Zeka ve eş seçimi

Erkeklere En Çok Söylenen Yalanlar yazısında optimusprime34 rumuzlu arkadaş bir daha sormuş (daha önce de sorulmuştu) :

Sitenizi uzun süredir takip ediyorum ve ekşi sözlük’te red pill başlığını da. Geçenlerde 1f trp hakkında eleştirel bir yazı yazdı ve ne yalan söyleyeyim sanki ikinci defa kırmızı hap almış gibi oldum.

https://eksisozluk.com/entry/79034038

Burada eşinizi seçerken ya kendinizden ya çocuğunuzdan feda edeceksiniz, feminenlik ile yüksek zeka ters orantılıdır, çok feminen kadından iyi anne olmaz, mutlaka zeki kadın seçmelisiniz ama siz de ondan zeki olmak zorundasınız ve kadınlar zekileştikçe erkek otoritesine olan ihtiyacı azalır diyor. Bir de game’in orta yaşlı kadınlarda aynı güçte etkili olmayacağını söylemiş ve olayın kadının özsaygısı ile ilgili olduğunu özsaygı arttıkça daha az feminen olacağını anlatmış. Okuyunca argümanları çok mantıklı geliyor ve sanki hala evlenip çocuk sahibi olmayı düşünerek kendimizi kandırıyoruz hissine kapılıyorum? Siz ne düşünüyorsunuz bu eleştiriler hakkında? Ayrıca en sonda paylaştığı yazıda flörtle eş seçilmez deniyor ama peki eşimizi nasıl seçeceğiz?

Ben “kafasına vurup sikecen sonra kapıya koyacan” tadında adamları takip etmiyorum ama bahsedilen linke sorudan sonra baktım.

Evet TRP’de “ideal kadın” tanımı yapan adamı ciddiye almayın. Evlenmek için ideal kadın diye birşey yok. Evlenilmeyecek kadın var ve evlenmeye girilebilecek bir çerçeve var.

İdeal kadın nedir biliyor musunuz? Erkeğin kaytarması mümkün olmayan performans yükünden kaytarmak için varolmasını arzuladığı ama gerçekte olmayan kadındır. İdeal kadın, “ben erkek olmasam da beni erkeği sayacak” kadındır. Yoktur.

Zeka konusunda da dürtülerinizden ziyade aklınızı kullanın. Bunu daha önce yazmıştım ama yorumlarda kaldı:

Insan cocuk icin, icinde ask olmayan mantik evliligi yapabilir. Eski usul. Kadinin erkege hayranlik ve sevgi duydugu ama erkegin mantik cercevesinden cikmadigi bir evlilik bence bu devirde riski en aza indiren evlilik. Bir de ortam o kadar fazla guzellige tapan mavi hapli dolu ki biraz kafanizi calistirip IQsu yuksek ama CPDsi sizden bir iki puan az bir kadinla evlenirseniz daha iyi. Evrim kadinda yuksek zekayi eleyecek sekilde calismiyor ve cocugunuza IQ sizin ve esinizden geciyor. Bana sorarsaniz diger hersey esitse HB6.5 ama IQ 120 bir kadini HB8.5 ama IQ 90 (Turkiye ortalamasi 93) kadina tercih ederim. Bizim evrimsel mekanizmalarimiz bagisikliga cok odakli ama zekaya odakli degil (modern zamana kadar 100 uzeri zekanin bir yarari olmadigindan). Ama bu devirde zeka cok onemli (bagisiklik asi ile hallediliyor). 15 puan IQ ustunlugu hayat boyu gelirde inanilmaz fark yaratiyor.

Kadınlar için de aynı şey geçerli. Alfa dediğin adamın temel evrimsel avantajı bağışıklık sistemi ama bu devirde zeka (beta bir adamda çok yüksek olabilen) çok daha önemli. Şahsen onlara da aynı tavsiyeyi veririm ama burası erkeklere yönelik bir site o nedenle erkeklere odaklanacağız.

Feminenlikle zeka arasında ise 1f’in dediği ilişkinin olduğunu düşünmüyorum ama eğer bu yönde bir araştırma varsa bakarız. Şu doğru, çoğu yüksek yönetici kadın çok zeki ve aynı zamanda feminen değil ama bunun sebebi muhtemelen yapay seleksiyon. Tepeye gelmek için sadece zeki değil aynı zamanda çocuk bakma ile ilgili şeylerden fedakarlık etmek ve erkek gibi agresif olmak lazım bu nedenle de zeki ama feminen kadınlar zeki ama feminen olmayan kadınlar kadar göze görünecek yerlere gelemezler. Bu nedenle de zeki kadınların hepsi maskülen görünüyor olabilir.

Dünyayı siyah – beyaz gören adamların yaptığı en büyük hata popülasyonların uçlarına bakmaktır. Buna erkekler kadınlardan zeki midir? yazısında değindim.  feminenlik ve yüksek zeka nadiren bir arada bulunur önermesi IQ’nun yüksek ucunda doğru olabilir ama ortalama IQ’nun 2 standart sapma üstünde böyle birşeyin gözlemlendiğini okumadım.

Zeka ile feminenlik ve zeka ile güzellik arasında ters muhtemelen uçlarda var. O da ne kadar dramatik tartışılır. Yani “yakışıklı alfa erkeklik ile zeka arasında ters” orantı var da diyebilirsin ama benim bildiğim çok çok zeki ve beta adamlara ne kadar çirkin diyebilirsin tartışılır. IT sektöründe herkes bir Bill Gates çirkinliğinde değil. Hatta Bill Gates istisna.

Evet zeka güzelliğe basar. Eğer çocuk yapacaksam güzel ama zeka konusunda pırıltısı olmadığı belli bir kadın yerine zeki ama güzellik konusunda pırıltısı olmayan kadınla evlenirdim. Tabii sizi idealize edilmiş bir güzellik anlayışına mahkum ederek 20lerinizde açlığınızı garantileyen ve açlıkla bir kadının eline düşmenizi sağlayan mavi haptan kafasını tam olarak kurtaramamış bir erkekseniz, HB 5.5 – 6 arasına HB 4 ya da HB 3 diyebilirsiniz ve sizin için zeki kadın ne güzeldir ne de feminendir. Sizin işiniz çok zor evet.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

14 thoughts on “Zeka ve eş seçimi”

 1. Mahmut abi cevap için teşekkürler. O entryde özsaygı ile feminenlik arasında da ters orantıdan bahsetmiş. Böyle bir şey var mı? Bunun yanında biz kadından daha zeki değilsek kadın bize karşı edilgen olmaz mı? Son linkte Roosh V yazısında flörtle eş seçimi yanlış diyor. Buna ne diyorsunuz? Son olarak şu paragraf çok dikkatimi çekti:

  “game’in evlilikte işe yararlığı konusunda şüphe yaratıcı bir durum da kadının yaşıyla ilgili. dikkat ederseniz trp erkeklere mümkün olduğunca genç kadınlarla birlikte olmasını söyler. bunun iki temel sebebi genç kadınların genel olarak daha güdüsel davranmaları ve self-esteemlerinin düşük oluşudur:”

  Kadınların yaşı yükseldikçe red pill daha az mı etkili oluyor?

  1. O entryde özsaygı ile feminenlik arasında da ters orantıdan bahsetmiş. İlginç bir iddia, ben doğru olduğunu düşünmüyorum. Feminenden anlaşılan şu “karıları köpek edeceğim” diyen enteresan insanların altına yatan mazoşist kızların teslimiyeti ise evet doğrudur.

   Roosh V yazısında flörtle eş seçimi yanlış diyor. Ben flört ile eş seçiminin istatistiki olarak görücüden iyi olduğunu görmedim ve hatta Roosh’un dediği gibi tersi bile olabilir.

   Hocam bu adamın game’e ve ilişkilere bakışı sorunlu. Okurken kritik olun. Ciddi bir kırmızı hap yutmuş ama mavi haplı hayallerin ölümüne öfkesini atamamış adamlardaki üslup var. Bu tür adamlar için orta yol yoktur, herşey yüzde 100 şöyledir ya da 100% böyledir. Gameden 100% manipülasyon anlıyor sanırım. TRP kadının kendinden daha genç olmasını öğütler zira kadınlar için kendilerinden büyük erkeklerin otoritesini tanıması daha kolaydır. Arada 8 – 10 yaş olsun diyoruz, 50 yaşında adam da 20 yaşında kızla çıksın denilmiyor (olmayacak şey değil). Kadınlar her yaşta oyuna tepki verir, tecrübe ettiğim şey bu.

   Bu arada TRP kadının daha genç olmasını pratik bir nedenden de öğütler : kadınlar hızlı yaşlanırlar. Babalarınızın neslinin öğüdü bu, TRPnin çıkardığı birşey değil.

   1. Dediginize katiliyorum. 1f hala ofke asamasindan cikamamis gibi yaziyor fakat sunu da itiraf etmeliyim ki redpill ile tanismam 1f sayesinde oldu. Cunku ben de baslangicta ofke asamasindaydim. Bu svbg ile devam etti. Daha sonra ise skeptico ile beraber artik sucu disarida degil kendimde aramaya baslayip kabullenme ve adaptasyon surecim basladi. Bu donemde artik ozelestiri yapip kendimi gelistirmeye baslamistim. Ofkem bitti ve huzura kavusmus hissediyodum. Insan hangi asamadaysa o asamadaki yazilari daha cok okuyor. Hep 1f okusaydim incel olup cikabilirdim. Sonra bu blogu kesfettim. Mahmut hocanin tarzi da skeptico gibiydi. Realist ve sorunu kendinde arayip gelisme uzerineydi. O yuzden hala burdayim.

 2. Mahmut abi gelecekle ilgili tavsiyene ihtiyacım var. Geçen yksye girdim. Müzikte başarılı ve yetenekli biriyim. İtü türk müziği hedefliyorum. Sınav için yapmam gerekenleri çok geç öğrendim işim zor olacak ama çalışmaya başladım neyse sorun şu ki itüden mezun olan müzik öğretmenim bana 5 sene öğretim göreceğimi öğretmen olmak istersem de 1.5 yıl formasyonla uğraşacağımı söyledi. Ayrıca piyasa eskisi gibi değil açılıcam gibi hayallerle de gitme memur maaşı da bir aile geçindirilmez dedi. Bence müzikle yine uğraş ama kaliteli bir meslek seç dedi. Ben müziğe sevdalıyım ama kendimi mantıklı düşünmekten alıkoyamıyorum. Sizce bu seneyi boş verip seneye çalışarak tekrar sınava girerek başka bir bölüm mü seçeyim yoksa itüyü hedefleyeyim mi? Kafam çok karışık kendime güveniyorum ama çıkmazdayım.

   1. Peki abi itü okurken bir yandan başka bir üniversite okuma imkanım olabilir mi veya açıktan okunan üniversite fayda verir mi? Ayrıca bu seneyi unutup seneye çalışmak ve iyi bir meslek edinmek için çalışmak riskli midir hangi mesleği tavsiye edersin uçak mühendisliği demişti hoca.Kararı ben vermeliyim biliyorum ama tavsiye çok iyi olurdu…

    1. Kuzen de birlikte 2 senelik işletme okuyalım diyor. Herkes işletme okuyor bir bok olmaz gibi bir algı var ama biz işin kaşarlığını bilcez yükselcez muhabbeti yapıyor bir sürü seçenek var 😀 kafa gitti

  1. Ben müzisyenim. Müzik maddi beklentiyle yapılacak bir iş değil, eğer bu gözle bakarsan çok sıradan işlere saplanıp kalırsın ve hiç de tatmin edici bir gelirin olmaz. Zamanla sadece piyasanın ihtiyacına göre kendine şekil vermek zorunda kalırsın ki piyasanın büyük çoğunluğu zaten bu tip müzisyenlerden oluşuyor. Şu an diğerlerine göre iyi para kazananlar (eskisi gibi hiçkimse kazanamıyor) üst seviye olup fark yaratabilenler.
   İlk amaç iyi iş çıkarmak olacak para değil, çok çok çok çalışacaksın, müzikle yatıp müzikle kalkacaksın (performer olacaksan sazın elinden düşmeyecek), iyi müzisyenlerle vakit geçireceksin ve çevren iyi olacak ve bunu koruyacaksın. Mümkünse (herkes için mümkündür aslen) yurtdışında eğitim alacaksın ve yurtdışına açılacaksın. İngilizce muhakkak öğreneceksin. En önemlisi ise “üretmek”. Sadece icracı olmak seni belli yerlere hapseder. Üretirsen ve başarılı olursan dünyanın her yerinde müzik yapabilirsin ve fıstık gibi de yaşarsın. Ama bedelini ödemeye peşinen hazır olursan.

 3. Şahsen benim yaşadığım yerde genel olarak yapılan evlilik ; 25 26 yaşlarına varmış bir erkek maddi durumu biraz iyiyse 20li yaşlara yeni basmış gözü çok açılmamış birini görücü ile bulup yapılan evlilik. Ama şu da bir gerçek ki biz erkekler de çok cilveli , eğlenceli hatunları seviyoruz ama evliliğe gelince acaba motor olabilir mi (en azından ben öyleyim) tam tersi de henüz gözü açılmamış bir hatun çok cilveli eğlenceli olmuyor ama sonradan ben gençliğimi yaşayamadım krizi olmazsa iyi eş oluyor en azından. Bence feminenlik ile zeka ters orantı değil. Aynı şekilde her aşk evliliği kötü her görücü evlilik süper diye bir şey yok bunlar duruma bağlı. Temel kriter meziyet ve drama bence. Yüksek dramalı hatundan uzak durun. Ama ilişkiye düşük dramalı başlayıp yüzüğü takınca adamın amına koyan hatunları say say bitmez. Yani evlilik nerden bakarsanız risk. Bana göre ailesini geçmişini çok bilmediğiniz biriyle evlenmeyin bu da görücü ile biraz mümkün. Bilgi toplama şansın daha fazla. Her zaman geçerli olmasa da anasına bak kızını al formülü güzeldir.

 4. Fazla öjenik bir düşünce tarzı yüksek IQ ve buna paralel yüksek gelir her zaman bireyin mutluluğunu garantilemez kaldı ki çevre ve kalıtımın IQ üzerindeki etkisi halen tartışma konusuyken böyle bir yolla eş seçimi bana göre çok da mantığa uygun değil

  1. IQ’nun genetik mirasla gelebilirliği eski araştırmalara göre 58% – 78% yenilerine göre 80% – 86%. Zekaya da bakmak sadece güzelliğe bakarak seçmekten daha akıllıca. İnsan eş seçimi zaten öjenik ki (kelime Nazilerin katliamları yüzünden çok sıkıntılı olsa da).

   İnsanın hayatta başarısında IQ kadar çalışkanlık da önemli ve IQ iyi karakterle aynı şey değil! Ama IQ özellikle günümüz bilgi ortamında eskisine göre çok daha önemli.

 5. Abi, bu yönetici kadin örneginin tam tersini de düsünebilriz. Isinde cok iyi yerlere gelmek icin vaktinin büyük bir kismini isine ayiran birisi kirmizi hap ögretilerini uygulayacak zamani, firsati olmaz. Misal Celal Sengör, gencken iliski konusunda feci basarisiz bir adammis. Bu örnege bakip, erkekler zeki oldukca maskülenlignidnen kaybeder denebilir mi, hayir tabii ki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *