Baban kim? Küresel biyolojik baba olmama oranları

Başkasının çocuğunu bilmeden yetiştirecek şekilde boynuzlanmak erkeklerin karşılaşabileceği evrimsel olarak en önemli tehlikelerden biri, özellikle de insanların çift – ebeveynli bir türe ait olduğu (çocuklar her iki ebeveynden de oldukça büyük miktarda yatırım istediği) düşünülürse. Cinsel davranışlardaki cinsiyete bağlı çeşitli farklılıklar çocuğun kendine ait olması konusundaki belirsizliğe bağlanabilir, öyle ki başkasının çocuğunu yetiştirecek şekilde boynuzlanmanın dünyada ne oranda olduğu sorusu, sorulması uygun bir soru. DNA test teknolojisindeki görece yeni ilerlemeler sayesinde, bugün bir çocuğun ana – babasına ait olup olmadığını kesinlikle bilebiliyoruz ve değişik bağlamlarda aldatma oranlarını etkileyen bazı faktörleri ölçebiliyoruz. Bu arada DNA testi, bazıları tek eşliliğin ideal örnekleri sayılan birçok türün cinsel davranışları konusunda bilimadamlarının bilgilerini gözden geçirmelerine neden oldu!

Kermyt G. Anderson Current Anthropology dergisinde yayınladığı makalede babalık konusunda eminlik ve gerçek baba olmama oranları arasındaki bağlantıya baktı. Başka deyişle, babalık konusunda daha az emin olan babalar gerçekten de daha yüksek oranlarda aldatılmışlar mı? Örneğin bir nedenle babalık testi yapmaya giden erkekler tipik olarak daha yüksek derecede babalık şüphesi duyarlar, özellikle de örneğin bilimsel araştırmalara katılan ve bu konuyu düşünmeyen erkek nüfusuna göre. Kültürel olarak en çok kullanılan babalık dolandırıcılığı oranı 10%. Bu olağanüstü bir rakam. Her 10 çocuktan birinin, aslında babası olmayan ama kendisini babası sanan bir erkek tarafından yetiştirildiğini ima ediyor.

Dr. Anderson çok geniş bir ülke grubu üzerinde yapılmış 67 adet yayınlanmış kaynaktan babalık dolandırıcılığı oranlarını bir araya getirmiş. Bir sonraki aşamayı okumadan önce babalık konusunda yüksek şüphesi olan adamların gerçek baba olmama oranı ile bu konuda emin adamların baba olma oranı sizce nedir bir düşünün.

.

.

.

.

.

İşte gerçek oranlar

.

.

.

.

 

 

Evet artık sayıları biliyorsunuz. Bu iki erkek grubu için değişik bölgelerdeki oranların yaklaşık olarak aynı olduğuna dikkat edin. Kısaca özetlersek : eğer DNA babalık testi yapmışsanız, çocuğun sizden olmama ihtimali üçte bir. Ama karınızın sizi aldatmadığından eminseniz, babalık dolandırıcılığına kurban olma ihtimaliniz çok düşük (ama hala ihmal edilemeyecek kadar yüksek).

Gad Saad

Çeviri : Who’s Your Daddy? Global Nonpaternity Rates.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

23 thoughts on “Baban kim? Küresel biyolojik baba olmama oranları”

  1. Bir de şu var ki bu oranlar uzun süredir düşmekte. Millet daha edepli olduğundan değil, doğum kontrol hapının ve kürtajın yaygınlaşmasından dolayı.

 1. Samimi oldugum evli bir arkadasim evli bir kadinla cinsel iliski yasiyor, sevgilisi olan kiz benimle flört etmeye calisiyor, vb. Vb. Bunlari gorunce gerçekten midem bulandi. Aksam uyuyamadim mesela. Düşünüyorum da neden evleneyim ben? Bunlari görünce acaba ben cok temiz mi yetistirilmisim yoksa hayat mi diyorlar buna? Ya da bende kim goz kirparsa, kuyruk sallarsa evli bekar demeden delip geceyim mi? Boyle mi olsun hayat?

  1. hacı hacıyı mekkeye deli deliyi dakkada bulurmuş. böyle insanlar birbirlerini çekerler. bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. eğer böyle insanlar hayatında olmasın istiyorsan çevreni değiştir. eğer sen böyle düşünüyorsan senin gibi düşünenler de mutlaka vardır. onları bul. bulamazsan da yalnız kal. bir erkeğin doğruları olmalı. onları takip et.

  2. Siz nerde yaşıyonuz bilmiom ki herkes hatta sevgilisi olan evli olan herkes beni sik diye çağırıyor. İstesem herkesi delip geçerim de işte midem bulanıyor. He tamam he

 2. Hayat böyle. Birileri siker birileri bakar. Aslında iyikide böyle. Düşünsenize karar veremeyen, cesareti olmayan, risk alamayan sadece OT gibi yaşayıp ölen erkeklerin genleri aktarılıyor? Toplum bunlardan oluşuyor gelişemiyoruz ilerleyemiyoruz falan. Madem bizi ileriye taşıyamıyorlar iyi genlere bakma görevini yerine getirsinler. Çünkü kendi genleri aktarılırsa bok gibi bir gelecek olurdu 😀 Bugünün dünyasına çok uzak bir dünyada yaşardık. Yaşasın hipergami ve diğer kavramlar.

   1. Bu olayın geçmişte büyük yüzdelerde gerçekleştiğini varsaydım. Geçmiş dediğim medeniyetlerden önce. O dönemler baba olmama oranının %20 den fazla olduğuna eminim 😀

    1. son yıllarda gerizekalıların zeki insanlara göre daha hızlı üredikleri bir gerçek. senin o delip geçiyor dediğin abinin sike sürülecek aklı yok ki. kontrolsüzce ürüyor. akıllı insan kırk kere düşünüyor. eğer birileri birilerinin çocuğuna bakıyorsa da bu bakılan çocuğun işe yarar genlere sahip olduğu anlamına gelmiyor.

 3. Mahmut Abi konu ile bağlantısı olmayabilir, bir çocuk şuan ki anne babasının gerçek anne babası olmadığını sanması veya hissetmesi nedir sizce ? Bir kitapta bu durum: ”çocuğun ailesinden memnun olmadığını gösterir” diyordu. Sizce nedir bunun doğrusu ?

  1. çocuğun ailesinden memnun olmadığını gösterir. eğer çocuk medyum boku yiyip bir bakışla dna testi yapamıyorsa.

  1. dava aç. bu adamın babam olduğundan şüpheleniyorum de. 18 yaşını da geçmişsin zaten. eğer baban dna testi yaptırmayı kabul ederse, etmeme hakkı var, mahkeme sana doğruyu söyler. biz de ekşi sözlükte okuruz. hahahaha

 4. Bu tür yazıların altında karı kız olayları ile ilgili soru yorumlarınızı siliyorum. O yorumları alakalı bir yazı altına yapın.

 5. Bu sonuca ulaşmak çok mümkün değil. neden diyecek olursak babalığından şuphesi olmayanlar DNA testi yaptırmayacağı için rakamlara dahil olmayacaktır. araştırmacılar bunu göz önüne almıştır ama yukarıdaki makalede göremedim.

  1. Asıl araştırmada yok mu? Bu araştırmalarda deneklere ve çocuklarına DNA testi yapıyorlar. Yani şüphesi olmayan adama da araştırmaya katıldığı için DNA testi yapıyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *