Enchiridion – Stoacı Felsefe ve Yaşama Rehberi – Bölüm II.

 1. Arzunun peşinden gittiğinde, arzu edilen şeye ulaşmayı beklersin. İstemediğin bir şeyden kaçındığında ise o şeyden uzak kalabilmeyi umarsın. Ancak, arzu ettiği nesneye ulaşamayan kişi hayal kırıklığına uğrar. Kaçınmak istediği şeyden kurtulamayan kişi ise mutsuz olur. Öyleyse sadece, doğal kabiliyetine aykırı şeylerden kaçınmaya çalış, çünkü kontrolün altında olan şey sadece odur. O zaman uzak durmak istediğin hiç bir şey sana uğrayamaz. Ama kaçınmak istediğin şey hastalık, ölüm, veya fakirlikse sefil olursun, çünkü bunları engellemek senin elinde değildir. O halde, gücünün yetmediği hiç bir şeyden kaçınmaya çalışma; kaçındığın şey gücümüzün yettiği doğamıza aykırı giden şeyler olsun. Şu an için, arzularını tamamen bastır, çünkü kontrolün altında olmayan şeyleri arzuladığında hayal kırıklığına uğraman kaçınılmazdır. Kontrolün altında olan ve arzulamakta haklı olduğun şeylerin ise hiç birine henüz ulaşabilir durumda değilsin. Bir şeyi elde etmek veya ondan kaçınmak gerektiğinde atacağın adımlar küçük, ölçülü ve dikkatli olsun.
 1. En basit nesnelerden başlayarak, güzel bulduğun, işine yarayan veya çok sevdiğin bir nesneye karşı kendine şunu sor: “Doğası nedir?” Bir bardağı çok seviyorsan, onun sadece bir bardak olduğunu düşün. Böylece düşüp kırılmasına dayanabilirsin. Çocuğuna veya karına sarılırken bir ölümlüye sarıldığını düşün. Böylece onların ölümüne katlanabilirsin.
 1. Bir işe girişeceğin zaman, işin doğasının ne olduğunu önceden düşün. Hamama gideceksen, hamamda olan bitenleri gözünde canlandır: Bazıları etrafa su sıçratır, bazısı itişir kakışır, bazıları sövüp sayar, bazıları da hırsızlık yapar. Bu işe emniyetle başlamak için kendine şöyle de: “Hamama gideceğim ve zihnimi doğaya uyumlu halde tutacağım.” Her türlü eylemde aynı şekilde davran. Böylece, mesela hamamda bir terslikle karşılaşmaya hazır olursun: “Arzu ettiğim şey sadece banyo yapmak değil, aynı zamanda zihnimi doğaya uyumlu halde tutmak; ama olanlara kafamı takarsam bunu yapamam.”
 1. İnsanları olaylar değil, olaylar hakkındaki kanaatleri ürkütür. Sözgelişi, ölüm korkulacak bir şey değildir; olsaydı Sokrates de ölümden korkardı. Hayır, ölüm hakkında korkunç olan tek şey insanların onu korkunç bulmasıdır. Bu yüzden engellendiğimizde, ürkütüldüğümüzde veya üzüldüğümüzde, suçu asla başkasına değil, ama kendimize, kendi kanaatlerimize yükleyelim. Başkalarını kendi talihsizliklerimiz için suçlamak eğitimimizin eksikliğini, kendimizi suçlamak eğitimimizin başladığını, ne kendimizi ne de başkasını suçlamak ise eğitimimizin tamamlandığını gösterir.
 1. Kendine ait olmayan hiç bir meziyetle gurur duyma. Bir atın gurura kapılıp “ben çok güzel bir atım” demesi kabul edilebilir. Ama sen gururla “çok güzel bir atım var” diyorsan bilmelisin ki, aslında sadece ata ait olan bir meziyetle gurur duymaktasın. Sana ait olan nedir? Sadece, nesnelerin görüntülerine karşı verdiğin tepki. Görüntülere karşı doğaya uygun bir tepki verdiğinde aklını kullandığın için gurur duyabilirsin, çünkü o zaman kendine ait olan bir meziyetle gurur duymaktasın.
 1. Düşün ki bir deniz yolculuğundasın, gemi limana yanaştı ve sen su almak için karaya çıktın. Gezerken oyalanabilirsin, belki birkaç midye ve birkaç sebze alırsın. Ama kulağın her an gemide olmalı, kaptan geri çağırıyor mu diye sık sık dönüp bakmalısın. Çağrıldığın anda, elinde ne varsa hemen bırakıp gemiye dönmek zorundasın, yoksa bir koyun gibi elin ayağın bağlanarak sürüklenirsin. Hayat da böyledir. Midyeler ve sebzeler yerine bir eş ve çocuk edinmiş olabilirsin. Ama kaptan çağırdığında onlarla bir ilgin kalmaz artık, onları bırakman ve gemiye gitmen gerekir. Ve eğer yaşlıysan, asla gemiden fazla uzaklaşma, yoksa çağrıldığın zaman vaktinde yetişmen zor olur.
 1. Olayların senin arzuladığın şekilde gelişmesini dileme. Onun yerine, olması gerektiği gibi gelişmesini dile. O zaman huzur bulursun.

Devam edecek..

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Dante

Dante, Türkiye’de Pick up Artist kavramını irdeleyen ve bunu kendi hayatında pratikleştiren bir yazar. Kendisini buradan olduğu gibi Twitter hesabından (askdante) takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “Enchiridion – Stoacı Felsefe ve Yaşama Rehberi – Bölüm II.”

 1. Mahmut Abi ; 18 yaşındayım üniversiteye başlıyorum, hiçbir insanla iletişme geçmeyip sadece derslerimle, hobilerimle ve sporla ilgilensem ; kadınlardan, sosyal ortamlardan tamamen kendimi soyutlasam bir şey kaybeder miyim?

  Sadece kendimi geliştirmekle uğraşmak, başka hiçbir şey olmadan.

   1. Öyle de hocam ben pek sevilmeyen köşeye itilen bir insanım. İnsanlarla iletişime geçesim gelmiyor. İnsanlarla ilgili olmayan bir meslekle ilgilenirsem kendi kendime yeterim diye düşünüyorum.

   2. Bir de kadınlara hayatımda yer vermeyi düşünmüyorum Mahmut Abi. Cinsellik bir ihtiyaç ama otuzbir de bu ihtiyacı gideriyor. Üretmek, yazmak, okumak, müzikle ilgilenmek, spor yapmak istiyorum. Zaten Boğaziçini kazandım TM’de ilk bin sıralama yaptım üni sınavında.

    Bence o kadar da sakat bir tercih değil.

    1. Hatunlardan bu kadar korkma kardeşim :D. O kadar korkuyorsun ki bulaşmak bile istemiyorsun. Kadınlardan uzak durup aseksüel olanı anlarım da 31 de ihtiyacımı görüyor demek….

     1. Kadınlardan korkmaktan ziyade onları daha çok gereksiz görüyorum. En azından kendim için. Seks yapmazsam ya da sevgilim olmazsa ne kaybederim?

      Bir şeyler üretmek, kendime hizmet etmek için fazla zamanım yok. Otuz bir çekerek gidereceğim ihtiyacı neden basit bir deliğe girmek adına günlerce aylarca uğraşarak gidereyim ki?

      İlerde başarılı bir insan olursam zaten kendileri iş atacaklar..

     1. Arkadaş yüksek IQ sınıfından biri. Çok zeki insanlarda görülen eğlence ve hazdan değil, çalışmak ve üretmekten haz alma duygularına sahip. Sadece götü ve amıyla ortalıkta var olan ruhu kirlenmiş kızlar arkadaşa cazip gelmiyor.
      Bence disiplin budur. Hem sitede bir kaç aşağıda yer alan “başarı ve hazzı erteleme” prensibine de uygun. Kendisi söylemiş zaten; “İlerde başarılı bir insan olursam zaten kendileri iş atacaklar…”
      Seni takdir ediyorum kardeş.

 2. Öyleyse sadece, doğal kabiliyetine aykırı şeylerden kaçınmaya çalış, çünkü kontrolün altında olan şey sadece odur. O zaman uzak durmak istediğin hiç bir şey sana uğrayamaz. Ama kaçınmak istediğin şey hastalık, ölüm, veya fakirlikse sefil olursun, çünkü bunları engellemek senin elinde değildir. O halde, gücünün yetmediği hiç bir şeyden kaçınmaya çalışma

  Çelişik ifadeler var. Hastalık , ölüm ve fakirlikten kaçinmak isteme deniyor ama bunları engellemek senin elinde değil deniyor.

  Ayrıca hastalık , ölüm ve fakirlik neden insanın elinde değil ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *