Erkekler kadınlardan üstün müdür?

Erkekler neden üstündür? diye bir videoya dikkatimi çekti ve bu konuda ne düşündüğümü sordu. Videonun argümanını gidip izleyebilirsiniz, kısa ve anlaşılır bir video. Benim ise düşüncelerim şöyle.

Videoyu yapanlar feministlerin düştüğü apex fallacy’ye düşmüşler :

bir grubu içerdiği en imtiyazlı en şanslı en başarılı üyeler üzerinden değerlendirme. feminizmin can damarı olan fallacydir. dünya üzerindeki tüm servetin %99unun erkeklere ait olduğunu ve bu yüzden kadınların emeklerinin erkeklerden daha fazla sömürüldüğünü iddia etmek buna örnektir. evet dünyanın en zengin insanlarının çoğu erkektir, ceoların da çoğu erkektir ama aynı zamanda üç kuruş paraya çalışan hamallar da erkektir. feminaziler asla inşaatta iş kazasından ölen erkekleri görmezler. onların konuştukları milyarlarca doları olan erkeklerdir.

(Ekşi Sözlük yazarı 1f, başlığa “ayrıca canları yanan feministler tarafından wikipedia’dan kaldırtılmış bir kavramdır” yazmış ama bu sadece manosphere’de kullanılan ve The Futurist’teki Misandry Bubble (Erkek Düşmanlığı Balonu) hariç pek makalede görünmeyen bir kavram, Wikipedia’ya girememesi anormal değil. Ama açıkladığı şey mantıklı.)

Apex fallacy’ye feministlerin öbür ucundaki radikallikte düşerseniz, kKadınları, erkeklerin 0.01%ini oluşturan bir azınlıkla karşılaştırıp, erkekler üstündür diye bir sonuç çıkarırsınız. Videoda kadınların  cariye, köle, temizlikçiydi vs …. dedikleri devirde erkeklerin yüzde 99’da en az bu kadınlar kadar kötü şartlarda yaşayan (ya da kadınlar cariye alınırken boğazlandıkları için yaşayamayan) toprak köylüsü, köle, temizlikçi falandı.

Buna iyi bir örnek IQ : Ortalama erkek ve kadın IQsu aynı. Erkeklerin ezici çoğunluğu, cognitif olarak kadınlardan farklı değil. Ama aşağıdaki dağılıma bakarsanız görürsünüz ki erkekler uçlarda daha fazla temsil ediliyorlar. Yani en yüksek IQlu en tepe 1%in ezici çoğunluğu erkek. En düşük 1%in erkek olduğu gibi.

Bu nedenle örneğin CEOların ezici çoğunluğu erkektir mesela. Aynı zamanda düşük zekalı suçluların ezici çoğunluğu da. Feministler CEOları göstererek erkekler baskıcı derler, düşük zekalı suçluları göstererek de erkekler tecavüzcü, saldırgan, embesillerdir derler.

Bilim adamlarının çoğunun erkek olmasının nedeni IQ’dan ziyade ilgi. En üstün zekalı bilimadamlarının çoğunun erkek olması ise ilginin üstüne en yüksek IQ bölgesindekilerin ezici çoğunluğunun erkek olması.

Erkekler kadınlardan üstün falan değil. Erkeklerin kadını ezen baskıcılar ya da tecavüzcüler olmadığı gibi. Erkeklerin çok küçük bir azınlığı, erkeklerin 99%sinden ve kadınların 99.9%sinden daha üstün. Ve erkeklerin yine çok küçük bir azınlığı suçların yüzde 90ını işliyor falan.

Yani o videoyu izleyip de “erkekler üstündür, ben erkeğim o zaman kadınlardan üstünüm” sonucunu çıkarmayın hemen. Siz ne Nicholas Tesla’sınız, ne de Kanuni Sultan Süleyman. Sultan Süleyman zamanında büyük büyük dedelerimizi o dizilerdeki şaşalı olayların parçası aktörler olarak hayal etmek isteriz ama 99%mizin büyük büyük dedeleri 30unda tüm dişleri dökülmüş, toprak işlemekten beli bükülmüş, güneş altında çalışmaktan 60 yaşında gibi buruşmuş, 40ına gelmeden veda edeceği çok ama çok zor bir hayat yaşayan köylü idi. Nenelerinden daha iyi veya üstün insanlar değillerdi. Imran Khan’ın Misandry Bubble’da dediği gibi tarih boyunca ortalama bir kadının durumunu ortalama bir erkeğin durumu ile karşılaştırmak için (burada anahtar kelime ‘ortalama’), en fakir ülkelerdeki en fakir köylülerin hayatlarına bakmanız yeterli. Hem kadınlar hem de erkekler ağır işler yapmak zorundalar, yeteri kadar yemek ve elbiseleri yok ve yaşadıkları durumdan yukarı çıkma yolları oldukça kısıtlı.

Yüzde 99’unuz muhtemelen o videoda yer alan üstün azınlığa dahil değilsiniz, kadınlara bir üstünlüğü olmayan yüzde 99 içinde bir elemansınız. Bunu aşağılama ya da potansiyelinizi kötülemek için yazmıyorum. Potansiyel olarak çok yükseklere çıkabilirsiniz ama en uçlardaki insanlar çok büyük bir azınlık, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

21 thoughts on “Erkekler kadınlardan üstün müdür?”

 1. Konuyla alakasız, sorun kızlar değil

  Hocam bir kaç aydır sosyal problem yaşıyorum ve 1 ay öncesine kadar bok gibiydim. Bu 1 ay içinde kendimi çok toparladım ama kafamda yine saçma düşünceler var. Sorunumda tam olarak şuydu;

  Eskiden yaşadığım sosyal problemleri kafaya takıp rollere bürünmek, kendine özgüven katmak falan derken edindiğim rollerde sosyal konuda ve kızlarda başarı sağlayamadığım için bunu içsel bir problem haline getirmek ve sürekli olumsuz düşünmek. Arada büyük başarı sağlayabilsemde o başarı bir kaç saat içerisinde yok oluyor, yerini olumsuz düşünceler alıyor.

  Çözüm önerirseniz çok iyi olur.

  1. Doğru mu anladım bilmiyorum ama yılların betalığını bir ayda üstünden atmayı beklemiyorsun değil mi?

   Bu olayı bu kadar ciddiye almak sorunlardan biri. Buna oyun gibi bakman daha mantıklı. En büyük sorunlardan biri, yıllardır beta yaşayan birinin maskülinite boşluğunu ego ile doldurmuş olması.

   Bu hafta aşağılık duygusu ile mücadele planı diye bir seriye başlayacağım. Orda da birkaç cevap bulabilirsin belki.

   1. Hocam bu betalıktan çok bu sorunu çok ciddiye almak. Oyun gibi bakıncada cıvıyorum biraz.

    Neyse, seride cevap bulurum belki.

 2. tamamıyla katıksız bir mavi hap yazısı. video evet yanlış fakat videoya tepki göstereyim derken feminen bir görüş izleğine girmişsin.

   1. AHcasfdas orjinal khci hocamıza katıksız mavi hapçı demek 🙂 Canım sıkkındı güldürdün Re. Allah senin gibi boş beleş atıp tutan analizi 0 sığ düşünen insanları eksik etmesin..

    1. aksine, severek takip ediyorum blogu. ayrıca yazardan ziyade, yazı ile ilgili görüşümü belirtmek istedim. aslında sağlam argümanlarım var ve zaman zaman eleştiriler yapmak istiyorum fakat sitenin şu an gelişim aşamasında olmasından bunları sunmam mantıksız. fanboyculuk vs. karşıt görüşlerin seviyeli bir düzeyde tartışılma imkanını olanaksızlaştıracağını ve şu anlık misyona zarar verebileceğini öngörüyorum. kişisel yorumlardan ziyade temel yazıların çevrilme işlemi tamamlandıkça, nitelikli okurun çoğalacağını ve bu yayılımın nihayetinde, “skeptico peygamber ya, admn hocamız orjinal kh:))” gibi sloganlardan kurtulup gerçek ülke kültürüyle harmanlanılacak noktaya gelindiğinde konuşmak daha akılcı olacak. fakat bu noktaya gelmeden de, okuyucuyu düşünmeye sevk etmek ve her metni düşünmeden özümseme yanlışına düşülmemesi için uyarı belirteçleri yazılabilir. belirteçlere verilen cevaplar zaten tartışma zemininin oluşup oluşmadığını görmek için de bir ipucu veriyor. bu bağlamda sadece mevcut yazıya özel olmak üzere argümansız etiket yapıştırdım.

     1. Belkide haklısındır ama sunacağın bir yargıyı argümanlarla desteklemen lazım. Biri veya birileri sana kanıtınla sun veya analizsiz konuşma derken böyle eleştireli bekleyip sonra hazır cevap argümanlarınla konuyu kapatman kurnaz ama dolu olmayan bir stratejiden beslendiğine kanıttır 🙂 Dediğin gibi okuyucuyu düşündürmek ve bilgi ortamı hazırlamak işe yarayabilir fakat olumsuz olan her yorum daha sonra olumlu bir hal alınca okuyucu kafasında kurgu olduğunu düşünür ve işler dahada kötüye gider.

      Orjinal khci meselesine gelirsek karşımdakinin bir çoçuk oldugunu düşünerek onun dilinden izah etmeye çalıştım. Fanboy veya benzeri tip dediğinin amacı(işin bilincide olanları kastediyorum) hikayeyi abartmaktır. Bilirsin hikayeler güzeldir ama ufak tefek abartılarla daha çok dikkat çeker.

     2. Bu yorumları isveçliler yazmıyor ülke kültürü böyle. Mahmut hocam bokumda boncuk buldum ama dağ gibi de sıçmışım afedersin.

     3. @re Blogun en büyük sıkıntısı da bu bahsettiğiniz ” gerçek ülke kültürüyle harmanlanması” noktası.

      Yetişilen aileden tutunda büyüdüğün topluma , yaşadığın ülkeye kadar değişen sayısının fazlalıgı bir yana aynı kümeden farklı insanlarda çıkabiliyor karşımıza.

      Yazıları ‘özümseme’ noktası ise gizli bir sıkıntı çünkü ‘hap’ adı altında çat çat çat bir şeyler yazılıyor, millet kendini sorgulamaya başlıyor ki sorgulamaya başlaması bir yandan iyi bir şey ancak yazılan şey kime göre neye göre doğru onu düşünmüyor, düşünemiyor.

 3. selam
  Sadece tablonun kaynağını merak ettim. Yazar mısınız?
  İnternette -iq score percentile of gender population- benzeri aramalarda ulaşamadım.
  iyi günler

 4. –Baslikla alakasiz–
  Ben bir problem ile karsilastiginda sakin kalip cozum odakli yaklasan biriyim, mucadeleci, hirsli fakat kolay kolay sinirlemeyen pozitif biriyim. Hal ve hareketlerimde her zaman dominantlik gostermeye calisirim fakat bunu sinirlenerek, bagirip cagirarak yapmam. Bu surekli pozitiflik ve kolay sinirlenememe olayi beni feminen mi gosterir? Biriyle tartisirken sesi yukseltip, sinirlenmek alfa bir karakter ozelligi midir?

  1. Aksine. Daha maskülin, daha alfa bir özelliktir. Kız kavgalarına bakarsan her iki tarafın birbirini teptiğini göreceksin zaten

 5. Hocam belki bu konuyla alakasız olabilir ama sana şunu sormak istiyorum. Ayak fetişine olan bakış açın nedir? Bir kadının ayaklarını yalamak alfalığa gölge düşürür mü? Kadınlar ayaklarını yalayan erkekler hakkında ne düşünürler? Bu sorularıma cevap verebilirsen çok sevinirim hocam. Şimdiye kadar hiç fetiş tarzı konulara değinmediğin için soruyorum.

  1. “Kadınlar ayaklarını yalayan erkekler hakkında ne düşünürler?”
   kardeşim bu soruya cidden nasıl bir cevap bekliyorsun? Ahsjsjdjeje bugünkü troll kotası dolmadı galiba daha 😁

  1. Sence amk ? 1 çift taşşağın varsa güçlüsündür , mental olarak’da maskülen bir erkek feminen bir kadından daha güçlüdür ama feminen akım beynine duygusal ol içini dök diye propaganda yapıp beynini yıkıyor , zihinsel olarak kaybeden sen oluyorsun o zaman amma kadınlar sinsi haysiyetsiz yaratıklardır(çoğu) bunu onları kötülemek için söylemiyorum hayatta kalmak ve çocuğunu korumak için bir miktar gerekli ama çok fitne insanlar bu kadınlar

 6. Mustafa Ceceli olayının patlak verdiği günlerde,bana göre feminizm pastasının tam ortasından yiyen (aşk doktoru)bir Tweet atmıştı,resimleri Mustafa Ceceli nin basına sızdırdığını düşünerek,(be rezil herif yarın kendi çocuğunun yüzüne nasıl bakacaksın demişti).

  Kimsenin yaptığı kimseyi ilgilendirmez elbette ama,bir yandan Ceceli yi yerden yere vururken, diğer yandan (her ne kadar gizli saklı da olsa yaşanmasına rağmen)toplumun kabul etmediği lezbiyen ilişki için tek bir laf etmemesi,aslında lezbiyenliğe de değil kadına tek bir laf etmemesi,feminenliğin bayrağını zirvede dalgalandırmak değil de nedir.

  Anlatmaya çalıştığım kimin ne yaşadığı değil,ünlüler dünyasında yaşanan bir şeyi konuşmuyorum,herkesin kendi özel kayatıdır kimseyi ilgilendirmez,konu o değil,ayrıca umrumda da değil,demeye çalıştığım olayın kendisi değil,milletin üzerindeki yansımalarının feminen bakışla,bambaşka bir yöne evrilmeye çalışılması… Diyelim ki iki tarafta yanlış yaptı,birisi de çıktı ve bu durumu eleştiriyor, neden sadece erkeği eleştirirken kadına tek laf etmiyor.Sorun işte bu.Sorun bu kişi gibi,daha bir çoğunun,ülkenin gündemine kadar çıkmış bir olayda bile,kadın merkezli hareket edip,erkeği ezmeye çalışırken,kadını yada yaptığını en azından bu olayda görmezden gelmek,üstünü kapatmaya çalışmaktır.

  Milyonlarca kadının bu konuda kafası karışıkken,yani bir yandan hem cinsini desteklemek isterken,diğer yandan o kadının toplumun kabullenmediği bir şeyi yapması karşısında ne düşüneceğini tam olarak bilemezken,erkek olarak gördükleri iyi kötü ünlü bir şahsın ve bunun gibi bazı erkek ekran yüzlerinin,toplumun gözünün içine baka baka, en azından birşey demeyerek kadın tarafında olduğu algısını doğurması karşısında,bu konuda akli ve vicdani muhasebe yapan milyonlarca kadının,dışa dönük olarak değilse bile,kendi iç dünyalarında bu konuda bir sorumluluk taşıma gereklerinin olmadığı algısını oluşturmaya yetimiştir.
  Bu olayın özelinden hareketle, bu ve bunun gibi olaylarla beslenen kadın hipergamisi,yaşadığı hiçbir ilişkide hiçbir şekilde sorumluluk taşımaması gerektiği kanısını pekiştirmek için daha ne arasın ki…

  Toplumun en alt katmanındaki kadın bile,gerçeği tam olarak yansıtmadığını bildiği halde,medyada kendi versiyonlarının yaşadığı şeylerden az yada çok etkileniyor ve bu etkilenme onların,erkeğe karşı boyun eğmemek,ilişkilerde erkeğe karşı sorumluluk duymamak ateşini körüklüyor.Adeta altan alta köze üfleyen ama hissedilmeyen bir rüzgar gibi..

  Demem oki,bu ve bunun gibi hadiseler hergün hepimizin yanıbaşında,gözümüzün önünde,içinde biz olsakta olmasakta bir şekilde cereyan ediyor.Feminen bakışın kadınları etkilediği bir gerçek.
  Karımızında,kız arkadaşımızında,yada yürüdüğümüz kızında,metroda,minibüste,markette,avm de yada her nerdeyse oradaki kadınların da gözü dünyaya kapalı değil..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *