Pasif Meriç: Dert Dinleyen Erkek

Meriç, genellikle duygusal/cinsel karşılık almadan kıza iyilik yapan, para harcayan, iltifat eden veya kızın hatalarını savunan erkeklere deniyor ki bunlar doğru. Dikkat ederseniz bunların hepsi erkeğin harekete geçerek yaptığı şeyler. Ancak bir de erkeği hiçbir şey yapmadan pasif meriç durumuna düşüren bir hadise var: kızın derdini dinlemek. Beta tuzaklarından biri olduğu için biraz açmayı düşündüm. O yazıda son maddede belirtilmiş; ancak anlatacağım olay onun biraz genişletilmiş hali.

Bir gün herhangi bir sosyal ortamda bir kızla tanışırsınız. Karşılaşmadan itibaren elektrikler havada uçuşur, numaralar kolayca alınıp verilir. Erkek başta çekingen davranır, kıza mesaj atarken ne yazsam diye düşünüp durur. Sonuçta bu şansı (!) kaçırmak istememektedir.

Derken beklemediği bir şey olur! Kız kendisine mesaj atar. Hem de çok üzgündür, yardım istemektedir. Erkeğimizin beklediği fırsat ayağına gelmiştir. Kızı dinleyerek onu ne kadar anladığını ve dolayısıyla kıza ne kadar değer verdiğini (!) gösterecektir. Farkında olmadan meriç pozisyonuna sokulmuştur bile, hiçbir şey yapmadan. Sadece dinleyerek.

Bunları nereden mi biliyorum? Çünkü ben de böyle bir meriçtim, hele ki lisede. O yaşlarıma dönüp kendime amına kodumun merici demek istiyorum. Tamam sakinim.

Yukarıda link verdiğim yazıyla anlattığım şey arasındaki fark şu: orada kızın maddi bir sorunu olmasından bahsediliyor. İşte dersim var, hastayım, param yetmiyor vs demesi. Burada yardım etmezseniz kız sizi meriç haline getiremez. Fakat benim anlattığım durumda sadece dinleyerek aslında kendinizi friendzone kuyusuna atıyorsunuz. Çoğu erkeğin farkında olmadan düştüğü bir tuzak bu, çünkü ortada görünür bir sorun olmadığı için “ben kıza için bir şey yapmadım o zaman meriç değilim” diye kendimizi kandırmamız yüksek ihtimal.

Ve günlerce devam edecek pasif meriçlik durumu başlar. Kız anlatır, erkek dinler. Her gün ilk mesajı atan, daha uzun mesajlar yazan, iç dünyasını döken kız olduğu için erkek kızla “yakınlaştığını” zanneder. Ve bu sürecin sonunda yeterince “paylaşım” yaptıklarını düşünüp kıza sevgili olmayı teklif eder. Cevap ise “ben seni arkadaş olarak görüyorum?!”

Neden böyle oluyor? Çünkü kız, erkeği psikolog olarak kullanmaktadır. Alakalı bir yazıda sivil palyaço nickli sözlük yazarı durumu güzel anlatmış:

adam geldi bana bir gün dedi ki: “abi ben bir kızla günde 10 saatten fazla konuşuyorum. sürekli bir şeyler paylaşıyoruz. beni rüyalarında gördüğünü söylüyor, beni özlediğini söylüyor. hatta bana beni sevdiğini bile söyledi!”. “eee, ne güzel işte beraber olun o zaman. tut elini, sarıl ve takılın” dedim haliyle. adamın bana dediği şu; “abi kız seviyor ama sevgili olmak istemiyor..”. oğlum manyak mısınız siz? nasıl bu konuma düşürüyorsunuz kendinizi? sonra günde 2 paket sigara içip alkol masalarından kalkmıyorsunuz. hiç mi anlamıyorsunuz, günde sana 10 saat abuk sabuk şeyleri anlatan kadına sen değil anlatmak iyi geliyordur. senin yerine put koysalar kadın o puta da anlatır. köpek koysan ona da anlatır. ama onların vereceği ilgi senin ilgine eş değil. çünkü sen zamanla seveceksin. onu düşünecek, arzulayacaksın. folloş hale geleceksin. kadının niye umrunda olsun? ona göre siz yakın arkadaştınız(!), ama sen duygular beslemeye başlayınca her şeyi mahvettin. bu kadar basit.

Evet güzel kardeşim, senin yerine put koysan o kız puta da anlatır.

Peki çözüm?

Bir kadınla eğer cinsel/romantik bir ilişki düşünüyorsanız maddi manevi hiçbir derdine kulak asmayın. Kırmızı hapın 50 tonu serisinde de belirttiğimiz gibi kadınların dertlerinin çoğu tiyatrodan ibaret. Kendilerine icat çıkartır gibi dert çıkarıyorlar. Aslında saçma sapan duygu dalgalanması yaşadıklarının farkındalar, dolayısıyla kendileri saygı duymadıkları şeyleri ciddiye alıp dinleyen adama da saygı duymuyorlar.

Bir daha size dertlerini anlatıp psikologu yapmaya çalışan bir kadın gördüğünüzde bir bahaneyle yanından ayrılın. Hele ki ilişkinin başında böyle şeylere asla tahammül etmeyin. Birkaç gün sonra konuşmayı tekrar siz başlatın, hala aynı ruh halini size yansıtmaya çalıyorsa iletişimi kesin. Karşılaştığı her erkek kadının duygusal ayıcığı moduna girmeye hazır olduğu için bu hareketiniz onun kafasında farklı ve kendine saygısı olan bir adam izlenimi uyandırmak için tek başına yeterlidir.

Unutmayın, sizin gerçekten bir derdiniz olsa ve bunu paylaşmak isteseniz, kadın bunu mızmızlanma ve zayıflık olarak görüp sizden uzaklaşacaktı. Aynı acımasızlığı erkek olarak sizin göstermeniz daha elzem. Zaten siz onun derdini dinledikten 10 saniye sonra rahatlamanın verdiği hisle sizin bu iyiliğinizi unutacak.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Çeviri Manyağı

Sitenin anti-feminist ve gözlemci abisi, kardeşi. Kendisine thalesengeditor@gmail.com adresinden karı-kız meseleleri için ulaşabilirsiniz.

16 thoughts on “Pasif Meriç: Dert Dinleyen Erkek”

 1. Abi peki uzun ilişkide nasıl yaklaşmalıyız bu konuya? Hehalde tam tersi olur. Kızın sorunlarına çözüm bulup dinlemeli miyiz ?

  1. Uzun ilişkide tabi kaçmak zor, ama sadece dinleyin. Emin olun çözüm bulmanızı değil sadece dinlemenizi istiyor kadınlar. Sakinleştirin yeterli. Ağlayan kızına sadece sarılarak teselli eden baba gibi olmanız lazım.

 2. Aynisi benim de basima gelmisti . Universitenin ilk yillarinda daha toyum ,tecrubesizim , red pill bilmiyorum etmiyorum betanin alasiyim ,ama tipim vardi o da bi boka yaramiyodu 🙂 Kiz benim arkadasimin tabaklarindan birinin arkadasiydi . Neyse facebookdan karsilikli eklestik numara aldik sonra kiz beni habire arayip psikologu yapti beni . Kizin da takintili bi sevgilisi vardi o cok ozel kadinin pesinden kosan tip yani . Kiz bana surekli bunu anlatirdi iste biktim,dayanamiyorum,surekli isyanlar uzulmeler ben de mal gibi dinliyodum . Yataga atip sikebilecegim bu kizi dert dinleyen beta konusu yuzunden kaybetmistim sonra telefonda ben sana asigim dememle zaten yuzyilin hatasini yapmistim 🙂

 3. Beyler daha önce sevgilim olmadı liseliyim kızlardan utanmam çekinmem onlar benden utanır beden dilini çok iyi okuyorum baktığım zaman hoşlanıyor mu hoşlanmıyor mu anlıyorum ama sorunum şu kıza çıkma teklifi edince ipleri ona veriyoruz bunun bir yolu yordamı var mı nasıl o aşamaya geçilir kızların nerdeyse hepsi aktif ilgili birine odaklanamıyorum lisede yürüme alt sınıf üst sınıf nasıl yapılır tavsiyelerinizi bekliyorum teşşekürler. Birde sınıftan kız var hoşlandığını biliyorum konuşurken yüzüme bakamıyor yere filan bakıyor arkadaşı ile takılıyor o da hoşlanıyor hangisine ne yapayım birde 4 lü 3 lü kız grupları oluyor parmağıyla işaret edip bakıyorlar filan hangisine gideyim derken hiç birine gitmiyorum benim durumum normal mi kız bir şey sorucak utanıyor kekeliyor tersliyen mi dersin hoşlandığı belli olamsın diye statüm çok yüksek sanırım ilgi bolluğu içinde yokluk oluyor sanırım okul dışında iki farklı kızla buluşuyorum onları idare ediyorum sevgili olaylarına giremedim ne yapayım abilerim deneyimli insanlar herkese iyi akşamlar.

 4. hocam dert ciddiyse napak? geçen buluştuğum kızın babasını içeri almışlar ailenin a. koyulmuş. zaten gevşek bi tip olduğumdan dertli kızla otomatik olarak geyik yapabiliyorum ama böyle ciddi durumda dinleyip tavsiye verdim

  1. Öyle kızla hiç uğraşma zaten. Derdi sizden fazla olan kızla devam etmeyin sizi de boğar bir süre sonra ağlama duvarına çevirir.

  2. Dert dinle ama dert dinlediğine yürümen zor. Bir de evet çıkmadığın kızın derdi kızı ilgilendirir. Senin problemin değil.

   1. Hocam … gerçekten bi sıkıntısı olur da anlatırsa ? Bariz dertlerden bahsediyorum . Bana en son dert yanan kız mesela ,Telefonda ağlayarak aradı ve sadece konuşalım dedi . ben de farklı şeylerden konuşup neşelendirip 10 dk sonra telefonu kapadım . Sonradan kendi anlattı , kız kardeşinin ciddi bir rahatsızlığı varmış, başka ailevi sıkıntılar , cidden bunalmış gibiydi. Yurttaki kız arkadaşlarına bile anlatmamış. Böyle bi konumdayken bile bana ne diyip geçecek miyiz ? Beni aramasının sebebi meriç gibi görmesi mi sizce ?

 5. Ekleme yapayım. Bu dert dinleyerek destek olma isteği öyle bir betalık ki o an bile size çıldırtıp yaptığınızın yanlış olduğunun farkına vardırabilir.

  Hiç unutmam bi keresinde bir sınava giren kızı teselli edicem. Sınava dört kişi alınıyor, kontenjan da dört. Yani kızın kazanmama ihtimali yok. Ama hala ya almazlarsa diye panik yaptığı için ben de onu matematiksel olarak bunun mümkün olmadığına inandırmaya çalıştım sürekli.

  Saçmalığa bakar mısın ya? İşte kızların en ciddi (!) derdi bile bu kadar tutarlı (!). Şimdi ki aklım olsa ya bi siktir git dalga mı geçiyorsun derim. O yüzden asla bu saçmalıklarla başınızı ağrıtmayın. Gerçek derdi olan kız nadir çıkar. Hayata solipsist baktıkları için işlerine gelmeyen her olayı dert sanıyorlar.

 6. Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum: dert dinleyip tavsiye vermek, kimi zaman sizi kızların gözünden düşürmekle kalmıyor, size düşman kesilmelerini bile sağlayabiliyorlar. Bunun biraz uslûpla da alakası var. Yaşadım bunu ben. Kız, arkadaşlarının kendisinin kaynaklarından ve bilgisinden çalışıp, sınavda kendisinden daha yüksek almasından, sızlanmıştı. Arkadaşlarının kendisini kullandığını, kullandırtmaması gerektiğini söyledim ve kızın tavırları bir anda değişip, arkadaşlarını savunmaya, kendisine nasıl destek çıktıklarını anlatmaya, bana düşmanca yaklaşmaya başladı. İlginç bir deneyimdi. O yüzden dikkatli olmak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *