Mavi hap travması

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki mesajlaşma şöyle : Mavi Haplı Çocuk (MHÇ) – Yıktın Gittin İnsafsız (!) (YGİ)

MHÇ : Deniyorum ama daha da kötüye gidiyorum. Ne yaparsam yapayım seni unutamıyorum. Dün çaresizlikten resmen odamda 1 saat ağladım. Senin hayatımda olmana gerçekten ihtiyacım var ve ilişkimizi mahvettiğimi bilmek beni öldürüyor. Senin bunu yapamayacağını bilmeme rağmen herşeyin normale dönmesi için sonuna kadar çabalamak istiyorum. Ama tamamen darmadağın oldum ve bütün bu süreçte çok yalnız hissediyorum.

Seninle konuşmaya ve senin yanımda olmana ihtiyacım var. Seni nasıl da bu kadar çabuk kaybettiğimi anlayamıyorum.

YGİ : Bu ilişkiyi mahveden sadece sen değilsin. Bu ilişki iki taraflı idi bu nedenle kendini suçlamanı istemiyorum. Herşeyin bir sebebi var ve ikimizde bu ilişkiden çok şey öğrendik. Öğrendiklerimiz bugün olduğumuz kişileri şekillendirdi. Hayat çılgın şekillerde işliyor ve bugün imkansız görünse de zamanla bunu aşacağını ve unutmanın daha kolay olacağını biliyorum. Herşey yoluna girmeden önce işler çok kötüye gider.

MHÇ : Ama beni hayatından nasıl bu kadar hızlı söküp atabilirsin! İlişkimiz için çabalamak ve ilişkimizin çalışması için fırsat istiyorum zira ilişkimizin nasıl olabileceğini biliyorum. Neden çabalamak istemiyorsun? Sana şu an çok ihtiyacım var zira şu an o kadar depresyonda ve yalnız hissediyorum ki!  Seni yeniden hayatımda görmek için yapabileceğin birşey yok mu çok merak ediyorum.

Biliyorum benimle olmak ya da beni görüp görmemek senin zerre umrunda değil. Ama “seni özledim” ve “seni seviyorum”dan beni tamamen mahvetmeye bu kadar hızlı nasıl evrildin anlayamıyorum.

Bunların hiçbirini duymak istemediğini biliyorum ve seni rahatsız ettiğim için çok üzgünüm. Ama seni düşünmeden yapamıyorum, özellikle şu anda. Daha önce hiç böyle hissetmemiştim ve hayatımda hiç bu kadar kötü hissetmemiştim.

YGİ : Bildiğim tek şey bu ayrılığın senin için iyi olduğu. Daha önce dediğim gibi – bunu duymanın acı verdiğini biliyorum ve bunu söylemek bana acı veriyor – ama konuşmaya devam edersek, bu ayrılığın acı tarafı devam edecek. Başka hiçbir şeyin olmadığını söyleyemezsin zira her zaman senin yanında olan harika arkadaşların ve bir ailen var. Böyle birden bırakmakla sana acı verdiğimi biliyorum ama bence en iyisi bu ve tüm arkadaşların ve ailen bana hak verecektir.

MHÇ :Ama bu neden iyi olsun? Neden beraberce çabalayıp ilişkinin çalışmasını sağlamayalım?

YGİ :Çünkü ben bu aşamayı çoktan geçtim. Üzgünüm Jake.

MHÇ : Denemedin bile! Sadece vazgeçtin, ama ben vazgeçemem. Sabrina inan bana başka kimsem yok! Arkadaşlarımı kaybediyor görünüyorum ve insanlar konuşmak istemiyor / ben onlarla konuşmak istemiyorum. Ailemle de bu konuda konuşamıyorum zira şu an ilişkimiz hakkında ne düşündüğü umrumda bile değil.

Sabrina vazgeçemem, üzgünüm ama seni bırakamam.

Bana en çok sorulan sorulardan biri şu :

“Bir erkeği fişten nasıl çekerim? Kadın erkek ilişkileri dinamiği hakkındaki tüm bu kırmızı hap farkındalığı benim hayatımı iyiye doğru radikal bir şekilde değiştirdi! Arkadaşlarımın, erkek kardeşlerimin, babamın bu farkındalığın kadınlarla ilişkiler konusunda kendilerine nasıl fayda sağlayacağını bilmelerini istiyorum.

Bu bilgiler ÇOK ÖNEMLİ!  Ama en yakın arkadaşlarımda ve ailemde bile büyük bir dirençle karşılaştım. Ne yapabilirim? Bu adamlara kitabını vermek ve kitabı mantık çerçevesinde tartışmak istiyorum. Bu bilgiyi tavsiye ettiğin gibi diğerlerine vermek istiyorum ama onlar sanki gerçeği görmek istemiyorlar. Bu konu hakkında konuşmak bile istemiyorlar. Kendilerini sürekli olarak hayalkırıklığına uğratan boktan yolda ısrar ediyorlar ve kadınlarla mavi hap perspektifinden etkileşime geçmeye devam ediyorlar. Rollo, biraderime nasıl yardım edebilirim?

Bir zamanlar SoSuave Forumunun moderatörlerinden biri iken bu soruyu tartışırdık. Arkadaşınızın ya da erkek kardeşinizin eğer gözlerini açıp kadın – erkek ilişkilerinde küçük yaşlardan beridir kabul ettiği koşullanmalar nedeniyle nasıl kapana kısıldığını bir görebilse hayatının ne kadar güzelleşebileceğini bilmek yıldırıcı. İnanın bana, bu konuda hala hüsrana uğruyorum. Yukarıdaki çocuk gibi birçok erkeğin mavi hap izin vermediği için daha değişik düşünemediğinden bunalımın ve intiharın eşiğinde olmasını görüyorum.

Bu ciddi bir konu. Mavi hap koşullanması ve bir erkeğin bu koşullanmadan kurtulma kapasitesi gerçekten ölüm kalım meselesi. Kırmızı Hap farkındalığı olan bir erkek olduğunuzu ve en yakın arkadaşınızın ya da kardeşinizin Eski Kitaba olan ego yatırımı başka türlüsüne izin vermediği için ilişki çılgınlığına gömüldüğünü düşünün. Kadın erkek ilişkilerinin nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerini sorgulayacaklarına boyunlarına ip geçirmeyi tercih ediyorlar.

O benim herşeyim

Yazının ilerleyen bölümlerinde bu soruna tekrar geleceğiz ama şimdi bir okuyucunun beni Twitter’da haberdar ettiği bu mesajlaşmaya bakmak istiyorum. Çözünürlük için özür dilerim. Bu tweet ben yorum yazdıktan sonra silindi ve benim elimde de sadece ekran görüntüsü var. Burada aşırı yatırım yapmış bir mavi haplı çocuk ile herşeyi yaptığı kadın çocuğun hayatından çıkıp gitmesini istediğinde içine düştüğü düşünce yapısını görüyorsunuz. Burada çok şey oluyor ve bu yazıda bunları değerlendirmek istedim. Belli bir süre Kırmızı Hap farkındalığına sahip olduğunuzda Mavi Hap koşullanmasının içine düşen erkeğim düşünce süreci ile karşılaşmak kafanızı karıştırabilir. Kırmızı Hap Gözlüğü hem ödüldür hem de lanet. Bu gözlük ile fişten çekilmiş erkek, mavi haplının yaşadıklarına yabancı hissedebilir ve mavi haplının kadın – erkek ilişki dinamiği ile ilgili körlüğü nedeniyle affallayabilir.

“Bu çocuk bu kızın kendisinden neden kurtulmak istediğini gerçekten de göremiyor mu?” Kırmızı Hap bakış açısından bu çocuğun ne yaptığının zerre farkında olmamasından dolayı gerizekalı olduğunu düşünebiliriz. Olan biteni o kadar apaçıkken görememesi çocukta bir sorun olduğunun göstergesi değil mi? Fakat çoğunlukla bu çocuklarla ilgili tek problem Mavi Hap koşullanmalarının içine düştükleri durumu eski kitabın çerçevesinin sınırlarından algılamalarına neden olması. “Kaliteli kadın”ın da anlayıp kendileri gibi oynayacağını sandıkları ve dinsel bir şevkle takip ettikleri kuralların sınırlaması. Bunu şimdilik bir kenara bırakalım.

Deniyorum ama daha da kötüye gidiyorum. Ne yaparsam yapayım seni unutamıyorum. Dün çaresizlikten resmen odamda 1 saat ağladım. Senin hayatımda olmana gerçekten ihtiyacım var ve ilişkimizi mahvettiğimi bilmek beni öldürüyor …

Bu çocuğun (yazdıkları gerçekten de bir ergen olduğu izlenimini veriyor) yazdıkları tamamen kendi kendini suçlama ile dolu. Bu Mavi Hapın içgüdüsel bir parçasıdır – her ayrılık erkeğin kendi suçudur. Eski kız arkadaşın ayrılıkta kendi hatalarını da itiraf etmesine rağmen çocuk bunu tamamen görmezden gelecek. Bir ilişki, evlilik her zaman erkeğin yeterince yatırım yapmaması nedeni ile biter. Kadın aldatsa bile Mavi Hap mantığı kadının gözünün dışarda olmasının faturasını erkeğe kesecektir. Bunun sözünün eri zihin yapısının ve “ilişki büyük çaba ister ve bu çabayı kadının yakınlığını haketmek için sürekli erkek göstermelidir” temalı “Oprah evlilik danışmanlığı onaylı” nosyonunun içsel bir parçası olduğunu da belirteyim.

Sonuç olarak, Mavi Hap kafası otomatik olarak kendini suçlu bulacak ve bir şekilde kendi yüzünden “bozulan” ilişkiyi tamir etmek için yeni bir programın pazarlığına oturmaya çalışacaktır. Mavi Hap ile koşullanmış erkekler hala erkektir ve bu nedenle de erkeklerin fabrika ayarı olan tümdengelime meyillidirler. Yani Mavi Hap dünyasında ilişkiyi tekrar eski haline getirmek için çözümler aramak mantıklıdır. Mavi Hap zihin yapısı böyle çalışır : Herkesin uyduğu ya da uymak zorunda olduğu bir grup (Eski Kitap) kuralı vardır ve kadın – erkek aynı olduğu için kadının arzusu ve yakınlığının pazarlık edilebilir birşey olduğunu düşünür.

Hatasının farkındadır ve bunu düzelteceğine emindir. Ama dünya böyle çalışmaz. Gerçekte, bu hata kabulünün kendisi kadının terketme kararını güçlendirir. Hipergaminin kökleri şüphe üzerindedir ama bu erkeğin hipergamik bilinçaltının şüphelendiği gibi hiçbir opsiyonu olmayan bir Beta olduğu artık kesinleşmiştir.

Ama beni hayatından nasıl bu kadar hızlı söküp atabilirsin? İlişkimiz için çabalamak ve ilişkimizin çalışması için fırsat istiyorum zira ilişkimizin nasıl olabileceğini biliyorum.

Bu mesajlaşmadaki en yapışkan ve muhtaç duygusal boklardan uzak durmaya çalışıyorum. Mavi haplı erkekler ilişkinin en güzel zamanlarında bile kendilerini duygulara gömerler ama bir ayrılık ile karşı karşıya kaldıklarında kendilerine öğretilen “hassaslık güçtür” saçmalıkları onların ayaklarına tamamen pranga vurur. Bu duygusallığın kendilerini terk eden kadını nasıl tiksindirdiğinden bahsetmeye gerek bile yok.

Burada büyük bir yatırım yaptıkları kadının kendilerini terk edip gitmesi ile karşılaşan standart Mavi Hap şaşkınlığını görüyoruz. Kadını görev aşkı ile zihinsel merkezine koymuş olduğuna göre, kadın da aynı kurallar kitabına göre oynamıyor mu? Yukarıdaki alıntıda Savaş Gelinleri yazısını linkledim zira çoğu kadının erkeği hızlıca geride bırakabilmesinin mekanizması odur. Kadınların önceden yüklü gelen zihinsel yazılımının bir parçasıdır bu.

Bunun ardından oğlumuz Mavi Haplı bir şekilde ilişki yatırımını öne sürüyor ve ilişkiyi onarmak için gerekli çabaya hazır olduğunu anlatıyor. Ayrılıkta “ilişkiyi onarmak için çalışma” olayı ters teper özellikle de erkek eşitlik dolmalarını fazlaca yutmuş biri ise. “Açık iletişim her sağlıklı ilişkinin anahtarıdır” masalı öğretilen oğlumuz kendisine eşit ruh ikizinin ilişkiyi onarmak için çalışmak istememesi karşısında afallar. İşler iyiye giderken bu “ilişki için çabalama” olayı kadının istediğini alması açısından yararına çalışır ama kadın  (genellikle kendini daha iyi hipergamik opsiyonlara açmak için) Mavi Haplıyı terk etmek istediğinde bu “çabalama” isteği ayak bağıdır. Ama neden ilişkiyi onarmak için çabalamak istemiyor?

Ayrılık esnasında kaderini belirleyen bunlar olmasına rağmen Mavi Hap koşullanması o kadar derindir ki içinde bulunduğu durumu yazdığından daha farklı yorumlayabilecek kabiliyeti yoktur.

MHÇ : Hayatımda yaptığım herşey ilişkimizi daha iyi yapmak içindi. Ve burada Kingston’da, uğruna kalkıp buraya taşındığım kişi olmadan yaşamak beni öldürüyor. İyi bir ilişkimiz olmasını garantilemek için atılabilecek her adımı attım.  Kalbinde benimle konuşmaya ve beni duymaya istekli bir parça yok mu?

MHÇ : Hayatımı mahvettin ve bana herşeyi düzeltmek için bir şans bile vermiyorsun. Hiçbir şeyim kalmadı. Ailem ve arkadaşlarımla ilgili söylediklerin umrumda değil zira onlarla hiçbir şey konuşmak istemiyorum. Hiçbir şeyim yok burada. Berbat bir iş ve her tarafı bana seni hatırlattığı için içinde barınamayacağım bir şehirden başka. Geçirdiğimiz güzel zamanları takdir edemem, beraber geçirebileceğimiz güzel zamanları takdir etme ihtiyacım varken. En iyi arkadaşımla daha çok zaman geçirmeye ihtiyacım var. Eğer bunu yapamazsam hayatımla ne yapacağımı bilmiyorum. Aramızdaki ilişki nerede kötü gitti anlayamıyorum.

Ah evet, oğlumuz daha da sıçıyor. Bu çocuk çoğu Mavi Haplı erkeğin kendilerini ego – yatırımları ile tanımlarken yaptıklarını söylediğim şeyi yapmış. Mavi Hap bu erkeklerin kendi hayallerini gerçekleştirme kapasitelerini öldürmekle kalmaz, herhangi  bir hayal ve hırs sahibi olmalarını bile engeller. Elimizde hayalleri “mükemmel erkek arkadaş” olma etrafında dönen bir çocuk var. Bu olsun diye gerçekten herşeyi yapabilecek ve bırakabilecek biri. “İyi bir ilişki” en büyük amacı ve kadın kendi rolünü oynamadığında – “çalışması için herşeyi yapma” kurallarını – tepki genelde kendinde hata bulmaktır. Zira ruh ikizinde hata bulmak bütün Mavi Hap makinesini sorgulamak demektir.

Fakat hatun hala oynamamaktadır. Bu durumda 3 seçenek var : Birinci ve en çok kullanılan seçenek bir şeyleri feci şekilde sıçtığını düşünmektir. İkincisi, aynı kurallarla oynamadığı için kadında bir sorun olduğunu düşünmektir. Ve son seçenek ise kendi Mavi Haplı ego – yatırımının kurallar hakkındaki görüşünün yanlış olduğunu düşünmektir. Son seçenek en zor olanıdır ve bir erkek çok az ihtimalle bu seçeneğe gider.

Kılıçların çekilmesi

Çoğunlukla bu aşamada kadın kendisine “ilişkiyi onarmak için çabalama” baskısı yapan eski Beta erkek arkadaşına karşı savunmaya geçer. Mavi Haplı erkek herşeyi kitabına göre yapmış olmasına rağmen bu çabasının ona ilişki yatırımı olarak dönmemesinden dolayı şaşkındır. Ne yanlış yapmışsa o yatırımın bunu ödemesi gereklidir. Bunları bırakın, açık iletişim ve pazarlık onun da katılması gereken bir oyun değil midir?

Sorun şu ki yatırımı onu, kadının artık onunla tek bir dakika bile çöpe atmasına tahammülü olmayan hipergamiden korumamaktadır. Oğlumuz bunun farkında değildir ve davasını sonuna savunmaktadır ama bu çabası ise kadının savunma kalkanlarını kaldırır.

En tatlı, en anne eli ile seçilmiş kızın bile egosu hipergami ile direkt bağlantılıdır. Hipergami optimizasyonu onun hayatta onun en temel Darwinist dürtüsüdür. Bu optimizasyondan ödün vermesi fikri bile kadında ölüm – kalım meselesi ciddiyetinde karşı atağı harekete geçirir. Bir zamanlar sosyal kontrol mekanizmalarının kadının hipergami optimizasyonunun en kötü taraflarını dengelesi beklenirdi. Görücü usulü evlilik, sosyal ve dinsel kurallar, mahalle baskısı, vs … bu hayatta kalma içgüdüsünü kontrol etmek için varoldular ve erkeklere hipergami üzerinde kurumsal bir kontrol mekanizması sundular.

Bugün, cinsel devrim sonrası distopyada, kadının hipergami optimizasyonundan ödün vermesinin kişisel ya da sosyal olarak beklendiğini ima etmek bile azgın bir tepki ile karşılanır. Cinsel pazar değerlerinin kullanım gününün geçtiği zaman “Mr. Yeterince İyi” ile hayatını birleştirme ihtimalinin bile kadınların tüylerini diken diken etmesinin nedeni budur. Bu sanki onların bilinçaltına hayatları boyunca biraz daha bekleseler daha iyi olabilecek çocuklar kadar iyi olmayan çocuklar yetiştireceklerini fısıldamak gibi birşey. Hipergami gelecekte bulabileceği bir erkek için kadının hayatıyla kumar oynar ve evet bildiğin hayatta kalma dürtüsüdür.

Bütün bunlar “aşağı bir erkeğe” bir kez hayat boyu yatırım için değersiz olduğu anlaşıldıktan sonra duyulan düşmanlık olarak ortaya çıkar. Temelde bu kadına bu erkeğe yapacağı yatırımın yanlış olduğunu ve hemen erkekten kurtulması gerektiğini söyler. Erkeğin Mavi Hap paradigmasında oynamak artık kadın için çekilmez olduğunda bu vahşi tepki tüm gücüyle ortaya çıkar. Kadın elemanın bandajını birden çekip çıkarmadan önce onu yumuşak bir şekilde bırakmayı denediğini kendi egosuna anlatma ihtiyacı duyar. Bu aşamada erkek “deli”, “muhtaç” ve “anne problemi” bulunan ve “kendine güvensiz” biridir. Bu bahaneler ile kadın zaten  erkeğin Mavi Hap bağlılığı yüzünden olan şeylerle ilgili suçluluk duygusunu üzerinden atar.

Erkek Mavi Haplı ama Kafayı Yemiş.

Eminim ki bu yazıyı okuyan kadın ve erkek bir kısım okuyucu, bu çocuğun gerçekten sorunlu biri olduğunu düşünecektir. Belki çocuk gerçekten de bir süre tutunmayı başaran bir insel ve muhtaçlıkları yüzeye çıktığında kadın akıllıca davranarak çocuğu terk etti. Bu bariz birşey gibi görünse de her Mavi Hap koşullu erkeğin bu çocuk olduğunu iddia edeceğim. Hayat boyu maruz kaldığı bu koşullama erkeğin içsel idealizmi üzerine oynar ve tam olarak burada sergilenen düşünce sürecini tetikler. Kadınlar sizin koşullanmış zihinsel odağınız olduğunda, hayatınızı ilişki devam etsin diye yeniden düzenlemek doğal süreçtir. Bir kadın olmadan yaşayamayacağınıza inanmanız sizin sıfırlanmanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Son olarak da bu erkeğin – ya da böyle birşey başına gelmeden fişten çekmeye çalıştığınız arkadaşınızın – ayrım noktasına geldik : terk edilme ile yüzleşip ya kendi Mavi Hap gözlüklerine daha da sarılacak ya da oyununu üzerine kurduğu kuralların geçerliliğini sorgulamaya başlayacak.Kırmızı Hapa bir erkeği en çok getiren neden bu tip bir tecrübedir. Ne yazık ki, uyuyan bir erkeği uyandırmak sarsıcı bir deneyim gerektirir ama kadın – erkek ilişkilerine bakışa meydan okunması birçok erkeğin mavi hapla çelişen fikirlere gözlerini açmasının tek yoludur.

Bana “Rollo arkadaşım, kardeşim, babam çok kötü bir yıkıma doğru ilerliyor ona fişten çekilmeleri gerektiğini nasıl gösterebilirim?” Söylemem gerekir ki doğru zamanı beklemelisiniz. Bazı erkekler daha önce izledikleri yolun hiçbir sonuca ulaşmaması ve şartların zorlaması üzerine kırmızı hapa gelirler ve Kırmızı Hap farkındalığı kazanırlar. Ama çoğu erkek Betadır ve çoğu derin koşullanma ile dolu yaşamlarında kendilerini bu çocuğun yerinde bulurlar. Bunların çoğu onların yanlış yetiştirilişlerini yüzlerine vurduğunuzda size şiddetle karşı koyarlar.

Bu adamları kendi hallerine bırakmak bazen en kolayıdır ama ya bu adam sizin hayatı boyunca ayak paspası olsa da en küçük fırsatta bile beyaz şövalye kesilen erkek kardeşiniz ise? Verebileceğim en iyi tavsiye doğru zamanı beklemeniz. Çoğu insan en zayıf anlarında bu erkeklere Kırmızı Hap aşılamanızın onu manipüle etmeniz anlamına geldiğini söyleyecektir ama bir kişiyi fişten çekmek için genellikle bu kişinin Mavi Hap tarafından darmadağın edilmiş olması gereklidir.

Böyle bir erkeğe karşı her zaman dürüst, açık ve affedici olmanızı tavsiye edeceğim.Bu adam muhtemelen geçmişte beyaz şövalyeliğine laf ettiğinizde sizi sorunlu ve kadın düşmanı ilan etmişti. Onu eğitebileceğinizi “sandığınız” için sizinle dalga geçmişti. Kırmızı Hap öğretecekseniz geçmişte olan bu şeyleri unutmanız lazım. “Ben sana demiştim” demek yerine adamı kendi haline bıraksanız daha iyi. Bırakın  o size gelip teşekkür ederek “sen beni uyarmıştın” desin.

****

Burada bir paragraf açıp bu bokun bir Mavi Haplıyı benim “başarı pornosu” dediğim bir grup satış taktiğine karşı savunmasız nasıl da savunmasız bıraktığına dikkat çekmek istiyorum. Mavi hap idealizmini anlamış olmanın arıza sonuçlarından biri de bu arzuyu sömürmek için mor haplı yaşam koçluğu satmaktır. RSD’nin (Real Social Dynamics) yeni ürünü olan “get me a girlfriend game” (bana kız arkadaş bul oyunu) programı buna bir örnek. Bence bu program direkt olarak mavi haplı “herşeyi olması gerektiği gibi yapmak” idealizmine oynuyor.

“Yaşam koçları” bu muhtaçlığı, kırmızı hap farkındalığı içinde mavi hap güvenliğine tutunmaya çalışan mavi hap rüyaları için mükemmel bir satış segmenti olarak görüyor. Hem kırmızı hap farkındalığınız olacak hem de bunlarla tüm mavi haplı hayallerinizi (kendinizi kurtarmak için cehennem azabından geçtiğiniz hayalleri) gerçekleştireceksiniz – ne kadar mucizevi değil mi? Bu tür hileler siz bu programları almaya niyetli olduğunuz sürece sizin hayatınızı bombok etmeye hazırlar.

Çeviri : Blue Pill Trauma

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

43 thoughts on “Mavi hap travması”

 1. hocam gözlemime göre insan vücudu da pek yardımcı olmuyor bu sosyal ilişkiler konusunda.
  bir araştırmada beynin mental acıyla fiziksel acıyı ayırt edemediği ortaya koyulmuştu. sevgiliden ayrılmanın kol kopmasıyla eşdeğer olması gibi bir şey 😀

  1. Hiç sanmıyorum. Zamanında bende aşık olmuştum. 😛 Nasıl unuturum kafalarına bende girmiştim. Tabi bunun yanında 17 yaşındayken ciğerime boru soktukları da oldu. Bildiğin böyle bir hastalık geçirdim. Hastalık esnasında yaşadığım acı tarif edilemezdi, kesinlikle aşk acısı gibi saçmalıklarla karşılaştırılamaz.

  2. Bu tarz acılar aklıma geldiğinde hep okuduğum kitaplar izlediğim Vietnam Savaşı filmleri filan aklıma gelir. Oradaki GERÇEK ERKEKLERİN katlanmak zorunda olduğu acılar. Aşk acısı da neymiş diyorsun bunları düşününce.

 2. Bu sayfayı okuduktan sonra ilk ilişkimde düştüğüm bu durumun ve ilişkiyi kurtarma çabamın ne kadar da boş olduğunu bir kez daha görüyorum.Ama söylediğiniz bir söz vardı.Ne kadar kırmızı hapı okursan oku ilk ilişkilerinizde ayak paspası olacak ve fena tokat yiyeceksiniz diye.Harbiden zamanla ve tecrübe ile hepsi bir bir yerine oturuyor.Bundan sonraki ilişkilerimde daha dikkatli ve bilinçli olma yolunda ilerliyorum.

  1. Arkadas edin dısarda kafelere gitmene gerek yok geceleri dısarı 2 saat muhabbet edecegin birini bul yavas yavas utangaclıgını yenersın bır de bosalmayı bırak

 3. Zihni hacklenmiş bir insan realiteye sırt çevirip inadına inanmak istediği şeyin peşine gidiyor. Bu durum tamamen delilikle eşdeğer. Kendisi istemediği sürece kimse ona yardım edemez.

 4. İş arkadaşlarıyla olmaz diyorsunuz da bakıyorum hot babe başrol kızlara başrol oğlanla çıkıyorlar. Projemize zeval gelir, işi mahvederiz diye düşünmüyor iki taraf ta hiç. Ki bazen koca film projesi mahvoluyor, arada tartışma çıkıyor terk edip gidiyorlar seti. Hangi diziye başlasa direkt başrol oğlanla gerçek hayatta da sevgili oluyor bu başrol kızlar. Örnek bol..

  1. o adamlar adı üstünde başrol.Onların arkasından ”yürütemediler ayrıldılar” derler,en fazla dedikodu döner.Senin arkandan söverler,amına koyarlar.Statü meselesi bu işler yani.Ona kalırsa patronlar her gelen sekreteri elden geçiriyor ama en fazla çapkın oluyo adamlar 🙂 Şirkette çaycıdan halliceyseniz.Ya da orta sıraysanız iş arkadaşlarınıza yürümeyin,çıkmayın gelen ydleri ise görmezden gelin.:).Zaten topclass iseniz neden şirketten birisiyle çıkarsınız o da ayrı bir konu.Gönül mü abazanlık mı bilemedim.

   Son olarak hadi bunların hepsini boşverin.Şirketten çıkan çıksın istediğiyle abi.Siz yapmayın.Her şey bir müddet mükemmel gitse bile stresine değmez.Kar -zarar hesabı.Ki olumsuz olasılıklar (bir hayli fazla) gerçekleştiğinde baya zarara uğrarsın ve işinden olma ihtimalin bile var.Kötüsü itibarda gidebilir.

 5. Henüz mavi hap izlerini üzerinden tam atamamis biri olarak yazıya katılıyorum. Pratik olarak her şeyi biliyorum sitedeki tüm yazıları okudum oneities yazısını on defa okudum belki de… Ancak ringe çıkınca istediğini yapamayan bir boksör gibiyim. Bunun en büyük nedeni 1- tabak çeviremiyor olmam şu an önemli bir sınav sürecindeyim ve iki üç ilişkiye ayıracak zamanım yok zamanım olsa bile kolayca tabak bulacağımı sanmıyorum 😀 2- hâlâ hayatımın kadını ya buysa fikri bazen geliyor aklıma. Ağırlık kaldırıyorum nofapa devam ediyorum ibadet ediyorum hayatımı kendi çapımda düzene soktum. Henüz mor haplı da olsam pes etmek yok. Başaracağız beyler öyle ya da böyle. Bir erkek mahvedilir ama yenilmez ! Erkek yenilgi için yaratılmamıştır!

 6. Bir özeleştiri yapacak olursam feminen bir özelliğim var maalesef; bir ilişki bitecekse tamamen karşı taraf suçlu olsun istiyorum yani içimdeki ses sen hata yaptın (kıza az yatırım yaptın, oyunun bokunu çıkardın, ilişkide betalaştın) diyor oysa bu feminen bir özellik kırmızı hapi yutmuş biri canı istediğinde bir hatunu bırakır acaba terk etmek fazla mı olur diye düşünmez ancak kadınlar ilişkiyi bitirirken tüm suçlar ve sorumluluk ona ait olsun öyle bitsin der. Bunu da acilen değiştirmem lazım nasıl olacak bilmiyorum

 7. Bunu okuyunca aklıma uğruna 5 yılımı çöpe attığım oneitis e yaptıklarım geldi..
  Şimdi 29 yaşındayken geçte olsa bu hakikatleri öğrenip fişten çekilmek ve kırmızı hapı yutmaya çalışmak yaşadığım onca olumsuzluğa rağmen güzel bir şey!

 8. Şu videoyu izlediniz mi? https://www.youtube.com/watch?v=0U4acuuigNs

  Pideci; kadını takip ederken yakalamış tacizci dediği kişiyi ama ne kamera kaydı var, ne de başka bir ispat. Yemin ediyorum manyağın biri durduk yere imdat taciz var diye bağırsa çevre halkı kadına en yakın erkeği zerre kadar sorgulamadan linç eder. Ortalıkta zannetiğimizden çok daha fazla beyaz şövalye var.

 9. Geçen instagramda takılırken ” Türk kızlarının en belirgin 9 özelliği ” diye bir paylaşım gördüm, hoşuma gitti sizinle de paylaşmak istedim 🙂 sitede paylaşabilirsiniz;

  1) Annneci
  Türk kızlarının %85 inde anneci bir tavır görülür. Bu kızlar evlendiklerinde dahi annelerinden kopamaz ve sürekli annesiyle birlikte olmaya çalışırlar. Eşini zorla annesine götürür veya annesini kendi evine davet eder. Erkekler bu durumdan hoşlanmaz ve bu özelliğin bir tek Türk kızlarında olduğunu söylerler. En ufak kavgada annesini arayan veya annesine giden kızlarda bu Türk kızlarıdır.

  2) Dozsuz Trip
  Bayanlar genel olarak tribi severler. Ancak özellikle Türk kızlarının erkeklerin ilgisini üzerinde tutmak için çok daha fazla trip attıkları ve bu tribi gereğinden fazla uzattıkları bilinir. Her istediği trip atarak yaptırmaya çalışan kızlar erkeklerin en sevmediği kız tiplerindendir.

  3) Aşırı Kıskançlık
  Türklerin genel özelliği kıskançlık bayanlar tarafından gereğinden fazla abartıldığında göze batabilir. Erkeğin arkadaşlarıyla fazla zaman geçirmesini kabul edemezler.

  4) Dırdır
  Erkekler Türk kızlarının gereğinden fazla dırdır yaptığını, her sorunu uzattığını ve yapıcı olmadığını söyler.

  5) Erkekler kazansın
  Evin ekmeğini erkeğin kazanması gerektiğini, bayanların böyle bir zorunluluğu olmadığını düşünürler. Hesaplar her zaman erkek tarafından ödenmelidir çünkü o erkektir, kendisi ona verilmiş lütuftu, bir de hesap ödeyecek hali yoktur.

  6) Zengin koca
  Türk kızlarını bir özelliği de zengin bir erkekle evlenmek istiyor olmalarıdır. Evlenmeden önceki hayatından sıkılmıştır ve zengin biriyle evlenip gününü gün edecektir.

  7) Kötü adamlar
  Beyaz atlı prens beklerken nasıl olduğu bilinmez iyi olmayan erkekleri tercih ederler. Kimi göz göre göre hırsız, katil, kaba, küfürbaz, aylak erkeklere aşık olur ve ailesini geride bırakır.

  8) Müsrif
  Erkekler, Türk kadınlarının çalışmayı sevmediğini ve çalışarak kazanılan parayı çok kolay bi şekilde müsrifçe harcadığını düşünüyor. Özellikle kıyafet konusunda dertliler.

  9) Tembel
  Yabancı kadınlar hem evlenip hem çocuk bakıp hem de işe gidebiliyorlardır. Ancak Türk kızı bunu yapsa da erkeğin burnundan getiriyordur.

  1. Kırmızı hap açısından aptalca ve zavallı bir metin bu. Biraz KH bilen biri şunun Türk kadınına giydireyim derken aslında Türk erkeğine giydirdiğini anlar. Çoğu ana kuzusu (annecilik Akdeniz insanının karakteri Türklere özgü değil) ve aşırı duygusal (bu da Akdenizlilik özelliği) Türk erkeğinin gözyaşartıcı zayıflıklarının ürünü. Trip, kıskançlık ve dırdır örneğin, bulduğu hatunu kaybetmekten ödü kopan ödlek adamın kendi çerçevesini dayatamamasının ve veya erkek olarak arzu yaratamamasının sonuçları. KH çerçevesinden bakınca bu yazılanlar düpedüz yansıtma.

   Bir toplumun kadınının davranışları o toplumun erkeğinin erkekliğinin aynasıdır. Durum nasıl vahim anlayın.

   Bu arada yabancı kadınların daha iyi olduğunu düşünenlerin hemen hepsinin ortak özelliği yabancı kadınlarla pek alışverişlerinin olmaması. Şunu ABD’de Amerikan kadını, İngiltere’de İngiltere kadını gibi yazan erkekler gibi.

   Bir de böyle şeylere prim veren adamların karşılarına bir kadın çıktığında hemen yavru köpeğe dönüşüp 3 ay sonra kapı önüne konulunca kaldığı yerden nefrete devam etmesi trajik.

   1. Eleştirileri genelde eleştirilen şeyden çok eleştiren kişi hakkında bilgi edinmek için okuyorum/dinliyorum. Yukarıdaki eleştirilerde de zerre yapıcılık/dinamizm yok, sadece kurban mantalitesi /tanımlayıcılık /suçlama / pasif agresifizm/statiklik/ kırılganlık/kaderine razı olma/arabesklik/ devir (kızlar) kötü ben napabilirimcilik var.

  2. Ne yazık ki Mahmut abiye katılıyorum . Türkiye meselesine benziyor bu uzerimize oyunlar oynanıyor ama biz bu oyunları bozmak için ne yapıyoruz? Her kadın fırsatını bulduğunda bu özellikleri sergiler ama biz izin vermemeliyiz. Benim tanıdığım bir sürü evli kadın var kendi çalışmadığı hâlde kocasından para koparıp annesine ateşleyen yani annecilik seviyesi o derece ama tanıdığım bir sürü kadın da var annesini ziyarete gitmek için kocasından izin alan . Kadın erkek eşit saçmalığı hiçbir zaman olmaz bir ilişkide illa bir taraf baskın olur erkek erkeklik yapmazsa karı sana erkeklik yapıyor . Eğer erkeksen her zaman sorumlu sensin suçlu da sensin anlayacağın. Mağdur olursan kendini mağdur etmeseydin derler. Erkekler olarak sürekli teste tabi tutulan biz olacağız sürekli bir şeylere göğüs germemiz gerekecek oyunun kuralı bu. Erkek olmak zordur ama olunca da tadından yenmez.

 10. Bana KH ile tanışmadan önceki ilişkimi hatırlattı. Ben “her şey süper gidiyor, 1.5 aydır hiç tartışmıyoruz.” kafasında ilerlerken aniden mesajlara geç cevap verme, telefonları açmama, sıkıldığını gösterme durumu ortaya çıkmıştı.
  Nerde yanlış yapıyordum, ters bir şey mi yaptım diye sorguluyordum. Sonra öyle bir duruma getirdi ki ilişkiyi ben bitirdim. Kız ayrılık sorumluluğunu bile almamıştı.

  Sonra KH ile tanıştım. Neden öyle hareketler yaptığını, ilişki dinamiklerinin nasıl olduğunu öğrendim. Ben de olsam aynısını yapardım. Kız kendi için doğru olanı yapmıştı. Evrimsel mekanizma tıkır tıkır işlemişti yani.

  Şimdi başka bir konuya gelelim. Bazı insanlara KH öğretisini ne kadar anlatsanız da fayda etmiyor. Adam en fazla “aynen hacı” diyor ve sonra da aynı tas aynı hamam devam ediyor. Link veriyorsun, okumuyor.
  Sanıyorum en iyisi bir kere anlatmak. Eğer ki söylediklerinizi iyi dinliyorsa anlatmaya devam etmek. Ortada böyle bir durum yoksa bu konudan bir daha bahsetmemek.

 11. Bence kırmızı hap farkındalığından sonraki gerçeklikte, yani asıl gerçeklikte de erkeğin yeni konumunu bilerek ve eksikliklerinin farkında olarak kendi kendine ağır şekilde (yer yer itin götüne de sokarak) özeleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum. Misal veriyorum,

  1- Tipsizsen tipsizsin. Bitti.
  2- Game’in rezalet. Yürürken bile mavi haplı olduğunu bas bas bağırıyorsun. Bitti.
  3- Sosyal statün yok. Bir şekilde elde edememişsin.
  4- Hiç bir bokun yok yani kısaca. Bitti.

  Herkes ne olduğunu bilmeli. Eksiği olan da bunu kapamaya çalışır ya da çalışmaz; kişinin kendi bileceği iş. Ama burada takıldığım konu şu: Evet, bu tür sıçışlarda suç ve hatanın %90’ı erkekte. Ama kadınların manipülatif yapılarının haricinde salt olarak kötü biri olmasının hiç mi etkisi yok?

  Erkek olmak zor iş, herkes farkında. Ama her durumda da erkeğin boklanması bana saçma geliyor. Diğer türlü düşünürsek de, olayın gidişatı farklı yerlere gidiyor. Bunun hakkında uzun bir entry yazıyorum. Muhtemelen önce buradan, sonra da tüm red pill camiasından ağır aforoz yiyebilirim.

  O halde akşama let the linç begin.

  1. Hocam ortam bozuk ve kizlari suclayacaginiza kendinize bakin derken hatunlarin iyi durumda oldugunu soylemiyoruz. Orada yazili 9 maddenin hemen hepsi Turk gencligi icin gecerli. Anneci olmak , tembel olmak, trip atmak vs … Ortami suclamadan once kendinizi duzeltin diyoruz.

   Biz kadinlarin su anki durumunu veri aliyoruz zira orayi degistirmeye kisa vadede gucumuz yetmez. Erkek adam once cevreye uyup hayatta kalir sonra cevresini degistirir. Boyle turk kizi turkusu soyleyen cocuklar cevreye uymayi beceremeyince cevre bana uysun yoksa oynamiyorum modundalar.

   Oturup gunlerce kizlarin ne kadar kotu oldugunu tartisinca neyi degistirecegiz onu anlayamiyorum. Ne isimize yarayacak?

   1. Ağam paşamla büyümüş türk erkeği için, evet bunlar çok doğru. Böyle yetiştirilmiş adamlar da benim kıçım boklu demek istemiyor.

    Ben uymam çevre bana uysun kafası, dümdüz feminenlik. Kadındaki solipsistliğin erkek bedenindeki hali, başka bişey değil. Minnoş egosuyla bunu reddeden adamla, bunu bilerek ve isteyerek tercih eden adam da aynı değil.

    Oturup kadınların kötülüğünü tartışsak bitiremeyiz. Ayrıca benim de tasvip etmediğim şekilde kadın düşmanlığını da büsbütün körüklemiş oluruz. Burayı gençler daha çok okuyorlar, ki sakıncalı bir durum.

    En azından red pill’in sosyal düzlemde erkeklere arka çıkabilecek bir kimliğe bürünmesi bana daha mantıklı geliyor. Demek istediğim, erkeklerin hataları ve yanlışları malum. Ama kadınların yaptıkları da ortada. Mavi hap, erkeği kör edip hata yapmaya itmiş olabilir ama özünde ilişki içindeki yanlışların hepsinden de sorumlu tutulamaz. Kırmızı ya da mavi haptan bağımsız, insanların tıynetleri ve karakter yapıları da burada devreye giriyor. Çok ufak ama doğrudan etkili bir detay bu bahsettiğim. İnsanın kendi öznel yapısı ve kişiliği ile yaptıklarına, kırmızı veya mavi hap, sadece bir yere kadar müdahale edebilir bence.

    Özet geç: Çocuk ağır mavi haplı olabilir ama kız da kötü karakterli biri olabilir.

    1. Bir kızın kötü karakterli olma ihtimali var ve hatta hiç az değil. Çoğu erkek en tatlı kadının bile hipergamisini azdıracak kadar zayıf ama en kırmızı haplı erkekle bile hır çıkracak bir sürü kadın var ortamda.

     Varlar ve kabul ama bize ne? Onları NEXTleyip layık oldukları mavi hap sürüsüne bırakmak en kestirme ve kolay çözüm değil mi? Zaten gerekirse kadınsız yaşamayı göze almışken çözüm bu kadar basit.

     Tam burada işte Kırmızı Hapla MRA (Men Rights Movement – Erkek Hakları Hareketi) arasındaki farkı görüyorsun. Ben KH tarafında bir adamım. Kötü karakterli kadınlardan uzak durma ve onları ağızlarının suları aka aka kabul edecek sürüye bırakma taraftarıyım. Beni iki dakika okuyunca “kadın düşmanı pislik” diyen adamlara o kadınlarla ne oluyor benim derdim değil. O kadınların elinden kurtulmak isteyen, beceremese bile en azından hakaret etmeden dinleyebilen adamlara anca vaktim varken.

  2. Tristan bro dediğine katılıyorum. Maalesef en basit olarak bir derdini anlatmaya bile hakkın yok eğer erkeksen senden Allah gibi olmanı bekliyorlar. Hanfendi sana sorununu anlatacak hatta erkek olarak onu cozmeni bekleyecek ama senin en ufak derdin onu ilgilendirmeyecek bence çok adil bir şey değil ki dertli bir insan olduğumu zannetmeyin bu konuda çok rahatım ama gerçekten oyunda erkeğin dezavantajına yürüyen oldukça şey var. Duygusal güç şu bu eyvallah ama insan robot olamaz illa düşecek kalkacak ve düştüğünde karının hipergami insafına kalacaksın ki nesil ilerledikçe kadınların fedakarlık ve tahammül özelliği azalıyor. Mgtowculara hak veriyorum yani. Sonuç olarak oyun ciddi anlamda bizim aleyhimize şeylerle dolu ama hakem hatasını bahane etmek yerine 3 puan almaya bakalım. En azından onları 30 yaşında duvar bekliyor bizde ise 30da olay yeni başlıyor. Sabır ve çalışmak gerek

 12. Merhaba, 23 yaşındayım ve bakirim. Net soru soracağım: Tinder’dan bana superlike gönderen 20 yaşında bir hatunla buluşma ayarladım. Ne yapmalıyım? Bakir olduğumu söylememem gerektiğini biliyorum ama söylemesem de yaparken anlayacağına eminim.

  1. Söylemen neden gereksin? Her özelini kıza söylemen mi lazım? Cinsel yolla bulaşan hastalığın olmadığı sürece hiçbir şeyi söylemen gerekmiyor.

   Kız yaparken şüphelenir ama sorarsa “uzun süredir yapmıyordum yaparken kendimi ilk defa yapıyormuş gibi hissettim amk” dersin. Zaten ikincisinde normal yapıyorsun.

   1. Dürüst olursam 2. buluşmayı daha kolay ayarlayabileceğimi düşünmüştüm. Şimdi ilk deneyimin etkisiyle kızı tatmin edemezsem bir daha buluşma olmayacağını biliyorum.

    1. Sanıyorsun, bilmiyorsun.

     İlk deneyim, kızı tanımıyorsun bile ve kendi tatminini değil kızın ne düşüneceğini düşünüyorsun. 2. buluşmayı düşünüyorsun. Milli olmayı düşünmek varken neden?

     Dürüstlük dediğin şey “tam açıklıktır” ve mavi hap dolmasıdır.

     1. Sanırım haklısınız. Peki önceki sevgililerim veya kaç kişiyle birlikte olduğum gibi bir konu gelirse nasıl davranmalıyım, ne demem gerekir?

 13. Lanet olası önceki alışkanlıklar, tükürdüğümün mavi hapı, o kadar okuduk bilinçlendik, kh’ı özümsedik dedik, şu anki ilişkimde bile, ister-istemez zaman zaman bazı betasal yaklaşımlar gösterdiğimi farkediyorum ve sonra da pişman oluyorum.

 14. Merhabalar.

  “Açık iletişim her sağlıklı ilişkinin anahtarıdır”dan masal olarak bahsetmissiniz. Burada bahsedileni tam olarak anlamadim. Bunu biraz acabilirseniz, ya da ilgili kaynaklara yonlendirirseniz sevinirim.

 15. Tam olarak bu şekil bir ayrılık yaşadım. Her zaman bir alfa olduğumu biliyordum fakat beta gibi davranıyordum. Zaten ayrılıklarımın sebebi de Alfalığımın karşı taraf için sorun olmasıydı. Yaşadığım ayrılıktan sonra Kırmızı Hapla tanıştım ve inanılmaz keyifliyim son aylarda. Kırmızı hap öğretisine sahil olduğumdan beri etrafımda kadınlar dönmeye başladı ve ciddi tabak çeviricisi oldum. Sonunda ne mi oldu ? 2 ay sonra “Seni çok özledim” diye bir mesaj geldi telefonuma. Tabiki asla siklemedim.

  Stalk yapıyorum elbette fakat asla belli etmiyorum. Bana tekrar dönmek istediğine dair inanılmaz büyük mesajlar veriyor fakat ben bunları da siklemiyorum. Siklenmedikçe daha değerli oluyorum. Esas sorum şu; Siklememe olayını nirvanaya çıkardıktan sonra karşımızdaki kadının bir noktadan sonra “yola geldi” şeklinde kodlayabilir miyiz ?

  1. Hatunu siklemesen ne stalklardın ne de gözündeki değerin umrunda olurdu. Hatunu elde etme ümidi ile siklemiyor imajı çizmeye çalışıyorsun. Beta davranıştır bu. Siklememeyle alakası yok.

   1. Betalık olduğunu düşünmüyorum açıkcası ego tatmini diyelim. Beta gibi davransam karşılık verirdim fakat öyle bi beklentim yada bir hareketim yok. Yani hatunu elde etme peşinde değilim.
    Soruma cevap alamadım ama tekrar edeyim.

    Bir hatun kişisi yola gelir mi ?

    1. Ego tatmini beta ama kırmızı hapı okumuş ergenin betalığını devam ettirme bahanesidir. Bahsettiğin davranışların hepsi beta. Biz beta davranış tavsiyeleri vermiyoruz. Soruna cevabı başka yerde ara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *