Doğal yetenek miti

“Doğal yetenek” terimi, kadınlar konusunda hep başarılı olmuş erkekler için çokça kullanılır. Bu elemanlar karizma, alfa özellikleri ve gerekli bilgi birikimine doğuştan sahiplerdir. Bu tip PUA camiasında o kadar önemlidir ki, gurular “siz de ‘doğal’ yetenekler kadar doğal olabilirsiniz” mesajını satarlar.

Benim düşünceme göre “oyunsuz” bir erkeğin sırf kadınlarla başarılı olduğunu gördünüz diye, onun “doğal” yetenek olduğunu söyleyemezsiniz. Erkekler milyonlarca yıldır oyunun bilinçli bir eğitimini almadan kadınlarla birlikte olabiliyorlar, ama bu doğal yetenek kelimesi o kadar çok ortaya atılıyor ki babanız bile sırf annenizle birlikte oldu diye doğal yetenek sayılabilir.

Doğal yeteneğin ne olduğu konusunda beni hemfikir olmaya zorlarsanız, doğal yetenek bir seks dahisidir derim – herhangi bir oyun eğitimi olmamasına rağmen diğer erkeklerden çok daha fazla sayıda kadınla beraber olabilen biridir. 12 DVDlik setleri ya da bir düzine erkekle beraber PUA seminerlerini izlememiş bir erkek. Bu erkeğe bakıp, “bu adam otomatik olarak hatun götürüyor, adam hatun götürmek için doğmuş!”

Ama durum böyle değil. Bu işin kitabını okumamış olması onun oyununu çok sayıda kadın üzerinde deneyerek sizin gibi deneye yanıla öğrenmediği anlamına gelmez. Bu onun avranışlarının farkında olmadan  ve davranışlarını özellikle ayarlamadan hareket ve taktiklerini adım adım geliştirmediği anlamına gelmez. O da sizin gibi denedi ve yanıldı,  neyin çalışıp neyin çalışmadığını anlamak için o da sizin gibi yürümelerinin sonuçlarını değerlendirdi.

“Doğal yetenek” yürüme verilerini Excel’e girecek kadar takıntı yapmamış olabilir, ama o  da ne yaptığının bilincinde idi. O da çekiciliğin ardındaki mekanizmayı anlayan ve bunu isteğine göre açıp kapayabilen biri. O da kadınlardan pozitif tepki alan espri anlayışını ve hikaye anlatma sanatını öğrendi. Onunla ilgili en son söyleyebileceğiniz şey, onun dünyaya otomatik olarak kadın sikme yeteneği ile doğduğu.

Onun sizin aklınızı başınızdan alma sebebi genetik değil, sizden çok önce olaya başlamış olması. Özel bazı nedenlerle seks oyunu dünyasına sizden yıllar önce atlamış olması; etrafının kikirdeyen öğrenci kızlarla çevrili olduğu bir zamanda başladığı için şanslı olması. Siz daha ilk yürümenizi yaparken o çoktan yüzlerce kadın üzerinde oyununu pratik etmişti. Bu noktada şunu söyleyebilirsiniz, “ama böyle doğuştan yetenekler var. Mozart mesela!”

Çağdaşları ile karşılaştırırsak, Mozart’ın olağanüstü şeyler başarmış biri olduğunu kimse inkar edemez. Ama onun gelişim sürecinin de zamanı için oldukça olağanüstü olduğu unutulur. Mozart, müzik eğitimine 4 yaşından önce başlamıştı, aynı zamanda yetenekli bir besteci olan babası, ünlü bir müzik öğretmeni idi ve keman kullanımı hakkında ilk kitaplardan birini yazmıştı. Dünyaca ünlü diğer besteciler gibi Mozart’da uzman olarak doğmamıştı, uzmana dönüşmüştü.

Eğer başarının sırrı planlı çaba ise, “doğal yetenek” sizden yüzlerce saat daha fazla pratiği olan biri sadece. Eğer böyle biri sizin ondan daha iyi olamayacağınızı söylerse ve uzun bir ara verirse, siz onu geçtikten sonra onun “doğal yeteneği”nin o kadar da olağanüstü olmadığını düşüneceksiniz.  Doğal yetenek, oyunda sizden çok daha uzun  süredir varolan biridir sadece. Bu başarılı olmak için sizden daha iyi araçlara sahip demek değildir.

Bir keresinde müzik aletleri satan bir dükkanda bir konuşmaya kulak misafiri olmuştum. Bir gitarist “5 yıldır çalıyorum ve kendime iyiyim diyordum ama birgün bu dükkana geldim ve bu genç erkekleri görünce aşağılanmış hissettim”. Bu oğlan çocuklarına yetişmekte zorlanacak ama bu da çok kötü birşey değil zira onlarla direk rekabette değil. Sizin dışardaki herhangi bir erkekle direk rekabet etmediğiniz gibi. Siz eğer yürümelerinizi yaparsanız ve doğru ekipmanla yüzerseniz, havuzda yeterince balık var.

Eğer sahada “doğal yetenekler”le karşılaşırsanız, onlara saygı duyun. Ama sizden daha özel yetenekleri olduğunu düşünmeyin. Onlar sadece sizden daha önce başladılar

Çeviri : The Myth of Natural

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

1 thought on “Doğal yetenek miti”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *