Duygusal Yatırım VI – Tüm bölümler ve sonuç

The most important part of game is not being emotionally invested yazısının çevirisini 6. ve son bölüm ile noktalıyoruz. Diğer bölümleri okumadıysanız sıralayalım :

Duygusal Yatırım I – Oyunun en önemli parçası, duygusal yatırım yapmamak

Duygusal Yatırım II – Duygusal yatırım neden iticidir?

Duygusal Yatırım III – Bilinçaltı iletişim, tırmandırmanın paradoksu ve baştan çıkarmanın zorluğu

Duygusal Yatırım IV – Duygusal yatırım yapmamayı nasıl becerirsiniz?

Duygusal Yatırım V – Kadının duygusal yatırım yapmasını sağlamak

Toparlayalım

Benim bu bilgiyi uygulama stratejim, en azından etkileşimin başında rasyonel ve neredeyse işadamı soğukkanlılığında bir ruh hali takınmaktır. Daha önce belirttiğim gibi kadınlar başlangıçta duygusal yatırım yapmazlar ve oldukça “rasyonel”dirler. Erkekler de neredeyse kadın gibi hareket etmelidir; bir ilişki ihtimalini değerlendirmektedir (ya da sadece seks), ama yüksek standartları vardır ve önce kadını baştan aşağı değerlendirip, duygusal yatırım yapmaya değecek biri olup olmadığını anlamalıdır. Davranışlarınız duygularınız tarafından değil, sanki eldeki tüm bilgilere göre karar veren bir baştan çıkarma bilgisayarı tarafından yönlendirilmelidir.

Bunun bir yolu “ilgisiz ilgi”dir. Sözleriniz ilgi ve heves belirtirken “duygularını” şöyle söylemelidir : “dur bakalım hemen heveslenme, seninle sadece konuşuyorum, sana daha duygusal yatırım yapmadım ve gerekirse her an çekip gidebilirim”. Bunun en iyi yolu, duygu ve düşüncelerinizi başka bir şeye odaklamaktır, kızdan başka bir şeye.

Fakat tamamen rasyonel olmamalısınız. Kız hakkında olmayan duygularınızı göstermelisiniz : tutkularınızı, ilgi alanlarınızı, arkadaşlarınızı, vs … Ve eğer hakederse, ona karşı da duygu gösterebilirsiniz : örneğin komik bir şey söylerse gülüp, üzücü bir şey söylerse empati gösterebilirsiniz. Sadece onunla dediği ve yaptığı şeylerden bağımsız olarak sadece kızın varlığı ile ilgili duygusal hissetmeyin.

Ve tabii ki, olayı cinsel olarak tırmandırın.  Paradoksal olarak hem cinsel olarak olayı tırmandırıp hem de duygusal yatırım yapmıyor görünebilirsiniz. Aslında, birçok kadın (özellikle de ruhsal olarak problemli olanları) sadece duygulardan arınmış seks peşindeler. Ona dokunmalı, konuşmayı cinselliğe getirmeli, gözlerine bakmak ya da kulağına fısıldamak gibi baştan çıkarıcı şeyler yapmalı ve konuşmayı ve buluşmayı kendine güvenle yönlendirmelisiniz.Kızı oradan oraya götürmek, kıza cinsellik eşiğini aşırmak, vs … sizin işiniz. Ve kadın duygusal yatırım yapmaya başladığında, ona sizin de duygusal yatırım yapabilme ihtimaliniz olduğunu hissettirin (ama onun kadar değil). Bazen siz çok cool takılmaya çalışırken kız kendisinden platonik olarak hoşlandığınız yanılgısına düşerek ilgisini kaybedebilir.

Daha geniş bir bakış açısı

Bu yazı açıkça kız tavlama üzerine ama burada bahsedilen prensipler hayatınızın her alanına uygulanabilirler. En basiti, sizi siklemeyen ya da sizin yatırımınıza karşılık yeterli dönüşü olmayan insanlara, yerlere, kurumlara ve aktivitelere duygusal yatırım yapmamalısınız. İnsanların yaptıkları en büyük hataların bazıları işlerine, arkadaşlarına, hobilerine, vs … fazlaca duygusal yatırım yapıp, karşılığında neredeyse hiçbir şey almamalarıdır.

Buna ek olarak, yaptığınız şeyler sizin duygusal yatırımınız haline gelecektir. Her haftasonunuzu uyuşturucudan, şikayet etmekten, kötü kararlar vermekten başka bir halt yemeyen boktan insanlarla geçiriyorsanız, tahmin edin ne olacak? Siz de boktan bir insan olacaksınız.

İnsan ne yapıyorsa odur.

~ BİTTİ ~

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Duygusal Yatırım VI – Tüm bölümler ve sonuç”

 1. İnternetten küçük bir araştırma yaptım da bunu yazan kişinin nicki”woujo”. Bu elemanın kendi internet sitesindeki diğer makalelere de göz attım ve genel olarak en derin ve çözülmemiş sorunlara çözüm bulan bir tarzda yazıyo.bence bu adamın makalelerine burda daha çok yer verilmeli özellikle yaklaşma korkusu ve özgüven gibi pek çok önemli soruna gayet muhteşem bir şekilde yaklaşan tarzı var

  1. Şimdi farkettim ki bazı yazıları için aylık 3 dolar para istiyormuş.istemediği yazılar da var onlarıda çevirirseniz faydası olur bence

 2. kadınlar gayet sinsi bir şekilde sizi duygusal yatırım yapmaya zorlar. geçenlerde birisi hastayım bana çorba al dedi ve bir süre yanında kalmamı istedi. insani bir durum değil mi? değil.

  1. Kadın tabii ki erkeği duygusal yatırım yapmaya zorlayacak.

   Erkeğin disney masallarına inanıp idealist aşık olması ve ilişkilerin güç oyunu olduğunu göremez hale gelmesi kadını bağlamaz.

   Bir ilişkide daha güçlü olan taraf, diğerine daha az ihtiyaç duyan taraftır.

   Daha az duygusal yatırım yapan diğerine daha az ihtiyaç duyar. İlişkiler bir güç oyunu (bu ilişkilerde sevgi, romantizm, vs … olmaz anlamına gelmez). Ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyi.

   1. bu durumda ben vaktimin olmadığını söyleyip geçiştirdim. kapris yaptı soğuk davrandım. birkaç gün sonra kendi aradı yine. ben aramasam umurunda değil tabi falan derken tezat olarak sesindeki memnuniyeti hissettim. ilişki için hiçbir şey yapmadıkça kıymete biniyorum. sadece beraberken iyi vakit geçiriyor benden tek aldığı bu.

 3. Efsane bir seri olmuş ayda 1 açılıp okunacak kalitede

  Özgüven , disiplin , yaklaşma korkusu ile ilgili çevirileri merakla bekliyorum

   1. Hocam bi de şu fifty shades of red vardı 200 tane özdeyiş paylaşmıştı. Sen twitter’da ufak ufak paylaşıyordun ama ona bi el atıp 50şer tane çevirmek lazım diye düşünüyorum. Çok güzel ipuçları var. Yakın zamanda el atayım istersen ona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *