Arkadaşınız adet döngüsü

Daha önceki Sorun sende değil hormonlarımda – Testosteronun Etkileri yazımızda bahsettiğimiz adet döngüsünün çeşitli evrelerindeki erkek tipi tercihleri konusunu biraz detaylandırmak istiyorum. Öncelikle Kinsey Institute tarafından 2008 yılında yapılan araştırmadan altıntı olan  aşağıdaki bölüme bakalım (araştırma yazısı İngilizce ama kısa, eğer İngilizceniz varsa gidip bakmanızı tavsiye ederim) bakalım :

“Maskülin ve feminen (erkek) yüzlerine tepkinin farklı olduğu – özellikle foliküler dönemde – anterior cingulate cortex. Bu bölge karar – verme ve potansiyel maliyet – fayda analizi yapmada kullanılan bir bölge” diyor neuroscientist Heather Rupp (Kinsey Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction). “Daha önce yüksek riskli sosyal olmayan tercihler, özellikle finansal risk alma gibi alanlarda bu bölgede aktivasyon olduğu rapor edilmişti. Bu bölgenin, kadın için daha riskli ama daha kazançlı erkek anlamına gelen maskülin yüzlere bakan kadınlarda daha aktif hale gelmesi ilginç.”

Daha önceki çalışmalar gösteriyor ki kadınların yüz karakteristikleri açısından cinsel tercihleri onların adet dönemlerine bağlı. Bu dalgalı tercihlerin, kadınların evrimsel olarak kurulmuş üreme öncelikleri olduğu düşünülüyor. Yumurtlamaya yakın dönemde kadınlar daha maskülin  – yüksek testosteron seviyesine işaret eden hatlara sahip yüzleri tercih ediyorlar. Yüze ait bu tip ipuçları yüksek genetik kalite öngörüyor zira sadece böyle erkeklerin testosteronun bağışıklık – düşürücü etkilerine gücü yetebilir. Testosteron erkeklerin eşleri için de pahalıya malolabilir zira yüksek testosteron seviyeleri, yüksek çocuk terk etme ile ilişkili.

Yumurtlama dönemi civarında, kadının tercihleri kötü baba materyalinden kaçınmaktan çocukları için en iyi genleri almaya kayıyor. Adet döneminin diğer evrelerinde ise kadınlar daha feminize erkek yüzlerini tercih ediyorlar, zira bu yüz hatları erkeğin çocuğa daha fazla yatırım yapabilir olduğunun sinyalini veriyor.

Kısaca alfa siker, beta öder olayı hatunların biyolojilerine gömülü bir algoritmaya benziyor. Bir erkek olarak pragmatik davranmanız, aşağıdaki bilgiyi flört ve ilişkilerde kullanabileceğinizi anlamanız ve öğrenmeniz hayrınıza. Böylece bunu hem etkilerine karşı gardı almak hem de kadının adet döngüsünün hissiyatı üzerine etkisini faydaya çevirmek için kullanabilirsiniz. Bu konuya şu yorumda biraz değindim.

Bu arada öyle görülüyor ki bir mavi haplının da seks bulabilmesini açıklayacak bir bilgi bu 🙂 Doğru yerde, doğru adet döngüsünde bulununca olabiliyor.

Alfa Evresi

Hatunun adet döngüsünün foliküller evresinin ikinci yarısı, yani kabaca 7. günden 14. güne kadarki evre bir erkeğin Alfa Evresi diye bellemesi gereken zaman dilimi. Bu takriben 7 gün (önüne arkasına birer gün koyup 9 gün deyin siz) bir kadının alfa cinsel etkisine daha açık olduğu ve erkeğin alfa davranışlarla kilotları nemlendirebileceği bir dönem bu günler. Tanıştığınız gün yattığınız hatunun sabah “bana ne oldu bilmiyorum, normalde böyle hızlı bir şekilde gelişen şeyler yapmam” diye söylenmesi muhtemelen bu safhada iken sizin doğru yerde, doğru alfa olmanız (alkolün de biraz yardımı ile belki). Gerçekten de hatun ayın 21 günü böyle değil.

Bu 7 günlük pencere ise ilişkide bir adamın hipergaminin umrunda değil dönemi olarak aklında bulundurması gereken bir zaman dilimi. Kadının taze taze çıkmış yumurtasından faydalanma dürtüsünün bilinçaltında tavan yaptığı ve “şimdi sikişelim, sonra pişman olalım” evresi.

Peki birader hatunun hangi evrede olduğunu nasıl bileceğiz? Bir kere kendi hatununuzun adet kanamasının başladığı günü biliyorsanız, bu günden 7 gün sonra bu evrenin başladığını hesaplarsınız. Hatununuzla seks yapıyorsanız zaten bu günü biliyor olmanız lazım. Eğer hatun kişiyi tanımıyorsanız ise, hatunun davranışlarından, sesinden ve size karşı tepkisinden, hatunun bu evrede olup olmadığını anlamanızı ve içinizde bir ses olarak duymanızı sağlayan mekanizmalar erkek olarak sizin içinizde evrimleşmiştir. Mesela Erkekler Yumurtlamayı Sezebilir mi? (Can Man Detect Ovulation?) makalesinde görüyoruz ki, her ne kadar insan erkekleri mesela şempanzeler gibi dişinin kızıştığını algılayamıyor görünse de, kazın ayağı öyle değil. Mesela araştımalar gösteriyor ki bu aşamada kadınların sesi aşağı perdelere kayıyor ve bu da kadın sesinin erkek tarafından daha şehvetli algılanmasına neden oluyor. Yine şu araştırmaya göre kadınlar Alfa Evresinde daha bir etkileyici ve seksi giyiniyorlar. Biraz gözlem, sabır ve tecrübe ile, hedef kadında yumurtlamayı algılayabilirsiniz.

Beta Evresi

Luteal Evreyi (adet döngüsünün son 14 günü) Beta Evresi olarak belleyebilirsiniz. Bu evrede çekimin (arzunun değil) öğeleri empati, rahatlık, sevgi böcüklüğü falan. Yani erkeğin iyi baba özellikleri olarak sinyallediği şeyler.

Tamam ben betayım ve yatağa gitmek için beta evresini yakalayayım diye heveslenmeyin, avcunuzu yalarsınız. Burada anlamanız gereken şey beta çekiciliğinin alfa tahrik ediciliği ile aynı şey olmadığı. Kadınların ikili cinsel stratejisi alfa tohumu (hemen seks) beta ihtiyacıdır (seks için önce bana güven ver bebeğim).

Hipergami

Hipergaminin biyolojik birşey. Birçok erkek bunu anlamakta zorlanıyor. Bu sosyal bir yapı değil. Tamam kadınlar “ya ben neden benim için dünyadan vazgeçecek bu dünya tatlısı adamdan elektrik alamıyorum da beni sikine takmayan bu serseriyi görünce çarpılıyorum” çelişkisini kafalarında rasyonalize etmek için bahaneler kurarlar ama işin temeli biyolojide.

Kıssadan Hisse :

 1. Alfa davranışlarını, dominantlığı geliştirip hatunlara yanaşarak hızlı skor peşinde iseniz, alfa evresini algılamayı öğrenin.
 2. İlişki içinde olduğunuz hatunun alfa evresini hesaplayın ve bu 7 günlük dönemde seksi ihmal etmeyin, sağlıklı dozda kıskançlığı arttırın ve hatunu tek başına kızlarla partiye (bu evrede kız kıza kaçamaklar, bilinçaltı doğru zamanda doğru alfa ile yan yana gelme dürtüsündedir) salmayın.
 3. Yine bu evre, hatunun erkeğinden “kazara” hamile kalabileceği bir dönemdir, prezervatifi kaliteli ve kalınından alın, alkol almayın, kaza kurşunu atmayın.
 4. Sizinle yumurtlama evresinin sonunda iken yatmamak için bahaneler bulan ama hamile kalamayacağı ikinci evre sorunsuz yatan eşin / kız arkadaşınız varsa, kızın gözündeki yerinizi sorgulama zamanınız gelmiş olabilir.

Kaynak : Your Friend Menstruation

 

 

 

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Arkadaşınız adet döngüsü”

 1. Hocam şöyle bir sorum var. Şimdi seks anında oksitosin salgılanıyor biliyorsunuz. “Bağlılık hormonu” denilen şey de bu aslında. Çoğu alfa dulun, alfa erkekte ısrarla takılı kalmasındaki hormonun oksitosin olduğunu düşünüyorum. Sorumsa şu: Eğer biraz daha insiyatif alabilen ve uyanık bir beta, kadının betalık döneminde denk getirip kadınla birlikte olursa ve kadına daha fazla oksitosin salgılatırsa (ki kadınlar bu hormonun değerine göre erkeklere değer veriyor bir bakıma) alfa erkeğin önüne mi geçer? Bir arkadaş ekolünden falan değil, sadece postu okurken aklıma geldi.

  Buradan dediğin gibi mavi haplı hanımcılara ciddi anlamda ekmek çıkabilir. Elinize sağlık.

  1. Hocam onu bilmem ama kendi şahsi gözlemime göre hatun alfa evresinde çok daha vahşi ve sık orgazm oluyor. Şimdi o şiddette bir orgazmı efendi efendi seks ile resetlemek zor olur bence.

 2. Hocam şuan hatunun alfa evresinde ilişkiye gireceğiz, alkol niye almayalım? Bu döngü de başka nelere özen gösterelim ve daha kuvvetli orgazm yaşatmak için nasıl taktik uygulayalım?

 3. 4. Sizinle yumurtlama evresinin sonunda iken yatmamak için bahaneler bulan ama hamile kalamayacağı ikinci evre sorunsuz yatan eşin / kız arkadaşınız varsa, kızın gözündeki yerinizi sorgulama zamanınız gelmiş olabilir.
  ”evresinin sonunda iken” yerine ”evresinde iken” ya da ” evresinin içinde iken” olması gerekmez mi ? Çeviri hatası mı var yoksa ben mi anlamadım ?

 4. İlk sorum :
  Bu bu beta evresini nasıl değerlendirmeliyiz peki? Yazıyı okumadan alfa evresinde sık sık kıskançlık, korumacılık gösterip kavga bile ettim kızla. Yararlı olduğunu bilmiyordum. Şuan 14 gün baya yumuşadı lovely konuşuyoruz arada bi eğlenen ustalık yapıyorum ama tam betaya yönelik sevmek öpmek okşamak laflarını kullanıp arada benimsin sadece mantığı ile kıskançlığa vuruyorum. Doğru mu bilmiyorum
  Bu da ikinci sorum oluyor: kıskançlık, korumacılık ve sevgiliye hayır deme kısıtlama olayı nasıl uygulanmalı

 5. Biz alfa/beta(kişilik veya davranış) olarak aldık ama makalede maskülen/feminen(yüz yapısı) olarak alınmış. Sonuçta bir alfa da feminen bir yüz yapısına sahip olabilir, benim kafam karıştı

 6. Makale zaten çeviri fakat denememekle ve başıma gelmemekle beraber birçok yerde okuduğuma göre çift kat prezervatif takmak prezervatifin yırtılmasına neden olabiliyormuş. Dikkate alın derim. Bunun yerine ekstra güvenli olarak satılan veya klasik modeller hisset prezervatiflere göre daha kalındır. Onları kullanabilirsiniz.

 7. Yalnız burada korkunç bir paradoks var ozaman.

  Çünkü bu mentaliteye göre Ayın yedi günü Erkek Adam (alfa da diyebiliriz) sikiyor, kalan yirmi bir gün beta sikiyor.
  Yani betanın sexe ulaşım ihtimali üç kat daha fazla oluyor gibi durmuş.

  E o zaman bu site neden var ve neden özümüzdeki Erkek Adama dönmek istiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *