Duygusal Yatırım I – Oyunun en önemli parçası, duygusal yatırım yapmamak

Oyunun en önemli parçası, duygusal yatırım yapmamaktır.

İnsanların pick-up’ı fazlaca basite indirgemesinden nefret ediyorum ama bütün pick-up olayını herkesin anlayabileceği bir prensibe indirgemem gerekse idi, o prensip şu olurdu : ilişkinin her aşamasında kadın sizden daha fazla duygusal yatırım içinde olsun. Ben buna BAŞTAN ÇIKARMANIN DEMİRDEN KANUNU diyorum.

Bu kanunu anlamak ve doğru şekilde uygulamak erkeklerin kadınlarla olan problemlerinin yüzde 99’unu çözecektir. Hatun sizin yürümenize sıcak değil mi? Yeterince duygusal yatırımı yok. Telefonlarınıza mı cevap vermiyor? Yeterince duygusal yatırımı yok. Ekiyor mu? Yeterince duygusal yatırımı yok. Bunun tersi tarafta bir erkek olarak bir kıza çok fazla duygusal yatırım yapmazsanız, birçok probleminizi çözersiniz. Sonuca çok mu bağımlısınız? Yatma olayına çok fazla duygusal yatırım yapmışsınız. Yürüme korkusu mu var? Etkileşimin başarısını çok fazla duygusal yatırım yapıyorsunuz. Muhtaç ve çaresiz misiniz? Kızı elde etmeye fazla duygusal yatırım yapmışsınız. Konuşmayı beceremiyor musunuz? Yatağa atmaya o kadar fazla duygusal yatırım yapmışsınız ki insan gibi iki çift laf edemiyorsunuz.

Duygusal yatırım bilinçaltından iletilir ve kadınlar bunu hissedecek şekilde evrimleşmiştir. Bir erkek herhangi bir duygusal yatırım yapmış görünmeden bir kızla bütün gece konuşabilir ama bir diğeri ise 2 saniye konuşur ve fazlaca duygusal yatırım yaptığı için anında reddedilir. Tabii ki hatun duygusal yatırım yapmadan sizinle konuşabilir, çıkabilir, sikişebilir hatta sizinle uzun süre çıkabilir. Zira bir kadın azmış, yanlız, çaresiz, sarhoş, sıkılmış ya da sizden bir şey istiyor olabilir. Ama eğer kadın duygusal yatırım yapmamış ise ince buz üzerinde yürürsünüz ve her an kadının sizi ekmesine veya soğumasına karşı savunmasız kalırsınız.

Duygusal yatırım nedir?

Duygusal yatırım bir kişinin düşünce ve duygularınızı işgal etmesidir. Bir kişiyle ilgilenmek ya da ondan hoşlanmak ile aynı şey değildir. Bir sürü insan bana hoş geliyor ama onlar hakkında birşey hissetmiyorum ve eğer bu insanlar beni reddeder ya da ölürse bu beni yaralamaz. Bu ayrım kadınların erkeği ekmesi olayının sebebidir. Kadınlar hoşlarına gittiği ya da ilgi duydukları için telefon numaralarını bir sürü erkeğe verebilirler ama eğer biraz da olsa duygusal yatırım yapmamışlar ise yataktan kalkıp, makyaj yapıp sizinle bir yerlere gidecek motivasyonu bulamayacaklardır. Erkeklerin aksine kadınlar hoşlarına giden erkekler tarafından sürekli bir yerlere davet edilirler ama eğer bir miktar duygusal yatırım yapmamışlarsa sizinle buluşmakla ilgilenmeyeceklerdir.

Duygusal yatırımı şöyle düşünün : Birçok erkek gibi siz de muhtemelen Lamborghini’leri seviyorsunuz. Ama birçok erkek gibi muhtemelen sizin böyle bir arabanız yok ve bütün gün Lamborghiniler hakkında düşünüp, neden bir Lamborghini arabam yok diye üzülmüyorsunuz. Ama size 2 aylığına bir Lamborghini versem , bunu kullansanız, arabanın sorumlusu olsanız, arabayı arkadaşlarınıza gösterseniz, araba sayesinde kızları yatağa atsanız, arabayı bana geri verdiğinizde oldukça üzüleceksiniz. Mantıksız bir şey ama Lamborghininiz olmadan üzülmüyor olsanız da arabaya duygusal yatırım yapacaksınız. Zira araba ile aranızda bir bağ oluşacak ve araba size bir kimlik ve güç verecek. Lamborghini düşüncelerinizde ve duygularınızda yer kapladığından, siz ona duygusal yatırım yapmış olacaksınız.

İnsanlara duygusal yatırım da benzer bir şeydir. Birinin yanında olmak güzeldir ve o birinin size ait olduğu fikri bağımlılık yaratır. Harika bir erkek bir kadını özel, seviliyor, önemli, güçlü ve cool hissettirir. Harika bir erkek aynı zamanda eğlenceli, pozitif, kendine güvenen, kendine yeten ve dominant; kadının zayıflıklarını ve kaygılarını dindiren bir erkektir.Harika bir erkeğin yanında olmak bir kadında bağımlılık yaratır, eğer yeterince uzun süre yakınsanız, kadın bağlanır.

Ben Franklin Teorisi

Amerik Birleşik Devletleri’nin kurucularından ve gelmiş geçmiş en büyük amcıkavcılarından Ben Franklin’in ünlü ve mantığa aykırı görünen keşfidir : eğer A kişisi B kişisi için bir şey yaparsa, A kişisi B kişisinden daha fazla hoşlanacaktır. Çoğu kimse bunun tersini varsayar – eğer insanlar sizden hoşlansın istiyorsanız, onlar için bir şeyler yapmalısınızdır. Yani B kişisi, A kişisinden daha fazla hoşlanmalıdır, değil mi? Yanlış!

A kişisi B kişisinden daha fazla hoşlanır zira A kişisi duygusal yatırım yapmıştır. Belki de A kişisi B kişisinin karşılık olarak iyi bir şey yapmasını beklemektedir. Belki A kişisi, primat hiyerarşisinde B kişisinden aşağıda olduğunu düşünmektedir. Belki A kişisi kendi egosunu korumaktadır – B kişisi özel biri olmalıdır, onun için bir şey yapmış olsam bile! Ya da B kişisi için bir şey yapmak gibi basit bir eylem nedeniyle, B kişisi A kişisinin düşünce ve duygularında yer kaplamaya başlamıştır.

Psikolojik mekanizma ne olursa olsun, bir kadın sizden gerçekten hoşlandığında, sizin için bir şeyler yapmak isteyecektir. Bunu bazen agresif bir şekilde yapacaktır ve siz başka şeyler fantazilerken o size duygusal yatırım yapmak isteyecektir. Bir kadın sizden gerçekten hoşlandığında, muhtaç, yalvarır ve onay bekler hareketlere ihtiyaç olmadığını anlayacaksınız. İşleri erkeklerin paralarını almak ve onlara boktan şeyler aldırmak olan stiprizci arkadaşlarım var. Ben kızlara bir şeyler almam, hiçbir zaman (ve arkadaşlarımı hiçbir zaman işyerlerinde ziyaret etmem). Bir süre sonra farkına vardım ki bu stiprizciler benden hoşlanmaya başladıklarında bana bir şeyler almaya, evimi temizlemeye, bana iyilikler yapmaya başladılar. Bir gece bana 5 içki ısmarlayan ama benim ona içki ısmarlamamı kabul etmeyen bir stiprizci ile kavga bile ettim. Buna duygusal yatırım derler.

Woujo Teorisi

Franklin Teorisinin doğal sonucu şu : kadına yalvarmak, kadının onayına ihtiyaç göstermek, kadına hediyeler / bir şeyler almak, bir kadının peşine takılmak, bir kadının size boktan davranışlarda bulunmasına izin vermek ve bunu haketmeyen bir kadına “yardım” etmek için çok fazla zaman harcamak; sizin o kadına duygusal yatırım yapmanıza ve kendinizi onun “aşağısında” hissetmenize neden olacaktır.

Bazen erkekler bir kadının kendilerine kötü davranmasına izin vermek ya da kendileri ile ilgilenmeyen bir kadını elde etmek için uğraşmak gibi kaybeden adam şeyleri yapacaklardır. Bunun için de savunmaları “hatun sikimde değil, tek derdim sikiş” olacaktır. Bu kötü bir fikir, zira siz bilinç üstünde “sikimde değil” derken kadının peşinden koşarak bilinç altında duygusal yatırım yapmış olacaksınız. Bir kadının size kötü davranmasına izin vererek bilinçsizce beyninizi beta erkek olmaya programlarsınız. Sikinizde değildi belki ama böyle davranarak sikinize takmaya başladınız.

Nasıl hissettiğinizi kontrol edemeyebilirsiniz ama ne yapacağınızı kontrol edebilirsiniz. Ve sizin davranışlarınız nereye giderse, duygularınız da peşlerinden gidecektir. Eğer kaybeden insanların yaptığı şeyleri yaparsanız, eninde sonunda kaybeden biri gibi hissetmeye başlayacaksınız. Kendinize sürekli “sikimde değil” deseniz bile. Ateşli bir piliç sizinle sikişmek için size bok gibi davranmak gibi Faustvari bir pazarlığa giriyorsa, kendi ruh sağlığınız için bu anlaşmayı reddetmeniz gereklidir.

Beyniniz sürekli bağlantılar yaparak çalışır. Siz düşüncelerinizi ve duygularınızı nereye odaklarsanız, beyniniz o şeyi kafanızdaki diğer şeylere bağlamaya başlar ve o şey sizin beyin ağınızda gömülü ve çözmesi zor bir bağlantı haline gelir. Örneğin cidden ateşli bir piliçle çıkmaya başladığınızda, beyniniz bu hatunu cinsel zevk, ego, eğlenceli zamanlar veya bunun gibi şeylerle ilişkilendirecektir. Bu nedenle bu hatun sizi terk ettiğinde, sürekli onu düşüneceksiniz.

“Sikinde olmamanın” gerçek tanımı, kafanızda sadece pozitif düşünce ve duygulara yer vermeniz ve negatif kişi, yer, aktivite, düşünce gibi şeyleri kafanızdan atmanızdır. “Sikinde olmamak” soğuk olmak, ilgisiz olmak, götün teki olmak ya da aptal olmak demek değildir. Duygu ve düşüncelerinizi, sadece orada olmayı hakeden pozitif şeylerle doldurmak demektir.

Bir sonraki bölümde, duygusal yatırım yapmış olmanın neden itici olduğuna bakacağız : Duygusal Yatırım II – Duygusal yatırım neden iticidir?

Çeviri : The most important part of game is not being emotionally invested

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

12 thoughts on “Duygusal Yatırım I – Oyunun en önemli parçası, duygusal yatırım yapmamak”

 1. Yukarda yazılanları okurken önceki ilişkilerimde yaptığım hatalar bir bir gözümün önüne geldi. Duygusal yatırım yapıcak olan bir kişi varsa o da hatun olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta siz ona yatırım yaptığınızda “niye yaptın Mahmut? Ben senden böyle bir şey istemedim.” diyebilir ya da öyle ima edebilir. Ve siz pişman olduğunuzla kalırsınız. Önemli olan onun yaptığı yatırım ve sizin olası bir ayrılıkta kolaylıkla NEXT eyleyebilmenizdir diye düşünüyorum hocam.

 2. Bu çeviri efsane bi çeviri olmuş

  Kendimden örnek verirsem en yakın arkadaşıma ne zaman bir kız buldum çok güzel şöyle böyle diye anlatırsam arkadaşım o kızı tavlayamayacaksın diyor ve gerçektende doğru çıkıyor 🙂

  Ama ne zaman canım sıkıldı sırf eğlenmek için gideyim buluşayım filan dersem hatunun bana çekildiğine defalarca tanık oldum

  Bu yüzden hep o istediğim seksi hatunlarla çıkamıyorum kafamda büyüttüp duygusal yatırım yaptığım için , umarım bir dahaki sefere bu hataya düşmem

  1. Yüzde yüz doğru demek istemiştim isim kısmında ama yüzde işaretini görmemiş site…

 3. elinize sağlık güzel bir çeviri.

  özellikle bu metni ”eğlenen ustalık” açıklamalarıyla birleştirmek gerek bence. zira daha önceki yazılarda da vurgulandığı gibi sağlam bir duruş, sağlam bir çerçeve ve ustalık için öncelikle sağlam bir zihin durumu gerekir. genç erkeklerde bu ”umursamıyorum sadece seks için lazım” durumu çok sık görülüyor. kendilerine itiraf edemeseler bile alttan alttan çok ciddi bir duygusal yatırım yapılıyor ve başarısız olunduğunda ciddi gerginlik yaratıyor bu durum. hatta uydu erkek olup kıza yürüyen adamın psikolojisine benziyor bu bence, zira iki durumda da asıl elde edilmek istenen şey (seks) için bir yatırım var ama erkek inkar ediyor bu yatırımı (uydu erkek seks istediğini inkar ediyor diğer erkek ise ‘o özel kadından’ seks istediğini reddediyor)

 4. Doğru
  Bi şeyi çok düşündüğünüzde bilinçaltımız onun bize zarar vereceğini düşünür ve bizi ondan uzak tutmak ister

  Johnny Delusion un bi lafı var

  Erkekler kadınlara kız kardeşi gibi yaklaşırsa bütün mesele çözülür

 5. Duygusal yatırım yapmamak kaliteli ve güzel kadınlara giden yolunu tamamen kapatır.

  Bu tek bir kızı ilk görüşte aşık olup evlenme teklifi edicek ezikliğe düşmek değil. Bunu yapan erkek düşük değerli ve opsiyonları olmadığından kıza kendini satmaya çalışacaktır.

  Burada değer ve komfor oyunun en önemli aşamalarıdır. Eğer sen hiç duygusal yatırım yapmazsan güzel kadınları elde edemezsin. Kolay seksi çoğu zaman zaten senin değerinin altında ki kadınlarla elde edebilirsin.

  Oyunla ilgili erkeklere tavsiye herkes vermeye başladığından beri bu tür hatalar oluyor. Redpill tayfası belirli konularda fena olmasa da genel olarak analizleri çok hatalı ve evrimsel psikolojiyi yanlış yorumlamaktan kaynaklı. Bu yazıyı redditte yazan da pek bişey bilmiyor.

  Güven yoksa kadına biraz yatırım yoksa o iş olmaz. Kadınlar yatırım yapmaya her zaman daha az isteklidirler kısa zaman da. Kadın duygusal yatırımı zamanla artar ve o zaman kız vazgeçemez

  1. Analiz yeteneğinde sıkıntı var dostum. Zaten bir kadına duygusal yatırım yapmayın, o size gelirse gelsin, coolugunuzu koruyun gibi bir şey demiyor red pill.

   Demek istediği kadına ilk açılışı ve standart olan duygusal yatırımları yapın fakat sonrasında uğraşmayın ve kadının hamleler yapmasını bekleyin diyor. Yani dahada açarsak, ilk buluşma hoşlanma belirtilerini yapın ve sonra kadın seviyorsa size duygusal yatırım yapmaya devam edecektir fakat sevmiyorsa erkek tarafı boş yere duygusal yatırım yaparak kadını çekmeye çalışmasın çünkü boş iş diyor..

  2. Duygusal yatırımdan ne anladığını anlayamadım ama burda anlatılmaya çalışılan şeyi anlamadığını düşünüyorum. Bir erkeğin duygusal yatırıma ihtiyacı yoktur.

   Bir de duygusal yatırım yapmanın tersi sikip atmak ya da tek gecelik ilişki değildir.

   1. Nonamenoshame e katiliyorum.yazi temelde dogru ama bir erkek bir kadin icin hic cabalamamali, muthis cool olmali, hic umut vermemeli, gotunu kaldirmamali alt metinleriyle dolmus.yazinin sonunda da tam tersini soyleyince daha da kafa karisikligi oldu.yeterince acik ve faydali degil

 6. Mahmut abi, bu duygusal yatırım yok mu her seyi bok eder. O rahat ruh hali tamamen çöp oluyor. Kural1: Kızı veya kızla olan diyaloğunu asla düşünmeyeceksin.

  Hb8 bana önceden de ilgi gosteren ve baya tesadüfi tanıştığım kıza cok elverişli olmasına rağmen ve kiz da hayli ilgili olmasina ragmen bir sonraki aşamaya goturmedim ve sonra bir daha görünce dedim kendi kendime, resmen insan yurumemek icin inat eder mi iste o, yalnızca tanıştik.

  Bir hafta sonra ortak aldığımız derse giderken kendim gordumki ben salak yapmamam gerektigini bilmeme karsin o bir haftada duygusal yatırım yapmışım, derse biraz kız için de gidiyorum resmen. Öyle mavi hapli zamanlarim kadar degil tabii ama yine de biraz düşünmüştüm kızı, HATA. Bu surede ben başka kizlara da radari acik tutuyor ve hala pompalı tufek taktiği mod on, yani o açıdan kız pek oneitis değil ancak bir miktar duygusal yatırım yapmışım.

  Ben oneitis ettigim veya duygusal yatırım yaptığım kızda, kiz ne kadar elverisli olursa olsun kendime next cezası veriyorum. Bu kizi da o sebeple next eyledim fakat simdi icimdeki mavi hap kalıntısı kiz da hb8 olduğundan işi pisirebilirsen pisirsen iyi olur, duygusal yatırıma zaten son verdin bir cevirmeyi dene, elinde mevcut bir tabak yok diyor. Kız suanda oyle zihnimi pek mesgul etmiyor.

  Bu duygusal yatırım bokunu yemek kız hb8 9 olunca daha elverişli oluyor. Eski mavi haptan gelen bir inanç, hb8 9 kızın seni tamamlayacagini ve tabiri caizse insanların gozunde seni bir mercedese biniyor gibi havali göstereceği inancindan.

  Mahmut abi ne diyorsun? Az bir duygusal yatırim yapmışım ama yapmamam lazımdı. Bunu nötr hale nasıl getiririz? Sadece bu kız için sormuyorum. Bir kıza yatırım yapmadanki o rahat ruh hali aranmayacak bir ruh hali değil. En güzeli elbette hiç duygusal yatırım yapmamak ve profesyonel davranmak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *