Jordan Peterson – Göz Teması

Jordan Peterson’ın bir dersinde kaydedilmiş bu ilginç videodaki erkeklere güzel kadın yüzlerini gösterdikleri çalışmadan bahsettiği bölüm özellikle dikkatimi çekti. Erkek deneklere gözleri sağa, sola ve direk erkeklerin gözlerinin içine bakan güzel kadın yüzleri gösteriyorlar. Araştırmacılar bunu yaparken de deneklerin beyinlerindeki dopamin merkezlerindeki aktiviteyi gözlüyorlar.

Kadınların gözlerinin içine baktıkları fotoğraflarda bu merkezler ışıl ışıl oluyor. Ve bu merkezler, kadın kırmızı elbise giyiyor ise daha da ışıldıyor. Daha da komiği, erkeklere biçimli hatları olan spor arabaları gösterdiğinizde de aynı ışıldamayı yaratabiliyorsunuz 🙂

 

Dopaminle ilgili daha önce yazmıştık :

Dopamin beynin ödül devresi (reward circuit) ismi verilen bir kısmını ateşleyen bir kimyasal. Bu devre sizin arzu ve zevk hissettiğiniz ve aynı zamanda bir şeye bağımlı olduğunuz bölge.

Dopamin’in evrimsel görevi sizi genleriniz için iyi olan şeyi yapmaya itmek. Ne kadar çok dopamin salgılarsanız isteğiniz de o kadar şiddetli oluyor. Hiç dopamin yoksa, karşınızdaki şeyi / kişiyi tamamen es geçiyorsunuz. Çikolata, kremalı kek ve dondurma ile dopamin seviyesi tavan yaparen kereviz dopamin salgılatmayacaktır bile. Cinsel uyarı ise ödül devrenizde en çok dopamin salgılanması sağlayan doğal uyaran.

Dopamin’in göbek adı “bağımlılık molekülü” zira bağımlılık konusunda merkezi bir rolü var. Dopamin “zevk molekülü” olarak da bilinse de bu isim teknik olarak pek uygun değil aslında. Dopamin aslında tamamen ödül arama, tahmin ve isteme ile alakalı bir kimyasal. Dopamin uzun dönemli hedefler için potansiyel ödülü arama istek ve motivasyonu sağlıyor sadece. Bu konu tartışmalı olsa da, ödül ve zevk ise opioid denilen kimyasallar sayesinde.

Göz teması önemli. Göz teması ilgi göstergesidir ve prensipte yaklaşabilme ihtimalini gösterir. Yaklaşma ise dopamin tarafından düzenlenen pozitif bir duygusal durum yani. Hatunun bakışları bir şekilde sizi buluyorsa, beyniniz motivasyon hormonunu salgılayıp sizi yaklaşmaya itiyor bir şekilde.

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson, ilkin Social Justice Warrior‘larla (SJW) girdiği başarılı mücadele ile gündeme gelse de, genç erkeklerin hiç duymadıkları, ama eksikliğini derinden hissettikleri sorumluluk ve hayatına yön verme mesajları ile kısa zamanda erkek popülasyonu tarafından yoğun takip edilen biri haline geldi. Peterson’u erkekler arasında bu kadar meşhur eden şey, erkeklerin babalarından duymaları gereken ama artık hiç duymadıkları mesajları veriyor olması. 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabı Ocak 2018'de piyasaya çıkacak olan Peterson'un Maps of Meaning: The Architecture of Belief adlı bir kitabı da mevcut. Jordan Peterson'un Türkçe çevirilerini burada Jordan Peterson Türkçe etiketinden takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

10 thoughts on “Jordan Peterson – Göz Teması”

 1. “Kesişme” dediğimiz şeyi küçümsememek lazımmış demek ki.

  Başka bi sorum daha olacak. Bir kızdan hoşlandım ama ilişkisini yeni bitirdiğini söylüyor. Muhtemelen bir alfa dul ve arkasından “vefalı” falan olduğunu da söylemiş. Böyle bir kıza yaklaşmak akıl karı mıdır? Çünkü kız muhtemelen, ilişkisini yeni bitirdiği için ilgi ve özgüven yoksunluğu çekiyor. Flörtöz davranması bundan dolayıdır diye düşünüyorum. Yine o sıkıntılı ve sancılı süreci çekmek istemiyorum ama bişeyler de “ya belki bi denesen?” diye dürteliyor. Ne yapmalıyım?

  1. Hocam daha önceden ilişkisi olduğu için mi muhtemelen “alfa dul” diyorsun yoksa bununla ilgili ciddi göstergeler mi var?

   Her daha önceden ilişki yaşayan kadına alfa dul dersek, bakireler hariç her kadın alfa dul olmuş olur 🙂 Alfa dul, sıradan bir hatunun Kıvanç Tatlıtuğ ayarında bir adamla karambolden tek gecelik ve kısa süreli ilişki yaşayıp, sonrasında kendisini hep bu adamların ayarında bir kadın sanması ile oluşur. Kıvanç Tatlıtuğ tipli adamlar bile sürekli havyar yeseler de arada bir ekmek arası balık geldiğinde hayır demezler. İşte bu ekmek arası balık, bu olaydan sonra kendisini havyar sanmaya başlar. Alfa dul olur böylece. Senin bu hedefteki hatunun durum bu mudur?

   NOT : Bir hatun eğer kucaktan kucağa seks hayatına sahipse, düşeceği kucaklardan birinin Tepe %5’ten bir abi olma ihtimali çok çok artar. O nedenle kucaktan kucağa hatunların kiminle yattığını bilmesen de alfa dul olabileceğini varsayabilirsin. Ama daha önceden 2 – 3 erkek arkadaşı olmuş, bunlarla ilişki yaşamış hatunlara hemen alfa dul diyemezsin.

   FAKAT : Rebound ilişki diye bir olay vardır. Yani hatun eski ilişkisini unutmak için bir erkekle birlikte olup sonra eski erkek arkadaşına döner ve bu yeni oğlanı unutur hemen. Bu ihtimal vardır. Ama bu olaya nasıl baktığın önemli. Şimdi benim geçmişte rebound olduğum olmuştu. Birinde 3 ay kendime gelemedim, diğerinde “sağolasın güzelim, 5 aydır seks yapmıyorum pasımı aldın, beni istediğin zaman yeniden rebound kullanabilirsin” demiştim (ki bunu hatuna da söyledim alaycı bir şekilde). Şimdi dönüp bakıyorum da ikisini de hayırla anıyorum. Beni böyle kullanan kadına canım minnet 😀

   Şimdi de ben sana sorayım :Sen şimdi MGTOWcusun. Neden MGTOW felsefesinden dışarı çıkasın ki. Yani sen zaten bir kadınla evlilik veya uzun süreli ilişki istemiyorsun. YouTube’da gördüğüm birçok MGTOWcu uzun süreli ilişkiden kaçıyor ama kısa süreliye giriyor. Yani sen MGTOW içinde bir kızla flört edeceksen, alfa dul, hipergami falan senin zerre kadar sorunun değil. Zaten 2 ay – 3 ay max beraber olup sonra bırakacaksın. O seni bırakmış, sen onu ne farkeder? Alfa dul, hipergami falan sana kesinlikle zarar veremez, o uzun süreli ilişkilerin sorunu, sen neden çekiniyorsun?

   1. Abi açıkçası, yeni ayrıldığı sevgilisinin ardından “vefa duyuyorum ona vs” tarzı konuştu. Vefa kelimesini bir kadından duymak da beni çok şaşırttı. Sosyal medya hesaplarında da eski sevgiliye göndermeli, ağlak şarkı sözleri paylaşıyor sürekli. Tahminime göre de bahsettiğin “rebound” kişisini bulabilmek için böyle flörtöz davranıyor çevresine. Gözlemime göre de normalde böyle davranabilecek bi kız da değil. Zaten şu zamanda bakireler, çocuklar ve bebekler haricinde alfa dul olmayana da rastlamadım. Demek istediğim, çoğu kız ve kadın, birlikte olduğu barzoları ya da %5 lik kesimden olmayan gayet vasat herifleri, o an yaşadıkları errordan dolayı %5’lik kesimden sanabiliyorlar.

    MGTOW dahilinde sistemden kendini soyutluyorsun, evet. Ama “gelen” biri olduğunda da, benim kızla aramda gelişebilecek sürece doğrudan etki edecek şeyler bunlar: Alfa dul (öyle ise şayet) olması, hipergami dürtüsünü ne kadar takip ettiği, vs. Bunların doğrudan tesiri olmaz mı? Bence olur.

    Sanırım soruyu sorarkenki kelimelerim ve cümlelerim, tam olarak uzun ilişki düşünen biriymiş gibi yazılmış, kabul. Açıkçası ben, MGTOW olayının farkındalık ve “hesabı ödememek” kısmındayım. Yani alfa tarafımı ortaya çıkarmayacaksam da, en azından dediğim gibi “hesabı ödememek” de işime geliyor. Burada en başta sorduğum sorunun sorulma şeklinden anlayacağınız üzere, MGTOW değilmiş gibi, sizin sorduğunuz kısım da bu, anlıyorum.

    Burada da eskiden kalma (alışkanlık diyeyim) bazı davranış kalıplarının etkisi var. Sürece başlamak ve devam ettirmek konusunda hala davranışlarım hala “eski”. Zaten “gelen” biri de olsa, o geleni istiyorsan, tekrar sisteme göre oynaman gerekiyor. Beni düşündüren şey de bu. Tüm bu sancılı ve sıkıntılı süreci yaşamak da boşa kürek çekiyormuş hissiyatı veriyor. Malum, süreç uzarsa, bu da attığım taşın kaçırdığım kurbağaya değmemesi demek.

    1. Bence senin anlattığın durumda MGTOW kullanışlı bir felsefe olurdu. Seninle kız aranda gelişecek süreç, 5 buluşmadan önce fiziksele girmem gibi uzun süreli ilişki başlangıcına girmezse ve sen de beraber olunca MGTOWu siktir edip kıza kapılmazsan, alfa duldan, hipergamiden falan etkilenmez.

     Ben MGTOW olsa idim (ki bence son bir yıldır kısa süreli ilişki yaşayan bir MGTOWum ama şimdilerde MGTOW daha çok kızlardan uzak duranları belirtiyor) flörtü kısa süreli ilişkiye yöneltmeye çalışır, beklentisiz ne oluyor bakardım. Kız bana ödetecek gibi davranırsa da (örneğin buluş buluş ama fiziksellik yok), süreci keserdim. Bu şekilde alfa dulmuş bana ne, hipergami ile beni upgrade etmiş bana ne. Ben kıza kendimi kaptırmadıktan sonra bana ne yararı ya da zararı var?

     Ben şahsen sisteme kesinlikle uzun süreli ilişki beklentisi ile girmez, oyunu da ordan oynamaya başlamazdım.

     Hesabı ödeyen adam durumuna genelde evli ya da uzun süreli ilişki durumunda düşülür.

     Yani kısacası süreç uzarsa diye sürece girmemek yerine, süreç şu noktaya kadar uzarsa süreci kesiyorum diye önceden düşünüp sonra sürece girmek daha mantıklı. Ama ben tabii cinselliğe önem verdiğimden ve bunu alabilme ihtimali için risk almayı göze aldığımdan böyle konuşuyorum.

     1. O zaman bu kişinin MGTOW veya bununla ilgili herhangi bir konuyu nasıl ele aldığına bağlı oluyor. Önemli olan kıza kapılmamak. Teşekkür ederim.

     2. MGTOW olmasan da kıza kapılmaman lazım ama MGTOW zaten felsefesinin temeline kıza kapılmamayı koyan bir hareket. Ya tamamen uzak duruyorsun ya da sadece kısa süreli, ilişki yatırımı çok az şekilde.

 2. Yine güzel yazı olmuş hocam süpersiniz :d Benim bir sorum olacak yalnız bu bana özel değil genel olarak diğer genç erkeklerede oluyordur sanırım.Ben bir mekana girdiğimde genellikle kendi yaşıtlarımı kesiyorum yada onlar beni kesiyor yaşıtım ola kesişmediğim nadir kız çıkıyor.Hatta bir tane aşufte sevgilisinin koynundayken beni kesiyordu aynı zamanda arada erkeği öpüyordu şok olmuştum.Şimdi benim sorum şu hocam cpd değerleri yüksek seviyelerde oynayan bu genç kızlar neden cpdsinin zirvesini daha 10 yıl olan erkeklere bakıyorlar? Ego tatmini falanmı yoksa uydu erkek havuzunu genişletmekmi istiyorlar yada uzaktan alfamı sanıyorlar?

  1. Selam teşekkürler.

   Bu soruyu daha önce senin başka bir yorumunda cevaplamıştım. Bir kadının CPDsinin 23 yaşında, erkeğin ise 36 – 38 yaşında tepede olması, 23lük kızların 38lik abilere varacağı anlamına gelmez. Abinin kendine açık kadın havuzunda ortalama çekiciliğinin en tepeye çıktığını gösterir. Yani 30 – 38 arası hatunlar için tavandadır ama bu 19luk bir piliç en yüksek CPD bu diye 38lik peşinde koşar anlamına gelmez.

   20li yaşlarda özellikle insanların çou kendi yaş grubuna bakar.

   1. Ama erkeğin seçenek havuzu çok daha genişliyor, erkekler için artı puan. Kadınlar da eğer “sugar mommy” olmayacaklarsa (ki olmuyorlar ya da tercih etmiyorlar) havuzu betalardan oluşturuyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *