Aşağılık duygusu ile savaşma programım III – Kendini sevmeyi öğren

Aşağılık duygusu ile savaşma programım I – Giriş yazısına ikinci adım ile devam ediyoruz.

Kendini sevmeyi öğren

Egemenlik hiyerarşisinin dibindeki insanlar, kabilede kalabilmek için alfa erkeğin kabulüne ihtiyaç duyduklarından, aşağılık duygusu hisseden insanlar onay ve kabul görmüş hissetmek için kendilerinden yukarıda gördükleri insanlara karşı duygusal bağımlılık geliştirirler. Bunun en yaygın örneği, bir erkeğin özsaygısını devam ettirebilmek için bir kadına ihtiyaç duymasıdır. Fakat bu bağımlılık arkadaşlar, aile, işyerinde patron, toplum, medya, vs … ile de meydana gelebilir.

Bu adımın amacı sizin özdeğer algınızı başkalarının ne düşündüğünden koparmaktır. Kendinizi değerlendirmeniz nesnel faktörlere bağlı olmalıdır, başkalarından aldığınız iltifat ya da yergilere değil. Bunu yapmanın en iyi yolu, nesnel sonuçlar üreten bir aktivite ile uğraşmaktır. Spor ile uğraşan insanların genel olarak hayatta daha başarılı olmalarının nedeni budur – skor panosunu referans alabildikleri için özsaygılıdırlar.  İnsanlar sizi her zaman alaşağı etmek isteyebilir ama eğer başarınızın nesnel bir ölçüsü varsa, bu insanların ne dediklerini daha az takarsınız.

Nesnel sonuçlar üretmek için, tüketmek yerine ürettiğiniz bir hobi ya da iş ile uğraşmanız gereklidir. Çoğu insana hobilerini sorsanız “kitap okumak, sinema izlemek, gezmek, vs …” gibi şeyler söyleyeceklerdir. Bunlar TÜKETİMDİR. Bir miktar tüketim gereklidir ama tüketim nesnel sonuçlar üretmez ve bu nedenle de özsaygınızı iyileştirmez. Bunun için ÜRETMELİSİNİZ. İdealinde, sanat içeren en az bir hobiniz ve sanat içermeyen en az bir başka hobiniz olması lazım. Sanat üretmenin harika bir yoludur ama kalitesini ölçmek için nesnel bir standart olmadığı için zamanla bir insan için mastürbasyona dönüşebilir.

Haftada en az 1 saat yaratıcı bir aktivite ve bir saat de üretici bir aktivite ile uğraşın.

Nesnel sonuçlar üretseni bile duygusal sevgi hissetmeye ihtiyacınız var. İnsanlar seviliyor hissetme ihtiyacına sahiptir ve maalesef aşağılık duygusu hisseden birçok insan büyürken seviliyor hissetmemişlerdir. Bazı müşterilerim bana “ben hep toplum dışı oldum zaten, insanlara ihtiyacım yok”. Hayır. Bu yanlış. Herkes, egemenlik hiyerarşisinin bir parçasıymış gibi hissetme ihtiyacına sahiptir. Ben bunun dışındayım ya da insanlara ihtiyacım yok diyemezsiniz. Herkes insanlara ihtiyaç duyar, ormanda tek başına yaşayan münzevi bile. Toplum dışı kalarak, sadece aşağılık duygunuzu güçlendirirsiniz.

Bunu onarmak çok zordur ve muhtemelen bu programın en zor adımıdır.

İlk olarak, sizi seven en az 3 kişi bulun – arkadaş ya da aile. Sevgi ile kastım bu insanların sizi desteklemesi ve maddi / manevi durumunuz ne olursa olsun, ne yaşıyor olursanız olun size pozitif duygular vermesidir. Kısacası, koşula bağlı olmayan sevgi. Romantik ilişkinizi bu bağlamda “sevgi” kaynağı olarak kullanamazsınız zira romantik bir ilişkide kadının “sevgisi” her zaman belli önkoşullara sahiptir.

Bazılarınız için sizi sevecek 3 kişi bulmak zor olacaktır. Bazılarınız için ise çok kolay. Elinde bu kadar seveni olanlarınızın yapması gereken bu kişilerle yeniden bağlantıya geçmek ve onların sevgisini çantada keklik farzetmemektir. Egemenlik hiyerarşisinde bir yeriniz olduğunu hissetmek için, biyolojik bir seviliyor hissetme ihtiyacınız var. Kendini sevecek 3 kişiye sahip olmayanlar ise bu kişileri bir şekilde bulmak zorunda. Yeni arkadaşlar bulup onlara iyi bir insan olduğunuzu göstermek için çaba göstermeniz gerekebilir. Yeni arkadaşlarınız “kaybeden” bile olsalar bu çabaya değer. Unutmayın sizin kelime anlamı ile sevilmeye ihtiyacınız var. Burada sadakat ve düzenlilik, çekicilik, para, eğlence, vs … gibi şeylerden daha önemli.

Üçüncüsü, geçmiş travmalarınızla yüzleşmeniz ve aşağılık duygunuza sebep olmuş olan bilinçaltı duygularınızı yoketmeniz gereklidir. Bu acılı ve derin bir özanaliz gerektirecek ve bir terapiste ihtiyaç duyabilirsiniz (fakat çoğu terapist işe yaramazdır, hatırlatayım). Aşağılık duygusu hissetmenize neden olan orjinal sebebi anladığınızda, bu düşünce ve duyguyu serbest bırakın. Bence birçok insan bilinçaltında bu negatif düşüncelere sarılıyor zira hizada durmak ya da alçakgönüllü olmak ya da doğru olanı yapmak için kendilerini eleştirmek zorunda hissediyorlar. Kendini eleştirmek ve alçakgönüllülük kötü şeyler değiller ama alçakgönüllülüğünüz mantığa dayanmalı, aşağılık duygusuna değil. Eğer geçmişinizde bir hata yaptıysanız, o hatanın objektif bir analizini yapın ve neyin yanlış gittiğini bulun. Sonra da bu hatayı bir daha yapmamaya yemin edin. VE BU SİKTİĞİMİN ŞEYİNİ BIRAKIP YOLUNUZA DEVAM EDİN. Geçmiş başarısızlıklar kaynaklı negatif duygulara sarılıp kalmak sizi duygusal olarak engeller.

Ve son olarak, duygusal “ihtiyaçlar”ınızı yok etmelisiniz. Modern toplum, erkekleri ve kadınları, eğer belli bir miktar para kazanmazlarsa, belli marka arabaları sürmezlerse, belli elbiseleri giymezlerse, vs … değersiz hissedip aşağılık duygusuna itecek şekilde tasarlanmıştır. Medya bizi sürekli olarak, mükemmel hayatlar yaşayan insanların görüntülerine boğuyor. Bu görüntülerin çoğunun sahte olduğunu ve bu insanların problemlerini halı altına süpürdüğünü unutuyoruz. Günümüzde birçok erkek, bir sürü güzel kadınla seks yapmaları gerektiğini yoksa bir şekilde aşağı / eksik olduklarını sanıyorlar. Erkeklerin büyük çoğunluğunun tek kadınla bile düzenli seks yapmadığı ya da daha az güzel kadınlarla seks yaptıkları gerçeğinin farkına varamıyorlar. Ne kadar çok “ihtiyaç”tan kurtulursanız, o kadar az aşağılık duygusu hissedersiniz. Her ne kadar sürekli kendinizi geliştirmeye çalışmanız gerekse de, X’e sahip olmazsam, Y’yi başaramazsam yenik biriyim gibi duygusal ağırlıklar yaratmayın.

Bir sonraki adım : Aşağılık duygusu ile savaşma programım IV – Kırmızı çizgilerini belirle

Çeviri : My program for fighting feelings of inferiority

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

71 thoughts on “Aşağılık duygusu ile savaşma programım III – Kendini sevmeyi öğren”

 1. Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve paradoksal olarak, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. Kafaya Takmama Sanatı kitabında bu görüşü sonuca(ödül) değil sürece(mücadele) odaklanmak, daha doğrusu bu süreci sevmek gerektiğine bağlamış.
  Duygusal ihtiyaçlar konusunda büyük ustanın dediği; gibi dışarıdan alınan pahalıya mal olur, bağımlılık yapar ve tehlike getirir.

 2. Bu yazıdaki “geçmiş travmalarınızla yüzleşmeniz ve aşağılık duygunuza sebep olmuş olan bilinçaltı duygularınızı yoketme” kısmında Jordan Peterson’un past authoring programı daha ayrıntılı. Onu da sonra yazacağım.

  1. Güzel post.Bu makale sayesinde uzak geçmiş ve yakın geçmişte bu duyguya sebep olan kişileri ve kırılgan egomu farkettim.Yani böyle bir duygu yaşanıyor ve farkındalık sağlıyorsa (insanın kafasındaki illüzyonu kırıpta gerçekleri gösterecek seviyedeyse) kabullenmemek, gerçekleri bastırmaya çalışmak yerine onaylayıp,düzeltme yoluna gitmek daha akıl kárı bir düşünce.Eminim Jordan reis in de programı faydalı olacak

 3. Hocam 5.61 ng/ml T oranı çok düşük bir miktar mı?
  Yazı ile alakasız ama çabuk dönüş alırım diye son gönderinin altına yazıyorum bunu.

 4. Mahmut abi, toplum dışı olmak aslında çok da korkulacak bişey değil gibi geliyor. MGTOW’a yakın hissedenler benim demek istediğimi anlayacaktır. Topluma istediğin zaman girip, çıkabilmek gibi bir opsiyon da veriyor bu. Ciddi anlamda belli bir maddi düzeye ulaşabildikten sonra hayat, kimseye ilişmedikçe gayet güzel aslında. Hatta öyle abartı gelirleri de kastetmiyorum; insan kendi kendini döndürebiliyorsa bu bile yeterli. Kimseye eyvallah etmeyecek, mecbur kalmayacak adam, gözümde en kral haplı adamdır.

  “Kendine kadar yaşa”. Hep bunu derim kendime.

  1. Neticede herkes yalnız kalır ve önemli olan şey yalnız kalanın kim olduğudur demiş bilge kişi. Burada konu kızgınlıklardan ya da hayal kırıklıklarından dolayı kendini toplumdan soyutlamaktan ziyade topluma bağımlı olmamak.

  2. Şu devirde en iyi stratejilerden biri bu. Aslına bakarsan, yalnız ve toplum dışı yaşamayı göze alırsan çok güçlü olursun ve kimseye eyvallahın kalmaz. Erkekler buna çok yatkın aslında. Bir laf vardır hoşuma gider. Çocuklar sevgiyi kadından, kadın erkekten ve erkek Tanrıdan alır diye. Tanrıya inanmayan da buraya bir kutsal koyabilir. Fakat çoğu erkek sevgiyi kadından alma aşamasını geçemediği için dediğin modda yaşayamaz.

   Kadınlar konusunda bile durum şu : kadınlarla başarılı olma stratejilerinden biri de hayatında hiç kadın olmasa ve bir daha da hiç olmayacak olsa da mutlu yaşayabilir olgunluğa gelmektir. Bir dönem bunu yapmış ve yapanları gözlemlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki bu moda geçtiğin zaman sanki senin balını hemen yemek zorundaarmış gibi üzerine kadınlar çullanıyor.

 5. Aşağılık kompleksinden kurtulup gereksiz kasmak da sıkıntı
  Mesela kendime bakınca bu dünyadaki gücümü yada güçsüzlüğümü biliyorum .Zengin bir adamın oğlu bana arabayla çarpsa yargılanmadan kurtulacağını biliyorum.Olan bana olur yada bir sürü örnek var böyle
  Değer katmadığım sürece hayatta bir hiç olduğumuda biliyorum ama bu aşağılık kompleksi değil
  Aşağılık kompleksini çok derin yaşamıştım zamanında ama zamanla kendimi azıcık sevip ,değerli olmaya çalışsaydım problemlerimin tamamını çözebilirdim.Bu ülkede insanların değersiz olarak görüldüğü
  bir istatistikten farkı olmadığı bir gerçek.Yıllarca ; başarısız olmak,zengin olmayı kötüleyip fakirli ama gururlu insanları övdüler yahu tamam da bu kadar da betaize etmeyin insanları .Kazanma, başarma hissi ancak hisssedilir , sevdiklerimiz yalnızca öğretebilir bunu geri kalan her şey bizde

  1. Amerikada yaşayan tanıdıklarım var böyle gelişmiş ülkelerde refah o kadar fazla ki yaşadığımız çoğu saçma şey o ülkelerde yok emin olun
   Bir amerikalıda bu kompleks 1 se Türkiyede 8-9 …
   mahmut abi de yurtdışı görmüş biri olarak ne dediğimi anladınız umarım

 6. Şahsi fikrim; insanı, anne ve babası haricinde ki hiçbir canlı karşılıksız sevmeyecektir.Bu noktada okurken biraz çelişkiye düştüm.Birde aşağılık hissinden kurtulmanın bana göre en düz yolu bolluk zihniyetidir.Tabii ki bu fikrimin sebebi geçmiş hayatımda sürekli kadınlara duygusal yatırım yapmış olmam olabilir.

  Tabi bu fikrim yazının tamamının faydasız olduğunu düşünmeme sebep olmuyor.Zaten döküman okumak iyidir, yanlışını ayıklar öyle alırsın.Hem Mahmut Abi çevirdiyse bir bildiği vardır.

   1. Kafanıza am yağıyor ve siz bunu farketmiyorsunuz. abuk subuk sorularınıza cevap bekliyorsunuz çünkü tek düşündüğünüz kendiniz.

    1. Dostum bana niye patlıyosun.Ben mi çevirdim? Hem böyle yaparak beni kimse anlamıyoo! diyen ergenler gibi görünüyosun.Burada her yazana inanmak zorunda değilsin.Benim ve blog kitlesinin genelinin maymundan gelme mevzusuna inanmadığı gibi.

 7. Katılıyorum, bir bakıma kendi sistemini oluşturmuş ve bağımsızlığını sağlamış bir ülke gibi görüyorum 😀 Mgtowlarda en çekici bulduğum özellik istedikleri zaman kendini soyutlayıp istedikleri zaman oyuna katılmalarıdır. Hiççilik perspektifide etki gösterdiği için güzel veya çirkin kız onlar için sadece rasyonellik oluyor. Mesela dışarda el ele kol kola gezen çiftler vardır öpüşen,yiyişen vsvs ama mgtow bunları gördüğünde kıskanma durumunu geçer o ilişkiye sadece rasyonel imkanlar niteliğinde olduğu için acıyarak bakar ve kendinin haline bir kez daha şükreder. Bilmiyorum mgtow düşüncesimiydi bu ama özelliklerinden birininde bu olduğu kanaatindeyim 😀

 8. Hocam konuyla alakasız ama çok değişik bir kızla tanıştım birkaç gün önce.Kız güzel olmasına rağmen makyaj yapmayan,sosyal medya kullanmayan bir tip.Hatta telefonu bozulduğundan beri 3 aydır telefon bile kullanmıyor.Ve iyi anlaştığı 1 tane arkadaşından başka hiçbir arkadaşı yok(ki onunlada çok takılmıyor).Tek başına takılıyor sürekli,saatlerce kitap okuyor,film izliyor,ders çalışıyor.Sosyal ortamlara girmek yerine pek takmamayı tercih ediyor.Büyük ihtimalle hayatı boyunca erkek arkadaşı olmamış bir tip,belli oluyor çünkü.Diğer kızlar üzerinde şimdiye kadar işe yarayan tanışma taktiklerimin hiçbiri işe yaramadı.Ne diyorsun bu kız hakkında,psikolojik sorunları olabilir mi ya da lez falan mı acaba?Aklıma bir tek bu ihtimaller geliyor çok ilginç bir tip çünkü.

  1. Hocam bir kıza bu kadar takılmanın bir gereği yok. Tanışadıysan NEXT. Kızın aslen sorununun ne olduğu senin problemin değil. Bir insana bu kadar zihinsel enerji harcamayın.

   1. ONEitis durumlardan biri, önüne çıkan her amlıyı özel kutsanmış (meryem ana) gibi bir dişi olarak görmek. Erkek adam’ın yorumuna katılıyorum. Hatun belki gizemli görünmeye çalışıyordur. Buna kafa patlamak yerine önündeki bolca tabaklardan birini çevir.

 9. Hocam 6 ay boyunca okulda alfa olmak üzerine çabaladım.6 ayda(Ağustosta red pilli öğrenmiştim)(17yaşındayım)her türlü alanda imkânsızlık demeden çabaladım çoğunu başardım.Atatürkün hikayesi gibi o yok bulunur bu yok yapılırdım.
  Yaptıklarım:yağları azaltmak,spor yapmak,harmonica öğrenmek,okul ilk 5ine girmek(fen lisesi)… Ama kızlarda genelde sinirlenip bırkatığım ya da iyi gidip sıkılıp batırdığom senaryolar ile bitti.
  Bundan sonraki 6 ay ve sınav senemde içime ve sadece kendime kapanmayı düşünüyorum.Alfa olup sağ sola savaş açıp kaybedip(savaştan kastın her türlü eylem)kendi kaleme kapanıp kendimi geliştirip devam etmeyi düşünüyorum.
  Alfa olmak yerine sosyal alanda rahatlığı tercih ediyorum diyebilirim. Alfa yerine sigma olup kapanmak yanlış bir şey mi?
  Bu yazıya göre okulda beni seven gerçekten 2kişi daha az yoğunlukta da bayağı kişi sayarım.O 2yi 3 yapmakla uğraşmamak iyi mi?
  Kolay gelsin

  1. dostum sana tavsiyem sıkı çalış,iyi bir yeri tutturmaya bak. sayısal da daha sağlam calısanlar oluyor. hedefin ne bilmiyorum. tıp mı,mimarlık mı,mühendislik mi? ona göre çalış. gerekirse mezuna da kal. çok sağlam bir yere girmeye çalış.

   1. Tıp dostum ilk amacım o.Red pill sayesinde düzenli ders çalışıyorum ama bu gün her defasında bu sayfaya girince kızlar yanını boş bıraktığım için pişman oluyorum.
    Kızlar suplement gibi olması iyi olmasa da olur,hayatın boktansa olmasının da anlamı yoktur.
    Kaleye çıkmalı mı sosyal mı olmalı?

 10. Hocam selamlar. Benim 4 aylık ilişkim vardı ve 2 haftadır ayrıydık. Kız arkadaşım aniden barışmak istedi ve barıştık neyse bu kızın bir arkadaşı bana mesaj attı ve özel bişey söyleyeceğini söyledi. Neyse bu kız bana olan biteni anlattı. Benim kız arkadaşım beni bizim sınıftan kavga ettiğim bir elemanla aldatmış defalarca buna inanmak istemedim sonuçta bir kanıt yok. Kız arkadaşımı kıskandığı için mi kız böyle söyledi sizce. Kız arkadaşımı çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum ama olay gerçekse diye de şüpheleniyorum nasıl anlarım olayın gerçek olup olmadığını.

  Manisadan selamlar hocam acil cevaplarınızı bekliyorum

  1. Selam. Sadece bu yazdıklarından bir şey söylemek, bu aldatma gerçek mi değil mi bilmek, senin bunun gerçek olduğunu nasıl anlayacağını söylemek mümkün değil. Kızın sana bunu neden söylediğini bilemem.

   Bu üstüne yatılacak bilgi değil, ben olsam araştırırdım. Kızın bu arkadaşına buna kanıtın var mı ya da başka bilen var mı diye sorarım varsa bir de o bilene sorarım.

   1. Hocam bu sınıfta ki eleman bana pis pis bakıp sırıtıyor son günler de şüphem ayyuka çıktı ama kız arkadaşımı da çok seviyorum ne yapacağım bir yol yordam gösterin

    1. Hocam bize “çok seviyoruuuummm” mantalitesi ile yazıyorsun. Zayıflık bu. Kurtul bu duygusallıktan. Çok seviyorum ayrılmak istemiyorum mantalitesi ile çok aldatılırsın. Bunu yapma kendine.

     Bu iddia gibisi nadirdir ve genelde doğrudur. Kendine arkandan güldürüp yaralamamak için yapabileceğin tek kızdan hemen ayrılmak ve yoluna bakmak. Başka seçeneğin yok.

    2. Şunu da ekleyeyim : bu sana ders olsun. Bir daha asla sadece 4 ay çıktığın bir kıza “seviyorum ayrılamam” seviyesinde yatırım yapma. Sana abi tavsiyesi . 1) sadece 4 aylık ilişki, sevmiyorsun o başka birşey. 2) ayrılabilirsin kendini kandırıyorsun.

  2. Hatun sana ağır shit test yapıyor olabilir. Nasıl ayrıldınız kısmı önemli ama. Yani kız seni kıskandırmak (test) amacıyla tezgahlamış olabilir. Hiçbir sikici öyle uzaktan pis pis sırıtmaz çünkü. Ayrılık süreci nasıl ve neden gerçekleşti kısmı belirsizken cevap verilemez.

    1. Kesinlikle modüle koyup uzaya yollamak gerek. Arkadaş şu an kızı hayatının merkezi yapmış, dışarıda zilyon tane var oysa ama sürünmeden öğrenemiyor bu gerçeği insanların çoğu.

   1. Bence kızın en yakın arkadaşı aldatma gibi bir olayı yalan söylecek cesareti bulumaz. Kardeşim ben böyle bir şey duysam %90 kabul ederdim. Tabi kanıtlarını aramak daha sağlam olur ama kanıt bulamazsan gözün kapalı aldattığını varsay. Onu ne kadar sevdiğin veya 4 yıllık ilişkimiz olmuş azmı amk dediğin düşünce tarzından kurtul. Ben senin yerine olsa idim bunu söyleyen kızın sevgili yoksa ona aşık olmaya başlardım. Yapabileceğin en iyi hamleler :
    1 – Herşeyini silip aniden hayatından çıkarman.(açıklama yapmaksızın, onurunu gururunu boşver aldatıldın diye erkeklikten çıkmadın veya kızlarla olan bağların kesilmedi)
    2- Bunu söyleyen kızı bana ilgisi varmı diye hafif yoklarım ve eğer az çok sevdiğim bir kız ise onu yanıma alır kendi yoluma bakarım.(Bununda kızın gözünde acı bir intikam olacağı kanaatindeyim.)

    O seni en yakın rakibiyle aldatmışsa sende onu en yakın arkadaşıyla aldatırsın. Ama işin püf noktası kızı hayatından silip bunları yapman. Onetius yapmış olabilirsin kızı dikkat et.

     1. Hocam ben her ne kadar kırmızı hapı uzun ilişki ve evliliğin olarak görsem ve kendi ilişkimde de uygulasam da cidden şu sitede uzun ilişkiyi yasaklıcam artık 😁 çok amatör hatalar yapılıyor ya üzülüyorum. Kendinizi tam anlamıyla donatmadan kadınlarla uzun ilişkiye girmeyin kardeşim ya yazık ediyorsunuz ruhunuza. Yapmayın etmeyin size yeterli ilgiyi vermeyen hatuna takılıp kalmayın diye kaç kez söylememiz lazım?

     2. Hocam 4 aylıksa aslında hiç takmaması gerekiyor. 4 ayda bir kızı çok seviyorum mentalitesi ağır risk almaktdır. Sizde bilirsiniz.

      Sizden öğrendiğim bir şey varsa hocam ilişkinin başlarında elen böyle durumlarda aniden erkeğin ipi koparacak cesarete sahip olmasıdır. 4 aylık ilişki ve aldatmak aslında bakarsak yorum atan kardeşimizin başına gelen çok güzel bir oaly olmuş. 4 yıllık olupta aldatılanlar var. Hatta geçen postu okursan dostum ordada 6 yıllık ilişki ve göt yalama suretiyle başka tabağına giden bir kız vardı. Erkek perişandı.Postun adı kariyerini bahane eden kızdı sanırım okumanı tavsiye ederim.

      Onun haricinde 4 aylık sınavın olmuş sil gitsin, beynini bulandırmaya bile değmez. İyi kurtulmuşsun geçmiş olsun..

    1. Bir şey eklemeyi unuttum. Hocalarımızın dediği ”Çoook seviyorum” mentalitesi ile hareket edersen o senin için çok değerli olan ”mutluluk” kartını kıza teslim etmiş olursun. Bunu yapmanın bedelide şu algoritmadır.
     1-Kızı çok seviyorsun ve kız seni aldattı.(1-0)
     2-Sen bir şey yapamyorsun çok yıllarınız var kıza aşıksın ama kız artık yapamayacağını söyledi ve seni terketti.(2-0)
     3-Seni bıraktıktan sonra hazırda olan tabağına veya o en yakın rakibinle olan ilişkisine başladı.(3-0)
     4-Senin ne kadar beta ve değersiz olduğunu göstermek suretiyle onunla samimi fotolar çekindi veya senin olduğun ortamda yiyişme hareketleri yaptılar.(4-0)
     5-Tüm bunlar sonucunda kendini kötü hissettin, psikolojin ağır darbe aldı ve dahada önemlisi kendine olan güvenin sarsıldı.Bu hem senin zamanını çalacak hemde zihin yapını bombok edecek. Sonrasın kızlara başka gözlerle bakmaya hatta onlara bir eşyaymışcasına bakıcaksın.(5-0)

     İşte sana bir kıza mutluluğunu teslim etmen, ona inanman ve koşulsuz sevmen karşılığında alacağın 5-0 yenilgiyi özetledim. BENCE bir erkek kendine bunu yapacak kadar kör olmamalıdır.

     1. Bir düzeltme yapayım.”Hocalarımızın dediği ”Çoook seviyorum” mentalitesi ile hareket edersen o senin için çok değerli olan ”mutluluk” kartını kıza teslim etmiş olursun.”

      Hocalarmızın dediği değil senin dediğin diyecektim.Yanlış anlaşılma olmuş.

      Mahmut hocam şu yazıları 1 defa düzenleme hakkımız olsaydı keşke bazen kafa dalgınlığına yanlış yazıyoruz 😀

 11. Bu blogu hemen hemen her gün okurum. Son zamanlarda oldukça absürd vakalar görüyorum. Ya birileri ince taşak yapıyor ya da birilerinin durumu gerçekten çok vahim. Eğer taşaksa durumu çok güzel özetliyor ama :))

   1. Hocam troll falan değil. Erkeklerin yüzde 80’i beta demiyor muyuz? Böyle hikayeleri ben gerçek hayatta da her gün duyuyorum. Buraya gelen herkes aydınlanmış varsayıldığı için size troll gibi geliyor bunlar ama esas hapı alıp farkındalığa ulaşanlar troll denecek kadar az. Nerden mi biliyorum? Ben de yaklaşık 6 sene önce böyle aptal aşık modunda hayatımın tokadını yiyip pua blogları keşfettikten sonra ayılmıştım.

    Ayrıca inşallah trolldür, zira bir yerlerde erkeklerin böyle kız elinde oyuncak olduğunu bilmek cidden zoruma gidiyor. Bizim işimiz gelene yardım etmek, sorgulamak değil. Doğru böyle böyle yayılacak, erkekler daha bilinçli olup kezbanlara primi kesecek inşallah.

    1. yahu bu %80-20 olayı hayatımda duyduğum en saçma şeydir. %5 ve diğer %95 vardır. %95’lik kesimden yukarıya doğru çıkışlar olabilir. %5’lik kesim içerisindeki %1’lik kesimde hem zengin,hem iyi fizikli,hem yakışıklı hem de iyi eğitimlidir. %1 asla değişmez. %4’ün arasına %95 lik kesimden insanlar girebilir. olay bu kadar basit. %20-80 olayı zırvalık tamamen. tinder’dan örnek vermeyin,eğer aşırı yakışıklı bir tipiniz yoksa match zor alırsınız tinder’dan türkiye’de.

     1. Ben o yüzde 20-80 olayına vurgu için 80 demedim. Büyük çoğunluk öyle anlamında kullandım o sayıyı. Yüzde önemli değil zaten. Erkeklerin büyük çoğunluğunun bir kadının kölesi olmaya, onun onayı için her şeyi yapmaya hazır durumda olması esas sorun. Etrafta da bunun örneği çok.

    2. kesinlikle katiliyorum.

     baska bir sey daha eklemek istiyorum yazdiklarina. ilk nofap turkiye sitesi acildiginda da boyle olmustu. forumda bir suru sabitlenmis, isin temeli, iskeleti konular varken, cevrilmis videolar varken, adam gelip ruyalanmak zararli mi, masturbasyon zararli mi diye konu acardi.

     bu biraz da bizim insanimizin okumayi, arastirmayi sevmemesinden kaynaklaniyor. istiyorlar ki hic ugrasmayayim ben fakat istedigimi alayim. dundu sanirim biri ng\mg tarzi bir sey, saglikla ilgili mi ne her neyse bir sey sormus yorumlarda. erkek adam da internetten bak yaşa gore ne olmali daha ayrintili ulasirsin yazmis. durum boyle yani. adam google’dan saniye de ulasacagi seyi gelip buradan soruyor.

     gencler arasinda bile sanki cok komikmis gibi okumadim kardes durumumuz yoktu gibi espiriler var uzun bir yazi gorduklerinde.

     erkek adamin dedigi gibi daha genis kitleye yayildikca bunlar olacak. oyle saniyorum bundan sonra sitenin ilk zamanlarindaki, daha onceden bu konularda az da olsa bilgisi, altyapisi olan adamlar gibi olmayacak bu siteye her gelen.

  1. Trollden ziyade siteyi bulan kişiler yazıları kronolojik sırayla okumadığından kaynaklanıyor olabilir. Ben mesela yukardan aşağı doğru (yeniden eskiye) okusaydım benzeri bir soru sorabilirdim fakat aşağıdan yukarı (eskiden yeniye) okudukça buralarda sorulan soruların yazıları kronolojik sırayla takip etmemelerinden dolayı olduğunu görebiliyorum.

 12. Selamın aleyküm hocam nasılsınız. Ben kırmızı hap camiasına teşekkür ederim sizede 1.5 ay önce mail atmıştım sayenizde ilk kız arkadaşımı buldum diye. Spora başladım ve giyimime dikkat ediyorum. 19 yaşımdayım ve 1.5 aydır kız arkadaşım var.

  Hocam kız arkadaşım 18 yaşında ve şuana kadar seks yapmamıza izin vermiyor. Son 3 haftadır o kadar istememe rağmen seni kaybetmek istemiyorum sana çok değer veriyorum diyor. Benden önce 24 yaşında bir erkekte bakireliğini kaybetmiş ve eleman kız hiç seni seviyorum dememiş kötü davranmış sonra da bırakıp eski sevgilisine dönmüş. Bakire olmaması da işime geldi o yüzden sevgili oldum.Kız arkadaşım da bu yüzden seni kaybetmek istemiyorum yapmayalım 2 ay daha bekle 3. Ayımızda olabilir falan diyor. Bende 1.5 aydır bekliyorum o kadar ısrar ettim istedim vermedi bir türlü. Hocam bakirim acilen milli olmam lazım arkadaşlarımın skoru 3-5 oldu ben hala sıfırım canımı çok sıkıyor.

  Hocam sizce kızı zorlamalı mıyım. Benim arkadaşım kızı zorlamış ve kız ağlasada durmamış bana da öyle yap diyor. Yoksa ilaç falan mı atayım ya da 2 ay bekleyeyim mi? Kafayı yemek üzereyim 20 olmadan milli olmam lazım hocam yardım edin bana kırmızı hap ailesi acilll.

  1. Al işte troll gibi yazmış eleman gel de cevap ver. Resmen tecavüz edeyim mi diye soruyor. İlaç falan dalga mı geçiyorsun sen bizle?

   1. Abi kız bakire değil zaten sevgilim zorlasam bişey olmaz ki hem alfalar böyle yapıyor. Ciddi bişey soruyorum trollemeyin yoksa kızdan ayrılıcam

    1. Bir kadını sekse zorlamak tecavüze girer. Yok bakire değil yok sevgilim falan ne saçmalıyorsun! Bir de üstüne ilaç falan diyorsun tam tecavüz. Bahsettiğin şeyler kırmızı hap falan değil ne alfası ne saçmaladın? Omega seviyesinde dip bu. Sen ve sana akıl veren o arkadaşların kızlardan uzak durun daha iyi.

     1. Kızlar şımarıklıktan selam diyene tacizci diyecek raddeye gelmiş, adam burada ilaç atmaktan bahsediyor. Soluğu nezarette alsın da görsün alfalık neymiş.

     2. Troll ihtimali yüksek. “Azdırıcı ilaç varmış ondan olacağım, burada abiler alfa siker diyor ben de alfayım ben de sikecem” falan yazdı. Taşak geçiyor.

 13. Ağır depresyonda (Psikiyatrist teşhis koydu) olmama rağmen 1 ay spor salonuna gittim ve kitap okumayı deliler gibi denedim. Ama heralde antidepresan olmadan bu iş olmıyacak çünkü adım atasım bile yok. Yani antidepresan alırsam kendimi geliştirebilceğimi düşünüyorum.

  Siz bu haplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleceğimi cinsel anlamda veya duygularımın kaybolması anlamında kötü etkileyebileceği aklımdan çıkmıyor.

  1. antidepresanlar hakkında yorum yapamam çünkü bu konu hakkında bir fikrim yok.

   ama sana şunu söyleyebilirim, spora ilk başladığımda benim de pek hevesim yoktu. ara ara hevesim hep kaçtı. bazen hala spor salonuna gidesim gelmiyor. ama işin özü de bu zaten. hevesinin gelmesini beklemeden spor yapmaya gidiyorsun. Edison ampülü icat ederken hevesinin gelmesini beklemedi. böyle bir heves yok. sen sadece adım atıyorsun. zorluyorsun. zamanla o geliyor.

   depresyon konusunda bir şey diyemem ama spor yapman için bir ilaca ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.

   1. Sağolun.

    Dr faustus bu çok tuhaf bir his. Gözünü açmak bile istememek gibi. Anlatmak çok zor ama beynin kimyasını değiştiriyor bu depresyon. Tembellik felan değil, keyfi değil. Yapamıyorsun olmuyor.

    Bakalım Mahmut abi başlar mıyım naparım.

     1. Okudum abi. Senin düşüncelerini dikkate alıyorum. Aynı zamanda bu hap konusunu çok araştırdım ve insanlara soruyorum. En aykırısından tut en destekleyenine kadar dinledim.

      Büyük ihtimal haklısın ve kullanmalıyım. Çünkü her şeyin farkındayım kendimi geliştirmek de istiyorum. Spor, kitap hatta hobiler.

      Ama kullanan insanlar hayatı boyunca kullanan yalnız kişiler oluyor. Çoğu kişi duygusuz oldum diyor…

      Aslında böyle bir halde olmaktansa belkide duygusuzluk da iyidir bilemedim.

      Ama dinleyeceğim seni büyük ihtimal.

    1. Bu aralar motivasyon ve disiplin konusuyle kafayı bozdum.Sadece bu konuyu araştırıyorum artık.Tarihte başarılı kişileri incelemekle başladım önce sonra normal insanların motivasyonunu inceledim.

     -Bazılarında tanrısal bir hayal gücü ve/veya idealleştirme var.Beyinleri o yol üzerinde her şekilde amaca ulaşmak için çabalıyor.Bir nevi simyacı gibiler Her kötülük – engel adamlarda ateşleyici güç oluyor

     -Sonradan disiplini kazanan bir kitle de var.Travma , hayat dersi gibi bir durum ile karşılaşıp ona göre davranıyorlar.Askerlik sonrası , ayrılık veya fakirlik geçmişi.

     -Bir kesim de psikolojik olarak sıkıntlı yani karanlık üçlü insanları.Azıcık da zekiyse yöneticilik ve ilişkili her alanda hırslarıyla güce talip oluyorlar.Ne gerekiyorsa yapıyorlar yani

     -Bir kesimde de 2.maddedekinin daha ağır negatif motivasyon tetikleyicileri var.Ciddi fakirlik , aşağılanma gibi faktörler.İntikam için başarılı olma vs

     -Bazıları aileden şanslı.Sağlıklı ve her zaman daha iyisini hak ettiğini düşünen bir yapıya sahip.İyi eğitimle bitirirler,uzlaşmacılar ilginç kesim çözemedim bunları.

     -Bir kesim de sorgulayıcı yapısı ile bir tuhaflık olduğunu anlayıp değişmeye başlayanlar.Nasıl kız tavlanır ile google layıp puaya dönüşeler , GYM rat olanlar , dersleri uçuranlar , 6 haneli kazanca ulaşanlar (çok az kesim)
     ~~~~~TRP etkisi ~~~~~

     Sonuç olarak ;

     Heves-Motivasyon hepsi geçici.
     Bel bağlanırsa beli kırar.
     Hayat bir şeylerden ilham bekleyecek kadar uzun değil
     Yapacağım de yap girsin amk

  2. Bir dönem ilaç sektöründe çalıştım. Ne alakasız insanlara ne ilaçlar reçete edildiğini bilseniz şaşarsınız. Dünya üzerinde herhangi bir hastalığı tedavi edebilen bir ilaç yok. Ayrıca her bünye kendine özeldir ve her ilaç her bünyede aynı etkiyi yapamaz. Antidepresanlar bazı insanlarda rahatlama (uyutur) sağlarken bazılarını intihara bile götürebilir. Hayatın olağan sorunlarıyla bireysel olarak başa çıkabiliriz. Bu konuda yazılmış Satılık Hastalıklar isimli bir kitap var, tavsiye ederim.

   1. Kullan gitsin Domdom. Ben bu antidepresanlar ilaç firmalarının oyunu, yalan yea kafasında gereksiz yere zaman kaybettim. Fakat kullanırken kendini salarsan olmaz tabii. İlacı kullanırken
    bir yandan da ilacı bıraktığında dahi seni götürecek yaşam tarzını, sosyal çevreni, hobilerini, serotonini salgılatacak sporunu her neyse inşa etmelisin. Bu ilaçlar ilk zamanlarda tam tersine depresif etki yapıyor, o zamanların farkında olarak sakince atlatmaya çalış. Daha sonra ise olumlu duygular ve rahatlık gelecek işte tam orda dizi izle gez toz yat keyfine dönmek yerine monk mode gibi kendini geliştirmeye başlarsan halloldu demektir.

  3. Zaten depresyon teşhisi konmuş. Depresyon belirli bir süre kullanımla atlatılıyor, hayatın boyunca ilaç kullanacak bir psikolojik bozukluğa bipolar, anksiyete vs gibi sahip değilsin. Hayatın boyunca ilaç kullanan, yalnız, duygusuz biri olmak falan bunları geç yok öyle bir şey.
   Diğer yorumda dediğim gibi ilacı alırken kendini geliştirirsen bırakırken de sorun yaşamazsın. Bırakır bırakmaz da cinsellik ve duygusuzlukla ilgili negatif yan etkiler kayboluyor.

   1. Ssrı okadar iyi yazmışsın ki. Ben de zaman kaybettim yalanladım hep. İlacın yanında kendimi geliştireceğim, sosyalleşeceğim. Bu arada psikiyatristlerinize lütfen çabuk güvenmeyin. Size tavsiye veriyorsa, enazından 10 dakikanın üstünde konuşabiliyorsanız gidin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *