikle otuzlardan sonrasını düşünerek iyi bir kariyer planlaması da yaptıysak- her zaman opsiyonlara sahibiz, bu tuzaklara düşmekten kendimizi korumanın yegane yolu, farklı seçeneklere sahip olduğumuzu unutmamak.

 2. Hocam, açıkçası yazdıklarınıza hak veriyorum ama 60-70li yaşlarımda gerçekten yalnız adam olmanın zor olacağını düşünüyorum. Hayatının aşkı, o kadın vs. değil ama evliliğin tek işe yarar tarafı olan çocuk yapmış olmanın yaşlılık psikolojisini daha sağlıklı kılacağı kanaatindeyim.
  Evlilik dışı çocuk yetiştirmeye Red Pill’in veya sizlerin bakış açısı nedir?

  1. Hocam yazinin ana fikri aslinda su: 60inda yanliz kalacagim diye 30unda acele etmeyin. 60inda yanliz olmak, cok boktan bir evlilige mahkum olmaktan iyidir. Burda 2 tipik problem var. Yanliz adam miti (a) daha sadece 30 yasinda olan birini hemen evlenmeye ve (b) berbat bir evlilige cakilmis bir adami o evlilikten cikamamaya zorluyor.

   Cocuk konusunda seninle ayni gorusteyim. Evliligin tek gerekliligi cocuk icin.Evlenmek tam bir kumar mi, evlenmemeli mi yazisinda buna degindim:

   Ama bir çocuk babası olmanın tatminini yaşayan biri olarak gençlere “evlenmeyin!” tavsiyesi vermek istemiyorum. Evlilikten ağzı yanan bir erkeğin klasik şeysidir bu ama 40lardan sonra çocuk ve aile önemli bir ihtiyaç haline geliyor birçok erkek için. Hepsi değil gerçi, eğer öyle bir erkeksen hiç evlenme. Ama hayatımın 2. yarısı çocuksuz ve ailesiz yaşamak benim için çekilir birşey mi sorusunu sorman lazım kendine. Modern toplum o kadar gençlik takıntılı ki, hayatın 2. yarısını düşünmek ve buna göre hareket etmek düşüncesi kimsede yok.

   O yazinin basinda belirttim. Evlilik disi cocuk yetistirebilenlere gipta ile bakiyoruz. Fakat sunu da soyleyeyim. Kadin cocugu sana karsi kullanmaya karar verirse, evli de olsan evlilik disi da yine sana zarar verir. Fakat su an Bati Avrupa’da evlilik erkek aleyhine, biz de yasal olarak hizla onlari yakalayacak gibiyiz.

   Yalniz adam mitinin amaci su: kadinlarin acelesi var ama erkeklerin yok. Erkekleri acele ettirerek kadinlarin hizmetine kosmak. Yine ayni yazidan :

   Bizim tavsiyemiz ve bloğun da dikkat edersen etrafında döndüğü en temel sorun : eğer çocuk istiyorsanız evlenin ama evlenmeye erkeklerin 85%si gibi beta sağlayıcı, gençliğini düşüncesizce kötü çocuklara vermiş bir kadının beta çıkış bileti olarak girmeyin. Türkiye’de ve modern toplumlarda temel sorun “efendi adamın eninde sonunda kazanacak olması” diye algılanan şeyin aslında tamamen onun içine düştüğü bir tuzak olması. Efendi adamlar genelde 20 – 30 yaş arası seksiz ya da az seks ile geçen hayatın, klasik erkekCPDsinin doğal sonucu olduğunun ve eğer kendilerini geliştirirlerse önlerindeki 10 yıl içinde ciddi oranda artacağının farkında değiller. Bekar bir adam potansiyelini gerçekleştirirse 30 – 37 arası CPD hep yükselecek ve çok daha fazla ya da istediği gibi kadın bulabilecek. Kadınların genel hipergami stratejisi, bir efendi adamı, bu uyanışı yaşamadan kapatmak. Zira kadının 27 – 30 yaşı da CPDnin aşağı indiği, artık kötü çocukların kendine bakmadığı yaşlar (kendim de dahil birçok insan biliyorum, 30larında ve 40larında hala 23 – 27 yaş arası takılıyorlar.

   1. Divorce rape dediğiniz gibi kaçınılmaz. Kendi ayakları üzerinde durabilen kadına bile inanılmaz nafakalar bağlıyorlar. Bilgilendirici yazı için teşekkürler. Konu dışı olarak; Geç baba olmuş birinin çocuğu olarak eğer jenerasyonu yakalayabileceğinizi düşmüyorsanız çok da kötü değil yaşlı baba olmak

 3. “Yalnızlığı nasıl kullandığı ve bu yalnızlığın getirdiği özgürlük ile fırsatları nasıl değerlendirdiği bir erkeğin gerçek ölçüsüdür.”

  Yüksek farkındalıklı bir söz

  ama “…Türkiye gibi gelişmekte olan” kısmı güldürdü

 4. işte geldik modernitenin çıkmazına ,ya tamam sex alfalık betalık neysede
  insan hayvan degilki ve tek başına yaşayamaz o yüzden aile kurumu önemlidir
  kadın olsun erkek olsun birliktelige hem ruhen hem fiziken mecbur duyar , alfa olsanda böyle beta olsanda , karıları sik sik nereye kadar sounda kendini en iyi ihtimalle bakım evinde çükünde sondayla bulursun 😀 , o yüzden gelin biz anamızın babamızın ahlakına dönelim , kadınları ezmeden fazla şımartmadan onurlu nesiller yetiştirelim
  dogrusu bu yoksa bu gidişle ya alkolik uyuşturuc bagımlısı bireyler olacksını
  çünkü sex hayatın tamamı degil bir kadını iyi sikmeniz veya sikememniz sizi mükemmel yada kötü yapmaz ,
  insan hayvan değildir ruhu var duyguları geçmiş ve gelecek kaygıları var
  aile düzenin yıkar nefsinize kadın olsun erkek olsun kontrol etmezseniz sonunuz felakettir , batıdaki intiharlar ve uyuşturucu bagımlıgı buna işarettir ,
  bu site size şunu empoze ediyor karılar orospu sizde pezevenk olun önünüze gelene çakın hayvan gibi yaşayın
  kadınlarımız maalesef bekaret dışında bir ahlak anlayışı olmadıgı için onu kaybettimi bu sitede anlatılan orospulara dönüşüyor , buna sebep olan yine yanlış ahlak anlayışı ve biz erkelerin ahlaksızlığı

  uzun sözün kısası bir deist olarak şunu derim islam bu konuda çok çok haklıymış
  hadi selametle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *