Duygusal Yatırım II – Duygusal yatırım neden iticidir?

Bu yazının birinci kısmı için bakınız Duygusal Yatırım I – Oyunun en önemli parçası, duygusal yatırım yapmamak.

Duygusal yatırım saniyesinde itici birşeydir. Neden öyle olduğu önemli değil ama birkaç sebep tahmin edebiliyorum.

Birincisi, duygusal yatırım iticidir zira insanlar kendilerininkinden daha ilginç, heyecanlı, üst seviyede ve iyi hayatları çekici bulurlar. Bizden daha iyi bir hayat yaşayan kişinin bizimle değil de kendi hayatları ile meşgul olacaklarını düşünürüz. Bir kadın sizin duygu ve düşüncelerinizi işgal edebildiğini görünce sizin hayatınızın boktan olduğu sonucunu çıkaracaktır. Kadın düşünce ve duygularını daha yukarda birine sabitlemek isteyecektir ama eğer sizin duygu ve düşünceleriniz ona sabitlenirse, kadının hedefi siz olmayacaksınız.

Örneğin futbol oynayan bir kız kendinden daha iyi futbol oynayan bir erkekten etkilenecektir zira bu erkek kızın futbola yatırım yapmış olan tarafına hitap edecektir. Kendinden daha kötü oynayan bir erkekten hiç etkilenemez demeye çalışmıyorum – başka nedenlerle bir erkeğe yatırım yapabilir. Ama bu erkek dezavantajlı bir konumdan başlayacaktır.

İkincisi, duygusal yatırım iticidir zira, basitçe söylemek gerekirse, duygular kötü ve korkutucudur. Toplumumuz “aşk” duyguymuş ve “gerçek benliğimiz” duygularımızmış gibi davranıyor ama bu saçmalık. Bizim değerlerimiz mantıklı olduğumuz zaman yaptıklarımızdadır, berrak bir zihin ile başarmak için çabaladığımızdadır. Duygular geçici ve güvenilmezdir ama gerçek sevgi, kendi aziz esenliğinize olan bağlılığınızdır. Yunan filozof Plato, Phaedrus adlı eserindeki diyalogda şöyle demiştir : “duygusal aşk delilik gibidir – herşey yolunda iken birine hakettiğinden daha fazla ve mantıksızca iyisinizdir. İşler kötüye gidince de, birine haketmediği derecede çok ve mantıksızca kötü davranırsınız.” Kadınlar, kendilerini mantıksız bir şekilde iyi davrandığınızda, birgün mantıksızca boktan davranacağınızı bilirler.

Duygularımızın çoğu bencil, irrasyonel, gerçeklik dışı, kontrol edilemez ve sıklıkla da düpedüz şeytani. Duygular temelde muhtaçlıklar; sürekli bişeyler isteyip dururlar, bu “istek” birine yardım etmek bile olsa. O KADINDAN bişeyler istiyorsunuz. Onu sikmek istiyorsunuz, egonuzu şişirmek için kullanmak istiyorsunuz, arkadaşlarınız sizi onunla görsün istiyorsunuz, ve “iyi bir insan” olduğunuz için iyi hissetmek istiyorsunuz. O çekip gitmesin, başka bir erkekle mutlu olmasın istiyorsunuz, sizinle mutsuz olmasını istiyorsunuz. Duygularınızı gösterdiğinizde kadınlar bilinçaltından anlıyorlar ki siz ondan bir şey istiyorsunuz ve bu da onun üzerinde baskı oluşturuyor. Böylece de kaçıp gidiyor. Bazen kadınlar hoşlanmadıkları ya da ilgi duymadıkları erkeklerle sırf bu adamlar duygusal yatırım yapmadıkları ve üzerlerine yük bırakmadıkları için çıkıyorlar.

Aşırı duygusallaştığınızda, kıymetlinizi yeniden kazanmak ve ona yaptıklarının acısını çektirmek istiyorsunuz. Onu takip ediyorsunuz, garip garip davranıyorsunuz, depresyona giriyorsunuz, hayatınız darmadağın oluyor, vs. Aşk şarkıları bu duyguları yüceleştiriyor ama bunlar sağlıklı şeyler değiller. Bunlar zayıflık göstergeleri. Kadınların da bu tür duygusallaşmaları yok değil (bunları çoğunlukla erkeklerden daha derin yaşıyorlar) ve bunun korkutucu bir çukurun dibi olduğunun farkındalar. Bu nedenle de erkekte gördüler mi arkalarına bakmadan kaçıyorlar. Kadınlar duygusal olarak kaya gibi sağlamlık istiyorlar. Havuzun kenarından kendilerini dışarı çekecek bir cankurtaran istiyorlar, beraber boğulacakları birini değil.

Kadınların duygusal yatırım yapması, erkeklerin duygusal yatırım yapmasından daha uzun zaman alır. Erkekler en kısa zamanda dölleyebilecekleri doğurgan kadın arayacak şekilde evrimleşmiştir (büyük kalçalar, büyük memeler, sağlıklı bir yüz). Kadınlar ise kendilerini ve çocuklarını koruyabilecek olan kabilenin en güçlüsünün peşindeler. Bu nedenle de daha uzun vadeli özelliklere bakarlar (kendine güven, dominantlık, duygusal güç, zeka, vs …). Bir kadının bir erkeğin bu özelliklere sahip olup olmadığını anlaması zaman alır. Bunun yanında erkek güzel bir kadına hemen yatırım yapabilir. Her kadın – erkek ilişkisinde erkeğin duygusal yatırım yaptığı ama kadının hala mantıki hareket ettiği bir periyod vardır. Birçok erkek bu periyoda sıçar – garip, fazla iyi, fazlaca kıza odaklanmış bir şekilde davranmaya başlarlar ki o sırada henüz yatırım yapmamış kadına bu erkek kaybeden ya da daha kötüsü izlenimi verirler.

Tabii ki duygular hayatın bir parçası ve doğru yönlendirildiklerind güzel olabilirler. Ama bir kadın size aynı duyguları geliştirene kadar kadına duygularınızı göstermemeniz lazım.

Üçüncüsü, duygusal yatırım sizi aptallaştırır ve sizin yaşama gücünüzü ve harikalığınızı yok eder. Bir sürü ilginç, eğlenceli, akıllı, cool ve başarılı erkek bir kadının yanında kendileri olmayan içi boş bir kabuğa dönüşürler, zira duygu ve düşünceleri onları harika bir insan yapan herşeyden arınmıştır. Bir satranç oyununa iyice konsantre olmuşsanız ve ben sizinle kuantum fiziği konuşmaya çalışsam, ağzınızı açarsanız aptalca şeyler söylersiniz. Zira duygu ve düşünceleriniz tamamen satranç oyunundadır. Çekicilik zeka ve yaratıcılık gerektirir, ama düşünce ve duygularınız tamamen “aman Allah’ım ne kadar güzel bir kadın” ile dolu ise, çekicilik oyununu kaybedersiniz. Kadınlar erkeklerden daha uzun süre mantıklı kalabildiklerinden, mantıklı ve zeka dolu bir konuşma isteyeceklerdir.

Başka bir neden de güç. Bu hayatın acı bir gerçeği ama insanlar ilişkilere güç terimleri ile bakarlar. Belli bi sosyal durumda, bilinçaltında herkesi zayıftan güçlüye bir hiyerarşiye yerleştiririz. Kadınlar güç dinamikleri hakkında daha bilinçlidir zira genel olarak erkeklerden daha güçsüzlerdir.  Ne yazık ki duygusal insanları bilinçaltımızda güç hiyerarşisinde aşağıda görürüz.  Alman filozof Friedrich Nietzsche, bence doğru bir şekilde, şöyle demiştir : sosyal hiyerarşide daha yukarıda olanlar, daha aşağıda olanlara karşı duygular beslemezler. Alt rütbeli maymun itaat etmek ve alfa erkeğin varlığı ile doludurlar zira korunmaya ve kaynaklara ihtiyaçları vardır. Ama alfa erkekler astlarına karşı birşey hissetmezler zira onlara ihtiyaçları yoktur.

Ama en önemlisi, kadınlar duygusal yatırım yapmış erkekleri itici bulurlar zira kadınlar SAĞLAMLIĞI çekici bulurlar.  Sağlam olmanın anlamı “hedeflerini büyük bir güvenle kovalamak ve kimsenin ya da hiçbir şeyin engel olmasına izim vermemektir”.

Kadınlar sağlamlığı çekici bulurlar zira bu erkekler doğal koruyuculardır ve koruyucunun bağlılığı ancak misyonunu çöpe atmadığı sürece anlamlıdır. Eğer koruyucu duygusal, ikiyüzlü, dağılmış ve itaatkar hale gelirse, artık koruyucu olarak güvenilemez. Biz duygusal insanları bilinçaltında zayıf görürüz zira bu insanlar kolayca kontrol edilebilirler. Bir erkek bir kız hakkında duygusallaşırsa, muhtemelen o ne derse aynı fikirde olacaktır, onun kötü davranışlarına tolerans gösterecektir, vs …

Bir koruyucu saniyeliğine de olsa gardını indirdiğinde, kadın strese girecek ve koruya kapılacaktır. Ama sınırları olan ve güvenli bir erkek korkmaz ve misyonundan döndürülemez. Sarsılmaz ve hiçbir şeyden etkilenmez bir duvar olmanız lazım: ona yürüyecekseniz bu sizin arzunuz yüzünden olmalı, onun tatlı dili sebebiyle değil.  Her dakika kendinizle ilgili şunu düşünmelisiniz “bunu ben kendim istiyorum diye mi yapıyorum yoksa onu etkilemek için mi?”. Bazen onun duygusal yatırımını an ve an izlemeniz gerekebilir.

Bir sonraki bölümde duygusal yatırım ile yürüme ve ilişkinin çelişkilerine bakacağız : Duygusal Yatırım III – Bilinçaltı iletişim, tırmandırmanın paradoksu ve baştan çıkarmanın zorluğu

Devam edecek …

Çeviri : The most important part of game is not being emotionally invested

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

29 thoughts on “Duygusal Yatırım II – Duygusal yatırım neden iticidir?”

 1. Bi de bütün bunlara kadınların tarihi yeniden yazıp hiç sevmemiş gibi davranmasını eklemek lazım, olay o zaman daha da netleşiyor. Tüm bunlardan kurtulmak için tabak çevirmenin ve bizi gerçekten meşgul edecek bir kariyer veya hobinin önemi büyük.

  1. III. Önceliğin kendi misyonun olmalı, kadının değil

   Esas oğlanın kendisini tamamlayan kadına ilanı aşk ettiği tüm o romantik klişeleri unutun. Bunun her fırsatta aksini iddia etmelerine rağmen kadınlar bir erkeğin “herşeyi” ya da varlığının merkezi olmayı istemezler. Tam tersine değerli bir erkeğin hayat amacına itaat etmeyi arzularlar, o erkeğin amacını gerçekleştirmesine yardım eden dişil güç olmak ve o erkeğin gösterdiği yolu takip etmek isterler. Bir kadının bütünlüğüne saygı gösterin ve ona “benim herşeyimsin” diye yalan söylemeyin. O sizin “herşeyiniz” değil, ve eğer öyle ise, yakında öyle olmayacak merak etmeyin.

   Amcığın 16 Buyruğu

   Rossie’nin bu klasik yazısına böyle bir isim vermesi çok talihsiz. Aslında 16 Basic Rules of Game (Oyunun 16 Temel Kuralı) demesi daha iyi olurdu.

   1. Hocam o elemanı ben çok seks odaklı gördüm zaten biraz okuyunca. Ondan böyle isim vermiştir. Ben kırmızı hapın seksten ziyade uzun dönemli ve kadın erkek rolleriniz sağlıklı yaşandığı bir ilişki için daha uygun bir formül olduğunu düşünüyorum. Ama bu maddeler ilişkiler için de geçerli elbet.

 2. nietzche demişken, nietzche red pill’in felsefesini yapmış bakın ne demiş;

  “ihtiyacı olduğu için cinselliği yaşayan erkeğe lafım yok ama bunun için yalvaran, bütün gücünü onu idare eden kadına, kendi zayıflığını ve erkeğin gücünü, kendi dişi gücü haline çeviren o hilekar kadına bırakan erkeklerden nefret ederim”

 3. niçe güzel laf etmiş ama bu lafı salome’ye çarpılmadan önce mi yoksa sonra mı etmiş onu bilemedim 🙂 en önemlisi pratik etmek.

  1. Haha aynı şey aklımdan geçti 😀

   Nietzsche’nin Lou Andreas-Salome’a 2 kere evlenme teklif edip reddedildiğini duyduğumda üstadla ilgili hayal kırıklığına uğramıştım ama sonradan bunun iddia olduğuna dair bir yazı okumuştum. Hatta aralarındaki ilişkinin hiçbir zaman tek ya da çift taraflı aşk olmadığını iddia ediyordu.

 4. herkes gibi üstad’da beta durumu yaşamış, salomeye aşık olmuş çevresinde dönmüş ve red yemiş sonrasında ise adeta red pill felfesefesi yapmış 🙂

  mesela şunları da yazmış:

  “şehvet, topuklarımızı kemiren bir oruspudur ve bu oruspudan bir parça et esirgendiğinde bir parça ruh için yalvarmayı çok iyi becerir”

  “Gördüğünüz gibi sorun, cinselliğin olup olmamasında değil, başka bir şeyi, ondan çok daha değerli, sonsuzluk kadar kıymetli bir şeyi yok etmesinde! Şehvet, tahrik olma, tensel zevkler; bunların hepsi köle edicidir! Yığınlar, şehvet yalağından beslenen domuzlar gibi bir yaşam sürerler.”

  sorun, kadınları arzulamakta değil bu arzunun kölesi olup betalaşmakta, karaktersizleşmektedir demeye geliyor özetle…üstad resmen zamanın ötesinde felsefe yapmış…

 5. benim de robert green’in kitabında yazdıklarından dolayı aklıma geldi 🙂 üstadı severiz ama o dönemde the red pill’i schopenhauer yazmış gibi.

 6. Zamanın ilişki terapıstlerının anlattıklarıyla sizin anlattıklarınızı kıyaslıyorum arada uçurum var.
  Sizin dediklerinizi uygulayınca güzel sonuç alıyorum. Ancak. Suçluluk duygusunun altında ezılıyorum.

  1. Biz odağınıza kendinizi koyun, kendinizi düşünün, kendi ihtiyaçlarınıza önem verin diyoruz. Bunları yapınca suçluluk duymanız doğal zira ezici çoğunluğunuz “kendini feda etmeye” , “bir kadın için kullanışlı olmaya” programlanmışsınız, o program sizi kendi gerçekliğinde bu suçluluk duygusu ile tutuyor.

   1. Erkekadamın dediği kesinlikle doğru. Ben kendimi komple değiştirmek için güç, sosyal güç, özgüven tarzı özellikleri ekledim kendime. Karşılığında aldığım şey ise hayatımda yediğim en büyük tokattı; insanların eski beni yeni benle karşılaştırıp yeni beni onur algılarına göre düşmanca görüp beni dışlamaları ve boşluğa itilmem. Bu beni suçluluk duygusu, boşluk duygusu, sürekli bu tarz şeyleri düşünme isteği ve karşılığında gelen stres, gerçekdışı düşünme ve dalgınlık tarzı duygulara gitti. Önemli olan bu duyguları atlatmak. Çünkü bu duygular ölümden farksız. İşte asıl güç bunları atlattıktan itibaren kendini gösteriyor. Hiçbir şekilde kendini suçlu hissetmemen lazım, insanları (kadınları) siklememek lazım. Çünkü bu doğamız

 7. Hocam yemin ediyorum şu sitedeki en zirveme yerleşmiş post bu duygusal yatırım postlarıdır. Hayatımın ilişki alanında yaptığım hataları düşündükçe en büyük aptallığı şu duygusal yatırıma yaptığımı farkettim. Ben hayal kurmayı seven biriyim ve sanırım hayal kurmak beraberinde duygusal yatırımıda getiriyor.

  Bir kızın peşinden koşmak, onu sahiplenebilmek için babun dansları yapmak, ne ister ne düşünür diye türlü türlü şekillere girmek aslında rüyanızı kontrol etmek gibi bir şeydir.

  Rüyalar güzeldir, kontrol edildiğinde belki dahada güzel olurlar ama gerçek şu ki onların sadece hayalimizin yanılsamalarıdır.

 8. Duygusal yatırımı yok saymak oyunun komforda oynandığı gerçeğini bilmeyen erkeklerin en büyük hatasıdır.

  Oyun hızlıca sekse gitmek üzerine kurulursa açıkçası “sayıların oyunu” haline gelir ve ancak seni zaten beğenmiş kadınlarla bişeyler yaşarsın.

  Duygusal yatırım demek oyunda hiç bir zaman tek kadına yapılan yatırım demek değildir, belirli bir cinsel ilişki süreci olur.

  İnsan doğası seri tek eşliliğe uygundur. Çok eşlilik veya tek eşlilik olsada bunlardan ziyade seri tek eşlilik doğamıza daha uygun. Bundan dolayı belirli karşılıklı yatırımın olması gerekiyor.

  Kadın sizde hiç bir değer ve çekicilik görmezse yatırım yapmayacaktır. Çekiciliği görünce sizi test edicek, testleri geçerseniz yatırım yapmaya başlayacaktır.

  Kadın psikolojisi evrim tarafından çok uzun süreçlerde şekillendirildi, kadın size güvenemezse yani çok “player” veya “seducer” tuzağına düşerseniz ne kadar yüksek değerli olsanız da kadın sizinle yatmak istemeyecektir.

  Ayrıca tek başına çekicilik uçucudur. Kadın azgın döneminde değilse büyük ihtimalle sizi engelleyecek ve yaptığı deneyimden dolayı pişman olacaktır.

  Unutmayın oyun güvenilirlikte oynanır. Eğer bunu es geçip sadece sizi direkt evetleyecek içinize hemen düşecek kadın arıyorsanız sayılarla oynamaya başlayın. 50 tanede 1 belki 100 tane de 1 denk gelir o da oyununuz sağlamsa..

  1. ”Kadın sizde hiç bir değer ve çekicilik görmezse yatırım yapmayacaktır. Çekiciliği görünce sizi test edicek, testleri geçerseniz yatırım yapmaya başlayacaktır.” şu sözüne katılıyorum ama eksik bir noktan var diye düşünüyorum.

   Sayılarla oynamak risklidir belki evet ama bir erkek kendini geliştirirse ve bu sürekli bir şey ise o sayılar artar oranda genişleyecek ve kızların duygusal yatırım yüzdeleride beraberinde ilerleyecektir.

   Oyunu sağlam ve duygusal bir yatırım yapmayan erkeği düşününce 50 kız gelsin 49’u duygusal yatırım eksikliğinden erkeği bıraksın ama o kalan 1’e daha fazla duygusal yatırım yaptırma imkanı doğuyor.

   Erkek tarafı sadece o 1’e yatırım yapmaz diğer 50lide şansını deneyerek kendince bir kız eleği oluşturabilir. Kızların kriterleri, standartları vs olduğuna göre kendini geliştiren bir erkeğinde standartlarının olması bence iyi bir şey.

   Zaten burda beta erkekte bahsetmiyoruz. Senin önermen betaların yapacağı bir taktiği anlatıyor. Alfa ağ ile avlanırken beta olta ile avlanır ve haliylede alfanın ağına takılmayan veya ağında beğenmeyip suya geri bıraktığı bir kızı betanın oltası yakalar. Böyle bir durumda çok onur kırıcı olur.

   Ama benim istediğim opsiyonlarından çok standartlarıyla ve duygusal yatırım yapmadan devam eden erkek modelidir. İlk buluşma, hoşlanma belirtisi ve bir iki kur standart olarak yapmalı ve gerisini kıza bırakmalıdır. Kız zaten erkeğin elindeki kartları beğenirse masaya oturacaktır beğenmez ise boş yere duygusallıkla, onla bunla uğraşarak kızı etkilemek zaman kaybıdır. Direk NEXT icab eder.

 9. hocam mail yoluyla bir mesaj yazmıştım ama cevap alamadım, birde buradan deneyim hesap ödeme mevzusu nasıl olmalı? hesabı her defasında benim ödemem paralı olduğum anlaşılacağı için bir artı mıdır? yoksa yokluk zihniyetinde olduğum anlaşılır ve olumsuz etki mi yaratır? aydınlatırsanız sevinirim..

  1. Ben eski kafalıyım, hesapları genelde öderim. Ama kızı pahalı yerlere götürmem ve birşey almam. Hank Moddy çatır çatır hatunlara da ödetiyor. Arada ödetmek lazım.

 10. Hocam bende bana duygusal yatırım yapmayanlara duygusal yatırım yapma/muhtaç kalma isteği oluşuyor ve durduramıyorum bunu. Bu kadın erkek farketmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. bir zamanlar bendede aynısı vardı dostum tamamen geçmiş değil ama şuan daha az, burada yazılanları düzenli okumak ve spor zamanla değişimi kendiliğinden sağlıyor gibi

  2. Bu sorunu nasıl çözeceğin şurada gizli : “Nasıl hissettiğinizi kontrol edemeyebilirsiniz ama ne yaptığınızı kontrol edebilirsiniz. Davranışlarınız nereye giderse, duygularınız da peşlerinden gidecektir. Eğer kaybeden insanların yaptığı şeyleri yaparsanız, eninde sonunda kaybeden biri gibi hissetmeye başlayacaksınız.”

   Bunun hokus pokus bir yöntemi yok. Duygusal yatırım birinin çevresinde olarak, birini düşünerek, birini hayal ederek, biri için bir şey yaparak olur. O nedenle çevresinde olmayacaksın, düşünmeyeceksin (aklına her geldiğinde atacaksın, istersen kendini “düşünmemeliyim, düşünmeyeceğim, ya da onu montla sıçarken düşüneceğim” diye kasarak yap), hayal etmeyeceksin, bir şey yapmayacaksın. Davranmayacaksın yani. Davranmazsan, duygusal yatırım da yapamazsın.

   Serinin 4. bölümünde duygusal yatırımdan nasıl uzak durulacağına bakacağız.

   1. Hocam peki geçmişte yatırım yaptığımız birinede aynı yöntem kullanabilirmiyiz ? Yani mesela bir kıza yüklü bir duygusal yatırım yaptm diyelim sonra kızdan ayrıldık ve sonra tekrar karşına çıkıp geçmişte senin ona yaptığın yatırımın fazlasını sana yapıyor. Bu durumda kabulmu edicez yoksa silinen bir duygusal yatırım bir daha düşünülmeyecekmi?

   2. Aslında tabak çevirme olayında duygusal yatırımı istemsizce yapan insanlar bu yatırımı tabaklara bölüştürerek hatalı oynama ihtimalini azaltıyor ve oyun başarılı oluyor, bu mentaliteyi sağlam oturtan insanlar tabak olmasa da tüm hayatta başarılı oluyor ki bu da redpill i özümsemek sonucu oluyor. Ben okuyorum anlamaya çalışıyorum ve uyguluyorum ama bu bir süreç ve kolay olmuyor. Şunu farkettim ki okuyup uygulamamak bir işe yaramıyor uygulayıp hatalarından ders çıkarmak ise bizi ileri taşıyor. İyi ki varsınız hepiniz

    1. Bir erkeğin kendine güveni opsiyonlarından gelir. Bu sadece kadın demek değil. Mesela işinde yetkin adamın şirket opsiyonu da fazladır. Daha çok kazananın opsiyonları fazladır.

 11. Mahmut abi, bir kıza önceden biraz duygusal yaptırım yapmış durumdayım. Yanlışımı görüp duygusal yatırımı keseli çok oldu fakat yediğim eski nane yakamı bırakmıyor. Sırf bu sebeple hatunu nextlemiştim.

  Kızın biraz benle fazla ilgilenmesi ve hb 8 olması ile önceden yaptığım bu duygusal yatırımı alt edip kıza karşı yeniden nasıl rahat olurum?

  Hatun hala peşimde ve hb8 olması ile elverişli gözükmesi beni cezbediyor. Tabak çeviremiyorum ve potansiyel opsiyonlarım olduğunu görsem de onları değerlendirecek oyuna sahip değilim ve geliştirecek zamanım şuan yok. Yine de radar açık, tek bu kıza odaklanmış değilim.

  Hatunla konuşmak bile istemiyorum görmezden geliyorum çünkü bozuntuya vereceğimden emin gibiyim, yani biraz da bozuntuya verip sıçmaya cesaretim yok gibi. Kız da hafif sosyal ortamdan sayılır da sayılmaz da.

  Bunun için bir tavsiyen var mı abi? Eski duygusal yatırımı nasıl yok ederiz ve kızla yeniden nasıl rahat oluruz?

  1. Hocam öyle de ama aslında böyle de diye abuk subuk yazmışsın. Kafa karışıklığı tepe noktada. Hatun peşinde neden nextliyorsun? Daha önce reddetti de mi nextledin? Ben eskiden sırf ilgi azlığından nextlediğim ama şimdi bana ilgi gösteren kıza yürürüm. Ama ben kız eğer “acaba bu herif iyiydi de ben mi kaçırdım” yoklaması yapıyorsa ve onunda “yok doğru karar vermişim” deyip redderse yarın unuturum. Sen duygusal olarak yıkılacaksan bulaşma.

   Duygusal yatırım sürekli yapmazsan uçan biten birşey zaten. O nedenle dün aşkından öldüğü kızı yeni hatun bulunca 3 güne unutuyor insan. Eski yatırıma yenisini yapma gider zaten. Ya da fazlaca yatırım yapsa.

   Bir kızı oneitis yapmışsan ise uzak dur. Bir kere oneitis olan hatunla mutlu bit şey şansı çok azdır. Oneitis erkeğin o kızla ihtimalini kendi elleriyle sıfırlama şeysidir.

   1. Mahmut abi nextlememin sebebi sadece ve sadece benim kıza duygusal yatırım yapmam ve elimi hayli zayıflatmamdı.

    Bir kadına duygusal yatırım yaptığımda ve bir miktar oneitis olduğunda kendime o hatunu next cezası veriyorum, çünkü hatun karşısında elimin çok zayıfladığını çok iyi biliyorum.

    Herhangi bir red falan olmadı, zaten tanışmadan sonra öteye ben götürmedim, görsem dahi umursamayıp görmezden geliyorum. Hatunun ilgisinde falan da sorun yok. Yani sorun bende, sorun şu ki hatuna bir miktar duygusal yatırım yaptım ve birazcık oneitis olmuş.

    Duygusal yatırıma son vereli çok oldu fakat eski nane peşimi bırakmıyor ve kıza karşı rahat olamıyorum. Nasıl bu kıza karşı yeniden rahat olurum? Eski duygusal yatırımı nasıl nötrleriz abi?

     1. Teşekkürler Mahmut abi, yazıyı okudum.

      Benim olayda daha kızla tanıştıktan sonra kıza fazla ve dengesiz duygusal yatırım yaptım, bunun derecesini şöyle söyleyeyim şuanda kızla konuşurken bozulacagimdan şüpheleniyorum.

      Kız bir miktar da oneitis olmuş. Fazla ve dengesiz duygusal yatırım bokunu yememde etkili olan kızın bana çok ilgili olması ve hb olarak yüksek olması idi.

      Şimdi bu durumda ben kıza eski rahat ve maskulen halimi yansıtamayacağımdan emin gibiyim. Yine de next yanlış bir karar mı olur diyorsun?

     2. O kararı senin adına ben veremem. Ama kızla konuşurken bozulacağını düşünüyorsan bozulursun. Kendi kendink gerçekleştiren kehanet.

    1. ”Çok üşüdüm” diyen sevgiline hemen ceketini verme. “Sorma benim de götüm dondu” de, konuyu kapat. Allah akıl vermiş, kalın giyinseydi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *