Aşağılık duygusu ile savaşma programım IV – Kırmızı çizgilerini belirle

Aşağılık duygusu ile savaşma programım I – Giriş yazısına üçüncü adım ile devam ediyoruz.

Her erkeğin sosyal etkileşimlerini yöneten “kurallar” listesi olmalı. Böyle bir listeye sahip olmak, “beta” erkekler için çok daha önemli zira bir beta olarak duygularınız sizi doğal olarak başkalarından dilenmeye itecektir. Aşağılık duygusundan kurtulmanın bir kısmı, daha önceden duygusal olan ve dile dökülmemiş hareket ve düşünceleri rasyonelleştirmek ve kelimelere dökmektir. Kızlar, arkadaşlarınız ve patronunuz için yaptığınız şeyleri kelimelere döktüğünüzde, çoğunlukla kulağa ne kadar saçma geldiğini ve ne kadar ayak paspasına döndüğünüzü kavrayacaksınız.

Kurallar listesi yaratmak, inançlar listesi yaratmak gibidir; eğer siz kendinizi doğal bir beta olarak görürseniz, beyniniz sürekli olarak kötü davranışları fazlaca tolere eden ve dilenen “kurallar” yaratacaktır. Her erkek için tam bir kurallar listesi yaratamam ama kendi kurallarınızı analiz etmenize yarayacak bir çerçeve yaratabilirim. Kurallarınızı aynı zamanda başka akıllı insanlarla da gözden geçirerek onların da görüşünü almalısınız.

Benim çerçevem

Genel olarak başkaları için yaptığınız herşey şu iki kategoriden birine girer : yükümlülük ya da hayrına iş. “Yükümlülükler”,  yapmanız gereken, yapmamanızın ahlaki olarak yanlış olduğu şeylerdir. Mesela biri sabah 8’de sizinle restoranda buluşmak için sözleşmiş ise ve o kişi saatinde o restorana gelir ama siz geç kalırsanız, yanlış bir şey yapmış olursunuz. Zira karşınızdaki sizin için bir şey yaparken siz onun iyiliğine karşılık vermemiş olacaksınız. Genellikle siz, biri sizin için bir şey yaptığında, ya da sizin için aynı şeyi yapacak olduğunda bir şeyi yapmakla yükümlüsünüzdür. Başka insanların sözleri değil ancak davranışları sizin için yükümlülük yaratabilir. Biri size “söz veriyorum saat 8’de orada olacağım” dedi diye yükümlülük altına girmezsiniz ama bu kişi geçmişte hep dakik olmuş ise, sizin de zamanında orada olmanız gerekir. Yine de “söz vermek” sizin için yükümlülük yaratır. Ben de insanlar hakkında olumlu düşünürüm ve biri ile saat 8’de buluşmaya sözleştiysem, zamanında orada olurum.

Bunun dışında yaptığınız her şey “hayır işidir”.  “Hayır işi” (burada) sizin yaptığınız şeyi haketmeyen (zira sizin için aynı şeyi yapmamış biri olan) kişiler için bir şey yapmanızdır. “Hayır işi” yapmakta bir kötülük yoktur – başkalarına karşılık beklemeden vermek sizi iyi hissettirir. Ama “hayrına yaptığınız” işlerin karşılığında bir şey beklemeyin. Eğer karşılığında bir şey bekliyorsanız zaten hayrına yapmıyorsunuz – iyi çocuğu oynuyor ve onlar için aptal ve küçük iyilikler yaparak onlara yaltaklanıyorsunuz. Örneğin barda bir kadına içki ısmarlamak “hayır işidir” – hatun sizin için hiçbir şey yapmamış olduğu gibi içkisini içtikten sonra sizi bırakıp başka bir erkekle sikişirse kızmaya da hakkınız yoktur. Hatunun size hiçbir borcu yoktur, sizin yaptığınız hayır severliktir.

Yükümlülük / hayır işi ayrımı, kırmızı çizgiler yaratmak için iyi bir başlangıçtır. Bir kişi için bir şey yapma baskısı hissettiğinizde, baskı içinizden ya da dışınızdan gelebilir, kendinize bunun yükümlülük mü, hayır işi mi olduğunu sorun. Eğer bu yükümlülük değil ise, “yatırımınız” için hiçbir geri dönüş istemeyeceğinize emin olmadan o şeyi yapmayın.

Bunun için haftalık bir program koymuyorum. Bu, sürekli devam  ettirmeniz gereken bir süreç.

Daha maskülin olun.

En ilkel seviyede, alfa male diğerlerini fiziksel olarak bastırdığı için kabilenin alfasıdır. Nokta. Bu nedenle, aşağılık duygularınızı yok etmek için haftalık spor programınızın olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Başkaları ile kavga etmenizi ya da sert erkek takılacağım diye götün teki olmanızı tavsiye etmiyorum. Ama bir başka erkekle kavga ederseniz yenme şansınızın olduğunu hissetmeniz gereklidir. Yine uyarayım, aşağıdaki program, zorunlu minimum.

Kardiyo : Haftada en az 2 kere, 30’ar dakika kardiyo. Tercihen haftada 4 kere.

Ağırlık kaldırma : Her ana kas grubunuzu haftada en az bir kere çalıştıracağınız bir ağırlık programınızın olması lazım. Göğüs, kol, sırt ve bacak kas gruplarınız, ana kas grupları. Her biri için en az iki egzersiz yapın. Yine uyarayım, bu minimum. İdealinde, ana kas gruplarını haftada 2 kere çalıştırmanız lazım.

Diyet : Herkesin gereksinimleri farklı olduğundan diyet ile ilgili tek önerim, haftada bir, uzun süre devamlı yapabileceğiniz bir iyileştirme yapmanız. Bu küçük bir iyileştirme olabilir – koladan diyet kolaya geçmek, bir tane daha az pasta yemek, vs … Daha fazlasını yapmak isterseniz yapın.

Son olarak da herhangi bir çeşit dövüş sanatı ile uğraşın. Zorunlu bir kural koymak istemem ama aşağılık duygularından kurtulmayı gerçekten istiyor iseniz, tamamen evrimsel nedenlerden dolayı en az bir saat dövüş sporlarına ayırın. Evrimsel dedim zira alfa erkekler iyi savaşçılar olacak şekilde evrimleşmiştirler. Haftada en az 1 saat.

Bir sonraki adım : Aşağılık duygusu ile savaşma programım V – Meydan Okuma Terapisi

Çeviri : My program for fighting feelings of inferiority

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

18 thoughts on “Aşağılık duygusu ile savaşma programım IV – Kırmızı çizgilerini belirle”

  1. Bu çeviri yanında arka planda da Misandry Bubble (Erkek Düşmanlığı Balonu) yazısını çeviriyorum (16,000 kelime ve bitmek bilmiyor 🙁 ). Onlardan sonra o konuda yazayım.

   İşe gidiş gelişte araba kullanmıyorum ve hemen hemen tüm yazıları metroda, uçakta, takside yazıyorum. Samsung Note 5 ekranından ve yollarda anca bu kadar hızlı oluyor 🙂

  1. Tabak çevirmede profesyonelleşmek için önce çok amatörce de olsa yılmadan tabak çevirmen lazım. Piyanoda ustalaşmak için piyano çalman gerektiği gibi.

   İlginç bir insan psikolojisidir. Eline gitar alıp öğrenmeye başlayan kişi bir ay sonra “ulan bir aydır kasıyorum Slash gibi çalamıyorum ben ne yeteneksiz adamım” demez. Ama hemen hemen aynı şekilde öprenilen baştan çıkarma sanatında kendine toleransı bu şekildedir.

 1. Ben bu yaziyi okumadan da bunu uyguluyormusum. Haftada 3 gun 1.5 saat kick box(Dersin yarisi cardio, yarisi teknik) Diger 3 gun 1 er saat evde vucut gelistirme(ana kas gruplari calisiyor) ve protein agirlikli saglikli beslenme. Kendimi cok dinc hissediyorum ve Bunu yapmak haftada sadece 7.5 saatimi aliyor. Tavsiye edilir.

 2. Açıkçası, çoğunlukta varolan ve yazının konusu olan aşağılık kompleksi ve yetersiz hissetme eğilimi evrimsel olarak bedence kuvvetli olmamaktan dolayı. İri yarı adamlara dikkat edin; alfalık potansiyelleri olmasa bile kimse iri yarı adama bulaşmaz. Bulaşmak da istemez. Benim için yazının kilit cümlesi şurasıydı:

  “Başkaları ile kavga etmenizi ya da sert erkek takılacağım diye götün teki olmanızı tavsiye etmiyorum. Ama bir başka erkekle kavga ederseniz yenme şansınızın olduğunu hissetmeniz gereklidir.”

  İri yarı veya vurduğunu deviren adamlar olsaydık, bizi baskılayan insan faktörü bence etkisiz olacaktı. Fiziksel olarak yeterince güçlüyseniz, Serengeti Düzlükleri’ndeki aslanlar gibi kızı sevgilisinin elinden alma ihtimaliniz ufak bile olsa var.

  Aklı başında her bilişimci gibi Mahmut abi de Android ve Samsung kullanıyor:) Eline sağlık abi güzel post.

  1. çok haklısın.

   uzun süre anksiyeteyle mücadele ettim. iç dünyam bok gibiydi. bazen kendimi o kadar güçsüz hissediyordum ki sokakta birisi çıkıp para istese donuma kadar verebilirdim. hayatımda sadece iki kere önüm kesildi. ikisinde de üzerimde gay modacılardan nasibini almış Nike’ın kırmızı montu vardı. onun dışında insanlar bırakın önümü kesmeyi, yanımdan geçerken yol verirlerdi.

   boyum 181 kilom 85. çocukluğum spor yaparak geçtiği için yağlı-hantal bir görüntüm yok.

   halbuki dediğim gibi iç dünyam tyrion lannister’dan bile cüceydi.

   fiziksel görünüm gerçekten önemli. geliştirebildiğiniz kadar geliştirin.

 3. Aşağılık duygusu ile savaşma programına ve duygusal güce katkısı olacağını düşündüğüm bir kitap önerisinde bulunmak istiyorum. Dr. David Burns tarafından yazılmış “İyi Hissetmek” adlı kitap. Kitap depresyonda olan insanların ilaç ve psikoterapist yardımı olmadan da iyileşebileceklerini söyleyen, duygu durumunu düzeltmek için bilişsel davranışçı terapinin ilkelerinden yararlanıyor. Kesinlikle bir kişisel gelişim kitabı değil. (Aslında çoğu kişisel gelişim kitabı bilişsel kuramın görüşlerini çarpıtarak oluşturulmuş ve umut tacirliği yapan ürünlerdir.) Kitabı buradaki ve duygusal güç ile ilgili önerilere alternatif olarak değil destek olarak kullanabilirsiniz. Şahsen kendi üzerimde büyük yararlarını gördüm ve size de faydası olacağına inaniyorum.

 4. “Bunun dışında yaptığınız her şey “hayır işidir”. “Hayır işi” (burada) sizin yaptığınız şeyi haketmeyen (zira sizin için aynı şeyi yapmamış biri olan) kişiler için bir şey yapmanızdır. “Hayır işi” yapmakta bir kötülük yoktur – başkalarına karşılık beklemeden vermek sizi iyi hissettirir. Ama “hayrına yaptığınız” işlerin karşılığında bir şey beklemeyin. Eğer karşılığında bir şey bekliyorsanız zaten hayrına yapmıyorsunuz – iyi çocuğu oynuyor ve onlar için aptal ve küçük iyilikler yaparak onlara yaltaklanıyorsunuz. ”

  Yazının geneline kıyasla bu kısım yanlıştır.

  Uzatmadan işin doğrusu şudur ki, ‘karşılıksız’ denebilecek hiçbir iyilik yoktur.

  Karşılığını bekliyorsan hayrına yapmıyorsun, demek tamamen saçmalıktır.

  Dünyada karşılığı olmadan hiçbir iyilik yapılmaz, ya sana para getiriyordur, ya statü, ya iyi hissetmek, ya birisini etkilemek, neresinden tutarsanız tutun karşılıksız iyilik yoktur.

  Bir kadına içki ısmarlayıp seksüel bir ilgi beklemesenizde, bu seferde “ben kadınlara muhtaç olmayan bir erkeğim ve bana karşılık vermese de istediğim zaman bir şeyler ısmarlayabilir, iyilik yapabilirim” duygusunu tatmin edip, iyi hissetme çıkarına sahip olursunuz.

  Para için olmasa bile iyi hissetmek için iyilik yapmakta kötü bir şey yoktur çünkü karşılıksız hiçbir iyilik yapamazsınız.

  Dini konudanda bu dediklerim yüzde yüz doğrudur.

  Bir müslüman, bir ateisti dine çekmek ister, fakir görse doyurmak ister, düşeni kaldırmak ister veya bir ateist, yolda düşeni kaldırmak ister, eziyet göreni savunmak ister, adaletsizliğe karşı gelmek ister.

  İkisi de çıkarları için yapar, biri Allah rızasını kazanmak için (ki çok mantıklı bir seçimdir kendi inancı çerçevesinde) diğeri ise kendi içindeki, fıtrattan gelen “iyilik yapma” dürtüsün tatmin etmek için.

  Böyle bir dürtü gerçekten insanlarda vardır.

  Ateist veya müslüman veya herhangi birisi, karşılıksız iyilik yapamaz.

  Maddi veya manevi kesinlikle bir çıkarı vardır.

  Onun dışında yazıyı çok beğendim demek isterdim ama genel olarak aynı bahsedilen şeylerden bahsetmiş.

  Aklımda sırf bu aşağılık duygusunu yenmek için bir yazmak var ama bilmem ne zamana.

  1. Gerçi yazıda üzerinde durulan konu, kadınlarla birlikte olurken “onlara muhtaç olmayın” tadında yazılmış ve bu küçük felsefi hata yapılmış.

   Yazının geneli tek düze ve sıradan olsa da başka felsefik bir hata yok dediğim gibi.

   Sadece, parayla arzuyu satın alamazsınız demek istemiş.

  2. Ayrıyetten niye dini bir örnek verdim bilmiyorum ama hazır böyle bir örnek vermişken şunuda belirteyim, eğer araştırırsanız insanın içinde “iyilik yapma”yı isteyen bir dürtü var, ister sosyal hayatın içinde olma dürtüsünün bir uzantısı deyin, ister böyle yaratılmışız deyin (ki aslında bunun ucuda bu sosyal hayatın içinde olmaya çok rahat çıkarılabilir) bir şekilde bu dürtü var.

   Müslüman birisi bu dürtünün niyeti olarak Allah rızasını belirlemiş olmalıdır, madem içimde böyle bir dürtü var ve yaratan böyle bir dürtü koymuş o zaman iyiliklerimin karşılığının onun rızasını kazanmak olmasını istiyorum diyerek gayet ahlaklı, tutarlı ve mantıklı bir seçim yapmış olur.

   Bir tanrı inancı olmayan ateist ise, belki kabul etmese veya evrimle (sosyal toplum mevzusu) açıklayabileceği bu dürtüyü tatmin etmek çıkarıyla, iyi hissetmek çıkarıyla yapabilir ki bu da gayet tutarlı ve mantıklıdır.

   Asıl mantıksız olan bir ateistin, bir müslümanın “Allah rızası” için iyilik yapmasının, karşılıksız yerine bir çıkar gözettiğini söyleyerek ahlaksız bulmasıdır.

   Çünkü kendisi karşılıksız iyilik yaptığın iddia ederken, aslında tamamen kendi dürtüsünü tatmin etmek için iyilik yapar.

   Çünkü “karşılıksız iyilik” yoktur, aksi iddia bile edilmeyecek bir olgudur bu.

   Pua ve bu tür forumlarda genelde pek din konusunda bir şey anlatmak istemiyorum ama arada esince yazıyorum.

   İlgilenmiyorsanız geçiniz.

 5. Ben sadece bodyweight çalışıyorum spor olarak onun dışında boks ve koşu yapıyorum toplam haftada 5 gün, illa ağırlık kaldırmak şart mıdır maskülenlik testesteron ve özgüven için?

  1. Testosteron açısından en iyisi ağırlık ikincisi High Intensity Training sanırım. Aralarındaki fark ne kadar büyük bilmiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *