Ev işi yapan erkeklerin hazin sonu

ABD’de 4561 orta yaşlı evli çift arasında yapılan araştırmada, ev işi yapan erkeklerin, bunlarla ilgilenmeyen erkeklere göre, karısıyla daha az seks yaptığı belirtiliyor. Bak elindeki seksi de kaybediyor, daha fazla yapmak şöyle dursun!

Bunun sebebi ise (haberin başlığındaki en çarpıcı kısım) bunun kadına “kadınsı bir davranış” olarak gelmesi ve bunun sonucunda kocasından soğuması.

Evet gençler, bir feminik yalanının daha çöküşünü izliyorsunuz. ABD gibi 3. dalga feminik hareketin en yoğun olduğu ülkelerden birinde bile erkeklere sürekli olarak telkin edilen “anlayışlı bir koca olarak ev işini karınızla paylaşın” yalanı, gerçek hayatta tam tersi etkiyi yaratıyor. Çok şaşırdım ya halbuki feminikler diyorsa bir bildikleri olmalıydı nasıl yanlış çıkar 😁

Devamında ise “ulan adamları fazla da uyandırmayalım” deyip bazı detaylar eklemişler:

Geleneksel olarak kadınlarla özdeşleşen ev işlerini yapan erkekler, karısıyla daha az seks yapıyor. Yani orta yaşlıların evlerinde hala geleneksel cinsiyet rolleri hakim.

Ancak genç çiftler üzerinde yapılan başka bir araştırma tam tersinin doğru olduğunu söylüyor.

Muhtemelen bu noktada feminik bir editör son andaki müdahalesiyle evlenmeyi düşünen efendi betalara umut aşılamayı ihmal etmemiş. Yani bu ev işinin seks getirmemesi olayı sadece orta yaşlılara özgü, genç erkekler kılıbıklığa devam edebilir. Hani yaşlılar neyse anlamıştır zaten de gençleri uyandırmayın der gibi. Yersen.

Araştırmayı yapan akademisyenin sözleri ise daha acıklı:

Ev işini eşit olarak paylaşan çiftler, birbirini sevgiliden çok kardeş gibi görmeye başlıyor.

Bak arkadaş bile değil, kardeş. Hangi eşin diğerini kardeş olarak gördüğünü söylememe gerek var mı 😁

Peki neymiş bu kadınsı ev işleri? Yemek yapmak, temizlik yapmak, çamaşır yıkamak.

Bunların yerine karımız bizden soğumasın daha erkeksi işler yapmamız gerekiyormuş:  çimleri biçmek, fatura ödemek, musluk tamir etmek gibi.

Yani neymiş özetle? Ev işini paylaşan erkek kadın tarafından takdir edilir yalanı, gerçekten de kocaman bir yalan. Zaten kadınların “şunu yaparsan kadınlar sever” dediği her şey yalan olduğu için bu konuda pek düşünmeye gerek yok.

Burada mor haplı hanımcılar devreye girip şu soruyu soracaklar: “İyi de hocam, hanım da hem çalışıp hem de ev işinde yoruluyor, yardım etmek lazım değil mi?”

Evet günümüzde kadınlar hem çalışıp hem de ev işi yaptığı için yorulduğu ve bu konuda desteğe ihtiyaç duyduğu gerçek. Ancak burada yine erkeğin liderlik rolü devreye giriyor: gerekirse hanımın çalışmasını gerektirmeyecek kadar para kazanıp onu evde rahat ettireceksin ki o da geleneksel rollerine mutlulukla dönsün. O zaman bile şikayet ediyorsa zaten ondan hayır gelmez, sizi defterden silmeye yakındır. Ağır gelecek biliyorum ama erkek olmak zaten performans yükümlülüğü demek.

Zaten size gerçekten aşık olan bir kadın, seve seve çocuk da doğurur, yemek de yapar, evinizi de temizler. Hatta erkeğine aşık olduğu için bunları büyük bir gururla yapar.

Ev işi yüzünden yoruldum vs diye dırdır eden kadın aslında kocasına karşı cinsel ilgisini kaybetmektedir ve bunu kendine bile itiraf edemediğinden (çünkü evli bir kadın olduğu için orospu damgası yeme riski var) kadındaki muhteşem rasyonalizasyon makinesi dönmeye başlar ve bu soğumanın sebebini kocasının ev işinde kendisine yardım etmemesine bağlar. Başlıkta “kadınsı davranıştan ötürü soğumak” ile anlatılmak istenen bu aslında.

Bu konunun örneklerle daha ayrıntılı anlatımı için bkz.  Skeptico’nun dırdır serisi 1. bölüm.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Çeviri Manyağı

Sitenin anti-feminist ve gözlemci abisi, kardeşi. Kendisine thalesengeditor@gmail.com adresinden karı-kız meseleleri için ulaşabilirsiniz.

25 thoughts on “Ev işi yapan erkeklerin hazin sonu”

 1. Ben ayrı bir noktaya parantez açmak istiyorum, bekâr olan erkekler ev işlerini ellerinden geldiği kadar yapabiliyorsa yapsın. Bir erkek kendi ayakları üzerinde durmasını öğrenmeli. (Maddi anlamda güç sahibi olanlar ve işleri bir şekilde yoğun olan kişiler tabii bu konu da daha farklı bir terazi de ele alınması gerekiyor.) Modern yaşam formunda ev işlerine feminen bir bakış açısıyla yaklaşmak doğru değildir. Basit bir kuralla anlatayım, eğer bir ev de düzen yoksa, o kişinin hayatında da pek düzen olmayacağı anlamına gelir. Bundan dolayıdır ki burdan bir atasözü çıkmıştır. Bkz: “Aslan yattığı yerden belli olur.”

 2. Erkeğin kendisi için ev işi yapmasına tabi karşı değilim, yazıda anlatılan karım takdir eder umuduyla ev işi yapmanın işe yaramadığı zaten.

 3. Bak ben bunu kadın doğasının üzücü bir parçası olarak görüyorum. Bana kalsa ev işi yapsam zorsunmam ama ev işi yapayım, karıma yardım edeyim diye atladığınızda kadına bu feminen görünüyor, ellerinde değil. Ve soğuyorlar.

  Ben çok kazanırım karımı rahat ettiririm diyen erkekleri uyarayım, çoğunuz o kadar kazanamayacaksınız. 60larda kadınlar iş gücünde değilken bir erkek neredeyse 5 – 6 çocuk bile olsa tek başına evi geçindirebiliyorken bugün kadınlar iş gücüne girdiği için maaşlar düştü (işgücü arzı artınca fiyatı düşer tabii). Bugün standart bir aile geliri için kadının çalışması gerekiyo. Kadın çalışsın ve beraber hizmetçi tutun daha mantıklı.

  1. Hizmetçi olayı da kadının yan gelip yatmasına neden olabilir hocam. Yani isterse ev işini kendi işiyle birlikte başarılı bir şekilde yürüten çok kadın tanıyorum. Evet hepimiz çok kazanan adamlar olmayabiliriz ama kadının da kocasına aşkı arttıkça fedakarlığı artıyor, bunu da ölçmenin güzel bir yolu ev işleri.

  2. Kadının çalışmaması için bir kaç ayrı değişkenin aynı anda varolması gerekiyor. O da her evlilikte mümkün değil. Mesela erkek çok iyi kazanıyorsa bunun yanında kadının somut bir mesleği yoksa, gidip asgari ücretle çalışması gereksiz olabilir onu bilemem ama örneğin bir beyin cerrahı hatun evlenince, evde mi oturucak yani? Mantıklı değil.

   1. Verdiğin örnek anlattığım şeye uygun değil, zaten öyle prestijli bir mesleğe sahip kadın kendi gibi iyi kazanan biriyle evlenir ve evinde hizmetçi olur, dolayısıyla erkeğin ev işi yapması gibi bir durum söz konusu olmaz. Ama doktor, avukat gibi iyi kazanan bir mesleği yoksa da dediğin gibi üç kuruş ücret için kadını yorup ev işini aksatmaya değmez. Yani senin anladığın gibi kadın çalışmasın demiyoruz, erkek bir şekilde ev işi sorununu kendine üstüne kalmadan çözmeli diyoruz.

 4. Ev işinden daha beteri ise yeni doğan bakmak. Ev işi yapan adamdan kadın 1 soğuyorsa, 5 günlük bebeğin alt bezini değiştirebilenden 10 soğur. Bebeyi 1 yaşına kadar kadınlara bırakın.

 5. Ev işinden kasıt erkek işi olan ev işleri değil tabii. Onarım, elektrik – su tesisatı işleri, eşya taşınması falan ev işi değil, erkeğin işi olan şeyler.

 6. Sevgili ErkekAdam evdeki temizlik işlerine yardım edilmesini isteyen anneye karşı erkek çocukları nasıl davranmalı yardım etmeli mi ?temizlik yapmaları onları beta karaktere iter mi?

  1. Kendi odanı temizle diyorsa ya da şunu şurdan şuraya taşı diyorsa hayır. Bunun harici ciddi ciddi ev temizliğine el at diyorsa evet iter.

 7. Ev işleriyle alakalı değil. Böyle saçma çıkarımların bir değeri yok.

  Ev işlerini,yemek yapmayı ve temizliği çok iyi öğrenin ve yapın. Zaten bu işleri iyi yapıyorsanız niye evleniyorsunuz amk?

  Valla ben evime getirdiğim hatuna şarap eşliğinde bazı soslu etli yemekler yapıyorum ve harika oluyor. Yemek yapmak çekicidir.

  Bu erkeklerin hatası kendinden çok kadını düşünmek ve gereksiz sahte nezaket. Kadınların çoğu bok gibi yemek yapıyor ve bende yüzlerine söylüyorum doğruyu.

  Kadına çık mutfaktan ben adam akıllı güzel bir yemek yaparım demek kadını etkileyen azdıran bişey. Ustalıkla yemek yapmakla tabakları masaya koymak arasında fark var. Burada da işten çok erkeğin kim olduğuyla alakalı bişey. Ben azgın ama damak tadı olan dürüst bir adamım.

  1. Hocam yazıyı tam okumuyorsunuz galiba. Ustalık elbette erkekte çekici gelir. Yoksa aşçılar ömür boyu Elizabeth olurdu😁 Benim dediğim şu: sırf “kadınlar öyle istedi” diye, sırf “seks sayım azalmasın” diye ev işi yapmak işe yaramaz. Senin durumunda tüm işi sen isteyerek yapıyorsun. Kadın yokken de yapıyorsun aynı işi, hayatının bir parçası. Kadının etkisi yok dolayısıyla, o da kendi dediği için değil de senin hayatına dahil olarak bu eylemi gördüğü için çekici buluyor.

   1. yazıda doğruluk payı var mı? -tabii ki, evet. lakin bir kadınsız ayakta durabilmek her erkeğin görevi olduğunu düşünüyorum. kendi ayakları üzerinde durabilen ve anakuzusu yetişmiş olmayan. fabrika ayarlarımıza geri dönmeliyiz. bahsettiğim durum evlenene kadar böyle olmalı. mgtow bir hayat süren erkek zaten bunu başarmıştır.

 8. hocam kıskançlık konusunda ne düşünüyorsunuz? dozu nasıl ayarlamalı? giydiği kıyafetlere falan karışmak hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

  1. Kıskançlık olmalı, fakat bağırıp çağırma şeklinde değil, uyarı şeklinde. Örneğin giydiği etek rahatsız ediyorsa “o eteği giymeni istemiyorum” diye uyarıp ne yapacağını izlemek gerek. Eğer laf dinlerse kız sana saygı duyuyor demektir, gidişat iyi. Ama yok ben özgürüm karışamazsın zırvasına giriyorsa (ki o da bunun özgürlük değil sevgili olmanın sınırları içerisinde bir gereklilik olduğunu bal gibi biliyor) senin yapacağın her türlü ekstra sinir ve kıskançlık özgüven hanene eksi olarak yazılır kız tarafından. Böyle ısrarla yapma dediğinizi yapmaya devam eden hatunların rütbesini söküp yol verin. Büyük ihtimalle başkasına sinyal çakıp kısa vadede terkedecek.

   Eğer evliyken bu durum başına geliyorsa diyeceğim şu: böyle damarına basan bir kızla evlenmemen lazımdı.

 9. şimdi rütbe sökmeye çokca değiniliyor elbette, kıyafet vs durumlarda yola getirme taktikleri izlenemezmi?, rütbe sökmek yeriyerine, rütbe düşürüp, tabbak çevirmek, göreceği şekilde kıskandırmma amacını belli etmeden kıskandırmak vs gibi.

 10. Reyis şimdi şöyle ki elimden bir aşçıyı aratmayan yemekler çıkıyor . Hatta kadınları aşağılarım bu konuda , çok kötü yemekler yaptıklarını ve hepsini sollayacağımı falan söyler ve gerçekten yaparım . Kendi damak zevkim için yalnız yaşadığım dönemlerde çok geliştirdim bu yönümü ve iyi yemek yaptığım tüm çevremde bilinir.. Bu yeteneği köreltmemi mi öğütlüyor bu haber?

  1. ben de çok iyi yemek yaparım ve kızları eve atma bahanelerimin başında bu gelir de … evlenince arada sırada yemeği senin yapmanla ev işi olarak onu paylaşman aynı şey değil. ikncisi sıkıntı.

 11. Karının çalışmamasını istiyorsan, daha yüksek gelirli bir işte çalışacak ya da o potansiyele erişecek bir gelişim sağlayacaksın. O zaman daha verimli bir evlilik, düzenli ev işleri ve güzel bir cinsel hayatın olur. Eğer çalışmasını istersen de bu bazı şeylerden taviz vermek anlamına gelir. Yorgun eve gelen kadına tüm ev işlerini yıkmak adil olmaz. Ama bu sefer şöyle bir handikap doğacak: Sen ev işlerine yardım edeceksin ve bu da senin betalaşmana doğru adım atman anlamına gelecek. Kadınlar ev işi yapan erkekten soğur, çünkü kendilerine feminen görünür. Bununla ilgili bir haber ve makale paylaşacağım.
  Peki çözüm ne ulan Şevket diyecekseniz… Evet, zor bir soru.
  “Maskülen bir erkek olun, yüksek gelir hedefleyin, vasıflı ve eğitimli kadınla evlenin ama kadın evlendikten sonra ev hanımı olsun.”
  Benim çözüm önerim bu. Aksi durumda evlilik her açıdan riskli hale gelecek.
  Not: Neden kadının vasıf ve eğitimine vurgu yaptığımı sorarsanız eğer; yıllarca evli kalıp boşandığında mesleksiz olarak dımdızlak ortada kalmaması için. Belki bu yönden değerlendirilirse, kadın nafaka konusunda daha insaflı davranabilir.

  1. Süresiz yoksulluk nafakası olan yerde çalışmayan hatun size hayat boyu yük olur.Eğitimli hatun da olsa uzun süre çalışmamış ise boşanınca da çalışamayabilir ya da çalışmak istemez.

   Evde oturan hatun arkanızdan her işi çevirebilir. Çalışan kadın daha kısıtlı bu konuda.

   Çalışmayan kadınla evlilik bu devirde büyük risk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *