Enchiridion – Stoacı Felsefe ve Yaşama Rehberi – Bölüm III.

9. Hastalıklar sadece vücudunun işlemesine engeldir, tercih yapma iradeni engelleyemezler, yeter ki senin iraden engellenmeyi tercih etmesin. Topallık bacağının kösteğidir, tercih yapma iradenin değil. Her şartta bunu kendine tekrarla. Göreceksin ki engeller seni değil, başka şeyleri kısıtlamaktadır.

10. Karşılaştığın her zorlukta, onunla baş etmek için hangi güçlere sahip olduğunu düşün. Çekici bir insanı görerek tahrik olduğunda, bu arzuya karşı kendini tutma gücün olduğunu keşfedersin. Acı çektiğinde tahammül gücünü keşfedersin. Hakarete uğradığında sabır gücünü keşfedersin. Zamanla bu alışkanlığın kuvvetlenir ve bu kuvvet dış etkilerin seni sürükleyip götürmesini engeller.

11. Asla “şunu kaybettim” deme, sadece “geri verdim” de. Çocuğun öldü mü? Hayır, geri verildi. Eşin öldü mü? Hayır, geri verildi. “Malıma mülküme el kondu.” O da geri verildi. “Ama onu alan kişi kötü biriydi.” Sana verilen şeyin geri alınması için kimin görevlendirildiğinden sana ne? Emanet sende olduğu sürece ona iyi bak, ama sana aitmiş gibi düşünme, bir handa konaklayan yolcu misali.

12. İlerleme kaydedebilmek için, “işlerime dikkat etmezsem yoksulluğa düşerim” veya “kölemi disiplinli olmaya zorlamazsam işe yaramazın teki olup çıkar” gibi düşünceleri terket. Yeis ve endişeden uzak olarak açlıktan ölmek, refah içinde huzursuz yaşamaktan iyidir. Sen mutsuz olacağına kölen işe yaramaz olsun, daha iyi.

Bunu sağlamak için değeri düşük şeylerle başlayarak – dökülen biraz yağ, çalınan bir miktar şarap – kendine şunu tekrarla: “Sükunet ve iç huzuru için ödenecek küçük bir bedel bu. Tamamen bedava hiç bir şey yok. Kölene seslendiğinde onun seni duymazdan gelmesi ihtimaline hazırlıklı ol, veya cevap verse bile, senin söylediğini yapmamasına. İç huzurunu ona emanet etme.

13. Dünya işleri konusunda bilgisiz veya saf olduğunu düşünebilirler. İlerleyebilmek uğruna, buna katlanman gerekiyor. Bir âlim olarak şöhret salmaya heveslenme. Başkaları senden etkilenebilir ve önemli biri olduğunu düşünebilir, bunlara kendini kaptırma. İradeni doğaya uygun hizada tutmaya çalışırken bir yandan da harici şeylerle ilgilenmen zordur. Birine fazlaca eğilirsen diğerini ihmal etmek zorunda kalırsın.

14. Çocuklarının, eşinin, arkadaşlarının sonsuza kadar yaşamalarını dilemekle aptallık edersin; bu, senin elinde olmayan bir şeyi dilemektir ve sana ait olmayan şeylere sahip olmayı istemektir. Keza, hizmetkârlarının hatasız ve dürüst olmasını istemek de aptallıktır; bu, kötülüğün kötülük değil de başka bir şey olmasını istemeye denktir. Arzu ettiğin şeylerde hüsrana uğramaman sadece kendi elinde olan şeylere odaklanmanla mümkün olur.

Arzuladığın şeyleri ihsan etme veya kaçındığın şeyleri engelleme gücüne sahip olanlar sana efendi olurlar. Özgür olabilmek için başkalarına bağlı olan hiç bir nimeti arzulama, hiç bir külfetten çekinme. Aksi halde onların kölesi olursun.

15. Her zaman bir ziyafetteymiş gibi davranman gerektiğini hatırla: Yiyecekler ve içecekler yanına geldiğinde elini uzat ve kibarca kâfi bir miktar al. Yanından geçip gidiyorsa onu çekiştirip durdurmaya çalışma. Henüz sana ulaşmadıysa iştahla gözün dönmesin, sana gelene kadar sıranı bekle. Çocuklarına, eşine, servetine ve makamına da aynı tavrı göster, böylece tanrıların ziyafet sofrasına oturmaya hak kazanırsın. Daha da ileri gidip önüne konan şeyleri bile almaktan imtina edebilirsen, tanrıların sofrasında sadece bir konuk olmaz, onlara denk olursun. Diogenes, Heraklitus ve onlar gibi başkaları aynen bu şekilde davranarak ilâhi olarak anılmayı hak etmişlerdir.

16. Birisini evladından ayrıldığı için veya işlerinde zarara uğradığı için üzüntüyle gözyaşı dökerken görürsen, dışarıdan görülen intibaya kapılıp durumunun gerçekten kötü olduğunu düşünme. Zihnini hazırlıklı tut; düşün ki bu kimse olayın kendisi yüzünden değil –öyle olsa başkaları da aynı acıyı çekerdi– olaya dair kendi hükümleri yüzünden acı çekiyor. Yine de ona destek olmaktan geri durma. Sözlerinle, hatta onun üzüntüsünü açıkça paylaşarak onu teselli et. Ama bu üzüntünün senin içine de sirayet etmemesine özen göster.

17. Bir müsameredeki bir aktör olduğunu hatırında tut. Oyunun nasıl olacağına yazarı karar verir: Kısa isterse kısa, uzun isterse uzun. Senin yoksul birini oynamanı uygun görmüş olabilir, veya bir kötürümü, bir hükümdarı, veya basit bit vatandaşı. Rolün ne olursa olsun onu doğana uygun şekilde oyna. Çünkü senin işin, sana tayin edilen karakteri en iyi şekilde canlandırmaktır. Karakteri seçme işi başkasına aittir.

Bitti.

 

Kaynak : Enchiridion- Epiktetos – Dover Publications – Sf : 1-30

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Dante

Dante, Türkiye’de Pick up Artist kavramını irdeleyen ve bunu kendi hayatında pratikleştiren bir yazar. Kendisini buradan olduğu gibi Twitter hesabından (askdante) takip edebilirsiniz.

11 thoughts on “Enchiridion – Stoacı Felsefe ve Yaşama Rehberi – Bölüm III.”

  1. Bunu “stoasporluyum” minvalinde düşünüyorsan muhtemelen değil. Faydalı olabileceğini düşündüğün kısımları hayatına uyarlayarak başlayabilirsin. (Ben öyle yapıyorum)

 1. Öncelikle Mahmut Abi ve Dante’den özür diliyorum zira saçmalıklarımla boğdum. Kusura bakmayın.

  Bazı dengesizliklerim için psikoloğa gittim ve bana MBTI denilen bir test yaptı. Sonucunda INTP denilen kişiliğe sahipmişim. Bu kişiliğe sahip kişilerin sosyallik konusunda ciddi sorunları varmış.

  -Asosyallik
  -İçine kapanıklık
  -Aşırı biçimde doğrucu olmak
  (Örnek:
  A kişisi: Tarzım nasıl
  INTP: Bok gibi kanka, o kadar kötü ki üstüne sıçsam daha iyi gözükür.
  A: Sağol ya moralimin içine sıçtın.
  INTP: Soru sordun cevap verdim amk, ağlayacağını bilsem söylemezdim)
  -Kalabalığı sevmeyen kişilermiş
  -Duyguları rasyonel olarak ele alırlarmış
  -Hayaller içerisine dalırlarmış, o kadar ki sırf hayal kuruyordum diye yolu sapıttım. 40 dakika kadar geç gittim gideceğim yere.
  -“normal konular” bu arkadaşların sevmediği konularmış (kızların neredeyse tamamının saçma muhabbetleri sevdiğini düşünürsek siki tuttum)
  -Fatura ödeme gibi basit işler zor gelirmiş
  – Yanlızlığı severler

  Evet hepsi bende var ne yazıkki

  Faydaları
  – En boktan durumlarda bile sakinliğini bozmaz
  – Dünyayı değiştirebilecek fikirler bunlardan çıkıyormuş
  – Albert Einstein, Master Yoda, Charles Darwin gibi tipler de buna dahilmiş

  Dahası şimdi aklıma gelmiyor.

  Tavsiyeniz nedir beyler? Zamanım olunca öfke ve duygular konusunu da detaylı anlatacağım

  1. Evet Master Yoda benim de en büyük bilimadamları listemde ilk 3e girer.

   Bahsettiğin son 2 şey için 140 üstü IQda lazım.

   1. Hiçbir şey için sağol Mahmut Abi, IQ olayını da bayağı yanlış anlamışsın, onu da anlatırdım, linkler yollardım da 2 saatimi çöpe atamam. Kusura bak ya da bakma o senin bileceğin iş.

    Bu arada psikolog boş boşuna derdini anlatmaya çalışma anlayamayacaklar demişti, haklıymış.

    Neyse bu da benim saha raporum diskorda da yolladım artık ibret mi alırsnınız halinize mi şükredersiniz ne yaparsanız yapın.

    Bugün daygame yaptım. Toplamda 4 kişiye yürüdüm ilk üçünde sıçtım 4. Sünde öpüşmeye geçecekken kız istemedi, neden anlamadım.

    4. Cüyü anlatıyorum: Bir pizzacıya giren bir kız gördüm ve yanına yaklaşıp “birini mi bekliyorsun?” dedim o da hayır deyince karşısına oturdum. Tanışma faslı birkaç basit shit testin geçilmesi derken tuvalete gitme bahanesiyle yanından ayrılıp dönüp kızın yanına oturdum. Biraz eğlenen ustalık biraz konu değiştirme derken önce şaka amaçlı temas sonra el kol saç ilerledim, saçlarını okşarken birden kendime çekip öpmeye başladım. İlk birkaç saniye için “yapma” demesini shit sandım ama ciddi ciddi vurmaya başlayınca durdum.

    Ben: O ellet ama öptürme değil göster ama elletme olacak.
    Kız: Ne diyorsun sen ya!
    B: O kadar cinsel içerikli muhabbet elletme yapıp öptürmeyince bu işi yanlış anladığını sandım.
    K: Sen arkadaşımsın.
    B: Sen her arkadaşınla cinsellik mi konuşuyorsun? Ayrıca arkadaş değiliz, götünden element uydurma (burada çok fena sırıtıyorum).
    K: Terbiyesiz!
    B: Ne var ya, o kadar cinsellik konuşuyoruz bir göte mi takıldın?
    K: Evet ayrıca benden izin almadan nasıl öpüşürsün?
    (Beyaz şövalye çalışanlar bize bakıyordu)
    B: Canım istedi yaptım, sen istemediğini söyleyince de durdum. Tecavüzcü Coşkun muamelesi yapma bana
    Beyaz şövalye 1: Kızı ne rahatsız ediyorsun hayvan!
    BŞ2: Siktir git lan burdan yoksa elimizde kalacaksın!
    B: Sakin olun şampiyonlar, kız sizden böyle bir şey istemedi
    K: Yoo gayet te gitmeni istiyorum!

    Sonra terkettim orayı, nerede sıçmış olabilirim?

    Birkaç shite cevabım
    “Sen daha gençsin”: Evet apla(evet böyle dedim) sütten yeni kesildim (güldü)
    “Eski sevgilim x şöyle şöyle”: Üzüldüm, hangi okula gidiyorum demiştin? (Uzattıysa da aynı şekil pas geçtim daha konusmadı)
    “Oo kiloya bak kiloya” senden beni taşımanı istemiyorumjoy

    Kız HB5 1.68 bu arada

    1. Şaka mısın troll müsün nesin oğlum sen? Tez vakitte hapse düşersin zira seninki day game değil bildiğin cinsel taciz. Bence polis çağırıp karakola göndermeleri ya da seni bir güzel dövmeleri lazımdı, şansına yapmamışlar.

     Bence sen bu siteyi okumayı bırak. Daygame’e de bulaşma. Psikoloğuna düzenli git, dünyayı ele geçiren adam olmaya odaklan.

     1. Taciz? Yok ebenin amı desem Mahmut Abi? Oldu olacak feminaziler gibi tecavüz de?

      Ellerini tutarken “yapma” deyip geri çekse tamam der ağırdan alırdım olayı, gören de kızı daha ilk saniyede öptüm sanır. Herşeyi kuralına göre yaptım (arada sıçmış olabilirmi ama tecrübeli olmadığımı söylememe gerek yok), daha ilk saniyede “hey sen bana baksana” deyip dudağına yapışmadım.

      Taciz etsem kız dur dediğinde durmazdım, git dediğinde de gitmezdim.

     2. De sen de. Ben de zaten senin gibi gereksiz bir hiyari siteden atacak bahane ariyordum. Senin ciddi psikolojik yardima ihtiyacin var.

 2. Bilemiyorum belki ama bana biraz fazla teslimiyetci fazla pasif bi yaşam tarzi gibi gorundu yine de biraz daha arastiracagim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *