Aşağılık duygusu ile savaşma programım I – Giriş

Günümüz modern toplumunda birçok erkek aşağılık duyguları yaşıyor ve ben bu aşağılık duygularını “tamir edecek” bir program yaratmaya çalışıyorum.

İlkel egemenlik hiyerarşisinde, alfa erkek en tepede oturup istediği herşeye sahip olurken, daha alt rütbeli maymunlar ona itaat edip onun emrinde yerlerini alırlar. Evrim egemenlik hiyerarşisini, daha alt rütbeli maymunlarda endişe duygusu yaratarak dayatır.  Sosyal kaygı, kendilerini hiyerarşinin alt katmanlarında hisseden bireylerin, alfa erkeği kızdıracağını düşündükleri şeyler yaptıklarını düşünmeleri ile, endişe hissetmelerinin sonucudur.

Bu erkeklerin kadınlar da dahil karşılaştıkları birçok hayat problemimin temelinde, kendilerini egemenlik hiyerarşisinde aşağıda hissetmelerinin yattığına inanıyorum. Bu sorunlar, zorbalığa maruz kalma, yenilgilerle dolu bir geçmiş, iyi aile ve arkadaşlık bağlarının olmaması ve birçok şekilde ortaya çıkabilir. Kaygı (hem genel hem de sosyal kaygı), depresyon, kadınlarla başarısızlık, sosyal izolasyon, özsaygı, motivasyon eksikliği, bağımlılıklar, kendine zarar veren davranışlar, aşağılık kompleksinin belirtileridir. Bilinçli ya da bilinçaltında aşağılık duygusu hisseden erkekler genellikle kadınlara yürümekten korkarlar, karşılığında bir şey almadan kendilerini kullandırırlar, çatışmadan korkarlar ve genelde kendilerini diğer insanların altında / alçağında görürler.

Bildiğim kadarıyla, şu an tanımlamakta olduğum spesifik problemi çözmek üzere internette yayınlanmış tam bir program yok (eğer varsa lütfen bana haber verin). Terapi yeterli değil zira terapist problemi doğru tanımlasa bile (ki bu nadirdir), “hasta” ağırlık kaldırmaya, meditasyona, kendini geliştirmeye ve sosyal ortamlarda pratik yapmaya başlayana kadar iyileşmeyecektir.

Alağılık duygusu hissetmek oldukça yaygın aslında hepimizin şu ya da bu şekilde aşağısında olduğumuz birileri olduğu için, herkes değişik oranlarda da olsa bu duyguları hisseder. Bu devirde zaten kitle iletişim araçları hiç durmadan, yaptığımız her şeyde bizden daha iyi insanların olduğuna dikkatimizi çekip duruyor. Burada zorluk, genel olarak aşağılık duygusu hissetmeye karşı sağlamlaşmaktır. Ben bir grup kibirli göt herif yaratmaya çalışmıyorum – tek istediğim şey, başka bir erkek sizden daha iyi ise bu, sizin ondan “aşağıda” olduğunuzu hissetmenizi gerektirmez. Bu erkek, (genellikle) eğer yeterince çalışırsanız ulaşabileceğiniz seviyede biri sadece.

Aşağıdaki, programımın ilk taslağı. Burada amacım, kişinin yapması gereken ve herkesin yapabileceği “asgari olması gereken” adımları oluşturmak. Bu nedenle, “ağırlık kaldırmak” kısmında, bir kişinin tüm ana kas gruplarını haftada bir kere çalıştırması gerektiğini söylüyorum. Bence bundan daha fazla spor yapmalısınız, ama amacım asgari yapılması gerekenleri yazmak.  Bu listeye bir sürü başka şey koyabilirsiniz ama ben herkes için gerekli asgari, tartışma gerektirmeyen ve kişiye özel olmayan şeyleri koydum. İnsanların günlük çizelgelerinin öngörülemez değişikliklerle dolu olduğunun farkındayım. Bu nedenle tüm tavsiyelerimi haftalık bazda yazdım. İdeali, herkesin her hafta için yapılacak işler listesi oluşturması ve işleri yaptıkça listede işaretlemesi.

Bu konunun uzmanı değilim. Bu nedenle de insanların “kesinlikle asgari oranda gerekli” şeyler konusundaki düşüncelerini merak ediyorum.

Programı 4 ayrı adıma ayrıldım. Bu adımlar, kronolojik olacak şekilde tasarlandı ama hepsi aynı zamanda paralel yapılacak şeyler. Mesela, insanlarla yüzyüze gelmeden önce kendinizi sevmeyi öğrenmeniz lazım ama insanlarla yüzleşme aşamasında ve sonrasında da kendinizi sevmeye devam etmeniz lazım.

Bu program, rehberden çok dini bir şey. Bundan kastım şu : Bu programı okuyup “çok enteresan, bunu birgün deneyeceğim” demek yerine, hemen işe koyulup sürekli uygulayamaya başlamanız. Ve o hafta ne hissederseniz ya da nereye gidiyor olursanız olun uygulamanız.  Bu programda asgari zorunluluklar listesini oluşturma sebeplerimden biri de kimsenin bir bahane ile uygulamadan kaytarmamasını sağlamak ya da hemen başlamalarına engel olacak birşey listelememek.

Ve son olarak şunu söyleyeyim, bu bir “harika erkek” olma programı değil. Programın çok spesifik bir hedefi var – aşağılık duygusu hissetmeyi engellemek.  Birçok beta erkek ve aşağılık duygusu hisseden insan günümüz toplumunda çok başarılı insanlar ve itaatkar özellikleri çoğu zaman profesyonel hayatta sahip oldukları bir değer.

Programın adımları şöyle :

 1. Zihnini temizle.
 2. Kendini sevmeyi öğren.
 3. Kırmızı çizgilerinin bir listesini oluştur.
 4. Meydan Okuma Terapisi

İkinci bölümde zihnini temizle adımı detaylandırılıyor.

Çeviri : My program for fighting feelings of inferiority

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

12 thoughts on “Aşağılık duygusu ile savaşma programım I – Giriş”

 1. Aklıma direkt olarak Adler geldi. Alfred Adler, külliyatının ve çalışmalarının çoğunda bu düşünceyi dile getirmiştir: İnsan, ömrü boyunca hissettiği aşağılık duygusunu yenmek için daha iyi yerlere gelmeye çabalar. Aşağılık kompleksi, her insanda doğuştan ve default olarak gelir ve bilinç yerine oturduktan itibaren, insan kalan ömrünü hissettiği aşağılık kompleksini yenmek için uğraşır.

  Tahminime göre dördüncü bölümde yüzleşme, yani aslında iyisiyle kötüsüyle bir eziksen de bunu kabullenmen gerektiği. Ben direk dördüncü safhaya geçiyorum ve bulduklarımdan da pek memnun değilim açıkçası. Zaten uzun mailleşme kısmında da az çok anlamışsındır Mahmut abi.

  Güzel post. Eline sağlık. Maillerin beni biraz daha hayata bağladı diyeyim. En azından öğretiye tekrar bakacak kadar moralim düzeldi. Teşekkür ederim tekrardan.

  1. Benim de aklıma direkt Alfred Adler geldi, İnsan Tabiatını Tanıma kitabında bu konuya geniş yer ayırmıştır.

   Her insanda erken çocukluktan itibaren, az ya da çok, aşağılık duygusunun geliştiğinden ve hayattaki olumlu veya olumsuz davranışlarının arkasındaki itici gücün bu duygu olduğundan bahseder. Öyle ki kitabı bitirdiğimde bu duygudan tamamen yoksun bir insanın var olamayacağı kanısına vardım. Freud’taki libidonun karşılığı gibi bir şey.

 2. Etkili insanların 7 alışkanlığı kitabını tavsiye ederim.
  Hatta onun ilk kuralı bu derde tamamen derman olur diye dusunuyorum.

 3. Dediğiniz gibi harekete geçtikçe gelişim başlayacak ve kim bilir tahminimizizn de ötesine geçeceğiz.
  Peki birinci maddede yer alan “zihnini temizle” için de ayrı bir yazı çıkarmayı düşünüyor musunuz?

 4. hocam, avoidant (çekingen) kişilik bozukluğu ile ilgili trp camiasında malumat var mı? hiç denk geldiniz mi böyle bir şeye?

 5. Merhaba. Bahsettiğiniz davranış kalıplarının oluşumu üzerinde durup, bunları tanıyarak değiştirmeyi öğütleyen bir kitapta geçen direktiflerle ortak yönler vardı yazıda. Kitabın ismi Hayatı Yeniden Keşfedin. Davranış şemalarını değiştirmek çok zorlu bir süreç. Bu anlamda kitaba göz gezdirme şansınız varsa bunun üzerinden tavsiyelerinizi almak isterim. Saygılar.

   1. Bu benim profesyonel işim değil, o nedenle sistematik bir şekilde yorum takip etmiyorum ve bazen iyi bile olsalar soruları okuyamıyorum. Bazıları da gerçekten kötü sorular cevap vermiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *