Facebook 1995 ve sonrası doğanlar için sosyal bir felaket

New York University’e bağlı Stern School of Business’da sosyal psikoloji profesörü olan Jonathan Haidt’in Jordan Peterson ile yaptığı “The Perilous State of the University” adlı söyleşisinden. Bu bölümde Haidt, 1995 sonrasında doğanlar üzerinde, özellikle de kızlar üzerinde, Facebook’un ciddi psikolojik felaket olduğundan bahsediyor.

Mesajlaşmanın aksine bir kişinin bir mesajı yüzlerce hatta binlerce kişiye göndermesi ve bu mesajın / fotonun yorum ve Like alması üzerine kurulu sosyal medya platformlarının oluşturduğu linç tehlikesi, özellikle ergenlikte yeme ve imaj sorunlarına daha yatkın olan kızları kötü etkiliyor.

Bir diğer problem de kızların saldırganlık / kavga şeklinin sosyal medya platformları tarafından aşırılaştırılması. Yapılan araştırmalar hem kızların hem de oğlanların eşit ölçüde saldırganlık gösterdiğini ortaya koyuyor. Oğlanlar aralarındaki anlaşmazlıkları fiziksel kavga (ya da çoğunlukla fiziksel kavga tehditi) ile çözerken, kızlar bunu birbirlerinin itibarlarına saldırarak yapıyorlar. Bu nedenle sosyal medya erkeklerin kavga etme şeklini değiştirmez iken, kızlarınkini, linç potansiyeli yüksek bir topluluğun gözünün önüne çıkarıyor.

Feministlerin çokça göz önüne çıkarmaya çalıştığı erkek “saldırganlığının” kızlardaki versiyonu ise maalesef pek kimsenin umrunda değil. Bu konuda önlem alınmaması ise kızları olumsuz etkiliyor.

Sosyal medya platformlarının yapısı, linç kültürünü besler nitelikte olduğundan, bir tek mesaj veya foto bile bir linç sürüsü tarafından saldırı bahanesi olarak kullanılarak, bunu sosyal medyaya gönderen kişiyi depresyon tehlikesi altında bırakıyor.

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

6 thoughts on “Facebook 1995 ve sonrası doğanlar için sosyal bir felaket”

 1. Kesinlikle sosyal medya bir şeyler değiştirdi. Uçana kaçana like atan arkadaşlar yüzünden kızlar kendini olması gerekenden çok çok yüksek seviye görüyorlar. Bunun hakkında ne yapabiliriz?

  1. Erkeklere seks ne ise kadınlara da ilgi odur. O nedenle erkekler ilişkisiz sekse yatkınken, kadınlar da seksiz ilişkiyi yatkındır. Sosyal medya birçok kadının ilgi ihtiyacını gideriyor. Bu kadar kolay seks bulsa erkekler de sürekli kıçları havada dolaşırdı.

   1. Peki kadın/kız arkadaşlarımız olması konusuna(sevgili değil normal arkadaş) ne diyorsun? Ben gereksiz buluyorum zira bir kızla bir yerden sonra muhabbet etmek içimden gelmiyor ve sonra da ignore’luyorum genel olarak, çünkü entelektüel açıdan kendilerini geliştirmemiş oluyorlar ve böyle boş bir insanla oturup da sohbet etmek anlamsız sanki.

    1. Bence de gereksiz. Bir kadının arkadaş olarak bana vereceği hiçbir şey yok. Zorunlu arkadaşlık dışında (okul, işyeri vs gibi yerlerde) bir kadınla asla arkadaş olmam. Hele kırmızı hapın ilk aldığınız dönemlerde meriç mentalitesini yok etmek için bunlardan tamamen uzak durmak lazım.

    2. Ben de gereksiz buluyorum ama daha kötüsü birçok erkeğin kadın kankası var. Bu kankalar sizin ilişki potansiyelinizi acayip düşürür. Böyle kankalarını “abi ama bana çok kız düşürüyorlar” diye savunan bir elemanla tanışmıştım. Çok kız düşürüyorlar derken yıllarca kız düşmemiş meğersem. KH sonrası kankaları bıraktı ve bir daha da geri dönmez. Şimdi bayağı çapkın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *