Zorba

Ortaokul (eskiden ortaokul vardı) yıllarında sınıfımızda  Mert diye bir zorba (bully) vardı. Bu eleman hepimizden daha iri ve daha güçlü idi. En büyük zevklerinden biri de çevresinde topladığı ufak çetesi ile bizleri fiziksel olarak sık sık ezmekti. Dayak değil ama sudan sebeplerle kol bükmek, itip kakmak, acıtacak şekilde el sıkmak, ayaklarından ters çevirip sallandırmak (yaratıcı velet) vs … Kötüsü bunu kızların önünde de yapardı, rezil olurduk.

15 yaş civarında iken bir kızdan hoşlanıyordum. Çıkma teklif ettim ama kabul etmedi. Ben de o konuda canım sıkkın iken bu eleman kızın önünde (kızın önünde olması özel değil tesadüftü) çetesi ile benim kolumu büküp duvara yapıştırınca benim için bardak taştı. Zaten dolmuştum ama bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdim.

Sınıfta gym’e giden bir arkadaşım var. Kaslı ve güçlü olursam Mert ile başedebileceğime karar verip ona danıştım. Ondan biraz tavsiye aldıktan sonra gym’e başladım. O zaman gyme gitmeme sebebim çöp gibi olmam ve dalga geçilmekten korkmamdı. Gerçekten de okuldan birkaç eleman da orada olduğu için başında ciddi de dalga geçildim. Ama 4 – 5 ay düzenli gym bile çok etkili bir şekilde beni kaslandırmıştı.

Sonra birgün televizyonda Van Damme’ın dövüşçü filmini izledim. Thai box radarıma girmişti. Tamamen sportif amaçlarla. Mert’i okul bahçesinde Tong Po gibi topuk manyağı yapma hayalleri kurmaya başladım (meğersem Van Damme orada Tekvando ve bale karışımı bir şey yapıyormuş ama onu yıllar sonra Wikipedia’dan öğrenecektim).

Aradım, taradım ama şehirde tek bir salon bulamadım.Benim peder bey gençliğinde boks yapmış. Kafaya bak, dedim ki tekvandoya gideyim, peder de bana boks öğretsin. İkisi beraber kick box olsun.

Amca o zaman 40 – 41 yaşlarında götü göbeği bırakmış ama hala kelebek gibi uçup arı gibi sokacak kondisyonda. “Baba bana boks öğret” deyince istekle işe koyuldu fakat adamda ciddi sabır problemi olduğu için 2 – 3 dersten sonra sinir harbimizin yumruklaşmaya gideceğine karar verdik ve ben de peder beyi resimden çıkardım.

Sonra öğrendim ki yakın bir şehirde bir adet thai boks salonu var. Yaz tatilinin başında oraya yazıldım ve haftada 3 – 4 gün otobüsle antrenmana gitmeye başladım. O yaz aynı zamanda üniversiteye çalışmaya başladığım yaz olduğundan inanılmaz bir tempoyla çalışmak zorunda kaldım. 10:00 – 12:00 ve sonra 12:30 – 15:30 arası 4 saat ders çalışıyor, 16:00’da evden çıkıp 17:30 antrenmanına gidiyor, eve 19:30’da geri varıp yemek yedikten hemen sonra 20:00 – 10:00 arası 2 saat daha çalışıp yatıyordum.  Yaz sonunda Van Damme split yapabilir hale gelmiştim 😀

O ilk yazın bitiminde okula geldiğimde duruşumdan konuşmama herşey değişmişti. Kafamda bunlar bana sataşacak ve ben de kızlarla Van Damme dansı yaparaktan hepsini yere sereceğim hayali var ama 3 – 4 aylık antrenmanla nereye kadar. Ha Mert bir yumruk vursa savururdum belki ama yerim Van Damme splitini, ben Van Damme olsam ne yazar. Adam Chuck Norris.

Fakat ilginç bir şekilde elemanlar bir türlü bana bulaşmıyorlar. Fiziksel olarak gelişmemden muhtemelen. Sonunda birgün çetenin tıfıllarından biri öne çıkıp koridorda beni sıkıştırıp itip kalkmaya kalktığında elemanı duvara çarpan tek bir yumruk attım ve ondan sonra da bir daha hiçbir şey yapmam gerekmedi. Hepsi çetenin önünde olmuştu ama diğerleri hiçbir şey yapmadılar. Mert bana bir daha hiç bulaşmadı. Diğer elemanları sıkıştırmaya devam etti.

Dediğim gibi herif istese yine beni çok rahat iter kakardı. Bunu yapmama sebebi muhtemelen muay thai hocamın anlattığı bir hikayedeki ana fikirle alakalı.

Safariye çıkan 2 eleman grubu kaybetmişler, savana da ellerinde silah da olmadan yürüyorlar. Birden uzaktan bir aslan bunlara koşmaya başlamış. Elemanlardan biri hemen çantasından spor ayakkabısını çıkarıp bağlamaya başlamış. Diğeri “aslandan hızlı koşabileceğini mi sanıyorsun” diye sorunca da “senden hızlı koşayım yeter” demiş (Gerçekçi adamdı. Muay Thai’nin en yararlı tarafı kondisyon çalışmalarıdır zira sokakta size saldırırlarsa o kondisyonla öyle bir kaçabilirsiniz ki elemanların hiçbiri sizi yakalayamaz derdi).

Yani eleman daha kolay hedefler varken muhtemelen benimle uğraşmanın riskine değmeyeceğine karar verdi. Her ne kadar olay hiç beklemediğim şekilde çok kolay çözülse de bu sonuca gelene kadar neredeyse 1 yıl deli gibi ter dökmüştüm.

Bully (zorba) konusunda görüşüm tamamen tukaka değil. Çocukluk yaşlarında yaşıtlarınca alaya alınmak, ezilmek her ne kadar çok rahatsız edici olsa da, bildiğim çoğu arkadaş bu kötü durumdan aile veya öğretmen müdahalesi olmadan kendi başlarına kurtuldular. Bully berbat biri ve bazıları gerçekten müdahale gerektirse de bugün zorbalık karşıtı kampanyalarda hepsi bir kefeye konularak büyükler tarafından engelleniyor. Oysa çocukluk yıllarında karşılaşılan ve aşılan zorbaların çoğu çocuk için, özellikle de erkek çocuk için, önemli bir güçlenme fırsatı.

Bugün maalesef ideal çocuk tipi kız çocuğu olduğundan ve erkekler de defolu kız gibi yetiştirildiğinden, çoğu erkek çocuğundan bu tür zorbalıklar karşısında hemen duygusal davranmaları, kendini bu durumdan kurtaracak stratejiler geliştirmek ve çaba harcamak yerine de ebeveynleri müdahaleye çağırmaları bekleniyor. Tekrar ediyorum bazı zorbalık durumları bu tür müdahale gerektirebilir ama çoğu durum aslında standart erkek grubu zorluklarıdır.

Zorbalar, hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek insanlar. Özellikle okul ve iş gibi bu zorbalarla sürekli aynı mekanda bulunmamız gereken ortamlarda oldukça çekilmez insanlar. Bu tür insanların minyatür versiyonları olan okul zorbaları örneğin insana ilerde daha ciddi zorbalarla başa çıkmayı öğretebilir.

Bir zorba ile karşı karşıya kalan kişinin ilk öğrenmesi gereken şey, ne kadar öyle görünmese de “olayın kişisel olmadığı ve olayı kişisel algılamamak” gerekliğidir. Olayı kişisel algılamamak demek aslında olaydan kendinizi duygusal olarak koparmak demektir. Bu önemli. Zorba siz onu kişisel algılamıyorsunuz diye daha az can sıkıcı olmayacak ama zorbaya zihin enerjisi tüketmeyeceksiniz.

Bundan sonra ise zorbanın çoğu duygusal olan saldırılarını etkisizleştirmek için ne yapacağınızı düşünmek ve bir plana göre soğukkanlı bir şekilde çalışmak gerekli. Bu çalışma olayı çok çok emek ister ama zaten tam da bu nedenle insan gelişip zorbayı aşabilir.

Bence duygusal zorbalar konusunda bunun en sağlam yolu zorbanın duygusal manipülasyonlarından etkilenmemek veya en azından etkilendiğini ona belli etmemektir. Ya da alaya karşı alay ile cevap vermek. Kısacası coolunu kaybetmemek en önemli karşı saldırı. Hatta bazı durumlarda kişi aslında zorbayı tahrik eden şeyin kendi duygusal zayıflığı olduğunun farkına varacaktır. Örneğin erkek shit testi yazısından bahsettiğimiz erkek takımlarının birbirlerini itip kakmasını zorbalık sayıp olayı gerçekten kendi eliyle zorbalığa çeviren zayıf erkekler gibi.

Günümüzde özellikle bu tür duygusal zayıflığa meyilli erkek sayısı oldukça arttı. Erkek shit testi denilen itip kakmayı anlamadıkları gibi, zaten okul sistemi de bu tür erkek takımı dinamiklerini kaka hareketler kategorisine sokuyorlar. Zira günümüzde okul sisteminin altın standardı kız öğrenci davranışlarıdır.

Tekrar ediyorum bazı zorbalıklar çizgiyi aşacak olsa da çoğu zorbalık aslında kişinin kendisini zorlayarak geliştirmesi için bir fırsattır. Özellikle ergen yıllarında karşılaşılanlarla kendiniz baş edemeyeceğinize karar vermeden, ya da duygusal tepkiler vermeden önce bunun aşılınca bir gelişim fırsatı olabileceğini en azından göz önüne alın. Mert olmazsa ben şimdi bile  yararını gördüğüm gym ve muay thai’ye başlamazdım bile. Hatta sonradan üniversite hazırlıkta kullandığım disiplini de bu tempolu yıldan aldığımı düşünüyorum.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

56 thoughts on “Zorba”

 1. Zorba değil de düşman erkekler hakkında ne yapılabilir. Herhangi bir fiziksel temasta iş kavgaya gider ama onun daha fazla çevresi olduğu için psikolojik baskı kurabiliyor ve duygusal olarak zarar veriyor. Ne yapmamı önerirsin Mahmut abi? (Lise sona geçtim ve okula 11’in ortasında geldim)

  1. Senin sorunun sensin. Çevresi var, psikolojik baskı ve duygusal zarar kızların kendi aralarındaki kavgalaların jargonu. Sen işte kız gibi yetiştirilme sorununu yaşıyorsun ve duygulardan, çevreden ve psikolojik baskıdan bahsediyorsun. Sen olaya erkek gibi bak ve çevreyi VE.duygulari sikeyim.de önce. Erkek rekabetinde kız gibi davranıp duygusal zayıflık gösterirsen ezilirsin.

   çoğu liseli bu konuda tavsiye isterken açıkçası mailinden acaba kız mı yardım soruyor diye bakıyorum. zira yazanlar erkek ama kelimeler kadın. Erkekler kendi aralarındaki rekabeti anlatırken çevre (imaj süikasti ki en belirgin kız rekabeti silahidir), psikolojik baskı ve duygusal zarar lafları etmezler.

   1. Daha önce kavga edip dövdüm. Okul idaresi bi ton sıkıntı çıkardı ve sınıfta açık bi şekilde 7-8 erkek bana cepe alıp shit test atmaya başladı. Duygusal açıklık vermedim ama cevap da vermedim. Hatta açk bi şekilde ben dövmeme rağmen bazılar test niyetine dayak yedi falan bile dedi. Bu yıl bu tür şeylerde ne yapmamı önerirsin abi? Tartışayım mı?

    1. Bilmiyorum. Adam dovmussun ve 7 – 8 adam sana cephe almis. Senin yaninda kimse yok gibi. Anlattiklarina bakarak soyleyebilecegim bu olayda senin haksiz ve zorba olma ihtimalin cok guclu. Zorbalik yapip bunun cezasini ceken sensin sanki.

  2. Hayatım zorbalarla kavga ederek geçti .Ya kendimi savundum ya da beni ezdiler ikisinin ortası pek olmadı.Öncelikle bu tipler okul , sosyal hayat , iş hayatı her yerde karşımıza çıkabilir
   Bu elemanların aktif saldırganlığına doğrudan cevap vermek büyük bir hatadır.Zaten bu işi bilirler ve gerçekten de acımasızlardır.
   Dolaylı yoldan etksiz hale getirmeyi , biraz yakınlaşıp en güçsüz oldukları anda darbeyi indirmeniz gerekir.Fiziksel olarak değil ruhsal olarak bunu yapmalısınız.Asla niyetinizi ve hislerinizi belli etmeyin böylelikle zincirin zayıf halkasını bulamaycaktır.Doğrudan savaş bazen en gerekli yoldur çünkü savunmaya geçmek vakit kaybı verir

   Günlük hayatta da zorbalarla karşılaşabiliriz.
   Trafikte , avmde , Clubta vs.
   İlk hedefiniz fiziksel kavga etmek olmamalıdır.Yasalar bu konuda kişinin başını ağrıtacak ve zaman kaynak israfına neden olacaktır .Ezik böcek olmak olarak algılanabilir ama hep savunmada olmalısın.
   Bir iki sabredeyim sonra tepki vererim diyen kişi akılsızdır.Evrene yada tanrıya karşı zorunlu bir şahitlik yüklemeye çalışmaktadır
   Karşınıza çıkan darktriad kişiliğe sahip insanlar mücadele etmesi en kolay kişilerdir
   Kaybedecek bir şeyleri olmamanın verdiği uçlarda yaşama fikri kulağa hoş gelebilir ama hayatın inşa etmek başarmak kazanmak gibi önemli düzeyde zaman kaynak yatırımı içerdiği unutulmamalıdır.
   Bunca hayatın emeklerin mi yoksa anlık bir duygu tatmini için verile acele bir karar mı?

 2. Orta okul ve lisede şu Zorba dediğindendim. Sorularınızı bana sorun. Bu arada Mahmut abi seni bir den tyler durden bizide fayt klap ekibi gibi gördüm bian. Ve cobra kai dizisini izledin mi ?

  1. 1. İnsanları çevrenize toplamak ve çevrenizde tutmak için yolunuz nedir?
   2. Dürüstçe, “en zayıf noktam, beni en rahat bitirecek” dediğiniz şey nedir?
   3. Birisi size baskı kurarsa giberim diyip savaş mı ilan edersiniz, yoksa anlaşma yoluna mı gidersiniz?
   4. Kavga, psikoloji cart curt için kaynak site vs. ne önerirsin
   Şimdiden eyvallah

 3. Mahmut abi Hank Moody nerelerde? Site ilk açıldığında yazıları çok iyi oluyordu.
  Birde senin hayatın ilham verici oluyor. Kendi hayatını aldığın dersleri Daha sık yazmayı düşünür müsün?

  1. Hank Moody uzun süreli ilişkiye başladı ve büyük sözü dinlemeyip kızla aynı eve çıktı. Sonra kızı terk ederken ip koptu sonu da ambülansli falan oldu …

   Kendine bir gelsin hele çok yakında aramıza dönecek. Ibretlik bir hikaye ile. Yazı dizisi cikar.

    1. Geri geldim gencler, yazilacak cok sey birikti. Mahmut Abi’nin sozunden cikip sonunda yine onun kanepeside uyur hale geldim. Tek yaziya sigmayacagindan yazi dizisi olarak geliyorum. Hazir olun 🙂

 4. Merhabalar mahmut kardeşim
  İradenin gücü hakkinda bir ywzi yazabilirmisin veya gerekli linkleri varsa birakabilirmisin acaba “John wick demir iradeli ” repliğinden esinlenerek arastirmaya basladim ama pek aciklayici birseyler bulamadim örneğin hardcore monk modenin sonuçlari olan bir çeviri tarzi , tam kontrol..
  Umarim aciklayici olabilmisimdir

 5. Puanları bosver. Çok büyük bir bekletiye girmeden,ilk bölümü 20 dk falan, sen bi izle derim. Tek bişe söyliyim zamanına değecek. Dizinin sonunda yönetmen Mahmut abi yazısını bekledim geçmedi. Genel kural “no mercy ” çaylak redpiller.

   1. Moderator yer yer iyi gomuyor, mustafayi. Ama mustafa zehirlenmis ya da kadin onu ailesini oldurmekle falan tehdit ediyor. en kisa zamanda mustafa icin bir kampanya baslatmayi dusunebiliriz. Belki devlet sahip cikar da bu kadinin elinden kurtarir zavalliyi 😀

 6. Cobra kai dizisini tavsiye ederim. bir Dovus sporunun insanin icindeki karanlik tarafi nasil ortaya cikardigi basarili sekilde islenmis.

 7. Bu anlatılan tiplerden bizim okulda da vardı.O ucuz kabadayılıkları ile efendi çocukların kabusuydular.
  Geçenlerde tesadüf bir kaçına denk geldim.Hepsi de 3 kuruşa zor ve boktan işlerde çalışıyorlardı.Ben ki yaşımdan 4-5 yaş genç gösterir haldeyken bunların ağzında ne diş kafasında da saç kalmamış çökmüş durumdaydılar.
  Ha acıdım mı tabiki de HAYIR.

 8. Hocam ben lise 2 ye geçtim beni erkeklik konusunda adım atmamı sağlayan bir zorbaydı. Sınıftaki bir zorba İn yanında hiç kimseyle istediğim gibi konuşamıyorum çünkü her cümlede beni ezmeye çalışıyordu. Bende sonra kick box başladım ve beni ezeni ezmem gerektiğini anladım artık ondan kurulduktan sonra ona şükrediyorum çünkü artık kick boks ta maçlara çıkıyorum iyi dereceler yapıyorum ve özellikle her konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum ki artık bu zorbalar karşısında ezilmeyeyim diye. Şunu da keşfettim ki dert s*k gibiymiş herkes kendindekini en büyük sanıyor. Hiç bir zaman dertler kafanda bitmiyor ve biri bitse başkası çıkıyor. Bu siteyle tanışmam da o zorba sağladı. 1 aydır nofap a da girdim ancak bir derdim var o da herkese nazik davranıyorum zorbalar da iyi insanlara da. Bu özelliğimi değiştiremiyorum çünkü yalnız kalmaktan sevilmemekten korktuğum için hep uyum sağlıyorum ve çerçeveni koruyamıyorum. Buda benim içimi kemiriyor. Artık kızlar konusunda gelmek isteğim konumdayım ama bu çerçevemi koruma meselesinde kötüyüm. Bi yorum yapıp yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

 9. Akran zorbalığı denen bir şey var. Son birkaç senedir, okullara çok yazı gelmeye başladı bu konuda. Milli Eğitim bu işi çok ciddiye almaya başladı. Çocuğun veya gencin kendi başına çözebileceği bir şey değil bu.
  Tanımı şu:
  Akran zorbalığı; çocuk ve ergenle aynı yaş grubunda olan kişi veya kişilerin birbirlerine veya tek bir kişiye karşı fiziksel, sözel ve davranışsal olarak örseleyici, zarar verici davranışlarda bulunmasıdır. Çocukların bu durumu anlaması ve yaşadığı zorbalığı anlatması uzun sürebilir. Kendisine inanılmayacağından, dalga geçileceğinden ve zorbaca davranışların artacağından dolayı maruz kaldığı bu örseleyici davranışları yakınlarına, öğretmenlerine anlatmakta zorlanabilir.

  Akran zorbalığında yaş grupları açısından aynı olan bir çocuk veya ergenin diğer çocuk veya ergene karşı uyguladığı orantısız güç kullanımı vardır. Arkadaşlar arasında söylenen bir sözden sonra ‘’şaka yaptık’’ gibi cevaplar verilebilir. Ancak akran zorbalığı şaka ile karıştırılmaması gereken önemli bir konudur. Akran zorbalığı aynı kişi veya kişilerce; sürekli yapılan ve yıkıcı etkilere sebep olan davranış bütünüdür.
  Akranları tarafından zorba davranışlara maruz kalan çocuk kendini yalnız, çaresiz, mutsuz, öfkeli, davranışlardan bezmiş şekilde hissedebilir. Yaşadığı bu durumu anne babasına veya öğretmenine anlatmakta zorluk çekebilir. Bazı çocuklarda yaşadığı bu olayı anlatabilmekte fakat yeteri kadar yardım göremedikleri için anlatmanın da bir çaresi olmadığını düşünebilir. Akranlarının zorbaca davranışları azalmadığı ve aynı oranda devam ettiği sürece çocuk bunun geçmeyeceğini düşünebilir. Bir süre sonra çocuk veya genç bireyde içe kapanma, özgüven eksikliği, depresif davranışlar gösterebilir. Akran zorbalığı konusunu iki açıdan değerlendirmek daha doğrudur. Birincisi davranışları uygulayan zorba kişi diğeri ise zorbalığa maruz kalan mağdur kişidir.
  HANGİ DAVRANIŞLAR AKRAN ZORBALIĞI ANLAMINA GELİR?
  Sözel Şiddet
  Fiziksel Şiddet
  Cinsel Şiddet
  Sosyal Şiddet: İşte bu önemlidir. Görülmeyen, dışarıdan bakınca anlaşılamayan ve belki de anlatılamayan bir zorbalık budur. Akran oyun gruplarına almamak, sınıf içerisinde oluşan arkadaş gruplarına dahil etmemek, onunla konuşan kişilerin konuşmasını engellemeye çalışmak sosyal şiddet içerisine girmektedir.
  Hatta bununla ilgili site de kurmuş MEB:
  http://www.akranzorbaligi.org/

  1. Hocam ben akran zorbalığının en kötülerini yaşadım.Tepki verdiğimde ise “Şaka yaptık çok alıngansın” gibi tepkiler aldım.
   Neden kötü davranılıyordu bana ?
   Neden böyle davrananlara ben de aynı şekilde davranınca

   KENDİLERİNİ DAHA SERT SAVUNUYORLARDI ?

   Bana şakaysa size de şaka amk

   Yakın arkadaş gibi görünüp
   hakaret edenler
   Dedikodunu yapanlar
   İftira atanlar

   Neler yaşamışım amk …

   Bunlar bende çok hasar bıraktı o zamanlar bitince kişisel gelişime sardım 2 sene sonra The Red Pil e geldim ve gördüm ki yaşanan dertler
   ORTAK

   Şimdi geçmişe dönüp bakınca
   SAĞLAM BİR YUMRUK her sorunu çözer gibiymiş

   “Nice Guy “ olduğumu bile geç anladım

   Zorbalara tepki verilip savaşılmalı

   “Okulda kavga etmekten korkan çocuğun gözü hep MOR dolaşır”

   “Be fearless “

   1. Sağlam yumruk en kötü çözüm. Erkek shit testi yazısını okuyun. Çoğunuzun akran zorbalığı dediği olay o. O alayları kişisel alıp duygusal zayıflık gösterdiğiniz için üzerinize giden çok oluyor. Bugün buraya gelip buna benzer dert yanan liselilerin çoğu aşmaları gereken akran zorbalığından duyguları incinmiş adamlar. Olaya daha güçlenecekleri bir engel olarak bakmak yerine bir kadın böyle birşeyle karşılaşınca vereceği tepkiyi veriyorlar : birinin buna bir şey yapması lazım.

    Duygusal olarak aşırı zayıf bir kesim de zorbalıkla erkek shit testlerini ayırt edemiyor. Daha da kötüsü red pille gelip alfa beta olayını okuyor ve alfaların güç savaşına düştüğünü sanıyor. Ama bir kere kendisi duygusal olarak zayıf yani alfa değil. İkincisi ise erkek shit testlerini erkek gibi karşılayamadıklarından tüm gruba düşmanca davranıyorlar ve grupta onlara cephe alıyor.

    Bu akran zorbalığı olayının çoğu okullarda erkek davranışlarını ve erkek sosyalleşmelerini kızlaştırmak üzerine.

    1. Hocam insanın babası beta olmasın ciddiyim.

     Evde terör estirip dışarda süt dökmüş kediye dönen aşırı duygusal APTAL BABALAR var ne yazık ki..

     Okulda biri tarafından tehdit edilen çocuk arkasına güvenecektir öncelikle babasına

     Arkasında kimsenin olmadığını bilen çocuk bir süreden sonra “sikerler amk” diyip sineye çekecektir ve ardı arkası gelmeyen eziklikler başlayacaktır

     Beta bir aileden çevreden geliyorsanız erkenden farketmelisiniz

     Sorunun cevabı muhtemelen bunlardır

     Kendini ne kadar izole etsen iyi

     1. Bir de bunun tam tersi var. Evde kılıbık. Bir hanımına gücü yetmez. Dışarıda hasbelkader yönetici, patron, şef veya müdür falandır. Astlarını ezer de ezer. Bunlar da işe yaramaz. Bence bunlar incelensin bir Betalık çıkar. Bunlar gücünü makam, para veya mevkisinden alır. Otorite veya daha güçlü bir topluluk karşısında sinerler. Çocuklarına da güçleri yetmez. Böylelerinin kızından da uzak durmak iyi olabilir.

   2. Sağlam yumruk olayı çözmez. Bu bir yönetim meselesidir. Devlet çapındaki adı terör ve tedhiş hareketidir. Şehirde mafyadır. Okulda akran zorbalığıdır.
    Ben lise idareciliği yaptım bu meseleyi çözemedim. Çocuğun birinin ağzını burnunu kırdılar. Lise 1 öğrencisi, kapıdan Lise 3’ten 2 öğrenciyi görmemiş ve yol vermemişler. Ben bunları çağırdım. Lise 3 öğrencileri ısrar ediyor. Bize yol vermeyenin hali böyle diye. Bunlara uzaklaştırma verdirmek istedim. Eski ta..klı bir öğretmen bu zorbaların akrabası çıktı. Çocuk çocuğa yapar dedi, disiplin kurulunu da etkiledi. Dayak yiyen de ben böyle döverim diyen de aynı kınama cezasını aldılar. Aynı lisede müdür yardımcısının oğlu bildiğin zorba idi. 2 gariban yurt öğrencisini yürütmemiş. Birine kafa atmış ağzını burnunu kırmış. Okuldan o kafayı yiyen gariban atıldı. Ben yoktum o zaman. Sonra bu lise çığrından çıktı. Ben çoktan istifa etmiştim.
    Dediğim gibi böyle akran zorbalığı olan yerlerde (benim tespitim) yüzde yüz büyüklerin suçu vardır. Bunu siz göremezsiniz. Bir ilde bilr mafya ve uyuşturucu kaçakçısı varsa oranın yöneticileri ya nemalanıyordur ya da aciz pasiftir.
    Bir şey yapamıyorsanız terk edin orayı. Aile ile mağdur aynı frekansta olmalı öncelikle.

 10. Zorba adam size fiziksel istismar yaptığı anda dalın.

  Sizle dalga geçtiğinde kesinlikle cesaretli olun (veya öyle görünün) ve laflarınızla onu itin götüne sokun. Bunu yaptığınızda da fiziksel olarak üstünüze gelmeye başlayacak. Orda döşeyin boruyu.

  Fiziksel olarak onu alt edemeyecekseniz SAKIN kavgaya kalkışmayın. Fiziksel olarak güçleninceye kadar da ettiği laflara alınmayın. Gerçi alınmadığınızı görüncede gidecektir.

  Adamın en büyük silahıda zihinsel istismar zaten. Zorba adam manipülatör olduğu için bir bakmışsınız herkes onun arkasında, herkes onun zorba olduğunu bilse bile.

  1. Zorbalığın tek çaresi, o yerdeki otoritenin buna izin vermemesidir. Bu da bilinçli olarak olur.
   Çok az kişi dövüş sanatları öğrenebilir veya başka şekilde bu işten sıyrılabilir.

   1. bu yazının ana temasi dovus ogrenip zorbalarla basa cikmak degil. zorbaya karsi dik durmak icin gerekli gelisimi yapmak. ama erkekler arasi seyler genelde fiziksel kuvvetle daha dogrusu fiziksel kuvvetin potansiyeli ile cozulur. eger tifilsan ve eziliyorsan gucleneceksin. olay bu.

 11. Hocam bakın biliyorum bir çok yorum geliyor ve hepsine yorum yazamıyorsunuz. Ancak benim derdim büyük ve bitkin durumdayım. Lütfen bana yardımcı olun. Hocam ben bir kızı hedefime alıyorum ve onu elde etmek için çabalıyorum ve sonunda gerçekten kızı benimle ilişki durumu yaşayacak duygusal yatırımı yaptırıyorum ama kızı elde ettikten sonra bütün isteğim gidiyor onunla zaman geçirmek zehir gibi geliyor ve hemen kaçmaya başlıyorum bu sefer kız daha da fazla çabalıyor ben yine kaçıyorum. Hep kızları hedef gibi görüyorum ve aldıktan sonra sex falan istemiyorum. Bunu 4-5 kıza yaptım ve bunlar hb 7 8 üstü kızlardı. Bunları yapmam hem kızları hem de beni çok yoruyor. Lütfen yardım edin hocam bundan nasıl kurtulabilirim çok bitkin durumdayım.

 12. Güzel bir yazı. Ortaokulda ki beni hatırlattı. Bizde de uzun boylu ve şişman, Cuma adında bir çocuk vardı. Bu çocuk keyfiyetten insanlara falan vurardı. Bana da vurardı ilk başlarda korkumdan ses çıkaramazdım. Fakat daha sonra vurduğunda bende aniden saldırdım ve çocuğu güzel bir şekilde dövmüştüm ki 4 5 kişi ayırmak zorunda kalmıştı. O günden sonra sadece bana değil sınıfta ki kimseye zorbalık yapmamıştı.

 13. TRP-Turkey discord kanalında moderatörüm. Mahmut Abi ve Skeptico nickli insanlar var,gerçek kişiler mi yoksa fake mi?

   1. Eğer discordu sildiyseniz ama gruptan çıkmadıysanız hesabınız hala orada gözükür. Zaten kaç gündür de kanalda değil dediğim 2 kişi

 14. Öncelikle, bu konu, bence buraya gelebilmiş çoğu erkeğin kendi kendine dahi tarif etmekte zorlandığı bir durum. Maalesef ergenlikte içerideki kişilik çok çiğ olduğundan, hareketler ve davranışlar da çiğleşir: Sevgi çok yoğundur, nefret de saf ve katıksız nefrettir. Malumunuz, tehlikeli bir nefrettir yani.

  Benim lisem de tam olarak zorbalarla uğraşmakla geçti. Pezevenklerin biri biterken, diğer başlıyordu. Artık okula gidip gelmek, işkence haline gelmişti. Hayatımın her döneminde, akranlarımdan daha ufak tefektim (sanırım hala öyleyim). Böyle olunca, okul ve eğitim hayatım boyunca böyle ayarsız piçlerin manipülasyonuna maruz kaldım. Kimseye de karışan birisi değildim, hala da öyleyim. Ergenlikte ego, hayati bir önem taşıdığı için, genellikle bu kişilerin ego kompresörü olursunuz. İşin kötüsü, bunu tam da sizi rezil etmek için, özellikle yaparlar. Fiziksel şiddetin yanında, ağır küfürler de bunun diğer bir kötü tarafıdır. Discord’da da bahsetmiştim; toplumdaki erkek hiyerarşisi, biraz da göz kararıyla, “ben bunu kavgada alırım” algısıyla belirlenen bir şey. Fiziksel olarak alt edebileceğimiz adamlara biraz daha rahat ve üstenci davranmakta beis görmüyoruz (götlüğün lüzumu yok) aynı şekilde de bizden fiziksel olarak irice adamlardan ufak da olsa çekindiğimiz bir gerçek.

  Erkek çocuğunun gelişiminde maruz kalmaması gereken bir durumdur bullying. Kişilik, özgüven ve o kişiye dair gelişip artabilecek ne varsa, tam olarak bu yaşlarda başlar. Bullying, psikolojik manipülasyonun yanında, çok daha tesirli olan fiziksel şiddet de içerdiği için o çocukta kalıcı ve onarılamayacak hasarlar bırakabilir. En önemlisi, zaten özgüven kaybı. Kişi, bir binaysa, özgüven de o binanın temelidir. Temeli bozuk atarsanız, çarpık ve dayanıksız bir bina inşa edersiniz. Çocuğunuz biraz akıllıysa, bunların üstesinden gelebilir. Ama çocuğunuz belki de bunların üstesinden gelecek kadar akıllı da olmayabilir.

  Bullying’in farklı versiyonları hala ufak da olsa var. Malum, Türkiye gerçekleri. Bunda da en iyi önlem, pislik olana, iki kere pislik olacaksın; sana bir bağırana sen iki bağıracaksın. Ondan daha yüksek sesle bağıracaksın. Bullying, yetişkinler için söylüyorum, normal bir insanın yapacağı bişey değildir. Ergenlikte nispeten kabul edilebilir.

  Sonuç olarak, bullying, ergenlikte yapılan salakça eylemlerden biri gibi gözükse de aslında etkisi uzun ve kalıcıdır. Sana yol göstermemiş ebeveyn ve ailen de varsa, arkadaş çevren de yoksa, yalnız hissetmen normaldir. Mahmut abi ders alın demiş ama ben kendi yaşadıklarımı hatırlıyorum, ders mers alacak durumda değildim.

  Bullying, kötüdür.

 15. Anlıyorum ki ya instagramda, ya da facebook un çeşitli gruplarında, ki bu bence diriliş bgy denen vasat altı grup, fazla vakit geçiriyosun. Senin için iyi değil dostum.

 16. Herkes kendi anısını ve lisede yaşadığı zorbalıkları anlatmış mahmut abi de bunlardan ders alın ve bu engeller sizin gelişiminiz için fırsat olabilir gibisinden genel geçer bir kişisel gelişim minvalinde tavsiyede bulunmuş.Kanaatimce bazı insanlar için bu tarz deneyimler ve tecrübeler çok sarsıcı ve bize abartıyorlar gibi gelse de travmatik kalıcı etkiler bırakabilir.Hepimizin zaman zaman küçük düştüğümüz anlar olmuştur eğer düşmediyse de demek ki mücadeleye ve hayata hiç girmemiştir ancak asıl olay bunu nasıl atlattığınla alakalı biraz da kişinin psikolojik sağlamlığı da önem arzediyor burada.Ayrıca insanlar benmerkezci yapılarından ötürü çok abartabiliyorlar bazen başına gelenleri , aslında dönüp etrafına baktığında seninle aynı şeyler yaşayan bir sürü insan olduğunu ve bazılarının bunu gerçekten aşıp çok iyi yerlere gelen özgüvenini yeniden onaran insanların da olduğunu görüyorsunuz veya bazı insanlar gerçekten o kadar aşağılık ve yıkık ki onları görüp şükür edebiliyorsunuz da.Tabii ki sadece kendinizden kötü durumdaki insanlara bakın ve halinize şükredin tesellisinde bulunmayacağım ancak yaşadığınız acı tecrübelerin de en kötüsü olmadığını hiçbir zaman unutmamak lazım.

 17. Önemli olan duygusal güç. Karşınızdaki sizi un ufak edebilecek biri bile olsa korkmadığınızı göstermeniz gerekir. Bunu hissettiği anda tavırları değişir. Sopa da yesen eğilmeyeceksin. Ayrıca hangi dövüş sporunu bilirseniz bilin sakın ola bir güreşçiyle dalaşmayın. En iyi ihtimalle komik duruma düşersiniz.

 18. Her ne kadar lise ve üniversite yıllarımı geride bırakalı çok olsa da, ben de güçlü bir yumruğun ilk başvurulacacak şey olmaması kaydıyla, bazen çözüm olabileceğini düşünüyorum, kondisyonu yeinde ve kararında şiddet duygusal tepkilerle eş tutulamaz, hatta oldukça maskülen bir tepki olur gibi geliyor bana…

  düşünsenize, okkalı bir yummruk size sataşanı yere seriyor, bu teşebbüs etmeye meyili olan diğerleri için de caydırıcı olur.

 19. Çocukluğumda bir rahatsızlığım olduğu için koşmaktan bile aciz, sınıfın en ufak tefek çocuğuydum. Aşırı hassas ve öfkeli bir çocuktum aynı zamanda. Sürekli alay edilen, itilip kakılan falan. 10 yaşında Taekwondo’ya başladım ve 6 yıl sürdürdüm. Şu an 22 yaşıma geldim ve halen kiloca zayıfımdır. 174’e 60 kg’ım.

  Demem o ki fiziksel olarak dıştan pek bir değişim yaşamadım. Ancak psikolojik güç bu işin altın anahtarı. Yeterli psikolojik güce sahipseniz birisi aptalca bir şey yaptığında hiçbir şey söylemeyip bir bakışınızla karşınızdakini yerine oturtabilirsiniz. Eskilerin tabiriyle ağır olmak derler. Liseyi de erkek meslek lisesinde okumuş birisi olarak söylüyorum. Kavgayı başlatan taraf olmayın. Ağır olmaktan kasıt kabadayı olmak değildir. Bırakın karşı taraf başlatsın. Ama onlara o kavgadan hasarsız çıkamayacaklarını gösterin. Kapanmayın, eğilmeyin, korkmayın. 2 metre de olsa korkmayın, 90 kilo da olsa. Dövseniz de dayak yedi diyebilirler. Herkes dayak yediğinizi söyleyebilir size. Fiziksel olarak güçlü olsanız bile zorbalık bitmez.

  Çok önemli bir şey daha ekleyeceğim. Zorbalık kötüdür ama zorba, ezeli düşmanınız değildir. Zorba, sizi gözüne kestirdiği için zorbalık yapar. Zorba ne bok yediğinin bile farkında olmayabilir. Yıllar sonra o zorba kişiyle karşılaştığınızda yediği boku unutmuş bir şekilde sizinle el sıkışır. Lisede kedi köpek gibi birbirimizi yediğimiz heriflerle liseden sonra oturup içmişliğimiz olmuştur. Zorbalığa maruz kalmak o an için dünyanın en kötü şeyi gibi gelir sadece. Zorbalığı gözünüzde büyütmezseniz, zorbayı düşman bellemezseniz, seviyenizi korursanız, ağır durursanız zorbalığa maruz kalmazsınız. Kalsanız bile psikolojik olarak yıpratmayın kendinizi. Sağlam kalırsanız, yıpranmazsanız zorba kişiyle arkadaş olma ihtimaliniz bile mevcut.

 20. ben kavga etmekten korkan biriyim, dövebileceğim kişilerle bile kavga etmekten kaçınıyorum ve korkuyorum. işin kötü tarafı bu komşular bize takmış durumda, evdeki tek erkek ben kaldım. mecbur kavga edeceğiz. gururum kırılıyor. ben de kız gibi bir şeyim. napalım yani?

  1. ben kavga etmekten korkan biriyim, dövebileceğim kişilerle bile kavga etmekten kaçınıyorum ve korkuyorum.

   Kavga etmekten herkes korkar ve dövebileceğin kişilerle bile kavga etmekten kaçınman ya da korkman yanlış bir şey olmayabilir. Yıllar önce Hong Kong’da bir iki kung fu sınıfına gitmiştim. Hocaya biri “hocam karşımıza sokakta 3 kişi çıkıp saldırdığında en iyi teknik nedir” gibi bir şey sormuştu. Adam da hemen “yanında koşup kaçsan geride kalacak biri yoksa en iyi teknik kaçmaktır” demişti. Aynen. Senin göz ucuyla dövebilirim dediğin adam tek bıçak darbesi ile seni yere serebilir ya da 3 kişi sandığın adamların dördüncüsü seni arkadan indirebilir. KAvga hariç bir çıkış varsa en iyisi kavga etmemek.

   AMA kavga etsen dövebilecek bir adam olman en iyisi. Bu durumda çoğu insan sana bulaşmaz zaten. Bunun için de kavgaya kontrollü olarak aşina olman lazım. Boks gibi bir dövüş sporu dersi al. 6 – 8 ay sonra arada ringe çık. Sokakta kavga en fazla 9 – 10 saniye sürer ve çoğu erkek surata tek yumrukla biter hatta bayılır. O yumruktan kaçmayı da en iyi boks ile öğrenirsin.

   Bir de nerede yaşıyorsun ve kaç yaşındasın ki mecbur kavgaya gireceksin? Ortaokul mu?

   1. Lise ortaokulda kavga dövüş çok normal gibi algılanıyor.Meriç betalar kavga etmenin hafif bir şey olduğunu gerekirse paşa paşa (!) dayak yiyip uzaklaşmamız gerektiğini ima ediyorlar halbuki maskülen toplumlarda gördüğüm kadarıyla kavga gürültü kolay kolay çıkmaz çünkü bir şeylerin artık değişmesi ve kılıcın çekilmesi gerektiğini belirtir.Kavga çıkarsa büyük olur onun için her zaman sakinlik ve barış tarafındalar

    Mesela Savaş kaçınılmazsa cesur olup savunmak gerekir.
    En büyük savaşçılardan olan Atatürk bile barışı savunmanın gerekliliğinden söz etmiştir.

    Efendi sakin kavga çıkarmamak en idealidir lakin eğer savaş çıkarsa en büyük hasarı karşı tarafın alacağı da bilinmeli.RG potansiyel tehdit unsuru der buna.

    Mesela dövüş sporu camiasından biri olarak ben ve çevremdeki usta dövüşçüler sakin ve efendi insanlarızdır.JP de bu sporların karanlık tarafı dizginleyip huzura ermemizde etkisi olduğundan söz etmiştir.

    En büyük Siyasetçiler, zenginler sporcular yada hiyerarşide bir şekilde tepeyi zorlamış adamlar sizce çok mu bağırıp çağıran agresif sayko tiplerdir ??!?

    Valla çevremde gördüğüm sert çocuk tipli elemanların hepsi nane idi.
    Yok ciğerini biliriz yok delikanlı adamız yok alemin kıralıyız diyenler boş teneke her zaman.
    Lisede zorba tiplerle hep kavga ettim sonradan çekildim her şeyden.
    RG nin Tough Guy adlı yazısını mahmut abi çevirse …

    Sonuç olarak İnsan zamanla anlıyor

    Sessizden korkmak lazım

    “Staying Calm Under Pressure”

    1. -Dövüş sporuna erken yaşta başlamak önemli zaten genç olduğun için hoca seni temelden eğitir baya iyi olursun

     -Ayrıca haftada en az 5-6 gün ağırlık idmanı yapmak lazım

     -Trp aradığım şeydi hayatımda yıllarca bunu aramışım meğer ki.
     Çokça şey tecrübe ettikten sonra hiç zorbalar ile karşılaşmadım.
     Fiziksel olarak olmasa da Zihnen adamı çökertebiliyorum çünkü kelimelerimle yumruklamayı ellerimi kullanmaya tercih ederim.

 21. Bir keresinde bir arkadaşıma 12 kişi saldırı saniyeler içerisinde 6 kişiyi indirdi kalan 6sını kovaladı. Zaten adam her geleni tekte indirdi.Bu arkadaş şuan profesyonel dövüşçü. Tavsiyem kavgadan kaçmamak ama birkaç sene dövüş sporlarıyla uğraşıpta böyle bir kavgaya girmemeniz. Ha ufaktan birkaç kişiyle başlayıp tecrübe kazandıkça bu sayı artar zaten ama Türkiye’de kaybedecek hiçbirşeyi olmayan adam çok o yüzde şiddet en son çözüm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *