Sosyal Eşleşme Teorisi

Erkeğin zengin olduğunu nasıl anlarsın …

Bu şakaya çok güleriz ama şaka neden bu kadar komik? Komik çünkü insanlar, diğer tüm yüksek seviyeli hayvanlar gibi, bilinçaltında algısal karşılaştırmalar yapacak yetenektedir. Bu şaka komik zira sistemdeki dengesizliği görebiliyoruz ve kişisel duruma göre çıkarsamalar yaparak sonuçlara varabiliyoruz. Sosyal Eşleşme Teorisi’nin temelinde bu vardır.

Sosyal Eşleşme Teorisi, temek olarak şöyle tanımlanabilir : diğer herşeyin eşit olduğunu varsayarsak, bir birey kendisiyle aynı ya da benzer derecede fiziksel çekiciliğe sahip birine çekim duyup onunla eşleşecektir.

Bu oldukça bilinen bir sosyal psikoloji teorisidir, Oyun teorisyenleri tarafından yaratılmış bir kavram değil. Fakat, teori cinsel pazar dinamiklerinin oyun ve statü gibi değişkenleri eklenmeden önceki çerçevesine vurgu yapar.

Bu, birçok kültür ve toplumda doğal olarak ortaya çıkan bir şeydir. Teorinin püf noktası ise tabii ki “diğer herşeyin eşit” olmasıdır. Fakat saf bir şekilde, cinsel çekimin ve eşleşmenin herşeyden soyutlanmış bir ortamda gerçekleştiğini varsaymayacağım. Tam tersine, bilinç altında çalışan bir psiko-biyolojik prensibin kişisel (mikro) seviyeden bütün bir kültürün (makro) sosyal psikolojisine etki eden diğer psikolojik şemaları nasıl ortaya çıkardığını göstermek istiyorum.

“Kadınlar neden aldatır” ya da erkekler neden arketip şekilde güzel kadınlarla seks yapmak istemeye meyillidir gibi konularda daha önce forum postlarında yazdığım gibi, bu arzunun temelinde psikolojik olarak evrimleşmiş bir fırsatçılık vardır. Bu fırsatçılık, kendimizin ve çocuklarımızın hayatta kalması için, bu tür doğal karşılaştırmaları yapma ve onlardan sonuç çıkarma yeteneğimiz üzerine kuruludur. Bu bize bin yıldan fazla süredir o kadar yarar sağlayan bir mekanizmadır ki, doğal karşılaştırmalar yapabilme kapasitesi, çevremizi deneyimlememizin otonom ve bilinçaltı bir öğresi haline gelmiştir. Hayatta kalma açısından, daha büyük elmayı yememizin daha küçük elmayı yememizden daha iyi olduğunu biliriz. Biyolojimizin bizi ittiği şeyleri istemeye eğilimliyiz. Ve bunun üzerinden bu tür isteklerimizi en iyi şekilde tatmin edeceğini düşündüğümüz idealler geliştirmeye meyilliyiz.

Daha önce belirttiğim gibi, çekiciliğin ve cinsler arasındaki ilişkinin herşeyden soyut bir ortamda gerçekleşmediğini ve (çoğu tahmin edilebilir) değişkenlerce etkilendiğini anlıyorum. Ama Sosyal Eşleşme Teorisi, cinsel çekim ve eşleşme sürecinden çok seçim motivasyonları ile ilgilidir. Fiziksel görünüm, cesaret, vs. gibi şeylerin cinsel çekim üzerindeki etkisinin önemi konusunda sürekli soru alıyorum. Kendi tecrübelerime göre söyleyebilirim ki bunların cinsel çekim üzerinde tabii ki etkisi var. Şişman bir erkek, Fitness America yarışmacısını, bu ikili arasında başka özel bir etkileyici faktör yoksa, cinsel olarak etkileyemeyecektir. Bu cinsel çekimin şişman erkeğe yönelik nitel ve gerçek bir arzu üzerine kurulacağını da savunmayacağım. Ortada ciddi olarak dengesiz bir sistem var.

Sosyo-ekonomik, entellektüel, duygusal seviye, vs gibi şeyler eşit alındığında, kendiniz ile benzer fiziksel görünümde insanlardan etkilenip, onları etkileyebilmeye meyillisiniz.  Bu, “o kız / erkek benim seviyemin / ligimin üstünde” zihniyetininin temelindeki psikolojik şemadır. Bunlar daha idealize fiziksel özelliklere sahip özellikteki kişileri etkileme ve onlarla eşleşme ihtimalinin azlığının bilinçaltında anlaşılmasının göstergeleridir. Kişi dengesizliği kendi algılar ve ihtiyaçlarını karşılamak için (burada seks) daha olabilir fırsatlar için kendi kendini kısıtlar.

“Zengin erkek” fotoğrafına bir daha bakın. Bu dengesizlikteki kadının “servet avcısı” (golddigger) olduğunu varsayarız. Bunu da Sosyal Eşleşme Teorisinin içselleşmiş anlayışı ile yaparız. Başka ne sebeple, tanga giyen (cinsel olarak boşta olduğunun göstergesi) görece çekici ve iyi vücutlu bir kadın,obez bir erkekle olsun ki? Eğer erkek bunu dengeleyecek başka şeylere sahip değilse nasıl olabilir? Fotoya  bakar ve güleriz. Kadınlar, fotodaki kadının erkeği gerçekten arzulamadığını ama başka ‘kaynaklar” sağlayabilmesine aşık olduğunu düşünerek olayı rasyonelleştirir. Yüzeysel mi? Belki. Ama bu yine de özellikle kişilerin bireysel durumlarını bilmediğimizde kullandığımız doğal karşılaştırma içgüdülerine sahip olduğumuzu gösterir. Kadının erkeği gerçekten seviyor olma ihtimali vardır ama bizim ilk aklımıza gelen bu değildir. Aslına bakarsanız, bu ihtimali düşünmek bile önemli miktarda eğitim ve zihinsel çaba gerektirir çünkü Sosyal Eşleşme karşılaştırması bizim doğal fabrika ayarımızdır.

Son olarak da, Sosyal Eşleşme Teorisi’nin AFCizmin ve ONEitis‘in üzerinde yükseldiği ana ayaklardan biri olduğunu söyleyeyim.  Bu iki şemadaki reddedilme korkusunun temelinde, Sosyal Eşleşme Teorisi’nin bilinçaltı kavrayışı vardır. ONEitis özellikle “ben bir daha bu kadından / adamdan daha iyisini bulamayacağım” fikrine neden olan, dengesizlik öz algımızdan kaynaklanır. Bir kişi ilişkisinin Sosyal Eşleşmede bir dengesizliği temsil ettiğini düşünürse, o ilişki ne kadar kötü olursa olsun kalıp onu tolere edebilir. İdealize edilmiş bir partnerden gelen suistimal, daha az idealize edilmiş ve anonim birinden gelen reddedilmeye yeğlenir.

Bu yazıyı neden yazdığımı düşünebilirsiniz. Geçenlerde kendisini feminist olarak tanımlayan biri ile tartıştım. Modern insan toplumunda cinsel pazarın olması fikrini tamamen reddediyordu. Cinsel pazarın altındaki cinsel dinamiği reddetmiyordu. Bunun insanlığa, insanlık dışı ve uygunsuz bir etkisi olduğunu düşünüyordu. Bu tartışmaya kadar, ben cinsel pazarın ve cinsel pazar değerinin kişilere uygulanması fikrinin herkesçe kabul gördüğünü düşünüyordum.  Cinsel pazar evrensel olarak çalışan ve bazılarının başarılı, bazılarının başarısız şekilde manevra yaptığı bir yerdi.  Bu fikrin reddedilmesi ya da onu sosyal olarak değiştirmeye çalışmak, bu pazarda oynanan oyunun acımasız olduğunu kabul etsem de bana absürt geliyor. Benim karşı argümanım, Cinsel Pazarın insanlığın daha isabetli bir temsilcisi olduğu ve insan olarak başarılı evrimimizin Cinsel Pazarın acımasız gerçekleri sayesinde meydana geldiği idi. Hatun dinlemedi bile.

Çeviri : Social Matching Theory

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

27 thoughts on “Sosyal Eşleşme Teorisi”

 1. Mahmut abi yetiş ! Saha raporu , 5 dk önce

  üniversitede çalışıyorum. öğle arası kantine gittim. efsane bir kız gördüm arkadan. önlerinde de benim kız arkadaşlar var. arkadaşlar kızın ön tarafından bir şey söyledi bana. ben de pardon dedim. ve efsane kız arkasını döndü, ona seslenmediğimi görünce tekrar yoluna devam etti. ben de peşinden devam ettim. kantinden arkadaşı ile çay alıp bahçeye çıktılar ben de soda alıp çıktım. kantin de ikinci kez göz göze geldik. bahçeye çıktığımda arkadaşıyla oturuyordu. ben de yanlarında bir yere kuruldum. kız ayağa kalktı yerde ki taşlara ayağını sürtüyor sağa sola sallanıyor. ” işte dedim bu bir YD” hemen yanlarına gittim

  i: ben
  ek: efsane kız

  i: merhaba, seni gördüm ve tanışmak istedim
  ek: nası ya çok şaşırdım
  i: neden sen insanlarla nası tanışıyorsun ?
  : bilmiyorum ya gülücük
  i: sosyal medya kullanmıyorum tanışmak istersem yanına gidiyorum; tanışalım mı ben ilteriş
  ek: ben de efsane kız
  ek: bu fakülte de mi okuyorsun
  i: hayır , bu kampüsteyim ama bu fakülte değil
  ek: burada ne arıyorsun
  i: cam şişe soda sadece bu kantinde satılıyor
  ek: gülücük gülücük
  ek: hangi fakültedesin
  i: çok önemli mi ( personel olduğumu gizli tutmaya çalışmıyorum )
  ek: yani merak ettim
  i: tamam bunu daha sonra konuşalım numaranı alayım mı
  ek: hayır ya olmaz öyle gülücük gülücük
  i: erkek arkadaşın mı var
  ek: hayır hayır ama hangi fakültedesin merak ettim
  i: bak bunları daha sonra konuşalım olur mu
  ek: hayır ya olmaz öyle
  i: peki. kendine iyi bak görüşürüz

  yani bir yerlerde sıçtım sıvadım ama neresi anlayamadım. personel olduğumu gizli tutmaya çalışmak sorun oldu bence. çünkü çok üsteledi o konuyu .. Mahmut Bey yorumunu bekliyorum. saygılar

  1. Bence iyi başlamışsın ama girişten sonra gelişme yapmamışsın. Böyle olumlu tepki gösteren kızı en az 3 en fazla 5 dakika konuşmaya al. Telefon numarasını ondan sonra iste. Hiç mi yazmadık, yazmadıysak bizim suçumuz. Giriş, gelişme ve sonra seninle konuşmak hoşuma gitti telini versene yapmaman lazım. Hatta madem aynı ünidesiniz, orada de ki “gel.bir şeyler ısmarlayayım” sana. Merhaba ne haber telini ver çok hızlı 😀

   Bir de ben daygamei hiç kızı tekrar göreceğim ortamda yapmadım. Bana sanki bu ortamda tele gerek yok gibi geldi. En azından ilk yaklaşma sonrası. Diğer daygame yapanlar ne derler?

   erkek arkadaşın mı var sorusu olmamış.

   Hani fakültedesin sorusuna pozitif gerilimi sekteye uğratmayacak bir yanıt bulmalısın. Ben olsam tahmin et derim tahmin ettiği fakülteyi “çok sevdim ben bunu, o fakülteden olayım” diye alırdım.

   Konuşmayı pat diye bitirmişsin. Ortamın stresinden kendi kendini çıkarma isteğin galip gelmiş. Neyse kızı bir daha görürsün sen. O zaman çağır bir şeyler içmeye.

   Şu yaptığını erkeklerin yüzde 90ı yapamaz. Yani sürüden sıyrıldın tebrikler. Girişin ve hemen ardından sodalı gelişme çok sağlam. Ama kızla biraz konuşman (daha doğrusu kızı konuşturman lazım). İngilizcen varsa London Day Game’i tavsiye ederim.

   Kızlar gördüğünüz gibi merhaba deyince Osmanlı tokatı ya da döner tekme atmıyor … Yani korkacak bir şey yok. Hatta benim tecrübem kız ne kadar güzelse (başka açılardan sakatım bana bulaşma sinyali vermiyorsa) yaklaşmaya o kadar sempatik bakıyor. Bence bunun sebebi bu kızlara çoğu erkeğin yanaşacak taşağının olmamasından bu kızlar daha çirkin kızlar gibi sürekli yürümeye maruz kalmıyor.

   1. abi bugün yine gördüm kızı. hafif kafa selamı ile birlikte merhaba dedim. o da merhaba çekti gülümseyerek. kulağında kulaklık vardı bir de çok üstüne düşüyormuş gibi olmak istemedim.yoluma devam ettim. ne diyorsun bir yorum çıkar mı buna

    1. İkinci konuşmana ve bir yere oturup birşeyler içelim demene evet deyip demeyeceğine bakar. Arayı uzatma. Zaten böyle bir hatunla şansın en fazla 30%, boşa uzun uzun üstüne düşünmeye gerek yok. Düşebileceğin en yaygın hata sniper avı şekline girmektir. Yani bu kızla sonuca kadar başka yürüme olmaması. Başka hedeflere odaklan. Bir de, iki konuşma arası bu kızı ne kadar düşünürsen, şansın o kadar azalır. Hayal edersen, şansın çakılır.

     1. ” Bir de, iki konuşma arası bu kızı ne kadar düşünürsen, şansın o kadar azalır. Hayal edersen, şansın çakılır.” sen harika bir adamsın abi ya. var ya şu sitede yazılanları benim kadar detaylı okuyan bir elin parmaklarını geçmez. o kadar okuyorum ediyorum , hala bir kadının güzelliğine takılıp kalabiliyorum onu farkettim.

  2. Bana Yetiş Fato daki gibi Mahmut Abi yetiş diye çığırınca Fatma Girik gibi “ne oluyo burda utanmıyor musun sen? tüüüüü” dememek için kendimi zor tuttum.

  3. helal olsun hocam hicbir senilde sıcmamışsın olması gerekeni yapmışsın. kızlarla özellikle ilk tanışmada kendi hakkımızda bilgi vermemeliyiz. onları kendileri hakkında konuşmaya itelemeliyiz ki onlar kendini begendirmeye cabalasın.

  4. 1) Numaranı alayım mı demen hata!
   Numaranı verirsen anlatırım belki vaktim olunca,diyebilirdin
   Ayrıca hızlıca numara istemeye geçmen yanlış olmuş
   Muhabbeti kısa tut ve böyle arkadaşlı ortamlarda açılışlarda pek bulunma kızlar sonradan dalga geçerse flake ihtimali artar
   Tanışmak istedim gibi cümleler bence fazla ezikçe onun yerine durumsal açılış gibi komik bir açılış daha iyi olur
   Geçen cevizlibağ köprüsünden geçiyordum (okul çıkış saati falan baya insan olur o saatlerde)elemanın biri berbat dış görünüşüyle kızlara yaklaşıp
   PARDON BİR ŞEY SORABİLİR MİYİM DİYORDU ahahahahahah
   Madem merak ettiğin bir şey var erkeklere de sor amk
   Her kız reddetti konuşmayı
   Bunu gören kızlar da reddediyordu
   Daygamede bunları görünce seviyenin düşüşü inanılmaz 😂
   2) Daha sonra konuşalım olur mu demen de hata !

   Çok izin istemişsin konuşmalarında ve acele etmişsin numara almak için
   Bilirsin ki okul ve iş yerleri riskli.
   Kızın bir şikayetinde başına iş alabilirdin
   Ek olarak tebrik ederim böyle bir daygame girişimi cesaret ister

   Ayrıca Bugün bir daygame yaptım baya iyiydi ama saha raporu olarak kiss yada fuck close sonrası paylaşmayı düşünüyorum
   Kolay gelsin

   1. merhaba, seni gördüm ve tanışmak istedim bir paket olarak güçlü bir açılış. Ezikçe falan değil. Niyetini de açık ediyor. Bunu söyleme şekli ezik olabilir ama sözler gayet iyi bir giriş.

    durumsal açılış gibi komik bir açılış daha iyi olur. Bunu, niyetini belli edecek yürek olmaması olarak yorumlamak da mümkün. Böyle açılışların da duruma göre yeri var (kuyrukta yanındaki kıza mesela) ama gidip kızla tanışıyorsan, bu açılış tanışmak istedime göre daha ezikliktir.

    1. Hocam aslında açılışlar güçlü veya zayıf olabilir ama devamında kendini yörüngeye atacak şekilde davranırsa zaten bir önemi kalmıyor
     Gereken tek şey muhtaç erkek imajı yaratmadan muhabbet kurmak
     Tanışabilir miyiz gibi cümleler elbette güçlü olabilir yerine göre ama ben bunu “ bacak aranıza girebilir miyim ? “ denmiş gibi düşünüyorum .Hiç denemedim böyle bir açılış belki ondan olabilir
     İnternetteki konuşmalarda yapılan açılışlarda Tanışabilir miyiz açılışı işe yaramaz ama reelde ortak konu bulmak mantıklı
     Mesela küpesi büyük olan kıza Selam tanışabilir miyiz demektense Küpesinden girip tanışmak mantıklı olabilir

     1. Tanışabilir miyiz ile tanışmak istedim çok farklı şeyler. Birinde izin istiyorsun, diğerinde de ben istedim geldim diyorsun.

      Tanışabilir miyiz, eziklik olarak pardon bir şey sorabilir miyim ile aynı seviyededir.

      Mesela küpesi büyük olan kıza Selam tanışabilir miyiz demektense Küpesinden girip tanışmak mantıklı olabilir.
      Bu tür yöntemlerin, yaşam içinde yanına düşen kadınla yeri olabilir zira hemen dibine gelen kıza tanışmak istedim demek absürt kaçabilir. Ama niyetini saklama olarak algılanarak yürümeni güçlendirme şansı da var.

     2. Bir de şunu ekleyeyim : ağzınızdan çıkandan daha önemli olan konuşma hızınız, ses tonunuz, vücut diliniz, göz temasınız ve duruşunuz. Bunlara özel ilgi gösterin ve yürümede bilinçli şekilde kontrol edin.

  5. hiç bir yer de sıçmamışsın sadece devam ettirmemişsin.Bir birini tanımayan 2 insan konuşmuş burada sadece karşında seninle konuşmaya hevesli birisi var ve sen olayın üstünü kapatıp kaçmaya çalışır gibi bir izlenim vermişsin sanki karşında ki kıza.
   Cesaret edip yaklaşman çok güzel kendin hakkında yüksek bir değer oluşturup gitmişsin ve kızımız yaklaşımını reddetmemiş, hatta sana sorular sorarak sana ilgi vermeye bile başlamış telefon numarası istemek yerine 7 8 dakika ayak üstü konuşup o an birlikte oturmayı teklif etsen iyi olurdu gibi geldi bana, en kolay alınan telefon numaraları instant date den sonra geliyor zaten ve flake olma ihtimali de düşük.Konuşmaya devam etmen gerekirdi güven ortamı oluşturup bağ kurmuş olsaydın telefon numarasını alırdın.Israrla daha sonra konuşalım demen o an orada gergin olduğunu bir şeyden rahatsız olduğun mesajını da karşıya vermiş olabilir.O an ki vücut dilini konuşma şeklini bilemediğim için kesin yorum yapamıyorum.
   Burada sadece yaklaşım var yani giriş var gelişme yok dolayısıyla sonuçta yok.Yani iyi anlam da ki shit testler gelişme bölümünde geliyor.Testleri geçmen karşın da ki kadında arzu uyandırıyor.Son olarak satın alma dereci denilen bir olay var. Yani 3-5 ilgi işaretinden sonra 1 sonra ki aşamaya geçmen gerek ilgi işaretlerini gör değerlendir ve sonra bir sonra ki aşamaya geçmek için hamleni yap.Konuyla alakalı olduğu için şu örneği vereyim. sana gülümsemesi ili(ilgi işareti),sana sorular sorması ili,sohbeti devam ettirmeye çalışması ili.O sana ilgi vermiş sen ortamı ısıtıp bağ kurmak yerine telefon isteyip gitmişsin.

   1. güzel tespitler hocam. kız çok güzel ve bana hevesliydi. dediğin gibi “giriş” kısmında kaldım sadece. hatun çok güzeldi biraz canım sıkıldı ama sorun yok. numara vermese bile bana karşı yaklaşımı bakışı, gülüşleri çok hoştu. bu da bana moral motivasyon kattı fazlasıyla. nextliyoruz 🙂

  6. bana göre 1. hatan kızı efsane kız olarak düşünmen. ne kadar güzel olursa olsun SEN ona yürüdüğün için daha ÖZGÜVENLİ daha ÜSTÜN bir varlıksın. Böyle düşünürsen daha kolay olacaktır. 2. hatan ise tam bir creep gibi görünmen olabilir. Kız 2-3 kere hangi fakülte diye soruyor sen de sanki bir hırsız gibi hızlı hızlı geçiştirmeye çalışıyorsun. 3. hatan ise “numaranı alayım mı?” burada kıza soru sordun sanki iznini alıyormuş gibi. konuyu 5-10 dk uzatıp kızın yanına oturup konuşman lazımdı. ondan sonra kızın durumuna göre numaranı versene ekleyim lazım olur vs desen olurdu bence. Özet olarak çok aceleci davranmışsın. Kız her 2dk konuştuğu kişiye numara verse kendini değersiz hissedebilir.

  7. i: tamam bunu daha sonra konuşalım numaranı alayım mı
   ek: hayır ya olmaz öyle gülücük gülücük
   i: erkek arkadaşın mı var
   ek: hayır hayır ama hangi fakültedesin merak ettim
   i: bak bunları daha sonra konuşalım olur mu
   ek: hayır ya olmaz öyle
   i: peki. kendine iyi bak görüşürüz

   ‘tamam bunu daha sonra konuşalım (telefonunu çıkar, kişi ekleme yerine gir ve kıza uzat) yaz bakayım şuraya numaranı’ şeklinde yapsaydın daha başarılı olabilirdi diye tahmin ediyorum.

   ‘ek: hayır ya olmaz öyle gülücük gülücük’ şeklinde aldığın cevap ise tamamen naz 🙂 ‘anneannem de hayır ya olmaz diyordu dedemle evlendi :P’ şeklinde bir cevap verebilirdin mesela haha

   ilk yarısı çok iyi gitmişsin, ikinci yarı strese dayanamayıp yelkenleri salmışsın sanırım, bunu da izin istemelerinden anlıyorum.

   son olarak tebrik ediyorum. o açılışı yaparak bugün açılış yapmamış ve asla yapmayacak olan milyonlarca erkeğin önüne geçtin, asla bırakma!

 2. Arthur Schopenhauer’in “Aşkın Metafiziği” kitabında da buna benzer şeyler okumuştum. “Erkek, maskülenlik seviyesine eşit feminenlikte kadınlarla eşleşir” gibisinden bişeydi. Aynı sosyokültürel ve tabakadan olan insanların eşleşme şansı çok daha yüksek.

  Saha raporu için de koca bir oha dedim. Giriş ve şişe oyunu harbiden çok çok başarılı. Ama devamında telefon olayını birazcık kasmışsın ama çok da abuk olmamış. Valla helal olsun kardeşim, seni tebrik ederim. Daygame için bence ruh halinin gayet iyi ve yüksek olması gerekiyor. Moral olarak yani. Hani arada böyle modunuz yükselir ve kendinize dikkat edersiniz ya, o zamanlar daygame için uygun. Modunuz düşükse, yanlarına uğramayın bile.

  1. Schopenhauer’ı severim. “Aşkın Metafiziği” adlı eserine yıllar önce okumuştum. Doğru tespitleri vardı ama çok sarmamanı tavsiye ederim zira bir yerden sonra kadınlara nefrete varan düşünceleri var Schopenhauer’ın. Sende kadınlara karşı çok negatifsin zaten, tuzu biberi olur valla.

 3. abiler yorumlar için teşekkür ederim. Mahmut hocam, disiplin ve motivasyon yazısını sekmeye aldım. ayrıca yazdıkların için sana da teşekkür ediyorum gerçekten nokta atışlar yapmışsın yine.

  “Konuşmayı pat diye bitirmişsin. Ortamın stresinden kendi kendini çıkarma isteğin galip gelmiş. Neyse kızı bir daha görürsün sen. O zaman çağır bir şeyler içmeye.” bunu kesinlikle yapacağım. ismini de öğrendiğim için selam verip bir şeyler içmeye davet edeceğim.

 4. İlteriş emeğine sağlık. Gerçekten çok cesurca güzel bir cesaret örneği. Fikirlerini Mahmut ve diğer arkadaşlar çok iyi bir şekilde yazmış, sağolsunlar.
  Sessiz kalmayıp seni kutlamak için yazıyorum mesajı, böyle böyle ilerleyeceğiz. Burada olma nedenimiz o. Hepinizin hayatı güzel olsun.

  1. saol dostum, ben de arkadaşlar için cesaret olsun istedim . umarım olmuştur Mahmut abinin dediği gibi kızlar uçan tekme atmıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *