Kariyerini bahane edip ayrılan kadın

Ekşi sözlükten ibretlik bir hikaye geliyor. Tam bir vaka çalışması olduğundan buraya taşımadan duramadım. Ben susayım, yazar anlatsın.

nereden başlayacağımı bilemiyorum.

çaresiz ve kimsesiz hissediyorum. Boğazımda düğümlenen o şeyin nasıl hissettirdiğini anlatmam mümkün değil sanırım.

6 yıllık ilişki acısıyla tatlısıyla bitti sözlük üstelik ben istemesem de böyle birşeyi bitti. o çok sevdiğim küçük parmaklım saçlarını her duştan sonra kuruttuğum uçtu gitti. gözlerinde gözlerimi görmekten kendimi alamadığım gitti be sözlük.

sebebini sorduğumda daha da çok üzüldüm. tıpta uzmanlık sınavı var ya işte o. evet evet o, ona çalışmak istiyormuş kariyeri daha önemliymiş.. neye tercih edildim nasıl edildim bilemedim. ellerim titriyor nefes alamıyorum. yoruldum, bu kadar yıl sonra bunu duymak ve terkedilmiş hissetmek çok koyuyor be sözlük. üstelik haziran ayında evlilik kararı almıştık. ailelerimiz de tanış olmuşlardı..

evdeki eşyalarını toplayıp gideli neredeyse üç hafta olacak. kimsesiz olduğuma mı yanayım çaresiz hissetmeme mi ne yapacağımı bilememe mi? yemin ederim herşey üstüme geliyor. çok koyuyor bu kadar zaman sonra böyle acımasızca ortada bırakılmak.

yazamıyorum, kendimi alelade cümlelerle izah etmemek isterdim ama duygularımı dile getirecek mecalim dahi kalmadı. titriyorum. dalıp gitmelerim de arttı. ne yapacağımı bilmiyorum. boş boş bakıyorum etrafa. bu işkencenin artık son bulmasını istiyorum. acılar belki paylaşılırsa azalır diye sana yazdım sözlük.

Öncelikle söyleyeyim ki bu yazıyı dalga geçmek için buraya koymuyorum. Erkeklerin çoğu kırmızı hap ile işte böyle tanışıyor. Büyük darbe yemeden kendine gelip ben ne yapıyorum diyemiyoruz maalesef. Nickinden anladığım kadarıyla kardeşimiz doktor.

Bu kadar üzülmesinin sebebi ise kırmızı hap farkındalığı olmadığı için mavi hap dünyasında yarattığı masalsı ilişki ideali yüzünden kızın ayrılığa doğru salladığı kırmızı bayrakları görememesi. İşte kırmızı hapın diğer faydası da bu: hem ilişkiyi elde tutmanızı sağlıyor, hem de kız bıraksa bile hatalarınızı bildiğiniz için böyle yıkım yaşamadan gereken dersleri çıkarıp daha çabuk ayağa kalkıyorsunuz. Yoksa eğitim seviyeniz süper olsa da kadınların elinde oyuncak haline gelirsiniz.

Peki yaptığı hatalar neler?

1. Arkadaş bildiğin oneitis olmuş. Kıza bu kadar bağlanmasının başka bir açıklaması yok. Erken yaşta hayatımın aşkı moduna girerseniz ya böyle darbe yiyorsunuz, ya da evlenip her gün dırdır çekiyorsunuz.

2. İlk maddeyle bağlantılı olarak kızla evlenmeden aynı evde yaşaması. Ne diyordu Tomassi’nin demirden kanunları: evlilik dışında bir hatunla aynı eve çıkma. Çünkü kadına “hayatımdaki tek hatun sensin” mesajını vermiş oluyorsun, o da rekabetin getirdiği gerilimden kurtulup seksi koz olarak kullanmaya başlıyor. Sonucunda da saygısını yitirip terkediyor.

3. İkinci maddedeki hatayla bağlı olarak tek kıza 6 yıl zaman ve emek harcayıp tabak çevirmemesi. Daha yeni yayınladık bak duygusal yatırım serisini. Orada anlattığımızın tam tersini yapmış arkadaş.

4. Kızın hipergamisini tatmin edemez hale gelmesi. Bu da muhtemelen ikisi de doktor olduğu için. İki tarafta eşit sosyal statüde olduğu zaman oyun daha da önem kazanıyor. Böyle durumlarda duygusal gücünüz sağlam değilse kız “zaten ben bununla aynı seviyedeyim, o zaman niye bu mıymıntıyı bırakıp aynı seviyede daha alfasını bulmayayım ki?” diye düşünüyor.

5. Kadının bahanesine inanıp kendini harap etmesi. Sizi cidden seven bir kız bırak TUS’a girmeyi ABD başkanlığına aday da olsa ter-ke-de-mez! Nokta. Bu sınav ve kariyer bahanesi, kadınca-türkçe sözlüğün en başına yazdıklarımdan biriydi. Ben genelde ilişki öncesinde duyardım bunu ama demek ilişkide de gelebiliyormuş.

Bakın bu adamı tanımıyorum, adını bile bilmiyorum. Ama hikayesi ve yazısından yansıttığı ruh hali kırmızı hap açısından o kadar klasik ki hatalarını şıp diye bulmamak mümkün değil.

Özellikle 15-25 arası genç arkadaşlar, “tabak çevirin, uzun dönem ilişkiye girmeyin” derken sizi böyle travmalardan kurtarmaya çalışıyoruz. Daha kadınları tanımadan oturup şirket kurar gibi karşılıklı güvene dayalı ortaklık kurmaya çalışıyorsunuz. Yapmayın etmeyin, okuyunca cidden üzülüyorum. Çünkü eski mavi haplı günlerim geliyor aklıma. Hep yaşayarak öğrenmeye çalışmayın, biraz da etrafınızda olanlardan ibret almaya bakın.

Umarım bu kardeşimizin de yolu kırmızı hapa ve bu siteye düşer de nasıl bir hata yaptığını anlayıp kendine çekidüzen verir.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Author: Çeviri Manyağı

Sitenin anti-feminist ve gözlemci abisi, kardeşi. Kendisine thalesengeditor@gmail.com adresinden karı-kız meseleleri için ulaşabilirsiniz.

23 thoughts on “Kariyerini bahane edip ayrılan kadın”

 1. Kız muhtemelen başka sebepten ayrılmıştır da elemana öyle demiştir.

  6 sene çocuk da yok iken tek kızla beraber olmak da anlamadığım bir şeydir.

 2. Uzun ilişkilerde, kadının başkasını bulmadan ilişkiyi bitirdiğine hiç şahit olmadım. Bazı evlilikler hariç olabilir. Galiba burada okumuştum, kadın bir dalı tutmadan diğerini bırakmaz.

 3. “Tıpta uzmanlık sınavı” da önemli şimdi. Neden “neye tercih edildim nasıl edildim bilemedim” anlamadım.

  Hatunun en hayırlısı, çekip gidenidir. Asıl kalıp da halka takanı sıçıyor ağzına.

  1. Hocam böyle demeyin, sonra gençler salıyor aman giden de iyidir diye 😁 bence ne kalınca bizi paspas yapsın, ne de gidip psikoloji bozsun. skepticonun şu twiti benim bakış açımı anlatıyor:

   “KH çok seks yapmak için uygulanan bişey sanıyorlar. Aksine daha az seks yapmak için uygulanmalı. Daha kaliteli daha güzel daha sağlıklı ilişki inşa edebilmek için. Doğru türden insanların özelliklerini anlayıp ona göre seçim yapabilmek için uygulanmalı.”

   https://mobile.twitter.com/HakikiSkeptico/status/956569065966985216

 4. İster uzun ister kısa süreli ilişki olsun farketmez. Kadınlar doğası gereği ilgisiz ve yalnız kalamazlar. Yani sağlam bir dala tutunmadan öbür asla dalı bırakmazlar. Dal garanti olmuş ki, böyle gereksiz bir bahaneyle terk etmiş ve az yukarıda bir yorumda “Hatunun en hayırlısı, çekip gidenidir.” denilmiş bir söz bu kadar güzel olurdu. Gerçekten müthiş bir söz. Çünkü çekip gidecek olan, evlenince yuva kurunca da bunu acımadan yapacaktır. Bu yüzden bunu şimdiden yapması, ileride oluşacak büyük buhranın önüne geçecektir ki, çekip gitmesi makbul olanı olmuş.

  Bu olayı yaşayan şahıs buraları okuyor mu bilmiyorum ama okuyorsa bu yorumları da okuyacaktır. Peki o halde şunu diyeyim. Hayat, böyle hayır gelmeyecek insanlarla uğraşmayacak kadar kısa. Bu tür şeyleri yaşamayan erkek sayısı da azdır. Ben de yaşadım. Düşünün acı içinde kıvranırken, diğer kadının benden ayrılır ayrılmaz başka bir erkekle olduğunu farkettim. Meğersem kadın benimle olduğu süreçte tanışmış görüşmüş benim haberim yok. Sonra garantileyince, aptalca bir bahaneyle terk etmişti ve terk ederken o klasik laf “sen en iyilerine layıksın” demişti.

  Şimdi o günlere dönüp bakıyorum ve kahkaha atıyorum resmen. İşte hayat bu tür saçmalıklarla uğraşacak kadar uzun değil. Biliyorum böyle durumları atlatmak zordur. Neticede emek verilmiş emek harcanmış gerçekten kolay değil ama dışarıya çıkıp hayata atılın çivi çiviyi söker. Sökmez demeyin bal gibi söker. Siz eğer onu 7/24 stalklarsanız fotoğraflarını mesajlarını vb. şeylerini silmezseniz tabii sökmez. Her şeyi silin temize çekin ve yeni bir sayfa açın. Bol bol da bu siteyi okuyun. Hayat devam ediyor arkadaşlar. Anne hariç, diğer hiçbir kadın için değmez. Bir de 6 senelik ilişki nedir? Bu kadar uzatmak neden yani ilk senelerde evlilik olsa çoluk çocuğa karışılsa belki bir şeylerin seyri değişirdi…

 5. “Umarım bu kardeşimizin de yolu kırmızı hapa ve bu siteye düşer de nasıl bir hata yaptığını anlayıp kendine çekidüzen verir.”

  Fazla iyimsersiniz.. Böyle adamlar hayatı boyunca düzelmez. Beta erkek olmanın ötesinde oğlanlaşmış.

  1. Böyle adamların çoğu KH görse de reddeder, hepsi değil. Ama şunu da unutmayın, kadınların hipergami dürtüsü uluortalaştıkça, bu adamlardan kırmızı hapı yutacakların sayısı artacak.

   1. Bence erkek tarafına iyi bir ders ve tecrübe olacaktır. Tamam 6 yıllık ilişki sınavı ve boktan ayrılık bahanesi kötü bir sınav olmuş ama en azından neyin ne olduğunu azda olsa anlıyacaktır.

    Yolu ”kızlar neden böyle, ben nerde hata yapıyorum ” diye düşünüp bu sitelere düşerse ilerde olacak ilişkisinin çok daha kaliteli olacağına inanıyorum.

    Aslında statülü ve efendi çoçuk bir kardeşimiz gibi duruyor ama efendi çoçuk kısmında büyük hata yapmış. Kızın saçlarını falan kurutmalar vsvs bunlar kızı hayatının merkezine koyduğunun bir kanıtıdır.

    Bende uzun ilişki düşünen bir adamım ama düşündüğüm ilişki bu kadar bağlanmalı ve kör bir ilişki değil, tam tersi kızı fazla umursamaz bir şekilde, yapmam gereken standart şeyleri yaparak benimle kalıp kalmayacağını kıza bırakmak olur.

    Bir şey daha eklemek istiyorum, uzun ilişki olsun olmasın her zaman yedekte bir kız taşımak gerektiğine inanıyorum. Olurda bu kadar bilgi okuduk öğrendik diye yine hata yaparsak toparlanmanın anahtarı o yedek kızda olur. Bir kızı mutluluğunuzun merkezi yapmak o kız gittiğinde mutluluğunuzuda beraberinde götürecek demektir.

    Arkadaşın yolu bu siteye düşerse mutlaka her bilgiyi okusun ve bu hayatta sadece bencil olmasını öneririm. Kızlar hayatlarını kendileri tasarlayan kendileri yöneten erkeğin yanında bir eşya, hayatlarını kıza karşı kuran onun mutluluğuna göre hareket eden bir dediğini iki yapmayan erkeklerin yanında ise ödül olur.

    Ve son tavsiyem bu düşünce tarzlarını hayat perspektifi yaptıktan sonra ekstra dahada bir şeyler katmak istiyorsa kendine pua gibi tarzlarıda yalayıp yutsun bol şans..

    1. Ben yine de umutsuz değilim, evet bazıları anlamak istemiyor ama kırmızı hap akımı dalga dalga yayılıyor ve daha çok erkek kendine ben nerede yanlış yaptım sorusunu sormaya başlıyor. Özellikle ekşide son zamanlarda nokta atışı çok başlık görüyorum, feminiklerin kudurması da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

     1. Hocam konuyla alakası pek yok ama ufak bir soru sormak istiyorum. Bir kız 2 erkek arasında kalıyorsa o kız için uğraşmaya değermi?

  1. Hocam farketmemiş değildir, en mavi haplı adam bile bu dönemi anlar. Ama işte mavi haplı adam bunu başka sebeplere bağlayarak “yok ya beni bırakmaz” kafasındayken kırmızı hapı yutunca “bize ayrılan sürenin sonuna geldik” deyip kaçıyorsun kolayca.

  2. Hocam adam zaten ultra mavvvi haplı. Kadına karşı o kadar kör olmuşki ayrılma safasını görmesi imkansızdı bence. Umarım kadının dönmesi için dediğiniz gibi uzun mailler, yalvarmalar, seni benim kadar kimse sevemez taktikleri vsvs yapmamıştır. Yapacağı en güzel hareket tamamen silmesi olurdu.

 6. Kırmızı Hap’ın hiçbir faydasını görmeseydim bile en azından öylesine bir insanı taparcasına sevmediğim için kârda olduğumu düşünürdüm.

 7. 11 yıllık ilişki sonrası terkedilme. yazacağım aslında ama yazmayı bilmiyorum hocam. nereden başlanır nasıl anlatılır. yazmak istediğim de aklıma son günler geliyor sadece. neyse az daha kitap okuyum da yazmayı öğrenirim belki 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *