Sosyal Medya, Selfie ve Solipsizm Üçgeni

Özellikle Instagram çıktığından beri insanlar kendileri için değil sosyal medyada reklam yapmak için yaşamaya başladılar. Bunun kuşkusuz getirileri de var fakat götürüleri daha fazla. En başta kadınları en zayıf yerinden vuran, solipsist doğalarını okşayan, ilgi ve sevgi eksikliğini gidermesine yarayan bu sosyal medya işi, sekse ulaşımı kolaylaştırdı fakat bu sefer de kadınların kalitesi düştü. Ailesi tarafından yıllardır hipergamisini dizginleyip hanımefendi, aile kızı, ideal eş olması telkin edilen kadınlar, günümüzde henüz 20’li yaşlarda çift haneli partner sayısını gören, tek eşli olamayan alfa dullara dönüştü. Abarttığımı düşünebilirsiniz fakat tek bir kelimesi bile abartı değil. Kuşak güzellemesi yapıp bizim kuşak şöyle iyiydi, böyle iyiydi demeyeceğim ama özellikle 3. dalga feminizmin körüklemesiyle özgürlük ortamı bulan kadınlar bir de sosyal medyanın erkek erişimini ucuzlatması ve maksimize hale getirmesiyle iyice civataları gevşettiler. Zaten kadın doğasının en irite edici özelliği olan kendini özel sanma, dallanıp budaklandı ve günümüz kadını, solipsizmin zirvesine ulaştı.

Badim Dies Irae bu durumu bir fotoğrafla çok güzel özetlemişti. Söz konusu fotoğrafta bir kadınla erkek doğa harikası bir yerde oturuyorlar. Kadın kendini, erkekse doğanın güzelliğini fotoğraflıyor. Selfie denen şey de aynı evrimsel mirastan kaynaklanıyor işte. Kadının ben merkezci, sorumsuz doğasından…

Yaşanan durum ne olursa olsun kendini olayların merkezine koyan ve her zaman ayrıcalık bekleyen kadını kutsayıp kadına prenses muamelesi yapılmasını meşru kılan bu sistemde işler böyle yürüyor. Sosyal medya yaratıcıları da bunun farkında. Yani sırf kadın olduğu için takipçi sayısı beş yüzleri hatta binleri bulan kadınlar var ve bu kadınların hiçbir özelliği yok. Götünü devirip survivor izleyen, pop müzik dinleyen, kendini beyazlar içinde nikah masasında hayal eden, en az bir yabancı dizi takip eden sıradan hatunlar bunlar. Belki fakülte kantininde ya da durakta görseniz dönüp bakmayacağınız kızlar yani. Ben bu anlamda instagram’dan tiksiniyorum çünkü bana yalan söylüyor. Tıpkı salak aşk şarkıları, romantik komedi filmeri gibi… Evet, bu yüzden Ekşi Sözlük de dahil, badilerim hariç kimseye mesaj atmıyorum çünkü internette bir kadınla tanışmak için ilk adımı atmanın erkeği ister istemez talepkar beta konumuna düşüreceğini biliyorum.

Instagram ilgi budalası / orospusu
Instagram ilgi budalası

Kıssadan hisse, eğer ” ben Instagram’dan memnunum, kullanmaya devam edeceğim. ” diyorsan şunu kesinlikle bilmen gerekiyor: Dm’den yürüdüğün ya da fotoğrafını beğendiğin o hatun, kafanda canlandırdığın gibi bir hatun değil. Dahası, hatun 6/10 iken internet aleminin, erkekleri cesur kılması ve internetten yürümenin dayanılmaz hafifliği sebebiyle kadına ilgi normalden çok daha fazla olacağı için kadın kendini 8/10 olarak konumlandırmış durumda. Gerçekte böyle mi? Hayır. Bu yüzden de sıradan erkeklerden sıyrılıp öne çıkmak gerçek hayattaki oyundan daha zor. Tıpkı Tinder’daki gibi. Hatun senin duruşunu, konuşmanı, beden dilini, fikirlerini, tavrını bilmiyor. Önünde sadece birkaç fotoğraf var ve ona göre seni değerlendiriyor. Ortanın üzere bir tipin yoksa ya da zengin değilsen match olmuyor. Bu bana bir nevi haksızlık gibi geliyor. Şekli şemali yerinde olup da soy boy olan bir sürü eleman var ve ben normalde bunlara karşı yarışı kazanacağım yerde kaybediyorum.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Sonsuzluk ve Bir Gün

Sonsuzluk ve Bir gün, Türkçe kırmızı hap camiasının en bilinen ve takip edilen yazarlarından biri. Kendisini buradan olduğu gibi twitter hesabından (@sonsuzluk_vbg) ve Ekşi Sözlükten (@sonsuzluk ve bir gun) takip edebilirsiniz.

23 thoughts on “Sosyal Medya, Selfie ve Solipsizm Üçgeni”

 1. Çok doğru. Eski sevgilim ilgi manyagıydı ve sürekli çok güzelsin sözleerine açtı. Ne kadar çok desende doymuyordu.. En son whatappta 4 erkekle birden aşk yaşadıgını yakaladım ve tekmeyi vurdum.. Sosyal medya cidden kadınları bozdu ve erkekleri betaya dönüştürüyor.. Ezik olmayın ezin

 2. Instagram’da 1000’in üstünde takipçisi olması, bir kızla ilgili kız arkadaşı materyali olup olmadığına dair güvenilir bir işaret olmaya başladı.

 3. Bazen düşünüyorumda instagramın serverlerinin olduğu binalara bomba yerleştirip yerle birmi etsem.. bi siber saldırı felan olsa sosyal medya hesapları kapansa gerçek hayatta tırtlar yani

 4. Bunlar kadının zayıflığını gösteriyor. Her daim “alıcım var güzelim” duygusunu yaşamazsa özgüvenini yitiriyor.
  Dikkat ederseniz kadın sadece çevresini kandırmaz kendini de kandırır. Bunun en iyi örneği kendi telefonlarının ekran resmine en güzel fotolarından birini koymaları.
  Bunu başkaları görsün diye yapmazlar. Sadece kendileri görüp moral bulsunlar diye yaparlar.

  1. Kadınların sosyal medya sinyallerinin çoğu birbirlerine hava atmak için yapılır. Bunlara erkeklerin atlaması çok komiktir.

   Örneğin kadınların uyduları ile beraber attıkları fotolar uyduyu günlerce gündüz düşüne sokar. Oysa kadının o fotoyla tek amacı diğer kızlara hava atmaktır. Uydu sayısı (i.e. instagram takipçisi sayısı) statü sembolü oldu.

   NOT : Eğer yazmak için bir hatunu ekliyor ve yazdıktan sonra hatun düşmüyorsa, takip etmeyi bırakın.

 5. Svbg ye katılıyorum ama şunu da şöylemek lazım hocam
  Kadınların ilgi çekebilecekleri pazar noktası sadece güzellikleri ve bunun dışında insanlarda etki uyandırabilecek yönleri pek yok.
  (Ondan daha güzel kız arkadaşı ile bile beraber fotoğraf atan da var fazla beğenilsin daha çok etkileşim alsın diye )
  Bu yüzden selfieleri, makyaj fotolarını çılgınlar gibi storylerde veya normal paylaşıyorlar.
  İlgi görmeleri ile serotonin, endorfin gibi hormonlara bağımlı oldular sosyal medya yüzünden , yani bırakmaları artık zor…
  Erkek için porno , video oyunları neyse kadınlar için de sosyal medya.
  Sadece ilgi açlıkları için kullanan Kadınlar değil.. Bazı betalar biliyorum her gün istisasız HER GÜN story atıyorlar , 2 günde bir foto .Yahu story atınca dakika başı kontrol ediyor kim bakmış diye fotoları beğenilince mutlu oluyor çünkü reelde hiçbir kız umursamıyor onu ama sosyal medya kendini ispatlaması için iyi bir şans…
  Betaların ve kadınların bir ortak yönü daha 👍🏻
  Bence bu konuda elimizden gelecek pek bir şey yok
  Odak noktası kendi gelişimimizi devam ettirmek ve sosyal medya dışındaki ilişkilere de odaklanabilmek.
  İnstagramımı mesela ben de geçen gün sildim bunun nedeni
  bahsedilen GİZEMİ ÖLDÜRMESİ ve
  Takip isteği kıza atmanın, oradan yürümenin bile çoğu zaman betaca bir hareket gibi algılanabiliyor olması.
  Hayat şartları eşit değil ve İNSANLAR ACIMASIZ
  Mesela lise çağını düşünün herkes birbirini çekemez çoğu zaman not vermek istemezler.İnanılmaz bir HİPERGAMİ vardır
  Ezik gençler vardır, bazı züppe piçlerin egosu altında ezilirler sürekli.
  Güzel kızlar vardır ve onlar sadece tipi iyi olduğu için popülerdir geri kalanı için hayat oldukça zordur.
  Üniversitede de durum buna benzer ama kimse kimseyle beraber aynı ortamda uzunca bulunma zorunluluğu olmadığı için SERT HİPERGAMİ yüzümüze vurulmaz
  İş hayatında da lisedeki gibi olur
  Çekememezlikler.. İlgi çekmek..Ezmek güç göstergesi..
  Sosyal Medya aslında özellkle İNSTAGRAM , kocaman bir CPD şovundan başka bir şey değil.
  Sosyal medyadaki o rakamlar aslında HİPERGAMİNİN acı gerçekleri…

  Müteahit- iş adamı çocukları bmwlerde araba sürerken video atıp nargile cafelerde ahkam kestiği bir mecrada onların önü daha açık bu doğru çünkü sonuç olarak Tipin Paran yada Sosyal Çevren geniş ise İnstagram her zaman daha iyi…
  onun dışında kullanmak pek mantıklı değil yani söz konusu PİCK UP ve Sosyal Onay belirtisi sunmak ise.

  Kızlar gerçekten dikkat eder sosyal medya imajına.Redditte bunla ilgili okuduğum yazıyı görünce kesin karar verip sildim instagramı .
  Pişman mıyım ? ASLA…
  Bunca şeye rağmen halen eksiğim de var diyorsanız uzunca bir MONK MOD sizi bekler
  Gerisi sıkı çalışma ve kararlık …
  Monk Mod bitince instagrama dönün ve çevrenizi soğukkanlılıkla izleyin.

   1. Tristan Twitterdan atarım sana

    Ayrıca Mahmut Abi kendimce hayat hakkında bir yazı yazmayı düşünüyorum paylaşabilir misiniz?

 6. 3-15 yaş arası çocuklara çok ders verdim. Bazen aynı konuyu kız ve erkek öğrencileri ayri ayrı sınıflara koyarak anlattim.
  Kesin bir şekilde erkeklerin algıları zekaları konuları kavrayışlari kiz çocuklardan çok daha ilerde. Onlara konu anlatırken üç boyutlu herşey canlanıyor adeta.
  Kız çocukları ise çok karmaşa içinde detaylarda boğulmalarindan onlara ulasmakta zorlanıyorum.
  Fakat bir şey var ve ben bunun insanlar üzerindeki kötü bir plan olduğunu düşünüyorum. Bir çok yerde bilimsel araştırmalar kızların daha zeki daha güçlü daha çalışkan vs. Vs.
  anlatiliyor yazılıyor telkin ediliyor. Basit bir ogretmenin hatta bir annenin bile yani annelerin erkek ve kız çocuklarının farkını gormemeleri imkansizken sanki kızlar üstün gibi bir algı neye kime yarar sağlayacak. Cidden üzülüyorum. Çünkü bunun bilerek yapilan bir şey olduğunu düşünüyorum
  Bir insanın sınırlarını bilmemesi ve zayifsin aptalsın telkini dünyaya bela getirmek bakımından işe yarayacak gibi görünüyor.
  Duygusal olarak erkek cocuklar daha kırık buruk gibi ama bunu annelikle farkedersiniz daha cok ve çocuğun şefkate muhtaç olmasi zayıflık olamaz.

  1. Ortalama kızlar ortalama erkeklerden daha zekidir. Ama en üstteki zekalar hep erkektir. Kadın dahiler yoktur. Dahiler hep erkektir. En üstteki %2lik çok zekiler kategorisinde hiç bir kız yoktur.

   1. Hayır. Bu konuda araştırmalar net. Kadın ve erkeklerin IQ ortalamaları aynı. Ortalama erkek ortalama kadından ya da ortalama kadın ortalama erkekten daha zeki değil. Ortalama zekaya sahip kadın sayısı ortalama zekaya sahip erkek sayısından çok demek istiyorsan doğru.

    Erkeklerle kadınların dağılım farkı uçlardadır. Şöyle :

    İki uçta da aynı şey geçerli. En yüksek zekalı 2% içinde neredeyse hiç kadın yoktur ama en düşük zekalı 2% içinde de neredeyse hiç kadın yoktur.

    1. Aşağı yukarı aynı şey.
     Belki şöyle bir ayırım da yapılabilir; sosyal zeka ve teknik zeka. Mesela manipülasyon konusunda kadınlar zeki. Ama teknik konularda erkekler daha zeki. (Tabi en üstteki %2 her konuda iyi)
     Evrim kim neye ihtiyaç duyuyorsa onu daha fazla geliştirmiş.

     1. Bak bu konuda sırada yazım var. Kadınlar manipülasyon konusunda daha zeki değil. Biz erkeklerde testosteron var 😀 Onların manipülasyonu zekice değil. Bizim kanma arzumuz fazla. Bu önemli zira ilişkilerinizi konuşabileceğiniz küçük ve güvenilir bir erkek grubu kurarsanız hiçbir kadın sizi manipüle edemez. Benim böyle 3 kişilik grubum var. Diğer iki erkek her zaman kurban erkeğin kadınının oyunlarını yakalıyor.

     2. Ben zaten genel kıyas yapıyorum. Beni pek manipüle edemezler :))
      Erkeklerin kanmaları veya onların daha becerikli olmaları fark etmiyor. Sonuçta kıyasa vurulduğunda kadınların daha fazla manipüle ettikleri görülür.

 7. Benim de bu konuda ağzım yanmıştı bir şeyler yazmak isterim.

  6 ay boyunca instagramımı dondurmuştum bu hafta açtım fark etiğim şey instagramı dondurmadan önce ilgi orospusu bir kıza yazmışım ve resmen aşağılanmışım ama galiba bunu o da ben de unuttum çünkü o kıza sokakta açılış yapıp bir kafeye götürştüm. Gayet güzel bir iletişimimiz oldu ve hala devam ediyor ama instagramda nedense hepsinde bir resting bitch face böyle dmden suratına çarpıyor resmen sokak iyidir ya 🙂 ama sosyal çevremde çoğu kız etkileşim için intagramımı soruyormuş kullanmadığım zamanda elime bir şey geçemedi ne olur ne olmaz diye kullanmaya devam ediyorum. Mesela dün kızın teki kedisiyle fotoğraf atmış mahmut abinin mesajını attım kedin seni çok seviyor bakışlarından belli 😛 diye ama kız görüldü attı ve dönmedi bende takipten çıktım yoluma devam ediyorum.

 8. 1- Hocam bu dediklerine bir nevi interaktif alfa dulluk diyebilir miyiz?

  2- Son sevgilim bana telefonda konuşurken, “telde ses tonun, konuşman, kelimelerin ve bahsettiklerin o kadar mantıklı ve güzel ki hayran oluyorum, vs” falan derdi. “Ama mesajlaşırken iğrenç birisin” de derdi. Reelle gerçek arasındaki ayrıma dikkat çekince benim aklıma da bu geldi. Ayrılmadan iki ay öncesi falandı. Muhtemelen mesajlaşırken kenardaki beta rezervinde bulunan adamların sığlığını hissediyordu ve yeni birini bulma zamanlarıydı:) Ama farkediyor gerçekten. Onların bunu nasıl algıladığına ve ele aldığına göre doğrudan değişebiliyor.

  3- Gerçekten fark yaratabilecek ve oyunda götümü gere gere güvenebileceğim tek şeyim sanırım ses tonum. Ses tonu bazı durumlarda rulez beyler.

  1. At şu alfadul takıntısını Tristan. Çiftleştikten sonra erkeği öldüren karadul gibi bir şey değil bu.

 9. Her zaman söyledim, şimdi de söylüyorum. Instagram’dan bırakın bir kadına yürümeyi, bir erkeğin Instagram’ı kullanmaması gerekiyor. Bir ton ilgi orospusunun ve aciz betanın, kendi yalan yanlış reklamını yapan sahte insanların bulunduğu yerde kırmızı haplı bir erkeğin işi olmamalı. Hayatı sosyal ortamınızda ve dışarıda yaşamalısınız, küçücük göt kadar bir telefon ekranında değil.

 10. Abi durumlara bakıyorum da, aklıma ‘olmuyor olmuyor. Ne yapsam olmuyor’ gibisinden bir melodi çalınıyor. Sosyal medyadan talepkar beta konumuna düşüyoruz, ama götüren oradan götürüyor. Anlamadım ki ben bu işi. Harbiden ne yapsak olmuyor, ya da ne yapsam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *