İlk 3 – 4 ay hiçbir İYİLİK, İLTİFAT VE HEDİYE yok.

Dünkü Duygusal güç – Bir erkeğin sahip olabileceği en büyük güç yazısında şöyle yazmıştım :

Bir kadınla ilk tanıştığınızda şu kurala her zaman uyun: İlk 3 – 4 ay hiçbir İYİLİK, İLTİFAT VE HEDİYE yok. Kadının yaptığı hiçbir şeye duygusal bir tepki vermek yok. Nokta!

Bu konuda okur de bruyne gayet yerinde bir yorum yaptı :

bu 4 ay olayı bayağı saçma geliyor bana. eğer kızla sevgili isen,söylemen gerekir. yoksa kız ayrılır senden. ha sen diyorsan biz sevgili değiliz,seks yapıyoruz birlikte bir şeyler paylaşıyoruz fakat sevgili değiliz,ona tamam. ama diğer türlü kız tekmeyi koyar sana. burada hatalı düşünmüşsünüz.

Yerinde diyorum zira benim burada yazdığım mantığa ters görünüyor. Fakat bu kırmızı hapın 30 senedir sahada deneye yanıla bulduğu ve ilk başta mantığa ters gelse de önemli bir kural. Orada cevap yazdım ama burada da yazı olarak tekrarlayayım ki arada kaynamasın (cevabı biraz güncelleyip genişlettim).

Öncelikle 4 ay ağızdan iltifat ve seni seviyorum çıkmaması ve hediye almamak, bu 4 ay boyunca sevgiline fiziksel sevgi göstermeyeceksin ya da sevecen davranmayacaksın anlamına gelmiyor. Öncelikle bu 4 (ya da 3 – 4) ay sallama bir sayı değil. Bu süre bir oneitis mavi haplısının sevgilisi tarafından ortalama terk edilme süresidir. 30 yıllık tecrübe birikiminin gösterdiği şeyler şunlar :

1 – Bu kritik süre boyunca iltifat ve seni seviyorumlar çoğunlukla kızın “lan erkek mi bu yoksa erkek rolü yapan oğlan çocuğu mu” testleri nedeniyle ağızdan çıkar. Çoğunlukla kız ya direk isteyerek ya da bir trip atıp “seni seviyorum” veya iltifat alarak bunları erkekten alır.

2 – Bir kadını sevecek kadar tanıman en az 3 – 4 ay alır. Kadın sevgilin de olsa hakkında bir şey bilmiyorsun. Ve günümüzde erkek olmanın sorumluluğu, kendini paranoya ve kıskançlık krizi gibi zayıflıklara kaptırmadan, kolundaki kızın gerçekte nasıl biri olduğunu gözlemlemendir. Maalesef günümüzde bir erkeğin mutlu olmak için izlemesi gereken yol, başında bu kızın sana her kazığı atabilecek biri olduğunu varsayıp, 3 – 4 ay içinde aksini ispat etmesini beklemektir. Başından “sevdiceğim, kar tanem,  meleğim” diye başlarsan fena yanabilirsin.  Lafı uzatmadan söyleyeyim, birkaç ay tanıdığın birini sevemezsin.

3 – İltifat ve seni seviyorumlar, kızı genelde soğutur. Zira çoğunlukla bunlar yukarda dediğim gibi testtir. Kızın beklentisi, boyun eğmemendir.

4 – En önemlisi bu : sözlerin gücünü küçümsemeyin. İltifatlar, seni seviyorumlar ve hediyeler, erkeği duygusal yatırıma iter ve ilişkide güçsüz taraf yapar. Çünkü kadınlar çoğunlukla ilk aylarda fazlaca duygusal yatırım yapmazlar ama erkeği yatırım yapmaya iterler.

Bundan Duygusal Yatırım yazılarında bahsetmiştik :

Ben Franklin Teorisi

Amerik Birleşik Devletleri’nin kurucularından ve gelmiş geçmiş en büyük amcıkavcılarından Ben Franklin’in ünlü ve mantığa aykırı görünen keşfidir : eğer A kişisi B kişisi için bir şey yaparsa, A kişisi B kişisinden daha fazla hoşlanacaktır. Çoğu kimse bunun tersini varsayar – eğer insanlar sizden hoşlansın istiyorsanız, onlar için bir şeyler yapmalısınızdır. Yani B kişisi, A kişisinden daha fazla hoşlanmalıdır, değil mi? Yanlış!

A kişisi B kişisinden daha fazla hoşlanır zira A kişisi duygusal yatırım yapmıştır. Belki de A kişisi B kişisinin karşılık olarak iyi bir şey yapmasını beklemektedir. Belki A kişisi, primat hiyerarşisinde B kişisinden aşağıda olduğunu düşünmektedir. Belki A kişisi kendi egosunu korumaktadır – B kişisi özel biri olmalıdır, onun için bir şey yapmış olsam bile! Ya da B kişisi için bir şey yapmak gibi basit bir eylem nedeniyle, B kişisi A kişisinin düşünce ve duygularında yer kaplamaya başlamıştır.

Duygusal yatırımda kadın erkek farkına da yine Duygusal Yatırım yazılarının ikincisinde değindik :

Kadınların duygusal yatırım yapması, erkeklerin duygusal yatırım yapmasından daha uzun zaman alır. Erkekler en kısa zamanda dölleyebilecekleri doğurgan kadın arayacak şekilde evrimleşmiştir (büyük kalçalar, büyük memeler, sağlıklı bir yüz). Kadınlar ise kendilerini ve çocuklarını koruyabilecek olan kabilenin en güçlüsünün peşindeler. Bu nedenle de daha uzun vadeli özelliklere bakarlar (kendine güven, dominantlık, duygusal güç, zeka, vs …). Bir kadının bir erkeğin bu özelliklere sahip olup olmadığını anlaması zaman alır. Bunun yanında erkek güzel bir kadına hemen yatırım yapabilir. Her kadın – erkek ilişkisinde erkeğin duygusal yatırım yaptığı ama kadının hala mantıki hareket ettiği bir periyod vardır. Birçok erkek bu periyoda sıçar – garip, fazla iyi, fazlaca kıza odaklanmış bir şekilde davranmaya başlarlar ki o sırada henüz yatırım yapmamış kadına bu erkek kaybeden ya da daha kötüsü izlenimi verirler.

5 – Duygusal yatırım yapmaya dünden hazır, duygusal yatırım yapmanın kızı elinde tutmak için zaruri olduğunu düşünen erkek, şu 30larında evlenilebilecek, en sıkcısından koca malzemesidir. Mavi haplıdır. Bu, 30larında bir kadının “amanın kocişko adayımı buldum” diye üzerinize atlamasına neden olabilir ama özellikle genç bir kadının hedefindeki erkek değildir. Genç kızlar bu tiplerin yanından geçmez. 30lukla da yanılıp şaşırıp alfa siker beta öder denkleminin sağına düşme şansınız var.

Bu kuralı ihlal edebilirsiniz ama tavsiye etmem. Riskine değmez. İlk aylarda seni seviyorum demediği, iltifat etmediği ya da hediye almadığı için terk edilen kişiler gördünüz mü bilmem. Ben görmedim.  Edilen varsa da o adam muhtemelen beta bucks arayan bir hatundan kurtulmuştur. Sözel iltifat ve ağızdan seni seviyorum çıkmadı diye terk edilebileceğini düşünmek aşırı mavi haplılıktır.

Ben bu kural yüzünden hiç terk edilmedim, edileni de görmedim. Tersinde terk edildim ve edileni çok gördüm. Örneğin daha 1 aylık ilişkide kucağında “senden çocuğum olsun istiyorum İhsan, beni seviyor musun” diye kıvranan kıza karşılık olsun diye “ben de istiyorum, ben de seviyorum” cevapları veren ve akabinde aşık olan; ve ilişkinin 3. ayında “İhsan seninle çok sıkılıyorum ben” diye terk edileninden gördüm. Gerçi iyi oldu, İhsan’a hapı içirdik sayesinde.

Tabii bu yazdıklarımızın kıza sarılmayın, kucaklamayın, koklamayın ya da “4 ay sikeceğim seni benden bu süre boyunca sevgi alamazsın” şeklinde davranın tavsiyesi olmadığını anladığınızı varsayıyorum. Kırmızı hap camiasında var öyle adamlar. “Kafasını yastığa gömecen karının, sikecen ve işin bitince kapıya koyacan, ne sarılması amk” diye yazanlar. Ben şahsen böyle adamlar neden kadın – erkek ilişkileri ile kafa yoruyor anlamış değilim. Parasını verip yapsınlar, bahsettikleri “ilişki” için sevgiliye ne ihtiyaçları var. O ilişkiyi satıyorlar ve üstelik en ucuz seks, parasını vererek yaptığın sekstir.

Kıza dokunuş, sarılış ve öpücüklerle seni seviyorum dersiniz zaten (gerçi bunu da abartmayın). Ağızdan çıkan beklesin biraz.

Önemli Not : İki kuralı asla ihlal etmeyin.

1 – Asla ilk seni seviyorum diyen olmayın. Kaçıncı ay olursa olsun.

2 – İlk 3 – 4 ay asla hediye almayın. Çiçek falan da almayın. İstisnası tabii doğum günüdür. Sevgililer Günü değil!

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “İlk 3 – 4 ay hiçbir İYİLİK, İLTİFAT VE HEDİYE yok.”

 1. “16 maddede kadınların kalbini çalmanın yolları

  1 – Asla Seni Seviyorum’u ilk söyleyen sen olma.
  Kadınlar bir erkeğin kalbini çalmak için çeşitli engelleri aştıklarını, diğer kadınlar tarafından da istenen bir erkeği sonunda kendilerinin kazandığına inanmak isterler. Bu nedenle, eğer “seni seviyorum” gibi oldukça bağlayıcı bir lafı çok erken söylersen, kadının bu sevgiyi kazandığını düşünerek alacağı hazzı ondan çalarsın. Onu seviyor olsan bile, onu sevdiğini ondan önce dillendirme. Bunu onun önce söylemesini teşvik et.”

  aylar önce yazmıştın zaten..

 2. Çok sevdiğim İngilizce bir söz vardır: “Actions speak louder than words.” yani “Hareketlerin sesi kelimelerden daha gür çıkar.”

  Kadınlara iltifat konusunda bir numaralı kuralınız bu olmalı. Kızın taş gibi vücuduna iltifat etmek yerine şehvetli bir öpücük ile elinizi vücudunda gezdirmek kıza daha güzel bir iltifat olarak görünür. Üstelik ortada sözlü bir şey olmadığı için iltifata kanıt da yoktur, kadın beğenildiğini sadece “hisseder”. Ve biliyorsunuz kadınlar hisleriyle hareket eden varlıklar.

 3. Kadına hediye almak ve iltifat etmekte sorun yok. Önemli olan düşük yatırımdan başlaktır. İlk hediyen 5-10 tl’lik olsun. İlk iltifatın basit olsun. Mesela sevimlisin veya zekisin gibi. İltifatlarınız direkt karakterine olsun.

  Sevgi göstermeniz ise sıkıntılı bir konu. Kız ilişkiyi sizden daha çok istemelidir ki sıkıntı çıkmasın. Siz kızdan daha çok istiyorsanız problem var demektir.

  Bir de herşey kadınına bağlı ve erkeğin tecrübesine…

 4. Benim bu konudaki şahsi düşüncem: Bence sorun iltifatta veya iyilikte değil. Sonuçta birlikte olduğun kızın anasını mı ağlatıcan hep? Hayır.

  Sorun iltifatın niyetinde. “İltifat işe yaramıyor” zihniyeti ile değil, içinden o an ne geldiyse onu söyleyebilmenin sonucu olan iltifat yapılabilir. Bir erkeğin iltifatı zaten daha dobra, daha samimi olduğu için genelde takdir edilir ve “çok güzelsin” den öte onun özel bir şeyinden sonuç beklemeksizin hoşlandığını belirtir. Meriçinki takasa dayalıdır. “Ben iltifat edeyim, sen bana seks ver” türünden bir takas. Bu tarz iltifatları duyan kız tiskinir pek tabii 😀

  1. Tüm kızların bunları ayırt edebilecek rasyonalitede olduğunu varsayıyorsun. Sık iltifat edersen çoğu seni o meriçle aynı sınıfa sokacaktır.

   İltifat etmeyip, seni seviyorum dememek kızın anasını ağlatmak demek değil. Bu kadar uçlarda dolanmayın.

   1. Rasyonel olduklarını varsaymadım, olsalardı zaten bu külliyat oluşmazdı. Aksine, hissedebilirler. İltifatı ettiğin beden dili, sıklık, sonrasında yaptığın davranışlar gibi birçok etmen var. İltifatı sürekli ediyorsan zaten o iltifat değildir 😀 Eğer kıza gerçekten muhtaç değilsen neden sürekli iltifat edesin ki? Takdir edersin en fazla… İltifat da kız hak edince bir anlam kazanıyor.

    1. Yine de ilk 3 – 4 ay iltifat etmemeye bakın. Zaten neden iltifat edilir anlamadım. Gerek de yok zaten.

     1. İlla iltifat edeceksen kızın dış görünüşüne değil uğraşıp yaptığı bir şeye (yemek vs gibi) iltifat et. Erkeklerin çoğu güzelliğe ettiği için o tür iltifata alışıklar.

 5. İlk ay dolmadan kıza sanaldan dedirtecek kadar iyi oynamış (veya öyle hissedilmiş) bir durumda kıza karşılık olarak yine sanaldan demenin sakıncası var mı?

 6. Şunları okuyorum da -bu siteyi ve yazılanları yeni buldum ve okuma fırsatı buldum ki hala hepsini okumadım- bazen kendimden şüphe ettim. Herkes evlendi benim niye uzun süreli ilişkilerim olmadı vs.. Şuan tam 34 yaşımdayım ve hemen hemen her milleten hatuna kaydım. Ağzımdan çıkmayan çıkamayan seni seviyorumlar, bir işini gördürmek isteyen kız arkadaşa karşı kaba davranışlarım hep eleştirildi dışardan. Ben tam bir Alfaymışım. Yıllarca vurdum dolaştım. Babam da böyledi. Bununla ilgili yazılarınız vardır muhakkak ama rol modelim ya babam olduğu için ya da genetik ben doğuştan böyleydim. Hala evli değilim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *