Aşağılık duygusu ile savaşma programım II – Zihnini temizle

Aşağılık duygusu ile savaşma programım I – Giriş yazısına ilk adım ile devam ediyoruz.

Zihnini Temizle

Kaygı ve depresyon birleşerek insanın kafasında aynı gereksiz şeyi derin derin düşünerek, defalarca çevirmesine neden olur. Bu düşünceler, düşünenin bilinçaltındaki kaygı, depresyon ve korkularından kaynaklandığı için, zamana insanı sınırlayan ve negatif inançlara dönüşürler. Beta erkeğin beyni, sürekli olarak negatif duygularından beslenen negatif inançlar yaratan bir fabrika olduğu için, bu negatif inançlardan sadece okuyarak ve izleyerek kurtulmak çok zordur. İlk yapmanız gereken şey, duygularınızı değiştirmektir. Ama tüm bu süreç boyunca kendinizi çalışkan bir şekilde analiz etmeli, irrasyonel negarif inançlarınızı tanımlamalı ve onları yok etmelisiniz. Bu çok zor bir iş çünkü bu inançlar bilinçaltının derinliklerinden kaynaklanıyorlar ve sizin beyin devrelerinizin o kadar entegre parçaları haline gelmişlerdir ki siz onları apaçık gerçekler olarak görürsünüz.

Modern medya ve internet de bizi çoğunlukla negatif ve insanda aşağılık duygusu oluşturmak için tasarlanmış bilgilerin bombardımanına tutarlar. Çoğu felsefi, dini ve modern self-help bilgisi de yararsızdırlar; basit konseptlerin fazlaca analizine dayanırlar ve çok az yararlı materyal içerirler. Öğrendiğimiz çoğu “pozitif” bilgi gerçek olsa da birçok bağlamda alakasız, yarım yamalak, idealde iyi iken pratikte yararsız ve geri dönüşü çok düşük bilgilerdir.

Akıl sağlığımızı ve pozitif bakışımızı korumak için, bilgi girişimizi kısıtlamamız gereklidir. Aşağıda, zihninizi nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili adımları listeliyorum.

Haftada 2 saat manevi / ruhsal bir aktivite yapın. Bu meditasyon olabilir, dua etmek olabilir, dini bir rütuel olabilir, temaşa olabilir ya da manevi bir şey okumak olabilir. Manevi derken sizin gündelik duygu ve düşüncelerinizde daha “ruhsal” ya da “yüksek” şeylere yoğunlaşmanızdan bahsediyorum.  Eğer duygu ve düşünceleriniz tamamen yoğunlaşıyorsa, avlanmak, surf yapmak ve hatta halüsilojenler bile bu tanıma girerler.

Manevi pratikleri zorunlu kılmak çelişkili görünebilir ama bir insan eğer duygusal bir ölü girdaba kapılmış ise – negatif duygular, negatif düşünceler; negatif düşünceler negatif aksiyonlar; negatif aksiyonlar ise negatif duygular yaratır -, bu döngüyü kırmak için kişinin kendi gündelik düşünce ve duygularının dışına adım atması lazımdır. Çoğu insan ironik bir şekilde, gündelik hayatlarının tamamen dışına çıktıkları “manevi” pratiklere sahiptir : sarhoş olmak, video oyunları oynamak, anlamsız videolar izlemek gibi. Ama bu aktiviteler kafalarını kendi gündelik düşüncelerinden daha kötü şeylerle doldurduğu için, duygusal ölüm spiralinde daha hızlı batıyorlar.

Pratik değeri olmayan bilgiyi sınırlandır. Birçok müşterim “fazla entellektüel”. Demek istediğim şu : hergün saatlerce okuyorlar, video izliyorlar, düşünüyorlar ve tartışıyorlar ama hiç gerçek birşey yapmıyorlar. Kendinize dürüstçe şu soruyu sorun : “tükettiğim bilginin pratik kullanımı var mı?” Eğer cevap hayır ya da çok az ise siz bu bilgiyi zevk için tüketiyorsunuz. Zevk için bilgi tüketmek problem değil ama bunu haftada en fazla 15 saate sınırlamanız lazım. Biliyorum bu yüksek bir rakam ama ben burada zorunlu minimumu bulmaya çalışıyorum.

Örneğin farkettim ki politikayı takip etmek benim için bir zihin masturbasyonu. Üzerinde neredeyse hiç etkim olmayan şeyler yüzüznden korkmuş, kızgın, herşeyin doğrusunu bilen ve kibirli biri haline geliyordum (zira politikayı takip etmeyen insanlardan daha akıllı olduğumı düşünüyordum).  Politikayı hala seviyorum ama politika ile ilgili okurken video oyunu oynayan adamla aynı şeyi yaptığımın farkındayım.

Çoğu zihin masturbatorü, yararsız bilgileri tüketmekten zevk almalarının sebebinin tam da bu bilgilerin yararsız olması olduğunun farkında değildir. Faydasız bilgi tüketirken yanlış yapma şansınız yok, aşmanız gereken bir zorluk yok (sıkıcı ve zor olduğu anda okumayı bırakabilirsiniz) ve takip etmeniz gereken bir çizelge ya da içerik yok.

Müşterilerim zihinsel masturbasyonu “dünyayı öğrenmem lazım”, “kendimi bulmam lazım”, “aptal görünmek istemiyorum” ya da “inandığım şeyleri öğrenmem lazım” gibi bahanelerle savunuyorlar. Benim buna cevabım ise eğer öğrendiğini pratiğe dökmüyorsan, öğrendiğin şeyin değeri yok. Sizin “inançlarınızın”, insanların sizin hakkında ne düşündüğü ve sizin insanlar hakkında ne düşündüğünüz önemli değil – sadece YAPTIKLARINIZ önemli.

İnançlarınızı düzeltin. Daha önce belirttiğim gibi, eğer aşağılık duygusu hissediyorsanız, inançlarınızı düzeltmek  lunaparklardaki tokmak oyunundan (whack a mole) oynamaya benzer. Beyninizde bir negatif düşünceyi ezseniz başka deliklerden negatif düşünceler yüzeye çıkar. Duygusal durumunuzu düzeltmek bu nedenle “neye inandığınızı keşfetmek”ten daha önemlidir.

Sizin yine de negatif düşünceleri bilincinize çıkar çıkmaz ezmeniz gerekir. Size neye inanacağınızı söyleyemem ama genel olarak şunu söyleyebilirim : dünya sonsuz derecede karmaşık ve sürekli değişiyor. Bu nedenle kimse gerçekten birşey bilemez. Bir insanın bildiği her şey öznel, geçici ve büyük ihtimalle tam değildir. Bu nedenle bildiğiniz ya da inandığınız herhangi bir şey yanlış olabilir ve açık fikirli olmalısınız. Dünyadaki belirsizlik ve ihtimaller, duygusal olarak negatif birini tek başlarına mahvedebilirler. Bu nedenle, bu tip soruları pozitif bir zihin yapısı ile karşılamalısınız. Haftada 15 dakikanızı inançlarınızı yazmaya ve onları saçmalık mı değil mi diye stres testine tutmaya ayırın.

Benim kullandığım testlerden biri şu : herhangi bir düşünce ya da inanç bana aksiyon almamamı söylüyor ise, o inanç ya da düşünce geçersiz ve değersizdir.

Bir sonraki adım : Aşağılık duygusu ile savaşma programım III – Kendini sevmeyi öğren

Çeviri : My program for fighting feelings of inferiority

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

39 thoughts on “Aşağılık duygusu ile savaşma programım II – Zihnini temizle”

 1. Yaşamın kendisi bir sorunlar yumağı. Bir sorunu çözmek geçici bir haz sağlarken hemen ardından yeni sorun(lar) ortaya çıkar ve bu böyle sürer gider. Akira Kurosawa’nın Ran filminin son sahnesinde henüz kavuşmuş baba oğul ölürken soytarı Kyoami tanrılara lanet eder bu haksızlıktan dolayı, bizim birbirimizi öldürmemizi izliyorlar der. Tango ise tanrıları suçlama, bizi kendimizden koruyamazlar, dünya böyle bir yer der.
  Hayat mücadeleden başka birşey değil, arada ufak ödülleri var sadece ama oh sonunda rahata erdim diye birşey yok. Olduğu gibi görüp olduğu gibi kabul etmek gerek.

 2. Selamlar erkek adam. Ben 32 yaşında maddi durumu son yıllarda yerine gelmiş, çocukluğumu ve gençliğimi garibanlıkla geçirmiş bir adamım. Kadınlarla ilişkilerim hiç bir zaman istediğim gibi olmadı hep darbeler yedim ve son yıllarda işimle ilgilendiğim için pek zamanım yoktu.

  Neyse ben orta hallisinden ikinci el temiz bir bmw araç aldım evimi de yeniledim vs. Benimle ilgilenen bir kadın var. 29 yaşında kızıl saçlı biraz dövmesi olan bir hatun. Bana aşırı ilgili ve sürekli görüşmek istiyor. 2 defa görüştüm ve bana baya ilgiliydi. Geçmişinde çok mutsuz olmuş o da benim gibi dikiş tutturamamış vs ve bana çok az erkek olduğunu söyledi. Ayrıca beni ciddi gördüğünü ve açıkçası evlenmek istediğini ima etti diyebilirim.

  Sizce ne yapmalıyım aklım karışık? Kadının eski sevgilisi motorcu falanmış ve düzgün birisini istediğini söyledi. Sizce evlenmeli miyim? Ona göre yüzük bakacağım sizin fikirleriniz çok önemli benim için

  1. Hocam dövmeli hatun, eski motorcu sevgili, hata yaptım düzgün erkek arıyorum lafları maalesef her haltı yedikten sonra değeri kaybolunca senin gibi yeni yeni maddi gücünü kazanan adamlara kapağı atmaya çalışır. Bu hatunla görüşmeyi kes, sakın prim verme. Şimdi ilgili gibi görünür, evlenince istediği aldığı için değişir.

   1. Evet, bu bahsedilen senaryoda risk, almaya değmeyecek kadar yüksek. Sen alarmları doğru saymışsın, alarm sayısı 3! 2 değil 🙁

     1. Ben bu “eskiden erkekler konusunda çok acı çektim, şimdi ise kendime düzgün bir erkek, ciddi bir ilişki arıyorum” lafını çok duymaya başladım. Sanırım bir erkeğin gururunu okşayacağı, bak o kötü çocuk kaybetti, sen kazanabilirsin etkisi yapacağı varsayılıyor. Oysa ben bu lafı duyar duymaz kızı kız arkadaş materyali olmaktan çıkarıyorum.

      Bunun anında kadını sabote eden bir itiraf olduğunu düşünürdüm ama sonradan farkına vardım ki kadına yararlı. Bu itiraf ile kadın kırmızı haplı, kolay kafalayamayacağı erkeği de eleyebiliyor ve sadece bu lafın asıl anlamını anlamayacak bir erkeği imza altına alma şansını arttırıyor.

     2. O lafın kadınsız kalmış beta erkek egosunu okşamaktan başka bir diğer fonksiyonu da kadını hatalarından ders almış bilge biri gibi göstermesi. Bir taşla iki kuş, hem erkeği hem kendini yüceltip ilişkiyi saygın hale getirmeye çalışıyor.

     3. @Erkek Adam
      >”Oysa ben bu lafı duyar duymaz kızı kız arkadaş materyali olmaktan çıkarıyorum.”
      Hocam bu biraz fazla değil mi? Bana göre yine kız arkadaş olur ama ‘wife material’ olmaz.

  2. Hocam selam. Bana 2 paragraflık bilgi ile çok ciddi bir kararınla ilgili fikrimi soruyorsun 🙁 Normalde yuvarlak cevap verirdim ama yanlış anlamıyorsam, durumun düzeldikten hemen sonra hayatına giren ve sadece 2 defa görüştüğün bir kadınla evlenip evlenmemen gerektiğini soruyorsun? Buna direk hayır derim. Senin bir kere daha evlenecek tecrüben yok, kızın kırmızı alarmlarına gelmeden.

   Daha 32 yaşındasın, tam rahata ermişsin, önünde daha evlenme düşünmeyebileceğin 3 – 4 senen var, neyin acelesi bu? Kızın acelesi ise sorun, o kızın problemi. Senin sorumluluğun değil. Dünyada hiçbir erkeğin hiçbir kadına evlilik borcu yok.

   İkincisi tekrar edeyim, 32 yaşında olması gerekenden tecrübesizsin daha. 20li yaşların abazanlığı ile içinde bir şey seni düzenli ilişki ve seks fırsatına gözü kapalı atlamaya dürtüyor. Ama cidden tam rahata ermişken neden böyle bir yüke gireceksin. Hem de tanımadığın biri ile.

   Şimdi kızla ilgili yazdıklarından benim alarm kabul ettiğim bir iki şey var : “eski sevgilim düzgün biri değildi şimdi düzgün birini istiyorum?” kırmızı alarm. Eski sevgili denilen oğlanla çıkmaya başlayıp da düzgün olmadığını anlayıverince bırakmışsa bilemem ama genelde bu o adamla yıllarca takılması, bir ayrılıp bir barışması şeklinde ise ciddi kırmızı alarm. Adamın motorcu olması ayrı konu 🙂

   Ben biraz dövmeyi de bir kenara yazan bir adamım. Bana sorsan alarm. Bir iki alarm bir kadını tamamen eler mi? Elemez ama “alfa ile acı çektim beta arıyorum” ciddi alarm. Ama senin hemen evliliğe atlamaman ve kızı biraz daha araştırman için yeterli uyarılar bunlar. Ben olsam evlenmem, bu iki alarm yüzünden bu kızla evlenmem.

   Herşeyden bağımsız olarak bir kadınla en az 1 sene çıkmadan evlenilmez bu devirde. Sen ne zamandır berabersin? 2 kere görüştüğüne göre uzun süre olmamalı.

   1. Yaşım geldi geçiyor gençliğim kadınsız geçti evlenme zamanım geldi diye düşünüyorum hem bu kadın benimle annem gibi ilgileniyor. Maddi gücüm de iyi sizce evlenmemeli miyim? Ailem de baskı yapıyor evlen diye eş dost sürekli soruyor. Sizce bu bahsettiğim kadından çocuklarımın annesi olur mu?

     1. bu sorulara cevap arayan adamın yazısını kahkaha atarak okudum. bence adam bize ironi yaparak bir şey anlatmak istiyor. hafifte taşak var sanki? 😀

    1. “diğer insanların hakkınızda ne düşündüğünü kafanıza takarsanız, daima onların kölesi olursunuz” Lao Tzu

     sen aslinda ne yapman gerektigini biliyorsun. tüm parazit yapan seylerden siyrilip iç sesine kulak ver, kuru gürültüye değil. yukarida arkadaslar soylenecekleri soylemis zaten.

     gencligim kadinsiz gecti demissin. belli bir noktaya takili kalmissin sanki. simdi ise konfor bolgene bi kadin almak istiyorsun gibi geldi bana. oldugun noktayla tatmin olduysan eger bu hic iyi degil. kız kaç yasinda? yerinde olsam 18-20 yaşlarinda bir kizla evlenirdim illa evleneceksem…

   2. Kadının yaptığı ani ve fazla yatırımı ,erkek sorgulamalı
    Çinli sözü var
    Hiçbir şey bedava verilenden pahallı değildir

  3. Düzgünerkek!!!!!! abi gözünü seveyim yapma. bizi trollesen bu kadar olur. hep bunları anlatıyorlar ya zaten. allah muhammet aşkına oyuna gelme. dinsizim ve bunlar söylüyorum bak.. lütfen.. kaç kaç kaç !!1

 3. Hocam alfa siker beta öder denkleminde siken alfa sayısı az, beta çok. Alfalar sikiyor ve kadınlar betalara vermiyor. Sizce ne yapmalıyız? Beta öderden nasıl kurtulunur?

  1. Hocam kadınların hepsi alfa kucağında hoplamıyor. İçinizdeki maskülin benliği geliştirin ve kucak hopladıktan sonra betaya ödetmeye çalışan hatunları görüp es geçecek tecrübe ve ön görüyü elde edin.

   Devir öyle arzulara ve aşka kapılıp evlenilecek devir değil. Mantık ile belli standartlar gözetilerek evlenilecek devir. Ya da hiç evlenmemek lazım.

 4. Bazı Erkeklerin yaş geçiyor evlenmek lazım kafasını anlamıyorum .Çocuk istiyorsan evlen onun dışında kadınlar bence fazladan yük

 5. Hocam alfa olmak yanında şiddeti, dark triad özelliklerinin dışavurumunu getirir mi? Daha doğrusu kötü alfanın kişilik özelliği mi bu kötülük, yoksa iyi alfa bile olsa alfada zaten olan birşey mi?

 6. Merhaba, bir erkek olarak alfa dul kavramını kendimde yaşıyormuşum gibi hissediyorum 🙂 En son bulduğum kız zeki, güzel, iyi huylu, uzun boylu, doktor vs.. birsürü iyi özelliği vardı. Ondan sonra artık hangi kızla tanışsam onunla karşılaştırdığım için çok düşük bir seviyede gibi geliyor. Bu hisle devam edersem uzun süre böyle devam edecekmişim gibi duruyor 😀 Bu zihniyetimi nasıl daha kolay düzeltirim?

 7. Hocam selamlar. Senin blogun sayesinde eski formuma geri döndüm. yakında day game ve saha raporu hakkında sizi bilgilendireceğim. konuştuğum hatun boy kütle endeksi olarak hafif balık etli, bembeyaz tenli (tabiri caizse süt gibi) yüzü görsel olarak 5/10 would bang. genel ortalama benefit sayısı: 6/10 sayılır. hatunu “erkeğim benim” deme noktasına getirdim. bugüne kadar öğrendiklerimin işe yaradığını gördüm fakat hocam gel gelelim saha da pek tecrübeli sayılmam sahaya çıkmadan önce nelere dikkat etmeliyim, nasıl davranmalıyım? cevabınızı bekliyorum…
  dipnot: hatun ilk buluşmada ilişkiye girmek istiyor bu konuda da yardımınızı bekliyorum.

  1. İlk buluşmada maskülin benliği ortaya çıkarmak ya da kadına seks eşiğini aşırmak yazılarındaki gibi davranmaya bak. Çoğu kadın başında ilişki ister ama bunu ilk buluşmada söze döküp de senden ilişki sözü almaya çalışırsa shit test ve kırmızı alarm arası birşey bu.

   1. Hocam kız zaten
    Orospu: check
    Hipergamik: check
    Benim amacım “kullan, at” mantığı var. Şu an seksi erteleyerek ve mesaj atmayıp ortadan kaybolarak shit test uyguluyor. Benim ne yapmam gerek?

    1. Başkasını bul. Seksi erteleyip mesajlarını görmezden geliyorsa pek erkekim benim noktasında değil gibi, ne dersin?

     1. Şimdi biraz daha gözden geçirdim, bazı otokontrolü elden bırakmışım. Ondan dolayı kız beni böyle bir teste tabii tutmayı öngörmüş. Ben son mesajımdan sonra daha mesaj atmayarak next diyeceğim. Fakat şu da aklıma gelmiyor değil, aradan bir süre geçtikten sonra mesaj atarsa beni tekrar kontrole tabii tutacaktır. Orada yapacağım hamle ne olmalı?

     2. Sana kaç gün sonra mesaj atarsa, kızın mesajından o kadar gün sonra mesaj at.

      Bir hatunu sizi mesajlama hızından daha hızlı mesajlamayın zaten.

 8. Merhaba. Geçenlerde evlilik istemediğim için ayrılďığım kıza karşı duygusal yatırımı azaltmak adına bir takım önlemler aldım. Ekonomiylee ilgilenme, işima odaklanma, film izleme, kitap okuma ve sizin sayfanızda yer alan paylaşımlarınızı tekrar tekrar okuyarak. Bir müddet işe yarasa da önceden yaptığım halk dilinda stalklamak (takip etmek) huyum azalsa da yok olmadı. Tamamiyle bırakmam zaman alacak gibi. Bu benim için ciddi bir sorun mudur? Azaltmış olmam bir gelişme midir? Kendimi ondan tamamen kurtarmak istiyorum (çok sevdiğim halde evlenme isteğim olmadığından), daha etkin xbir duygusal yatırimdan kurtarma yöntemi ne uygulayabilirim? (yeni bir kız da istemiyorum). Teşekkürler.

  1. Ciddi sorundur. Nasıl davranırsan öyle.hissetmeye başlarsın. Stalk kaybeden davranışıdır ve dipte bir kaybeden davranışıdır. Tek başına seni betalığın dibine çekebilir. Kızı görmeyerek ondan kurtulabilirsin.

   Israrla anlatmaya çalıştığımız şey şu. Bunlar sihirli formül değil. Davranışlarınız 100% kontrolünüzde. Duygularınız değil. Davranışlarınızı ayarlayın. Duygularınız takip edecek. Kızı unutmanın tek yolu unutmuş gibi davranmak. Bunu yaparsan kısa sürede unutursun. Yapamıyorum falan gibi birşey yok. Onlar yapmak istemiyorum demenin bahanesi.

   1. Kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım sayenizde. Yeni yazılarınızda da bahsettiğiniz üzre üretkenliğe daha önce dikkat etmemiştim. Bu yüzden maket yapma, yap boz gibi önceki yaptığım oyalanmalarla başlayıp, daha sonra yeni üretkenlikler edinmeye çalışacağım. Çok çok teşekkür ederim.

    1. Bu biraz zaman alsa da eninde sonunda geçecek..Benim 13 yıllık evliliğim bittikten sonra toparlanmam birkaç yılı bulmuştu..
     Kendine deki,bir yıl sonra aynı şeyleri düşünüyor olacakmıyım…

 9. Evrimsel psikolojiyi keşfettikten sonra kendimin ne kadar aciz biri olduğumu farkettim. Daha sonra kendimi keşfettim. Dünya güzel bir kızla yaklaşık bir yıldır ara ara konuşuyorduk. Kendimi ve evrimsel psiklojiyi keşfedince bu kızın aslında beni uydusu gibi gördüğünü farkettim. Hatalarımı gördüm. Kızıda tanıdığım için shit testleri ustalıkta savurdum. Bir gece konuşurken cinsellikle ilgili shit test yaptı bana. Ortam müsait olursa ve seni öpmek istersem ne dersin demişti. Bende eğer ten uyumumuz olursa bende öpüşebiliriz demiştim. Bunu söyleyince adeta çıldırdı. Sen kimsin ya sen kendini ne sanıyorsun da beni reddediyorsun diye çıkıştı : ) Hiç duruşumu bozmadan ortam sakin olunca umarım bana tecavüz etmezsin dedim şakayla karışık. Kızı tanıdığım için bilinç altınada bazı mesajlar gönderdim. Her fırsatta yanlışlıkla dokunmaya temas kurmaya çalışıyordu. Bende gayet normal birşeymiş gibi bir his verip umursamıyordum. Beni asla elde edemeyeceksin, duygusal olarak bir nebze elektrik alabiliyorum senden ama ne bileyim cinsel olarak bende birşeyler uyandırmıyorsun dediğimde çıldırıyordu. Adete gel beni s.k diye yalvaracak konuma gelmişti. Arabadayla gece evine bırakırken benim ona yapmam gereken bacaklarına dokunma seansını o bana yapmaya başlayınca artık işe koyulma vakti diyerek orada sevişmiştik. Oysa onunla sevişmeyi rüyamda bile göremezdim. Şimdi bile hala reddettiğim için arada bir sevişiriz. Ana tema şu: Shit testleri savurmak kadın konusunda başarılı olma denkleminin belkide en önemlisidir. Ve asla çantada keklik gibi göstermeyin kendinizi.

 10. o zaman cinsel performans anksiyetesi de aşağılık duygusundan kaynaklanıyor diyebilir miyiz acaba?Bir cinsel ilişki sırasında tam sertleşemeden bitirmiştim sonra başka biriyle daha tanıştım aynı akşam evine gitmeyi teklif etti bir kaç alkol aldıktan sonra orda hiç sertleşemedim ve bu bende travma oluşturdu libido falan bitti artık korkuyorum olmuyacağını düşünüyorum aynen burada yazılanlar gibi kısır döngüye girdim.Biliyorum bu düşünce beta bi düşünce kızı mutlu etme kaygısı ya da en iyisi ben olmalıyım öyle bi performans göstermeliyim ki beni unutmamalı düşünceleri ağır ve artık ilaçlar bile fayda etmemeye başlıyor belki de ilaca bağımlılık oluşturduğumuzdan bu sertleşme sorunları neyse çok uzattım belki bu aşağılık duygusu programı yazılarının bi faydası olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *