Klark Kent’in türküsü

Lois Lane Süpermen ile tanıştığında, Süpermen suçlularla savaşıyor, elleri ile çeliği bükebiliyor, lokomotifleri durdurabiliyor, tek sıçrayışta gökdelenden gökdelene atlayabiliyor ve uçabiliyordu! Ve Süpermen Lois Lane ile tanıştığında onun aklını başından aldı, dünyasını sarstı ve o da Lois’e aşık oldu zira Süper-MEN dediğin böyle yapardı. Bir yıllık birlikteliğin ardından Lois, Süpermen ile ilişkisinde bir şeylerin eksik olduğunu fark etmeye başladı.

“Neden suçlularla savaşmak için sürekli dışarda olmak zorunda ki?”

“Maço olduğunu neden sürekli kanıtlamak zorunda? Bu egosunu mu sarsıyor.”

“Feminen tarafı ile bağ kurmalı.”

“Ya benim ihtiyaçlarım?”

“Neden o da olgunlaşıp düzgün bir işe girmiyor?”

“Günüm geçiyor, üstüne alması gereken bazı sorumlulukları var. Ne zaman bir yüzük göreceğim?”

Sonunda bu dırdır Süpermen’i pes ettirir ve Süpermen Lois’in isteklerine (zorlamalarına?) boyun eğer. Zaten eninde sonunda “büyümesi” gerekli değil midir? Zaten doğru olan budur. Ve Süpermen ismini Klark Kent olarak değiştirir (Süper-MEN çok fazla erkek böbürlenmesi bir isim zaten) ve büyük şehirde gazeteci olarak iş bulur. Klark X-Ray görüşe ve lazer yayabilen gözlere sahip olmasına rağmen gözlük takmaya başlar zira Lois gözlüklerin onu kalburüstü, entellektüel gösterdiğini düşünür. Ayrıca Lois Klark’ın gözlüklü halini sevmektedir.

Zaman su akıp gider ve Lois ile Klark evlenirler. Evliliklerinin 5. yılında Lois sıkılmaya başlar. Klark çok sıkıcı ve sıradandır. Onun uçabildiği günleri, çıktıkları zaman yaptığı o komik çelik sütun bükme gösterilerini özlemeye başlar. Klark bunları uzun süredir yapmamıştır. Yapamayacağından değil ama Lois kızacak ve ukala davranırsa o akşam yanına yanaşmayacak diye korktuğundan. Aslına bakarsanız Lois zaten eskiye göre Klark ile cinselliği yarı yarıya azaltmış durumdadır.

Bir hayır gecesinde Lois, zengin ve yakışıklı Bruce Wayne ile tanışır. Bruce karanlık, gizemli ve oldukça fittir! Bruce uçamaz ama birçok başka yetenek ve güce sahiptir. Suçlularla savaşmaktadır! Maske giyio kısa ve anlamlı kelimelerle konuşmaktadır ve kelimelerini boşa  harcamaz. Bruce gözlük takmaz Lois’in istediği değil kendi kafasına esen zamanda gidip gelmektedir. Bruce, her karşılaştıklarında Lois’in omurlarından aşağı  (ve uzun süredir gıdıklanma yaşamayan yerlerinde) titreşim yaratır.

Haftalar birbirini kovalar. Birgün Daily Planet gazetesinde haftada 60 saatlik haftalar sonunda (o lüks apartman dairesi kirası ucuz değildir) Klark metro ile evine döner (uzun süredir uçmak söz konusu olmadığı için). Yolda Lois’e süpriz yapmak için bir demet gül alır (Lois’e kendi feminen yanını gösterdiğinde Lois’in kendisinden uzaklaştığını düşünür) . Dairesine girdiğinde amacı Lois’e süpriz yapmaktır ama asıl süprize uğrayan zavallı Klark olur. İçeri girdiğinde Bruce Wayne Lois’i murfak masasında domaltmaktadır. Bruce pantolonunu yukarı çekmeye çalışırken Klark, ağzı bir karış açık ve dili tutulmuş vaziyette kalakalır.

“Bunu bana nasıl yapabildin? Birbirimiz için bu kadar çok şey ifade ederken! Bruce kendini ortamdan çıkarmaya çalışırken Klark ağlamaya başlar. Klark duyarlı yanını göstermek adına bugünlerde çokça ağlamaktadır.

“Böyle bir adamda ne buldun?” der Klark, ilköğretim öğrencisi kız çocuğu gibi hıçkırırken.

“Ben … ben kendime hakim olamadım” der Lois umursamadan. “Batman bir süper kahraman.”

Ve tehlike de budur, nerede sen bitersin ve o başlar? 5 yıl kadar önce Identity Crisis yazısını yazma sebebim buydu:erkekler kendilerini, kadının yakınlığına sürekli layık olmaya çalışacakları bir pozisyona koyuyorlar ve kadınlarda anlaşılabilir bir şekilde, kadın çerçevesinin kontrolü eline almasını sağladığı ve cinsel seçilim açısından kendilerine yardımcı olduğu için bu pozisyonu teşvik ediyorlar. Çoğu erkek bunun kendilerine daha fazla kadın yakınlığı olarak döneceğini düşünürlerse kendi hayatlarında temel değişiklikler yapmaya meyilliler. Gerçekten motiveler mi yoksa bunun kendilerine seks olarak döneceğine mi inanıyorlar – A + B = Seks?

İşin en sinsi yanı da şu : erkek kadın yakınlığından ne kadar yoksunsa, kadın için yaptığı değişikliklerin aslında gerçekten istediği şeyler olduğuna o  kadar fazla inanır. Ne zaman bir erkeğin ya da kadının “ilişkimiz için çaba harcıyoruz” ya da “ilişkiler çok fazla emek ve fedakarlık ister” dediğini duysam, bunun hemen her zaman erkeğin kadın idealine göre değişmesi ve taviz vermesi anlamına geldiğini görürüm. Erkek “yontulmuştur”, bozuktur ve değişime ihtiyacı vardır. Bu erkeğin kendisinde gerçekten bir sorun olduğuna inanması aşırılığına kadar gidebilir. O, kadının gerçekliğine uymalıdır zira feminen gerçeklik, doğru gerçekliktir. Acı uyanış ise kadının “yonttuğu” kocasının, başlangıçta arzu duyduğu adamın tamamen zıttı olduğunu keşfetmesi ile gelir.

Çeviri : The Ballad of Clark Kent

Rollo Tomassi : Kırmızı Hap camiasının en önemli figürlerinden biri olan Rollo Tomassi'nin The Rational Male kitabı her erkeğin okuması gereken başucu eseri. Oldukça popüler olan The Rational Male bloğunun da sahibi de olan Rollo, The Rational Male - Preventive Medicine (Volume 2) ve The Rational Male - Positive Masculinity: Positive Masculinity (Volume 3) adlı kitapları ile ilk kitabındaki fikirleri daha da geliştirdi. Rollo Tomassi'yi burada Rollo Tomassi etiketinde de takip edebilirsiniz.
Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Mahmut Abi

Sitenin 30luk Mahmut Abisi ve admini. Kendisini şimdilik sadece buradan ve sitenin twitter hesabından takip edebilirsiniz.

15 thoughts on “Klark Kent’in türküsü”

 1. Eskiden uçar kaçardı
  Gönlünde taht kurtardı
  Kadınların rüyasıydı
  Beta dostum Clark kent

  Dünya döndü tersine
  Birbirini götüren götürene
  Louis senin neyine
  Beta dostum Clark kent

  Meskalin der uzaklaş yaş tahtalardan
  Öğren çerçeveyi bruce’dan
  Çiz rotanı doğrudan
  Hapı alma sakın makattan
  Beta dostum Clark kent

 2. Çizgiroman okuyan biri olarak oldukça hoşuma giden bir posttu ve güldürdü:) Bahsedilen mevzu, 90’lı yıllardaki Batman-Superman Animated Series’de gerçek olmuştur: World’s Finest bölümünde, Batman-Bruce Wayne, Joker’i takip etmek için Metropolis’e gelir. Lois ve Clark da Wayne’i karşılamak için havaalanına gider. Bruce’u gören Lois, bir anda Clark’ı unutur. Lois, Bruce’dan röpörtaj için söz alır ve yemeğe çıkarlar. Akşamı da malum. Tabii izleyici ekseriyeti çocuk olan bir çizgi dizide fazla ayrıntıya girmemişler. Şuradan izlenebilir,

  https://www.youtube.com/watch?v=5SylQ67h-bs

  Tabii burada Lois Lane karakterinin de muazzam bitchy bir karakter olması. Ama Superman de olsanız, hipergaminin skinde olmuyor. Benzer bir mevzu Justice League Unlimited dizisinde de vardır. Superman, Wonder Woman’dan hoşlanır; Wonder Woman ise Batman’i hoş bulmaktadır. Niyeyse, Batman, Wonder Woman’a karşılık vermez ve kendi bildiği gibi tek yarasa olarak takılmaya devam eder.

 3. Bu tarz hikayeler ile çocuklara ne aşılandığı da önemli. Daha acınası olan örümcek adamın hikayesi bence. Düşünsenize eleman liseden itibaren her gördüğüne veren mc’nin peşinde koşup duruyor. artık mc pörsüyüp, kendisi süper kahraman olarak tavan yaptığında ancak o zaman mc bunun yüzüne bakıyor. Üstüne serilerinde o kadar romantik gösteriliyor ki bu durum çocukların bilinç altına resmen mavi hap bombardımanı yapılıyor.

 4. Rollo Tomassi çerçeve konusunda çok aydınlatıcı şeyler söylüyor. Çerçeveye daha kısa ve genel-geçer bir açıklama getirecek olsak bana kalırsa bunun için en uygunu şu olurdu: Maskülin bir erkekten beklenmeyecek olan ancak hatun tarafından arzu edilen (arzu edildiği söylenen) davranışlardan uzak durmak. Tabi söylemesi kolay, birkaç defa tecrübe edip işleri berbat etmeden sağlam çerçeve kurmak zor iş.

 5. Dalyarak temel reis de böyledir. Manitası safinaz her seferinde kötü çocuk kabasakal tarafından kandırılır (!). İyi çocuk temel de iyiliğin ve ıspanağın gücüyle hasmını def eder, safinaz özür diler ve öpüşüp barışırlar. Reis değil, bildiğin godoş.

 6. Madem nerdler bastı yorumları bende bir anektod anlatayım.

  Batman’in teslim olduğu tek kadın Thalia-Al Ghul’dur.Bir çizgi roman dizisinde Thalia Batman ile bir gece geçirir ve hamile kalır.Thalia Batman’e “Beloved” yani “Sevgilim” diye hitap eder.Sonrasında Thalia zaten Batman in gerçek kimliğini bildiği için Bruce Wayne’e gider ve hamile olduğunu söyler.Ailesini kaybetmesinin yaşattığı travmayla büyüyen Bruce bu tip bir duygusal mutluluğa alışkın olmadığı için hiç umulmadık hareketler sergiler.Thalia yı eve kapatır kimse ile görüştürmez.Normalde düşmanları herhangi bir saldırı yapmadıkça onlarla uğraşmayan Batman direk düşmanlarının üstüne gider hatta neredeyse öldürmeme kanunu çiğneme noktasına gelir.

  Yani kahramanımız kaybetme korkusuyla Thalia yı oneitis yapmış ve tam bir mavi haplıya dönmüştür.Thalia ise bu duruma dayanamaz bir yalan uydurup çocuğu düşürdüğünü söyler ve Batman’i terk eder.

  Kıssadan hisse nasıl ki her hipergaminin teslim olduğu bir erkek varsa.Her erkeğinde bir oneitisi oluyor.Önemli olan bunu kontrol altına alıp kimyanızın bu kadar yüksek olduğu kadınlardan uzak durmak.

 7. Yalnız, süperman süperman olmaya devam etseydi bile lois lane’nin “batman” gibi bir varlıkla tanıştığında verme ihtimali yine bir hayli yüksek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *