Bir kadının çerçevesini dayatmasına izin vermeyin

Her etkileşimde bir kişinin değerlendirme ve yargılama yaptığı ve diğerinin ise memnun etmeyle uğraştığı bir çerçeve bulunur. Daha yüksek değerli kişi doğal olarak değerlendirme çerçevesine girerken, daha düşük değerli olan ise kendini ispat ve memnun etme çerçevesine girer. Birçok erkek bir kadınla iken, üzerinde pek fazla düşünmeden, etkileşimin o şekilde gelişimine izin vererek ast çerçeveye düşer.

Çocukluğumuzdan beridir bize, soruları cevaplamak öğretildi. Okulda, soruları doğru cevapladığımızda öğretmenlerimizce ödüllendirildik ve üniversitede bile sınıfa katılım üzerinden, profesörü konuya hakimiyetimizle etkileyerek not aldık. Sorun şu ki onaylanma ihtiyacımızı yetişkinlik dönemimize de taşıyoruz ve başkalarına davranışlarımızı ve düşüncelerimizi açıklayarak onların üzerimizde hakimiyet kurmalarına izin veriyoruz. Gerçekte birçok insan soru sorulduğunda cevaplamak için fazlaca istekli. Ama bunu yaparak ast çerçeveye düşmeyi kabul ediyorlar.

Örneğin, kadınların sıklıkla sorduğu bir soru da “ne iş yapıyorsun?”dur. Kadının bu sorusunu hızlıca cevaplayarak, otomatik olarak onun “kendini bana ispatla” çerçevesine girersiniz. Bu nedenle kitabım Bang’de, çekiciliğinizi inşaa ettiğiniz etkileşimin ilk zamanlarında, kadınları asla direk cevaplamamanız gerektiğini öğretiyorum. Daha iyisi, ona sizi değerlendirmekte olduğunu takmadığınızı gösteren şaka ile karışık bir cevaptır. Mantığa aykırı bir şekilde bu kadının size olan ilgisini arttırır, zira sizden önceki çoğu erkeğin hevesle yaptığı şeyi yapmayı reddettiğinize göre sizin değeriniz daha yüksek olmalıdır.

Bir başka örnek de patronunuz olmayan bir iş arkadaşınızın size “bunu neden bu şekilde yaptın?” diye sormasıdır. Bu durumda iş arkadaşınız, sizi kendinizi savunma durumuna sokarak daha üst bir çerçeve kurmaya çalışıyor. Onun çerçevesini reddeden cevap, ona bu işi neden böyle yapmayı tercih ettiğinizi açıklamamaktır. Size “nasıl yaptın?” sorusu sormadığı sürece. Nasıl sorusu onun ast çerçeveye girmesidir ki sizden bir şey öğrensin. Bunun yanında sizden niteliği ufak ufak artan iyilikler isteyen iş arkadaşları ile de karşılaşacaksınız.

Bir kadınla ilk defa seks yaptığınızda ve performansınız kötü olduğunda nasıl hissedersiniz? O an aşağı hissettiğiniz için, “gelecek sefer daha uzun olacak” ya da “o kadar içmemeliydim” gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu sizi tatmin etmesi beklenen kişi haline sokar. Kadın muhtemelen sizi zayıf bir erkek olarak görecektir. Kendi değerine güveni olan erkek bir tane kötü cinsel deneyimde bozuntuya vermez, ya da en azından bu durumu açıklama / savunma gereği hissetmez.

Kendini herhangi bir şekilde açıklamaya çalışmak, çerçeveyi kaybetmenin en kolay yoludur. Bu sadece karşıdaki insan kendi ast çerçevesini defalarca gösterene kadar yapılmamalıdır. Örneğin bir kadın sizin önünüzde sürekli kendini kanıtlamaya çalışıyorsa, arada bir onu doyurmak için bir kemik atabilirsiniz. Ama bunu sadece istediğiniz için yapmalısınız ki kadın ilişkide temel bir güven duygusu hissedebilsin.

Önemli not : doğal alfa erkekler ast çerçevesini otomatik olarak reddetmeye meyillidir. İçgüdüleri kendilerini açıklamamalarını söylerler. Bu erkeklerin kendilerini yüksek değerde gördüklerinden çerçeveyi korumaları kendiliğinden olur. Eğer doğal bir alfa değilseniz, sizin bunu kadın size her soru sorduğunda ya da sizden bir şey istediğinde, size çerçeve dayatıp dayatmadığını düşünerek yapmanız gerekecek (“çantamı tutabilir misin?”). Eğer kadın size çerçevesini dayatmaya çalışıyor ise, sorusunu saptırmalısınız. Bir şaka yapın ya da “onayla-ve-abart” uygulayın ki etkileşimde üst taraf siz olasınız. Bunu yapmazsanız kadın yavaş yavaş gücünüzü emer ve sizi ya ilgi için ya da birkaç yıldır evli erkeklerin karılarında görüldüğü üzere avucuna almak için kullanır.

Bir kadından yüksek beklentilerinizin olduğu ama onun sizden çok az beklentisi olduğu bir noktaya gelmeye çalışmalısınız. Siz istediğiniz gibi davranırken o size uymalı. Bu ciddi miktarda öz değer gerektirir ama o değeri kazanana kadar sizden bir şeyler isteyenlerin çerçevesine girmeyerek bunu simul edebilirsiniz.

Çeviri : Don’t Let A Girl Assert Frame Over You

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

42 thoughts on “Bir kadının çerçevesini dayatmasına izin vermeyin”

 1. Kesinlikle muhteşem .Haklı olduğumuz vakit kimsenin çerçevesine girmemeliyiz .Artist ve egolu barzo tiplerin framesini dağıtıp rezil etmek <3

 2. Ortaokulda yeni gelen bir öğretmen bütün sınıfa “herkes adını soyadını ve babasının ne iş yaptığını söylesin” diye tanışma faslına başlamıştı. O zamanlar bu nasıl bir mal dediğim bir eleman soruya “Adım Ahmet Turan, babam karanlik isler ceviriyor” diye cevap vermişti. Şimdi dikkat ediyorumda, o zaman elemanın sergilediği tavırlar Süzme bir Alfa idi..

 3. Peki işimizi vb soran bir kişiye ne tip cevaplar vermeli ? Mesela burdaki soruları nasıl yanıtlamak makuldur ? Erkek adam ve çeviri manyağı ikinizin de fikirlerini merak ediyorum

  1. Bak ya, kız tavlama algoritmalarımızı açık kaynak yapacağız bu gidişle :))

   1 – Kız meslek sorarsa “tahmin et sence ne iş yapıyorum” oyunu başlat.
   2 – Kız aşağılar bir şekilde tahmin yaparsa “onayla ve abart”.
   3 – Kız iyi veya normal bir iş söylerse “bak bunun sevdim. Tamam ben finansçıyım. Sen ne iş yapıyorsun?” diye devam et.

   Bu algoritma birçok soruda çalışır. Örneğin yaşın kaç sorusunda.

   1 – Kız yaş sorarsa “tahmin et sence kaç” oyunu başlat.
   2 – Kız aşağılar bir şekilde tahmin yaparsa “onayla ve abart”. Mesela sen 30sun ama 45 dedi. “O iltifat ettin, çok genç bir yaş söyledin. Çık … çık” de.
   3 – Kız iyi veya normal bir yaş tahmin ederse “bak bunun sevdim. 40 yaşındayım. Süper yaş. Sen kaç yaşındasın?” diye devam et.

   Şu anki kız arkadaşımla 4 aydır beraberim ne işimi biliyor tam olarak ne de yaşımı (yaklaşık bir tahmini var).

   1. Ben de part-time organ mafyasıyım derim 😁 Kızda 10 snlik bir şok olur. Şaka ya dediğim zaman kız “oh gerçeği söyleyecek” diye rahatladığı anda ise “part time olur mu ya full çalışıyorum nasıl bu devirde ev geçindirelim” derim ve kız genelde güler. Ardından organ mafyası ve böbrek muhabbetine girip (bu arada kız sorusunu unuttu bile) oradan da konuşmayı hatunun vücuduna bağlayarak cinsel gerilimi tırmandırabilirsiniz ama dikkat edin çanta kafaya gelmesin 😁😁

    1. Atanını görmedim ama ilerde cinsellik masaya konulduğunda kullanacağım standart senaryolarımdan birine girmek için kullanırdım herhalde. “Doktorluk fena meslek değil Mr. Hyde olmasa” gibi bir şey derdim. Edebiyattaki persona – shadow ikilileri sağlam ana senaryolar. Örneğin Klark Kent – süpermen (“gazetecilik fena değil ama Süpermenlik yoruyor adamı”), kont drakula (“kontluk fena meslek değil ama her gece bakire kanı bulmak da zorlaştı”), vs .. vs …

     Burdan konu cinselliğe nasıl gelir? Mesela “Dr. Jeckyll ve Mr. Hyde” ikilisinde ben, kızın güvenebileceği, nur yüzlü Mahmut Abiniz Dr. Jeckyll’ım, benim penisim olacak kötü çocuk arkadaşım ise Mr. Hyde. Herşey onun suçu idi falan. Bu senaryolar yüzünden benimkinin ismi bilenler tarafından Mr. Hyde, Kurt Adam, Süpermen, drakula falandır. Türkçe’de “yarrak” kelimesi İngilizce’de “cock” kelimesi kadar rahat kullanılamaz o nedenle ana senaryoda silah arkadaşınıza böyle isimler takmak kız için cinselliği kullanırken daha rahatlatıcı.

     Aslında bu sadece bir yöntem, en iyisi de olmayabilir ama zaten olay senaryo değil ince zeka işi bu. Temel engel zekasızlıktan çok (çoğunuz zeki adamlarsınız), kızı fazla ciddiye aldığınızdan zekanızı çalıştıracak odaklanmayı kaybetmeniz. Bu eğlenen ustalık moduna girin ve IQnuz 100 ve üstü ise shit testleri güzel savuşturursunuz. Eğer tam tersi kızı üst çerçeveye oturtur kendinizi aşağı görürseniz, 200 IQ ile kekeleyen bir salağa dönersiniz.

     1. Bunlar size çocukça geliyor değil mi? Benim 18 yaşımdaki halimi alıp Bruce Wayne – Batman senaryosu oynadığım masaya koyup kendimi izlettirsem “bu ne palyaçoluk lan 36 yaşında amca, 35 yaşında teyzeye böyle mi yürür” diye küçümser, sonra o masada teyzenin amcanın dudağına asıldığını görünce sandalyeden düşerdim herhalde.

      Çocukça belki ama kadınlar fantazi dünyasına girmeye bayılır, özellikle bu tür güçlü ve karanlık tarafı olan erkek arketipleri ile ilgili fantazilere. Edebiyatın, çizgi roman sanatçılarının en büyük beyinleri kullanımıza vermiş, acımadan kullanın.

      Biraz böbürleneceğim kusura bakmayın ama geçen sene Jordan Peterson’un Kadınlar ne ister? videosunu izleyince kendimi takdir etmiştim. Bu senaryoların niye çalıştığından ve kadınların neden böyle şeyleri sevdiğinden pek haberim yoktu. Sadece çalıştıklarını biliyordum. Videoyu izlerseniz bu “çocuklukların” aslında kadınların cinsel fantazileri ile örtüştüğünü görürsünüz.

      Üstelik Jordan Reis’in kadınların en çok “kadın pornosu” aradığı anahtar kelimelerde listelediği 5 tipin dördünü kullanıyormuşum :
      1 – Vampir – Kont Drakula

      2 – Kurtadam – En az kullandığım bu.

      3 – Milyarder – Bruce Wayne – Batman

      4 – Cerrah – Dr. Jeckyll ve Mr. Hyde

      5 – Korsan

      Bunlar dünyanın sayılı sanatçılarının yarattığı, antik kökleri olan persona – shadow ikilileri. Kadınların cinsel fantazileriyle örtüşen ölümsüz arketipler. İzleyici kitlesinin erkek olması sizi yanıltmasın, bunlar erkeklerin olmak istediği maskülin fantazilere denk (erdemli alfa persona ama karanlık ve güçlü sigma gölge / shadow).

     2. Kesinlikle hocam. Illimitable Men de aynısını demişti, hem centilmen olup hem de tehlikeli bir tarafı olduğunu sezdirebilen erkek kadar hiçbir şey kadına çekici gelmiyor. O tehlikeli gizem tek başına ıslatıyor hatunu.

   2. Yolunu yordamını sikeyim bunları en rezil ergenlik beta dönemimde bile bilinçsizce yapıyodum amk. Daha önce öğrenmediğime tam da bu kısımda iyice kızdım.

  2. The Game kitabında Style da bu konudan bahesiyordu ve birbirinden ilginç ve saçma yanıtlar veriyordu, Mahmut’un da bahsettiği gibi bu cevap kesinlikle ve kesinlikle direkt yanıt olmamalıdır.
   Olabildiğince ilginç muhabbeti devam ettirebilecek ve sizi de friendzone’dan uzaklara fırlatacak bir giriş olmalı. Ayrıca Mahmut’un oyunu başlatma ve devam ettirme şeklini de sevdim. Teşekkürler üstad.

 4. Bu onaylanma hastalığı sosyal medyanın da can damarı. Tweetim, paylaşımım, yorumum vs. kaç beğeni aldı? Toplum sosyologların elinde oyuncak başka da birşey değil. İnsanoğlu kibirinden kurtulmalı önce. Kitapta dediği o kadar da karmaşık yaratıklar değiliz, süslü püslü maymunlarız sadece (ama fakat şimdiki maymunlar neden insan olmuyor??).

 5. Hocam şu “ast-üst” çerçeve kadın-erkek değil, her ilişkide işe yarıyor galiba. Zaten bu alfa erkeğin bütün dengeyi kendi lehine bozmasınıda açıklıyor. Bu kendini ispat etmeme içgüdüsüyle de alakalı. Bununla alakalı bir yazı yazarsanız bütün sosyal ilişkilerimi çözerim herhalde 🙂

  1. Yazmayı düşünüyorum. İnsanlar genelde dominant olmayı mafyöz zorba olmak olarak algılıyor. Ama dominant olmak böyle tek tek çerçeve mücadelelerini kazanmak ile olur. Evet, sosyal ilişkilerde de lazımdır ama orada kadın – erkek ilişkilerindekinden esnek olmak lazım. Örneğin okulda öğretmen üst çerçeveye girerse ben ast çerçeveye girmem, işte patron üst çerçeveye girerse ben ast çerçeveye girmem diye tutturursanız, dominant alfa olayım derken çulsuz sigma olursunuz. Zira bu bağlamlarda çerçeveyi kurum belirler ve sizin de uymanız gerekir (geçici olarak da olsa). Tabii bu zorba öğretmen ve patron altında ezilin büzülün demek değil. Kurumsal hiyerarşi duvarlarına aptalca kafalar atmayın demek. Egemenlik hiyerarşilerinde duruma göre pozisyon almanız lazım.

 6. “”Bir başka örnek de patronunuz olmayan bir iş arkadaşınızın size “bunu neden bu şekilde yaptın?” diye sormasıdır. Bu durumda iş arkadaşınız, sizi kendinizi savunma durumuna sokarak daha üst bir çerçeve kurmaya çalışıyor. Onun çerçevesini reddeden cevap, ona bu işi neden böyle yapmayı tercih ettiğinizi açıklamamaktır.””

  Yeni bir işe başladım ve biri bir konuda neden böyle yaptığımı sordu.
  Sessiz mi kalmak gerekiyor yoksa ne tarz bir cevap verilmeli ?

  1. Hocam duruma bağlı. Eğer öğrenmek için sorduğunu düşünüyorsam cevaplardım ama beni sorguladığını düşünüyorsam cevaplamazdım.

   1. beni sorgulamak ve yönetimi altına almak için tabii ki. Bu durumda sessiz mi kalacağız yani düşündüm de sessiz kalmak da “konuşsana kardeşim bir soru sorduk” şeklinde bir cevapla mukabele görebilir.
    insanları gıcık etmekte üstüme yok ama politik olmak istiyorum yoksa cevabım şu olurdu.
    “bu bir soru değil” ve olayı her ihtimalle büyütürdüm. Artık iş yerlerinde sorun yaşamak istemiyorum.

 7. yemin ederim içim aciyor okudukça, yillarca kendi elimle kendimi dusurdugum durumlar aklima geliyor…
  bu yazilari dilimize kazandirdiginiz icin tesekkurler…

 8. Tabak çevirme ,fb, sevgili yada bunun gibi her türlü iletişimde kızın ilgisi azalınca yani ilişki bitme noktasına doğru gelince tertemiz silip atamıyorum.Rezillik, pislik çıkarıp öyle ayrılıyorum madem artık senin gözünde değerim kalmadı siktir git modunda oluyorum .Hafiften zoruma gidiyor yani .Sizce bu hareket çok mu betaca ?Yada kızı rezil edip ayrılırken daha mı yumuşak davranmalıyım ? Yani bitirirken ihtimal kalmayacak şekilde bitmesini istiyorum .Tam siktir/etmelik.Ne yapabilrim?

  Hayat açısından da öyle bir durumum var .Bir şey bitecekse tam bitsin sonra siktirolup gitsin istiyorum.Mesela bir kızı soğutmuyorum tam uzaklaştırıp defolacak hale getiriyorum.Yanlışım nerede ve ne yapmalıyım mahmut abi , çeviri manyağı …

  1. Yanlış yapıyorsun güzel kardeşim. Bu kızın kafasındaki bu adam beta düşüncesini sağlamlaştırır ve sen ne kadar tamamen bitirdim desen de ruhunda yara açan bir durum olduğunu gösterir. O kadar sakin bitireceksin ki kız şoka uğrayacak nasıl olur yaa?! diye. Unutma, kızmak umursama belirtisidir. Kızlar bir nebze de olsa umursamayan erkekleri sever.

   1. Çeviri manyağı doğru demiş. Ben önemli bir ek yapayım. Kızı siktirer bu hareket senin kendini beta görmene neden olur. Asıl sorun bu.

 9. Hocam merhabalar önemli bir sorum var önceki yazılarda arada kaynamış bu sorumun herkes için faydalı olacağını düşünüyorum. Çeviri manyağı hocamda cevaplayabilir.

  Sorum cold approachla ilgili veya kızla tanıştıktan sonra piyasaya çıkan en yakın arkadaşıyla

  Biliyorsunuz ki 8/10 ve üste kızlar yalnız başlarına gezmiyor bu sebeple yanında kız kankası olurken açılış yapmak zorunda kalıyoruz.

  Benim kafamı kurcalayan şu bu kankasına nasıl davranmak gerek ?

  Mesela asıl hedefteki kız wc ye gitti bir şeyler oldu kankasıyla baş başa kaldın , kızla bağ kurup kendisini açmasını mı teşvik edelim yoksa eğlenen ustalıktaki gibi esprili dalga geçmeli bir sohbet mi yoksa beta erkek gibi davranmamız lazım

  Çünkü bir ara kızla takılıyordum ev arkadaşı beni hiç sevmemiş , kaba hıyarın teki bulmuş sürekli beni kıza kötülemiş , benim hatunla kavga ettiğimiz sırada ciddi beynini yıkamış.

  Kısacası arkadaşlarının beni onaylaması ben yokken benim değerimi yükseltmesi için kankalara nasıl davranmak lazım ?

  Kankası bizi iyi bir çocuk olarak mı görmeli yoksa hedefteki kız gibi sevişilecek maskülen erkek olarak mı? Eğer maskülen olarak görürse kıza biz yokken bu çocuk çok fena sakın güvenme sakın kendini kaptırma gibi tavsiyeler de verebilir çünkü

  1. Hiç başıma gelmedi bu kanka kızı da hiç takmadım. Gerçi ben ilk 2 ay kızın yakın çevresine girme taraftarı değilim, kankası ya da başka bir arkadaşı ile muhattap olmam. Anlattığın kötüleyen kanka olayında kızın beyni yıkanmışsa ben kızı ışık hızı ile terk ederdim. Ne işim var böyle şeylerle uğraşacağım?

   Mesela asıl hedefteki kız wc ye gitti bir şeyler oldu kankasıyla baş başa kaldın , kızla bağ kurup kendisini açmasını mı teşvik edelim yoksa eğlenen ustalıktaki gibi esprili dalga geçmeli bir sohbet mi yoksa beta erkek gibi davranmamız lazım

   Hocam biz tam bu yazıda kızın “beni memnun etmelisin” çerçevesine girmeyin öğüdü veriyoruz, sen üstüne bir de kankasını memnun etme çerçevesine girmekten bahsediyorsun 😀
   Kankasının bizi ne olarak gördüğü kankasının problemi. Bizim hedefimiz kızın kendisi.

   Eğer maskülen olarak görürse kıza biz yokken bu çocuk çok fena sakın güvenme sakın kendini kaptırma gibi tavsiyeler de verebilir çünkü

   Bunlar iltifat, kanka umarım böyle konuşuyordur. Sen kızda arzu uyandırıyorsan ve kanka da bunu söylüyorsa güzel bir şey. Eğer kız bana kankam senin için böyle böyle diyor dese “Allah Allah demek böyle büyük iltifatlar edecek kadar çok sevmiş beni, kendisine teşekkür için yemek ısmarlamak istiyorum” derdim gülerek.

   Kendisine sevdirme çerçevesinin astlığı yetmeyip de “canım merak etme kankana kendimi sevdireceğim” diye bir de kankaya sevdirmek için çerçevenin diplerine dalan erkeğin, genlerini gelecek nesillere aktarmaması insanlığın hayrınadır. Kendisine günde 2 posta otuzbir, bol bol Mia Khalifa pornosu, 10,000 saat LoL ve bol bol TV dizisi tavsiye ediyorum.

 10. Bu çerçeve kısmını ben kadınlardan çok hayatın her alanına yayma taraftarıyım. O kadar önemli bir şey ki bu.
  Yönetmen Nuri Bilge Ceylan “Mütevazılık hiçbir zaman gerçek bir üst değer olamamıştır bizde. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar, hissedersiniz,” diyor.
  Maalesef bu yüzden çerçeveyi bozmamak dışında biraz da kibir gerekiyor bencillik gerekiyor bu topraklarda ki bunu sadece kadına değil hayatımızın her alanında bir savaş halinde olduğumuz insanlara karşı kullanmak gerekiyor. Bu bir alışkanlık haline gelince kadına karşı olacan çerçeve koruması zaten kendiliğinden var oluyor.
  Yanıldığım bir nokta da varsa eleştirilerinize açığım, bu sayfayı gerçekten seviyorum.
  İyi günler dostlar.

  1. Evet çerçeve kavramı her insan etkileşiminde var. Burada önemli nokta, çerçeve mücadelesinde galibiyet zorbalıkla değil yetenek ve ince zekayla elde edilir. Kadınla ilişkide sana işini sorduğunda örneğin “siktir git para avcısı orospu” demiyoruz ya da bu imada sözler, ince zekayla üst çerçeveye geçiyoruz.

   Benim kanımca insan türünün en güçlü erkekleri, (a) duyguları başka kişilerin hareketleri ve dışsal etkilerle en az sarsılan,(b) en çok çalışan ve (c) en zeki erkekleridir. Çerçeve mücadelesinde bu üçü çok önemli.

 11. Şu shit test olayında bir nokta var aşamadığım: uzun süreli ilişkilerde nerede troll nerede sert, ciddi olacağımızı nasıl belirleriz ? İpin ucunu kaçırıyorum ara sıra ya tam taşşağa vuruyorum ya da tam ciddi oluyorum kötü bişey

 12. hocam merhaba kız arkadaş çerçevesini sürekli dayatmaya çalışırsa ve bizim çerçeveyi korumaya çalıştığımız vakitte ben güçlü kadınım bildiğin ezik kadınlardan değilim tarzı bir cümle kurarsa tepkimiz nasıl olmalı ve sade bir siktir çekmeli miyiz ? bu durumda siktir çekersek kadın tüm suçu psikolojik olarak bize mi atar ? ilerki zamanlarda geri dönme gibi bir durum olma olasılığı düşüyor mu ?

  1. Kadinin ne dusundugu onemli degil. Bahsettigin kadin psikolojik olarak defoludur. Kiz arkadas materyali degildir. KHli olsan bu kizdan o an sogur ve daha saglikli bir kiz aramaya baslardin.

   1. çok haklısın hocam ayrıca bunun sebebinin ilişkinin 3 aylık olması neticesinde gerçekleşmiş bazı betaca hareketlerime ve tabak çevirmememe bağlıyorum. umarım doğru adımları atarak ya çerçevemi dayatırım ya da olmaz yol veririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *