Karım sürekli ailemi ve beni aşağılıyor

Bir erkek kızlar soruyor sitesine sormuş :

4 yıllık evliyim. karım sürekli ailemi ve beni aşağılıyor. bana sen erkek değilsin, adam değilsin vb. şeyler söylüyor. Çevremde sevilen biriyim bunları haketmediğimi düşünüyorum. sizce ne yapmalıyım?

Baştan ne yapmalı sorusuna cevap vereyim. Kısa cevap şu : “Sen erkek değilsin” gibi hakaretler ve “aileye hakaret” eden kadını boşamak lazım. Nokta.

Uzun cevap : Eğer kocayı erkek olarak görmüyorsan, koca olarak da kullanamazsın. Nokta. Çocuk var ama emin olun o çocuk için babaya böyle davranılan ve babanın bu davranışları çocuk için sineye çektiği bir evde büyümese çok daha iyi.

Bu adam önce bir avukatla ve sonra da boşanmış erkeklerle görüşüp plan yapmalı. Bu süreç boyunca ise karısının tüm hakaretlerini mahkemede kullanmak üzere gizlice kaydetmeli. Bütün hazırlıklar tamamlanınca da avukatla beraber bir metin yazılıp bu metin kadına okunmalı ve boşanma süreci başlamalı.

Eğer bu adam illa bu evliliği kurtarmak istiyorsa, Korku Oyununun 12 Seviyesini deneyebilir. Ne de olsa çocuk var ve adam dipte bir beta gibi konuşmuyor. Buradaki adam bir önce ele aldığımız adamdan daha iyi durumda. Aşığım seviyorum salya sümüklüğü yok. Bir baba olarak çocuk için katlanmış ama ben böyle davranılmayı haketmiyorum diyor. Saygı görmüyorsam boşanırım lafını da ediyor. Derdi tabii ki çocuk.

Şimdi devam edeyim.

Adamın sonradan yazdıkları sorununu belli ediyor ama bu konuda pek bilinmeyen bir gerçeği önceden belirteyim. Bazı kadınlar bunu, buradaki kadın kadar ağır olmasa da, erkek betalaşmasa bile yaparlar. Nedeni de CPDdir. Gerçek CPD kavramı bilgi olarak bilinmese de, kadınlar 35 yaşına doğru kendi CPDlerinin kocalarınınkinin altına düştüğünü ve kocalarınınkinin ise yükselmekte olduğunu farkederler. Eğer koca tam maskülin değil ama yeterince erkek ise, bu CPD dengesizliğini, kocasını sürekli aşağılamaya çalışarak ya da onun başarılarını hafife alarak dengelemeye çalışır. Yani “lan ben mavi haplı değilim bu kadın birden neden böyle saçmalamaya başladı” diyorsanız, sebebi genellikle budur. Yani bu “aşağılama” olayı kadın sizi düşük statülü gördüğünden değil, tam tersi yüksek statülü gördüğünden olabilir. Hele de kendisi götü göbeği salmış ama siz hala fit iseniz.

Burada farklı bir durum olsa da adamın şu söylediğinden, yukarıdaki durumun da etkili olduğunu tahmin ediyorum :

ben lisans o lise maddi sıkkıntı var malum

yok ev hanımı

Eğitim seviyeleri farklı. Bu kendi başına sorun olmayabilir ama kadın eğer kişilik olarak bunu dert edecek biri ise, bu eğitim farkı da yukarıdaki dinamiğe etki edecektir.

“Sen erkek değilsin ya da adam değilsin” gibi laflar boşanma nedeni. Adam da zaten aşağıdaki yorumlarda “boşanmak istediğimi söyledim ona. ama çocuk var” diyor. Şöyle de problemini açık ediyor :

karakterim bunda etkili katılıyorum. ben hep demokratik olanı seçeyim diyorum. hatalarım mutlaka var . ama bu hakaretleri hakedecek kadar hata yok.

Eşitlikçi evlilik her ne kadar günümüz mottosu olsa da, pratikte kadınlar geminin kaptanı olan ve gemiyi idare eden bir erkekle birlikte olmayı tercih ederler.  Adam burda muhtemelen şu 2 kuralı ihlal etmiş. Haldun Aydıngün, burada çalışan mekanizmayı 20 sene önce yazmış : magandalar kadınları daha çok mutlu ediyor.

III. Önceliğin kendi misyonun olmalı, kadının değil

Esas oğlanın kendisini tamamlayan kadına ilanı aşk ettiği tüm o romantik klişeleri unutun. Bunun her fırsatta aksini iddia etmelerine rağmen kadınlar bir erkeğin “herşeyi” ya da varlığının merkezi olmayı istemezler. Tam tersine değerli bir erkeğin hayat amacına itaat etmeyi arzularlar, o erkeğin amacını gerçekleştirmesine yardım eden dişil güç olmak ve o erkeğin gösterdiği yolu takip etmek isterler. Bir kadının bütünlüğüne saygı gösterin ve ona “benim herşeyimsin” diye yalan söylemeyin. O sizin “herşeyiniz” değil, ve eğer öyle ise, yakında öyle olmayacak merak etmeyin.

IV. Onun kuralları ile oynama

Eğer kadının kuralları koymasına izin verirseniz sizden en azılı tecavüzcülerin bile nail olmadığı bir şekilde tiksinecektir. En güçlü kadın da, en azılı feminist de güçlü bir erkeğe itaat etmeyi ve onun tarafından yönlendirilmeyi arzular. İki kutupluluk sağlıklı bir ilişkinin çekirdeğidir. Bir kadın, kaprisleri, istekleri ve sürekli değişen ruh hali ile sizin üzerinizden geçmeyi istemez. Kadının duyguları kasırga, ruhu ise kundakçıdır. Kendinizi onun fırtınalarına karşı duran bir kale duvarı gibi düşünün. Güçlü rüzgarlar ve en kötü dürtülerinin yarattığı fırtınalar karşısında tutunabileceği bir kaya aradığında, orada siz olmalısınız … güçlü, sağlam, sarsılmaz ve yerinden oynamayan.

Amcığın 16 Buyruğu

Türkiye hala o kadar kötü durumda değil. Şöyle bir soruya, Batı’da o kadar çok “ya yeterince ev işi yapmıyorsan, …” diye başlayan ve faturayı adama kesen bir sürü yorum yapılır. Burada ise genel konsensus “çekilir mi lan böyle hakaret, hemen boşa”.

Fakat bir tane aile terapistine gidin tavsiyesi gelmiş. Bu aile terapisi zımbırtısı işe yaramaz. Genelde kadının tarafında yer alırlar. Ama yeri gelmişken belirteyim, bir kadın birden aile terapisine gidelim diyorsa hemen boşanma hazırlıklarınıza başlayın. Kadınlar bunu genelde boşanmaya karar verdiklerinde yaparlar. Amaç “bak aile terapisi bile işe yaramadı” diyebilmektir.

Not 2: Biri şu yorumu yazmış :

Türkiye’de bu durumu yaşayan erkek sayısı az değildir, ama erkekler kadınlar gibi sürekli şikayet etmedğinmden kimse bilmezz.. aile içi şiddet deyince insanların aklına hep kadına şiddet geliyo..

Kadınlar fiziksel şiddeti de çok uygulasa da asıl uzman oldukları konu psikolojik şiddet. Erkeklerin şikayet etmesi ayıp olduğu için de, bunu yaşayan erkekler sineye çekerler genelde.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

19 thoughts on “Karım sürekli ailemi ve beni aşağılıyor”

 1. Türkiye’deki kadınlar nasıl tartışacaklarını bilmiyorlar. bazen öyle laflar söylüyorlar ki duyduklarıma inanamıyorum. hani başka bir erkek söylese cinayet sebebi olacak lafları sırf “kadın” olduğu için rahatça söyleyebiliyor. yukarıdaki örnekte de eminim başka bir erkek bu adamın “adamlığını” sorgulayamaz ama kadın arada şiddetin olmadığını bildiği için rahatça atıp tutuyor. erkekler için böyle değil.

  vay mk sabah sabah sinirlendim. sen sabahtan akşama kadar çalış, evine ekmek götür, karına iyi-kötü bir hayat sun ama amcık gelsin sana adam değilsin desin. bu adam bir dakika dahi o evde kalmamalı.

 2. Okulda birkaç kız tarafından beni aşağılamaya hatta hakerete varan sözler sarfediyorlar bana karşı. Bu durumda ben bir cevap vermiyorum aksi halde kavga çıkıcak ve toplumda dişil bir yapı hakim olduğu için ben haksız çıkacağım. Aslına bakarsanız ben biraz GOD Mode takılıyorum. Derslerle alakam ve ilgim çok iyi düzeyde ders esnasında. Önlere geçmeye çalışıyorum genellikle. Birde bir kız var bana erkek arkadaşı olduğu halde önce davetiye atıp sonra geri çekildi. Ben buna instagramdan takip isteği yolladım arada ortak arkadaş olmadığı için sebebini sordu. Shit testlerine ilk mesajda başladı hatta yeri geldi telefonu erkek arkadaşı elinden alıp o yazıyormuş gibi benim ağzımı yoklayıp laf almak istedi. Ben de orta da bir sebep yok ve açıklanacak bir durumda olmadığını söyledim. Az kalsın kavgaya gidiyordu. Ben genellikle kızlarla şaka tarzı pek takılmayı sevmem ya orada lafımı çakarım ya da susarım. Bu genellikle kavgaya varacak sonuçlar doğruyor ama şuana kadar pek kavgam olmadı kızlarla Allah’a şükür. Ben diyorum gün gelecek nefret ettiğiniz benlik arzuladığınız bir duygu olacak. Ya da aklımda şu da var bazı nefret edilen şeylerin altında imrenme ve gıpta etme duygusu yatar. Umarım hedeflerimde başarılı olduğumda tüm kızlara haddini bildireceğim. 🙂

   1. Üniversite, ama bölümde kızların çoğu çocukca bir kafa yapısına ve bölümün çoğunluğunu kızlar oluşturduğu için lise gibi. Anlıyorsun durumumu Mahmut. 🙁

    Bölümünün dışında avlan. Kızları da yönetime şikayet et ne bileyim.

    1. Anlamıyorum ben mühendislik okudum :'( Kız ihtiyacımı boktan püsürükten sosyal seçmeli dersler alarak karşımak zorundaydım 😀

     1. Hocam süpersiniz ben de buna benzer bir durumda takılıyorum baya eğlenceli oluyor.
      Bugün de bir saha raporum var ama millet artık yalan attığımı düşünüp bana inanmaz diye yazmayacağım 🙂

  1. Bazen öyle şeyler yazıyorsunuz ki, okuduklarıma inanamıyorum gerçekten. Ne kadar kalitesiz bir ortam orası, kızlar sana hakaret edebiliyor ve sende hala iletişim kuruyorsun onlarla. Yerinde olsam öyle leş bir ortamdaki kimseyle ama özellikle de kalitesiz ve varoş kızlarla muhatap olmaz, kendimi izole ederdim. Kalitesiz insanlara asla tahammül edemem.

 3. “Ben lisans, o lise.”

  Bundan üç sene kadar önce yakın bi arkadaşım, “kriterlerin fazla, çıtanı biraz düşür, aradığını bulursun” demişti. Askere gittim, geldiğim yaz son sevgilimle tanıştım ve bu tip şeylerden manyakça şeyler bulup, tartışma bahanesi yapıyodu. Abuk subuk ipleri eline alma çabaları da eklenince büsbütün soğumuştum. Seviyeler önemli. Seviyeler arasında uçurum olmamalı. Olsa bile bunu sorun etmeyecek kadar “olmuş” insanları bulmak lazım. Ayrılma sebebimi yazsam, millet altına sıçar gülmekten:)

  1. Bu kadın çirkin erkek ise görece yakışıklı ise de olur. Kadın erkeğin gözü açılacak korkusu ile onu sürekli aşağılar, arıza çıkarır.

   1. Bir de bunun baş başayken iyi, başkaları yanında hır çıkaran versiyonu var. Kadının kendine olan güvensizliği/kompleksi bence.

 4. Y kuşağı fiziksel ve duygusal olarak çok zayıf bir nesil olarak gelişiyor. Teknolojinde çağında zihinsel büyüme gerçekleştirmek pek mümkün değil. Acınası ve içler acısı bir gençlik görüyorum. Ben de 24 yaşımda olmasına karşın kendimi bu kuşağın içinde görüyorum. Geleceğe dönük uzun vadeli alternatifler çözümler üretilmezse Dünya eskisinden çok daha boktan bir yer olacak.

 5. elemanın durumu benim yaşadıklarıma yakınmış.. Bu arada “Beta Salgını” diye bir kavram var mı yoksa da kavramsallaştırılmalı diye düşünüyorum.. Benim gibi hayatına default olarak maskülün başlayıp etraftaki beta salgını yüzünden (erkekten erkeğe bulaşan veba gibi bir şey) betalaşma yaşayan çok insan vardır. Hayatımda sevgililer günü kutlamazken diğer kızlara yağan çiçek-böcek-hediye sağanağı altında alfa durmak çok zor olmuştu mesela. Gerçi şimdi öldürseler o işlere girmem duruşumu bozmam ayrı konu…

 6. Müstehak salak adamlara bir gram acımıyorum.

  Am için şekilden şekile giren ve kendi hayatı olmayan adamlara müstehak.

  Valla aklım mantığım almıyor erkeklerin am uğruna çektiği çileyi. Düğün masrafları,ruh hastası bir karı vs.

  Hayatını yaşayacaksın paranla gez toz,kitaplar oku, kıyafetler al, eğlen, git bin dolarlık viski al şarap al, sinemaya git bol bol.

  Dünya güzel renkli bir yer eğer zekiyseniz. Cahil bir karıyla ömür mü geçer.

  Gidin spor yapın, doğa fotoğrafçılığı yapın, kitaplar okuyun, kıyafetler alın, sanatla ilgilenin.

  “ERKEK KENDİSİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABALAR, KADIN İSE KENDİSİNİ GELİŞTİREN ERKEĞİN İLGİSİNİ ÇEKMEK İÇİN”

 7. Bu tarz adamlar hatayı başta yapıyor. Siz sanıyormusunuz ki bu arkadaşın karısı ilk başlarda melekti. Alakası bile yoktur emin olun. Aksine en baştan abuk sabuk hareketler yapıyorlar. Sonra bu çok sevgili arkadaşlarımız, prenseslerinin o tuhaf isteklerine evet dedikçe istekler daha sertleşiyor. Sonunda da böyle abuk durumlarla karşılaşıyorlar.

  Bence bu durumdaki erkeklerin yapması gerekenler açık;

  1. Öyle korku oyunu falan yok hocam. Direk boşayacaksın karıyı. O karıdan ne ana olur ne eş. Önce kocasına saygı duymasını bilecekti. Bu saatten sonra düzelmez. Dü ze le mez.

  2. Mahkemede vereceğiniz nafaka genelde insanları korkutuyor. Ben şu şekilde hesaplamanızı tavsiye ederim. Kadının biraz mal varlığı ve işi var ise nafaka vermeyeceksiniz. Çocuğa 300 TL civarı bir nafaka verdiğinizi düşünün. Ayrıntılı hesaplarsanız, evli kaldığınız süre boyunca çocuğa çok daha fazla para harcayacaksınız. Bu şekilde en azından ne harcadığınızı bileceksiniz. Üstelik abuk sabuk bebek bakımları veya ergen kaprisleri de çekmeyeceksiniz. Arada çok istiyorsanız gider iki sever, hediye falan alırsınız. (Bakın çocuğun velayetini alın bile demiyorum. Gereksiz yüktür çocuk adama. Ne rahatça akşam dışarı çıkabilirsin, ne masrafı biter ne hastalığı derdi biter.)

  Ha insafsız mıyım? evet ne yazık ki yazdıklarım size insafsızca gelecek. Ama o küçük yavrucağınızın evde tembel tembel yatan, sahibesinin hiç bir saygı duymadığı bir kediciğe değil, ormanda avlanan, yeri geldimi herkesin korktuğu bir kaplana ihtiyacı var. Bırakın sizi evde aşağılanan bir kedicik değil, saygıyı hak eden bir kaplan olarak görsün.

   1. Yok hocam. Her ne kadar bu adamın kendi hatalarına odaklanması lazım gelse de bu olaydaki kadın da suçlu. Hak sanrısı, narsisist kişilik bozukluğu en tepede. Hakaret başka bir boyut. Aptal aynı zamanda. Ayarı kaçırmış ve bunu şok bir boşanma ile farkeder. Bu devirde böyle ekmek yediği kaba işeyen, aile kurumunu takmayan ya da ayakta kalması için kendisinin zerre emek harcaması gerektiğini düşğnmeyen parazitler türedi.

 8. Kendi evlilik zamanlarımı hatırladım şimdi..
  Sen erkek değilsin,adam değilsin tarzı cümlelerle bende çok karşılaştım.Yaptığım şey genellikle “ya sabır” çekmek oluyordu.O ise buna daha çok sinirleniyordu.Hakaretle karışık hırsını gideremiyordu ben böyle yapınca.
  Buna isteyen pısırıklık der isteyen sarsılmaz özgüven der.Ama bir gerçek varki bu işler öyle kolay olmuyor.

  Bu siteye gelenlerin çok büyük kısmı henüz bekar erkekler.Ve olayı çok basit zannedip,”bekara karı boşamak kolaydır “kafasında hareket ediyorlar.Evlenmek için nasıl ki belli bir düşünme tartma süresi geçmesi lazımsa,Boşanırken de o süre lazım,işte o dönemde de,tartışmalar,kavgalar,birbirinden soğuyup uzaklaşmalar,belki haftalarca belki aylarca henüz evli olduğun için cinsellik olmadan geçireceğin zamanlar başlıyor.Ben erkeğim siktir eder kapının önüne koyarım demek o kadar kolay olmuyor.
  Bir dünya masraf edip evleniyorsun,birde çocuk yapıyorsun.İşler sarpa sarmaya başladığında boşanmak,okuduğum kitabı kapatmak kadar basit ve kolay olmuyor.
  Hayatını tamamen değiştirecek bir karar almak zorunda kalıyorsun.Ama eğer o seviyeye geldiysen çekilmez bir hayatı hergün çektiğin halde,boşanma kararı alma cesaretini göstermekte büyük zorluk yaşıyor insan.İşte asıl sorun bu.Çünkü kurulu bir düzene tekme atmak zorunda olma düşüncesi hem zor geliyor hem de çok üzücü bir durum.Kırmızı hap özellikle uzun süreli ilişkilerde yada evlilikte daha çok lazım olacak diye boşuna öğütlenmiyor sitede…

  Boşanma tecavüzünü saymazsak bile,Boşanmak, alfasından omegasına,betasından mavi haplısına kadar herkesin canını çok yakıyor kardeşim..Dağılmış bir yuva,perişan olmuş çocuklar,baştanbaşa değişmiş bir hayat….Benim kendimi toparlayabilmem birkaç seneyi bulmuştu.Ama öyle bile olsa, boşanmak sonraki ömür için kalıcı hasarlar bırakıyor ruh dünyamızda.İnsan yeniden evlenmeyi düşünse bile,bin kere yeniden düşünmek zorunda kalıyor.Herşeye rağmen evlenenlerin de çok büyük çoğunluğu yine boşanıyor.Olmuyor çünkü,dikiş tutmuyor.
  Geçmişe ait günlerini yok olmuş gibi göremiyorsun.Yaptığın şey sadece önündeki yeni hayatının içine,eski günlerin etkisini karıştırmamaya çalışmak oluyor.

  Evleneceğin kişiyi tanımak,aynı yastığa baş koyup zaman geçirmedikçe mümkün değildir.Elbette huyunu suyunu, görüşünü karakterini,evlenmeden önce bilirsin,Ama o kişi kimse onu ancak gerçek anlamda evlenince tanırsın.İçindeki olumlu yada olumsuz gerçek kişiliği işte o zaman bilirsin.

  Maskülen olmak,duygusal güç sahibi olmak,alfa özelliklere sahip olmaya çalışmak elbette çok önemli ve değerli,ama evlilik sadece bunlarla idare edilmiyor,hayatın doğal akışı diye birşey var,hakim olamayacağımız kısımları var.Erkek olarak nasıl davranmamız gerekiyorsa öyle davranmaya değilsek öğrenmeye çalışalım ama,bunlarla beraber Allah tan hayırlı bir eş nasip etmesini de dileyelim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *