Savaşçı

Hz Odin, Yeni Bir Umut yazısına yazdığı yorumda Doğan Cüceloğlu’nun Savaşçı kitabını önermiş :

ben okudum özellikle kadınlarla başa çıkma bölümünü okumanı tavsiye ediyorum skepticonun dırdır başlığından daha etkili yani baktığın aslında zaman aynı şeyi söylüyorlar skeptico da dedida da ( örneğin maskulen erkeğin hayattaki amacı ilişkisinden önce gelir ) fakat skepticonun yolu fazla makyevelist ve win/win durumunu reddediyor bu bana insanı gelmiyor ve açıkcası win/lose yolundaki eylemleri (taktikleri) tamamen çıkarcı ve samimiyetsiz buluyorum ( tabi samimi arkadaşlık ve eş ilişkisini kabul ettiğini düşünmüyorum robertgreene , makyevelli kafasının ) david deida burada bize ilişki kurduğumuz insanla beraber nasıl win/wine geçilebileceğini gösteriyor ayrıca doğan cüceloğlunun savaşçısınıda okumanı öneririm yine makyevelist olmayan bir yönden maskülen yapmaya çalışıyor hemde özü sözü bir bağımlılığı olmayan şerefli elinizi sıktığında aklından bin tane çıkarcı fikir geçmeyen insan yaratmaya çalışıyor doğan hoca …

Doğan Cüceloğlu’nun kitabındaki savaşçı kavramı, Carlos Castaneda’nın Don Juan adlı Yaqui kızılderili büyücüsünün öğretisidir. Cüceloğlu sağolsun, Castaneda’nın tüm kitaplarını okumuştum, o yüzden bu konuda birkaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle belirteyim, Carlos Castaneda’nın bu kitaplarının tamamen fiction olduğuna dair öteden beri ortaya atılan iddialar bence gerçek. En azından kitapların bir kısmı (bana göre Don Juan’ın kendisi) fiction. Bunun, Castaneda’nın Don Juan’la iki ay çölde kaldım diye anlattığı süre boyunca üniversite kütüphanesinden çıkmadığının kayıtlara yansıması (ve kütüphanede kitabın o bölümünde anlatılanlarla ilgili kitapları ödünç aldığının görülmesi) gibi kanıtları var. Bu cidden talihsizlik zira adam açık açık fiction olduğunu söylese kitapların değerleri azalmazdı zira ciddi bir kızılderili kültürü ve doğu Budist kültürü harmanlaması var. Muhtemelen bir sürü şamanla görüşmesini ya da başkalarının görüşmelerini Don Juan kişiliğinde yazmış. Fakat ısrarla “bütün bunlar gerçek” diye diretince, şimdi kitapların ardına yalan koymuş oldu ve kitapları önerirken bir parçam rahatsız oluyor. Bu kitapların New Age olması ve 70lerde kafasını uyuşturucu ile siken hippi salaklarca popüler hale getirilmesi de bir başka çekincem.

Cüceloğlu’nun kitabını öneriririm ama Cüceloğlu savaşçı kavramını fazlaca evcilleştiriyor. Asıl kitaplardaki savaşçı kavramı daha (pozitif anlamda saldırgan) ve sert. Öğretinin kendisi ile ilgili biraz fikir vermek için aşağıda Castaneda’nın kitaplarında Don Juan’ın ağzından bazı tanımlar paylaşıyorum.

“Savaşçılar kafalarını önlerine çıkan duvara vurup durarak zaferler kazanmazlar, duvarları aşarak zafer kazanırlar. Savaşçılar, duvarların üstünden atlarlar, onları yıkmazlar.”

“Cesaret, korkunun olmaması demek değildir. Cesaret, başka bir şeyin korkudan daha önemli olduğu sağduyusudur.”

“Bu dünyada hiçbir şey bir hediye değildir. Öğreneceğin her ne var ise, zor yordan öğrenmek zorundasın.”

“Biz kendimizi ya bir zavallıya çeviririz ya da güçlü birine. İkisi için de gerekli çaba aynıdır.”

“En etkili yaşama şekli, bir savaşçı gibi yaşamaktır. Savaşçı, bir karar vermeden önce düşünüp, endişelenebilir. Ama bir kez karar verdi mi, artık düşünüp endişelenmeden yoluna devam eder. Daha verecek milyonlarca karar kendisini beklemektedir. Savaşçının yolu budur.”

“Bir savaşçı, belli bir anda, yıllar önce asla yapamayacağı bir sürü şeyi yapabilir. O şeylerin kendileri değişmemiştir; değişen şey savaşçının kendisi ile ilgili düşünceleridir.”

“Kimse savaşçı doğmaz. Kimsenin sıradan bir insan olarak doğmadığı gibi. Biz kendimiz, kendimizi bunlardan biri haline getiririz.”

“Hiç kimse beni sinirlendirecek kadar önemli değildir.”

“Sıradan bir erkek ile savaçı arasındaki temel fark şu : savaşçı başına gelen her şeyi bir meydan okuma olarak alır, sıradan bir erkek ise nimet ya da lanet olarak”.

“Ölümün avcı olduğu bir dünyada, arkadaşım, pişmanlık ve şüpheye harcanacak zamanımız yok. Sadece karar vermek için zamanımız var.”

“Bilge insan eylem ile yaşar, eylem hakkında düşünerek değil.”

“Herhangi bir şeyi, göz açık kapayıncaya kadar kısa bir sürede, hayatımızdan kesip atabileceğimizin farkında değiliz.”

“Yardıma ihtiyacın olduğunu söylüyorsun. Ne için? Hayatım dediğin bu abartılı yolculuk için ihtiyaç duyduğun herşeye zaten sahipsin.”

“Şunu bir düşün : bizi zayıf düşüren, diğer insanların eylemleri ya da yapmadıkları yüzünden sürekli kırgın hissetmek. Kendimize fazla önem vermemiz hayatımız boyunca birilerine küskün hissetmeye gereksinim duyar.”

“İnsan bilgiye savaşa gider gibi gider : tamamen uyanık, korkarak, saygı ve mutlak bir özgüven ile. Bilgiye ya da savaşa başka herhangi bir ruh haliyle gitmek hatadır ve insan hatasından pişman olacak kadar uzun yaşayamayabilir.”

“Ölüm, sahip olduğumuz tek gerçek danışmandır. Ne zaman herşeyin kötüye gittiğini ve yok olmak üzere olduğunu düşünürsen, ki sen sürekli öyle düşünüyorsun, dönüp ölümüne “gerçekten öyle mi” diye sor. Ölümün sana yanlış düşünüyorsun ve benim sana dokunmam dışında hiçbir şeyin önemi yok diyecek.  Ölümün sana, “ben sana daha dokunmadım ki” diyecek.” (Don  Juan’a göre her insanın kendi ölümü, doğumundan itibaren onu sürekli takip eder ve ona dokunacağı ana kadar sol tarafında bir kol uzaklıkta sabırla bekler).

“Benim için dünya dehşet verici, muhteşem ve akıl sır ermez olduğu için büyülü bir yer. Seni burada, bu harika dünyada, bu harika çölde, bu harika zamanda bulunuyor olmanın sorumluluğunu almaya ikna etmek istiyorum. Seni, bu dünyada, tüm muhteşemliğine şahit olmana yetmeyecek kadar çok çok kısa bir süre bulunacağın için, her eyleminin önemli olduğuna ikna etmek istiyorum.”

 

 

 

 

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Savaşçı”

 1. Dark Triad’ın zemzem suyuyla yıkanmışına benziyor. Sosyal medyada bu tür fiction kitap ve öğretileri, bilimsel olandan ayırmak için ciddi anlamda okumuş olmak gerekiyor. Bazı noktalarda tabii ki doğru yerlere değinilmiş.

 2. Castena da nin iki kitabının
  Doğan cuceloglu nun son çıkan hariç bütün kıtaplarını(ders kitabı dahıl)
  Tv de yaptığı degerler,ozguven, aıle vs. Üzerine olan programlarının da tamamını ızledım.
  Şu anda evlilik ve eş seçimiyle alakalı olan kitabını bekliyorum.
  Stephen covey in de alışkanlık kitabını okudum.
  Çok huzurlu ve iyi hıssetırdı beni.
  Gelmek istediğim konu.
  Bunların hepsi. Aynı şeyi anlatıyordu.
  Fakat burada yazılanlarla arasındaki tek fark burası daha gerçekçi ve daha erkeksi. Ama buranın da eksik yanı o kitaplardan daha düzensiz. Hayatınızı düzene ve iyi yöne çevirmek isterseniz. Sadece stephen covey 7 alışkanlığı okuyup uygulamanızı tavsiye ederim.
  .
  Ve bildiklerimi sizlerle sesli bir ortamda. paylasmayı çok isterim.

 3. Kurgusal veya gerçekçi , bakış açımıza bir şeyler katan ufkumuzu geliştiren her edebi yapıt iyidir bence . Önemli olan okuduğundan bir şeyler alabilmek . Sözleri sevdim listeme ekliyorum.

 4. Hocam twit yorumlarınızda uzak durulması gereken kadınların bazı özelliklerini vermişsiniz. İlerki postlarda bunun kendi tecrübenizle ve kh bilgisi sağlam olan elemanların düşünceleriyle sentezleyip ayrıntılı bir post atarsanız çok yararlı olacağına inanıyorum. Benim baya dikkatimi çekti, gerçi birçok erkek neyden uzak duracağını bilirde yinede rutinleri bilmekte fayda var.

 5. baydooku’nun uzerine ilgili twite baktim da liste baya kabarik evet geriye kadin kalmamis gibi ama cogunlugu feminist dis ozellikleri saniyorum.

  1. evet, feministik özellikler bunlar. Dediğim gibi bu listenin uzatılması kh için faydalı bir içeriğe sahip olacak gibi geliyor. Bu tip kadınların direk nextlenmesi ilerde belkide kendilerini sorgulamalarına yol açacaktır, ne kadar çok erkek görüp siktir çekerse güzel bir ders olacağını düşünüyorum.

 6. Şu birşeyleri evcilleştirme, törpüleme bana göre betasal kavramlar, yani ben illa ki de iyi çocuk olacağım diye yırtınmaktan farkssız.

 7. Bir sorum olacak arkadaşlar; Bugün çevrimiçi oyunda bana yazan bir kızla konuşurken aramda bir dialog geçti, doğrularımı yanlışlarımı yazzarsanız sevinirim.
  Biz bu kızla 2 gündür falan konuşuyoruz, ilk konuşmamızda neden iplenmediğim konusunda meak içindeyim mi ne ona benzer 1şey yazmıştı, neyse şu, bu derken ertesi gün sohbet ettik, ortak müzik zevkimiz de dahil olmak üzere birşeyler konuştuk.

  çerçeveyi hep korudum, bugünkü konuşmalarımızda ona bir lakap taktım gülümsedi, o da bana benzer bir lakap taktı.

  bir ara teknik aksakllık sebebiyle yazamadım ve herhalde işşin var yazamıyorsun anlamına gelen birşey yazdı, ben: “eğer bu kadar özleneceğimi bilseydim bir resmimi bırakırdım” dedim, o da resminle sucuklu yumurta yyiyemezdim ki gibi birşey söyledi. (karnımızın acıkması üzerine bununla ilgili bir dialog geçmişti aramızda ona referans veriyor.

  biraz daha konuşmadan sonra, biraz işim var dedim kızın lakabını söyledim ve daha sonra görüşürüz tamamı dedim.

  şimdi sorularım şunlar:

  1. resmimi bırakırrdım ile başlayan dialog hakkında ne düşünüyorsunuz? bu tarz yaklaşımlar doğrumudur? ve kızın cevabını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  2. görüşmeyi biraz yumuşak bir ifadeyle kapattığımı düşündüm, sizce bir handikap oluştururmu?
  3. konuşmayı ben bitirdiğime göre sabah günaydın vs ile ya da gün içinde herhangibir mesaj göndermek mi daha doğru olur? yoksa beklemek mi?

  Mahmut bey başta olmak üzere tüm dostların görüşlerini merak ediyorum.

 8. http://solmaskulenizm.blogspot.com.tr
  Şu sayfada da konuyla ilgili aşağıdaki yazı vardı:

  SAVAŞIN GEREKLİLİKLERİ VE MAHİYETİ

  Her türlü savaşa girişmenin ilk ve tek önkoşulu: hazır olmaktır. Öyleyse erkeklik inşası, aslında bir hazırlık sürecini gerektirmektedir. Savaşa başlamadan önce ona hazırlanmak zaruridir. Ordularımızı oluşturmalı, niteliği artırmalı, sürekli, sürekli ve sürekli ileriye doğru adım atmayı kavgamızın gereği bellemeliyiz. Nitelik kaygısının somut karşılığı ise yetkinliktir. Bir erkek, en az bir tane alanda yetkin olmak ZORUNDADIR. Bir yabancı dili bilmek, bir enstrümanı çalmak, entelektüel anlamda bir mevzi elde etmek ve sayılabilecek birçok alanın en az bir tanesinde yetkinleşmelidir. Bu, savaşa hazırlanma sürecinin olmazsa olmazıdır. Yüce Gök’ün bize bir armağanı olan Yalçın Küçük’ün de dediği gibi: çünkü biz beş taş oynamıyoruz, bir savaş yürütüyoruz. Öyleyse ciddiyet!

  Erkeğin en önemli görevlerinden birisini de böylece keşfetmiş oluyoruz: bir işi yapmak değil, iyi yapmak mecburiyeti. Bu bir görevdir, iyi yapamıyorsan, aslında söz konusu şeyi yapmıyorsun demektir, yoksun demektir. Bilinç ve itekleyici güç işte bu gerçeklik olmalı. Savaş, bütün hayata yayılmak zorunda demiştik, erkeğin var olduğunu, erkek olduğunu hissetmesi için hayata böyle bakması gerektiğini yeterince tartışmıştık. Bu durumda, dikkatli okuyucuların da görebildikleri üzere, formülasyon, yöntem ve devam etme gücü, bu koşullarda kendisini bize dayatmaktadır. Erkek, uzun vadeli zaferlere odaklanmış kişidir. Kısa vadede kazanmanın peşine düşmek bir erkeğe yakışmayan, mutlaka hüsran ve kaçınılmaz olarak küçülmeyle sonuçlanacak bir kandırmacadır. O zaman, sabretmeyi öğrenmelidir erkek. Kararlılığı ve en önemlisi, kendisine güvenmeyi öğrenmelidir. Alanında yetkin bir hocamın da dediği gibi: kazanılacak tek gün diye bir şey yoktur. Tek bir günü kazanmaya odaklanmak hastalıktır, erkeği küçültmektedir, erkeğin “kaldırdığı gibi geri indirmemesi”, böyle bir konuma düşmemesi için uzun erimli düşünme zorunluluğu vardır.
  Uzun vadeli sonuçlar için yola çıkan insanın bilmesi gereken son gereklilik, inziva kültürüdür. Erkek, kendine dönmeyi ve kapanmayı bilen kişidir. Bilmeyen, erkek olduğunu sanmaktadır, erkek filan değildir o kişi. Erkeğin canı sıkılmaz çünkü yürüttüğü ya da yürütmeye hazırlandığı bir savaş olduğunu bilir, sürekli bir uğraşı vardır ve onunla hemhal olur. Bu nedenledir ki, inzivaya çekilmek, bir yöntem olarak erkeklerin asla ama asla es geçmemesi gereken bir kültür hâline gelmelidir. Büyük yazar John Fante’nin sözlerini tahrifata uğratmak gerekirse: Çünkü bir erkeğin yalnızlığı, meyve verir.

  Son sözler: Bir ev bir günde de yapılır fakat her akıllı insan bir hafta parkta yatmak pahasına daha sağlam bir ev yapmayı göze alan insandır. Hız ve tüketme çağında yaşadığımız gerçeği sizleri korkunç bir yanılsamaya sürüklemesin. Hayır, tek bir gün değildir kazanılacak olan, bir şey kaybetmiyorsunuz, siz, temelleri sağlam olmayan bir ev yapmanın peşine düşerek, her rüzgârda yıkılan evinizi hatalarınızdan ders çıkartmadan tekrar ve tekrar yapmayı hayat bellemişsiniz sadece. Bunu yaparken, size malzemeyi satanların kim olduklarını ve bu işte onların bir parmağı olup olmadığını aklınıza getirmeden hareket etmek hatasına düşüyorsunuz. Oysa gerçek bir erkek için hayat, misina ile sefilce tek tek balık avlamaya çalışmakta değil, iki gün aç kalarak ağ yapmak ve besin ihtiyacı konusunu tamamıyla kapatmayı başarmak çabasındadır. Yani, biz ne zaman yaşayacağız gibi sorulması muhtemel soruya yönelik olarak, önce soruyu soranın yaşamaktan ne anladığını sorgulamasını isteriz, sonra devam ederiz: sizin yaşamdan saymadığınız bitimsiz savaş, bir erkeğin kanıyla kazandığı yaşamının ta kendisidir; kişisel tarihini kendi elleriyle yazmasının tek yoludur bu.

 9. Carlos Castaneda kitaplarının bu dünyanın basit ve insanın tatminine yönelik işlerle ilgisi yoktur, bir buna alet etmediğiniz kalmıştı. Birkaç seksist söylemden ibaret olan “erkekleşme”çabanızı anlıyorum. Ayrıca lütfen düzeltin şu cümleyi: “Sıradan bir ‘erkek’ile savaçı arasındaki temel fark şu : savaşçı başına gelen her şeyi bir meydan okuma olarak alır, sıradan bir erkek ise nimet ya da lanet olarak”.
  “Sıradan bir insan ile..”olarak başlıyor ve cümlenin doğrusu budur.

  1. Hahahaha, sadece seksist deme, “kadın düşmanı” da de yoksa yarım kalıyor 😀

   Üstad çok seksistmiş. Zamanında “ordinary man” dediği için seksist diye suçlansa da “sorry, ordinary human” dese ben de erkek değil insan diye çeviririm. Gerçi insan diye de çevrilebilir ama bu erkek ortamında erkek diye çevirdim. Hiç de sırıtmıyor. Sonuçta man = erkek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *