Jocko Willink – Fiziksel Eğitim ve Stres

Fiziksel Eğitim
Fiziksel eğitimin her türden faydası vardır.
Daha sağlıklı olacaksın.
Bu bir gerçek.
Antreman yaparak vücüdundaki endorfini, testosteronu, büyüme hormonunu, kalp hacmini,insülin hassasiyetini ve doğal katil hücreleri arttıracaksın.
Bu değişiklikler aşağıdaki sağlık sorunlarını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olacaktır: Yüksek tansiyon, obezite, kalp hastalıkları, tip 2 diabet,uykusuzluk ve depresyon.
BOOM
Hala ikna olmadın mı?
Antreman yapmak seni daha zeki yapacaktır. Evet,zeki.
Beyne giden kan akışını arttırır.
Büyüme hormonunu arttırır,bu da yeni sinir hücrelerinin gelişmesini destekler.
Sinaptik plastisiteyi geliştirir, nöronların mesaj gönderip almasını sağlar.
Aşağıdaki gibi bilişe yardımcı olan beyin kimyasallarnı serbest bırakır: dopamin,glutamat,nörepinefrin ve serotonin.
Ayrıca zihinsel süreçlere yardımcı olan bir protein plan beyin kaynaklı norotrofik faktörü(BDNF) üretimini arttırır.
Ama,sadece bunun için sözümü tutmayın.
Git. Yap.
Biraz egzersiz yap ve zihninsel durumuna dikkat et.Daha bilinçli,daha keskin ve daha zeki hissedeceksin.
Bu gerçek.
Stress:İyi ve Kötü
Gelişmek için stresse ihtiyacımız var.
İyileşmek için bedenimizi ve zihnimizi zorlamamız gerekir.
Strese karşı ana fiziksel reaksiyonlarımızdan biri kortizol hormonunun vücuda salınmasıdır. Beyinde glikozun yapılabilmesi, depolanmış rezervlerden enerji üretilmesi ve enerjinin daha az acil ihtiyaçtan ziyade acil tehditlere odaklanması gibi birçok etkisi vardır. Ayrıca vücut boyunca kan akışını optimize etmek için kan basıncını arttırır.
Ama stres kötüdür de.
Çok fazla stres altındaysak ve kortizol vücutta sık sık salınırsa olumsuz etkileri başlar. Aynı uzun süre “kırmızı”da çalışan bir araba gibi.
Kortizol düzeyleri sürekli olarak yüksek kaldığında,bağışıklık sistemi baskı altına alınabilir, kan basıncını arttırır ve hipertansiyona neden olabilir,sürekli yüksek tansiyon kalbe ve damarlara zarar verir.
Aynı zamanda yağ birikimini teşvik edebilir ve hatta bazı seviyelerde kemil kaybına sebep olabilir.
Egzersiz bir stres şeklidir ve kortizolün salınmasına neden olur. Her nasılsa, egzersiz koşulları kaslar ve kalbi eğittiği gibi,vücuda da kortizolü uygun tepkide serbest bırakması ve kortizolü dengede tutması için eğitir.
Kortizolün aşırı düzeyde düzenli salınımı da overtraining için önemli bir faktör olabilir:bedeni çok zorladığımızsa aşırı kortizol yorgunluğa ve performans düşüklüğüne yol açar.
Bu yüzden bedeni ve zihmi çok fazla streslendirmemelisinizdir.Ama yine de zihnen ve bedenen gelişmek iççin streslenmelisiniz.
Konuk Yazar : Kaan
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

24 thoughts on “Jocko Willink – Fiziksel Eğitim ve Stres”

 1. Bişey sormam gerekiyor. Lise 3. sınıfta okuyorum ve sınıfımızda bir kız var. Bu kızla ben geçen dönem yiyiştim fakat o günden sonra bidaha benle konuşmadı.Yaklaşık 2 hafta önce gene konuşmaya başladık ve 3 gün önce dışarı çağırdı beni kötüyüm diye vesayre.Gittim dert dinlemeyi sevmediğim için dinlemedim onun kafasını dağıttık eğlendik falan. Ondan sonra gene yiyiştik biz o gece ama şuan gene arayı açıyor yavaş yavaş. Kendimi kullanılmış gibi hissettim ne yapmalıyım lütfen cevaplarsınız sevinirim

  1. Allah her erkege boyle kullanilmayi nasip etsin. Kiz misin sen kullanilmis hissediyorum diye uzuluyorsun.

   Sinifindaki kizlardan cinsel olarak uzak dur.

   1. Benim merak ettiğim şu. Kız konuşmayı kesiyor istemeyince ve geldiğinde ben gene konuşuyorum sanki hiç bir şey olmamış gibi. İlk başta normal arkadaş gibi sonradan samimileşiyorum bi nevi ağırdan satıyorum kendimi diyebiliriz. Fakat her seferinde o arayı açtığında ve geldiğinde ben konuşmaya başladığım için alternatifsiz bi erkek imajı çizmez miyim gözünde ? Sonuçta o istediği zaman konuşuyorum istemediği zaman konuşamıyorum gibi bir şey oluyor.

    1. Ciziyorsun ve canini sikiyorsa bir daha yanastiginda kizi yemezsin olur biter. Fakat sana soyleyim. Sinif gibi dar alanlarda boyle isler cok hizli boka sarar. Sen bu kizdan 100% uzak dur.

 2. Yazı için teşekkürler. Bu tarz kişisel gelişime yönelik yazıların artması dileğiyle. Saygılar. 🙂

 3. Nasıl yani daha az stres için antrenman yoğunluğunu düşürmek mi gerekiyor?
  Ben her sette sakatlık eşiğine varıncaya dek tekralarımı sürdürürüm.

  1. Overtraining olayında sıkıntı beslenme ve kas bitim yerlerindeki yırtılmalardır. Ki bu yırtılmalar kas kaybına bile yol açabilir. Düzgün beslenemiyorsan asla ve asla overtraining olayına girmeni tavsiye etmem. Gitgide çökersin bunun en uygun olcusu, orta ölçekli değişken ağırlıklarla yapılan çalışmalardır (biceps, triceps, bacaklardır.) diğerleri çok tekrar ister bol sabır ve sakatlanmaya müsait olan yerlerdir. O yüzden millet 30 kg barbell kaldırıyor diye senin de kaldırmana gerek yok. Düzgün şekilde hareketleri yaparken emin ol gelişeceksin.
   Ancak, üst taraftaki hareketlerin hiç birinde alt ve orta bölgeni serbest bırakmayacaksın, örnek veriyorum ayakta biceps çalışıyorsan dumbell ile karın kası ve bacakları sıkacaksın semsert olacak ve öne doğru %5 açı ile kol çalışacaksın.

   Tabii bunlar çoğaltılabilir.

   Hoşçakal.

  2. Antreman süresini çok uzatmamak gerekiyor.1.5 saatten sonrasında kortizol miktarı çok artıyor.Kendi antremanına bak en verimsizleştiğin zamanda bırak.
   Hareketleri yalpalayarak hakkını vermeyerek yaptığın vakir bırak

  3. Her sette 10 üzeri zorlamada partnerin varsa 9 yoksa 8 yap.Bu ölçeğin çizelgesi Ağırsağlam Antreman Rehberinde var.
   Antremanda setlerde yapabildiğin ladar zorla ama bir kas grubunda set sayısı ve tekrar sayısı aşırıya kaçmasın,aynı ağırlıkta aşırıya kaçmaması gerektiği gibi.

 4. abim öncelikle yazılarınızı çok beğeniyorum ve ilk defa yorum yapıyorum.
  yazılarınızdan yaptığım çıkarımlar kesinlikle akla, mantığa uygun ve rasyonel kanıtlar ama nasıl oluyorsa çevremde bunun istisnalarıyla karşılaşıp duruyorum: kızı oneitis yapan beta kızı kapıyor (1 hafta sonra ayrıldılar), kimseyle konuşamayan ve iki kelime muhabbet edemeyen beta ötesi arkadaşıma bir kız yürümüş ve şimdi çıkıyorlar, ben burda gördüğüm ukala, küstah, narsist, espirili kombinasyonuyla oneitis yaptığım sonra radardan çıkardığım sonra tekrar yanaştığım kıza yürüyorum ters tepki vermiyor ama bana pek gönlü olduğu da söylenemez (yüksek seviye beta olduğum dönemden tanıyor beni sebebi bu olabilir çok takmıyorum zaten). yani bunlar benim yaşadığım yer yüzünden başıma gelen istisna olaylar mı çünkü insan çıkarımlarını gözlemlemek istiyor, yoksa hepsi bilinmeyen birtakım etmenlerin sonuçları olabilir mi?
  iyi günler dilerim

  1. Hocam cogu erkek, ozellikle de cok genc olanlar beta unvanini cok rahat dagitiyorlar zira alfa beta kavramlari cok olgun degil. En azindan bana bu beta ama kolunda fistik var diye gosterilenlerin cogu oyle.

   Bir de beta kizla cikamaz diye birsey yok. Erkekler saniyor ki kizlar sadece alfalarla cikiyor. Nasil olacak o? 20% alfa kizlarin 70%sine donup bakmaz ki! O kizlar ne yapacak, evde tursuya mi yatacak?

   Betaligin problemi cikma sansi azdir ve bize hergun duzinelerce gelen mailde de goruldugu gibi uzun sureli iliskide ayak paspasina evrilmeye meyillidir.

 5. Arkadaşlar stres için C vitamini önerebilirim. Ben solgarın 90 haplı 1000lik c vitaminini kullanıyorum daha sakin hissettiriyor sanki placebo da olabilir.

  1. C vitamini için hapa ihtiyaç yok.Rahatlıkla günlük c dozunu bitkilersen doldurabilirsin.
   Eğer takviye alacaksan buna gücün yetiyorsa başta D vitamini(kan tahlili yap türklerde yüzde 70 düşük oluyor ucuza eczaneden alırsın) sonra çinko magnezyum gibi metallere yönel.Sonrasında balık yağı gibi yağlar iyi olur

 6. Kadınlarla ileriye dönük hayal kurmamak için ne yapılmalı. Geçen hafta çevirdiğim bar game de iyice fark etmememi sağladı. Duygusal yatırımı aşırı arttıran bir şey ve ne kadar doldurursam doldurayım günümü gece yatatmadan önce ister istemez yapıyorum. Bu konuda bir fikriniz var mı

  1. Çok güzel bir soru. Doğru yakalamışsın. Bir kadınla ilgili hayal kurmak, onu elde edememenin en kestirme yoludur! Ben maviden kızrmızıya geçiş dönemimde hatunla ilgili hayal kurmaya başladığımı yakaladığım anda onun montla sıçmaya çalıştığını düşünürdüm. Bir süre sonra “sikerim lan gül gibi kızın imajını bok ediyorum böyle, hatunla ilgili hayal kuranı siksinler” diye hayal kurmayı bırakmıştım 😀

   Düşünce akışın üzerinde kontrol için günde 15 dakika meditasyon da tavsiye ederim.

 7. Solgar Formula VM 75
  A vitamini
  (doğal beta-karoten olarak)
  7,500 IU
  % 150
  C vitamini
  (niasinamid askorbat, L-askorbik asit olarak)
  250 mg
  417%
  D vitamini
  (ergokalsiferol gibi)
  400 IU
  100%
  E Vitamini
  (d-alfa tokoferil süksinat olarak)
  150 IU
  % 500
  Tiamin
  (tiamin mononitrat olarak)
  75 mg
  5000%
  b 2 vitamini
  75 mg
  4412%
  Niasin
  (niasinamid askorbat olarak)
  75 mg
  375%
  Vitamin B6
  (piridoksin HCI olarak)
  75 mg
  3750%
  Folik asit
  400 mcg
  100%
  Vitamin B12
  (kobalamin olarak)
  75 mcg
  1250%
  biyotin
  75 mcg
  % 25
  Pantotenik Asit
  (d-kalsiyum pantotenat olarak)
  75 mg
  % 750
  Kalsiyum
  (kalsiyum karbonat, amino asit şelatı †)
  20 mg
  % 2
  Demir
  (demir bisglycinate şelatı †† olarak)
  1,3 mg
  % 7
  İyot (kelp’ten)
  150 mcg
  100%
  Magnezyum
  (glisinat amino asit şelatı †, magnezyum oksit)
  10 mg
  % 3
  Çinko
  (glisinat amino asit şelatı †, çinko oksit olarak)
  10 mg
  % 67
  Selenyum
  (L-selenomethionine olarak)
  25 mcg
  % 36
  Bakır
  (glisinat amino asit şelatı † olarak)
  1 mg
  % 50
  Manganez
  (glisinat amino asit şelatı † olarak)
  1 mg
  % 50
  Krom
  (krom nikotinat amino asit şelatı † olarak)
  25 mcg
  % 21
  Molibden
  (glisinat amino asit şelatı † olarak)
  25 mcg
  % 33
  Potasyum
  (potasyum amino asit kompleksi olarak †)
  1.8 mg
  <% 1
  İnositol
  75 mg
  *
  Kolin
  (kolin bitartrat olarak)
  31 mg
  *
  rutin
  37.5 mg
  *
  Narenciye Bioflavonoid Kompleksi
  25 mg
  *
  Betain HCI
  25 mg
  *
  hesperidin
  8.5 mg
  *
  Bor
  (bor amino asit kompleksi olarak †)
  0.5 mg
  *
  Karotenoid Mix
  (alfa ve beta-karoten, lutein, zeaksantin, kriptoksin)
  86 mcg
  *
  Toz Karışımı
  (Yonca [yaprak ve kök], Acerola Kompleksi [meyve], Maydanoz [yaprak ve gövde], Kuşburnu [meyve], Su teresi [yaprak])
  4 mg
  *

 8. Ağırlık kaldırmaya dair bir sürü tavsiye yazısı var sitede. Fakat yeni başlayan arkadaşlara bu konuda biri gösterse(benim gibi) çok iyi olur. Çoğu spor hocası ilgisiz. Bir aydır ağırlık kaldırıyorum ama adam hareketleri bir kere gösterdi, ne kadar sorsam da ağzının ucuyla anlatıyor. Sanıyorum personel training diye bi halt çıkmış bu abilere eşek yüküyle para bayılınca adam akıllı seninle ilgileniyorlar.

  1. Berkay Türkkan güzel anlatıyor yeni başlayanlar ne yapmalı diye. Vaktin varsa bi göz gezdirebilirsin

  2. turkiye red pill telegram gruplarina gir orda da nickim ayni spor tavsiyesi isteyenlere tavsiye verebilirim ucretsiz bir sekilde burdan mahmut abiye de sesleneyim sporla ilgili siteye bir yazi yazabilirim sadece agirlik calis diye degil icin derinlerine inerek yazabilirim

 9. Eğer çok pahalı kaliteli bir yere gitmiyorsan salondaki hocaları boşver, onlar da bilgili adamlar değil çok. Youtube ‘da Athlean-X diye bir kanal var orada aradığın her şeyi fazlasıyla ve kaliteli şekilde bulursun, açık ara Youtube’daki en iyi trainer Jeff Cavalier.

 10. Çok güzel yazı olmuş antrenman süresi 1 saati geçerse kortizol salınımı artıyor. Bu süreye kardiyo çalışmaları dahil değil tabi

 11. Bağlaçtan sonra virgül gelmez.
  Kemik “kemil” şeklinde yazılmaz.
  Virgülden sonra boşluk bırakılır.
  Stres bir “s” ile yazılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *