Yapasım gelmiyor

Merhaba Erkekadam okuyucuları. Ben Boğaç. Daha doğrusu rumuzum bu. Kendimi uzun uzun tanıtmak isterdim ama konumuz bu değil. Sizinle önemli bir çeviri paylaşacağım. Erkek Adam Jocko Willink’in “Disiplin Eşittir Özgürlük” kitabına atıfta bulunarak bir yazı yazmıştı. Bu yazıyı gördüğümde aslında en önemli şeyin harekete geçmek ve devam etmek olduğunu tekrar hatırlamış oldum. Şimdi de Jocko’nun “Not Feeling It” podcastinin çevirisini paylaşmak istiyorum. Önemli olduğuna inanıyorum ve eklemeler de yapacağım. İyi okumalar…

 

Bir şey yapmak istemediğim günlerle nasıl başa çıkıyorum? O yorgun olduğum, yıprandığım veya kendime yaptığım eziyetten bıktığım günler… O günlerde ne yapıyorum?

Cevap basit. Her türlü harekete geçiyorum. İşimi yapıyorum.

Bazen ruhsuz bir şekilde yapıyor da olsam da, eylemlerimin peşinden gidiyorum(ÇN: Aslında kalıp “go through motions” ama ben böyle çevirmeyi daha uygun gördüm).

Antrenman yapmak istemiyor muyum? ANTRENMAN YAPIYORUM.
Kafamı projeme gömmek istemiyor muyum? KAFAMI PROJEME GÖMÜYORUM.

Erken uyanmak ve yatağımı terk etmek istemiyor muyum? ERKEN UYANIP YATAĞIMDAN ÇIKIYORUM!

Bu arada, bunlar bazen ufak bir araya ihtiyacınız olduğunun birer işareti olabilirler ve doğru da olabilirler.

AMA bugün ara vermeyin. Yarına kadar bekleyin. Size tatlı tatlı fısıldayan anlık hazlara aldırmayın. O sesi kapatın. Dinlemeyin. Bunun yerine, eylemlerinizin peşinden gidin. O ağırlığı kaldırın. Tepeye deparınızı atın. Projeniz üzerine çalışın. YATAKTAN ÇIKIN.

Ben ertelemeyi sevmem. Ama ara veresiniz varsa, bu ertelemeniz gereken tek şeydir. Yarına bırakılacak tek şey ara vermektir.

Ve yarın geldiğinde, hâlâ ara vermek istiyorsanız, verin. Muhtemelen ara vermeyeceksiniz veya buna ihtiyaç bile duymayacaksınız. Muhtemelen ara vermeye olan arzunuzun sadece bir zayıflık olduğunu fark edeceksiniz. O arzu aşağı inen yoldur, en az direncin yolu.

Eylemlerinizin peşinden gitmekle, bu zayıflığınızın üstesinden geleceksiniz. Ve doğru yolda kalacaksınız, disiplinin yolu. Savaş yolu!

Yani tam da ait olduğunuzu bildiğiniz yerde.

(Çevirmen Notu: Şahsen benim gelişim maratonunda öğrendiğim en önemli şeylerden biri, eylem ve motivasyonun, bize anlatılan dinamiğin tam tersi şekilde işlediği. Motivasyon eylemin sebebi değil, sonucudur. Harekete geçmek size motivasyon getirir. Harekete geçin. Eğer bir şey yapasınız yok ise o an disiplin sizinle dost olmak için fırsat kolluyor demektir. Ona merhaba deyin ve bağ kurun. O işi yapın. Hayattaki en iyi dostunuzu kazanın.)

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

6 thoughts on “Yapasım gelmiyor”

 1. Disiplin , özgüveni oluşturur
  Yaşadığımız özgüven problemlerinin çoğu sebebi KENDİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTMAMIŞ OLMAMIZDIR

  1. Bu yazı ilaç gibi geldi.

   “Telefonla oynamaya biraz daha devam et.”
   “Biraz daha uyu, yatakta vakit geçir.”
   “Sonra yaparsın.”
   “Hava çok soğuk, spora gitme.”
   “Yemek yapmakla uğraşma, dışarıdan sipariş et.”
   “Amaan ye gitsin, ne olacak?”

   Gerçekten hepimizin gün içinde sıkça karşılaştığı, bunlar ve benzeri pek çok sözü disiplinin bize attığı shit testler olarak algılayabiliriz. Eğer bu shitler altında ezilmezsek, evvela disipline sahip olabiliriz. 🙂

 2. Merhaba.

  Site için teşekkür ederim. Burada paylaşılanlar öyle hayatımı değiştirdi ki adım kadar emimim hiçbir erkeğin hayatına bu kadar yardımcı olmamıştır. İleride bir gün hikayemi paylaşmak isterim.

  Benim sorunum İngilizce öğrenmeyle ilgili. Aslında çok zayıf değil ama gene de reddit’teki red pill köşesini takip etmeme yetmiyor. Çok vaktim yok. Genelde okul derslerimi çalışarak vaktimi geçiriyorum ama günde 40-45 dakika İngilizceye ayırabileceğimi düşünüyorum. Sizce nasıl çalışmalıyım? Neler yapabilirim? Çok sağlam gir grammar kitabı aldım ama çalışırken canım çok sıkıldı. Her türlü tavsiyenize açığım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *