Jordan Peterson’ın yeni kitabı “12 Rules for Life” piyasada

Jordan Reis‘in yeni kitabı “12 Rules for Life: An Antidote to Chaos” (Yaşam için 12 Kural: Kaos Panzehiri” kitabı sonunda piyasaya çıktı. Aşağıda, kitabın resmi tanıtım videosunda Jordan Peterson kitabı tanıtıyor.

 

Kitabın resmi tanıtım yazısı şöyle :

Modern dünyada herkesin bilmesi gereken şeyler nelerdir? Ünlü psikolog Jordan B. Peterson’ın bu en zor sorulara cevapları antik geleneğin büyük bir çabayla kazanılmış gerçeklerini en son bilimsel araştırmaların çarpıcı bilgileri ile birleştiriyor.

Komik, şaşırtıcı ve bilgilendirici bir şekilde Dr. Peterson bize neden kaykay yapan çocuklara karışmamamız gerektiğini, çok kolay eleştirmeye yatkın insanları nasıl korkunç bir sonun beklediğini, sokakta bir kedi görürseniz neden durup kafasını okşamanız gerektiğini anlatıyor.

Daha basit bir canlı olan istakozun sinir sistemi bize dik durmak (omuzlarımız geride) ve hayatta başarı hakkında ne söylüyor? Antik Mısırlılar neden en yüksek tanrı diye dikkat verebilme kapasitesine taptılar? Kindar, kibirli ve intikam dolu bir hale gelen insanları nasıl ızdırap dolu yollar bekliyor? Dr. Peterson geniş bir çerçevede disiplin, özgürlük, macera ve sorumluluk konularını tartışıyor ve dünyanın bilgeliğini 12 pratik ve derin yaşam kuralına süzüyor. 12 Rules for Life, okuyucusunun zihnini ve ruhunu yüceltip dönüştürürken, modern bilim, inanç ve insan doğası ile ilgili bilinenleri sarsacak.

Toronto Üniversitesi Psikoloji Profesörü Jordan Peterson, ilkin Social Justice Warrior‘larla (SJW) girdiği başarılı mücadele ile gündeme gelse de, genç erkeklerin hiç duymadıkları, ama eksikliğini derinden hissettikleri sorumluluk ve hayatına yön verme mesajları ile kısa zamanda erkek popülasyonu tarafından yoğun takip edilen biri haline geldi. Peterson’u erkekler arasında bu kadar meşhur eden şey, erkeklerin babalarından duymaları gereken ama artık hiç duymadıkları mesajları veriyor olması. 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos adlı kitabı Ocak 2018'de piyasaya çıkan kitap, Peterson'un Maps of Meaning: The Architecture of Belief adlı bir kitabı da mevcut. Jordan Peterson'un Türkçe çevirilerini burada Jordan Peterson Türkçe etiketinden takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

13 thoughts on “Jordan Peterson’ın yeni kitabı “12 Rules for Life” piyasada”

  1. Geliştirmek için çalıştığım yarım yamalak ingilizceme rağmen siparişi verdim. 450 sayfayı 6 ayda falan okurum artık.

 1. Kobo’da ilk e-book alışverişine 15 TL indirim yapılıyor.Oradan 5o TL’ye aldım.Kitap çok önemli yerlere parmak basıyor ama arkadaş bu nasıl ağır bir dil.25 sayfayı 5 günde okudum ve bilmediğim kelimeleri de not aldım.25 sayfada 400 tane bilmediğim kelimeyle karşılaştım dedim herhalde ben ingilizce bilmiyorum .Bunu da Jordan abimizin arada ingilizcemizi de geliştirmek istemesine bağlıyorum. Bir kelimenin 10 tane farklı versiyonuyla karşılaşmaya başka bir sebep bulamadım ben. Kitabın bana göre puanı daha bitirmesemde 9/10. 1 puanı da dilinin ağır olmasından dolayı kırıyorum, bu yüzden de türkçe çevirinin yakın bir zamanda çıkmayacağını, çıkamayacağını düşünüyorum.

  1. zor tabii. lakin kitabın ingilizce olması daha faydalı. şöyle ki, yabancı dilde düşünmek anadilde düşünmeye göre daha rasyonel düşünmeyi sağlıyor, okuyup anlarken bu işimizi kolaylaştıracak. zor mu? zor ama hem kelime öğren hem de rasyonel düşün ve daha iyi idrak et. ingilizce geliştirmek de şart. by the way pdf’ten vazgeçtim 80₺’ye kitabı alacağım, 30₺fazla verip kağıttan okumak daha cazip geldi.

 2. Arkadaşlar yayınevlerinin bu kitabı çevirmelerini sağlamak için kamuoyu oluşturalım diyorum ne dersiniz ? Yol yordamımız ne olmalı.
  Sağlam bir çeviri yapabilecek yayınevleri hangileri ?
  İngilizceyi öğrenene kadar okumayayım diyorum ama öğrenene kadar bu kitaptan mahrum kalmak kayıp bana göre,fikirlerinizi bekliyorum eyleme geçelim !!!

 3. Merhaba,
  Yeni olarak çeviriyle uğraşmaya başladım. Jordan Peterson’ın da büyük hayranıyım. Bir çok videosunu izledim. 12 Rules of Life’ı okudum. Türkçeye çevirilmesi taraftarıyım bu siteyi de acaba bir yayınevi çeviri haklarını almış mıdır diye araştırırken rastladım.
  Şu anda örnek 5 sayfalık bir örnek çeviri yazıp ilgileneceğini düşündüğüm bir yayınevine teklif yapmayı düşünüyorum.

  1. Jordan Peterson’un kitabının Türkçe’ye kazandırılması çok iyi olur. Ama kendisine mesaj attın mı? Zira onlarca dile çevrileceğinden bahsediyordu. Eğer planları yoksa Türkçe’yi teklif edebilirsin.

 4. Umarım kitabın Türkçe’ye çevirisi biran önce yapılır.Güzel bir çeviri ile.Okumayı heyecanla bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *