Algılanan statü ve cinsel pazar değeri

Statünün, paranın ve karizmanın nasıl algılandığının, erkeğin cinsel pazar değeri üzerindeki etkisini gösteren bir deney var aşağıda. 37 yaşındaki Peter’ın önce doğal hali kadınlara gösteriliyor ve sonra da bir stilist tarafından daha nüfuslu biri gibi giyindiği zamanki hali.

Türkçe altyazılı.

 

Burdan hemen klasik “kadınlar paraya gelir abi” çıkarımı yapacaklara (ki belgeselde de bu ima var), sayılara dikkat etmelerini öneririm. Adamın ilk halinden, ikinci haline geçişinde kadınların tahmin ettiği gelir seviyesi artışı sadece yüzde 25. Ama adamın ortalama çekiciliğindeki artış yüzde 70!

Kadınlar paraya gelir sığlığı ile ilgili Skeptico Parayla her kadının elde edilebilmesi adlı güzel bir yazı yazmış. Hala okumadıysanız (neden?) gidin okuyun. Kadınları etkilemek için elbet bir asgari gelirinin olması lazım ama benim kişisel görüşüm Peter’ın giyimi, daha bakımlı ve karizma olmasının kadınların gözünde Peter’ı çekici bulmalarına etkisi (cinsel pazar değerindeki artış) paradan ziyade (sadece yüzde 25 artıyor), statü. Bence zıplayan çekiciliğin sebebi bu.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

3 thoughts on “Algılanan statü ve cinsel pazar değeri”

 1. Bu tip videolar çok önemli. İngilizce sürüyle kaynak var ancak YouTube’da beş dakikalık bir arama sonucu Türk gençliğinin bu konuları yine yanlış anlamış olduğunu görüyorum. Başlıkları sektirmeden yazıyorum:

  (Yazdım ve vazgeçtim sildim. Videolar o kadar leş ki, viral reklam olarak anlaşılmasın diye sildim. Kimsenin ‘viral reklam yapmış’ diye yanlış anlayacağını düşünüp silmedim, kendime video başlıklarını yazmanın bir işkence olduğunu -ikinci başlığı yazdığımda- söylememden dolayı. Neyse.)

  Ortalık beta zihniyetinde olup taklitçi imitasyon alfadan geçilmiyor anasını satayım. Biz saatlerce çevirileri, entryleri okuyalım kafa patlatalım, işin mantığını kavramaya çalışalım… Bu sahte özgüvenli, büyük ihtimalle taklitten öteye gidemeyen bebeler video çekip tık peşinde koşsun.

  Videolar o kadar leş ve kötü ki… 2017 bitiyor, Batı bizi neden bu konularda ezip geçmiş anlamak mümkün. Öfkeli olma sebebim bu çocukların video çekmesi, beğenilmesi, izlenmesi değil. OLAYI ÇOK YANLIŞ ANLAMIŞ OLMALARI VE BUNU DOĞRU ZANNETMELERİ.

  Jordan Peterson izliyorum kanaldaki altyazılı videoları… Adamın bu işin altyapısını, mantığını böyle tane tane, rasyonel bir şekilde anlatışı var ya hani… Bizi aşıyor dayı bu iş, biz dediğim bu blog takipçileri ve bu işe cidden kafa yoranlar değil. Bu topraklara fazla. Hayatta kendini kanıtlayamamış ve dahası kendisini kendisine kanıtlayamamış bu tipler, The Red Pill gibi bir şeyi, Alpha/Beta Male gibi bir şeyi “karı kız düşürme” seviyesine indirgiyor. E lan senin ne farkın kaldı on sene önce çekilmiş Issız Adam’dan?

  Burada bana şu eleştiri yapılabilir, yapılacaktır da peşinen ben yazayım: “Ulan sanki Türkler sadece böyle yanlış anlıyor, aç bak İngilizi de Japon’u da yanlış anlamış, tonla video var.” Arkadaşlar Türk’üm Türk düşmanı değilim. Ancak bari kendi milletim doğru anlasın bir şeyi de. Bir şeyi de toptan doğru anlayalım. Yok arkadaş! Maalesef bir mevzu toptan doğru anlaşılmıyor demek ki. Bu önemli değil tabii ki. Bunu niye yazdım? Irkçı falan olduğumu düşünecek biri çıkmasın ben belirteyim diye. Okuduğunu anlamakta sıkıntı çekmeyen insanlar zaten verdiğim mesajı anlayacaktır.

  Neyse. Düzgün bir İngilizce eğitimi almış olsaydım günlerim o videoları orijinal dilde izlemekle not almakla geçerdi. Ancak çeviriler çok iyi oluyor. Daha fazlasını talep ediyor ve teşekkür ediyorum.

  1. Selam. İngilizceyi kendi kendinize öğrenmeniz mümkün. İnternette birçok Türk görüyorum, profillerinde 4,000 saat Dota falan yazıyor. 4,000 oyun saati! İngilizceyi akıcı olarak konuşmak için ise 1,000 saat yeterli. Çok iyi seviye ise 1,600 – 1,800. Yani bu adamların oyuna harcadığı saatin çeyreği lazım İngilizce için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *