Maskülenitenin evrimi

İnsanlar karşılarına çıktığında, masküleniteyi bilirler ve onu hissederler. Ona tepki gösterir ve onu ölçerler. Buna rağmen çoğu erkeğe masküleniteyi tarif etmelerini söylediğinizde, bir sürü karışık ve çelişkili cevap alırsınız.

Çoğunlukla, maskülenite tanımı diye ahlak ve “gerçek bir erkeğin” ne yapması, ne yapmaması, ne giymesi ve ne giymemesi gerektiği ile ilgili bir ders dinlersiniz. Cevaplar da, sosyal sınıftan sınıfa ve kültürden kültüre değişir. O kadar ki çoğu insan, maskülenitenin hiçbir anlam ifade etmediğini bile düşünür. Onlara göre maskülenite, toplumsal bir yapılandırmadır. Kendi görüşlerini doğrulamak için de değişik erkek gruplarının maskülenite hakkındaki değişik fikirlerini öne sürerler.

Fakat bu çeşitli gibi görünen maskülenite tanımlarında, erkekler için oldukça önemli olan ortak değerler vardır. Tarih boyunca ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşamış ve yaşayan erkeklerin maskülenite ile ilişkilendirdikleri değerleri listelediğinizde, çoğu erkeğin şu noktalarda hem fikir olduğunu görürsünüz :

 • Erkek güçlü olmalıdır.
 • Erkek cesur olmalıdır.
 • Erkek yetkin olmalıdır.
 • Erkek onurlu olmalıdır.

Bunlar taktik erdemlerdir :

 • Güç
 • Cesaret
 • Ustalık
 • Onur

Bunlar, erkeklerin bir ölüm – kalım senaryosunda birbirlerinden isteyecekleri, ihtiyaç duyacakları, talep edecekleri özelliklerdir.

İçinde bulunduğunuz binanın birdenbire zombilerce çevrelendiğini düşünün. Bu değerler, bir anda sizin yanınızdaki erkeklerde olmasını isteyeceğiniz değerler olacaktır.

Güç, cesaret, ustalık ve onur sadece erkeklerin tekelinde değil. Ama tarih boyunca bir erkeğin bu değerlere sahip olması daha önemli olmuştur.

İnsanoğlu, yüzbinlerce yıllık bir süreçte, bugün içinde yaşadığımızdan çok çok daha tehlikeli bir çevrede evrimleşti. Bu uzun süreçte erkeklerin birinci görevi, grubu doğadan, dış dünyadan, tehlikelerden ve diğer erkeklerden korumaktı. Kabilenin sınırlarını korumak ve gerektiğinde tehlikeyi göze alarak o sınırların dışına çıkıp kabilenin ihtiyaçlarını bulup ele geçirmekti.

Eşeysel seçilim (kadınların erkekleri ve erkeklerin kadınları nasıl seçtiği), Darwin’in kuramında doğal seçilimle beraber, türlerin değişimini yöneten-açıklayan temel bir prensip olarak üzerinde çok yazılan ve çizilen bir teori. Ama maskülenite, kadınların erkekleri nasıl elediği kadar erkeklerin birbirlerini nasıl elediği ile de alakalı. Maskülenite, erkeklerin kendilerini diğer erkeklere ispat etmesi ile de alakalı. Maskülenite, erkeklerin kendilerinin takımın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ispat etme çabası ile de alakalı.

İnsanoğlu her zaman sosyal bir hayvan olmuştur ve açık seçik cinsel rollerin olduğu gruplarda evrimleşip hayatta kalmışlardır. Ortak atadan 6 milyon yıl önce ayrıldığımız şempanzeler de sosyaldir ve açık seçik cinsel rollerin olduğu gruplarda yaşarlar, ürerler, mücadele ederler ve hatta savaşırlar.

Avlanmak, savaşmak ve kabilenin sınırlarını korumak tarih boyunca erkeğin işi olmuştur. Yeterince güçlü, cesur ve yetkin olmayan erkekler, diğer erkeklerin kendileri hakkındaki görüşlerine dikkat etmeyen erkekler, herhangi bir nedenden dolayı kendi yüklerini taşıyamayan ya da taşımaya gönüllü olmayan erkekler; basitçe takımın bir parçası olmayan erkekler ya kadınlar ve çocuklarla beraber diğer erkeklerin bakmaları gereken insanlar oldular ya da kabileden şutlandılar. Bir insanı öldürmek ve yemek üzere tasarlanmış, çok tehlikeli bir dünyada yapayalnız ve tek başlarına kaldılar. Bu erkeklerin büyük çoğunluğu, muhtemelen hayatta kalamadı ve genlerini geleceğe geçiremediler.

Birbirlerine güçlü, cesur, yetkin ve onurlu oduklarını ispat eden, takımın değerli bir parçası olan erkeklerin ise genlerini gelecek nesillere geçirme şansları muhtemelen çok daha fazla idi. Bugün dünyada yaşayan her erkek, kesintisiz bir şekilde on binlerce nesilde hayatta kalan ve genlerini gelecek nesillere geçirebilen bu başarılı takım oyuncularının oğulları.

Bugün çok azımız avlanmak, savaşmak ya da sınırları korumak zorundayız. Önemli bir kısmımız yataktan, sandalyeye, sandalyeden koltuğa, koltuktan yatağa bir hayat yaşıyoruz. Yaşadığımız çevre tarihte hiç görülmediği kadar güvenli. Bugün yaşayan bir erkeğin şişmanlıktan ölme ihtimali, savaş, cinayet, açlık ya da hastalıktan ölme ihtimallerinin toplamının kat be kat üstünde. Fakat bu yüzbinlerce yıllık evrimsel geçmişi bir kalemde silip atamıyor. Bu çevre bizim güçlü, cesur, yetkin ve onurlu bir erkek olma arzumuzu bir kalemde silip atamıyor. İnsanlığın artık hayatta kalmak için bolca çocuk yapma ihtiyacının olmamasının bizim içimizdeki seks arzunu zerre kadar silip atmadığı gibi.

….

Evet, günümüz toplumunun, sizin maskülenitenize ihtiyacı yok ya da toplum öyle sanıyor. Günümüz toplumunda, maskülenite opsiyonel, ya da çoğu erkek öyle sanıyor. İnsanlığın uzun geçmişinin %99u boyunca büyük bir ihtiyaç olan maskülenite, artık %90ımız için ihtiyaç değil. Erkeklerin tarih boyunca bizzat oynadığı roller, bugün az sayıda erkeğe ve teknolojiye havale edilmiş durumda.

Günümüz toplumunda hayat çok kolay. Maskülen olmak ise zorluk gerektiren bir şey. Maskülen olmak için hayatınızı zorlaştırmanız lazım. Bir kasın gelişmesi için nasıl ağırlığa ihtiyacı varsa, maskülinitenin gelişmesi için de “dirence” ve “baskıya” ihtiyacı var. Aynı şekilde hiçbir ağırlığa maruz kalmayan bir kasın erimesi gibi, tamamen kolay ve zorluktan arınmış bir ortamda maskülinite de erir.

İyi haber şu ki, bir erkek hiç kullanmadığı için erimeye bıraktığı maskülenitesini, kas geliştirir gibi geliştirebilir. Başlangıçta hafif ağırlıklarla başlayıp, ağırlığı zamanla arttırarak, maskülenitesini güçlendirebilir.

İyi de bunu neden yapsın ki? Hayatta kalmak için buna ihtiyacı yok. Genlerini gelecek nesillere aktarmak için bile masküleniteye ihtiyacı yok. 30larına kadar sabrederse, güvenlik ve kaynak ihtiyacı, maskülenite ihtiyacını geçmiş bir kadınla üreyebilir.

Fakat bir erkek için, maskülen olmak, doğanın içine kodladığı ve gerçekleştirerek en doğal ve doyumlu halini bulabileceği durumdur. Bir erkek için, içindeki maskülenitenin yükselişine şahit olmasından daha güzel bir deneyim yoktur. Güçlükleri aştığını görmesi, yapabileceğini bilmediği bir şeyi yapabilmesi, kahramanca davranması, içindeki ateşten ve iradeden başka bir şey kalmasa dahi “dayan” diyerek meydan okuması kadar güzel bir deneyim yoktur. Bu neredeyse manevi bir deneyimdir. Maskülenite bir seçim ve bir erkeğin hayattan gerçekten tatmin olabilmesi, kendi potansiyelini gerçekleştirebilmesi için neredeyse tek yol.

Bir erkeğin bu deneyimi yaşaması, toplumun umrunda değil. Çoğu insan için bir erkeğin rahat ortamında, kendisini olduğu gibi kabul edip sevmesi daha kabul edilir bir davranış. Bu nedenle, masküleniteyi geliştirmek için gerekli zorluğu, erkeğin kendisinin arayıp bulması gerekli.

Ağırlık kaldırmak ve gym, sadece kasları geliştiren değil, maskülenite için gerekli zorluk olarak da faydalı olan bir aktivite. Ve bu sitede gerekliliğini defalarca dile getirdik. Ama daha etkili bir zorluk erkeğin kendisine, sadece  erkeklerden oluşan ve kendisinden güç, cesaret, yetkinlik ve onur talep eden ve bu konuda da erkeğe karşı acımasız olan bir takım bulması. Bu bir spor takımı da olabilir, bir av takımı da. Ama bu takımın karşısında erkeğin olduğu takımın cesaret, güç (fiziksel ve duygusal) ve yetkinlik ile yenebileceği başka erkek takımları ya da doğa olmalı. Bu nedenle örneğin ipli zirve tırmanışı yapan bir dağcılık takımı maskülenite için gerekli zorluğu yaratacaktır ama Counter Strike takımı bir boka yaramayacaktır.

Eğer gerçekten maskülin olmak istiyorsanız, gidip bu takımı bulun. Bulamazsanız ise kendiniz yaratmaya çalışın. Sizin içinizdeki masküleniteyi bu takım ile beraber mücadeleden daha hızlı geliştirecek bir şey yoktur.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

92 thoughts on “Maskülenitenin evrimi”

 1. Hocam maskülinite kadınlarda arzu yaratır diyorsunuz

  Benim 2 tane arkadaşım var birisi tam anlamıyla maskülin, diğeri ise tam bir piç. Ben piçle samimiyim. Neyse, bu maskülin kankam sürekli erkekleri etrafında toplayıp ortam yapıyor, grup kuruyor, dışlıyor, dövüyor, lider ve erkek grubu içinde ne isterse onu yapıyor. Aynı zamanda çokta çalışkandır kendisi. Ama sevgilisi yok ve onu seven biride yok (çocuk barzoda değil, gayet sevecen). Ama benim öteki piç arkadaşımın kızlarla arası baya iyi ve bu arkadaş hiç çalışkan değil, maskülinitede sıfır. Bunun nedeni nedir??

  (Liseye gidiyorum)

  1. Çocuk olmanız olabilir. Bu site bana şunu öğretti ki lise çağında bir erkek maskülin – maskülin olmayan, alfa – beta erkek ayrımını yapmakta çok kötü.

   O kankan kızlara da yürüyüp havasını mı alıyor yoksa yürümüyor mu? Yürümeyene hatun yok bu devirde.

   Maskülin dediğin arkadaşını pek iyi bir takım oyuncusu gibi tarif etmiyorsun bu arada. Bu yazıda anlatılan maskülin tanımına basketbol takımının oyuncuları daha çok uyar. Sizin liseyi bilmem de bizim lisede kızlar bu takımların oyuncularını arzulardı. Senin eleman hangi takımın oyuncusu?

   1. Maskülin eleman oyuncu filan değil hocam. Sadece bir plan, ortam veya bir maç yaptığımızda genellikle planlayan, konuşan ve takımları belirleyen bu eleman oluyor

    Neyse bu çok önemli değil, benim derdim aşağıda

    Hocam bunları yazmamın ve örneklendirmemin sebebi dediğiniz gibi alfa-maskülinite kavramlarını hala anlayamamış olmam. Daha doğrusu bu elemanların davranışlarını anlayamamış olmam. Bir türlü anlayamıyorum nasıl yapıyorlar, ne düşünüyorlar, nasıl hareket ediyorlar, ruh halleri nasıl, ortam kururken nasıl bu kadar rahat-kendinden emin-güçlü oluyorlar?? Daha önemlisi insan ilişkilerinde bu adamlar genellikle olumlu tepki alırlar, almasalarda siklerinde değil. Ama ben sikik cesaretimi toplayıp 2 çift laf ettiğimde yüzüme bile bakan olmuyor. (Kadın-erkek farketmiyor) Sırf bunu düzeltmek için elimden geleni yaparım. Tavsiye verirseniz çok iyi olur

    1. Masturbasyonu azalt pornoyu çıkart aklından
     Sesli kitap oku ses tonun gürleşsin
     Ve iki kelimeyi bi araya getirmek için insanlarla konuşman gerek
     4-5 ay öncesine kadar benim de içim çok boştu şimdi çevremdeki kızlardan olumlu tepkiler alıyorum

     1. Ve en önemlisi sosyalleşmek sosyalleşmelisin de
      Bu korkuların ancak öyle geçer

   2. ‘Yürümeyene hatun yok bu devirde’bu söz güzel..peki şu söze yorumunuz ne olur..?hatunlar dan alıntıdır..’erkeğin piç oldugunu duymak bilmek bizim için kolaylıktır,çünkü efendinin yanında küfür edemeyiz yada küfür etsekte tadı çıkmaz,efendi erkek kasar kendini piç çok rahattır onun yere tükürmesi,yanından geçen hatuna laf atması bizi üzmeź aksine onun öyle olmasını isteriz ona yakışır,efendi bunu yapmaz yapamaz,beceremez,çünkü daha buyumemistir, kolay kolay da büyüyemeyecektir,ağlar durur efendi beni sakın bırakma diye😀😀😀yazık ama onlarada ne çektiler bizlerden’ böyle bir alıntı hocam..şimdi ben bu yazıya bi sitede sadece sizden yorum alayım..

 2. Mahmut abi bahsettigin tarz bir takima sahip olmayi kucuklukten beri arzulardim, nat geo daki o maceraperestler filan. O tarz bir ekip icin genc arkadaslara onerin nedir haliyle avcilik pahali is.

 3. Bunu sen mi yazdın bilmiyorum ama kesinlikle çoğu nokta da haklılık payı görüyorum. Yalnız geçen de bahsetmiştim: “hanzo, serseri ya da alikıran başkesen” dediğimiz tipler de aşikar. Daha önce 3 tip alpha erkek tanımı yapmıştım. Bunlardan 1’si genler aracılığıyla sahip olan ama bilinçsiz alpha tipi (bu gelecekte alpha’lığını bastırmayacak anlamına gelmiyor) sonradan kendini bir disipline sokarak alpha olanlar (bilinçli kategorisine giriyor) bir de olayın dark triad boyutunda takılan alpha tipleri var (bunlar çete içindeki kişiler olabilir, mafya elemanları olabilir ya da ailenin lideri, scarface dediğimiz belalı tipler olabilir vs vs.) Ondan dolayı bir tanım yaparken temelde ki kavramlara ve altında yatan psikolojiyi göz ucundan kaçırmayın. Olanı iyi analiz edip ona göre bir yorum ya da eleştiri getirin. Hataya düştüğünüz nokta buydu. Tabii maskülin olmak bir tek kategori de açıklanamaz. Umarım ne demek istediğimi daha iyi anlamışızsınızdır.

 4. Uzun süredir aklımı kurcalayan bir düşünce var. Erkekadam org gibi erkeklerin birbirine yardımcı olduğu, maskülinite, kendini eğitmek ve kadına giden yolların olduğu tonlarca site var. Okuyucaların yaptıkları bu sitede olanları öğrenip hayata geçirmesi.
  Peki ya kadınların birbirine dayanaj olduğu siteler var mı? Biz burada birbirimize ne katıyosak, tam tersini söyleyip meriçlerden daha kolay para cukkalama tarzı içeriklerin döndüğü siteler var mı? Uyku saatimi kaçırdığım için mantık hataları yapmış olabirim, umarım anlamışsınızdır.

  1. Yalnız Erkek adamın kadınlardaki karşılığı para cukkalama tarzı muhabbetler değildir. Erkek adam olması gerekeni anlatır.

 5. Üniversite sınavına hazırlanmak da belki bu zorluk şartını karşılayabilir. Takım oyunundan ziyade bireysel avlanmaya daha benzer ama çektiğin acı ve üzerindeki baskı özellikle son iki ay kala dağa tırmanmayı aratmıyor.

  Bir Bir önce tek derdin sokacak delik bulmak, nasıl kız tavlarım diye aratıp bu siteyi bulmak iken şuanda daha ciddi sorunların olduğunu görebiliyorsun. Ha yeterince iyi mücadele edebiliyor muyum? Sanmıyorum ama düşünmesi bile motive edici. Çünkü o son soruyu çözmek, etrafta kuyruk sallayan kızların peşinde uçuşmadan işine odaklanmak veya sadece bu fikri düşünme bile ciddi manada erkeksi ve olgun hissettiriyor. Şımarık alt sınıf kızları ve uydularına çocuk gözüyle bakıyorsun. Derdiniz am olsun diyesin geliyor.

  Belkide sadece stresin etkisindeyim, bilemiyorum. Ama bununla edeceğim mücadelenin bana erkek adam olma yolunda ciddi bir etki edeceğini biliyorum.

  Ne düşünüyorsun Mahmut Abi?

  1. Üniversite sınavına hazırlanmak önemli ana kıçının üstünde oturarak sınava hazırlanmak güç, cesaret ve herhangi bir yetenek gerektirmiyor.

   Ders çalışarak maskülin olunsaydı Boğaziçi’nin mühendislik fakültesi komple maskülin erkek dolu olurdu.

   Ben senin yerinde olsam kızları ve erkek olma mücadelesini sınavdan sonraya saklardım. İkisi için de bol bol zaman var.

   1. Boğaziçi mühendislik fakültesinde bir süre bulunmuş biriyim hocam.
    Tek şunu diyim
    Bu tip okullara dereceyle giden adam zaten fedakarlık etmiş,kendinden ödün vermiş tipler oluyor
    Ya üniye gelince SİKERLER AMK diyip değişiyor
    Ya da porn mast cmpe oyunlarına gömülüyor
    Ha derece yapıp da piç olan da var ama onları ben de anlamadım nasıl yapıyor bunları :))

    Böyle tepe okullarda birkaç tane piç çıkıyor bütün kızlarla takılıyor geri kalan gözlüklü inek tayfa da yalnız.
    O piç eleman da genelde kızların gözdesi böyle olunca daldan dala bütün okulu bitirebiliyor

    1. Bogazicinin hazirlik kampusunden sesleniyorum. Skala sunepelikten baslayip amsalakliga kadar genisliyor ama benim bu konudaki en genel gozlemim ogrencilerin buyuk kisminin orta ve orta-ust sinif ailelere mensup olmalari. Bu da asagi yukari iyi bir anadolu lisesine tekabul ediyor. Ailenin ve genel olarak cevrenin ders calis baskilari sebebiyle ikili iliskilerde yeterince gelisememis insanlar yogunlukta. Burada bi siteyi ve trp yi takip eden cok ufak bir azinligin da var oldugunu biliyorum. Onlara da selam olsun.

     1. Kilyosta seks ortamı var
      O ortamı incele
      Sporunu yap
      2.erkek yurdunun altındakinden bahsediyorum
      Sahilde koş
      Diyet yap
      Ders çalış

 6. Mahmut abi ne zamandır bu siteyi takip ediyorum bilmiyorum. Canım sıkılınca(genelde hep sıkkındır nedenini bilmiyorum) bu sitedeki yazıları okuyorum özellikle kızlarla iletişim kısmını. Ama bende bi sorun var oda beni kesen (yada kestiğini sandığım) kızlarla konuşamamak. Bu sebepten çok kız kaybettim (benimmiki kaybedeyim). Ben genelde açık sözlü kendini ezdirmeyen (bu siteyi okuduğumdan beri) tipi iyi kızların gözünün ta içine bakacak kadar özgüvenliyim. Beni arzulayan yada kesen kızlarla bakışırım hemde çok iyi bakışırım. Ama bu sitede bi yazı okumuştum orda kızların çok iyi rol kesiciler olduğu yazıodu. Bende genelde gidip yanlarına bi çift laf etmem. Daha doğrusu ne diceğimi bilmiom. Çok saçma nie konuşmuomki. Gözlemlerim iyidir az çok gerçekleri görebiliyorum. Yav sanki konuşsam beni yanından kovacak harbi aptalım aq. Mastürbasyonu bırakmaya çalışıyorum pornoyuda ama kızlarla konuşmazsan yine başlarım diye korkuyorum. Abi artık bi kız olsun istiyorum yanımda. Artık zamanı gelmedimi sencede. Belki babam ve annem bana sert davransalardı. İşler böyle olmazdı. Zorlukları görseydim gerçek bir erkek gibi yetişseydim. Diğer küçük şeyler kızların tripleri bana sinek vızıldaması gelecekti. CEHENNEMDEN ÇIKMIŞ BİR İNSANSAN DİĞER HİÇBİR ŞEY UMRUNDA OLMAZ. Masküliniteyi yanlış anlıyırum ben. Bir abim olarak görüyorum seni. Bana yardım et bu çukurdan bu kardeşini çıkar lütfen.

  1. Ama bende bi sorun var oda beni kesen (yada kestiğini sandığım) kızlarla konuşamamak.

   Herkesin derdi zaten bu ki. İlgilenmediği kızla herkes konuşur zaten. Çoğu erkeğin derdi ne ise senin derdin de o.

   Kızlar konusunda çekingenliği aşma yazısını oku ve adım adım uygula.

   Yav sanki konuşsam beni yanından kovacak harbi aptalım aq.

   Evet, birçok kız seni yanından kovacak. Kibarca ya da kabaca. Doğru düşünüyorsun. Egon bunu kaldıramayacak kadar kırılgan olmamalı. Olay bu. Bunun da tek yolu, korkmana rağmen gidip denemektir. Ancak bu şekilde kırılgan egondan kurtulur ve sağlamlaşırsın.

   DEMIR TAVINDA DÖVÜLÜR.

   1. “Evet, birçok kız seni yanından kovacak. Kibarca ya da kabaca. Doğru düşünüyorsun.”

    Neden kovsunlar yav? Neden böyle söylüyorsun çocuğa. Bir erkek gerçekten maskülen, özgüvenli bir erkek olarak kızlara giderse hiçbirisi kovmaz, kovamaz. O cesareti gösteremezler çünkü. Korktuklarından değil tabiki, bu kadar değerli bir adama bu yapılmaz diye düşünürler. İlgilenmiyorlarsa bile kibarca söylüyorlar bunu. Eğer kızlarla doğal ve özgüvenli-maskülen bir şekilde iletişim kurarsanız hiçbir kız size kötü tepki vermez. Ben bir ton tanımadığım kızla anlık olarak iletişim kuruyorum hayatın akışı içerisinde, tanımadığım kızlara da tanışmak için gittim ama bir defa bile kötü tepki almadım. Kadınlardan korkmayın arkadaşlar. Bence baştan çıkarma işlerine girmeden önce kadınlara bakış açınızı düzeltmeniz lazım.

    1. Kovacak, hem de kötüsü başlarda çok kovacak. Tabii uçan tekme ya da osmanlı tokatı atmayacak, 90% kibarca yanından giderek ya da ilgilenmiyorum diyerek kovacak ama yine de kovacak.

     Dünya’nın en maskülin adamı ol eğer hayatın boyunca kızlara yürümemiş ve yürümeye başlamışsan bu masküliniteyi yansıtmanı engelleyecek stresi üzerinden atman zaman alır.

     Beginners Hell (Yeni Başlayan Cehennemi) diye bir kavram var. Bundan haberdar olmanız lazım.

     Kovmak derken kötü tepkiden bahsetmiyorum.

  2. Sert davranmanın da tonları var. Annem babam tarafından, Bana fazlasıyla sert davranıldı ve yıllarca her ortamda tek kelime etmeden yaşadım, ruh dediler cinli dediler alay ettiler 🙂

   Cesaretlendirici ve yapıcı olunmayınca, sağlam bir de baba karakteri yoksa ortada, her halükarda özgüvensiz çocuklar açığa çıkıyor.

   Eskiye göre iyiyim istediğim yerde değilim ama. Çünkü bir şey yapmıyorum.

   1. Evet aynen böyle oluyor baskı yapılırken söz hakkının kesinlikle verilmemesi, söylenilen sözlerin aile içinde şiddetle ciddiye alınmaması aşırı ters etki yapıyor.

 7. Selamlar Mahmut abi, BU YAZIYI MUTLAKA DİKKATE AL!
  Ben lise son öğrencisiyim. 11.sınıfta okulu dondurduğum ve ilkokula da biraz geç başladığımdan aralıkta 20 yaşına girdim. 5 senedir fitness ve bodybuilding takipçisiyim yaklaşık 1-2 senedir aralıklı ve 1 ay öncesine kadar da öğrenci halimle olabilecek en profesyonel şekilde yine fitnessla uğraşıyordum şimdi daha hafif yapıyorum bu aralar üniye iyi hazırlanmam gerektiğinden. Olay şöyle; hem yaşımın hem de kaslı estetik ve fitnessla uğraşmadan bile(uğraşanlar ne demek olduğunu iyi bilir, 81 kg bulktan çıkıp 73 kgda şuan 200 kg deadlift kaldırabilen bir güçteyim bir güçteyim)bilek güreşinde alamadığım adam yoktu öyle kemikli ve ufak tefek aktiviteler dışında spor geçmişi olan biri de değilimdir. Tip olarak özellikle lise 2 den sonra hızlı bir şekilde evrim geçirmeye başladım ki ortaokul arkadaşımın teki geçenlerde yolda çakmağınız var mı diye sordu “beni tanımadın mı lan” dediğimde aa çok değişmişsin vs dedi zamanında efendiliğimizden az serserilik yapmayan çocuk karşımda ezildi büzüldü böyle birkaç kişiyle daha karşılaştım 🙂 Lise ilk sene okulda ilk üçe girerek hiç çalışmadan pc başında oyun oynayarak derece yaptım ama ne olduysa lanet lise 2 den sonra derslerdeki azim hırs ve isteğim yarı yarıya azaldı. Gerçi ortalamam yine 80 lerdeydi ama tatmin etmiyordu tabi zevk alamıyodum hayattan ve sonra da 11 de orta derece bi depresyon mu yaşadım bipolarlık mı anksiyete mi yoksa hepsi midir nedir bi sıkıntı musallat oldu abilify felan kullandık neyse birkaç ayda atlattım fitnessa ilgim arttı kendime bakmaya değişmeye karar vermiştim ki zaten depresyon da hem 1 ay boyunca komple porno mast. bilgisayar oyunları eğlence şeker felan komple bırakmamla hem de okulun fetö olayları hoca gidip gelmesi bölüm açmamaları ikilemler vs sınavların yaklaşmasıyla beraber nüksetmişti. Neyse şimdi temel liseye son sene diye gittiğim için senenin başından beri baya bi makara ortamı var sınıfta okulda ve mallık yapıp üni sınavlarını ağırdan alarak çalışmadım açıkçası ama temelim var kafa da eski zehirliğine kavuştu kavuşacak, özgüvenim tam, asosyallikten sosyalliğe geçtim, şeker unlu mamuller yok denecek kadar az tüketiyorum karın kasları belli ediyo kendini 🙂 Müzikle aram iyi film izlemeyi severim kitap dolu oda ama pek kitap okumam hatta hiç diyebilirim eksik yönüm şuanlık. Kızlarla muhabbetim baya arttı eskiden zerre yüzlerine bile bakamıyodum yetiştirilme tarzıydı biraz da utangaçtık. Sonra kendimi keşfettim zaten Oğlak burcuyum yükselen de Aslan 🙂 4-5 yaşından beri bilgisayar vs teknolojiyle aram gayet iyi her alanda da az çok yeteneğim var istediğimde yemeklerimi kendim yaparım ve bir şeyi gerçekten istiyorsam öyle bi özdisiplin oluştururum ki kendime feriştahı gelse beni yolumdan edemez. Üşengeçliği de yavaşça yeniyorum. Haftaya pazartesi mezuniyette 19 mayıs yaklaşıyo diye o gösteriyi de aradan çıkarmak adına kep atma öncesi şınav gösterisine seçti hoca beni. Çocukların başına geçirdi bugün de prova vardı tüm kızlar erkekler felan bizi izledi ve izleyenlerden bana denilen sözler “en iyi sen çektin hiç fire vermedin” gibisindendi harbiden de öyleydi. Neyse çok uzattım roman olmuş 🙂 benim tek sıkıntım isterse 9 luk kız olsun iletişime geçebiliyorum etkim altına alabiliyorum kızları normal olarak ama muhabbeti sürdürecek konu bulamıyorum diksiyonum ve hitabetim kelime haznem de gayet iyi olmasına rağmen ne yapmalıyım sence üstad? 🙂
  (Not: Sivaslıyım soy ağacında da sapına kadar Türk’üm inançlı biriyim ve her ırka mezhebe dine kültüre vsye de sonuna kadar saygım var hatta ateist deist içki sigara karı kız bahis takılan çok arkadaşım var sıkıntı yok o yüzden çok yönlü ve gelişmiş zihniyette biriyim.)

  1. Kendini öve öve bitirememişsin genç adam. Sorunun konu bulamamak. Yeterince rahat olmayıp, kendini kanıtlama hissinde garkolunca, konu bulamamak çok normal. İnsanlar sarhoş olunca neden bu kadar rahat konuşuyor?
   Sarhoşken konu bulmakta sıkıntı çeken var mı? Beyin muhakeme yeteneğini kaybediyor ve artık kendini ispatlama çabasını işleyemiyor. Error veriyor. Bu error kodunu düzeltip bilinçaltımızın bir eklentisi haline getirmemiz ve ispatlamamayı standardımız haline getirmemiz elzem.

   Bu da egoyla bağlantılı. Ego kendini göstermek beğendirmek istiyor. Egoyu yensek değişecek bir çok şey. Harun d nin dediği gibi, her değişim ciddi çaba ister. Çabalamazsan silik bir karakter olmaktan öteye geçemezsin. Böyle bir şeyler 🙂

   1. Teşekkürler değerli yorumun için 🙂 Aynen dediğin gibi övgüyü etraftan beklemem gerek kendim yaparak değil. Bu gene en rahat halim, lise 1-2 yi hatırlamak bile istemiyorum 😀 Egomun kaynağı maalesef %80 aileden geliyor. Babam çok disiplinli ve annem de yine ben 10-12 yaşlarıma kadar acayip sert kişiliklerdi ama daha sonra hem 50 yaş üstü olmanın hem de kendi hikayemim başrolü olduğunu gösterince hızlıca gevşediler. Ben her yönden baskıyla yetiştim. Sevgi konusunda bile hırçınca seviyorlardı pek ortaları yoktu açıkçası 😛 ablamla abimde daha betermiş durum abim şimdi 36 sına girdi artık rahat ama benim sayemde artık onların zamanındaki hallerinden gram eser kalmadı 🙂 kendimi övmem yanlış bir şey hocam ama haksız sayılmam aslında. Çünkü ben yürümeye ve konuşmaya 1 yaşını doldurmadan başlamışım hatta ablamın lise zamanında odasına girmiş ödevlerini yırtarkenki fotoğrafım bile albümde saklı duruyor :)) Sokakta konuşurken 5-6 yaşında zannediyorlarmış hatta parkta bi kadının sigarasını cebinden alıp yere attığımı gayet net hatırlıyorum. Sonra anasınıfında 5 yaşında ingilizce öğrenmeye başlamıştım. 1.sınıfta daha ilk dönem okumayı yazmayı söktüm ikinci dönem olmadan tüm çarpım tablosunu ezbere biliyordum babam her sabah belediyeye gitmeden önce bemi okula bırakırken hızlıca saydırtıyordu hatta yavaç sayarsam elimi cebime atarsam hafifçe kızardı(babam belediye başkan yardımcısıydı yolda başkanım derlerdi). İkinci sınıfa geçmeden bir kağıda birsürü 2-3 basamaklı toplama çıkarma bölme hatta çarpma işlemleri yazıp 3 dk süre tutarak çözdürüyordu matten 100 den aşağı almıyodum evdeki o zamanın telsiz telefonu arızalıydı elime alıp tornavida felan basbaya 6-7 yaşlarında tamir ediyordum dikiş makinemiz vardı küçük dikiş dikiyodum ufacık kırmızı oyuncak merdanemle incecik hamur açar anneme verirdim ödevlerim eksiksizdi ama asosyal bir çocuktum yine de arkadaşlarım vardı tabi ama mutsuzdum. Habire lego yapboz tetris oynardım. Tv bozulunca kumandayla ben düzeltirdim. 5 yaşını doldurmadan yine 2004 yılında felan o zamanın ilk asus bilgisayarlarından birinde oyun oynardım. Ben sadece bu yaşlardaki çabalarımla geliştirdiğim zekamla lise 2 ye kadar sınav günleri hariç nerdeuse hiç ders çalışmadan full takdir alıp derecelere giriyodum hep. 11-12 yaşlarımda çok erken ergenliğe girdim 5.sınıfta sivilcem çıkmıştı 😀 e tabi lise 2 ye kadar mal gibi fütursuzca asılınca da ister istemez iq 150 bile olsa 100 e düşmüş gibi asalaklaşır insan ama 80 in altında o sene de ort getirmemiştim şimdi lise bitiyo yarın hayırlıyla kep atıp noktalandırıcam tabi gösterim de var şınav mevzusu 🙂 Bana zaman ayırıp da yorum yazan herkese gerçekten teşekkürler, artık bu 1.5 ayda sınav için kamp yapmalıyım. Ara ara gene bakarım belki, sınavdan sonra görüşmek üzere :*

 8. +olarak da şu üni sınavları tercihler vs hayırlısıyla bi geçsin, federasyonda hakem tanıdık aracılığıyla direk karateye ve boks veya wing chun öğrenmeye aynı zamanda da yüzmeyle uğraşıp yine keman çalmaya başlayacağım. Ekstradan da yazılım veya bilgisayar müh. tercihlerimden birini kazanırsam yarım kalan phpye devam edicem ve mysql database, web tasarım için C++ bide java öğrenmeye başlıyacam onun dışında biraz arapçam var, ingilizcem gayet iyi ama pratik yapıp onu da geliştirmem lazım ki özellikle erasmus düşünüyorum. Almanca da ekleme planım var ablamla eniştem Almanyadalar zaten ben de gezdim oraları seyahatle aram da iyidir.(Üstteki ilk yazıma ek olarak bu sene okulda yeni olmama rağmen tüm hocalarla kanka derecesinde ilişkimiz var ve sınıftan çıkıp wc ye gidene kadar en az 5 kişi çevirip oo adam kaslara bak kanka nabıyon vs diyo popüleriz de yani 🙂 ) Senden cevap bekliyorum adamım.

    1. Lise son sınıf öğrencisi Sivaslı oğlak burcu bir adamım. Maskülinite ile alakalı her şeye sahibim fakat tembellikten ziyade üşengeçlik ağır basıyor çünkü uykuya düşkünüm. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendimi çok güçlü ve yeterli hissediyorum. Şuan üni sınavlarına hazırlanıyorum zamanında lisede ilk üçteydim daha sonra isteksizlik vs kovalamadım. Kızlarla bakışıp hatta onları etkileyebiliyorum ama diksiyonumla hitabetim iyi olmasına ve yabancı kelimlere vs hakim olmama rağmen muhabbeti ilerletecek konu bulamıyorum. Fiziğim tipim de çoğu açıdan gayet iyi kendime beslenmeme dikkat ederim.Hedefim de yazılım veya elektrik elektronik müh. istanbulda kaliteli bi üniye gitmek. Bana genel olarak tavsiyelerin neler hocam?

     1. Ben lise son sınıfta olsam ve üniversite sınavına hazırlanıyor olsam 100% monk yaşardım. Burayı okumazdım bile. Hayat üniversitede. Sınavdan sonra kendini hatırlat. Kızları siktir et.

      Bu arada yazılım ya da elektronik isteyen adamın sosyal özürlü olması normaldir. Yani iyi bir şey değil ama sen ortalama bir erkekten daha sosyal özürlüsündür muhtemelen. Ekstra çaba sarf etmen gerekecek.

     2. abi ilk 100 mü? 30 ay nasıl çalıştın, günde kaç saat çalıştın? öss miydi yoksa başka bir sınav mıydı? 14 ayda telafi edilebilir mi sence? yazları nasıl geçirdin?

     3. Yazları 2 hafta hariç çalıştım. 14 ayda 30 aylık çalışmak zor ama bu alet ne kadar çok çalışırsan o kadar çok puan yapacağın bir şey. Hafta içi 7 – 10 ya da 8 – 11 düzenli 3 saat ve haftasonu 2x 5 saat çalışıyordum. Dershane hariç. Yazın ise günde 5 – 6 saat.

      Tabii arkadaşlarla çıktığımız geceler böyle çalışmadım. Ya da başka bir aktivite gecesinde. Çoğu gün böyle idi yani. Son 3 ay çalışmayı yavaşlattım ve son 2 hafta hiç çalışmadım. Erken başlamanın faidesi 😀

      14 ay varsa sen bu tempoya gir. Ya iyi bir yer kazanırsın ya da olur da kazanamazsan +12 ay daha çalışır derece yaparsın.

     4. 0 değilim zaten hocam. Konu olarak bilmediğim konu yok diyebilirim, ama hiçbirinde tam da değilim.
      Haftasonu 2×5 demişsin ya, sabah 5 saat akşam 5 saat mi, yoksa bir günde toplam 10 saat mi?

 9. Liseli gençler yazacaklarımı iyi okuyun çünkü o yollardan uzun yıllar önce geçtik 🙂
  Öncelikle, insanı diğer canlılardan ayıran özellik beyninin büyüklüğü ve hayatta kalma zekasıdır. Bunu unutmayın.
  Lisedeki sosyal durumunuzu ve ilişkilerinizi asla esas almayın. İlerleyen hayatınızda göreceksiniz ki lisede en maskülen sandığınız en çok sevgilisi olan erkeklerin çoğu ilerleyen yıllarda en gerideki tipler olacaklar.
  Lisede sosyal anlamda başarısız olan erkeklerin bir kısmı da ilerleyen yıllarda en maskülen en ileride adamlar olacaklar. Yani siz ileride başta kadınlar konusu olmak üzere en ön sıralarda olacaksınız.

  Peki bu neden böyledir?
  Çünkü evrim sürecinde insan beyninin ve karakterinin gelişmesi için insanın gelişimi yavaşladı. Mesela bir hayvan doğar doğmaz ayakları üstünde durur ve kısa bir süre içinde bir anneye ihtiyaç duymaz hale gelir. Fakat insan uzun süre kendi hayatını ikame edemez. Zaten aile kurumu da bu yüzden çıkmıştır. Neyse, yani gelişim yavaşladıkça potansiyel beyin gücü ve potansiyel karakter yükselebilir.
  Lisede sosyal anlamda daha erkek gördüğünüz kişiler karakteri hızlı gelişenlerdir. Fakat onların potansiyeli sizden düşük olabilir. Belki de Siz karakter gelişiminizi daha geç tamamlayacak ama onlardan çok daha maskülen olacaksınız.

 10. Mahmut Abi bizi aşağıya çeken insanları hayatınızdan çıkarmamızı söylemiştin. Bunu nasıl yapmalıyız? Direk açık bir şekilde sizi hayatımda istemiyorum beni aşağıya çekiyorsunuz tarzı bir şey söyleyerek mi yoksa sessiz sedasız çıkarmak mı?

 11. Bı derdim var baya baya dert yani.

  Şimdi kız arkadaşım var ilişkimizde ileriye gittik hani seks yapmadık belki ama onun dışındaki her cinsellik var. Benim onu o kadar da sevmediğimi biliyor. Aşka inanmadığımı, sevgi duygusunun nerdeyse yokluğunu da biliyor. Fakat bırakma beni diyor. Uzulceksem sen uz diyor.

  Ve açıkçası bırakmayı da istiyorum. Üniversite sınavından sonra başka ile gidene kadar sabredicem. Çünkü bu kız önceden intiharı denemiş bir kızmış yeni öğrendim. Ve ondan ayrılırsam, onu bırakırsam ki bu cinsellikte çoktan girmiş olduğu için alttan alttan intihar konusunu belirtiyor. Kız aşırı değer verdiğini söylüyor fakat ben bu yaşımda bı insana bağlı kalıp öğrendiğim hiç bir şeyi uygulayamadan hayat yaşamak istemiyorum.

  Bu kızdan kurtulmam için ne yapmam gerek? Çünkü intihar etme olasılığı ‘ergen kız boş konuşuyor’ seviyesinde değil harbi harbi denemiş bir kız.

  Bilgisi fikri olan tecrübeli abilerim yardımcı olursanız baya büyük bir yükten kurtaracaksiniz.

  1. Üzerine git seni seviyorum ayağına yat. Sana deliler gibi aşığım rolüne yattığın zaman o seni bırakacak zaten. Ödül bir nokta da ters tepecek. Ağabeyini dinle kurtulursun. 😉

   1. Bu kız beni en erkeklikten uzak aman canım aman hayatım zamanlarında tanıdı ve seni seviyorumlar işe yaramayabilir. Daha da bok olabilir.

  2. Oğlum kendini öldürmeye kıyan senin ağzına sıçmaz mı sanıyorsun? Ergen orası belli de ergenler de gerçekten intihar eder bunda bi gariplik yok. Ulan daha liseli bir kızın “bırakma beni” demesine ne kadar güvenebilirsin ki? Bi üniversiteye gitsin o sabret, o zaman görürsün nasıl kucaktan kucağa atlayacak o zaman senin için de sorun kalmaz herhalde?

  3. Öncelikle alttan alta intihar konusu beliriyor nedir? Kız seni tehdit mi ediyor?

   Kız arkadaşımın “benden ayrılırsan kendimi intihar ederim” tehditini şahsen ben de takardım ve bu canımı sıkardı. Burada “sana ne terk et git” diyenlere katılmıyorum, bekara karı boşamak kolay 😀

   Amma velakin işte erkek olmak burada devreye giriyor. Erkek adam duygularına rağmen doğru olanı yapar, hisleri ile değil, zihin dünyasının odağında kendi varken mantığı ile karar verir. Ne kadar can sıkıcı olursa olsun, hiç kimsenin seni intihar tehditi ile istemediğin bir ilişkide tutma hakkı olmadığı gibi, senin de kendine böyle bir kötülük yapma lüksün yok. Eğer ayrılmak istiyorsan ayrılacaksın. Eğer kız intihar kartını oynarsa da “bak sana çok değer veriyorum ve bunu yapman çok canımı sıkıyor ama böyle tehditle ve zorla kimsenin kimseyi ilişkide tutma hakkı yok”. Ve ayrıl. Ondan sonra olacaklar kesinlikle senin suçun değil.

   Sınava 1.5 ay var, sonra en az 3 ay daha memlekettesin. Üstüne alıştıra alıştıra falan derken 6 ay bu acıyı çekerim diyorsan çek de. Bu şekilde çok daha uzun süre bu hatuna katlanman gerekebilir. Bence değmez. Unutma ki seni intihar ederim diye bağlı tutan kadın yarın başkasını bulsun seni anında terk eder.

   1. Diyelim ki intiharı gerçekleştirdi? O zaman bunun vicdan azabıyla yaşayabilecek mi? Ben her ne kadar kadın karşıtı da olsam bu insan için erdemli bir yaşam felsefesine aykırıdır. Daha kolay yolu var. Köpekler gibi aşığım, sensiz yapamıyorum rolüne girecek. Bunu da yavaş yavaş belli etmeden hissettirecek. Yoksa kız farkederse bir şeylerin ters gittiğini anlar ve orada shit test yağmuruna tutar. Hatta dolu diyebiliriz. Velhasıl kelam ipleri onun eline vererek kendi idamını gerçeklestir. Sonucuna bakarsak sen karlı çıkacaksın. O ise ben ayrıldım modunda seni bundan sonra arayıp sormayacak. Eğer gerçekten ona karşı bir duygusal yatırım yapmadıysan?

    1. Burada önemli olan kıza birden yansıtmayacaksın ve de bilinçaltına o kızı oneITIS yapmışcasına kodlamamak. Bunu ustalıkla rol keserek yaparsan valla helal olsun.

    2. Allah korusun intihar ederse sadece insan olmanın pişmanlığı olmaz. Kız arkadaş, sevgili statüsünde kesinlikle önemli değil ama dedim ya en erkeklikten uzak zamanlarımda beni tanıdı bana dost oldu. Onun değeri var. Tek istediğim mutlu olsun fakat benimle değil. Çünkü o şekilde ben mutlu olamicam.

   2. 6ay daha çok uzun bir zaman evet ama bilmiyorum Mahmut abi vakit geçirmesi falan bazen eğlenceli oluyor da çoğu zaman değil. Enazindan bir süre daha bekleyeceğim. İlk soru mu attigimdan beri soğuk olmaya başladı zaten. Doğru yoldayım sanırım.

    1. Kız seni intiharla mı tehdit ediyor yoksa intihar olayını kafanda sen mi yaratıyorsun yazmadın.

     “erkeklikten uzak zamanlarımda beni tanıdı bana dost oldu. Onun değeri var” yazmışsın. Eğer kız seni intihar ile tehdit ediyorsa, bunların bir değeri yok. Eğer intihar olayı çoğunlukla senin kafanda ise erkekliğe sandığın kadar yakın değilsin. Bu yufka yürekli kafa yapısı ile üniversitede kızların elinde oyuncak olursun.

 12. Darth e kanka bu konuda sana yardimci olabilirim. Bu kızı seks kölen yapabilirsin geri durma. Bırakmak içinse akışına bırak. Çünkü o kız seni birakicak zaten. Ha çok çirkindir seni havada kapmistir falan o ayrı mevzu. Onda da soğutma taktiği uygulucaksin. Mesajlarına geç cevap vericeksin o yokmuş gibi davranicaksin. Başka kızlarla flört ediceksin. Bunu 2 3 ay kadar yaptıktan sonra kız zaten dicek ki lan biz zaten ayrı gibiyiz. Çocuk benden ayrılsa bile bundan farklı bir ruh halinde olmam heralde. Bende başka birine bakinayim dicek kendi iç dünyasında. Ve emin ol gayet sorunsuz bitcek iliskiniz. Bitiyo kardeşim merak etme. Neler neler bitiyor. Daha da ayrilmiyorsa yanında osurmaya başla. Sürekli bıktım muhabbet et. Bokunun resmini çekip at. Igrencles. Ağaca bağla suratına sıç falan bu tarz şeyler yaparsan yüz kilometreyi 10 saniyede koşarak kaçar senden. O da olmazsa bi erkek bul kendine ayni yatakta foto çek ve kıza yolla ben gay oldum erkeklerden hoşlanıyorum de. Bunları espri maiyetinde söylemiyorum. Gerçekten ruh hastası olan kızlara bu şekil soğutma taktiği uygularsan ancak kız senden uzaklaşır. Obur türlü işin çok zor. Saygılar

  1. La bi siktir git bir bok biliyormuşcasına konuşuyor birde. Bunu dikkate alan kızların hiç sıçmayana ya da pembe sıçan prenses algısına da inandı.

  2. “Onda da soğutma taktiği uygulucaksin. Mesajlarına geç cevap vericeksin o yokmuş gibi davranicaksin. Başka kızlarla flört ediceksin. Bunu 2 3 ay kadar yaptıktan sonra kız zaten dicek ki lan biz zaten ayrı gibiyiz. Çocuk benden ayrılsa bile bundan farklı bir ruh halinde olmam heralde. Bende başka birine bakinayim dicek kendi iç dünyasında.” bu ne lan böyle? ilk defa böyle bir soğutma taktiği görüyorum, dikkat edersen “matematiksel mantık” la çıkarım yapmışsın, böyle çalışmaz.

  3. Cevabın için teşekkür ederim fakat bu yolu denedim ve bu başka kızlarla flortlesme işinden sonra intihara meyilli olma konusu daha çok dikkat çekmeye başladı.

  4. Bu ne lan böyle?

   Asıl bunları yaparsan daha çok bağlanır, seni saplantı haline getirir. Sakın yapma.

   Bunları dinleme genco, bir iki buluşmada çiçek al, bir iki kere seni seviyorum, sensiz yapamıyorum de, devamlı mesaj atarak rahatsız et, iki güne koşarak kaçar senden.

   1. Zaten sürekli kendisi mesaj atıyor:/ saplantı aşamasında iş işten geçti sanırım. Ben oneitis yaptığım kızı unutmak için psikolojik acı çektim ama bu kız acı çekmez daha da saplantı haline getirir ki acı çekmemesinin nedeni benim ona zarar verdigimi görmek istememesi.

    Gelecekse senden gelsin üzüntü diyor. Sevgiyi benden o kadar farklı anlıyor ki seversin sonsuza kadar devam eder diyor. Ama ben buna inanmıyorum. Sevgi de biter. Onun da anlaması lazım.

 13. cüneyt git kumda oyna aslanım. seni muhatap almazdım ama birinin sana haddini bildirmesi gerekiyo. her yazının altında yorumlarını görüyorum istisnasız hepsi art niyetli. yok bi bok bilmiyonuz yok o öyle değil. yok o şekil olmaz falan.sen ne biliyon lan ? kendini casanova mı zannediyorsun 31ci kavat. rica ediyorum siktir git bu siteden. parazit gibi her yerden çıkıyorsun. bi bitmediniz amk . mahmut başkan kusura bakma en sonunda patladım ben bu kavata.

 14. tarı kakan. kardeşim ben kendi deneyimimi paylaştım. suratına sıçmadım karının ama mesaj flört vs tarzı şeylerle gayet saplantılı olan kızları bile kendimden soğuttum ve ilişki bitti.

 15. Bu feminen alfa rumuzlu nane troll. Son mesajindan sonra eskileri de IPsiyle beraber spam filtresine havale ettim. Onla atisip dursun. Amk burayi eksi gibi cop tenekesi saniyorlar.

 16. Maskulinlikle ilgili kafama takilan bir sey var. Kizlar kerimcan gibi kisilerde ne buluyorlar ? Erkeklikle gram alakasi yok bu tiplerin ama resmen asik gibiler gorunce bitiyorlar.

  1. O dangalağa biten kadın, dibine kadar kadın olsa nolur. Biraz kaliteniz, standartınız olsun. Her kadına evet dememeyi öğrenin artık. Kaliteli, entelektüel bir insan olmaya bakın, zira bu konu kadınlardan daha önemli. Sitenin okuyucu kitlesinin büyük çoğunluğu cahil, kültürsüz ve kalitesiz insanlardan oluşuyor. Yorumlardan görünen bu.

  2. Ha bu arada söylemeyi unuttum. Ün, şöhret ve o şöhretten biraz pay alma arzusu, önemli bir miktar hatunun başka bir şey yapmadan adamın altına yatmasına neden olacaktır.

 17. Daha çok alıyorlar bence 🙂 Mahmut abi üstteki verdiğin linki ve disiplin yazınızı da dikkatle inceledikten sonra tek ihtiyacımın daha çok disiplinle beraber okumak olduğuna karar verdim. Sen lise sonda üniye ve hayata hazırlanırken neler yapıyordun 2 ay kala benim şuanki dönemimde sınav için en önemli sence ne yapmalıyım? Çünkü yumurta kapıya dayandı 🙂

  1. Ben üniversite sınavına çalışmaya 30 ay önce yoğun olarak çalışmaya başlamıştım. Son 2 ay düzenli test çözmek hariç lise son diye içip sıçıyordum. Ben ilk 100deydim ama benim çalışma tempom çoğunuz için overkill olabilir.

     1. Ahahahah yok hocam
      Eski bounlu olarak hayatımı değiştiren bir dönüm noktasıdır boğaziçi
      O yüzden sordum yani

      Güney Kampüste anılarım var 🙂

  2. Jason dostum, aslında yapman gerekenleri sen de biliyorsun ama sağa sola sorarak vakit kaybediyorsun. Kasacaksın, günde 8 saat, 10 saat ders çalışacaksın, test çözeceksin, kendini dış dünyaya kapatacaksın, sosyal medya, Tv, bilgisayar oyunları sınava kadar olmayacak.

   Uykuna dikkat edeceksin, iyi besleneceksin, seninle dalga geçenler olacak, takmayacaksın. Mazeret üretmeyeceksin. Unutma, mazeret göt gibidir, herkeste bulunur.

   İyi çalışmalar genç dostum.

   1. Dikkate alıp da yorum yazdığın için eyvallah hocam. Az önce yıl sonu balosundan geldim. Daha önce hiç yapmadığım bir şey yaptım, dans ettim 🙂 Erkekler,hocalar,kızlar hatta okula takımla yürürken yolda karşılaştığım az veya çok tanıdığım kişiler bakıp “bi takım bir adama bu kadar mı yakışır, üff jilet gibi olmuşsun” vs vs dediler. Yalnız hakkaten de ne tipimde ne vücudumda ne de komple takımda en ufak bi eksik yoktu her şeu tamdı. İlk defa dans ettim o kadar kişi önünde ama oraya sanki ait değilmişim gibi sık olmasa da arada hissettim. Dansa kimseyi kaldırmadım. Kızlarla bakıştık, arkadaş beni denize dalgınca bakarken gördüğünde yanıma gelip neyin var kanka dedi. Ben de yok bişey ama buraya kızla gelmeliydik baksana kaldırmadım da kimseyi deyince, burda kimse sen kaldırmak istersin de kalkmamazlık yapmazlar sana dedi haklıydı da illaki dans ederlerdi ama nedense yapmadım. Neyse üni sınavlarından sonra sahaya iniş yaparız artık biz de, iyi geceler abicim :))

    1. İşte tam olarak da sorun bu. Niye bir kız olsun dansa kaldırmadan? Jilet gibi gitmişsin, herkesin gözü üzerinde bir değil bir kaç kızla dans etmeliydin. Sonra böyle oluyor, pişmanlık, keşke kızları dansa kaldırsaydım pişmanlığı. Geceyi taçlandırsaydın.

     Erkek adam dans etmez, gülmez, falan diyorlar ya, hepsi palavra. Yaşamdan zevk alacaksın, herkes sendeki yaşam enerjisini, pozitif enerjini görecek. Ortamlarda enerjinle herkesi kendine çekersin, neden somurtkan, içine kapanık tipler yalnızdır, devamlı bir şeylerden şikayet ederler? Kimse onunla oturmak, vakit geçirmek istemez. Hep neşeli, esprili, cana yakın insanlar ile vakit geçirmek, onlarla takılmak isteriz.

     Mezuniyet geceni bir deneyim olarak artı hanene yaz. Bundan sonra sınava kadar Allah ne verdiyse ders çalışmaya başlamalısın, unutma, hiç bir mazeret başarının yerini tutamaz.

     Selamlar, iyi çalışmalar genç dostum.

 18. Güzel yazı olmuş Mahmut abi.
  Darth E kıza sürekli kendinden konuş.Tüm hayatını hisslerini bilsin.Gizli hiç bir işin olmasın.Tüm günün nasıl olaysız eglencesiz geçtigini anlat.Sürekli güzel sözler söyle.gider

 19. Kendini öldürürse öldürsün kardeşim sana ne bundan?

  Biliyorum söylediğim tuhaf geliyor ama, neden ssen sırf kendini öldürmesin diye birisine göre hayatını şekillendiresin?

  Ben de bir tane saplantılı tip vardı böyle, birilerine intihar ederim falan demiş, çağırıyolar beni, dedim gebersin, o kadar bıktırmıştı ki beni, geberse zerre umrumda olmazdı.

  Hatta öyle ki, evime davetsiz bir şekilde gelip rezalet çıkardı, kendimi bilerek ilk defa bi kadına vurdum eli-kolu rahat durmayıp taciz etmeye kalktığı için.

  Onun için, her koyun kendi bacağından asılır, mmuhtemelen biraz ağlar-zırlar oturur yerine.

  Yalnız küççük bir uyarı, bakirelere bulaşmayın, ne olursa olsun.

  Tabii, özellikkle kaşınanları müstesna.

 20. Geçen rastgele pasif agresifliği araştırırken anlatılan tüm davranışları yaptığımı farkettim. Aslında davranışların farkındaydım ama bunlara bir ad koyamıyordum. Pasif agresiflikten nasıl kurtulabilirim?

 21. Selam ben yeniyim buralarda da bu konularda tecrübeli arkadaşlarla konuşmam lazım bir whatsapp grubu ve ya telefon numarası verebilecek olan var mı lütfen?

 22. Selam Mahmut Abi; Bir kaç sorum var cevaplarsanız müteşekkir olurum.
  Sorularım kısaca:
  1.Sanalda telefon istedim vermedi next mi?
  2.Telefon verdi buluşalım dedim hayır dedi next mi?
  3.Buluştuk elimi tutmadı öpmedi vs. Next mi?
  Kısacası; herhangi bir ilerleme hamlem karşı tarafça reddedildiğinde (shit test veya başka sebeple) sizin daha önce değindiğiniz o anın gerginliğinden kurtulmak amacıyla olsa gerek pes ediyorum.
  Çözüm nedir acaba? Önerilerinizi merak ediyorum teşekkür ederim..

  1. En iyisini yapmışsın genç dostum, uydu erkek olacağına aslanlar gibi yoluna gitmişsin. Kendini çok iyi ifade etmişsin. Burada önemli olan kızı oneitis yapmaman ve yeni ufuklara yelken açman olacaktır.

  2. Kızın tavrı sanki “aaa bu da benden hoşlandı dur şunu yörüngeye fırlatayım” gibi olmuş kardeşim ne olursa olsun buna izin verme. Başka kızlarla tanışmaya ve flörtleşmeye devam et bunu fark ederse kaçan balık büyükmüş diyebilir.

   1. Evet ama kızın ne dediği her zaman ikinci plandadır. Bu kızlar hayatınızın figüranı. Hayatınıza girmek için çaba harcayan ve giren kızlar hariç kızların 10 seneye isimlerini bile hatırlamayacaksınız.

 23. Cuneyt. Senin bu siteye bir faydan yok zararin cok. Sitenin de sana bir faydasi yok. Icinde tek arguman olmadan bize, ona, buna saldirmaktan baska bir sey yaptigin yok. Bu sitenin sacmaliklarla oldugunu dusunuyorsan, gercek trp bu degil diyorsan, ne diye gelip duruyorsun? Git kendine site ac ve gercek trp diye anladigin neyse yaz. Birak burayi ne kendi vaktini bosa harca ne de bizim.

  Burasi eksi sozluk gibi cop tenekesi degil.

 24. Usta, başarılı bir şekilde kızların numarasını alıyorum 1/2 oranında. Ancak telefonu aldıktan sonra çoğu görüşmeyi erteliyor veya bahane uyduruyor. Nerde hata yapıyor olabilirim?

   1. numarayı aldıktan sonra genellikle aramayı tercih ediyorum ancak çoğunlukla durum mesajlaşmaya dönüyor. 2 gün kuralını uyguluyorum, çok da üzerine düşmüyorum 1-2 defa teklif ettikten sonra “şansını kaybettin” diyerek bırakıyorum. Detay ne anlatmam gerekli bilemedim.

 25. Bir şey sormak istiyorum. Ben muay thai ve calisthenics ile uğraşıyorum. Vücudum çok güzel şekil alıyor, kütle de kazanıyorum fakat bu bir yerden sonra duracak hareketler zorlaşsa bile. Kısacası plaj vücudundan biraz daha üste çıkabilirim ama kas dokusu olarak vücut geliştirmeci adamlar gibi büyüyemem. Testosteron hormonu bakımından kas kütlesinin bi önemi var mı yoksa kas dokusunun yoğunluğu yeterli mi ?

  1. Vücudun bir seviyeye gelmiş artık kaslarını mikrotravmaya uğratmak için daha fazla Ağırlık Kaldırman gerekli

   Kaslar yüksek şiddetle kasılınca ve onarım devreye girince istenen Testeron ve Growth hormonu vücuttan salınır
   Kas kütlesinin önemi var sonuç olarak
   Serbest ağırlıkla başlaman güzel ama artık ağırlıklara geçmelisin :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *