Jordan Peterson – Kestirme olanı değil, anlamlı olanı yap

Jordan Peterson Türkçe alt yazılı bu videoda, 12 Rules For Life adlı kitabındaki “Kestirme olanı değil, anlamlı olanı yap” kuralını açıklıyor.


– Anlamlı olanın peşinde koşun, kestirme olanın değil. Kitapta diyorsunuz ki “kestirme / (belki doğru olmayan fakat) elverişli olanı yapmakta zerre inanç, cesaret ve fedakarlık yoktur”.

Hayallerinin peşinde koşmayan ve kariyerlerine mahkum olmuş izleyicilerimize ne dersiniz? Sebebi de anlamlı bir şey peşinde koşmanın riskini almaktan çok korkmaları …

– İlk söyleyeceğim şey şu : risk alıp anlamlı olanı yapmak tabii ki sizi korkutmalı. Ama eğer sizi zavallı durumuna düşürüyorsa, bulunduğunuz yerde kalmak sizi daha fazla korkutmalı.

İlk yapmanız gereken şey, şu fikirden kurtulmak : sürekli bir güvenlik içinde olabilirim fikri. Kabul edip adapta olma yeteneğiniz var, sürekli güvenli bir alan yok. Çocuklardaki olayla aynı.Orada öylece oturup perişan olarak bir bedel ödüyorsunuz.”Tamam, bildiğim şeytan bilmediğim şeytandan iyidir” diyebilirsiniz. Bundan bu kadar emin olmayın. Zaman akıp gidiyor. Eğer bugün işinizde acı çekiyorsanız ve bir şey yapmazsanız, 5 sene içinde daha fazla acı çekeceksiniz ve çok daha yaşlı olacaksınız.

– Ama anlamlı olanı izlemek lüks değil mi? İzleyicilerimizin ipotekleri, çocukları, ödemeleri ve borçları var. Bunu yapmak lüks zira bunun için kaynaklarımız yok.

– Ben sizi mutlu eden şeyin peşinden koşun demiyorum. Sizi mutlu eden şeyin peşinde koşmak lükstür. Anlamlı bulduğunuz şeyi izlemek ise sizin ahlaki sorumluluğunuzdur. Bu, kolay bir şey olduğu anlamına gelmez. Fedakarlık yapmayı gerektirebilir.

Diyelim ki, işinizi değiştirmek istiyorsunuz. Aileniz ve çocuklarınız var. Ev ipoteğiniz ve sorumluluklarınız var. O sorumlulukları zaten siz kendiniz aldınız, öylece çekip gidemezsiniz. “İşimi sevmiyorum, istifa ediyorum” diyemezsiniz. Bu strateji falan değil.

Ama yapabileceğiniz şey, “bu iş benim ruhumu öldürüyor tamam, bu konuda ne yapabilirim. Başka iş aramalıyım. Kimse beni işe almak istemiyor”. Hımm, tamam … Belki daha fazla eğitime ihtiyacınız var. Belki CVnizi güncellemeniz gerekli. Belki iş görüşmesi yapma korkunuzu yenmeniz lazım. Belki sosyal yeteneklerinizi keskinleştirmeniz lazım. Bu şeyler hakkında stratejik düşünmeniz lazım.

Eğer kariyer değiştirecekseniz bunu zeki ve sorumluluk sahibi bir insan gibi yapmalısınız. Bunu doğru düzgün yapmak size birkaç yıllık bir çabaya malolabilir.

– Anlamlı olanı yapın derken, kabiliyetinizin olması önemli değil mi?

– Bence bir değer ve inanç sisteminizin ve ahlakınızın olması daha önemli. Future Authoring adlı bir programım var. Bu, insanların hayatlarına dair bir vizyon geliştirmesine yardım eden ve strateji geliştirmelerini sağlayan bir program. Şu fikre – aslında kitaptaki (12 Rules For Life) fikirlere- dayanıyor … ya da hemen hemen aynı çizgide … İlk yapmanız gereken, kendinizi, önemsediğiniz biri gibi kafanızda canlandırmak ki bu 2. kural aslında.

Sonra da şuna karar vermelisiniz : “Eğer istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeye sahip olabilecekseniz, bu nedir?” Nasıl arkadaşlarınız olmalı … Aile ilişkileriniz nasıl olmalı … Çocuklarınızla nasıl bir ilişkiniz olmalı … Kendinizi nasıl eğiteceksiniz. Bunları düşünmeniz lazım.

Eğer o yeteneğiniz olsa idi hayatınız nasıl düzenlenirdi, düşünmeniz lazım. Sonra da bunu hedefleyebilirsiniz. Komik olan şu ki böyle bir hedef oluşturur ve onu hedeflerseniz ona doğru ilerlemeye başlayacaksınız. Hedef değişecek çünkü yolu yürürken yeni şeyler öğreneceksiniz.A ma klinik ve danışmanlık yaparken yüzlerce kişi ile çalıştım ve kim bir hedef oluşturup ona yöneldi ise işler istese de istemese de daha iyiye gidiyor.

Yani lüks değil. Evet zor bir şey.  Ahlaki bir yükümlülük ve mutluluk değil. Peşinde koşulan mutluluk değil.

– Yani, anlamlı olanın peşinden gitmek, ahlaki bir sorumluluk.

– Kesinlikle.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

34 thoughts on “Jordan Peterson – Kestirme olanı değil, anlamlı olanı yap”

 1. Merhabalar.

  Bir sorum olacak: Sitedeki kendimizi inşa etmeye dair yazılan tüm yazılardaki yapılması gerekenleri uygulamaya başladım. Tek bir şey hariç.. insanlarla muhabbet etmek. İçimden gelmiyor. İsteksizim bu konuda. Gerçekten hiç konuşmak istemiyorum. Bir yandan da masadaki herkesle etkileşim halinde olan adam olmak istiyorum tabi.

  Bunun için her gün insanlarla konuşmaya çalışmak gerek sanırım..? Fakat bahsettiğim isteksizlikle bu mümkün mü?

  Acaba yapmaya yeni başladığım; düzgün beslenme, spor, pornoyu bırakma v.s bir zaman sonra bu duruma yardımcı olur mu?

  Cevaplarsanız sevinirim. Kolay gelsin.

  1. Bir şeyleri yapman gerekiyorsa yapmalısın. İnsanlarla konuşman gerektiğini biliyor ama bundan çekiniyor musun? Kalbin yerinden fırlayacak bile olsa konuş.
   Ne olacak ki? İnsanlar dalga mı geçecek konuştuğunda? Herkes sana mı bakacak? Yo, e o zaman?
   “Korkularından arınman için, kendini korktuğun şeylere maruz bırakmalısın.” diyordu Jordan Peterson. Bunu aşmanın tek yolu bu. Önceleri sadece merhaba, nasılsınız falan de. Alış bu duruma. Sonra göz kontağı kurarak konuş. Buna da alış.

   En sonda bu korkunun ne kadar da yersiz olduğunu göreceksin. Hadi, bugün başla.

   1. “Ne olacak ki? İnsanlar dalga mı geçecek konuştuğunda? Herkes sana mı bakacak?”

    Bunlar olacak değil oluyor zaten. Eğer konuştuğum kişi yabancıysa, tersleyebilir, rahatsız olduğunu ifade eden hareketler yapabilir. Eğer tanıdıksa (aynı bölüm, sınıf, kurs v.s) istemeyerek cevaplar verebilir. Geçiştirebilir. Bunlar kırıcı şeyler.

    1. Yabancı biri rahatsız olduğunda konuşmayı kesersin. Tanıdığın biriyse ve soğuk cevaplar veriyorsa fazla ilerletmezsin.

     Bir de şöyle düşün : Üniversite sınavlarına hazırlanıyorsun. Atıyorum tıp kazanmak istiyorsun. Tıp kazanmak istiyorsun ama ders çalışmak içinden gelmiyor. Olabilir, çalışmayabilirsin, ama ders çalışmamanın sonuçlarına da katlanırsın. Bu konuyla ilgili şöyle bir söz vardı:”Elbette ki sorumluluktan kaçabilirsiniz. Ama sorumluluktan kaçmanın getirdiği sonuçlardan kaçamazsınız.”
     Bir de çok ufak detayları da büyütmenin bir anlamı yok.

 2. Bir yazı paylaşmıştınız(çeviriydi galiba) kaç aydır yazıyı bulmaya çalışıyorum ama tek hatırladığım ”bir tane size zevk veren bir hobiniz olsun, bir tane de size para kazandıran” diye bi kısmı.Hatırlayıp yazan olursa çok iyi olur.

 3. İlk yürümem … Dershaneye gidiyorum. Kızı bir süredir görüyordum. Bakışmalar falan.. fırsat bulup yürüdüm. (Onietis olasılığı vardı.)
  Neyse işte kız çıkışta gözlerimin içine öyle bir baktı dedim kesin YD… Yürüdüm.. takip ediyorum.. Yavaş yürüyen biriyim.. kız koşsa da modumu bozmadim… Karşıya geçilen bir cadde var.. Fırsat bu fırsat gideyim dedim. Kız bir arabanın hemen önünden geçti.. az kalmıştı araba çarpacaktı. Neyse yetiştim.
  “Merhaba” dedim. (Basini salladı.) Az önce az ölüyordun. Güldüm.. o da güldü.. sonra “Sen Ferhatın neyi oluyorsun dedi…
  Arkadaşım… Sen sayısalcısın degil mi dedim.
  Evet’ dedi.
  Sen de mi dişçi olacaksın? Dedim.
  Yok, tip düşünüyorum dedi.
  Güzel, dedim. Hep böyle gizli yürür müsün?
  Yok, dedi… Evde arkadaşım bekliyor.
  Alışkanlıkmış gibi yürüyorsun.. dedim.
  Buralı misin?dedim
  Buraliyim. Dedi..
  Hic benzemiyorsun dedim. (Güldü ..)
  Yok buraliyim.. dedi.
  İnstagram kullanıyor musun?dedim.
  Hayır dedi.
  Telefon numarası?
  Yok, onu Veremem, (veresi varmış gibi bakıyordu) hem daha tanışımıyoruz.
  Tanışırız deyip çapkınca güldüm.
  Yok dedi.. Benim çıktığım var..
  Dışardan bakınca hiç de öyle görünmüyorsun .dedim.
  Nasıl görüneyim ki?, Dedi. (Afalladi sanki)
  Ben böyle mutluyum dedi.
  Dedim, keyfin bilir ama çok şey kaybedersin.
  Yok dedi… Böyle iyi..
  Çok şey kaybettin… dedim. Neyse ben karşıdan gidiyorum… Sana mutluluklar.. deyip gittim.
  Sohbet boyunca hep güldüm. Gidince sanki hormonlar taban yaptı aq. Herkes bana bakıyordu.. her neyse.. kızın yanına ilk giderken çok heyecan bastı aq. İlk yürümem hakkında yorumun nedir?.. Eksik var mı?

  1. Saha raporlarında eleştirdiğimiz her yapılmaması gerekeni yapmışsın. Ardı ardası kesilmeyen bu tür yürümeler yüzünden zaten ben daygame işini yazmaktan soğudum.

   Şimdi vaktim yok sonra yazacağım ama bilenler de el atsın arada. Bu şekilde 1000 kere yürüsen sadece belki şansına bir tane başarı olur.

  2. Ağır beta gitmişsin fakat gayet normal kafaya takma.

   1- Kızı takip etme, gördüğün anda hızlı adımlarla direk yanına git, hatta tam önüne geç
   https://youtu.be/Q-Sehh-yD-c (11:43te gösteriyorlar nasıl yapılacağını)
   2- Kızla 5-6 dakika sohbet etmeden tel no/instagram falan isteme
   3- Tanışırız, tanışalım mı gibi sözleri lugatından çıkart
   4- Çok şey kaybedersin vs. gibi laflar etme

  3. -Konuyu tam toparlayamama, daldan dala atlama. ERROR!

   -Max 2 dakika konuşup Allah ne verdiyse istemen(instagram, telefon numarası) Telegram RP grubuna çağırmayı da teklif etseydin:) ERROR!

   -Kızın sevgilisi olduğunu söylemesi(doğru veya bahane, fark etmiyor), senin buna rağmen devam etmen x2 ERROR!

   – En komiği = Sen kaybettin nedir lan? Mavi hap vücut bulmuş olsaydı bu senden başkası olamazdı. Derinlerde çok ağır bir mavi hap bağımlılığı var. Siteyi baştan oku.

   Eski daygame postlarına bak. Mahmut abi ve diğer arkadaşlar hataları yazmışlar. Onları da içselleştir. Ama önce günde 3 kere oral yondan kırmızı hap almalısın.

   1. Evet. 5 7 dk sıcak bir iletişim kurulmuyorsa boşuna tel istemeyin. Saha raporu eleştirilerinde çok yazıldı bu. Faydasız ve bu anlatılan durumda gelecekteki şansı da sıfırlar.

  4. “Beni reddedersen çok şey kaybedersin” egoizmi, aslında bir ezikliğin dışavurumu. Kıza bariz bir biçimde “lütfen beni reddetme” diye yalvarma sinyalleri göndermişsin.
   Her insanın kendini özel sanma hastalığını bu bariz bir biçimde ortaya sermen, seni de sıradan sürünün içinden biri olarak sunmaktan başka işe yaramaz.

   1. Aynen. Istisnasız her kız için bunu söyleyen adamı reddetmiş olmak 100% doğru karar verdiğini gösterir ki doğrudur. Bu Türkiyede nedense çok yaygın bir eziklik dışa vurumu.

  5. Tek tek hataları yazmak bence bir işe yaramıyor, testosteron arttırma mevzusu ve internetten pickup yazılarını bul oku, idrak et.

   Spor salonuna git, çok betasın.

   1. Burada olay çocuğun alfa ya da beta olması değil. Ya da diğer saha raporu yazanların. Mesele bu sitede açıkça belirtilen basit yönergeleri bile uygulamamaları. Çoğu Yürüme Davetiyesi yazısını Türk abazanlık klasiği olan “heeee karı bana baktı demek ki gel vereyim diyor” olarak okuyup (öyle olsaydı adına DD – domaltma davetiyesi derdik) sonra yapın ve yapmayın denilenleri zerre siklemeden sokağa çıkıyorlar. Kolay yoldan başarı, armut piş ağzıma düş mantığı. Orada yapın yapmayın denilen şeyleri takmayanın gelip burda saha raporu yazması faydasız.

 4. “Tanrı soylu ruhları sert bir biçimde sınıyorsa, bunda şaşılacak ne var? Erdemin kanıtı asla kolay değildir. Talih bizi kamçılar ve ezer, dayanalım. Bu vahşet değil, bir mücadeledir; bu mücadeleyle ne kadar sık karşılaşırsak o kadar cesur oluruz.”
  -Seneca

  1. Eleştiriler yapıldı. Hap alan bireylere ilk tavsiye edilen şey şudur:
   Rahip moduna gir. Kendini disipline et. Sana faydası dokunmayan her şeyden uzaklaş. Kendine yatırım yap.
   İlk önce bu moda gir. Sitede gayet iyi anlatılmış. Belli bir içsel yetkinlikten sonra yürüme olaylarına gir.
   Ve Mahmut abi belki de on defa yazmıştır : Kendi sosyal çevrenizdeki kızlara yürümeyin. Ben de bu konuda kendisiyle hemfikirim.

 5. Hayatımda doğru düzgün ilk kez bir kıza yürüdüm aq. Olacak o kadar… Daha yas 18… Ama kesinlikle haklisiniz. Fazla heyecan yaptım herhalde ondan kısa sürdü numara falan istemek… Bir de Narsizim, Makyavelizm derken böyle oldu… Oyunu tam kavrayamamış olabilirim. Yazıları tekrar okuyacağım. Oyunsuz girdigimin de farkındayım. Daha baştan gömmeniz gerekmediği.. 😁

 6. Saha Raporu:

  İki gece önce arkadaşla öyle bir dolaşalım diye gece barlar sokağına çıktık. Yarım saat kadar sonra yanımızdan iki kız geçti ve giderken 3-4 kez arkalarını dönüp baktılar bende o kadar pua videosu izledim bari ilk kez deneme yapayım diyerek sigara içip beklemekte olan kızlara doğru yöneldim arkadaşım ilk başta heyecan yapıp gelmedi.
  Giderken beynim sıfırlandı sanki aklımda bir şey kalmadı. Bende gidip sizi geçerken gördüm gelip konuşmak istedim dedim. Kızlarda iyi yapmışsın bizimde canımız sıkılıyordu dedi, beraber gezelim dedim ve ara sokaklarda gezerken 45 dk sonra falan öylesine dans etmeye başladık sarıldık sonra bankta otururken iki kızın arasındayım içimden öpüşün demek geldi söyledim ve bunlar öpüştü bende gülüyorum kız ne var bunda dedi bende benide öp dedim kız öptü ve bu şekilde sabaha karşı eve geçtik. Doğruluk cesaretlilik oynadık. Kendimi çok şanslı hissediyorum ilk denememde böyle olacağını hiç beklemezdim tişikkirler mahmut abi 😄 kişisel öpüşme rekorumu da ilk tanışmadan 1 saat sonra öpüşerek kırmış oldum.

   1. Eğer uzun boylu, (1.80-90 arası) vücut çalışan biri ve de yakışıklıysan, bazı şeyler hayal değil. Belki yarısı palavradır ama doğru olabileceğini düşünüyorum.

   2. Sana kalmış dostum sayfanın bir yıldır takipçisiyim içimi döktüm sadece dikkat ettiysen detay yok gerekte yok herkese bol şans 🙂

   3. Hocam 1.82 yim yakışıklı olduğumu söylüyorlar ama vücut çalışma olarak sadece birer gün arayla 50 şınav çekiyorum öyle aman aman bir şey yok bu da tamamen güzel bir tesadüftü ama bu senaryoda kızlar bakıp geçince biz beta gibi hiç bir şey yapmasaydık bunların hiç biri yaşanmazdı olay kırmızı hap farkındalığı..

 7. Mahmut abi genel olarak çocuk yapma düşüncesi olmadığı sürece evlenilmemesi gerektiği konusunda TRP camiası olarak zannedersem hemfikiriz. Peki belli bir amaca ulaşmak için soylu/zengin/kalabalık aileden gelme bir kızla evliliği araç olarak kullanmakla ilgili ne düşünüyorsun? TRP’yi yuttuğumdan bu yana evlenme konusunu aklımdan tamamen sildim ama bazı kariyer planlarım için evlenmem neredeyse şart o yüzden bayadır kafamı kurcalıyor. Cevabını merak ediyorum. Diğer üyelerde fikrini sunarsa sevinirim.

  1. Kendinden daha zengin veya nüfuslu bir kadınla evlenen adam – kendisi zaten parlak çocuk olan azınlık harici – arkadaşlarına yenge, karısına hanım olur. Çerçevesi kız tarafına verir.

 8. Merhabalar, sitenizi yeni kesfettim gerçekten özenle hazirlamissiniz tebrik ederim. Ben sizden bir okuma listesi istiyorum yani baslangiç asamasinda hangi yazilari daha sonrasi icin de hangilerini okumam gerek? Simdiden tesekkürler.

 9. Bu siteye yorum atanlarda gördüğüm burda okadar komplike ve derin bir felsefeden bahsedilirken, adamın bırak oyunu kişisel gelişim tarafıyla %1 işi yok gelmiş burda, orda burda gördüğü karilara aklı sikinde hallice ettiği skimsonik lafları şunu dedim şöyle mi oldu böyle mi felan diyalog ariyor.O anlık istediğin diyalog olsa ne olur sen eksiksin, bi şekilde yine falso vereceksin..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *