Erkekler kadınlardan zeki midir?

Dünyayı siyah – beyaz gören adamların yaptığı en büyük hata popülasyonların uçlarına bakmaktır. erkekler kadınlardan daha zekidir önermesi IQ’nun PHD veya akademisyen seviyesi ucunda doğru olabilir ama ortalama IQ’nun 2 standart sapma üstünde böyle birşeyin gözlemlendiğini okumadım. 130 ve üstü (2 standart sapma ötesinde olabilir).

Bakın aşağıdaki grafik IQ dağılım grafiği :

100 ortalama (Türkiye ortalaması 93, Hong Kong 105 yani bölgeden bölgeye değişir) ve üniform dağılmış değil. Normal dağılım. İstatistik bilmeyen için yukarıdaki dağılım normal dağılım. Popülasyonun çoğunun ortalama etrafında toplandığı ve çoğu karakteristik (örneğin güzellik) için kullanılabilecek dağılım.

Zeki deyince eğer dünyaya siyah – beyaz bakan bir adamsanız 120 ya da 130 üstüne bakarsınız. Ama orası çok az kişinin hatta çok az kadının girdiği bir alandır.

Kadın ve erkek nüfusunda zeka ortalaması eşit ama 115 üstünde ezici çoğunluk erkek. Aynı şekilde 85 altında da ezici çoğunluk. IQsu 120 olan bir kadın mesela çok zekidir, Türkiye’de IQsu 105 olan kadın da görece çok zekidir.

Eğer uçlara bakma eğilimi olan biri iseniz “erkekler kadınlardan zekidir” diyebilirsiniz. Ama sokaktan rastgele bir erkek ve rastgele bir kadın seçtiğinizde ve erkeğin daha zeki olduğuna bahse girdiğinizde, paranızı kaybetme ihtimaliniz 50%ye yakın.

Erkekler kadınlardan daha zekidir diyenlerin kafasında canlanan şu aşağıdaki uç :

Bu fotoğrafta tek bir kadın var zira yukarıdaki IQ dağılımının yüksek zeka ucunda bu adamlar. Ortalamaları 140 – 160 arası. Aralarında Max The Great Plank ve Niels Awesome Bohr (adamım) var amk. Ortadaki Einstein!

Böyle fotoğraflarda neden yeterince kadın yok diye bağırıp çağıran ikiyüzlü feministlerin teorisi “ataerkil toplum kadınların potansiyelini kullanmalarına izin vermiyor, erkek egemenliği kadınları bastırıyor”dur. İkiyüzlü dedim zira bu kadınların dağılımın öteki ucu olmayan siklerinde değildir. IQ 85 altında da pek kadın yok ama oradaki nüfusun da ezici çoğunluğu erkek. Basit işleri bile yapamayan bu erkekleri toplumca görmezden geliyoruz ama orada bir yerde sessizce acı çekiyorlar. Feminist ablaların teorisi ne “ataerkil toplum bu erkekleri bastırıyor mu?” Teorileri yok zira umurlarında değil.

Kısacası erkekler kadınlardan zeki midir sorunun cevabı, nereye baktığına göre değişir. Sokağa bakıyorsan orada değildir hatta sokağın az gelişmiş bölgesinde (IQ eğrisinin 100 değerinin altı) kadınlar ortalama olarak daha zeki bile olabilir. Ama üniversiteye bakıyorsan, orada erkeklerin ortalaması daha yüksektir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

16 thoughts on “Erkekler kadınlardan zeki midir?”

 1. Bu yazıya pek katılmıyorum hocam. Bence zeka geliştirilebilen bir şeydir ve potansiyelini arttırabilir insan. Einstein doğuştan prof olarak doğmadı sonuçta değil mi.

  Kullanılmayan organın güçsüzleşeceği, daha sık kullanılan organın güçleneceği bilimsel gerçeği açısından düşünürsen, erkekler kadınlara göre beyinlerini daha fazla kullanırlar. Bir erkek gün içerisinde;

  – Ay sonunu nasıl getireceğini düşünür.
  -Geleceğe dönük yatırım planları yapar.
  -İş yerindeki problemleri düşünür.
  – Evdeki problemleri düşünür.
  -Çocuğunun, eşinin, akrabaların hatta arkadaşlarının problemlerini düşünür.
  Daha bir sürü şey düşünürüz.

  Peki ya bir kadın çalışmıyorsa ne düşünür? Ezbere yaptığı ev işlerinden başka hiç bir aktivitesi olmayan kadın beynini çok fazla kullanmaz. Doğal olarak zekası da gelişmez.

  Çalışan kadın için dahi düşünülecek şeyler erkeğe göre çok daha azdır. İstisnalar olmakla birlikte çalışan kadınların dahi akıllarından ev giderleri vs. çok fazla geçmez.

  O yüzden sokağa da çıksanız, üniversiteye de gitseniz, en elit mekanda da araştırsanız, en varoş sokakta da araştırsanız, bir erkek beynini kadına göre daha fazla kullanmak zorundadır. Bu da zekanın gelişmesi demektir.

  O internette dolaşan grafikler ise bence resmen yalan dolan. Madem o kadar zeki kadın var bana saysalar ya kaç tane ressam, kaç tane şair, kaç tane biliminsanı olan kadın var.

  1. Benim bildiğim IQ literatürü tam tersini söylüyor. IQyu yükseltmek mümkün değil gibi. Acı ama gerçek.

   1. Yalnız artık IQ nun zeka ölçümünde esamesi okunmuyor pek. Hayatında hiç üçgen bilmeyen dağda yaşayan çocuğa üçgenler içeren IQ sorusu sorarsan sıçar tabi, IQ su da düşük çıkar. Yani yeni şeyler öğrendiğinde IQ puanı da yükselebilir.

  2. Hangi grafiklerden bahsediyorsun? Benim yayınladıklarım IQ testlerinin sonuçlarının grafiği. IQ testi yalan dolan diyorsan bilmem. Üstelik o grafikler uç zeka örneklerinde nüfusun 99.9%unun erkek olduğunu gösteriyor zaten senin “o kadar zeki kadın” sorun absürt. Grafiklere iyi bak. Bilimadamı seviyesinde IQda kadın oranı 1%ün altında ve aynı şekilde zeka geriliği seviyesinde de kadın oranı 1%nin altında.

   Dediğim gibi zeka potansiyeli önceden belirli birşey. Potansiyelin altına düşürebilirsin ama üstüne çıkaramazsın.

   Bunun en önemli kanıtı : IQ test sonuçlarını istediğin kadar zeka geliştirici pratik yap arttıramazsın. Şimdiye kadar arttıran birşey bulunamadı.

 2. “Bunun en önemli kanıtı : IQ test sonuçlarını istediğin kadar zeka geliştirici pratik yap arttıramazsın. Şimdiye kadar arttıran birşey bulunamadı.” şu cümle hiç senin ağzından çıkıyormuş gibi değil yahu. Hacklediler mi seni n’aptılar? Bu kadar kesin konuşmazdın sen.

  1. Insanlara iq testi yapıp sonra onu geliştirmek için zilyon tane teknik deniyorlar ama değiştiremiyorlar.

   iq başarıda çalışkanlıkla beraber en önemli kriter. çalışkanlık ise insanim 100 kontrolünde. bir de tabii eğitim var.

 3. Iq doğuştan gelen ve yaşlandıkça zamanla azalan nöron faaliyetlerinin bir sonucu, burdaki nöronların sayısı ve faaliyetleri çeşitli etmenler ile artırılabilir, buda doğal olarak iq ya etki edecektir..

 4. Ben açıklık getreyim bu polemiğe.
  Erkek ve kadın zekası özünde eşittir. Ortalama bir erkek grubu erkeklerinin zekası, ortalama bir grup kadınlar grubu zekasına eşittir. İnsan olarak eşitiz yani.
  IQ olarak ise bireysel farklılıklar olabilir. Bir kadın bir milyon erkekten daha iyi olabilir. İyi derken bilgi, iş, idrak vs.
  Bu durum erkek için de geçerlidir.
  Ama hangi zeka diye sormak lazım.
  İşte burasa çoklu zeka devreye girer.
  Kadında zeka türü genelde veya tamamen duygusal zekadır. Biraz da sosyal zeka. Bunları feminen zeka altında toplayabiliriz. Kadınların tamamına yakını veya erkeklerden bir kısmı bu zekaya sahip olurlar. Bu zeka, (temel matematik vs hariç) önemli bilim ve yönetim işlerinde işe yaramaz hatta ters teper. Kadının yönettiği toplumlarda hatta ailelerde facilar hep bu yüzdendir. Sınavla yönetici alırsanız kadın çok başarılı olsa da pratikte işe yaramaz.
  Maskülin zeka ise sayısal ve yönetim zekasıdır. Analiz ve sentez şeklinde işler. Duygular ya yoktur ya azdır. Sabır, metanet, iş birliği ve sonuç odaklıdır. Gerekirse fedakarlık da gerekir. Bu zeka erkeklerde olur veya IQ’sü yüksek bazı kadınlar bu zekanın gerektirdiği çalışma kurallarını sonradan öğrenirler. Bilimde ilerleyen kadınlar, maskülin zekayı kullanabilenlerdir.
  Kadının yeri gelir bir erkekten daha başarılı olması bilimde ve sanatta ilerlemesi bundan nadirdir.
  Bu devirde yönetimde kadının fazla yer tutması eğer pozitif ayrımcılıktan değilse; çok az bazı kadınların bu zekanın kurallarına göre oynamayı öğrendiklerini gösterir.
  Ama bir yere kadar. Dünyayı, erkekleri, devleti hatta aileyi bile yönetmek bir yere kadar kurallı hale geldiyse de bir yerden sonra kendini feda etmek ve yeri gelir ki duygulardan azat olmayı gerektirir. İşte hiçbir kadın bunu yapamaz. Yaratılışına terstir.
  Kadın çocuğu için kendini feda etse de o çocuk, kendinden bir parça olduğu için aslında kadın bencilliğine bir örnektir o. Bu bencillik gereklidir ve sevgi şefkat karışımı bir şeydir. Ama dezavanyajı kadın tabiatını duygusallığa hapseder. O da yönetimde zarardır.
  Bu devrim erkekleri o kadar feminenleşmiştir ki IQ’sü yüksek erkekler duygusal zekaya itilip bilim ve yönetimde bir işe yaramaz yani kadük hale geliyorlar. IQ’sü yüksek bir çok kadın, karşılarında eşit erkekler buluyor ve bunları sınavlarda eliyorlar. Erkek erkek olup hayatı düşünüp üniversite sınavlarına disiplin ve sabır ile hazırlanmazken iken oturup erkek disiplini ile geleceği düşünen ve çalışan kadın çok erkeği geride bırakıyor. Ama bir ömür fedakarlık, kendini adamak ve disiplini sağlayaamadıkları için parmakla sayılanları hariç aralarında çok azı bilim adamı, şair, üst yönetici falan olabiliyor. Öğretmenlik, en fazla uzman doktorluk vs.ye mahkumlar.
  Erkeklerle uğraşmak, 35’inden sonra çocuk büyütmek, dedikodu vs. Yetiyor.

 5. Meetin bey’e kısmen katılıyoorum, o kadar desteğe rağmen son 50-100 yılda kadınlar lehine değişen pek birşey yok.

  Bilişim dünyasında bile kadın yok diyemem ama, ezici çoğunluk halâ erkeklerde, bunu söylerken Batı dünyası ve Doğu/güneydoğu Asya faktörünü de içine katarak söylüyorum.

 6. erkekler realist gibi görünen duygusal varlikladir , kadınlar ise duygusal gibi görünen realistler , zeka olarak cinsiyetin bir önemi olduğunu düşünmüyorum fakat ortada yapilacak bir seçim varsa yazılımcı olmak değil yazılım firmasi sahibi ile evlenmek gerçekten daha mantıklı ve akıllıca , hal böyle olunca o cinste bu şekilde evrimleşiyor , artik ” bunu yapabilirim “başarabilirim “, yerine” bunu ayartabilirim peşinde koşuluyor ” çağımızın vebası tembellik. ve bu hizla yayiliyor , artik birşeyler üretmek isteyen insan nerdeyse hiç kalmadi hep rahat iş çok para , kısa yol arayışları , kariyeri sağlam olan arkadaşlar varsa takıldığı insanlara dikkat etsin.

 7. Zeka ve Akıl arasındaki ayrımın farkına varın yalnız.Zeki olmak bir şans bu zekayı kullanabilme becerisine de Akıl denir.Ortalama bir zekaya sahip olup bunu en verimli şekilde kullanmayı öğrenerek Zeki ama bunu verimli kullanmayan kisilerle rekabet edebilirsiniz.Obezite,sağlıksız beslenme,alkol vb icecekler,asiri depresif ve kaygısal ruh hali vs,cevresel sosyal toksinlere maruz kalmak gibi etkenler verimsizlige yol açar.En iyi arabaya(zeka) da sahip olursanız şoförlüğü ogrenmezseniz bu şansı heba edersiniz tersi durumda kotü bir arabayıda cok verimli kullanabilirsiniz.Tabii iyi arabanın iyi yanı konfor ve çalışırken daha az efor harcaması

 8. Şimdi öncelikle şunu anlamak lazım: zeka değişkendir. O an içinde bulunduğumuz ruh haline göre yaptığımız hareketler çok büyük farklılık gösterebilir. Örneğin;bir kadına aşıkken beynimiz artık bizim kontrolümüzde değildir, hormonlar beynimizi yönetiyordur ve bu durumda çok aptalca şeyler yapabiliriz. Aynı şekilde sinirliyken, hüzünlüyken, işler kötü giderken veya her şey çok güzelken, huzurluyken beynimizin gösterdiği performans değişkenlik gösterir. Çünkü biz otomotik, yazılımı sabit, mekanik robotlar değiliz; biz kimyasallar(hormon, nörotransmitter) tarafından yönlendirilen, dengesiz, organik robotlarız. Bu yüzden zeka testlerinde aldığımız sonuç sadece genel bir tahmindir, hayatımız boyunca her işte zeka testinden aldığımız sonuç ölçüsünde performans gösteremeyiz; bir gün gelir çok motive olduğumuz bir işte inanılmaz güzel sonuçlar elde ederiz, başka bir gün depresif bir ruh halinde olduğumuz için aptalca davranışlarda bulunabiliriz. Bu söylediklerim erkekler için de kadınlar için de doğrudur ancak kadınlar için daha doğrudur. Çünkü kadın, erkek kadar beyninin bilinçli kısmını kullanmaz, kadının kararlarının nasıl olacağı büyük oranda hislerine, içgüdülerine bağlıdır. Erkek için de nasıl hissettiği önemlidir ama kadında olduğu kadar değil. Kendi hayatımdan örnek vereyim; erkeklerle bir konu hakkında tartışırken konu mutlaka mantık düzeyinde kalıyor ama kızlarla tartışırken öyle şeyler söylüyorlar ki 5 yaşında çocuk söylemez. Belki zeka testinde yüksek puan almıştır o kızar ama iş uygulamaya gelince, işin içine hisler ve hormonlar girince kadınlar aptalca şeyler söyleyebiliyor, aptalca hareketler yapabiliyorlar. Sırf öz güveni yüksek diye çete lideri, cepçi ve psikopatlarla birlikte olan bir cinsten bahsediyoruz 🙂 İşte bu söylediklerimden dolayı aslında erkekler kadınlardan çok daha zekidir, kadınların zeka testinde aldıkları 100 puan, işin içine hormonlar girince oluyor sana 85 puan 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *